Trawertyn w domu: cena, zastosowanie, zalety i wady trawertynu

Trawertyn

Trawertyn to kamień naturalny z bogatą i naprawdę długą historią. Dlaczego jest tak popularny w aranżacji wnętrz? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule. Trawertynu używano już w starożytności: przede wszystkim w Egipcie (stąd też nazywano go alabastrem egipskim) oraz w Rzymie. Przy jego udziale wykonane zostało na przykład Koloseum.

Trawertyn jest więc jak widać materiałem ponadczasowym i trwałym.

Niegdyś ten materiał ozdobny najczęściej kojarzony był z rzeźbiarstwem, posągami, ale także z tworzeniem mis i waz, z czasem – dzięki łatwości w obróbce, zaczął być stosowany jako jeden z podstawowych i głównych starożytnych budulców.

Obecnie znajduje zastosowanie także w architekturze oraz wystroju wnętrz, stanowiąc prawdziwą ozdobę domów. Ten przypominający marmur kamień posiada unikalny wzór i majestatyczny wygląd.

Marmur przypomina także jeśli chodzi o jego właściwości.

W budynku ten materiał ozdobny można używać na dwa sposoby, jako:

 • materiał w postaci płytek trawertynowych,
 • trawertyn w postaci tynku.

Dekoracyjny trawertyn w domu może znaleźć się w wielu pomieszczeniach: w salonie wykonać można na przykład z niego oprawę kominka, w kuchni i łazience zastąpi płytki ceramiczne na ścianie czy płytki podłogowe, w sypialni czy na korytarzu będzie się świetnie prezentował jako ozdoba ścian.

Eleganckie wrażenie zapewnia matowa i delikatnie porowata powierzchnia i piękne, naturalne barwy kamienia.

Ozdobione trawertynem wnętrza stają się bardziej wyrafinowane, pozostając jednocześnie ciepłymi i przytulnymi. Co ważne, można bez problemu dopasować go zarówno do nowoczesnych, jak i zdecydowanie bardziej klasycznych aranżacji.

Płytki trawertynowe mogą być cięte na dwa sposoby:

Płytki z trawertynu Cross-CutBlok jest cięty w poprzek żył, płytki kamienne mają więc jednolitą strukturę.
Płytki z trawertynu Vein-CutTutaj blok cięty jest wzdłuż żył, dlatego na płytce występują pasy czyli widoczny przekrój warstw skały.

Co to jest trawertyn i skąd się go pozyskuje?

Trawertyn jest skałą osadową zbudowaną z kalcytu i aragonitu.

Trawertyn jest odmianą martwicy wapiennej. Ten materiał ozdobny powstaje w efekcie wytrącania się węglanu wapnia podczas wypływania wód podziemnych na powierzchnię. Dzieje się to na terenach o podłożu wapiennym, przede wszystkim przy:

 • jaskiniach krasowych,
 • uskokach tektonicznych,
 • gorących źródłach.

Trawertyn wydobywa się z kamieniołomów na podłożu wapiennym – w formie bloków skalnych. Bloki te mogą mieć różne wymiary (w zależności od potrzeb).

Transportuje się je do fabryk, gdzie są cięte oraz poddawane właściwej obróbce.

Opisywany tu kamień naturalny wydobywany jest najczęściej w krajach basenu Morza Śródziemnego.

Po obróbce ten materiał ozdobny wykorzystuje się w budownictwie, przede wszystkim jako materiał ozdobny.

Trawertyn charakteryzuje wysoka porowatość, niepowtarzalny charakter, a także drobnoziarnista, paskowana struktura.

Trawertyn charakteryzuje się także żłobieniami i porami, niekiedy bardzo dużymi, ułożonymi liniowo albo faliście. Z trawertynu wytwarza się płytki podłogowe i ścienne płytki kamienne, ale też inne elementy do wykończenia i dekoracji wnętrz (listwy dekoracyjne, mozaiki czy nawet umywalki).

Płytki trawertynowe z powodzeniem stosuje się jako podłogowe płytki kamienne, ponieważ ten materiał ozdobny charakteryzuje się wysoką trwałością i jest odporny na ścieranie oraz na wysoką temperaturę.

Bez żadnych przeszkód można pod nimi zamontować system ogrzewania podłogowego.

Odpowiednio zabezpieczonych płytek z trawertynu, można używać także w pomieszczeniach z większą wilgotnością, to znaczy w domowych łazienkach i kuchniach.

Pracując na trawertynie przy aranżacji wnętrz trzeba pamiętać o tym, że jest to kamień naturalny, który lubi się kruszyć. Aby więc przy obróbce (np. przycinając płytki kamienne) zapobiec wyszczerbianiu się kamienia czy utrudniającemu pracę ślizganiu się szlifierki kątowej, linię cięcia można okleić zwykłą taśmą.

Skutecznie uchroni ona płytki trawertynowe przed uszkodzeniem/pokruszeniem.

Zastosowanie w domu płytek kamiennych jest rozwiązaniem czasochłonnym (jeśli chodzi o montaż) i stosunkowo kosztownym, jednak dzięki nim uzyskuje się niepowtarzalny i unikalny efekt oraz wizualne wrażenie niezwykłej elegancji.

Specyficzna porowata struktura, ciepłe kolory oraz unikalne wzory (każda z płytek trawertynowych – nawet z tej samej partii – jest naturalnie inna) sprawiają, że taka dekoracja w pomieszczeniu wprowadza klasę i szyk.

Płytki trawertynowe są również trwalszym i można powiedzieć – szlachetniejszym zamiennikiem popularnych, zwykłych płytek ceramicznych.

Chcąc uzyskać we wnętrzu efekt wykończenia trawertynem, można jednak postawić nie tylko na płytki, ale także na dekoracyjny tynk trawertynowy – nakładany oczywiście na ściany. Jego użycie nie jest trudne, nie wymaga też stosowania wielu skomplikowanych narzędzi. Tynk trawertynowy ma niepowtarzalny charakter i pozwala w łatwy sposób odmienić kuchnię, przedpokój czy każde wybrane pomieszczenie.

Efekt położenia kilku warstw tynku trawertynowego przypomina naturalny kamień.

Jak więc widać, trawertyn (biorąc pod uwagę jego właściwości) można wykorzystać zarówno na ścianach, jak i na podłogach.

Swoje zastosowanie tynk lub płytki trawertynowe znajdą w łazienkach (gdzie trawertyn może dominować albo zdobić np. jedną ze ścian).

Trawertyn posiada unikalny wzór i jest to idealne rozwiązanie do kuchni, gdzie ten materiał ozdobny położony (zamiast tradycyjnych płytek albo szkła) na ścianę między blatem a szafkami stanie się naprawdę wyjątkową dekoracją.

Trawertyn charakteryzuje się dużą wytrzymałością, dzięki czemu można położyć go także na w przedpokoju i na korytarzu, gdzie umożliwi uzyskanie efektu stylowego oraz przestronnego (dzięki jasnym kolorom kamienia) wnętrza.

Trawertyn daje także szansę na stworzenie mniejszych dekoracji, takich jak:

Coraz częściej stosuje się go także do produkcji umywalek i osłon wanien.

W domu trawertyn – w zależności od preferencji inwestora – może zdominować otoczenie albo można go użyć jako drobnego, ozdobnego akcentu.

Odpowiednio pielęgnowany (bez używania silnych środków chemicznych i regularnie impregnowany) będzie służył przez lata.

Właściwości trawertynu

Trawertyn to skała, która dzięki licznym, wyraźnie widocznym, naturalnym porom ma niepowtarzalny charakter.

Powstają one na skutek bąbelków powietrza, jakie zostają uwięzione podczas formowania się skały. Charakterystyczne pory są dość często usytuowane w linii.

Wysoka porowatość trawertynu sprawia, że jest on bardzo nasiąkliwy.

Z racji tego, że jest to skała zawierająca wapń, to (podobnie jak marmur) trawertyn reaguje negatywnie na kontakt z kwasami które wywołują plamy.

Właśnie z tych dwóch powodów, ten naturalny kamień wymaga pielęgnacji, a mówiąc jeszcze dokładniej – impregnacji.

Wykonuje się ją specjalnie przygotowanymi preparatami do kamienia naturalnego. Powłoka impregnacyjna (zawierająca zazwyczaj żywicę) wypełnia szczeliny, kanaliki i pory w wykonanych z trawertynu płytkach.

Warto jednak dodać, że w razie trwałego przebarwienia można je poddać zabiegom odnowienia. Zaplamiony i zniszczony trawertyn da się bowiem wyszlifować.

Porowata struktura nadaje trawertynowi niepowtarzalnego charakteru, ale też wiele uroku. Bardzo ważne jest jednak to, że z trawertynów produkuje się zarówno płytki:

 • niewypełniane (z porami),
 • wypełniane – bez otworów, z gładką powierzchnią.

Te drugie są wypełniane przezroczystą żywicą albo specjalną szpachlą do kamienia naturalnego.

Tak przygotowane płytki trawertynowe są idealnym rozwiązaniem na podłogi w kuchniach i łazienkach. Są wtedy bardzo praktyczne, nienasiąkliwe, a także łatwe w utrzymaniu w czystości (co jest ważne przy ich częstym zmywaniu).

Do właściwości trawertynu można zaliczyć również to, że można go stosować niemal każdym pomieszczeniu bezpośrednio na wszystkie rodzaje tynków (bez wymogu zastosowania pod naturalny kamień gładzi).

Bardzo ważne jest także to, że jest to materiał alkaliczny, czyli tworzący środowisko w którym nie rozwijają się: pleśń, grzyby i inne szkodliwe mikroorganizmy.

Postawienie na trawertyn jest też opłacalne, gdyż jest to kamień długowieczny, niezwykle wytrzymały (np. na wysokie temperatury) oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne (choć nie wszystkie).

Trawertyn występuje najczęściej w kolorach ciepłych: od kremowego, przez beż i brąz, z żółtym, pomarańczowym czy czerwonym uwarstwieniem.

Spotkać można także kamień biały oraz szary.

Kolorystyka jest zależna od miejsca wydobycia skały, a najbardziej popularne są stonowane i jasne odmiany trawertynu.

Przez niewielkie różnice w strukturze i kolorze uważa się go za jeden z bardziej jednolitych kamieni. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że produkty z naturalnego trawertynu – nawet pochodzące z jednej partii – mogą się nieznacznie od siebie różnić odcieniem i wzorami.

Na rynku trawertyn jest dostępny w różnej obróbce, co oznacza, że może być:

 • Matowy.
 • Polerowany – o lśniącej powierzchni.
 • Szczotkowany – o porowatej, dość matowej powierzchni.
 • Dłutowany – z krawędziami postarzanymi za pomocą młotkowania.
 • Bębnowany – o porowatej powierzchni i zaokrąglonych krawędziach.
 • Szpachlowany i szlifowany – z wypełnionymi porami i satynową powierzchnią.
 • Łupany – z obłupaną, szorstką powierzchnią.

Jeśli zaś chodzi o powierzchnię dostępnych płyt, to w firmach kamieniarskich można kupić płyty trawertynu o bardzo dużej powierzchni (około 3 metrów kwadratowych).

Wymiary takich płyt to np. 120×245 centymetrów, przy grubości 2 lub 3 centymetrów.

Wielu producentów wycina jednak mniejsze płytki trawertynowe: o grubości 1-1,5 centymetra i wymiarach: 40×40, 45×45, 30×60 oraz 60×60 centymetrów.

Znaleźć też można płytki, które mają zaledwie 7,5×15 centymetrów. Krawędzie takich płytek z trawertynu są najczęściej cięte prosto.

Aby pozbawić je problemów z nasiąkliwością (niekiedy także ze względów estetycznych przy dużych porach), powierzchnia płyt jest przez producentów wypełniana żywicą albo szpachlą kamieniarską.

Spotkać można także rozwiązanie nazwane antykowaniem, kiedy to płytki trawertynu o dużych porach są szczotkowane i mają ładnie zaokrąglone krawędzie.

Zalety i wady trawertynu

Zalety i wady tego kamienia
Zalety i wady tego kamienia

Trawertyn jest kamieniem popularnym, o bardzo dobrej opinii wśród jego użytkowników. Dzieje się tak głównie ze względu na jego wyraźne zalety, to znaczy:

Wygląd

Zarówno ten cięty wzdłuż, jak i w poprzek, trawertyn w ciepłych kolorach, z niepowtarzalną strukturą daje niezwykłe efekty wizualne.

Do tego każda z wykonanych z niego płytek jest wyjątkowa, gdyż posiada unikalny wzór oraz zabarwienie.

Bogata oferta odcieni, unikalny wzór, ale i sposób obróbki dają niemal nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza Dzięki temu łatwo można znaleźć płytki trawertynowe odpowiednie do każdego projektu domu.

Wszechstronność

Jest to kamień naturalny, który na rynku jest obecnie dostępny w różnych formach, przy różnych sposobach obróbki.

Do tego jest to materiał uniwersalny, który można zastosować niemal wszędzie.

Wewnątrz domu sprawdzi się w kuchniach, łazienkach, salonach i przedpokojach.

Okłada się nim ściany i podłogi, ale też wykonuje blaty umywalkowe czy obudowy wanien.

Zastosowania zewnętrzne trawertynu obejmują natomiast:

Ponadczasowość

Wykorzystany do dekoracji domu, trawertyn dodaje wnętrzom szlachetności i uroku, który nie słabnie z upływem lat.

Co więcej, jest to kamień naturalny z przeszłością (starożytność) oraz przyszłością (tzn. z dużymi ilościami i dostępnymi w kamieniołomach rezerwami).

Trwałość

Pomimo tego że jest skałą wapienną, to trawertyn charakteryzuje się dość dużą wytrzymałością i wysoką trwałością. Jest uznawany za taki już od czasów starożytnych.

Teraz właściwe zamontowane i dobrze pielęgnowane (w tym impregnowane) płytki trawertynowe mogą wyglądać atrakcyjnie i stylowo przez wiele lat.

Ten trwały i odporny kamień może wytrzymać dłużej, niż nie jeden wykończeniowy materiał podłogowy innego rodzaju.

Łatwość w utrzymaniu

Posadzki wykonane z trawertynu są łatwe w czyszczeniu i nie widać na nich tak szybko różnego rodzaju zabrudzeń.

Dobra inwestycja

Wykorzystanie w domu kamienia naturalnego podwyższa wartość nieruchomości, a więc cenę przy ewentualnej odsprzedaży domu.

Ekologia

Trawertyn jest naturalnym i zdrowym materiałem wykończeniowym, który jest jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska produktów. Szczególnie w porównaniu z niektórymi stosowanymi w domach materiałami dekoracyjnymi.

Jeśli zaś chodzi o zalety tynku dekoracyjnego, dającego efekt trawertynu, to zalicza się do nich to, że jest on tańszą alternatywą naturalnego kamienia.

Może ozdobić duże powierzchnie: ściany i sufity.

Stosuje się go jednak także do ozdoby belek stropowych czy kominka.

Jest to opcja dla osób, które nie chcą decydować się na ciężkie płytki.

Do tego można go zaaplikować samodzielnie, bez pomocy fachowców.

Po wyschnięciu tynk tworzy doskonałą imitację naturalnego materiału, dzięki czemu wygląda bardzo elegancko.

Do plusów tynku trawertyn można dodać także to, że jest to materiał trwały i odporny na działanie bakterii oraz grzybów, a także – przy wyborze dobrego producenta – odporny na zmywanie czy nawet szorowanie na mokro (więc można go stosować w intensywnie użytkowanych miejscach – np. korytarzach). Tynk nie wymaga też pielęgnacji specjalistycznymi środkami.

Jak każdy materiał wykończeniowy, również trawertyn posiada jednak pewne wady.

Nie sprawdzi się on w każdej roli, bo nie pozwalają na to jego właściwości, przede wszystkim porowata struktura.

Sprawia ona, że jest to kamień stosunkowo kruchy, osłabia to też jego ogólną wytrzymałość.

W niektórych przypadkach trawertyn może więc być mało odporny na uszkodzenia czy zarysowania. Jego łamliwość niekiedy utrudniać może montaż, kłopotliwe może być też dodatkowe szpachlowanie.

Jednak kamień ten sprawdzi się np. na posadzkach domowych, gdyż jest odporny na ścieranie.

Jego porowata powierzchnia, która jest odpowiedzialna za wchłanianie wody, wymaga zawsze impregnacji. Kiedy się tego nie zrobi, nie można go położyć w kuchni czy łazience. Brak zabezpieczenia sprawi też, że trawertyn nie będzie odporny na działanie związków chemicznych.

Natomiast jeśli chodzi o wady tynku, to konieczne jest przy nim właściwe przygotowanie powierzchni, w tym jej zagruntowanie.

Minusem jest także to, że po nałożeniu masy tynkowej trudno jest wykonać jakiekolwiek poprawki.

Co więcej, pożądany efekt trawertynu na ścianie uzyska się dopiero po nałożeniu kilku warstw produktu. Proces aplikacji jest więc pracochłonny i zajmuje dość dużo czasu.

Na uwadze trzeba mieć także to, że tynk zyskuje pełną odporność dopiero po trzydziestu dniach od nałożenia.

Gdzie stosuje się trawertyn?

Gdzie stosuje się trawertyn?
Gdzie stosuje się trawertyn?

Jest to kamień nie tak wytrzymały jak np. granit, ale ze względu na właściwości postrzega się go jako odmianę marmuru.

Nadal ma więc wiele zastosowań w wykańczaniu i dekoracji domów. Tym bardziej, że ma elegancki, niekiedy wręcz luksusowy wygląd.

Do tego jest uniwersalny, ponieważ nadaje się zarówno do aranżacji w stylu nowoczesnym, jak i tych bardziej klasycznych. Trawertyn bardzo chętnie wybierają też osoby, którym podobają się domy w naturalnych kolorach ziemi.

Trwałość i wszechstronność tego naturalnego kamienia umożliwiają różne sposoby jego zastosowania. Standardowo wykorzystuje się go do pokrywania powierzchni podłóg oraz ścian.

Można to robić w takich pomieszczeniach jak: salony, kuchnie, łazienki, korytarze, przedpokoje.

Trawertyn na podłogę sprawdza się jednak przede wszystkim w zastosowaniach domowych.

Ma on 3 stopień w skali twardości opracowanej przez Mohsa, jest więc kamieniem dość miękkim. Da się go niestety zarysować, na przykład drutem miedzianym. Dlatego raczej nie powinno się go układać na posadzkach w pomieszczeniach o bardzo dużej eksploatacji (tzn. w miejscach publicznych).

Warto wiedzieć, że podłogi z trawertynu świetnie sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym, bo dłużej zatrzymują ciepło.

Do tego duże płytki trawertynowe i i jasne odcienie trawertynu optycznie powiększą wnętrze. Ułożony na przykład w salonie sprawi, że już sama podłoga będzie ozdobą pomieszczenia.

W połączeniu z pasującymi do niej stylem, minimalistycznymi dodatkami, wnętrze będzie wyglądać niezwykle elegancko.

Trawertyn na ścianę to opcja, która pozwala na stworzenie niebanalnej okładziny, bo jest to kamień z naturalną kolorystyką i piękną strukturą.

Może wtedy ozdabiać salon czy okolice kominka.

Należy zaznaczyć, że trawertyn jest kamieniem chłonącym wilgoć, dlatego płytki trawertynowe układane na ścianach w łazience: obok wanny albo umywalki muszą mieć wypełnione pory (które są żywicowane w firmie kamieniarskiej).

Wypełniane płytki trawertynowe nie sprawdzą się za to jako obudowa kominka, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury będą wydzielać dość nieprzyjemny zapach. Jest to więc miejsce dla płytek z porami.

Trawertyn na ścianie może występować w postaci płytek, ale też w postaci tynku albo okładziny, a zamontowany/położony przez fachowców posłuży w niezmienionym stanie przez wiele lat. Tam będzie prezentował połączenie wysokich walorów praktycznych z wizualną elegancją i poczuciem luksusu.

Dzięki trawertynowi pomieszczenia staną się przytulne, ale też bardzo schludne oraz nowoczesne.

Trawertyn to materiał, który można wprowadzić do wnętrz (i na zewnątrz domu), także na inne sposoby. Mogą zostać z niego wykonane:

 • Stopnie schodów wewnętrznych (znacznie rzadziej zewnętrznych).
 • Parapety.
 • Umywalka i wanna (obudowa) w łazience czy zlew w kuchni.
 • Obudowa kominka. Robi się to fornirem trawertynowym albo wielkoformatowymi płytami z trawertynu. Takie obudowy są oryginalne, ponieważ posiadają porowatą strukturę i wiele żłobień. Trzeba je jednak zabezpieczyć przed brudem, co można dzięki masie z pyłu kamiennego. Umożliwi to później łatwiejsze usuwanie drobnych zanieczyszczeń. Z racji tego, że trawertyn występuje w pięknych kolorach, to na kominku nie potrzebuje żadnej dodatkowej oprawy.
 • Wyspę kuchenną, przestrzeń nadblatową w kuchni.
 • Blaty kuchenne czy stolików kawowych. Na takie blaty można zdecydować się wtedy, gdy lubi się klasyczne wykończenie wnętrz. Aby w kuchni trawertyn mógł zachować swój piękny wygląd, nie powinno się bezpośrednio na nim niczego kroić (zawsze należy używać desek).
 • Elewacje budynków. Trawertyn – oczywiście poddany dokładnej impregnacji, ładnie prezentuje się w postaci większych płyt elewacyjnych. Można nim wyłożyć również patio i tarasy.
 • Ścieżki ogrodowe i alejki ogrodowe, a także podjazdy (na których format płytki z trawertynu nie powinien być większy niż 15×30 centymetrów). Płytki z trawertynu mogą być stosowane nie tylko we wnętrzach, ale i na zewnątrz budynków. Niewypełniany trawertyn ma porowatą, a więc antypoślizgową powierzchnię. Dzięki temu chętnie wykorzystuje się go przy basenach oraz na schodach. Natomiast trawertyn wypełniany odznacza się powierzchnią gładką i dzięki temu jest łatwy w czyszczeniu (nawet przy wykorzystaniu jedynie wilgotnej, miękkiej szmatki).

Jednak zarówno wypełniany jak i niewypełniany trawertyn, wymaga corocznej impregnacji, która chroni kamień i zapewnia mu brak zmian wizualnych.

Widać więc wyraźnie, że trawertyn w domu może mieć bardzo wiele zastosowań i tylko od inwestorów zależy to, do czego go wykorzystają.

Jest to kamień naturalny i luksusowy, który doda każdemu wnętrzu elegancji i niepowtarzalnego charakteru. Dlatego też warto go wykorzystywać w różnego rodzaju wykończeniach.

Materiały do wykończenia domu wymienia się rzadko, a na pewno rzadziej niż np. meble.

Dlatego nie powinno się ich wybierać i kupować zbyt pochopnie.

W każdym domu jako wykończenie dobrze sprawdzi się naturalny kamień dekoracyjny, w tym właśnie trawertyn.

W jego użyciu warto jednak dokładniej przyjrzeć się dwóm pomieszczeniom, to znaczy kuchni i łazience, do których wiele osób ma pewne zastrzeżenia – jeśli chodzi oczywiście o stosowanie trawertynu, a można go tam używać i to na wiele sposobów.

Trzeba tylko pamiętać o kilku ważnych zasadach.

W kuchni sprawdzi się on ze względu na odporność na uderzenia, odporność na wysokie temperatury, a także ze względu na swoją trwałość.

Nie bez znaczenia jest także to, że trawertyn jest jednym z najpiękniejszych znanych kamieni i nadaje wnętrzom przytulności oraz elegancji.

Jest to także jeden z najbardziej wszechstronnych materiałów i może być stosowany w wielu przypadkach.

Trawertyn w kuchni można wykorzystać do zrobienia blatu na wyspę albo blatu na szafki.

Blat z kamienia naturalnego może stać się centralnym punktem w pomieszczeniu, gdzie domownicy i goście będą mogli podziwiać piękne wzory trawertynu.

Łatwiejsza, a zarazem bardziej przystępna cenowo będzie instalacja płytek kamiennych, a nie tradycyjnych blatów ciętych ze slabów u kamieniarza.

Z racji tego, że jest to stosunkowo miękki kamień, wykonane z trawertynu blaty kuchenne muszą zostać odpowiednio wypełnione i dobrze wypolerowane.

Porowaty i potencjalnie kruchy trawertyn trzeba też utwardzić żywicą. Dzięki temu stanie się znacznie bardziej wytrzymały i przy odpowiedniej pielęgnacji będzie mógł służyć długo bez żadnych uszczerbków.

Blaty z trawertynu będą równie łatwe w utrzymaniu, jak płytki podłogowe. Trzeba jedynie pamiętać o ich regularnym przecieraniu miękką szmatką i od czasu do czasu – środkiem do czyszczenia marmuru.

Podobnie jak w przypadku podłóg z tego kamienia, ważna będzie także systematyczna impregnacja trawertynu.

Ochroni ona kamień, a jednocześnie wydobędzie naturalne piękno jego wzorów i kolorów. Przy należytej pielęgnacji trawertyn przez lata pozostanie w doskonałym stanie.

W kuchni trawertyn może znaleźć się także na ścianie między szafkami.

W okolicach zlewu i kuchenki już od lat stosuje się różnego rodzaju płytki trawertynowe albo specjalne szkło.

Jest to rozwiązanie z którego nie warto rezygnować, ponieważ są to miejsca najbardziej podatne na zabrudzenia. Łatwiej zaś będzie je usunąć z płytek niż z innych materiałów.

Umieszczone pomiędzy szafkami płytki z trawertynu ochronią ścianę przed wodą, tłuszczem i innymi zabrudzeniami. Będą więc praktyczne, a zarazem bardzo estetyczne.

W kuchni, tak jak i innych pomieszczeniach, trawertyn może się znaleźć również na podłodze.

Jest to doskonały wybór, ponieważ płytki trawertynowe będą dużo łatwiejsze w czyszczeniu niż płytki na ścianach z innych materiałów.

Ponadto, kiedy będą regularnie impregnowane, to przez lata pozostaną odporne na zabrudzenia z wody czy żywności. Aby podłoga z trawertynu przetrwała w doskonałym stanie, to co najmniej raz w tygodniu trzeba umyć ją środkiem do mycia posadzek marmurowych.

Zawsze należy też na bieżąco wycierać rozchlapaną wodę.

Przy wejściu czy przy zlewie warto zastosować małe dywaniki, które ochronią płytki trawertynowe przed ewentualnymi zarysowaniami i uszkodzeniami.

Natomiast jeśli chodzi o trawertyn do łazienki, to w niej również może on znaleźć swoje zastosowanie na wiele sposobów.

Ze względu na jego porowatą strukturę niekiedy panuje przekonanie, że nie jest to materiał nadający się do stosowania w łazience. Niektórzy obawiają się, że jest w niej po prostu zbyt wilgotno i płytki trawertynowe mogłyby wchłaniać wodę.

Jeśli by tak się stało, zaczęłyby one zmieniać swoją barwę, a z czasem odklejać się od podłoża. Jednak takie sytuacje nie mają obecnie miejsca, ponieważ kamień wystarczy dobrze zaimpregnować, szczególnie w tzw. “mokrej strefie” (przy wannie i umywalce).

Tak przygotowany trawertyn będzie mógł w łazience cieszyć swoją niezrównaną estetyką przez długi czas.

Można go wykorzystać na elegancki blat przy zlewie, na parapety, a także podłogę. Można też obudować nim wannę.

Natomiast płytki z trawertynu na ścianę świetnie sprawdzą się jako dodatek dekoracyjny. Eksperci radzą, by do przyklejania płytek z trawertynu użyć specjalnej zaprawy z białym cementem.

Inne mogłyby bowiem doprowadzić do odbarwienia okładziny.

Jeśli trawertynowe płytki będą kładzione na ogrzewaniu podłogowym, to niezbędne będzie zastosowanie białego kleju elastycznego.

Płytki trawertynowe z naturalnego, luksusowego kamienia będą prezentować się szczególnie dobrze wtedy, kiedy położy się je bezfugowo albo jedynie z minimalną spoiną. Wtedy całość stworzy jednolitą taflę o bardzo naturalnym wyglądzie.

W przypadku łazienek warto sięgnąć po następujące rodzaje trawertynu:

 • Mozaika trawerytn – jest to trawertyn szpachlowany, co oznacza że jego pory zostały wypełnione żywicą albo silikonem.
  Dzięki temu nie wnikają w nie zabrudzenia.
  Łatwiejsze staje się wtedy utrzymanie płytek w czystości, są one także bardziej odporne na wilgoć.
  Takie wypełnienie nie wpływa niekorzystnie na estetykę kamienia, ponieważ jego pory nadal będą dobrze widoczne pod przezroczystą substancją.
 • Trawertyn bębnowany – to materiał którego porowata struktura jest utrzymana w rustykalnej stylistyce, co dodaje mu surowego wyglądu.

Wprowadzając naturalny trawertyn do łazienki, to znaczy wybierając go do wykończenia ścian albo podłogi, można tak naprawdę zrezygnować z innych dekoracji w pomieszczeniu.

Ten naturalny kamień jest bowiem tak ozdobny i stylowy, że samodzielnie zadba o wyszukaną estetykę wnętrza.

Stosując trawertyn warto też postawić na minimalistyczne wyposażenie. Pasować będzie do niego ceramika biała, o gładkich krawędziach i meble z jednolitymi frontami.

Trawertyn jest materiałem wykończeniowym, który zdecydowanie nie poddaje się upływowi czasu i przez lata zachowuje swój niezmienny urok. Do tego ten naturalny materiał nadaje wnętrzom ciekawy i wyjątkowy wygląd. Dlatego też można i warto go stosować w różnych pomieszczeniach oraz na różne sposoby.

Ile kosztuje trawertyn?

Ile kosztuje trawertyn?
Ile kosztuje trawertyn?

Tak jak było wspomniane już wcześniej, trawertyn w zależności od sposobu obróbki, można kupować i stosować w budownictwie nowoczesnym, jak i na przykład we wnętrzach rustykalnych czy klasycznych.

Cena za metr kwadratowy tego materiału wykończeniowego wahać się może przeciętnie w przedziale od 80 do 300 złotych.

Ten szeroki przedział cenowy, daje możliwość wyboru trawertynu niemal na każdą kieszeń.

Zazwyczaj płyty z trawertynu kosztują 100-200 zł/m2. Są to wtedy produkty gotowe do montażu.

Mogą być różnej grubości i zawsze mają określony wymiar (standardowy albo wskazany przez kupującego) oraz określone (wskazane przez producenta) wykończenie powierzchni.

Droższe są natomiast slaby z trawertynu, czyli półprodukt jaki otrzymuje się po pocięciu bloku kamiennego na plasterki.

Slaby mają różną wielkość, grubość i nieregularne (łupane) krawędzie.

Ich cena może przekraczać 300 zł/m2.

Za najciekawsze, to znaczy najbardziej oryginalne trawertyny zapłaci się ponad 500 zł/m2. Kupując ten rodzaj kamienia naturalnego warto zwrócić uwagę na to, czy gładkie płytki mają wypełnienia.

Jeżeli nie, to trzeba będzie płacić za nie dodatkowo, co naturalnie podniesie koszt.

Na uwadze trzeba mieć to, że niższa cena kamienia naturalnego może być związana z tym, że materiał jest gorszego gatunku. Zawsze należy więc sprawdzić, czy do produktu została dołączona odpowiednia informacja na ten temat.

Jak dbać o trawertyn?

W celu utrzymania pięknego wyglądu tego naturalnego kamienia przez cały okres jego użytkowania, płytki trawertynowe trzeba właściwie pielęgnować.

Jak było wspomniane już wcześniej, naturalny trawertyn jest bardzo praktyczny oraz łatwy w czyszczeniu.

Do jego pielęgnacji, szczególnie jeśli chodzi o płytki kamienne na podłodze (niezależnie od pomieszczenia w którym został wykorzystany) – przy codziennym czyszczeniu wystarczy używać czystej wody i miękkiej ścierki.

Raz na tydzień należy go umyć wodą z niewielkim dodatkiem delikatnego płynu do mycia naczyń.

Musi być to produkt o neutralnym pH.

Do czyszczenia trawertynu nie powinno się używać żadnych silnych środków chemicznych, takich jak wybielacze czy odplamiacze.

Są to bowiem środki silnie żrące, które mogą na stałe odbarwić kamień.

Niedozwolone są również środki czyszczące na bazie octu, kwasów i chloru.

Jeśli na trawertynie pojawią się silniejsze zabrudzenia albo w przypadku trudnych do usunięcia plam, należy skorzystać ze specjalistycznych preparatów do czyszczenia marmuru.

Jeżeli takie preparaty zawiodą, to w przypadku uciążliwych plam można dokonać ich usunięcia techniką zwaną okładem. Aby to zrobić najlepiej skontaktować się z najbliższym dostawcą kamienia. Fachowiec dobierze właściwy preparat i właściwe rozwiązania.

Dbając o ten naturalny materiał (na podłogach i ścianach) zaraz po jego ułożeniu, a później raz do roku (lub raz na dwa lata, w zależności od zaleceń producenta, użytego impregnatu i rodzaju pomieszczenia), należy dokonać jego impregnacji.

Tutaj bardzo ważny jest wybór odpowiedniego środka, to znaczy preparatu do impregnacji naturalnego kamienia.

Wybrany produkt stosuje się na czyste i suche powierzchnie z naturalnego trawertynu. Wciera się go miękką ściereczką. Impregnacja zabezpieczy powierzchnię przed wilgocią oraz zabrudzeniami. Wydobędzie też z płytek ich naturalne piękno oraz sprawi, że będą długowieczne.

W kuchni – czyszcząc blat kuchenny z trawertynu, także należy unikać środków zawierających ocet, kwasy i substancje o odczynie niższym niż pH 7.

W zaleceniach producenta warto dokładnie sprawdzić w jaki sposób rekomenduje czyścić przygotowaną powierzchnię oraz to, czy udziela gwarancji na swój produkt.

Czy warto zdecydować się na trawertyn w domu?

Czy warto zdecydować się na trawertyn w domu?
Czy warto zdecydować się na trawertyn w domu?

Trawertyn to kamień naturalny, który powstaje na terenach o podłożu wapiennym.

Już od setek lat wydobywa się go, odpowiednio obrabia i stosuje w aranżacji wnętrz.

Jest to materiał długowieczny, w kolorach ziemi, o ciekawej strukturze, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Dlatego warto w niego zainwestować.

Bez względu na to czy trawertyn jest cięty wzdłuż czy też w poprzek, zawsze ma ciekawy wygląd. Każdy jego kawałek posiada unikalny wzór.

Wszechstronność trawertynu sprawia też, że może być zastosowany praktycznie w każdym domowym pomieszczeniu. Wszędzie będzie wyróżniać się unikalną estetyką, a dzięki temu stanie się prawdziwą ozdobą.

O jego trójwymiarowej powierzchni decydują tworzące się naturalne żłobienia, to znaczy: bruzdy, pory i kawerny.

Przy umiejętnej aranżacji trawertyn może pomóc w osiągnięciu we wnętrzach antycznego charakteru.

Ciepła kolorystyka zawsze doda natomiast pomieszczeniom przytulności.

Wszystko to sprawia, że trawertyn doskonale radzi sobie nie tylko z funkcją użytkową, ale także dekoracyjną: jako obudowa kominka, kuchennej wyspy, obramowanie okienne, czy inny zdobniczy element wystroju.

Dużym ułatwieniem jest to, że trawertyn bez problemu poddaje się procesom obróbki: cięciu, klejeniu czy szlifowaniu. Taka dowolność przycinania sprawia, że z trawertynu stworzy się o elementy o różnych wymiarach czy nawet kształtach.

Może on służyć jako posadzka, wykończenie ścian czy np. kominka, ale też jako znacznie mniejsza dekoracja.

Ten naturalny kamień świetnie wygląda z innymi elementami wystroju w jasnej palecie barw. Można go również połączyć z ciemnym drewnem, metalem, czy też szkłem i naturalnymi tkaninami (najlepiej w kolorach ziemi).

Idealnym rozwiązaniem będzie łączenie go z innymi naturalnymi materiałami, takimi jak beton i drewno.

Trawertyn – czyli kamień luksusowy i niepowtarzalny, nie jest masowym materiałem wykończeniowym. Wpływa to oczywiście na jego ekskluzywny charakter.

Co więcej, jego wygląd i właściwości sprawiają, że można wykorzystywać go wszędzie tam, gdzie bardzo duże znaczenie mają funkcje estetyczne – na przykład w salonach.

Na koniec warto przypomnieć, że efekt trawertynu można uzyskać nie tylko dzięki kamiennym płytkom.

Innym rozwiązaniem są tynki strukturalne, które odwzorowują porowatą strukturę tego dekoracyjnego kamienia. Są one efektowne, a zarazem tańsze i niezbyt trudne w realizacji.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Mia

Zaintrygowały mnie inteligentne rozwiązania domowe, o których przeczytałem na tym portalu budowlanym inspirujące!

Vitalii

Tekst jest bardzo zrozumiały, nawet dla kogoś w moim wieku