Inteligentny dom: co to jest i jaki system inteligentnego domu wybrać?

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 13 sierpnia 2021

Inteligentny dom
Inteligentny dom

Inteligentny dom to budynek posiadającymi nowoczesne systemy i technologie zwiększające bezpieczeństwo i wygodę mieszkania domowników. Systemy takie pozwalają wprowadzić oszczędności w domowym budżecie i są coraz częściej obecne w nowo budowanych domach. Z tego artykułu dowiecie się z czego składa się system smart home i czy warto się zdecydować się na inteligentny dom.

Co to jest dom inteligentny?

inteligentne domy
Czy warto zdecydować się na inteligentne instalacje w domu jednorodzinnym?

Dom inteligentny z systemem zarządzania budynkiem BMS (Building Management System), lub z systemem IBMS (Integrated Building Management System), czy IIBMS (Intelligent Integrated Building Management System), to budynek z zintegrowanymi instalacjami sterującymi różnorodnymi urządzeniami domowymi i układami.

W skrócie można to opisać jako centralne zarządzanie, przy połączeniu poszczególnych odrębnie działających systemów ze sobą, wraz z automatyczną kontrolą, bez konieczności każdorazowej ingerencji mieszkańców. Istotą inteligentnego domu jest zapewnienie w szczególności zwiększenia energooszczędności w użytkowaniu i eksploatacji budynku. Są to zatem budynki zgodne z najbardziej rygorystycznymi standardami dotyczącymi zmniejszania zapotrzebowania na energię w domu.

Ponadto są one przyjazne dla środowiska – posiadają wdrożone rozwiązania ekologiczne na wysokim poziomie.

Jeszcze do niedawna, inteligentny dom był synonimem czegoś ekskluzywnego i elitarnego. Dziś właściwie trudno sobie wyobrazić dom bez przynajmniej podstawowych elementów inteligentnych rozwiązań. Obecnie systemy inteligentnego domu są coraz bardziej dostępne cenowo, a w przyszłości takie rozwiązania będą powszechnie stosowane, a wręcz niezbędne.

inteligentny budynek
Energooszczędny dom inteligentny

Upowszechnienie inteligentnych rozwiązań automatyki budynkowej wiąże się przede wszystkim z nowo wprowadzanymi aktualizacjami przepisów techniczno – budowlanych, które niejako dyktowane są uchwaloną dyrektywą unijną 2010/31/WE.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego z 2010 roku, nakłada na kraje członkowskie obowiązek, aby od początku 2019 r. wszystkie nowo budowane budynki publiczne, a od początku 2021 roku wszystkie nowe projekty domów, powstające w krajach Unii Europejskiej były opracowywane z myślą o niemal zerowym zużyciu energii.

W przeciągu kilku kolejnych lat, licząc od 2014 roku wprowadzone zostaną kolejne nowelizacje dotyczące uzyskania minimalnego współczynnika Ep, określającego roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną, odniesione do jednostki powierzchni pomieszczeń w domu jednorodzinnym o regulowanej temperaturze powietrza:

  • od 1 stycznia 2014 r – Ep=120
  • od 1 stycznia 2017 r – Ep=95
  • od 1 stycznia 2021 r – Ep=70

Uzyskanie tak ścisłych parametrów będzie bardzo trudne, przy zastosowaniu standardowych rozwiązań energooszczędnych, takich jak termoizolacje i termomodernizacje. Wprowadzenie systemów i technologii inteligentnych domów, znacząco ułatwia dostosowanie się do tych wymagań.

Dodatkowo należy wspomnieć o obowiązkowym od 1 stycznia 2009 roku wykonywaniu świadectw energetycznych dla domów jednorodzinnych, a od grudnia 2013 roku w dokumentacji projektowej należy przedkładać charakterystykę energetyczną budynku, wraz z analizą możliwości racjonalnego wykorzystania wysokoefektywnych systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło dla domu jednorodzinnego. Okazuje się, iż te wymagania ściśle łączą się z systemami smart home, bowiem wprowadzenie do domu instalacji inteligentnych pozwala na poprawę jego energooszczędności. Zastosowanie takich systemów obniża emisję spalin i pyłów do środowiska, obniża ogólne koszty związane z eksploatacją urządzeń grzewczych, oraz powszechnie stosowanych urządzeń AGD, czy innych sprzętów domowych.

Dom inteligentny: elementy systemu

Elementy systemu
Elementy systemu

Dzięki zintegrowanemu systemowi, możemy też polepszyć działanie poszczególnych instalacji w domu, zarówno tych standardowych, tradycyjnych, jak i nowoczesnych, proekologicznych.

W układ domu inteligentnego włączyć możemy na przykład:

Można sterować ogrzewaniem, które programujemy pogodowo według rytmu dnia i nocy, lub na obecność domowników, wyłączając je podczas wyjazdu. Można regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu oddzielnie, wedle potrzeb użytkowników. Można zintegrować do efektywnej współpracy główny system grzewczy z na przykład wentylacją, czy klimatyzacją, lub innymi wspomnianymi urządzeniami i instalacjami. Dodatkowym udogodnieniem jest integracja systemu hifi kina domowego, czy sterowanie muzyką w domu, wraz z pracą poszczególnych opraw świetlnych, co pozwoli tworzyć odpowiednie sceny w domu i upiększyć wnętrza.

Jednocześnie korzystając z systemów inteligentnych budynków możemy oszczędzać energię – światło samo będzie się włączać tam gdzie jesteśmy i wyłączać pod naszą nieobecność. Można również zarządzać instalacją alarmową i monitoringiem w domu, będąc w nim, lub poza nim, a wszystko to dostępne jest z naszego laptopa, lub za pomocą smartfona, albo innego urządzenia przenośnego.

Ogromną zaletą systemu inteligentnego domu jest to, że nie ma potrzeby wydawania kroci na wielokilometrowe okablowania, oraz kosztowne interfejsy w wielu miejscach w domu, gdyż systemy działają bezprzewodowo, a sterowanie jest zdalne i automatyczne z zaprogramowanego panelu.

automatyka budynkowa
Ewolucja systemów inteligentnych budynków

Kolejne innowacje systemów domów inteligentnych prowadzić będą do powstawania nowych, bardziej zintegrowanych układów. Rozwój od BMS (wczoraj) i IBMS (dziś) do IIBMS (jutro) zmierza w kierunku poprawy pracy systemów domu inteligentnego i do ich powszechnego stosowania. Dom inteligentny z takimi systemami stanie się ekonomiczny, wysoko energooszczędny, oraz ekologiczny w szerokim zakresie.

Dodatkowo układy te zapewnią odpowiednią ochronę informacji i przepływu danych, bezpieczeństwo i ochronę użytkowników na wysokim poziomie, jak również pełną ochronę wszystkich instalacji. Dzięki zastosowaniu systemu smart home, zminimalizowane są koszty zużycia energii, oraz ogólne koszty eksploatacji. Inteligentny dom jest bardziej atrakcyjny na rynku, pracuje w zgodzie ze środowiskiem naturalnym i posiada wysoki komfort i wygodę w użytkowaniu.

Reasumując warto wspomnieć, że projektowane urządzenia systemów zintegrowanych, takich jak inteligentny dom powinny być zawarte w projekcie domu, a ich montaż przeprowadzają specjalistyczne firmy, których na naszym rynku jest już bardzo wiele i które dysponują różnymi rodzajami systemów, zgodnych ze standardami europejskimi i światowymi.

Inteligentne domy – przyszłość, czy już teraźniejszość? – pobierz artykuł do druku

Jak zarządzać inteligentnym domem?

Centrale systemów są zarządzane przez aplikację w urządzeniu mobilnym.

Jakie są zalety systemu smart home?

Zainstalowany system może pozwolić obniżyć zużycie energii, podnosi komfort użytkowania domu.

Co może być sterowane systemem?

System może być kompatybilny z instalacją centralnego ogrzewania, klimatyzacją, ogrzewaniem podłogowym czy elektrycznym.

17 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze