Inteligentny dom: co to jest i jaki system inteligentnego domu wybrać?

Inteligentny dom
Inteligentny dom

Inteligentny dom to budynek posiadającymi nowoczesne systemy i technologie zwiększające bezpieczeństwo i wygodę mieszkania domowników. Systemy takie pozwalają wprowadzić oszczędności w domowym budżecie i są coraz częściej obecne w nowo budowanych domach. Z tego artykułu dowiecie się z czego składa się system smart home i czy warto się zdecydować się na inteligentny dom.

Co to jest dom inteligentny?

inteligentne domy
Czy warto zdecydować się na inteligentne instalacje w domu jednorodzinnym?

Dom inteligentny z systemem zarządzania budynkiem BMS (Building Management System), lub z systemem IBMS (Integrated Building Management System), czy IIBMS (Intelligent Integrated Building Management System), to budynek z zintegrowanymi instalacjami sterującymi różnorodnymi urządzeniami domowymi i układami.

W skrócie można to opisać jako centralne zarządzanie, przy połączeniu poszczególnych odrębnie działających systemów ze sobą, wraz z automatyczną kontrolą, bez konieczności każdorazowej ingerencji mieszkańców. Istotą inteligentnego domu jest zapewnienie w szczególności zwiększenia energooszczędności w użytkowaniu i eksploatacji budynku. Są to zatem budynki zgodne z najbardziej rygorystycznymi standardami dotyczącymi zmniejszania zapotrzebowania na energię w domu.

Ponadto są one przyjazne dla środowiska – posiadają wdrożone rozwiązania ekologiczne na wysokim poziomie.

Jeszcze do niedawna, inteligentny dom był synonimem czegoś ekskluzywnego i elitarnego. Dziś właściwie trudno sobie wyobrazić dom bez przynajmniej podstawowych elementów inteligentnych rozwiązań. Obecnie systemy inteligentnego domu są coraz bardziej dostępne cenowo, a w przyszłości takie rozwiązania będą powszechnie stosowane, a wręcz niezbędne.

inteligentny budynek
Energooszczędny dom inteligentny

Upowszechnienie inteligentnych rozwiązań automatyki budynkowej wiąże się przede wszystkim z nowo wprowadzanymi aktualizacjami przepisów techniczno – budowlanych, które niejako dyktowane są uchwaloną dyrektywą unijną 2010/31/WE.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego z 2010 roku, nakłada na kraje członkowskie obowiązek, aby od początku 2019 r. wszystkie nowo budowane budynki publiczne, a od początku 2021 roku wszystkie nowe projekty domów, powstające w krajach Unii Europejskiej były opracowywane z myślą o niemal zerowym zużyciu energii.

W przeciągu kilku kolejnych lat, licząc od 2014 roku wprowadzone zostaną kolejne nowelizacje dotyczące uzyskania minimalnego współczynnika Ep, określającego roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną, odniesione do jednostki powierzchni pomieszczeń w domu jednorodzinnym o regulowanej temperaturze powietrza:

  • od 1 stycznia 2014 r – Ep=120
  • od 1 stycznia 2017 r – Ep=95
  • od 1 stycznia 2021 r – Ep=70

Uzyskanie tak ścisłych parametrów będzie bardzo trudne, przy zastosowaniu standardowych rozwiązań energooszczędnych, takich jak termoizolacje i termomodernizacje. Wprowadzenie systemów i technologii inteligentnych domów, znacząco ułatwia dostosowanie się do tych wymagań.

Dodatkowo należy wspomnieć o obowiązkowym od 1 stycznia 2009 roku wykonywaniu świadectw energetycznych dla domów jednorodzinnych, a od grudnia 2013 roku w dokumentacji projektowej należy przedkładać charakterystykę energetyczną budynku, wraz z analizą możliwości racjonalnego wykorzystania wysokoefektywnych systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło dla domu jednorodzinnego. Okazuje się, iż te wymagania ściśle łączą się z systemami smart home, bowiem wprowadzenie do domu instalacji inteligentnych pozwala na poprawę jego energooszczędności. Zastosowanie takich systemów obniża emisję spalin i pyłów do środowiska, obniża ogólne koszty związane z eksploatacją urządzeń grzewczych, oraz powszechnie stosowanych urządzeń AGD, czy innych sprzętów domowych.

Dom inteligentny: elementy systemu

Elementy systemu
Elementy systemu

Dzięki zintegrowanemu systemowi, możemy też polepszyć działanie poszczególnych instalacji w domu, zarówno tych standardowych, tradycyjnych, jak i nowoczesnych, proekologicznych.

W układ domu inteligentnego włączyć możemy na przykład:

Można sterować ogrzewaniem, które programujemy pogodowo według rytmu dnia i nocy, lub na obecność domowników, wyłączając je podczas wyjazdu. Można regulować temperaturę inteligentnego domu w każdym pomieszczeniu oddzielnie, wedle potrzeb użytkowników. Można zintegrować do efektywnej współpracy główny system grzewczy z na przykład wentylacją, czy klimatyzacją, lub innymi wspomnianymi urządzeniami i instalacjami. Dodatkowym udogodnieniem inteligentnego domu jest integracja systemu hifi kina domowego, czy sterowanie muzyką w domu, wraz z pracą poszczególnych opraw świetlnych, co pozwoli tworzyć odpowiednie sceny w domu i upiększyć wnętrza.

Jednocześnie korzystając z systemów inteligentnych budynków możemy oszczędzać energię – światło samo będzie się włączać tam gdzie jesteśmy i wyłączać pod naszą nieobecność. Można również zarządzać instalacją alarmową i monitoringiem w domu, będąc w nim, lub poza nim, a wszystko to dostępne jest z naszego laptopa, lub za pomocą smartfona, albo innego urządzenia smart home.

Ogromną zaletą systemu inteligentnego domu jest to, że nie ma potrzeby wydawania kroci na wielokilometrowe okablowania, oraz kosztowne interfejsy w wielu miejscach w domu. Taki inteligentny dom działa bezprzewodowo, a sterowanie inteligentnego domu jest zdalne i automatyczne z zaprogramowanego panelu.

automatyka budynkowa
Ewolucja systemów inteligentnych budynków

Kolejne innowacje systemów domów inteligentnych prowadzić będą do powstawania nowych, bardziej zintegrowanych układów. Rozwój od BMS (wczoraj) i IBMS (dziś) do IIBMS (jutro) zmierza w kierunku poprawy pracy systemów domu inteligentnego i do ich powszechnego stosowania. Dom inteligentny z takimi systemami stanie się ekonomiczny, wysoko energooszczędny, oraz ekologiczny w szerokim zakresie.

Dodatkowo układy te zapewnią odpowiednią ochronę informacji i przepływu danych, bezpieczeństwo i ochronę użytkowników na wysokim poziomie, jak również pełną ochronę wszystkich instalacji. Dzięki zastosowaniu systemu smart home, zminimalizowane są koszty zużycia energii, oraz ogólne koszty eksploatacji. Inteligentny dom jest bardziej atrakcyjny na rynku, pracuje w zgodzie ze środowiskiem naturalnym i posiada wysoki komfort i wygodę w użytkowaniu.

Reasumując warto wspomnieć, że projektowane urządzenia systemów zintegrowanych, takich jak inteligentny dom powinny być zawarte w projekcie domu, a ich montaż przeprowadzają specjalistyczne firmy. Na szczęście firm które skonfigurują inteligentny dom na naszym rynku jest już wiele i dysponują różnymi rodzajami systemów, zgodnych ze standardami europejskimi i światowymi.

19 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Dawid

Ciekawy, konkretny artykuł. Można powiedzieć, że inteligentne domy w pewnym sensie to teraźniejszość. Jednakże w ciągu kilku lat na pewno dojdzie mnóstwo ciekawych funkcji i integracji, wraz z rozwojem technologii bezprzewodowych, czujników, systemów kamer, technologii internetowych. Jest prawie pewne, że w niedalekiej przyszłości wnętrza domów zaczną przypominać to, co kiedyś widzieliśmy na filmach s-f.

Menethil

Jak już wspomniał poprzednik, konkretny artykuł. Osobiście bym ideę inteligentnego domu energooszczędnego połączył jednak z domem kanadyjskim – w ten sposób jeszcze bardziej zminimalizujemy zużycie energii! 🙂

Tomekkkk

Fajny artykuł. Proponuję zainteresować się polskim systemem

Anna Szewczyk
Odpowiedź do  Tomekkkk

Zgadzam się z Panem, artykuł ciekawy. Mój mąż gdzieś wyszukał polską firmę, która robi tego typu systemy. Okazuje się to sporo różnych rozwiązań, które można dopasować do własnych potrzeb. Moim zdaniem genialne są systemy modułowe, które w każdej chwili można rozbudować, czyli nie trzeba za jednym rzutem wykładać sporej gotówki. U nas zaczęliśmy od systemu do sterowania oświetleniem i ogrzewaniem. Faktycznie oszczędność jest spora. Teraz zmieniliśmy rolety i myślimy o dodaniu modułu do sterowania także nimi. W tym wypadku to już nasza wygoda 🙂

Marek Godecki
Odpowiedź do  Anna Szewczyk

Ja mam polską Automatykę Budynku (do rozdzielni pokojowej). Są też inne warianty komunikacyjne WiFi, radiowe RF oraz instalacyjne (do puszek, rozdzielni centralnych itd).
W domu mam zintegrowane oświetlenie, ściemniacze, ogrzewanie, opomiarowanie kotłowni, rekuperator, napędy bram, okien, karniszy, alarm z powiadomieniem SMS, sterowanie sprzętem Audio/Video, możliwość sterowania z pilota podczerwieni,
Zdalne sterowanie przez WiFi, Internet, SMS

Wszystko w jednym systemie.

Szczególnie sterowanie ogrzewaniem w pomieszczeniach pozwala na znaczne oszczędności energii grzewczej.

Grzegorz Juraszczyk
Odpowiedź do  Marek Godecki

Jakiej firmy mają Państwo te systemy? Jakiej firmy szukać by nie przepłacać?

asapel

Fajny, fajny ten artykuł. Sporo pracy jednak z tym. Ja planuje skorzystać z pomocy firmy. Mam nadzieję, że wyjdzie, ta cała automatyka jest bardzo skomplikowana, sam się nawet nie zabieram.

krzewikadam

Przymierzam się do przerobienia domu. Na chwilę obecną, po konsultacji z firmą coraz bardziej przekonuje się do tego rozwiązania

Barbara Garczarek-Golatowska

Witam. zastanawiam sie nad takim rozwiazaniemn. mam juz dom. Balem sie że bede musial kuc sciany. na szczescie znalazlem firemke, ktora robi to bezinwazyjnie. Swoja droga wlasciciel jest spoko i dodatkowo daje mozliwosc stopniowego wdrazania. Jak ja to robilem miesiac temu to nie mial jeszcze strony ale byla w budowie.

eka

a co z tradycyjnym projektem elektryki , czy przed budowa domu i przed wystąpieniem o pozwolenie na budowę tez trzeba go zrobić? a potem w oparciu o to projektować rozwiązania inteligentne?

Paweł

Sposoby na oszczędzanie energii w inteligentnym domu

lola

Bardzo merytorycznie napisane.

Jan

Ale odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule nie ma. Jaki system wybrać? Artykuł taki sobie, nie wnosi nic nowego jeśli się ktoś tematem chociaż trochę interesował.

Darek B

Inteligentne domy to przyszłość współczesnego świata i budownictwa. Ja sam również jestem zainteresowany powyższa technologia oraz takowymi rozwiązaniami w swoim domu. Wiadomo, wiąże sie to z wyższym kosztem całej inwestycji jednak wydaje mi sie, że przekłada się to w późniejszym czasie na oszczędność czasu i energii, no i jeszcze ta funkcjonalność. Sterowanie wieloma systemami takimi jak instalacja centralnego ogrzewania CO,
podgrzewanie ciepłej wody CWU,
wentylacja mechaniczna, rekuperacja,
klimatyzacja,
ogrzewanie podłogowe,
ielektryczinstalacjana, oświetleniowa,
alarmowa,
system kina domowego,
system żaluzji zewnętrznych i wewnętrznych, rolet, czy markiz, otwieranie i zamykania okien to przyszłość nowych domów. A najlepsze jest to że wszystkimi tymi podzespołach domu można sterować, z poziomu jednostki centralnej, tabletu czy telefonu. Dla mnie bomba, kupuję to. Może nie jest to jeszcze aż tak.modne i ogólnodostępne w naszym kraju ale mam nadzieję ze za kilka lat to się zmieni.

lechoo

Fajny artykuł aczkolwiek technika leci do przodu i praktycznie każdego dnia dowiadujemy się o nowinkach technicznych i udoskonaleniach. Gorąco polecam poszperanie w sieci na temat centrali sterowania z obsługą zdalną np w telefonie. Jakiś czas temu widziałem materiał opisujący prostą aczkolwiek z dużymi możliwościami centralkę na raspberry pie – tania, dość łatwa w konifuracji i z całkiem dużymi możliwościami a co najlepsze sterowana zdalnie z każdego miejsca na świecie… potrzebny tylko dostęp do neta.

Gliszcz

Hmm bardzo ciekawie. Ostatnio zacząłem się interesować tym tematem. Jestem bardziej przekonany do systemów opartych o ZWave niż WiFi. Obawiam się interfeorwania częstotliwości z siecią domową. Kolejną sprawą jest kwestia powiększania sieci komponentów. Myślę, że w najbliższym czasie te technologie bardzo mocno ruszą do przodu, staje się to coraz bardziej popularne nie tylko ze względów ekonomicznych ale tez ze względu na wygodę korzystania z domu. Wydaje mi się, ze trzeba jednak znaleźć złoty środek i nie pchać zdalnego wyłączania światła w miejscach gdzie to nie jest niezbędne 😉

Janek

Dzięki za ten artykuł. Bardzo fajnie wszystko podsumowane. Niedługo będę kończył swoją inwestycję i planuję system inteligentny. W ostatnich miesiącach sporo czytam na ten temat i porównuje różne rozwiązania. Napewno wybiorę bardziej stabilne i bezpieczne rozwiązanie przewodowe, jestem też zdecydowany, że to musi być produkt polski. Do tej pory najbardziej w moje oczekiwania wpisuje się. Można z jego pomocą zrealizować to, co opisaliście. Dla mnie największą zaletą tego systemu jest to, że nie będę musiał się skupiać na wielu drobnych rzeczach. System sam zdecyduje o podlewaniu trawnika, będzie koordynował działanie ogrzewania i rekuperacji. Jeszcze sporo przede mną, ale już nie mogę się doczekać wprowadzenia do takiego inteligentnego domu.

Tamara

Dobrze się czyta, lecz momentami tekst traci na wiarygodności przez zbytnie uproszczenia.

Jakub

treść dostarcza solidnych argumentów, które skłaniają do głębszej refleksji