Dom dla singla pozwala na uzyskanie większej przestrzeni i swobody, a nie są to jedyne walory tego rozwiązania. Osoby, które z różnych powodów decydują się na samodzielne zamieszkanie stają przed sporym dylematem, jaki typ zabudowy wybrać. Większość postanawia kupić mieszkanie w budownictwie wielorodzinnym, jednak warto rozważyć inną opcję.
Sprawdźmy, jak wybrać najlepszy projekt domu dla jednej osoby i na jakie aspekty szczególnie zwrócić uwagę.
Dom dla singla – jaki wybrać
Mimo że dom zazwyczaj kojarzy się z rodziną, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybudowała go osoba, która żyje samotnie i nie planuje jeszcze (lub już) zakładać rodziny.
Nie ma znaczenia, czy to będzie ktoś dopiero wkraczający na rynek pracy czy też emeryt.
Własny, nawet niewielki metrażowo, dom daje poczucie komfortu i swoistej niezależności. Nie ma problemu hałasów dochodzących zza ściany, a własny ogród jest jedynie wartością dodaną.
Ponadto budowa domu raczej nie oznacza większych wydatków inwestycyjnych niż kupno mieszkania dwupokojowego, a często nawet kawalerki w centrum miasta.
Dlatego też coraz więcej osób w naszym kraju wybiera właśnie taką opcję.
Przed podjęciem decyzji należy jednak dobrze przemyśleć wybór optymalnego do potrzeb projektu domu, który zarazem będzie w pełni zgodny z gustem architektonicznym.
Teoretycznie wybór domu dla singla wydaje się łatwy, a na pewno zdecydowanie łatwiejszy niż w przypadku wieloosobowej rodziny.
Faktem jest, że nie trzeba konsultować najmniejszych drobiazgów z innymi członkami rodziny i przede wszystkim unika się pójścia na kompromisy. To rzeczywiście można uznać za duże ułatwienie, ponieważ projekt domu ma spełniać wymagania wyłącznie jednej osoby.
Tyle teoria, ale praktyka pokazuje jasno, że nawet singiel miewa problemy z podjęciem decyzji.
Skąd to wynika?
Po prostu raczej rzadko zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób funkcjonujemy na co dzień i większość czynności wykonujemy wręcz automatycznie.
W przypadku wyboru projektu domu koniecznie należy dokładnie przeanalizować swój rytm i plan dnia, a nawet zastanowić się nad tym, co lubimy robić. Innymi słowy, koncepcja domu musi być idealnie dopasowana nie tylko do możliwości finansowych, metrażu działki czy gustu, ale także do stylu życia.
Jedynie w ten sposób można ustalić, jakie pomieszczenia muszą zostać uwzględnione w projekcie, a z czego ewentualnie można zrezygnować bez ryzyka zmniejszenia komfortu mieszkania.
Jeżeli nie mamy samochodu i nie planujemy jego zakupu (np. ze względów ekologicznych), to oczywiście zupełnie niepotrzebny będzie garaż.
Jednak możemy potrzebować przestronnego pomieszczenia na przechowywanie roweru, nart, rolek, łyżew lub wędek.
Z kolei majsterkowicze powinni pamiętać o dość dużym warsztacie, czy domku narzędziowym aby mieć miejsce na postawienie urządzeń i sprzętów oraz realizowanie swojej pasji.
W każdym razie lepiej trochę więcej czasu poświecić na precyzyjne określenie swoich wymagań, aby później nie żałować nietrafionej decyzji.
W większości przypadków potrzebę wygodnego lokum udaje się zrealizować projektem domu do 100 m2, a w grupie projektów małych domów można znaleźć koncepcje w praktycznie każdym stylu architektonicznym.
Oznacza to, że nie powinno być większych problemów z dopasowaniem konkretnego projektu do swojego gustu.
Zwolennicy tradycji z pewnością zwrócą uwagę na klasyczne rozwiązania architektoniczne, ale coraz więcej zwolenników mają bardziej śmiałe pomysły z dużymi przeszkleniami i zwartą, bardzo elegancką bryłą.
Przy stosunkowo niedużej powierzchni użytkowej będą to szczególnie atrakcyjne pomysły, które nadadzą przestrzeni oddechu.
Odpowiedni metraż domu dla singla
Od razu należy podkreślić, że odpowiedni metraż to taki, który gwarantuje pełną wygodę mieszkania i funkcjonalne rozplanowanie wszystkich potrzebnych pomieszczeń.
Osoba mieszkająca sama na pewno nie potrzebuje tylu pomieszczeń, co nawet najmniejsza rodzina, jednak nie należy się również za bardzo ograniczać.
W końcu chodzi o to, aby czuć się we własnym domu jak najbardziej komfortowo. Jest to jeden z głównych czynników przemawiających za wyborem projektu domu, a nie zakupem mieszkania. Za mała powierzchnia użytkowa w dużym stopniu ten komfort ograniczy.
Z drugiej strony nie ma racjonalnego uzasadnienia decydowanie się na projekt dużego domu. To nie tylko kwestia większych nakładów inwestycyjnych, ale także podwyższonych kosztów eksploatacyjnych.
Trzeba mieć ponadto świadomość, że duży, ale dość pusty dom może niezbyt korzystnie wpływać na samopoczucie. Trudno wtedy o poczucie przytulności.
Warto, zatem rozważyć projekty domów o metrażu około 100 m2. Niektórym singlom spokojnie wystarczą projekty domów mające 60 – 80 m2, z kolei inni decydują się na budowę domu 130 m2.
Tak naprawdę wszystko zależy od konkretnych potrzeb i od funkcjonalności bryły.
Trochę większy metraż ma na pewno uzasadnienie, kiedy część powierzchni chce się przeznaczyć na w miarę obszerny warsztat lub pomieszczenie biurowe.
To drugie rozwiązanie szczególnie sprawdza się w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub małą firmę w domu, ale nie tylko.
Jeżeli osoba mieszkająca samotnie lubi przyjmować gości, to powinna zmodyfikować projekt domu w taki sposób, aby wyodrębnić strefę gościnną.
Wtedy nie będzie żadnych problemów z przenocowaniem kogoś z rodziny lub znajomych i to bez naruszenia swojej prywatności.
Przy wyborze odpowiedniego projektu domu należy również pamiętać o ścisłym dopasowaniu gabarytów budynku do wymiarów i kształtu działki. Istotne jest np. zachowanie prawidłowych odległości od granicy.
Bywa, że na danej działce wymarzony dom parterowy nie zmieści się ze względu na nietypowy kształt parceli lub jej małą szerokość. Wtedy można rozważyć domy z poddaszem lub domy piętrowe.
To są niezwykle ważne kwestie, o których nigdy nie należy zapominać.
Rozmieszczenie pomieszczeń
W domu dla singla najczęściej projektuje się jedną dodatkową sypialnię, która zostaje przeznaczona dla ewentualnych gości.
Zdecydowanie rzadziej zdarza się koncepcje z dwoma sypialniami i gościnną.
W przypadku mniejszych domów świetnie sprawdzają się otwarte przestrzenie, które tworzą iluzję większej przestronności.
Szczególnie część wypoczynkowa powinna mieć otwarty charakter, co jednocześnie jest zgodne z obecnie dominującymi trendami aranżacyjnymi.
Salon można połączyć ze strefą kuchenną poprzez niezwykle funkcjonalną wyspę kuchenną.
Taki zabieg nie tylko optycznie powiększy przestrzeń, ale także nada jej elegancji i pozwoli swobodnie prowadzić konwersację z zaproszonymi gośćmi w trakcie przygotowywania posiłku.
Jednocześnie warto rozważyć przedłużenie części relaksacyjnej na komfortowy taras.
Szczególnie w okresie letnim przyda się taka alternatywa dla salonu.
Taras będzie swoistym łącznikiem pomiędzy zamkniętą strefą domową a otwartą częścią ogrodową.
Przemyślana aranżacja tarasu umożliwi jego ładne wkomponowanie w charakter ogrodu.
Należy również pamiętać, aby estetyka tarasu współgrała ze stylem, w jakim zostanie urządzony salon. Całość powinna idealnie ze sobą harmonizować.
Osoba mieszkająca samotnie raczej nie będzie potrzebować piwnicy, a pomieszczenia gospodarcze czy kotłownię można urządzić na parterze.
Natomiast, jeżeli singiel jest osobą zmotoryzowaną, to koniecznością staje się projekt domu z garażem.
Najczęściej wybierane są koncepcje garażu wbudowanego w bryłę domu.
W zależności od potrzeb można również rozważyć przeznaczenie dodatkowego pomieszczenia na siłownię, salę kina domowego, pracownię bądź biuro domowe.
W pełni funkcjonalne projekty domów dla singla powinny uwzględnić kilka pomieszczeń. Na pewno będzie to:
- Jak najbardziej rozległy salon, najlepiej o charakterze otwartym – połączony z kuchnią i jadalnią. Część przeznaczoną do spożywania posiłków można wyodrębnić pomiędzy salonem a kuchnią. Niekoniecznie musi to być duży stół. Jeżeli singiel stosunkowo rzadko przyjmuje gości i raczej preferuje spotkania towarzyskie poza domem, to wystarczy mały stolik dostawiany lub stolik składany. Ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem są hokery, które można ustawić koło wyspy kuchennej bądź niewielkiego blatu wykonanego pomiędzy salonem a kuchnią.
- Wygodna łazienka – i zaleca się wyodrębnienie toalety, jako osobnego pomieszczenia.
- Sypialnia połączona z garderobą – jak już wcześniej wspomniano korzystne jest urządzenie dodatkowej sypialni dla gości.
- Pracownia lub domowe biuro – to pomieszczenie można też połączyć z biblioteczką.
- Pomieszczenie gospodarcze – jego wielkość należy dopasować do konkretnych potrzeb.
- W zależności od wyboru sposobu ogrzewania domu, może być konieczna kotłownia. W przypadku ogrzewania na paliwo stałe pomieszczenie kotłowni musi być większe niż przy ogrzewaniu gazowym. Można również zdecydować się na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, jak ogrzewanie podłogowe lub ogrzewanie na podczerwień pompę ciepła czy kocioł gazowy dwufunkcyjny.
- Dla osób zmotoryzowanych konieczny jest także garaż, który jednocześnie może pełnić funkcję schowka na rower, kosiarkę do trawy i inne sprzęty – wtedy nie ma potrzeby wyodrębnienia osobnego pomieszczenia gospodarczego.
- Niektórzy też decydują się na urządzenie pralni z suszarnią, jednak wiele osób rezygnuje z tego pomysłu i woli jedno z pomieszczeń przeznaczyć do realizacji własnych zainteresowań.
- Kinomani czy melomani nie oprą się możliwości urządzenia kina domowego, aby w komfortowych warunkach (także pod względem akustycznym) oglądać dzieła filmowe lub słuchać muzyki.
- Z kolei zwolennicy aktywności fizycznej chętnie przeznaczą jedno miejsce na siłownię domową albo pokój do ćwiczeń, gdzie w odpowiednich warunkach i bez narażania się na obijanie od mebli będą mogli np. ćwiczyć jogę czy zumbę.
Warto także przemyśleć koncepcję ogrodu. Bardzo interesująco można wyglądać ogród japoński w połączeniu z bryłą domu zaprojektowaną w stylu minimalistycznym.
Projekt domu dla singla
Odpowiedź na pytanie jaki wybrać projekt też nie jest jednoznaczna, ponieważ wiele zależy od wielkości oraz kształtu działki.
Nie każda parcela nadaje się do postawienia funkcjonalnego domu parterowego, a wtedy optymalnym rozwiązaniem okazuje się projekt domu z poddaszem użytkowym.
Takie rozwiązanie ma też tę zaletę, że pozwala na bardzo łatwe rozdzielenie strefy dziennej od nocnej.
Może w przypadku jednej osoby nie ma to tak dużego znaczenia, jak przy rodzinie wieloosobowej, ponieważ i tak nikt nie będzie przeszkadzał w wypoczynku czy pracy, jednak wiele osób preferuje tego typu układ wnętrz.
Poddasze użytkowe sprawdzi się ponadto przy potrzebie większego metrażu domu na małej działce.
Warto pamiętać, że na niektórych terenach ceny parceli pod budownictwo jednorodzinne osiągają naprawdę zawrotne wartości.
W takiej sytuacji często jedynym sposobem na zbudowanie domu będzie zakup stosunkowo niedużej działki oraz postawienie domu z poddaszem użytkowym.
Poddasze użytkowe ma jeszcze jedną zaletę, mianowicie jest idealną opcją dla osób, które planują w przyszłości założyć rodzinę.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na własne potrzeby zagospodarować jedynie parter, natomiast poddasze urządzić w późniejszym terminie.
Umożliwi to automatycznie zaoszczędzić trochę pieniędzy w początkowym okresie.
Jeżeli jednak planuje się od razu zagospodarować cześć poddasza, to należy zwrócić uwagę na jak najbardziej kreatywne wykorzystanie przestrzeni pod skosami.
Sprawdzi się szczególnie zabudowa w formie schowków, szaf lub półek – w ten sposób więcej miejsca pozostanie w innych strefach domu.
Technologia budowy, czyli wymagania dostosowane do stylu życia
Domy dla singla mogą zostać wybudowane w tradycyjnej technologii murowanej, ale należy się zastanowić, na ile będzie to rozwiązanie optymalne.
Pierwsza kwestia dotyczy czasu oczekiwania na postawienie budynku – w przypadku domu murowanego mogą to być nawet dwa-trzy lata.
Owszem, w ten sposób udaje się też rozłożyć koszty inwestycyjne na dłuższy okres, co może mieć znaczenie, jednak nie zawsze można tak długo czekać na przeprowadzenie się do własnego domu.
Wtedy konieczne staje szukanie alternatywnego pomysłu. Coraz więcej osób chętnie więc sięga po sprawdzoną w krajach skandynawskich i Ameryki Północnej koncepcję domów szkieletowych wykonywanych z prefabrykatów.
Budowę można doprowadzić do stanu deweloperskiego w niecałe trzy miesiące, aczkolwiek trzeba mieć zgromadzone wszystkie fundusze od razu i nie ma opcji rozłożenia kosztów w czasie.
Konstrukcja szkieletowa wydaje się również idealnym rozwiązaniem dla osoby, która często podróżuje i dom nawet przez kilka miesięcy pozostaje pusty, także w okresie grzewczym.
W tym przypadku znaczenie ma pojemność cieplna budynku.
W domu stojącym pusto przez kilka lub kilkadziesiąt dni warto obniżyć wartości temperatur do około 16-17°C, aby zaoszczędzić jak najwięcej energii.
Dom zbudowany z materiałów o dużej pojemności cieplnej powodowałby wówczas podczas wychładzania zmarnowanie ogromnej ilości energii cieplnej zgromadzonej w ścianach.
Z kolei, kiedy właściciel powróciłby do domu, to nagrzanie pomieszczeń do komfortowej temperatury 20-22°C zajęłoby długie godziny.
W ten sposób dochodzi do podwójnej i zupełnie niepotrzebnej straty, a zarazem ciężko o komfort cieplny.
Technologia szkieletowa oznacza dom wykonany z materiałów o małej pojemności cieplnej, więc ilość energii zgromadzonej w ścianach będzie minimalna.
W takiej sytuacji dochodzi do błyskawicznego wręcz wychłodzenia wnętrza, ale z minimalną stratą ciepła, natomiast późniejsze nagrzewanie wnętrza do komfortowej wartości temperatury zajmie zaledwie kilka minut.
W razie wyboru technologii szkieletowej trzeba jednak pamiętać, że wyjątkowe znaczenie ma wiedza i doświadczenie ekipy budowlanej.
Lepiej, aby fachowcy nie uczyli się tej technologii w czasie naszej inwestycji.
W przeciwieństwie do tradycyjnej technologii murowanej tutaj nie ma nawet małego marginesu na błędy.
Nie da się zalepić dziury zaprawą murarską, a brak precyzji w dopasowaniu poszczególnych elementów konstrukcji będzie szczególnie dotkliwy.
Może się okazać, że w pomieszczeniach jest przeciąg, a na ścianach pojawiają się zawilgocenia, grzyb i pleśń.
Projekt domu gotowy czy indywidualny – jaki wybrać?
Gotowe projekty domów dla singla mają tak naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim są dostępne od ręki, więc nie traci się czasu na szukanie odpowiedniego projektanta, żmudne konsultacje oraz samo wykonanie projektu.
To zdecydowana oszczędność czasu, ale również pieniędzy. Cena projektu na indywidualne zamówienie zawsze mocno przewyższa koszt projektu gotowego i to nawet, kiedy gotowa koncepcja wymaga pewnych przeróbek i dopasowania do wymogów konkretnej działki.
Co więcej, od razu znany jest kosztorys, mamy podpowiedzi konkretnych rozwiązań technologicznych i funkcjonalnych.
Widzimy również, jak dany dom będzie prezentował po wybudowaniu.
Pomagają w tym rzuty, a przede wszystkim wizualizacje – coraz częściej w niezwykle wygodnej formie spacerów wirtualnych.
Prościej wtedy podjąć decyzję – jest to szczególnie ważne w przypadku osób o niezbyt sprecyzowanych wymaganiach i potrzebach.
Zobaczenie wyglądu domu i to zarówno jego części wewnętrznej, jak i zewnętrznej sprawia, że łatwiej stwierdzić, na ile dana koncepcja będzie odpowiednia.
W pracowni architektonicznej zawsze można też liczyć na fachową pomoc i podpowiedzi optymalnych rozwiązań.
Wbrew pozorom samodzielny wybór projektu domu bywa czasami trudniejszy niż dokonywany w drodze konsultacji rodzinnych.
Jaka powierzchnia użytkowa zapewni komfort jednej osobie?
Tak naprawdę wszystko zależy od konkretnych potrzeb. Warto rozważyć projekty domów o metrażu około 100 m2. Jednej osobie wystarczy budynek 60 – 80 m2, z kolei inni decydują się na dom dla singla z poddaszem użytkowym o powierzchni 130 m2 . Przy mniejszej powierzchni zabudowy uzyska się zwartą bryłę i można kupić mniejszą działkę. Na większą powierzchnię użytkową budynku warto zdecydować się, kiedy część powierzchni chce się przeznaczyć na w miarę obszerny warsztat lub pomieszczenie biurowe. Takie projekty domów sprawdzają się szczególnie w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub małą firmę w domu. Jeżeli osoba mieszkająca samotnie lubi przyjmować gości, to powinna też rozważyć wyodrębnienie strefy gościnnej.
Jaką technologię budowy domu jednorodzinnego wybrać?
Jeśli gustujemy w typowych rozwiązaniach architektonicznych domy dla singla mogą zostać wybudowane w tradycyjnej technologii murowanej, ale należy się zastanowić, na ile będzie to rozwiązanie optymalne. Coraz więcej osób chętnie więc sięga po sprawdzoną w krajach skandynawskich i Ameryki Północnej koncepcję domów szkieletowych – domy prefabrykowane. Budowę można doprowadzić do stanu deweloperskiego w niecałe trzy miesiące, aczkolwiek trzeba mieć zgromadzone wszystkie fundusze od razu i nie ma opcji rozłożenia kosztów w czasie.
Dom dla singla: projekt domu gotowy, czy indywidualny?
Gotowe projekty domów dla singla mają tak naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim są dostępne od ręki, więc nie traci się czasu na szukanie odpowiedniego projektanta, żmudne konsultacje oraz samo wykonanie projektu. To duża oszczędność czasu, ale również pieniędzy. Cena projektu na indywidualne zamówienie zawsze mocno przewyższa koszt projektu gotowego i to nawet, kiedy gotowa koncepcja wymaga pewnych przeróbek i dopasowania do wymogów konkretnej działki. Co więcej, od razu znany jest kosztorys, mamy podpowiedzi konkretnych rozwiązań technologicznych i funkcjonalnych.
W sumie nigdy nie zastanawiałam się nad taką opcją projektu. Zazwyczaj sądziłam, że nawet jeśli ktoś buduje dom to patrząc w przyszłość planuje zamieszkać z rodziną etc. Ale tu kolejne zaskoczenie i uświadomienie 😀 Fajny pomysł i mimo że, nie spotkałam takiej realizacji na żywo, to chętnie bym taką właśnie ujrzała. Podoba mi się, że konstruując taki dom jest też miejsce dla gości, ale przede miejsce dla osoby tam mieszkającej, czyli na przykład własna siłownia lub kino domowe (super opcja). Fajnie jest opisany sposób „zabrania się” za taki dom, czyli zaplanowanie, następnie rozmowy i tworzenie projektu, który musi przypaść do gustu tak naprawdę jednej osobie. Sądzę, że jest to zdecydowanie lepsza opcja niż kupowanie (tak jak było napisane) małego mieszkanka lub kawalerki. Lepiej mieć własny kawałek ziemi i możliwość posiadania własnego kąta.