Projekty domów szkieletowych: zalety i wady

Domy drewniane prefabrykowane
Domy drewniane prefabrykowane

Jeszcze do niedawna domy w technologii drewnianej prefabrykowanej, uważano w naszym kraju za mało dostępne i drogie w budowie.

Obecnie ta technologia wznoszenia domów zyskuje wielu zwolenników a jej największą zaletą jest krótki czas budowania – od 3 do 4 miesięcy “pod klucz”.

Ważne też, że umożliwia realizację domu niskoenergetycznego, lub nawet budynku pasywnego.

Domy budowane w systemie prefabrykowanym są jak “szyte na miarę”. Elementy ich konstrukcji wytwarzane są w hali produkcyjnej i jako gotowe moduły ścian z przygotowanymi otworami okienno – drzwiowymi, przywożone na budowę i ustawiane “jak klocki”.

Zdarza się również, w zależności od producenta, że na budowę przywożone są już gotowe ściany z wmontowanymi oknami i gotową elewacją. Dzięki takiemu procesowi produkcyjnemu, konstrukcja domu jest trwała i odporna na warunki atmosferyczne.

W porównaniu do tradycyjnej metody murowania domów, projekty domów w szkielecie prefabrykowanym, dzięki zastosowaniu materiałów o wysokiej izolacyjności, bardzo łatwo można przystosować do standardów niskoenergetycznych lub pasywnych.

Budowa domu prefabrykowanego
Budowa domu prefabrykowanego

Z czym wiąże się budowa domu w szkielecie prefabrykowanym?

Bryła budynku w technologii prefabrykowanej, wymusza dość duży “rygor architektoniczny”.

Powinna być zwarta i prosta, z jak najmniejszymi załamaniami ścian, oraz z prostym dachemdwuspadowym lub czteropołaciowym. Można na takim dachu zastosować doświetlenia w postaci lukarn, jednakże lepszym rozwiązaniem są proste okna dachowe.

Dodatkowo na dachu domu w szkielecie prefabrykowanym pozostaje sporo miejsca na ewentualny montaż kolektorów słonecznych, lub paneli fotowoltaicznych. Prosta bryła wymuszona jest również przez proces produkcyjny – elementy konstrukcyjne muszą zostać precyzyjnie wykonane, są ściśle kontrolowane podczas produkcji a sam proces zazwyczaj nadzorowany przez certyfikowaną jednostkę kontrolną. Sprawdza się przede wszystkim jakość i dokładność wykonania modułów przy jednoczesnym zachowaniu szczelności powstałych połączeń.

Do budowy konstrukcji drewnianych domów szkieletowych prefabrykowanych stosuje się elementy z certyfikowanego drewna klejonego na mikrowczepyKVH.

Są to elementy czterostronnie strugane i suszone komorowo, tak by drewno osiągnęło wilgotność około 16%. Podstawą konstrukcji są słupy i belki drewniane przygotowane w wyżej wymienionym procesie technologicznym, pozwalającym uzyskać nawet kilkunastometrowe elementy. Są one wytrzymałe, odporne na wilgoć i wodę, trwałe i nie będą się wypaczać, a ewentualne uszkodzenia można szybko i w łatwy sposób naprawić. Technologia drewna KVH, pozwala również na budowę domu na terenach zagrożonych powodziami. Ponadto domy te są “długowieczne”. Dodatkowym atutem takiej technologii, jest możliwość szybkiej i sprawnej przebudowy, lub rozbudowy istniejącego już domu. Aby spełnić wszelkie kryteria i wytyczne dotyczące prawidłowego stawiania domu w prefabrykacie, trzeba pamiętać o wypełnieniu modułów budynku szczelną i odpowiednio dobraną izolacją. Wykonuje się ją zazwyczaj z wełny mineralnejim lepsze są jej parametry, tym ściana będzie miała mniejszą grubość. Ściana prefabrykowana osiąga grubość około 27cm, a powierzchnia domu może być o około 10% większa, niż w przypadku tradycyjnej techniki murowanej.

Jak zbudowana jest ściana prefabrykowana?

Od zewnątrz:

  • Tynk cienkowarstwowy na podkładzie wzmocnionym siatką elewacyjną.
  • Ocieplenie zewnętrzne – około 10-20cm styropianu elewacyjnego.
  • Zewnętrzne poszycie konstrukcji z płyt OSB.
  • Konstrukcja szkieletowa ze słupów i belek z drewna impregnowanego, wypełniona wełną mineralną grubości 20cm.
  • Wewnętrzne poszycie konstrukcji z płyt OSB.
  • Folia paroizolacyjna.
  • Ruszt nośny.
  • Okładzina wykończeniowa z płyt GK podwójnie montowanych.

Lepszym, aczkolwiek droższym rozwiązaniem jest izolacja z wełny drzewnej.

W tym przypadku nie używamy płyt OSB, jako poszycia zewnętrznego, oraz tradycyjnej izolacji, aby nie hamować swobodnego przepływu pary wodnej z wnętrza na zewnątrz.

Jak zbudowany jest dach w domu szkieletowym prefabrykowanym?

Od zewnątrz:

  • Pokrycie dachowe, na przykład dachówki betonowe, lub dachówka ceramiczna, blachodachówka, blacha na rąbek, gonty, itp.
  • Łaty i kontrłaty w zależności od rodzaju pokrycia. Przy gontach bitumicznych – sklejka, płyty OSB, lub deskowanie pełne.
  • Izolacja cieplna z płyt poliuretanowych (PIR) grubości 10cm.
  • Wiatroizolacja z wysokoparoprzepuszczalnej folii krycia wstępnego.
  • Wełna mineralna – około 24cm grubości, układana pomiędzy krokwiami.
  • Izolacja przeciwwilgociowa.
  • Poszycie wewnętrzne z płyt OSB.
  • Płyty GK na ruszcie stalowym, w którym układamy dodatkową wełnę mineralną grubości około 10cm, oraz folię paroizolacyjną.

Budowa fundamentu pod domy szkieletowe prefabrykowane.

Od dolnej warstwy:

  • Grunt rodzimy.
  • Piasek zagęszczony, w którym układamy rurki drenarskie.
  • Geowłoknina.
  • Podsypka ze żwiru, lub grysu łamanego o grubości około 20cm.
  • Izolacja cieplna z polistyrenu ekstrudowanego o grubości około 30cm, który układa się “na mijankę“.
  • Hydroizolacja.
  • Płyta fundamentoważelbetowa.
  • Warstwy podłogowe wykończeniowe.

szkielet drewniany prefabrykowany

Zalety budowy domu w technologii prefabrykowanej.

 1. Szybkość montażu elementów konstrukcji po uprzednim przygotowaniu fundamentów – płyty żelbetowej fundamentowej.
 2. Możliwość wykonywania konstrukcji prefabrykowanej w dowolnej porze roku, z uwagi na brak “prac mokrych”, które zależne są od warunków pogodowych.
 3. Fundamenty pod konstrukcję prefabrykowaną są lekkie, a nie masywne jak w przypadku techniki tradycyjnej murowanej.
 4. Lekkość konstrukcji domu przy zachowanych wysokich parametrach wytrzymałościowych.
 5. Przy zastosowaniu odpowiednich materiałów izolacyjnych, wysoka izolacyjność cieplna, przeciwwilgociowa i akustyczna.
 6. Technologia proekologiczna.
 7. Możliwość uzyskania bardzo wysokich parametrów energooszczędnych, lub nawet pasywnych.
 8. Łatwość wykończenia domu.
 9. Bezproblemowe układanie izolacji.
 10. Bezproblemowe układanie instalacji.
 11. Dokładność elementów konstrukcji.

Wady domów w drewnianym szkielecie prefabrykowanym.

 1. Wyższe koszty budowy. Obecnie szacuje się, że koszty takiego domu są większe o około 5-10% w porównaniu z technologią murowaną tradycyjną, więc technologia ta jest coraz bardziej dostępna.
 2. Większy rygor architektoniczny, czyli architektura domu o prostej, ale zwartej bryle oraz duża dokładność wykonania elementów domu. Bardziej rozbudowana i skomplikowana architektura domu w tym przypadku nie sprawdzi się.
 3. Nie wolno robić dłuższych przestojów, budowa powinna być prowadzona płynnie – nie narazimy wówczas elementów prefabrykowanych na ewentualne zniszczenie.
 4. Potrzeba użycia dźwigu do montażu elementów gotowych ściennych.
 5. W niektórych przypadkach, może być utrudniony transport na teren budowy – trudny dojazd do działki.
 6. Nie powinno się dokonywać zmian na etapie budowy, w stosunku do dokumentacji projektowej, gdyż gotowe elementy trzeba będzie docinać, lub dodatkowo zamawiać, co spowoduje wyższe koszty i niewskazany przestój na budowie.
 7. W przypadku ogrzewania domu na kocioł tradycyjny na paliwo stałe, wystepuje konieczność wymurowania pomieszczenia kotłowni.

Zobacz projekty domów szkieletowych z kolekcji pracowni MGProjekt.

3 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ola

O domach szkieletowych dowiedziałam się przez przypadek na kanale parentingowym/wychowawczym i temat mnie dość zaciekawił. Mogę też naocznie zobaczyć to już niedługo, ponieważ w okolicy właśnie są wylewane fundamenty pod takie dom. Artykuł jest godny uwagi, zwłaszcza u osób, które zastanawiają się, jaki typ domu będzie spełniał ich najpotrzebniejsze i najważniejsze oczekiwania. I tu ważne są wypisane wady i zalety zwieńczające cały tekst. Niewątpliwie jest to dobra opcja dla osób, którym najbardziej zależy na czasie. Warto porównać opisany proces budowy takiego domu wraz z zawarciem informacji o danych materiałach – tutaj oczywiście to znajdziemy. Ważny też jest fakt, że wyróżniona została informacja o braku możliwości wprowadzenia większych zmian, z powodu wycinania elementów w fabryce.

Dalia

Jest to solidny materiał do rozważenia.

Matvii

Dzięki za pomoc w zrozumieniu, teraz wiem więcej.