Kwiaty ogrodowe: jakie wybrać rośliny ogrodowe wieloletnie?

Kwiaty ogrodowe
Kwiaty ogrodowe

Rośliny ogrodowe – trudno wyobrazić sobie ogród bez tych roślin. Przemyślanie dobrane nasiona, cebule kwiatowe i sadzonki kwiatów ogrodowych sprawią, że ujmującymi kolorami pąków będziemy mogli cieszyć się przez cały rok. W artykule przyjrzymy się kwiatom ogrodowym wieloletnim, które warto jest zasadzić i w jakim okresie kwitnienia można cieszyć się ich pięknym wyglądem, a które zyskują popularność w ostatnich latach.

Jak wybrać kwiaty ogrodowe wieloletnie?

Kwiaty ogrodowe wieloletnie
Kwiaty ogrodowe wieloletnie

O tym, jakie gatunki kwiatów powinniśmy zasiać w ogrodzie, powinniśmy pomyśleć już zimą. Przy doborze kwiatów należy wziąć pod uwagę nie tylko nasze upodobania względem ich aparycji, ale również warunki, jakie panują w poszczególnych częściach ogrodu. Niemniej ważny — dla dobrego wzrostu roślin — jest również czas.

Zanim zasadzimy wymagającej większej atencji kwiaty, zastanówmy się, czy będziemy w stanie poświęcić im dodatkowe godziny w tygodniu. Obecność trudnych, wymagających roślin w ogrodzie może spowodować, że nie uzyskamy pożądanego efektu i niedane nam będzie cieszyć się cudownie kwitnącym ogrodem.

Co zatem zrobić, aby uzyskać piękne rezultaty swoich ogrodniczych prac? Wskazówką dla odpowiedniego zagospodarowania dostępnej przestrzeni jest ten artykuł.

Jak wybrać nasiona?

Kwiaty do ogrodu
Kwiaty do ogrodu

Zanim jeszcze zajmiemy się wyborem poszczególnych gatunków kwiatów, opiszemy pokrótce, w jaki sposób należy dobierać nasiona. Już po pierwszej wizycie w sklepie ogrodniczym będziemy mogli zauważyć, że nasiona mogą bardzo różnić się między sobą pod względem kształtu, jak i wielkości. Jak sprawdzić, które z nich są wysokiej jakości i wyrosną z nich piękne rośliny w naszym ogrodzie?

Mimo, że nasiona mogą różnić się między sobą cechami fizycznymi takimi jak kształt i rozmiar, to ich wysoką jakość możemy z łatwością rozpoznać na podstawie również rzucenia na nie okiem. Zdrowe, wysokiej jakości nasiona mają uniwersalne cechy.

To, co powinno zwrócić naszą uwagę to ich barwa. Te nasiona, którymi jesteśmy zainteresowani, mają jednolite wybarwienie, nie posiadają oznak pleśni i — wśród nasion roślin tego samego gatunku — mają podobną wielkość. Zdrowie nasion możemy poznać po ich strukturze. Te, które nie cierpią na żadne choroby, są suche, nie sklejają się, ani też nie kruszą.

Gdzie znaleźć dobrej jakości nasiona?

Dobrej jakości nasiona należy szukać u sprawdzonych producentów. Niestety ci z reguły nie prowadzą sprzedaży detalicznej, dlatego osoby, które poszukują nasion do własnego użytku, są zmuszone do zaopatrywania się w sklepach ogrodniczych i marketach. Rozwiązaniem w tym przypadku może być odwiedzenie punktu sprzedaży danego producenta lub zakup przez internet.

Jak skomponować aranżację ogrodu?

Aranżacja ogrodu kwiatowego
Aranżacja ogrodu kwiatowego

Obecnie w aranżacjach ogrodowych nie dominuje żaden konkretny styl. Ogrodnicy stawiają na sporą dowolność i upodobania właściciela danego terenu, dlatego nie ma się czego obawiać. Popuść wodze swojej fantazji i skomponuj ogród swoich marzeń 🙂 Aby rośliny były zdrowe i wolne od wszelkich szkodników, warto jest wykorzystać zjawisko allelopatii. Dzięki niej zabezpieczymy swoje rośliny przed niechcianymi gośćmi, jak i chorobami.

Przede wszystkim jednak komponując aranżację ogrodową, powinniśmy kierować się wymaganiami środowiskowymi poszczególnych roślin. Czy w naszym ogrodzie mamy podłoże kwaśne, czy zasadowe? Glebę wilgotną, czy raczej suchą? Koniecznie weźmy pod uwagę te czynniki, aby rośliny mogły zakwitnąć swoim pełnym pięknem. Warto jest w swoim ogrodzie umieścić rośliny, których okres kwitnienia przypada na różne pory roku. Poniżej opisujemy kwiaty ogrodowe według pór roku.

Kwiaty ogrodowe wiosenne

Kwiaty ogrodowe wiosenne
Kwiaty ogrodowe wiosenne

Sasanka – pierwszy zwiastun wiosny

Sasanka to kwiaty do ogrodu na wiosnę – jest razem z pierwiosnkiem jednym z pierwszych kwiatów, które kwitną bardzo wczesną wiosną. Pierwsze pąki pojawiają się już w marcu i budzą jeszcze uśpiony ogród powoli do życia. W środowisku naturalnym sasanki występują w terenach górzystych, łąkach i lasach. Są objęte ochroną.

Ze względu na swoje naturalne preferencje sasanki preferują miejsca nasłonecznione, a także lekkie piaszczyste gleby. Sadząc kwiaty wiosenne sasanki, powinniśmy pamiętać, że są one trujące. Kontakt z nimi może spowodować:

  • pobudzenie,
  • uczucie odurzenia,
  • nawet spowodować paraliż układu nerwowego.

Kwiaty sasanki nie są wymagające. Jednak, aby pięknie prezentowały się w naszym ogrodzie, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. Jak należy pielęgnować te kwiatki ogrodowe? Przede wszystkim sasanka nie wymaga dużej ilości wody. W tym przypadku im mniej tym lepiej. Roślina doskonale odnajdzie się na wszelkiego rodzaju skalniakach. Sadząc ją w glebie, zaleca się tutaj piaszczystą i przepuszczalną.

Podlewamy ją regularnie, ale w małych ilościach. Można by nawet powiedzieć, że bardziej ją zraszamy. Na jesień roślina również nie będzie wymagać od nas troski. Pozostawiamy ją samą sobie.

Dąbrówki – popularne kwiaty do każdego ogrodu

Dąbrówki to kolejne kwiaty ogrodowe wiosenne, które będą dodawać uroku naszemu ogrodowi od maja do sierpnia. Roślina bardzo dobrze odnajduje się na skalniakach, obrzeżach rabat, czy przy oczku wodnym. Kwiaty wiosenne dąbrówki przybierają różne kolory, dlatego z powodzeniem można je dopasować do każdego projektu ogrodu.

Wymagania dąbrówki nie są zbyt wygórowane. Preferuje ziemię o odczynie obojętnym, zasobnych w próchnicę i składniki mineralne. Dąbrówki to kwiaty ogrodowe cieniolubne, choć najlepiej będą się czuły na pół zacienionych połaciach terenu. Jeśli zasadzimy ją na wilgotniejszym podłożu, nieco większe słońce nie powinno jej przeszkadzać.

Świetnie sprawdzi się jako roślina okrywowa (np. na skalniaki), gdyż jest bardzo ekspansywna. Zasadzenie zbyt dużej jej ilości może spowodować, że przytłumi inne kwiaty.

Konwalia majowa

Kto nie lubi konwalii, która oszałamia swoim delikatnym zapachem? Konwalia majowa to kwiaty ogrodowe do cienia które odnajdą się również pod drzewami. Służą jej gleby kwaśne o pH wynoszącym 3-4. Bardzo lubi wilgoć i próchniczą ziemię. Źle znosi suszę, dlatego w okresach suchych trzeba zwrócić na nią szczególną uwagę i intensywniej podlewać.

Podobnie jak dąbrówka jest rośliną silnie rozrastająca się, dlatego jej rozmnażanie nie będzie stanowiło problemu. Po około 3-4 latach od posadzenia możemy zaobserwować zagęszczenie kłączy i liści. Konwalie to kwiaty wieloletnie niskie, które mogą służyć jako rośliny okrywowe. Konwalia obficie kwitnie, ma kwiaty białe.

Jak wygląda pielęgnacja konwalii? Podobnie, jak pozostałe wymienione do tej pory kwiaty, nie jest ona wymagająca i w głównej mierze radzić będzie sobie zwyczajnie sama. Te kwiaty wieloletnie niskie są odporne na choroby i szkodniki.

Pierwiosnek

Pierwiosnek jest stosunkowo uniwersalną rośliną. Doskonale sprawdzi się zarówno na rabatach, skalniakach, jak i w cieniu drzew, czy krzewów ozdobnych. Pierwiosnek występuje w ponad 500 odmianach, z których niektóre bardziej cenią sobie glebę wilgotne, inne preferują bardziej suche tereny. Aby pierwiosnek dawał nam piękne kwiaty, należy dbać o odpowiednie nawodnienie gleby. Przed przymrozkami, dobrze jest zabezpieczyć podłoże, na którym znajduje się pierwiosnek gałązkami lub liśćmi, gdyż pełna mrozoodporność nie jest cechą pierwiosnków. Niektóre odmiany pierwiosnka będą pod tym względem mniej wymagające i mróz nie będzie im straszny.

Kwiaty ogrodowe wiosenne - podlewanie
Należy dbać o odpowiednie nawodnienie gleby

Przylaszczka

Przylaszczka zakwita w tym samym czasie praktycznie co sasanka, bo już w marcu. To kwiaty ogrodowe wieloletnie niebieskie, dzięki czemu cały ogród nabiera pięknej, niebieskiej barwy. Przylaszczka jest wartą uwagi rośliną wieloletnią, którą sadzi się na wapiennej, próchniczej glebie. Przylaszczki to kwiaty ogrodowe cieniolubne, lubiące miejsca zacienione lub częściowe zacienione.

Podobnie, jak konwalie, przylaszczka może w pierwszym roku po zasadzeniu nie wyglądać zbyt okazale, jednak w kolejnych rozrośnie się i będzie zachwycać mnóstwem kwiatów. Przylaszczka to roślina niewymagająca i długowieczna. Glebę, na której zasadzona jest przylaszczka, warto wzbogacić późnym latem przerobionym kompostem, najlepiej z własnego kompostownika.

Kwiaty ogrodowe wieloletnie kwitnące latem

Kwiaty ogrodowe wieloletnie kwitnące latem
Kwiaty ogrodowe wieloletnie kwitnące

Goździk

Pierwszą rośliną, jaką będziemy polecać do Twojego ogrodu, a której okres kwitnienia przypada na całe lato, jest oczywiście goździk. Ta wdzięczna i mało wymagająca roślina jest często wybierana przez właścicieli ogrodów ze względu na jej uniwersalność i piękne kwiaty. Wymagania rośliny mogą różnić się w zależności od odmiany. Okres kwitnienia przypada na czas od czerwca, aż do końca sierpnia. Można ją sadzić na skalniakach, czy tworzyć przy jej pomocy kwiatowe rabaty. Zanim zdecydujemy się konkretną odmianę goździka, koniecznie sprawdźmy, jakie ma ona wymagania.

Nachyłek

Nachyłek wielokwiatowy to roślina należąca do astrowatych o piękny żółto-złocistym kolorze płatków. Wśród nachyłków znajdziemy odmiany jednoroczne, jak i kwiaty ogrodowe wieloletnie. Nachyłki kwitną od czerwca do sierpnia, lubią ziemię umiarkowanie wilgotną i nasłonecznione miejsca. Przekwitnięte kwiatostany nachyłka warto jest obrywać, dzięki czemu przedłużymy okres kwitnienia rośliny. Ze względu na jej krzaczkowatą strukturę, niektóre łodyżki mogą wyrastać ponad ziemię i się przewracać. Warto jest je wtedy podeprzeć stosowną konstrukcją. Jesienią nachyłek wymaga podcięcia.

Liliowce

Liliowce to byliny, które wyróżniają się wyjątkową wytrzymałością. Na dodatek trudno jest odmówić im piękna i uroku. W miejscu zasadzenia mogą kwitnąć nawet 20-30 lat, co czyni je szczególnie długowiecznymi kwiatami ogrodowymi. Liliowce są bardzo wdzięczne w uprawie. Nie potrzebują szczególnego stanowiska. Poradzą sobie w praktycznie każdym środowisku, z wyjątkiem tego bardzo podmokłego.

Glebę przed posadzeniem liliowców warto jest zasilić składnikami odżywczymi, aby roślina lepiej się rozwijała. W sklepach znajdziemy cebule kwiatowe, które dają kwiaty w różnych kolorach. Liliowce to kwiaty ogrodowe wysokie, które osiągają wysokość nawet do 100 cm, dlatego sprawdzą się również wtedy, gdy chcemy tworzyć wielopoziomowe rabaty kwiatowe.

Jeżówka

Jeżówka to roślina pochodząca z Ameryki Północnej, lecz bardzo dobrze czuje się również w środowisku polskim. Pod warunkiem, że zasadzimy ją na glebach wilgotnych, wapiennych i nasłonecznionych stanowiskach. Jeżówki to również kwiaty ogrodowe wysokie, rosnące na wysokość od 80 do 100 cm, dlatego będą doskonałym uzupełnieniem wysokich rabat.

Kwiaty występują w różnych kolorach.

Jeżówka to kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące – ich okres kwitnienia jest bardzo długi, bo aż od czerwca do samego października. Na jeżówkę warto zwrócić uwagę nie tylko ze względu na jej urodę, ale również właściwości lecznicze, które znane już były Indianom. Roślina nie wymaga szczególnej pielęgnacji, jednak po okresie kwitnienia należy ją podciąć. Jeżówka jest bardzo lubiana przez ślimaki, dlatego warto ją przed nimi zabezpieczyć. Długie łodygi mają tendencję do pokładania się. Aby zachować roślinę w dobrym stanie przez cały sezon, zaleca się jej podwiązywanie.

Floks

Floks to roślina, która kojarzy nam się z ogrodami babcinymi. Prawda jest jednak taka, że floksy — zwane również płomykami — doskonale sprawdzą się w wysokich nasadzeniach w ogrodach nowoczesnych i skalniakach. Płomyki mają bardzo wiele odmian, dlatego poszukując rośliny odpowiedniej do ogrodu, warto jest przyjrzeć się wymaganiom poszczególnych gatunków.

Najbardziej popularną odmianą kwiatu jest floks wiechowaty, którego okres kwitnienia przypada na czas od lipca września. Roślina ta lubi stanowiska słoneczne i żyzną, wilgotną glebę. płomyki mogą chorować w ogrodzie. Rozwojowi infekcji sprzyja duża wilgotność, zalewanie liści i przenawożenie azotem. Objawy choroby mogą nasilić się w drugiej części lata. Aby roślina powróciła do zdrowia, niezbędne jest stosowanie specjalnych preparatów i wykonywanie oprysków codziennie wieczorem do ustąpienia objawów.

Malwa

Malwy to kwiaty, które kojarzą się przede wszystkim z wiejskim krajobrazem, pasują jako kwiaty do ogrodu wiejskiego. Pięknie jednak mogą prezentować się również w ogrodach nowoczesnych. Przy ich wysiewaniu, warto pamiętać o odpowiedniej odległości, gdyż są to kwiaty ogrodowe wysokie, a ich łodygi mogą osiągać wysokość nawet 3 m.

W miarę upływu czasu stają się coraz to gęściej obrośnięte liśćmi, które dodatkowo dodają im uroku. Pielęgnacja malwy opiera się przede wszystkim na palikowaniu, co pozwala na zabezpieczeniu pędów przed załamywaniem się. Łodygi mogą być wrażliwe na intensywniejsze powiewy wiatru, dlatego warto jest je posadzić przy ogrodzeniu, lub ścianie, które częściowo osłonią roślinę przed podmuchami. Malwa wymaga także odpowiedniego nawilżenia. Zbyt mała wilgotność gleby może przyczynić się do pojawienia choroby. Gdy pojawią się pierwsze objawy należy zastosować preparat, który ochroni roślinę przed obumarciem.

Kwiaty ogrodowe wieloletnie kwitnące jesienią

Kwiaty ogrodowe wieloletnie kwitnące jesienią
Kwiaty ogrodowe wieloletnie kwitnące jesienią

Ostatnim okresem kwitnienia roślin w roku jest jesień.

Astry

Jeśli chcemy cieszyć się pięknym i kolorowym ogrodem również po zakończeniu lata, to koniecznie powinniśmy zasadzić odpowiednio wcześnie kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące, takie jak astry. Kwiaty te doskonale sprawdzą się dla początkujących ogrodników, gdyż są bardzo łatwe w uprawie. Decydują się na zasadzenie astrów w ogrodzie, pamiętajmy jednak o regularnym podlewaniu, gdyż korzenie rośliny szybko wysychają.

Astry preferują glebę zasadową, bogatą w wapń, żyzną. Można sadzić je na rabatach, pojedynczo, a także na skalniakach. Doskonale radzą sobie w miejscach nasłonecznionych i kwitną do późnej jesieni.

Dalie

Dalia to roślina o przepięknych kwiatostanach, obok której nie sposób jest przejść obojętnie. W sklepach ogrodniczych znajdziemy dalie w najróżniejszych kolorach, dzięki czemu w ogrodzie nawet jesienią nie będzie nudno. Mogą być z powodzeniem uprawiane nawet przez początkujących ogrodników. Czego wymaga dalia? Przede wszystkim żyznej, dobrze urodzajnej i zasobnej w składniki odżywcze gleby. Jeśli spełnimy te warunki, które stawia nam roślina, to nie będziemy mieć z nią żadnych problemów.

Przed sadzeniem zaleca się wzbogacić ziemię wieloskładnikowym nawozem (ubogi w azot). Gleba powinna być dobrze przepuszczalna, gdyż dalia nie lubi zastoin wodnych. Dalia dobrze rozwija się w miejscach nasłonecznionych, w innych nie będzie wyglądać tak okazale. Dalie to kwiaty ogrodowe wysokie, jednak o dość mocnych łodygach. Jeśli osiągnęły ponadprzeciętną wielkość konieczne może okazać się palikowanie.

Nawadnianie dalii nie jest konieczne. Znacznie lepiej znosi delikatne przesuszenie niż przewodnienie. Roślinę należy podlewać tylko w okresach suszy.

Chryzantemy

Chryzantemy to kwiaty, które już z założenia przywodzą na myśl nadejście chłodniejszych dni. Występują w różnych kolorach i są niezwykle okazałe. Nadają się zarówno jako kwiaty rabatowe, jak i kwiaty cięte. Wymagania chryzantem nie są wygórowane i kwitną do późnej jesieni.

To nie są kwiaty ogrodowe do cienia – będą potrzebować silnie nasłonecznionych miejsc, a także głęboką glebę o profilu zasadowym. Najlepiej żyzną i próchniczą.

Jak skomponować swój własny kwiatowy ogród?

Plan ogrodu
Plan ogrodu

Przedstawiliśmy rośliny, które nie mają szczególnych wymaganiach i wyglądają pięknie przy niewielkim nakładzie pracy. To, jakie wybierzemy do własnego ogrodu, zależy już tylko od naszych upodobań i koncepcji. A jeśli jesteśmy początkującymi ogrodnikami i nie wiemy od czego zacząć, dobrze jest w aranżacji ogrodu posiłkować się zdjęciami przykładowych projektów. Decydując się na kwiaty wieloletnie czy kilka bylin ozdobnych z których część obficie kwitnie całe lato, bez względu czy na stanowisko słoneczne czy zacenione, warto rozważyć też urozmaicające aranżację i modne w ostatnich latach trawy ozdobne.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Hanna

Jestem pod dużym wrażeniem, jak portal budowlany przedstawia trendy w zrównoważonym budownictwie. To ważne tematy na czasie.