Jak TANIO zbudować dom: na czym oszczędzać, na czym nie warto

Jak tanio zbudować dom
Jak tanio zbudować dom – czynniki wpływające na koszt budowy

Sama w sobie budowa domu nie należy do tanich inwestycji.

Można jednak mówić o relatywnie wysokich, lub niskich kosztach, w zależności od kilku czynników.

Są one związane przede wszystkim z architekturą, technologią budowy, oraz wykończeniem budynku.

Z tego artykułu dowiesz się jakie to czynniki i jak tanio zbudować dom.

Do głównych czynników, wpływających na koszty budowy domu można zaliczyć:

 • styl domu,
 • architektura,
 • rodzaj bryły budynku,
 • konstrukcja,
 • technologia wznoszenia,
 • dobór materiałów,
 • dobór instalacji,
 • wykończenia wnętrz i elewacji.

Oprócz tego trzeba wymienić metody budowania, czyli budowę w systemie gospodarczym, czy z firmą budowlaną.

Jeśli chcesz dowiedzieć się ile trwa budowa domu, zachęcamy do przeczytania artykułu “Ile trwa budowa domu? Harmonogram budowy krok po kroku

Czas prowadzenia budowy domu jednorodzinnego

Jak czas prowadzenia budowy wpływa na jej koszt?
Jak czas prowadzenia budowy wpływa na jej koszt?

Czas prowadzenia budowy, który jest bardzo istotny dla ogólnych kosztów budowy.

Im dłużej prowadzone prace, tym budowa domu wychodzi drożej. Przy przestojach w budowie nawet na kilka, czy kilkanaście lat, roboty generują większe koszty budowy domu, gdyż dochodzą koszty odnowienia pozwolenia na budowę, czy projektu zamiennego i inne prace związane z budową i pracami konserwacyjnymi.

Budowa domu prowadzona zgodnie z zatwierdzonym projektem i wydanym pozwoleniem na budowę oraz w założonym terminie wyjdzie taniej, niż budowa podczas której robi się zmiany w dokumentacji i są przestoje.

Jak budować – metodą gospodarczą, czy zleconą?

Metoda gospodarcza czy zlecona?
Metoda gospodarcza czy zlecona?

Można powiedzieć, że budowa domu w systemie gospodarczym zawsze wychodzi taniej, niż budowa, którą zleca się jednej firmie.

Warto wspomnieć, że jeśli chcemy jak najtaniej wybudować dom pewne prace można wykonać we własnym zakresie. Są też jednak roboty budowlane, które wymagają prac specjalistycznej firmy, zwłaszcza przy newralgicznych punkach budowy, czyli:

Innymi ważnymi czynnikami wartymi uwagi są:

 • wybór działki w zależności od położenia geograficznego,
 • średnie ceny za robociznę i materiały budowlane,
 • koszty zakupu działki.

Projekt taniego domu

Wybór odpowiedniego projektu domu
Wybór odpowiedniego projektu domu

Ogromne znaczenie ma także wybór odpowiedniego projektu – czy będzie to gotowy projekt domu, czy projekt na indywidualne zamówienie.

Innym czynnikiem, który wpływa na koszty budowy domu jest sposób wykonania projektu. Jeśli chcemy jak najtaniej wybudować dom zwróćmy uwagę, aby dostosowany był on do standardowych wymiarów poszczególnych elementów, takich jak:

Wszelkie odstępstwa od tych standardów spowoduję, że wybudowanie domu będzie droższe.

Pamiętajmy, że im więcej różnych detali, przy pracach budowlanych, tym większe koszty.

Warto dodać, że najlepiej, aby adaptację projektu domu wykonał miejscowy projektant, gdyż przy zatrudnieniu architekta z innej miejscowości, czy nawet województwa pojawią się dodatkowe koszty związane z dojazdem.

Miejscowy projektant będzie też lepiej znał wymogi lokalnych urzędników, co może przyspieszyć uzyskanie pozwolenia na budowę.

Wielkość domu i jego powierzchnia użytkowa, a także rozkład użytkowo funkcjonalny to także ważne uwarunkowania, wpływające w znacznym stopniu na koszty budowy.

Układ funkcjonalny pomieszczeń

Układ funkcjonalny i rozmieszczenie pomieszczeń
Układ funkcjonalny i rozmieszczenie pomieszczeń

Duży wpływ na koszt budowy domu ma odpowiedni układ użytkowo – funkcjonalny pomieszczeń.

W zwartej bryle, przy odpowiednim układzie pomieszczeń, można zastosować minimalną ilość pionów instalacyjno-wentylacyjnych, co ma wpływ na ilość kominów, czy wywietrzaków dachowych na dachu.

Przy obszernym rzucie jest to raczej niemożliwe – pojawiają się więc dodatkowe koszty związane z większą liczbą pionów i kominów, oraz ich izolacją i dociepleniem. Jeśli chcemy tanio wybudować dom warto pamiętać, że dom parterowy będzie droższy w budowie od domu z poddaszem użytkowym o porównywalnej powierzchni użytkowej.

Ogrzewanie budynku

Ogrzewanie domu
Ogrzewanie domu

Dla poprawienia parametrów cieplnych domu oraz przy zwiększeniu energooszczędności warto przemyśleć zastosowanie rozwiązań ogrzania budynku, takich jak na przykład zintegrowane systemy grzewcze. Zachęcamy do przeczytania artykułu “Jak ogrzać dom“, który znajdziesz na naszym blogu.

W tym przypadku koszty poniesione przy budowie domu, zwrócą się już po kilku latach użytkowaniu.

Zalecana jest wentylacja mechaniczna, dzięki zastosowaniu której można ograniczyć straty ciepła w budynku, które są nie do uniknięcia w przypadku zastosowania tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Dodatkowo instalacja wentylacji mechanicznej pozwala na optymalną wymianę powietrza, a w domu tworzy odpowiedni i zdrowy mikroklimat.

Optymalna lokalizacja działki

Lokalizacja działki budowlanej
Lokalizacja działki budowlanej

Warto wspomnieć, że także lokalizacja działki i jej położenie w danym regionie mają duże znaczenie.

Przy działce, która jest zlokalizowana na równym terenie, będzie mniej prac i kosztów związanych z niwelacją terenu.

Przy działce, gdzie występują wzniesienia, zagłębienia, skarpy, czy pagórki trzeba liczyć się z licznymi pracami wyrównawczymi.

Może też okazać się konieczne wykonanie podpiwniczenia na całości, lub na części domu, w stosunku do nachylenia działki.

Prace związane z piwnicami, to dodatkowe koszty (około 25-35% ogólnych kosztów budowy domu), więc można najtaniej zbudować dom, kiedy piwnic po prostu nie ma.

Można ogólnie powiedzieć, że prace ziemne są zazwyczaj bardzo kosztowne. Wiąże się z nimi również wykonanie specjalistycznych = drogich izolacji fundamentów.

Pamiętajmy jak ważną kwestią jest optymalne usytuowanie domu na działce, dzięki któremu nie tylko da się zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, ale i stworzyć komfortowe wnętrza do życia.

Z czego najtaniej zbudować dom?

Jeśli chcemy tanio wybudować dom warto zwrócić uwagę na materiały budowlane, których zastosowanie sugeruje projekt domu. W większości przypadków można stosować alternatywny budulec o zbliżonych parametrach (np. zastosowanie betonu komórkowego zamiast pustaków porotherm), w zależności od dostępności czy oferty hurtowni, w której kupujemy materiały budowlane na budowę domu.

Ściany i elewacje

Rodzaj ścian i elewacji
Rodzaj ścian i elewacji

W przypadku technologii stawiania ścian domów, nie zawsze jest tak, że najtańsze materiały zagwarantują najniższe koszty budowy.

Warto przeczytać artykuł “Porównanie materiałów do budowy domu“, który został opracowany przez naszych architektów.

Dobrym rozwiązaniem jest wybór ściany dwuwarstwowej, zamiast dużo droższych ścian jedno, czy trójwarstwowych.

Drogie materiały na ściany można zamienić właściwie dobranymi i o podobnych parametrach tańszymi (lecz nie najtańszymi) odpowiednikami.

Przy wykonywaniu elewacji okazuje się, iż im prostsza ta elewacja, tym mniejsze koszty.

Wszelkie okładziny, drogie i ekstrawaganckie materiały, czy dodatkowo do tego wprowadzona kolorystyka lub dekoracyjna faktura tynków, to niestety także dodatkowe koszty budowy.

Wiążą się one zarówno z samymi materiałami, jak i ich montażem i robotami wykończeniowymi.

Zamiast drogich okładzin taniej wyjdzie ciekawie zestawiona sama kolorystyka, ładnie stylizująca elewacje.

Często, aby ograniczyć koszty budowy stosuje się rozwiązania systemowe lub elementy z prefabrykatów oraz proste technologie i w optymalnych cenach dobrej jakości materiały.

Do tańszych wariantów zaliczamy na przykład garaż wbudowany w bryłę budynku, niż jako odrębny budynek wolnostojący.

Można też zrezygnować z budowy garażu i zastosować tańszą i prostszą w budowie wiatę garażową.

Dach

Konstrukcja dachu i lukarny
Konstrukcja dachu i lukarny

Aby obniżyć koszt budowy warto wybierać projekty o nieskomplikowanym dachu i konstrukcji więźby.

Wbrew powszechnemu mniemaniu, w dłuższej perspektywie taniej wychodzi więźba z elementów gotowych, czyli z prefabrykatów, niż więźba stawiana od podstaw przez cieśli na budowie.

Należy liczyć się z tym, że wszelkie udziwnienia na dachu, takie jak lukarny wygenerują dodatkowe koszty.

Dach dwuspadowy, czy ewentualnie czterospadowy, z ograniczoną liczbą okien dachowych wyjdzie dużo taniej w budowie, niż dach wielospadowy na rozbudowanej i rozległej bryle.

Lukarny, czy wole oka, wieżyczki, a na elewacjach wykusze, balkony, czy loggie, zwiększają znacząco koszty, bowiem takie rozwiązania wymagają dokładnego i fachowego wykonania.

Prosty, dwuspadowy dach to także mniej odpadów przy wykonywaniu pokrycia dachowego.

Przy prostych dachach koszty izolacji i docieplenia także będą sporo niższe, niż w przypadku rozległych i skomplikowanych połaci dachowych.

Reasumując, przy obniżaniu kosztów budowy warto zastosować projekt domu odpowiednio przygotowany dla potrzeb domowników, na miarę zasobów finansowych inwestora. Rodzina 2+2 nie potrzebuje siedmiu sypialni 😉

Aby tanio wybudować dom warto skorzystać z dobrze przygotowanego kosztorysu.

Dom tańszy niż mieszkanie

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ola | wybudujmydom.pl

Kiedy my szukaliśmy gotowego projektu taniego w budowie, to spisałam sobie listę co powinien mieć, a czego nie i pod tym kątem analizowałam każdy projekt. Może się komuś przyda: http://www.wybudujmydom.pl/projekt/7-cech-domu-najtanszego-budowie/