Begonia Dragon: wymagania, pielęgnacja, sadzenie [krok po kroku]

Begonia Dragon
Jak wygląda begonia dragon?

Co to jest i jak wygląda begonia Dragon?

Na wstępie trzeba wyjaśnić, że begonia Dragon należy do bardzo dużej rodziny begoniowatych (ukośnic), która zaliczana jest do rzędu dyniowców. Rodzina ta obejmuje dwa rodzaje – w ich obręb wchodzi niemal 2 tysiące gatunków! Trudno zatem zaprzeczyć temu, że begoniowate stanowią jedną z najbardziej obfitujących w gatunki rodzinę roślin na świecie! Co ciekawe, jeden z dwóch rodzajów begoniowatych obejmuje wyłącznie jeden gatunek występujący na Hawajach. Aby dobrze zrozumieć potrzeby tych roślin, należy zaznaczyć, że w naturze rosną one w Ameryce Południowej, tropikalnej i subtropikalnej Azji oraz w niektórych obszarach Afryki. Nasz polski klimat nie jest zatem odpowiedni dla begonii Dragon, dlatego właśnie nie mogą one zimować w ogrodzie, o czym więcej dowiesz się z dalszej części tego artykułu.

Begonia Dragon, a właściwie dragon wing jest ozdobną krzewinką o wysokich walorach estetycznych, która wyróżnia się nie tylko tym, że jest bardzo efektowna, ale także tym, że uprawa begonii jest łatwa. Nic dziwnego, że begonie dragon, a właściwie dragon wing red, begonia dragon wing pink i begonia dragon wing white są jednymi z najchętniej uprawianych roślin ogrodowych!

Begonia Dragon jest znana także pod nazwami begonia smocza i begonia Dragon Wing. Warto wiedzieć, że begonia Dragon powstała w wyniku skrzyżowania begonii stale kwitnącej (Begonia x semperflorens-cultorum) z begonią bulwiastą. Specjaliści zajmujący się hodowlą podkreślają, że są to rośliny, które bardzo łatwo się ze sobą krzyżują, dlatego można podziwiać wiele ich gatunków i odmian.

Begonia Dragon jest jedną z najszybciej rosnących begonii. Ta silnie rosnąca roślina docelowo dorasta do wysokości około 70 centymetrów, przy czym jej pędy w miarę rozwoju kwiatów zaczynają lekko zwisać, co daje bardzo dekoracyjny efekt. Swój nieprzeciętny, ozdobny pokrój begonia Dragon Wing zawdzięcza begonii bulwiastej, jednak obficie kwitnące kwiatostany, które utrzymują się szczególnie długo, to już zasługa begonii stale kwitnącej. Trzeba dodać, że charakterystyczne dla Dragona są także zielone, błyszczące liście przypominające swoim charakterystycznym pokrojem skrzydła smoka. Zaostrzone końcówki owych liści i ich specyficzne ułożenie względem siebie sprawiają, że roślina prezentuje się dość egzotycznie. Niewątpliwie stanowią one także piękną i jakże oryginalną oprawę dla bujnie kwitnących kwiatostanów.

Główną atrakcją tej często spotykanej w polskich ogrodach krzewinki są kwiaty. Nie dość, że roślina kwitnie bujnie i długo, to w dodatku same jej kwiaty są stosunkowo duże, pełne i intrygujące. Płatki kwiatów układają się promieniście i są wygrzbiecone. Kwiaty begonii Dragon są dość delikatne, ale uszkodzone lub przesuszone sztuki roślina szybko zastępuje nowymi pąkami, jeśli tylko zapewni się jej odpowiednie warunki. Hodowcy begonii Dragon podkreślają, że roślina ta wspaniale prezentuje się także w sąsiedztwie wielu innych kwiatów, zatem warto eksperymentować, tworząc barwne kompozycje na rabatach.

Odmiany i kolory begonii Dragon

Odmiany i kolory begonii Dragon
Odmiany i kolory begonii Dragon

Begonia Dragon to stosunkowo nowa hybryda, która ma swoje odmiany. Najbardziej znaną i pierwszą uzyskaną begonią Dragon jest odmiana begonia Dragon Wing Red. Begonia Dragon Wing Red ma czerwone kwiaty, wspaniale kontrastujące z zielonymi liśćmi i często stanowiące główną ozdobę balkonów, altan i patio. Nie brakuje jednak miłośników begonii Dragon z różowymi kwiatami, która prezentuje się równie dekoracyjnie, lecz odrobinę subtelniej. Begonia dragon wing pink staje się coraz popularniejsza, ale nie można pominąć też jeszcze jednej, najmłodszej odmiany. Begonia dragon wing white to coś specjalnego dla miłośników obficie kwitnących roślin o białych kwiatach.

Gdzie warto posadzić begonię?

Gdzie warto posadzić begonię?

Begonia Dragon Wing to wymarzona roślina dla osób, które chcą pochwalić się pięknie zaaranżowanym balkonem lub tarasem. W przeciwieństwie do niektórych roślin ozdobnych kwitnących przez krótki czas, begonia Dragon pozwala na cieszenie się swoją niesamowitą urodą bez przerwy przez długie ciepłe miesiące.

Begonię można posadzić na tarasie lub na balkonie, najlepiej w dużej donicy. Średnica donicy dla jednej rośliny ozdobnej powinna mieć przynajmniej 15 centymetrów. Niektórych mogą zmylić niewielkie rozmiary sprzedawanych sadzonek, jednak bezwzględnie nie należy sadzić ich w mniejszych pojemnikach, ponieważ bardzo szybko się rozrastają i nie lubią przesadzania.

Begonię warto też zasadzić w ogrodzie. Jeśli masz do dyspozycji więcej miejsca i nie musisz ograniczać się do przestrzeni balkonu lub tarasu, nie wahaj się postawić właśnie na tę roślinę. Twój ogród będzie zachwycać! Pamiętaj jednak o tym, że najbardziej lubi ona miejsca zaciszne i osłonięte przed wiatrem.

Co istotne, niektórzy szczególnie polecają hodowlę begonii Dragon w donicach. Sadzenie ich w gruncie wiąże się niestety z większym ryzykiem niepowodzenia, ponieważ roślina ta nie lubi zbyt wilgotnego podłoża, które zdarza się po długotrwałych i obfitych opadach deszczu.

Begonia Dragon Wing – idealne warunki glebowe i oświetleniowe

Begonia Dragon – warunki glebowe i oświetleniowe
Begonia Dragon – warunki glebowe i oświetleniowe

Uprawa begonii jest dosyć łatwa, właściwie w każdej glebie i to zarówno na balkonie w doniczkach jak i w ogrodzie w każdej typowej glebie ogrodowej. Uprawa begonii nie przysparza trudności głównie dlatego, że roślina nie ma szczególnych wymagań, jeśli chodzi o warunki uprawy. Jednak, tak jak każda roślina begonia dragon, ma swoje preferencje, o których musimy pamiętać, jeśli chcemy cieszyć się jej bujnym rozrostem i obfitym kwitnieniem.

Begonia smocza może rosnąć w powszechnie dostępnej każdej typowej glebie ogrodowej, którą chętnie stosują osoby niemające większego doświadczenia w ogrodnictwie. Silnie rosnąca begonia sprawdza się ona w uprawie mało wymagających roślin, może być także składnikiem podłoży dla bardziej kapryśnych kwiatów. Jeśli chcesz zafundować roślinie jak najlepsze warunki uprawy, zapewnij jej jednak glebę żyzną i przepuszczalną, która ma lekko kwaśny odczyn. Do uniwersalnej ziemi ogrodowej możesz dodać trochę piasku – roślina odwdzięczy Ci się bujnym kwitnieniem.

Aby begonia Dragon Wing dobrze rosła, podlewaj ją, gdy ziemia już przeschnie, uważając na to, by nie zalać liści. Jeśli zasadzisz ją w ogrodzie bezpośrednio w ziemi, zadbaj o nawodnienie w czasie upałów. Pamiętaj o tym, że warto ją chronić przed intensywnymi opadami deszczu, ponieważ begonie nie lubią, gdy gleba jest mokra przez dłuższy czas, poza tym opady mogą zniszczyć delikatne liście.

Jeśli chcesz stworzyć begonii smoczej jak najlepsze stanowisko, nie sadź jej w cieniu. O ile może się ona dostosować do różnych warunków oświetleniowych, to jeśli przez cały czas będzie w cieniu, to niestety nie zakwitnie, a roczne przyrosty pędów będą bardzo ograniczone. Begonia Dragon Wing lubi zarówno słoneczne stanowiska, jak i półcień, choć najpiękniej rozrasta się i kwitnie, gdy ma dużo słońca. Jeśli szykuje się upalne lato, nie musisz przejmować się, że roślina zmarnieje, gorzej będzie, jeśli zapowiadają się deszczowe wakacje.

Kiedy sadzić begonię Dragon?

Kiedy sadzić begonię Dragon?
Kiedy sadzić begonię?

Warto sadzić begonię w optymalnym terminie, ponieważ to pozwoli roślinie kwitnąć jak najdłużej, czyli aż do przymrozków. Jeśli nie zamierzasz sadzić tej ozdobnej rośliny wprost do gruntu, lecz ustawić ją na balkonie, w altanie lub w wybranym przez Ciebie miejscu w ogrodzie, to zajmij się sadzonkami już w lutym lub marcu. Nie wystawiaj ich jednak na zewnątrz, ponieważ będą wymagały odpowiednich warunków do rozwoju. Jeżeli wiosną i latem chcesz cieszyć się wspaniałymi begoniami Dragon, które przyciągają wzrok swoimi bujnymi kwiatostanami, to ustaw je na stanowisku jasnym i ciepłym. Na stałe miejsce w ogrodzie begonię przesadzamy pod koniec maja, jest to także odpowiednia pora na wystawienie na zewnątrz rośliny zasadzonej w donicy. Miej na uwadze, że begonie sadzone wprost do gruntu w tym czasie zaczynają kwitnąć dopiero w drugiej połowie lata.

Begonia Dragon Wing wybaczy Ci, jeśli narazisz ją na niekorzystne warunki pogodowe, ale pamiętaj o tym, że jest to roślina ciepłolubna i uwielbiająca słoneczną pogodę. Deszczowa, zimna wiosna nie sprzyja jej efektownemu kwitnięciu, dlatego jeżeli zapowiada się brzydka pogoda przez tydzień czy dwa, dobrze będzie nieco odroczyć sadzenie begonii Dragon. Ewentualnie trzeba będzie zadbać o to, aby roślina była umiejętnie osłonięta przed strugami deszczu i silnym wiatrem, który może połamać jej pędy i kwiaty.

Jak sadzić begonię Dragon krok po kroku?

  1. Przygotuj dużą donicę o średnicy co najmniej 15 centymetrów. Jeśli wybierzesz donicę o średnicy 30 centymetrów, możesz umieścić w niej trzy sadzonki.
  2. Jak już wiesz, begonia Dragon Wing jest rośliną wytrzymałą, ale nie znosi nadmiaru wilgoci. Dlatego właśnie koniecznie zapewnij roślinie odpowiednie warunki, poprzez wykonanie na dnie donicy drenażu. Drenaż można wykonać z kawałków potłuczonych donic glinianych, grubego piasku, perlitu lub styropianu. Drenaż zapewni odpływ nadmiaru wody, więc kwiaty nie pozostaną przemoczone.
  3. Gotowe sadzonki begonii Dragon należy umieścić w ziemi na głębokości 1-2 centymetrów, a następnie dodać nieco ziemi po bokach, by roślina zyskała stabilność.
  4. Jeżeli chcesz zasadzić roślinę wprost do gruntu, sadzonki umieszczaj w ziemi tak, by odstęp między nimi wynosił około 40 centymetrów. Begonię można sadzić na przykład w grupach po 3-6 roślin – w efekcie późnym latem będzie można podziwiać piękne, bogate kobierce, można też zdecydować się na umieszczenie sadzonek w rzędach.

Sadzenie begonii Dragon nie jest czynnością skomplikowaną i wymagającą dużej wprawy, ale należy uważać, by nie uszkodzić rośliny podczas wykonywania różnych czynności. Zaleca się też sadzenie jej w słoneczny dzień.

Begonia Dragon podlewanie i nawożenie

Begonia Dragon podlewanie i nawożenie
Begonia Dragon podlewanie i nawożenie

Jak każda roślina ozdobna, begonia Dragon Wing wymaga systematycznego podlewania. Warto też stosować nawozy wieloskładnikowe. Jeśli błyszczące liście rośliny są wystawione na zewnątrz, a opady są wystarczające, nie trzeba jej dodatkowo podlewać, jednak w okresie upałów należy zadbać o to, by ziemia nie pozostawała zbyt długo przesuszona. Trzeba od razu zaznaczyć, że begonia Dragon dobrze znosi krótkotrwałą suszę, jednak jeżeli roślina ma stanowisko słoneczne, to zalecane jest regularne, obfite podlewanie rano lub wieczorem. Begonia Dragon Wing rosnąca w półcieniu potrzebuje mniejszej ilości wody.

Podlewając tę roślinę, musisz uważać, by nie moczyć jej liści, ponieważ mogą pojawić się na nich przebarwienia. W żadnym wypadku nie należy zalewać wodą liści i kwiatów rośliny, gdy stoją one w pełnym słońcu. To naraża je na poparzenie i zniszczenie. Begonia lubi podlewanie deszczówką lub miękką, odstaną wodą. Nie powinno się je podlewać zimną wodą prosto z kranu. Miej też na uwadze, że przelane begonie mogą zostać zarażone chorobami grzybowymi.

Zastanawiasz się, jak nawozić begonię dragon, by uzyskać możliwie jak najbardziej dekoracyjną roślinę? Warto zaopatrzyć się w nawóz przeznaczony specjalnie dla begonii, który zapewni roślinie optymalny rozwój, ale można też wykorzystać uniwersalny nawóz wieloskładnikowy do kwiatów. Dla osób, które szukają najlepszego nawozu dla begonii Dragon, ale nie mających dostępu do produktu dedykowanego tym roślinom, polecane są preparaty z wysoką zawartością fosforu.

Begonię Dragon w okresie kwitnienia nawozi się raz w tygodniu. Nie należy przesadzać z ilością nawozu, ponieważ zbyt duża jego ilość w glebie prowadzi do jej przesolenia, a to powoduje marnienie pędów. Pod koniec lata zmniejszamy obfitość podlewania begonii Dragon, kończymy również nawożenie rośliny. Dzięki temu będzie mogła ona bez przeszkód przejść w stan spoczynku w okresie zimowym.

Pielęgnacja begonii

Wiesz już dużo na temat tego, jak obchodzić się z begonią Dragon Wing. Ta roślina o silnym wzroście, jak widać, jest rzeczywiście niezbyt wymagająca i przy niewielkiej inwestycji naszego czasu i uwagi, można spodziewać się tego, że będzie ona kwitnąć długo i obficie. Trzeba jednak pamiętać nie tylko o jej podlewaniu, nawożeniu i ochronie przed nadmierną wilgocią, ale także postarać się o zapewnienie jej właściwej pielęgnacji.

Pielęgnacja begonii Dragon jest łatwa i przyjemna. Podziwiając jej piękne kwiaty, zwróć uwagę na to, gdzie pojawiają się zeschnięte kwiaty. Aby pojawiły się nowe kwiaty, należy takie części rośliny usuwać. Usuwamy przekwitłe kwiaty, a także pożółkłe lub zniszczone liście. Takie działania dadzą begonii bodziec do dalszego rozwoju, ale trudno zaprzeczyć, że mają też duży wpływ na bieżące walory estetyczne rośliny.

Nie musisz wykonywać nic więcej, by Twoja begonia Dragon wyglądała pięknie. Jest jednak możliwe, że roślina zostanie zaatakowana przez szkodniki lub że pojawi się na niej grzyb. Choć jest ona odporna na takie zagrożenia, to trzeba liczyć się z taką ewentualnością. Grzyby należy zwalczać fungicydami, a owady odpowiednimi preparatami, na przykład do likwidacji mszyc, które najczęściej atakują begonie. Na szczęście begonia Dragon Wing jest wyjątkowo odporną krzyżowką, więc mszyce pojawiają się na niej rzadziej niż w przypadku innych begoniowatych.

Begonia Dragon zimowanie

Begonia Dragon to roślina o silnym wzroście, która zyskała szerokie grono miłośniczek i miłośników między innymi dlatego, że możemy cieszyć się jej kwiatami przez wiele miesięcy. Mające odpowiednie warunki begonie zasadzone w lutym lub marcu kwitną już w maju, przez całe lato, a koniec ich kwitnienia następuje dopiero w listopadzie. Jeśli chcesz zachwycać się pięknie wyglądającym ogrodem lub balkonem przez pół roku, to nie wahaj się i wybierz begonie!

Jesienią warto podziękować begonii za jej piękny wygląd. Dzięki temu odpłaci się ona nam na wiosnę.

Po przekwitnięciu trzeba przezimować roślinę i zająć się begonią Dragon w określony sposób, inaczej nie będziemy mogli raczyć się jej widokiem w kolejnym sezonie. Nie trzeba mieć doświadczenia w hodowli kwiatów niezimujących w gruncie, by uzyskać dobre efekty pracy w pierwszym i kolejnym sezonie, więc przygotuj się na to, że jeśli tej wiosny zasadzisz begonie dragon, za rok będziesz mieć sadzonki z własnej hodowli. Nie ma pewności, że wszystkie bulwy przetrwają do następnej wiosny, ale część z nich ma duże szanse na to, by rozrosnąć się za kilka miesięcy.

Zważywszy na fakt, że begonia bulwiasta nie jest mrozoodporna, gdy nastaje koniec sezonu, trzeba się nią zająć tak, aby nie przemarzła. Gdy nastaną pierwsze przymrozki może być już za późno na wykopanie z ziemi begonii bulwiastej, więc nie zwlekaj z przygotowaniem jej do zimowania poza gruntem. Mimo że begonia bulwiasta zazwyczaj kwitnie do listopada, to jeśli październik jest wyjątkowo chłodny i deszczowy, rośliną musimy zająć się wcześniej.

Jeżeli begonia Dragon rosła w dużej donicy, to można przenieść ją do pomieszczenia, w którym jest dość jasno, a temperatura wynosi 10-14 stopni Celsjusza. Ta ozdobna roślina będzie wymagała rzadkiego, niezbyt obfitego podlewania. Nie każdy miłośnik tych kwiatów ma możliwość przechowywania ich w takich warunkach. Zdarza się też, że mimo odpowiedniego nawadniania, temperatury i warunków świetlnych ta ozdobna roślina może źle znieść zimowanie w zamkniętej przestrzeni. Jeśli po zimie begonia Dragon hodowana w donicy nie będzie wyglądać zdrowo, należy zastąpić ją nową sadzonką. Istnieje mała szansa na to, że z wątłej rośliny rozwinie się bujna krzewinka. Zdarza się, że niedoświadczone osoby pragną zająć się kiepsko wyglądającą begonią, jednak nie należy spodziewać się, że roślina, która prezentuje się źle i niezdrowo po zimie, zyska dekoracyjne walory.

Opisywana wyżej metoda zimowania begonii Dragon nie ma oczywiście zastosowania w przypadku roślin rosnących bezpośrednio w gruncie. Dlatego właśnie popularnym sposobem zimowania begonii Dragon jest wykopanie bulwy z ziemi, oczyszczenie ich oraz skrócenie pędów do długości około 2 cm, a następnie umieszczenie w suchym w drewnianych lub kartonowych skrzyneczkach wypełnionych torfem i piaskiem. Tak przygotowane bulwy przechowuje się w ciemnym miejscu, w którym temperatura oscyluje między 5 a 10 stopni Celsjusza.

Czas przedwiośnia, czyli koniec lutego i początek marca, to odpowiedni okres na sprawdzenie, w jakim stanie są bulwy begonii. Obeschnięte oraz uszkodzone sztuki nadają się tylko do wyrzucenia. Zdrowe można jednak od razu posadzić w donicach. Ten etap został już opisany wcześniej. Warto jeszcze dodać, że oczka śpiące (pąki) należy skierować do góry.

Rozmnażanie Red Dragon i pielęgnacja młodych sadzonek

Rozmnażanie Red Dragon i pielęgnacja młodych sadzonek

Inwestycja w pierwsze sadzonki tej nietuzinkowej rośliny zwróci Ci się z nawiązką. W kolejnych latach nie będziesz musiał lub nie będziesz musiała kupować kolejnych sadzonek, jeśli zechcesz, aby Twój ogród był jeszcze bujniej obrastany przez begonię Red Dragon.

Rozmnażanie Red Dragon wiąże się z podziałem bulw. Czynność ta nie przysporzy Ci trudności, ale pamiętaj, aby rozdzielać roślinę tak, by każda jej część miała chociaż jeden pąk. W przeciwnym razie roślina nie zakwitnie! Obejrzyj dokładnie begonię podczas rozdzielania bulw i sprawdź, czy nie ma obszarów, które wyglądają niezdrowo. Takie fragmenty rośliny należy bezwzględnie wyrzucić.

Bardzo ważne jest to, aby miejsca, w których dokonano cięcia, posypać węglem drzewnym. To uchroni je przed chorobami grzybowymi i zmarnieniem. Jeśli miejsce po cięciu nie zostanie odpowiednio zabezpieczone, roślina po prostu nie może rozwinąć swojego systemu korzeniowego. Zanim wsadzisz do ziemi rozdzielone bulwy, zostaw je do przeschnięcia jedną dobę. Nie umieszczaj bulw zbyt głęboko – wystarczy zakopać je około 2 cm pod ziemią. Istnieją rośliny, których bulwy umieszczamy głębiej, jednak w przypadku begonii Dragon ich płytkie ulokowanie przyczynia się do optymalnego rozrostu rośliny.

Zaleca się, aby podziału bulw dokonywać w marcu. W tym okresie begonia Red Dragon najlepiej znosi takie działania.

Pielęgnacja młodych sadzonek jest mało skomplikowana. Nie należy je narażać na niskie temperatury i zbyt dużą wilgoć, dlatego przed majem nie warto sadzić ich wprost do gruntu. Co istotne, młode sadzonki, w przeciwieństwie do starszych begonii Red Dragon, są wrażliwe na przesuszenie, dlatego trzeba zapewnić im regularne, niezbyt obite nawadnianie.

Aby uzyskać rośliny wyróżniające się nieprzeciętną urodą, należy zadbać o nie już we wczesnym stadium rozwoju. Zadbane sadzonki bardzo szybko rosną i odwdzięczają się hodowcom obfitym kwitnieniem.

Begonia Dragon, czyli sposób na piękniejsze lato

Begonia Dragon, czyli sposób na piękniejsze lato

W dzisiejszych czasach możemy kupić przeróżne kwiaty do swojego ogrodu. Niestety nie każdy miłośnik i nie każda miłośniczka kwiatów ma dostateczną wiedzę i umiejętności, by poradzić sobie z hodowlą wymagających roślin. Zdarza się, i to nawet dość często, że rośliny, o które dba się i zabiega przez długie miesiące, nie odwdzięczają się nam i nie kwitną. W konsekwencji ogród, patio czy balkon nie wyglądają tak pięknie, jak można sobie wymarzyć. Jeśli nie masz dużej wprawy w ogrodnictwie, zacznij swoją przygodę z hodowlą roślin ozdobnych, wybierając kwiaty, które nie mają dużych wymagań, a mimo to, mogą pięknie kwitnąć i to przez bardzo długo!

Wiele przemawia za tym, by zakupić sadzonki begonii Dragon. Nie jest to roślina niezniszczalna, lecz wystarczy niewielki nakład pracy i systematyczność działań, by mogła ona zachwycać swoim wyglądem nie tylko domowników, lecz także gości. Nawet skromny, niewielki ogród bardzo zyskuje na uroku, jeśli jego ozdobą stała się bujnie kwitnąca begonia Dragon Wing.

Pielęgnacja tej szczególnie efektownej begonii szybko przestanie być Twoim obowiązkiem i stanie się prawdziwą przyjemnością. Wiele osób zniechęca się tym, że trzeba długo czekać na efekty pracy przy niektórych roślinach, jednak w przypadku begonii Dragon jest inaczej. Ta roślina rozrasta się bardzo szybko, więc polecana jest tym, którzy chcą szybko zostać nagrodzeni za to, że postawili na tę wyjątkową krzewinkę.

To Ty decydujesz, jaką rolę będzie odgrywać begonia dragon w ogrodzie. Możesz ją wyeksponować na różne sposoby, decydując się na posadzenie jej bezpośrednio w gruncie lub okrycie nią na przykład altany. Ta niepowtarzalna hybryda stworzy niezwykły klimat w każdym miejscu, wystarczy tylko zapewnić jej minimum potrzebne do prawidłowego rozwoju.

Nieważne, czy wybierzesz begonię Dragon o czerwonych kwiatach red dragon, czy zdecydujesz się na sadzonkę z różowymi kwiatami pink dragon lub białymi pąkami. Walory estetyczne każdej z tych roślin sprawią, że często będziesz spoglądać w ich stronę podczas relaksu we własnym ogrodzie. Nie jest istotne, w jakim stylu urządzony jest Twój ogród – begonia Dragon Wing na pewno świetnie wpisze się w jego przestrzeń.

Przygotuj się na to, że staniesz się miłośniczką lub miłośnikiem tych roślin. Nawet jeśli same sadzonki nie wydają Ci się szczególnie godne uwagi, wkrótce przekonasz się o tym, że ich uroda intensywnieje z dnia na dzień.

3 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Hanna

Czy są fioletowe begonie do doniczki?

Urszula

Po raz pierwszy zobaczyłam Begonie dragony w Polanicy Zdrój. Są piękne. Jestem zachwycona. Polecam

Mirela

Artykuł odznacza się wyjątkową erudycją – należą się gratulacje dla autora.