Posadzka w domu: porównanie materiałów na posadzki

posadzki domu
Jaki rodzaj posadzek wybrać do domu?

Posadzki w domu stanowią zewnętrzną, wierzchnią warstwę podłogi, jej dekoracyjne wykończenie. Wybór odpowiedniej posadzki na pewno wymaga bardzo dokładnego przemyślenia. Posadzka to nie tylko kwestie estetyczne, ale również praktyczne. Kluczowe będzie perfekcyjne dopasowanie posadzki do warunków użytkowych.

W każdym razie, podłoga powinna służyć przez lata, więc nie może sprawiać problemów konserwacyjnych i przede wszystkim musi charakteryzować się trwałością i być po prostu praktyczna.

Posadzki w domu – porównanie i dylematy

Podjęcie ostatecznej decyzji w związku z posadzką w domu należy zawsze poprzedzić odpowiedziami na podstawowe pytania, dzięki którym łatwiej dokonać właściwego wyboru.

Jaka trwałość posadzki?

Pomieszczenia w domu różnią się intensywnością ich użytkowania.

W sypialni najczęściej przebywamy w godzinach wieczornych i porannych, nie chodzimy w butach, nie przyjmujemy gości.

Oznacza to, że możemy sobie pozwolić na położenie podłogi o mniejszych walorach wytrzymałościowych, a podkreślić ciepło oraz estetykę tego miejsca.

Z kolei przedpokój wymaga posadzki z materiału niezwykle trwałego i odpornego na zarysowania, takiego jak posadzki betonowe które można układać na ogrzewaniu podłogowym.

Inną kwestią jest posiadanie zwierząt domowych i to również ma wpływ na wybór posadzki. Pazury psa lub kota mogą powodować zadrapania na zbyt miękkim podłożu, a jeżeli zwierzęta swobodnie będą kursować między ogrodem a wnętrzem domu, to dodatkowym kłopotem może okazać się ciągle nanoszony na posadzkę piasek.

Stylistyka posadzek

Jak dobrać styl posadzki do wnętrza?
Jak dobrać styl posadzki do wnętrza?

Podłoga ma nie tylko spełniać walory użytkowe, ale również estetycznie. Trzeba zdać sobie sprawę, że każdy element wystroju musi być ściśle dopasowany do innych.

Oznacza to, że już na etapie wyboru posadzki, należy przemyśleć, jakie meble będą kupowane i chodzi w tym przypadku zarówno o styl, jak i kolorystykę.

Z kolei, kiedy jedynie wymieniamy posadzkę, a meble zostają, to trzeba ją idealnie zharmonizować z tym, co już mamy na wyposażeniu.

Nawet elementy drewniane mogą być przecież w różnej tonacji barw, niekoniecznie pasujących do siebie.

Decyzja musi dotyczyć również tego, czy podłoga ma stanowić podstawowy element dekoracyjny, czy też ma być jedynie tłem dla mebli i innych detali, a wtedy musi pozostać bardzo stonowana.

Posadzka jasna czy ciemna?

Posadzka jasna czy ciemna
Posadzka jasna czy ciemna

Jasne kolory podłoża optycznie powiększą wnętrza, więc idealnie pasują do małych pomieszczeń.

Z kolei zbyt duże, jasne powierzchnie nadają pomieszczeniom niesamowicie surowy, wręcz sterylny charakter.

Taka posadzka sprawdzi się jeśli domownicy są zwolennikami stylu minimalistycznego lub industrialnego. Dobrze wtedy postawić też na kontrasty kolorystyczne i do takiej jasnej podłogi dobrać meble w odcieniach czerwieni, żółtego lub zieleni.

Ciemna podłoga zawsze stanowi element dominujący danego wnętrza i właśnie dlatego, wszelkie meble oraz inne dodatki dekoracyjne muszą wzorowo dostosować się do niej.

Utrzymanie czystości podłoża

Ponadto, warto zwrócić uwagę na kwestię łatwości utrzymania posadzki w czystości.

Wydaje się, że białe i lśniące płytki nie są zbyt dobrym rozwiązaniem na podłogę w przedpokoju, ponieważ będą widoczne nawet najmniejsze zabrudzenia.

W przypadku wnętrz często oraz intensywnie użytkowanych należy także pomyśleć, czy posadzka z głębokimi rysami i różnymi zdobieniami nie okaże się zbyt trudna w codziennej pielęgnacji.

Natomiast pomieszczenia, w których biegają dzieci lub przebywają w nich osoby starsze na pewno wymagają bezpiecznej posadzki z wysokimi walorami antypoślizgowymi.

Nie da się ukryć, że dla wielu osób kluczowe znaczenie ma zarówno cena materiału, jak i koszty wykonania posadzki, o ile zatrudnia się do tego zadania firmę.

Posadzki w domu – porównanie materiałów

Jak już wiadomo, posadzka musi być perfekcyjnie dopasowana do charakteru i stylu wnętrza, zapewniać komfort mieszkania dla domowników, a jednocześnie nie sprawiać problemów z utrzymaniem w czystości.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę postać zastosowanego materiału, to mamy do czynienia z:

  1. Posadzkami bezspoinowymi, które wykonuje się z różnego rodzaju zapraw, jak zaprawy wapiennej, gipsowej czy magnezowej, ale także z gliny czy też posadzki z żywic. Charakter bezspoinowy mają też posadzki z tworzyw sztucznych oraz wykładzina dywanowa. Cechą wspólną jest jednolitość całości podłogi.
  2. Posadzkami spoinowymi złożonymi z rozmaitych elementów, połączonych ze sobą. Mogą to być płytki ceramiczne lub kamienne, deski drewniane, parkiet i panele podłogowe.

Przy wyborze posadzki najczęściej kierujemy się rodzajem materiału, ponieważ właśnie materiał nadaje swoistą styl pomieszczeniom.

Możliwości jest na tyle dużo, że kłopot może zaistnieć z powodu trudności z podjęciem ostatecznej decyzji.

Największą popularnością cieszą się:

  • posadzki drewniane,
  • posadzki z paneli imitujących drewno,
  • posadzki z płytek ceramicznych,
  • wykładziny.

Te materiały nie wyczerpują wszystkich możliwości i na pewno warto zapoznać się z całością oferty.

Posadzki z drewna, materiałów drewnopodobnych i korka

Posadzki drewniane

Posadzki drewniane
Posadzki drewniane

Drewno jest wyjątkowo cenionym materiałem budowlanym ze względu na swoje walory estetyczne, ale także przyjazność dla człowieka, ponieważ pochodzi z natury.

Można rzec, że praktycznie nie wychodzi z mody, a jedynie nowe gatunki drewna odkrywane są jako znakomity surowiec wykończeniowy.

Posadzki drewniane wyróżniają się trwałością, a także możliwością odnawiania bez konieczności demontażu, o ile podłoga jest klejona.

Trzeba podkreślić wyjątkowe właściwości termiczne, dzięki którym taka podłoga nigdy nie jest zimna oraz akustyczne sprawiające, że nie słyszy się denerwującego stukania przy chodzeniu. Drewno pasuje do każdego wnętrza, dość łatwo utrzymać je w czystości i zapewnia komfort oraz elegancję.

Największą wadą pozostaje wysoka cena.

Metr kwadratowy podłogi drewnianej kosztuje ponad 100 zł, a lepsze gatunki drewna, szczególnie egzotycznego, osiągają nawet 300-400 zł.

Naprawdę rzadko spotyka się promocje poniżej 100 zł i trzeba się liczyć z tym, że dotyczą one wtedy podłóg najniższej klasy.

Druga kwestia, o której należy pamiętać decydując się na podłogi drewniane dotyczy montażu, który jest na tyle skomplikowany, że rozsądnie jest go zlecić fachowcom.

Samodzielny montaż z reguły okazuje się porażką.

To nie tylko sprawa wyrównania podłoża, odpowiedniej izolacji, ale także osiągnięcia określonych parametrów wilgotności.

W każdym razie, w zasadzie zawsze do ceny samej podłogi drewnianej trzeba dołączyć koszt montażu.

Posadzki w domu mogą zostać wykonane z drewna krajowego lub drewna egzotycznego.

Największą popularnością wśród gatunków krajowych cieszy się dąb, a także jesion.

Większość ludzi decyduje się na drewno w sypialni i pokojach dziennych, jednak niektóre rodzaje drewna nadają się do przedpokoju, kuchni, a nawet łazienki.

Drewniane wykończenia podłóg występują w dwóch wariantach, różniących się typem impregnacji.

Podłogi olejowane mają charakter matowy, a podłogi lakierowane są zazwyczaj połyskujące (choć dostępne są też lakiery matowe i półmatowe).

Te pierwsze perfekcyjnie sprawdzają się w aranżacjach vintage lub rustykalnych, ponieważ z czasem nabierają wyglądu starego drewna.

Jeżeli zestawiamy je z płytkami ceramicznymi, to one także powinny być matowe.

Podłogi połyskujące świetnie wyglądają w pomieszczeniach zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych.

Można je komponować z dowolnym rodzajem płytek, pamiętając jedynie o dobrym dopasowaniu kolorystycznym do barwy drewna.

Posadzki drewniane mogą mieć różne rodzaje.

Parkiety

Parkiet na podlodze
Parkiet na podłodze

To deszczułki, zwane klepkami, mające 25-50 cm długości, 4-8 cm szerokości oraz około 2 cm grubości i układane na podłożu mineralnym, deskach albo płytach drewnopochodnych.

Parkiet tradycyjny układa się z deszczułek z jednego gatunku drewna.

Można ułożyć rozmaite wzory, np. jodełkę, kwadraty czy też cegiełkę.

Z kolei parkiet dekoracyjny jest z klepek z różnych gatunków drewna oraz w różnych kształtach i kolorystyce.

Istnieje także parkiet lamelowy z deszczułkami o gładkich krawędziach.

Warto zdać sobie sprawę, że przy układaniu parkietu bardzo łatwo o błędy, więc samodzielny montaż nie wchodzi w rachubę.

Mozaika

Niekiedy bywa nazywana parkietem uproszczonym, a wykonana jest z deszczułek zwanych paluszkami i naklejanych na siatkę lub papier.

Paluszki są dość niewielkie i mają 120-160 mm długości, 22 mm szerokości i 8 mm grubości.

Jedna płytka ma z reguły wymiary 640 x 320 mm.

Mozaika może dawać niezmiernie interesujące efekty, szczególnie gdy połączy się w jednej płytce kilka gatunków drewna i różne kolory.

Układa się ją na gładzi cementowej albo betonie siatką czy tez papierem do góry i mocuje za pomocą kleju do parkietów.

Kiedy wyschnie, to odrywa się trzymający deszczułki papier.

W związku z tym, że mozaika jest dość cienka, to nie można jej często cyklinować.

Deski podłogowe

Są to przede wszystkim deski z drewna litego, aczkolwiek zdarzają się deski z drewna klejonego.

Ich długość waha się w przedziale 3-10 cm, szerokość 9-18 cm, grubość 14-30 mm.

Istnieje możliwość łączenia desek na wpust i wypust, ale zdecydowanie korzystniej zastosować klejenie, ponieważ tylko wtedy można dokonać renowacji podłogi, a ponadto podłoga ma lepsze parametry akustyczne.

Deski układa się na tzw. mijankę, czyli w jednym rzędzie deski łączą się w połowie długości sąsiedniego rzędu.

Nieumiejętne położenie desek powoduje powstawanie szpar, a niewłaściwe zamocowane ich do legarów skutkuje odgłosem skrzypienia.

Panele podłogowe

Panele podłogowe
Panele podłogowe

Zbudowane są z trzech, sklejonych ze sobą, warstw drewna.

Rozmiary mają różne, ich długość wynosi 40-250 cm, a szerokość 13-21 cm.

Z kolei grubość zależy od rodzaju poszczególnych warstw.

Montaż paneli jest dość łatwy. Przy ich wyborze trzeba tylko pamiętać, ze cyklinować można panele mające na wierzchniej warstwie ponad 4 mm i są zamocowane klejowo.

Jednak najczęściej tego typu posadzki montuje się na zatrzask. Tak zamontowaną podłogę można również zdemontować, aby przenieść w inne miejsce.

Bruk drewniany

Posadzki z bruku składają się z dębowych, jesionowych lub bukowych kostek twardego drewna o grubości 2,5-8 cm oraz długości boków 4 cm i ułożonych w płyty naklejone na siatkę termoplastyczną, więc podobnie jak mozaika.

Zaletą tego rozwiązania jest wieloletnia trwałość i odporność na uszkodzenia, natomiast wadą duża nasiąkliwość niepolakierowanych kostek, więc do wykończenia potrzeba zużyć duże ilości lakieru.

Parkiet przemysłowy

To jeszcze rzadkość, ale okazuje się, że posadzki w domu nie muszą mieć tradycyjnego charakteru.

Zdarza się wykorzystanie bardzo twardego i wytrzymałego na uszkodzenia parkietu przemysłowego wykonanego z deszczułek o szerokości 8-10 mm i grubości 22 mm połączonych w płyty za pomocą taśmy samoprzylepnej.

Posadzki z paneli laminowanych

Posadzki z paneli laminowanych
Posadzki z paneli laminowanych mają wiele zalet

Podłogi wykończone drewnem, jak już wspomniano, mają jedną podstawową wadę, a jest nią wysoka cena za sam materiał oraz montaż wymagający fachowej wiedzy.

Właśnie z tego powodu stosunkowo duża grupa osób decyduje się na panele laminowane.

Ich cena nie jest wysoka, można je nabyć nawet za 15-20 zł za metr kwadratowy i nie trzeba wydawać pieniędzy na montaż.

Położenie podłogi z paneli laminowanych nie wydaje się zbyt skomplikowanym zadaniem i większość osób w miarę bezproblemowo sobie z tym poradzi.

Posadzki z paneli laminowanych są raczej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a wachlarz kolorystyczny sprawia, że praktycznie każdy wybierze coś odpowiedniego dla siebie, tym bardziej że mogą imitować posadzkę z desek czy parkiet.

Niestety, mają też swoje wady.

Przede wszystkim, nie nadają się do renowacji, a ich trwałość jest zdecydowanie mniejsza niż podłóg drewnianych i w miarę szybko przecierają się.

W związku z tym, że fatalnie znoszą wilgoć, to zupełnie nie nadają się do przedpokoju, kuchni czy łazienki.

Trzeba pamiętać, że pod wpływem wilgoci panele wybrzuszają się.

Kolejna wada dotyczy niezbyt miłego dla ucha odgłosu stukania podczas chodzenia po takiej podłodze.

Nie jest to również produkt naturalny i tak przyjazny dla człowieka, jak drewno.

Posadzki z korka

Podłoga z korka
Podłoga z korka

Korek, jako materiał wykończeniowy podłóg, stosunkowo niedawno pojawił się w ofercie, ale coraz więcej osób decyduje się na tego typu posadzkę, szczególnie w pokoju dziecięcym i sypialni.

Decydujące okazują się zalety tego materiału.

Korek bardzo dobrze izoluje termicznie i zatrzymuje ciepło we wnętrzu. Ponadto świetnie tłumi dźwięki oraz ma charakter nie higroskopijny. Można go więc stosować nawet w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, jak łazienki i kuchnie, tym bardziej że wykazuje dużą odporność na działanie pleśni i grzybów.

Jednocześnie to materiał bardzo trwały i odporny na wgniecenia.

Podłogi z korka łatwo utrzymać w czystości i nadają się idealnie dla alergików.

Posadzki z korka są dostępne w formie paneli do montażu bezklejowego lub płytek klejonych na wylewkach samopoziomujących.

Cena płytek korkowych o grubości 4 mm kształtuje się na poziomie 50-110 zł/m2, chyba że mamy do czynienia z dwuwarstwową płytką korkową o grubości 6 mm, której ceny sięgają 120-140 zł/m2.

Posadzki z materiałów mineralnych

W tym przypadku wybór jest również w miarę szeroki. Można zdecydować się na podłogę wykończoną materiałem kamiennym, ceramicznym, szklanym lub z zaprawy cementowej i betonu. Zaletą posadzek z materiałów mineralnych, takich jak np. wylewka betonowa jest to, że mogą być stosowane w pomieszczeniach mokrych i z ogrzewaniem podłogowym.

Posadzki z kamienia

Posadzki z kamienia
Posadzki z kamienia

Kamień naturalny jest, podobnie jak drewno, jednym z najstarszych materiałów budowlanych i często stosowany w wykończeniach podłóg z powodu niezwykłej odporności na uszkodzenia, a także walory estetyczne.

Tego typu podłogę można również odnawiać i to niewątpliwie inwestycja na wiele pokoleń.

Idealnie nadaje się także przy ogrzewaniu podłogowym.

Jakie ma wady?

Przede wszystkim, to wysoka cena obejmująca nie tylko sam materiał, ale także koszt zaprawy klejowej, fugowania i montażu.

Owszem, małe płytki o wymiarach 30,5 x 30,5 cm można już dostać za 50-80 zł/m2, ale jednak zdecydowanie efektowniej prezentują się większe rozmiary płytek, a to już wydatek rzędu 100-200 zł/m2.

Trzeba też zauważyć, że kamień jest zimnym i raczej mało przyjemnym materiałem i trudno sobie wyobrazić dzieci baraszkujące na kamiennej posadzce.

Poza tym, nie tłumi hałasu.

Najczęściej wybierany jest marmur, bardzo efektowny wizualnie, jednak niezbyt odporny na plamy i wymagający odpowiedniego zabezpieczenia.

Z kolei granit nie potrzebuje impregnacji i łatwo się czyści.

Niekiedy we wnętrzach pojawia się trawertyn z porowatą strukturą i tym samym dużymi problemami z utrzymaniem go w czystości albo wapienie zbite i piaskowce.

W każdym razie, posadzki kamienne sprawdzają się w nowoczesnych i raczej dość dużych pomieszczeniach.

Płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne posadzkowe
Płytki ceramiczne posadzkowe

Posadzki ceramiczne wykonane są z mieszaniny krzemionki, glinu, topników i barwników wypalanych w wysokiej temperaturze.

Mogą mieć charakter szkliwiony z powierzchnią błyszczącą lub nieszkliwiony, czyli matowy.

Najczęściej stosowane są płytki klinkierowe, gresowe, z terakoty lub cotto.

Ich atutem jest cena, niższa w porównaniu z kamieniem, aczkolwiek i w tym przypadku bywają płytki, których cena przekracza 100-150 zł za metr kwadratowy.

Cenę podnoszą również, często wybierane, dekory.

Posadzki ceramiczne sprawdzają się głównie w łazience, przedpokoju i kuchni.

Charakteryzują się odpornością na wilgoć i wysokie temperatury i raczej łatwo utrzymać je w czystości.

Jednak trzeba pamiętać, że często pękają pod wpływem uderzenia i podobnie jak kamień są zimne w dotyku, więc dobrym pomysłem jest ogrzewanie podłogowe. Niestety koszt ogrzewania podłogowego znacznie podwyższa koszty montażu.

Posadzki szklane

Raczej rzadko są wybierane do wnętrz domów, ale zdarzają się osoby decydujące się na takie rozwiązanie.

Posadzki szklane nadają pomieszczeniom charakter nowoczesny.

Szkło podłogowe jest hartowane oraz warstwowo klejone i często na wierzchu ma warstwę antypoślizgową.

Największy kłopot to wysoki koszt i pewne obawy, raczej nieuzasadnione, związane z bezpieczeństwem.

Posadzki betonowe

Posadzka betonowa
Posadzka betonowa

Tego typu wykończenie podłogi wybierają zwolennicy stylu industrialnego i minimalistycznego.

Beton jest bardzo twardy, nie pęka i nie ściera się. Wylewka betonowa ma właściwości samopoziomujące i wymaga jedynie impregnacji. W tym celu stosuje się żywice lub odpowiednie lakiery.

Posadzki betonowe łatwo też się czyści. Warto wspominać, że wylewka betonowa to jednak podłoga bardzo zimna, więc w przypadku wylewki podłogowej niezbędna może się okazać inwestycja w ogrzewanie podłogowe.

Trzeba też pamiętać, że wykonanie w naszym domu wylewki anhydrytowej, która ma odpowiednią grubość jest czasochłonne. Wylewka betonowa, zwłaszcza w przypadku podłogi na gruncie wymaga też cierpliwości.

Z kolei koszty za posadzki betonowe nie są wygórowane (to oczywiście zależy od powierzchni), chyba że jeszcze doliczamy koszty ogrzewania podłogowego w naszym domu.

Posadzki z materiałów tekstylnych

Wykładzina na posadzce
Wykładzina na posadzce

Stosunkowo niedrogim i łatwym w wykonaniu rodzajem wykończenia podłóg jest zastosowanie wykładziny dywanowej z włókien naturalnych, jak wełna lub syntetycznych, jak poliamid, poliakryl czy też polipropylen.

Posadzki tego typu charakteryzują się dobrą izolacją termiczną i akustyczną, jednak niezbyt polecane są dla alergików ze względu na łatwość zanieczyszczenia.

Posadzki z żywic

Posadzka z żywicy
Posadzka z żywicy

Należy jeszcze wspomnieć o posadzkach z żywic epoksydowych i żywic poliuretanowych, które także zaczynają być wybierane jako wykończenie podłóg w domu.

Dobrej jakości posadzki żywiczne z żywic epoksydowych kosztują około 150-170 zł/m2 i są dość twarde, ale mogą zmieniać kolor pod wpływem promieniowania słonecznego.

Z kolei żywice poliuretanowe są odporne na działanie promieni słońca i raczej trudne do zarysowania, jednak ich koszt za metr kwadratowy sięga nawet 300 zł.

Jak widać, posadzki w domu mogą być różne i wybór zależy od naszych możliwości finansowych oraz upodobań.

Na poniższym wideo możesz zobaczyć jak wykonuje się posadzki z żywic epoksydowych.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Magda Namysłowska

Znajoma mówiła mi właśnie, że teraz modne są posadzki przemysłowe w domach. Czytałam o nich więcej i przeglądałam aranżacje w sieci. Taka żywica na podłodze może dać piękny efekt. Jest też bardzo trwała.

Katarzyna Pilarek

Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie paneli winylowych w całym mieszkaniu
bądź domu. Szczególnie poleca się taką opcję do niewielkich mieszkań z
uwagi na świetny efekt wizualny – optyczne powiększenie przestrzeni.
Dzięki rdzeniowi mineralnemu panele winylowe
są wodoodporne i wytrzymałe. Bardzo trudno je uszkodzić. Są też ciepłe w
dotyku (przewaga nad płytkami ceramicznymi!) i znakomicie nadają się na
ogrzewanie podłogowe.