Urządzenie pokoju dla dziecka może być prawdziwym wyzwaniem. O ile niemowlę nie będzie skarżyło się na wystój, to mała dama może się już na niego żalić, a nastolatka – zrobi to na pewno.
Z tego właśnie powodu warto jest dobrze przygotować się do urządzenia pokoju swojego dziecka. Koniecznie trzeba w tym celu dobrze przemyśleć projekt nim wprowadzi się go w życie. Na tym etapie zmiany z pewnością będą tańsze i łatwiejsze do przeprowadzenia niż wtedy, kiedy pokój już będzie gotowy.
Jak urządzić pokój dla dziewczynki w domu? Jak powinien wyglądać pokój nastolatki? Jaki powinien być duży? O czym warto pamiętać?
Pokój dla małej dziewczynki i dla nastolatki
Pokój dla małej dziewczynki i dla nastolatki powinien się od siebie różnić. Nie ulega wątpliwości, że przedszkolak różni się od dziewczynki, która rozpoczęła naukę w liceum. Różnią się od siebie gustem i potrzebami. Żadna z nich nie będzie czuła się dobrze w pokoju, który należy do tej drugiej. Koniecznie trzeba o tym pamiętać, by nie popełnić błędu.
Małe dziewczynki zazwyczaj nie potrzebują w swoim pokoju typowego biurka. Do prac plastycznych świetnie sprawdzi się niewielki stolik. Zamiast wielu szafek i szuflad, bardziej przydają się im półki. To właśnie na nich można ułożyć wszystkie zabawki i książeczki, by mieć do nich łatwy dostęp. Mniej miejsca jest potrzebne do przechowywania ubrań i bielizny.
W pokoju dla malucha można też pozwolić sobie na wiele bardzo dziewczęcych akcentów i wyposażeniu w odcieniach różu. Taki pokój może być prawdziwą oazą dla dziewczynki. Niezwykle modne są meble nawiązujące właśnie do wnętrz pałacowych. Są to tapicerowane łóżka w kształcie zamków, poduszki w kształcie korony, ozdoby z karetami, jednorożcami i sukniami balowymi jak dla Kopciuszka. W takim pokoju liczy się przede wszystkim miejsce do zabawy. Powinno go być sporo. Jako dodatkową ozdobę można wykorzystać niewielkie tipi. To materiałowy namiot przypominający indiański wigwam. Dziewczynka może schować się w nim ze swoimi ulubionymi pluszakami, samochodzikami i bawić się w ukryciu. Taka kryjówka z pewnością się jej spodoba jako dodatkowe miejsce do zabawy.
W pokoju małej dziewczynki może się też znaleźć miejsce na stojącą kuchnię. Kuchenki mogą być lekkie i plastikowe. Coraz częściej jednak spotyka się modele z drewna. Są one wyjątkowo mocne i bardzo estetyczne. Wiele z nich wcale nie wygląda jak zabawka, ale jak prawdziwa miniaturowa kuchnia. Najważniejsze, by wybór poszczególnych elementów wyposażenia był poparty weryfikacją ich jakości i bezpieczeństwa.
Pokój dla nastolatki bez wątpienia będzie wyglądał inaczej niż ten dla małej dziewczynki. Zacznijmy od tego, że większość nastolatek wcale nie szaleje za kolorem różowym i nie będzie z niego zadowolona. Warto o tym pamiętać wybierając dekoracje do pokoju. W takim pomieszczeniu koniecznie powinno znaleźć się biurko, które będzie dobrym miejscem do nauki. Powinno ono mieć dobry dostęp do oświetlenia oraz miejsce na komputer. Najlepiej, jeśli w jego pobliżu znajduje się też gniazdko, które sprawi, że korzystanie ze sprzętu będzie wygodne.
W pokoju młodzieżowym powinno się też znaleźć sporo zamykanych szafek i szuflad. Pozwolą one nastolatce na schowanie niektórych rzeczy oraz dbanie o prywatność. W tym wypadku warto stawiać na funkcjonalność. Nastolatki często mają swoje pasje, które rozwijają. W związku z tym mogą potrzebować w pokoju szczególnych udogodnień np. miejsca na sztalugę lub instrument muzyczny. Powinno ono zostać uwzględnione przy wystroju pokoju, należy sporządzić listę najważniejszych elementów wyposażenia przed rozpoczęciem remontu.
Jak duży powinien być pokój dla dziewczynki?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli to możliwe, to dobrze, by pokój dla dziecka miał przynajmniej 12 metrów kwadratowych. Nie jest to jednak sztywna reguła. Większy metraż nigdy nie jest problemem. Daje po prostu więcej przestrzeni, którą można zagospodarować w dowolny sposób lub też zostawić całkiem wolną po to, by nie mieć poczucia ścisku. W przypadku młodszych dzieci metraż ten może być mniejszy. Najczęściej mała dziewczynka i tak woli spędzać czas w pokoju dziennym, w którym może być blisko dorosłych. Z tego powodu nie potrzebuje tak dużo miejsca we własnym pokoju. Młodsze dzieci nie mają też problemu z tym, by dzielić pokój z rodzeństwem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w pokoju dziewczynki mieszkały razem.
W przypadku nastolatek wspólny pokój może już jednak być dość kłopotliwy. Urządzając pokój warto zapewnić każdemu z rodzeństwa własną przestrzeń, która zapewni intymność i odrobinę wolności. W wypadku, gdy pokój nie jest zbyt duży, można rozważyć kreatywne sposoby dzielenia przestrzeni tak, by wykorzystać ją w stu procentach. Jednym z przykładów są specjalne łóżka piętrowe, które w rzeczywistości rozdzielają pokój na dwie części. Oszczędzają one miejsce w pomieszczeniu, ale równocześnie pozwalają na stworzenie dwóch zupełnie niezależnych od siebie stref. W poszukiwaniu inspiracji na takie rozwiązania można przeglądać katalogi oraz strony internetowe. Wiele ciekawych rozwiązań zostało przygotowanych na specjalne zamówienie, ale można je też zaadaptować do innych warunków. Wystarczy odrobina wyobraźni i dobry fachowiec, który umie projekt wcielić w życie.
Kolory w pokoju dla dziewczynki
Kolory w pokoju dziewczynki to prawdziwy temat rzeka. Można o nich mówić bardzo dużo. Klasycznie – dziewczynki kojarzone są z różowym. Jednak pod tym określeniem mieści się wiele odcieni. Małej dziewczynce z pewnością spodoba się delikatny, pudrowy różowy. To subtelny kolor, który doskonale wygląda w połączeniu z klasyczną bielą. Warto jednak pamiętać, by nie przesadzić z ilością różu. Warto przełamywać go innymi kolorami. Od kilku sezonów modne są akcenty uniwersalnej szarości oraz pastelowe błękity. Jeśli są one używane jedynie w formie akcentów kolorystycznych, to ożywią stylizację pokoju dziecięcego.
W pokoju dla nastolatki nie powinien już dominować róż. Większość nastolatek chce odciąć się szeroką kreską od okresu dzieciństwa i unikają wszystkiego, co kojarzy się z przeszłością. Z tego też powodu jasny różowy można zastąpić akcentami w kolorze fuksji, purpury lub fioletu. Można też całkowicie z nich zrezygnować na rzecz zieleni, morskiego, turkusu lub pomarańczy. W tym wypadku warto się zasugerować gustem i upodobaniami samej nastolatki. Jeśli zależy nam na bardzo intensywnych kolorach, to możemy wykorzystać je jako barwne akcenty na bardziej subtelnym tle. Tutaj też jako kolor przewodni bardziej sprawdzi się biel lub szarość. W przypadku jasnych pomieszczeń może też sprawdzić się elegancka czerń, o ile nie będzie ona zbyt dominująca w aranżacji. Powinna ona nadawać pomieszczeniu wysmakowanej powagi, ale nie może dawać zbyt silnego efektu mroczności. Czarne meble można ożywić przy pomocy oświetlenia led lub jasnych frontów.
Jakie meble i dekoracje powinny znaleźć się w pokoju dla dziewczynki?
Wybór właściwych mebli i dekoracji do pokoju dziewczynki jest kluczową sprawą. Warto poświęcić jej chwilę i rozważyć różne opcje wiekowe oddzielnie. W końcu pokój dziewczynki i nastolatki to dwa zupełnie różne światy. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Pokój dla małej dziewczynki
W pokoju dla malucha najważniejsze jest miejsce do zabawy. To właśnie ono jest najbardziej potrzebne. Warto więc je dobrze zorganizować. Podstawą może być dywan. Ważne jest, by był miękki i wygodny. Świetnie sprawdzają się w tej roli dywany shaggy, choć ich czyszczenie może być kłopotliwe. Shaggy świetnie izolują podłogę, więc na dywanie jest zawsze ciepło, co zmniejsza ryzyko przeziębienia się.
W pokoju dla dziewczynki można zrezygnować z biurka. Zamiast niego lepiej jest wybrać niski stolik z krzesełkami. Po pierwsze w jego przypadku łatwiej jest uzyskać dobry dostęp światła, po drugie – stolik może też służyć do zabaw. W ciągu dnia może on po kolei być biurkiem do prac plastycznych, rysowania szlaczków i nauki pisania, stolikiem na przyjęciu dla lalek albo stołem operacyjnym dla młodej pani doktor. Taki stoliczek daje dużo więcej możliwości niż zwykłe biurko. W końcu dziecko jest też dużo bardziej kreatywne niż dorosły, więc potrzebuje więcej możliwości.
W pokoju dziewczynki mogą też przydać się specjalne półki na książki. Wyglądają one inaczej niż klasyczne meble. Takie regały są dość płytkie, z przodu mają dodatkową listwę, która zapobiega temu, by książki spadły. Co ważne, książki na półkach układa się okładką do przodu. Dzięki temu dziecko może łatwo wybrać swoją ulubioną lekturę. To dużo wygodniejsze rozwiązanie, niż klasyczne półki, które umożliwiają ustawienie książeczek grzbietem do przodu. Takie regały są dostępne w różnych wariantach – wiszących lub stojących. Te stojące są zazwyczaj łatwiej dostępne dla dzieci.
Łóżko dla dziewczynki może przybierać bardzo różne formy. W tym wypadku można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Bardzo popularne są łóżka z ramą przypominającą domek. Jest to ażurowa konstrukcja, która zamienia pokój w bajkową krainę. Dla ozdoby na górnej ramie domku można zawiesić lampki typu cottonballs. Mogą one też pomóc dziewczynce w samodzielnym zasypianiu. Warto wybierać lampki świecące delikatnym, ciepłym światłem. One nie mają rozświetlać pomieszczenia, a jedynie dbać o to, by nie było w nim mroku. Ciepłe światło np. pomarańczowe lub też różowe (zmienione przez kolor włóczki w cottonballu) sprawia, że pokój wygląda bardziej przytulnie. W tym typie łóżka materac leży właściwie na wysokości podłogi. To bezpieczne rozwiązanie, bo śpiąca dziewczynka nie może z niego spaść i zrobić sobie krzywdy. To dobra propozycja dla dziewczynek, które dużo wiercą się podczas snu.
Ciekawą alternatywą dla tego modelu może być łóżko z barierką. Są to meble wyjątkowo popularne, które często są wybierane jako następne po łóżeczku dziecięcym. Rama takiego łóżka wzbogacona jest o barierkę – z jednej strony pełną, a z drugiej w 3/4 długości. Dzięki niej dziecko może swobodnie wchodzić do łóżka i wychodzić z niego, ale na pewno nie spadnie z niego przez przypadek. Takie łóżka mają też szufladę na pościel lub dodatkowe miejsce, które można zagospodarować w dowolny sposób.
Jeśli chodzi o przechowywanie ubrań, to młodszym dziewczynkom wystarczy pojemna komoda. To mebel, w którym można zmieścić wiele ubrań i – jeśli są odpowiednio złożone – wybierać te właściwe bez robienia dużego bałaganu. Poradniki utrzymania porządku sugerują, by ubrania składać tak, by w szufladach były ułożone bokiem. Zapewnia to równy dostęp do wszystkich rzeczy
Jeśli chodzi o ubrania, które muszą wisieć, to wystarczy niewielka szafa z drążkiem. Większość małych dziewczynek nie ma zbyt dużo ubrań, które potrzebują wieszaków. W związku z tym wielkie trzydrzwiowe szafy się nie przydadzą.
W przypadku koloru mebli to króluje w nich biel. To kolor uniwersalny, który doskonale komponuje się z wszystkimi barwnymi odcieniami i umożliwia ich uspokojenie. Pewną ciekawostką mogą jednak być meble o kolorowych frontach. Na szczególną uwagę zasługują meble o frontach w odcieniach pudrowego różu i uniwersalnych szarości. Zdecydowanie mogą się one przydać w pokojach dla małych dziewczynek. Dzięki nim aranżacja wnętrza będzie niebagatelna, bo takie meble są dość rzadko spotykane.
Jeśli chodzi o ozdoby, to wybór jest ogromny. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się wszelkie ozdoby hand made. Z tego powodu w pokoju dziewczynki powinny znaleźć się poduszki w fantazyjnych kształtach np. gwiazdy, korony, jednorożce, kotki, słoniki, pieski itd. Bardzo często poduszki te są szyte z bawełny w połączeniu z minky. Jest to polar o charakterystycznym tłoczonym wzorze – kółek, gwiazdek lub serduszek. Jest to materiał wyjątkowo miły w dotyku, dlatego jest on wykorzystywany nawet przy szyciu tekstyliów dla noworodków. Minky dostępny jest w wielu kolorach, więc łatwo jest wybrać poduszki, które doskonale dopasują się do kolorów wykorzystanych w aranżacji wnętrza.
Kolejną ozdobą typu must have jest imię dziewczynki mieszkającej w pokoju. Może ono być w formie pluszowych literek na sznurku albo liter wyciętych ze styroduru. To lekki materiał, który łatwo jest pomalować i wyciąć. Z tego powodu wycina się w nim literki, które można później zawiesić na ścianie lub postawić na półce jako ozdobę.
Na pewną uwagę zasługują też proporczyki. Są to zszywane ze sobą trójkąty materiału, które są nawleczone na wstążkę lub sznurek. Zawiesza się je dla ozdoby np. na ramie łóżka lub szafie.
W pokoju dziewczynki bardzo ważna jest ozdoba okna. Okno może być zasłonięte firaną. Jeśli w pokoju nie ma okna balkonowego, to spokojnie można pozwolić sobie na krótką firankę lub żaluzje. Szczególnie modne są białe firanki z delikatnymi kolorowymi motywami – kwiatów, księżniczek lub koników. Wystrój warto uzupełnić też zasłonkami. Przy ich wyborze warto sugerować się upodobaniami dziewczynki. Obecnie dostępne jest wiele różnych zasłon z kolorowej bawełny. Szczególnie modne są motywy leśne – misie, liski, zajączki i borsuki. Jednak, jeśli dziewczynka za nimi nie przepada, to można też wybrać motyw korony, gwiazdki lub jednorożców. Wybór materiałów na zasłony jest ogromny. W wielu przypadkach można też stworzyć ciekawe komplety np. zasłon, pościeli i poduszek wykonanych z jednego materiału. Warto też pamiętać, że tekstylia jest stosunkowo łatwo wymienić. Ich zamiana nie wiąże się też z ogromnymi kosztami. Jeśli, więc się znudzą, to można po prostu je zastąpić. Dzięki temu całkowicie zmieni się charakter aranżacji.
Jeśli chcemy wspierać kreatywność dziecka, jedną ze ścian możemy pomalować specjalną farbą do tablic kredowych. Można po nich rysować kredą, a potem bez trudu usuwać swoje dzieła. Co ważne – farba do tablic jest dostępna w wielu kolorach. Wcale nie musi być ciemnozielona, choć ten kolor jest najbardziej znany. Jeśli, więc nie chcemy, by powierzchnia tablicowa bardzo wyróżniała się w pokoju i być może nawet psuła jego aranżację, to możemy postawić na kolor zbliżony do pozostałych ścian.
Pewną ciekawostką są też obrazy na ścianach. Są one wykonywane z szablonów malowanych farbami lub też są one po prostu naklejkami. Najlepiej prezentują się one tam, gdzie nie ma wysokich mebli. Z tego powodu doskonale pasują do jasnych pomieszczeń, w których otwierają przestrzeń.
Pokój dla nastolatki
Rozwiązania kompleksowe to propozycja, która sprawdza się w wielu pokojach dla nastolatków. Są to meble, które stanowią połączenie kilku różnych produktów. Przykładowo łóżko piętrowe, które ma na dole biurko, a z boku półki oraz szafę na ubrania. Taki mebel może doskonale zastąpić kilka pojedynczych. To nowoczesna propozycja do pokojów, w których jest mało miejsca, a każdy centymetr jest na wagę złota. Doskonale sprawdza się w blokach oraz w pokojach współdzielonych przez kilkoro nastolatków. Taki mebel pozwala łatwo wyznaczyć teren prywatny, który należy do konkretnej osoby.
Jeśli jednak nie zależy nam na oszczędności miejsca, możemy pozwolić sobie na wybór tradycyjnych mebli. Podstawowym z nich będzie biurko. To właśnie przy nim nastolatka spędzi sporo czasu. Warto, więc zadbać, by było ono wyposażone w miejsce do przechowywania. Dzięki szufladom łatwo jest utrzymać w nich porządek, a przybory szkolne mają swoje określone miejsce.
Na zainteresowanie zasługują biurka z nadstawką. Nowoczesne nadstawki są lekkie i nierzadko nie dotykają bezpośrednio samego blatu biurka. Każda taka nadstawka to dodatkowe miejsce do przechowywania, które warto wykorzystać. W przypadku biurka koniecznie trzeba postawić na model, na którym zmieści się komputer i drukarka. Obecnie odrabianie lekcji bez tego sprzętu jest niezwykle trudne. Większość nastolatków od dawna ma już własne urządzenia, a jeśli nie – to nauczanie zdalne wymusiło na nich posiadanie własnego komputera. Najlepiej jest, więc gdy na biurku jest miejsce na ekran oraz na zeszyt. Dzięki temu można przyjąć wygodną pozycję także podczas nauczania zdalnego. Warto też pamiętać o dobrym krześle. Nastolatka z pewnością będzie spędzała przed komputerem długie godziny. W związku z tym warto zadbać o kręgosłup. Fotel nie koniecznie musi być obrotowy. Powinien jednak zapewniać dobre podparcie dla całego kręgosłupa. Warto rozglądać się za modelami ergonomicznymi, które są też polecane przez specjalistów od BHP.
Szafa na ubranie to podstawa dla wielu nastolatek. Zazwyczaj dorastające dziewczyny lubią eksperymentować z modą i stylem. Szukają siebie i wypróbowują różne stylizacje. W związku z tym potrzebują miejsca na przechowywanie ubrań. Doskonale w tej roli sprawdzają się szafy trzydrzwiowe. Zmieści się w nich drążek na ubrania oraz kilka półek na złożone ubrania. Może się w nich zmieścić sporo odzieży. Jeśli jednak jest w niej zbyt mało miejsca, to warto wyposażyć pokój także w komodę. Ten typ mebli jest wyjątkowo pojemny. Warto też pamiętać, że komody są niskie i zmieszczą się nawet pod skośnymi ścianami. Mogą one przydać się szczególnie w pokojach na poddaszach użytkowych. Skosy uniemożliwiają tam swobodne zagospodarowanie przestrzeni.
Toaletka to hit kilku ostatnich sezonów. Obecnie są one dostępne w wielu różnych wariantach. Zazwyczaj toaletka to lekki mebel bez szuflad lub z malutką szufladą i lustrem. Lustro powinno mieć delikatną ozdobną ramę, do której można przyczepiać pamiątkowe zdjęcia. Szczególnie dobrze wygląda lustro, gdy znajduje się na nim dodatkowa ozdoba w formie cottonballsów. Dzięki tym lampkom można uzyskać efekt miękkiego półmroku, który ożywi wnętrze. Warto też zadbać o silne oświetlenie w rejonie toaletki. To właśnie ono umożliwi wygodne wykonywanie makijażu i dbanie o urodę. Co ważne, posiadanie toaletki wcale nie jest równoznaczne z tym że nastolatka musi się malować. Ten mebel może też być po prostu stylowym gadżetem, do którego używania trzeba dorosnąć.
Jeśli chodzi o łóżko, to szczególnie dużą popularnością cieszą się jednoosobowe tapczany. Dobrze prezentują się te z kutego metalu, które są delikatne i dziewczęce, ale nie dziecinne. Warto też zwrócić uwagę na łóżka z tapicerowanym wezgłowiem i nogami z naturalnego drewna. Takie meble są hitem w każdym segmencie rozmiarowym. Z tego powodu warto jest przyjrzeć się im bliżej. Jeśli zależy nam na oszczędności miejsca, to warto szukać mebli z szufladą na pościel lub drugim łóżkiem wysuwanym spod stelaża. Jest to dodatkowe miejsce noclegowe, które po prostu czasami może się przydać. W przypadku nastolatki może to być miejsce do spania dla jej nocującej koleżanki.
Stolik nocny to mebel, który zdecydowanie może się przydać
Powinien on stać blisko łóżka. Obowiązkowo powinna znaleźć się na nim lampka, która umożliwi czytanie w łóżku. Stolik ten nie musi mieć zbyt dużych rozmiarów. Ważne jest po prostu, by jego blat znalazł się na wysokości zbliżonej do wysokości łóżka. Dzięki temu sięganie do niego będzie proste.
W pokoju nastolatki powinien też znaleźć się otwarty regał. Znajdzie się na nim miejsce na ulubione książki, pamiątki i gadżety. To właśnie je można wykorzystać do tego, by pokreślić swoją indywidualność. Jeśli ktoś ma dużo drobnych przedmiotów, to może je zagospodarować, wrzucając je w pojemniki, które zmieszczą się na półkach. To dobre rozwiązanie, które pomaga uporządkować bałagan i wprowadzić w pomieszczeniu ład.
Warto też pochylić się nad surowcem na meble oraz ich kolorystyką. W przypadku młodszych dzieci biel wydaje się naturalną decyzją. W przypadku nastolatków mamy dużo większy wybór. Koniecznie trzeba zastanowić się nad aranżacją całego wnętrza i na tej podstawie wybrać swoje meble. Biel to jeden z najmodniejszych kolorów. Może spodobać się ona także nastolatce. W aranżacji pokoju dla niej warto jednak sięgać też po odważniejsze rozwiązania. Biel można połączyć z szarością i czernią. Dopuszczalne są też wszystkie odcienie naturalnego drewna, choć za najmodniejsze uznaje się odcienie srebrnego świerku i dębu sonomia. U nastolatka może postawić na mocny róż, energetyczną pomarańcz, żywą zieleń, odcienie mięty, fioletu lub żółci. Możliwości jest bardzo dużo. Najważniejsze jest tylko to, by akcenty kolorystyczne były zdecydowane i nie było ich zbyt wiele. Warto też być konsekwentnym i trzymać się jednego koloru dodatkowego. Dzięki temu można uniknąć zbyt dużego zamieszania.
W pokoju dla nastolatki warto też postawić na modne oświetlenie led. Lampki tego typu pobierają mało prądu, ale są niezwykle efektowne. Na uwagę zasługują klasyczne cottonballs, choć nie są one jedyną opcją. Warto też zwrócić uwagę na kurtyny led, które można zawiesić w oknie zamiast firanek. Można też wyposażyć się w samoprzylepne listwy led. Można zamontować je np. pod meblami, by stworzyć wyjątkowo ciekawy efekt. Można też wykorzystać je do ozdoby łóżka lub biurka. Ledy dostępne są w wielu kolorach. Warto wybierać te, które są zgodne z kolorem przewodnim pokoju.
Tekstylia są bardzo ważnym elementem wystroju. To właśnie one decydują o charakterze pokoju. Nastolatka przywiązuje dużą wagę do tego, by jej pokój był przytulny. Warto więc zadbać o poduszki, które sprawią, że wypoczynek na łóżku będzie wyjątkowo komfortowy. Dobrym pomysłem jest wybór poduszek z różnych materiałów, ale utrzymanych w jednej kolorystyce. Poduszki mogą być pluszowe, bawełniane, włochate lub ozdobione licznymi cekinami, które po przetarciu ich dłonią zmieniają kolor. Idealnym miejscem na sporo poduszek jest łóżko. Można je ułożyć na nim po to, by wygodnie się na nim siedziało. Ciekawą propozycją jest także dobranie poduszek pod kolor kapy osłaniającej łóżko. Pozwala ona na zakrycie pościeli i nieestetycznego prześcieradła. Kapa może być elementem dekoracyjnym pokoju.
W niektórych pokojach można zagospodarować także parapet. Ciekawą propozycją jest zamiana go w dodatkowe miejsce do siedzenia. W tym celu obija się go tapicerką. Dzięki temu można na nim wygodnie usiąść. Taki miękki parapet z pewnością stanie się ulubionym miejscem do przesiadywania nastolatki oraz jej koleżanek. Takie siedzisko na parapet najczęściej należy wykonać na specjalne zamówienie. Dzięki temu doskonale pasuje do przygotowanego pod nie miejsce. Najlepiej sprawdza się ono w przypadku, gdy pod oknem nie ma grzejnika. Wtedy pod siedziskiem można umieścić dodatkowy schowek.
W aranżacji wnętrza dla nastolatki z pewnością sprawdzi się dywan shaggy. To typ dywanów, który sprawdzi się w większości nowoczesnych wnętrz. Ma wiele walorów użytkowych, których nie można nie docenić. Jest estetyczny, efektowny i bardzo przyjemny w dotyku. Można po nim chodzić bosymi stopami i czuć z tego powodu satysfakcję. Taki dywan jest doskonałym uzupełnieniem wnętrza. Dywan powinien wyróżniać się na tle podłogi. Można postawić na model w kolorze zgodnym z kolorem przewodnim w pokoju.
W przypadku ozdób w pokoju nastolatki warto zostawić jej wolną rękę. Z całą pewnością będzie ona chciała mieć wpływ na to, co znajdzie się w jej pokoju. Doskonale, gdy ozdoby mogą oddawać zainteresowania mieszkanki pokoju. Gorzej, gdy interesuje się ona tak wieloma rzeczami, że trudno wybrać jedną. Możemy jednak wytypować kilka trendów, które bardzo często przewijają się w projektach pokojów dla dziewczyn. Ogromną popularnością cieszą się ozdoby 3D, które można przymocowywać do ścian. To różne wzory np. psy, konie, instrumenty muzyczne czy postacie w tanecznych pozach. Dzięki dużej różnorodności można znaleźć coś właściwego do każdego pokoju.
Od kilku sezonów hitem są obrazy wykonywane z nici i gwoździ. Można kupić je w formie gotowej lub wykonać je samodzielnie. W tym celu przybija się do podkładu (np. płyty MDF lub deski) gwoździe. Muszą one być ułożone w pożądanym kształcie np. serca lub gwiazdy. Osoby bardziej doświadczone mogą też przygotowywać trudniejsze motywu. Można też posłużyć się szablonem, który ułatwi wyznaczenie właściwych punktów do wbicia gwoździ. Później przychodzi moment na wykorzystanie nici. Owija się nią poszczególne gwoździe tak, by uwidocznić wzór. To pracochłonne zajęcie, ale jego efekt jest bardzo spektakularny. Jeśli nastolatka sama włoży trud w przygotowanie takiej ozdoby, to z pewnością ją doceni.
Wybierając ozdoby do pokoju, warto też pamiętać o ich personalizacji. To właśnie dzięki nim wnętrze nie przypomina bezosobowego pokoju hotelowego, ale przytulne schronienie dla nastolatki, która z pewnością potrzebuje swojej bazy. Świetną ozdobą mogą być zdjęcia. Nie muszą to jednak być idealne fotografie umieszczone w identycznych ramkach. Obecnie liczy się różnorodność. Na jednej ścianie można mieć wiele różnych ramek, o różnych wielkościach, różnych kolorach i różnych kształtach. Bogate, złote ramki mogą wisieć tuż obok małych i dyskretnych antyram. Nie ma w tym nic złego. Dzięki temu można stworzyć wrażenie kontrolowanego chaosu. Prawdziwą gratką są jednak zdjęcia prezentowane bez ramek. Można zawieszać je malutkimi klamerkami do sznurków i wstążek przymocowanych do ściany. To bardzo prosta ozdoba, która zdecydowanie podkreśli indywidualny charakter pokoju oraz pokaże, co jest rzeczywiście ważne dla jego właścicielki.
Angażuj dziecko w tworzenie wystroju
Urządzając pokój dziewczynki, warto pamiętać, że nie jest ona po prostu biernym odbiorcą tej sytuacji. Zawsze warto zapytać ją o opinię i pozwolić jej na podejmowanie własnych decyzji. Oczywiście w przypadku dziewczynek, zwłaszcza tych młodszych należy też zachować zdrowy rozsądek i sięgać po takie rozwiązanie, które mogą w danym pokoju sprawdzić się najlepiej. Być może dziecko nie jest w stanie odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie o to, jakie szafki mu się podobają, ale z pewnością odpowie na pytanie o ulubiony kolor lub odcień. Im dziecko starsze, tym na więcej decyzji można mu pozwolić.
Oczywiście nie chodzi też o to, by nastolatka samodzielnie decydowała o wystroju swojego pokoju. Jednak dopuszczenie jej do głosu pozwoli na wypracowanie kompromisu, który zadowoli ją oraz rodziców. Tylko rozmawiając, można lepiej poznać własne dziecko oraz jego gust. Dzięki temu można też uniknąć nieporozumień, które wynikają z uogólnień. Ich przykładem może być przygotowanie pokoju dla dziewczynki z powtarzającym się motywem kotków. Obiektywnie rzecz biorąc, przygotowana aranżacja może wyglądać doskonale. Jednak, jeśli dziewczynka woli koniki albo pieski… To nie będzie w takim pokoju czuła się dobrze. Nastolatki mają jeszcze bardziej wyrobione zdanie, więc warto się na nie otworzyć. Również korzystając z usług profesjonalnego projektanta, warto pozwolić, by przy omawianiu szczegółów była przyszła mieszkanka pokoju. To przecież jej ma być w nim wygodnie i to ona ma być zadowolona z wyglądu pomieszczenia.
Pokój dla dziewczynki jest częścią domu
Warto też podkreślić jeszcze jeden ważny aspekt. Pokój dziewczynki nie jest zawieszony w próżni. Jest on po prostu częścią mieszkania. W związku z tym powinien on być dopasowany do reszty mieszkania. To jego integralna część. Jeśli, więc całe mieszkanie jest urządzone w stylu industrialnym lub nowoczesnym, to wystrój pokoju dla dziecka również może do niego nawiązywać. Mogą to być półki ze starego drewna, żelazny kwietnik albo ściana ozdobiona starą cegłą. Przykłady rozwiązań można mnożyć. Ważne jest jednak, by pamiętać, że dom tworzy całość.
Artykuły na tym blogu są niezwykle pouczające i wartościowe. Doceniam zaangażowanie autorów w dostarczanie cennych informacji dla swoich czytelników.