Przydomowa elektrownia wiatrowa: jaka moc, gdzie postawić wiatrak przydomowy?

Przydomowa elektrownia wiatrowa
Przydomowa elektrownia wiatrowa

Własna elektrownia najczęściej kojarzy się z panelami fotowoltaicznymi. Prąd można jednak wytwarzać także na inne sposoby. Jednym z nich jest przydomowa elektrownia wiatrowa.

Chociaż nadal przydomowa elektrownia wiatrowa spotykana jest rzadko, wzbudza coraz większe zainteresowanie w związku z rosnącymi cenami prądu. Jak dokładnie działa przydomowa elektrownia wiatrowa? Jakie są jej zalety i wady? Ile trzeba wydać na budowę przydomowej elektrowni wiatrowej o mniejszej mocy?

Wysoki koszt energii elektrycznej powoduje, że wielu Polaków decyduje się na alternatywny sposób jej pozyskiwania. Poprzez wykorzystanie źródeł energii odnawialnej możemy nie tylko zadbać o swój portfel, ale również o środowisko naturalne. To przyszłościowa inwestycja – im wcześniej zostanie zrealizowana, tym szybciej przyniesie zyski. Prąd możemy pozyskiwać z różnych naturalnych źródeł. Najczęściej jest to słońce – na nim bazują panele fotowoltaiczne. Jednak prąd mogą generować również przydomowe elektrownie wiatrowe.

Czym jest mała przydomowa elektrownia wiatrowa?

Czym jest przydomowa elektrownia wiatrowa?
Czym jest mała przydomowa elektrownia wiatrowa?

Elektrownie wiatrowe najczęściej kojarzone są z wysokimi wiatrakami na farmach wiatrowych. Jednak takie elektrownie mogą również działać w znacznie mniejszej skali – jako przydomowa elektrownia wiatrowa. Wówczas umożliwiają pozyskanie dodatkowej energii elektrycznej dla pojedynczego gospodarstwa domowego. Przydomowa elektrownia wiatrowa to zespół urządzeń, które wytwarzają energię elektryczną i mogą ją magazynować. Jest ona sposobem na pozyskanie dodatkowej energii elektrycznej do zasilania domowych sprzętów. Za pomocą przydomowych elektrowni wiatrowych możemy produkować prąd, by zasilić telewizor, lodówkę, komputer, bramę wjazdową, ale również elektryczny system grzewczy budynku, bojler do podgrzewania CWU – ciepłej wody użytkowej. Takie przydomowe elektrownie wiatrowe charakteryzują się niską mocą, która pokrywa zapotrzebowanie gospodarstwa domowego – najczęściej ma około 3 – 5 kW, ale spotykane są także przydomowe elektrownie wiatrowe generujące 10-50 kW, które pozwalają na odsprzedaż nadwyżki energii do sieci energetycznej dla dodatkowych zysków. Aby zacząć produkować prąd z wiatru na własny użytek, konieczne jest zamontowanie przydomowej elektrowni wiatrowej stworzonej z myślą o użytku przez klienta indywidualnego. Aktualnie również w Polsce działają firmy, które projektują, sprzedają i montują przydomowe elektrownie wiatrowe. Montaż przydomowej elektrowni wiatrowej może być przyszłościową inwestycją, która w obecnych czasach, gdy ceny prądu stale rosną, pozwala na częściowe uniezależnienie się od zakładów energetycznych. Dodatkowo przydomowa elektrownia wiatrowa niesie ze sobą szereg innych korzyści, jednak przy podejmowaniu decyzji o montażu należy też uwzględnić jej wady.

Jak działa przydomowa elektrownia wiatrowa?

Energia elektryczna z wiatru
Jak działa przydomowa elektrownia wiatrowa?

Energia wiatru to energia kinetyczna mas powietrza, które przemieszczają się z miejsca na miejsce. Kinetyczną energię wiatrową można przekształcić za pomocą turbin wiatrowych w energię elektryczną, która następnie używana jest do zasilania sprzętów wymagających tego typu energii. Proces produkowania energii elektrycznej:

  1. Śmigła wirnika w turbinie wiatrowej poruszają się na skutek ruchu powietrza.
  2. Następnie ruch ten przekazywany jest przez wał oraz przekładnię do generatora.
  3. Generator, którego praca przypomina alternator albo prądnicę, wytwarza prąd.
  4. Prąd wytworzony z ruchu obrotowego wirnika przekazywany jest do sprzętów wymagających zasilania.

Własna przydomowa elektrownia wiatrowa także wykorzystuje energię wiatru, który w wielu rejonach Polski wieje intensywnie – to właśnie tam proces produkowania energii elektrycznej jest najbardziej opłacalny. Ze względu na swoją odnawialność w krótkim czasie energia wiatru zaliczana jest do OZE, czyli odnawialną energię kinetyczną. Uznawana jest za energię ekologiczną, przyjazną dla środowiska naturalnego – turbiny wiatrowe nie emitują dwutlenku węgla. To powoduje, że proces produkowania energii elektrycznej z wiatru przez turbiny wiatrowe jest coraz częściej wybierany jako alternatywa dla energii konwencjonalnej – pozyskiwanej z paliw kopalnych.

Przydomowa elektrownia wiatrowa na użytek własny

Elektrownia wiatrowa na użytek własny – elementy
Przydomowa elektrownia wiatrowa na użytek własny – elementy

Produkcja energii z wiatru na własny użytek wymaga zamontowania systemu zbudowanego ze współpracujących ze sobą elementów. Przydomowa elektrownia wiatrowa składa się z kilku elementów:

  • Przydomowa elektrownia wiatrowa.
  • Okablowanie.
  • Licznik.
  • Opcjonalnie akumulatory/magazyn energii elektrycznej.

Przydomowe elektrownie wiatrowe charakteryzują się prostą konstrukcją, której sercem jest prądnica (silnik wiatrowy, generator wiatrowy). To nazwa urządzenia, które potrafi zmienić energię kinetyczną wiatru i wytworzyć prąd z ruchu obrotowego wirnika.

Przydomowa elektrownia wiatrowa

  • Wirnik – zbudowany najczęściej z dwóch albo z trzech płatów (łopatek), które osadzone są na piaście, wykorzystuje wał wolnoobrotowy oraz szybkoobrotowy połączone z generatorem. W warunkach klimatycznych Polski stosowane są wirniki do powolnych obrotów, które mają większe rozmiary płatów.
  • Gondola – element, w którym znajdują się podzespoły generatora, transformator, a także przekładnie, znajduje się za wirnikiem.
  • Generator – dzięki niemu zachodzi proces produkowania energii elektrycznej – zamienia energię kinetyczną wiatru pozyskiwaną przez skrzydła turbiny, przekazywaną przez wał, na energię elektryczną. Wytwarza napięcie znamionowe. Ma formę alternatora, prądnicy. Najczęściej jako turbiny wiatrowe stosowane są generatory synchroniczne.
  • Serwomechanizm kierunkowania przydomowej elektrowni wiatrowej – to element umieszczony pod gondolą, który łączy ją z podstawą – wieżą turbiny wiatrowej. Pozwala na odpowiednio ukierunkować turbiny wiatrowe “na wiatr”.
  • Wieża – umieszcza się na niej powyższe elementy.

Dodatkowo przydomowa elektrownia wiatrowa obejmuje również inne części, między innymi okablowanie oraz licznik. Również system może być uzupełniony o akumulatory, których celem jest zmagazynowanie energii elektrycznej, aby mogła być ona wykorzystana później, na przykład wtedy, gdy sieć energetyczna ma przerwy w zasilaniu.

Przydomowa elektrownia wiatrowa rodzaje

Rodzaje generatorów prądu
Rodzaje generatorów prądu

Przydomowe elektrownie wiatrowe możemy podzielić na różne kategorie w zależności od ich konstrukcji. Dotyczy ona głównie osi ruchu obrotowego wirnika.

Wyróżnia się:

  • Turbiny wiatrowe poziome – instalacje wiatrowe HAWT (ang. Horizontal Axis Wind Turbines).
  • Turbiny wiatrowe pionowe – instalacje wiatrowe VAWT (ang. Vertical Axis Wind Turbines).

W przydomowych elektrowniach najczęściej stosowane są turbiny wiatrowe poziome. Są stosowane w 95% przypadków w Polsce. Turbiny wiatrowe poziome są efektywne – mają wyższą sprawność niż turbiny wiatrowe pionowe. Ich głównym minusem jest generowanie hałasu podczas pracy, ale jest on zależny od wielkości turbiny zainstalowanej w domu. Mniejsze turbiny wiatrowe poziome przeznaczone do używania przy domach nie powodują znacznej głośności w porównaniu do tych używanych na dużych farmach wiatrowych. Turbiny wiatrowe pionowe mają jednak także swoje zalety, które powodują, że wybierane są one do produkcji energii elektrycznej z wiatru. Warto wskazać głównie na brak konieczności ustawiania turbiny “na wiatr”, a także na cichą pracę którą charakteryzują się turbiny pionowe nawet wtedy, gdy intensywności wiejącego wiatru jest duża. Przydomowe turbiny wiatrowe pionowe mogą również pracować bezpiecznie także przy silnym wietrze – turbiny wiatrowe poziome są w wyższym stopniu narażone na uszkodzenie. W większości przypadków przydomowa elektrownia wiatrowa wykorzystuje turbiny o konstrukcji poziomej. Przy podejmowaniu decyzji należy jednak wziąć pod uwagę szereg ważnych czynników – kluczowa jest średnia roczna prędkość wiatru wiejącego na danym obszarze. Najlepiej, aby właściwą turbinę wiatrową dobrał ekspert w tej dziedzinie.

Podział przydomowych elektrowni wiatrowych odbywa się również na podstawie innych kryteriów, na przykład:

  • Liczba płatów wirnika – spotykane są elektrownie jednopłatowe, dwupłatowe, trzypłatowe, czteropłatowe, a także wielopłatowe. Najczęściej wykorzystywane są te o dwóch i trzech płatach.
  • Szybkobieżność – elektrownie szybkobieżne, średniobieżne oraz wolnobieżne. W polskich warunkach stosowane są głównie elektrownie wolnobieżne.
  • Położenie wirnika w stosunku do kierunku wiatru oraz do masztu turbiny – dowietrzne albo odwietrzne – podział stosowany w przypadku przydomowych elektrowni wiatrowych HAWT.
  • Wykorzystanie produkowanej energii – siłownie mechaniczne oraz energetyczne.

Parametry turbin wiatrowych

Parametry domowych elektrowni wiatrowych
Parametry domowych elektrowni wiatrowych

Elektrownia wiatrowa do domu wyróżnia się różnymi parametrami technicznymi, które należy uwzględnić przy jej doborze. Wpływają one na jej wygląd, a także na sposób i efektywność pracy turbiny.

Główne parametry elektrowni wiatrowej:

  • Moc przydomowej elektrowni wiatrowej.
  • Rodzaj konstrukcji przydomowej elektrowni wiatrowej.
  • Wysokość przydomowej elektrowni wiatrowej.
  • Podłączenie przydomowej elektrowni wiatrowej do sieci energetycznej.
  • Rekomendowana prędkość wiatru dla przydomowej elektrowni wiatrowej.

Moc przydomowej elektrowni wiatrowej:

Bardzo ważnym parametrem technicznym przy wyborze elektrowni wiatrowej jest jej moc. To moc elektrowni wiatrowej decyduje o ilości produkowanego prądu potrzebnego na pokrycie konkretnego zapotrzebowania. W przypadku inwestorów indywidualnych wybierane są obiekty o mniejszej mocy, które umożliwiają pokrycie własnych potrzeb, a także odsprzedaż nadwyżki energii do sieci energetycznej – możemy dzięki temu zredukować rachunki za prąd. W większości przypadków przydomowa mała elektrownia wiatrowa do domu nie jest traktowana jako główne źródło prądu, które pozwala na całkowite uniezależnienie od dostawcy energii elektrycznej. Przydomowa elektrownia wiatrowa stanowi raczej system wspomagający. Związane jest to z ryzykiem braku wiatru, ponieważ podczas bezwietrznych dni nie będzie generować prądu. Elektrownie o mniejszej mocy wytwarzają około 500 W mocy. Taka turbina wiatrowa może zasilać pojedyncze urządzenia, na przykład bramę wjazdową na posesję. Najczęściej moc elektrowni wiatrowych montowanych przy domach jednorodzinnych to urządzenia o mocy 3 kW – 5 kW. Taką wydajność mają niewielkie wiatraki wyposażone w skrzydła turbiny średnicy około 3-4 metrów. Za jego pomocą można wytworzyć prąd elektryczny do zasilania domowych sprzętów, na przykład lamp, lodówki, pralki, telewizora, podtrzymywania ciepłej wody użytkowej. Do domów jednorodzinnych może zostać zastosowana przydomowa elektrownia wiatrowa o mocy 10-50 kW. Decydując się na instalację o takiej mocy możliwe jest uzyskanie prądu do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, oświetlania domu, a nawet do elektrycznego ogrzewania budynku. W przypadku nadwyżek warto odsprzedać nadwyżki energii, którą wytworzy przydomowa elektrownia wiatrowa do sieci energetycznej. Największe elektrownie wiatrowe do zabudowań mieszkalnych mają moc do 100 kW. Taka przydomowa elektrownia wiatrowa jest przeznaczona w budynku do produkowania większych ilości energii, dlatego polecana jest w przypadku tych domów jednorodzinnych, które mają duże zapotrzebowanie na prąd. Montowanie jej w budynkach o mniejszym zapotrzebowaniu nie jest wskazane – są one zbyt drogie w stosunku do potrzeb, co przekłada się na mniejszą opłacalność inwestycji.

Turbina wiatrowa rodzaje konstrukcji:

Informacje o rodzajach konstrukcji stosowanych w przypadku przydomowych elektrowni wiatrowych zostały podane powyżej. Przydomowe elektrownie na wiatr najczęściej mają konstrukcję z turbinami poziomymi i wyposażone są w dwa albo trzy płaty wirnika. Istnieje także możliwość zastosowania innego rodzaju konstrukcji – najlepiej skonsultować się z firmą wykonującą mikroinstalacje wiatrowe.

Wysokość turbin wiatrowych:

Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych wskazuje na wysokość elektrowni wiatrowych w stosunku do ich lokalizacji. Jest ona wyznaczana na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestronnego. Przepisy zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wskazują, że minimalna odległość od najbliższego budynku mieszkalnego nie może być niższa niż dziesięciokrotność wysokości konstrukcji elektrowni – pomiar prowadzony jest od poziomu gruntu do najwyższego punktu, razem z elementami technicznymi. Takie przepisy dotyczą głównie większych farm wiatrowych, w przypadku których turbina wiatrowa ma wysokość nawet kilkuset metrów. W przypadku przydomowych elektrowni ich wysokość jest znacznie niższa, dlatego mieszczą się one we wskazanym w przepisach przedziale. Dla urządzeń przydomowych wysokość najczęściej sięga do 15-20 metrów nad poziomem gruntu, natomiast w przypadku masztów montowanych na dachach jest to kilka metrów.

Jak podłączyć do sieci przydomową elektrownię wiatrową

Przydomowa elektrownia wiatrowa może pracować w dwóch wariantach: on-grid oraz off-grid, co związane jest z jej podłączeniem do sieci energetycznej.

Przydomowa elektrownia wiatrowa on-grid:

Mikroinstalacje wiatrowe on-grid to takie, które podłączane są do sieci energetycznej – możliwa jest odsprzedaż nadmiaru wygenerowanej energii do sieci. Następnie możemy odebrać ją wtedy, gdy będzie potrzebna. Takie rozwiązanie powoduje, że rachunki za prąd w domu powinny być jeszcze niższe. Zamontowanie instalacji on-grid wymaga podpisania umowy z zakładem energetycznym, dlatego konieczne są dodatkowe formalności i spełnienie osobnych wymogów prawnych. W instalacji umieszcza się również odpowiedni licznik dwukierunkowy, którego zadaniem jest zliczanie energii oddanej i pobranej. Na jego podstawie możliwe jest prowadzenie rozliczeń z zakładem energetycznym. Instalacje on-grid są wybierane najczęściej. Znajdują one zastosowanie w instalacjach fotowoltaicznych. Sprzedana energia jest wtedy odbierana według odpowiedniego przelicznika, gdy jest potrzebna. W rezultacie możliwe jest zredukowanie wysokości rachunków za prąd w domu.

Przydomowa elektrownia wiatrowa off-grid:

Z kolei mikroinstalacje wiatrowe off-grid działają niezależnie i nie łączą domu z siecią energetyczną. W tym przypadku możliwe jest przeprowadzenie montażu znacznie szybciej – bez dodatkowych formalności. Instalacja tego typu jest wybierana do domów najczęściej wtedy, gdy użytkownik może na bieżąco wykorzystywać całość wyprodukowanego prądu, więc odsprzedawałby jej mniej. Taka turbina wiatrowa sprawdza się tam, gdzie nie ma dostępu do energii energetycznej, na przykład na działkach. Siłownie wiatrowe działające off-grid mogą być również wyposażone w specjalne akumulatory, które magazynują energię elektryczną. Na razie jednak takie rozwiązanie jest mało opłacalne ze względu na wysoki koszt akumulatorów.

Jak wykorzystać energię wiatrową

Przy wyborze przydomowej elektrowni wiatrowej do domów należy również wziąć pod uwagę jaka jest średnia roczna prędkość wiatru. Jest ona podawana w metrach na sekundę – m/s.

Parametr prędkości wiatru opisuje trzy wartości:

  • Startowa prędkość wiatru – prędkość, przy której turbina wiatrowa zaczyna się obracać.
  • Prędkość wiatru dla mocy znamionowej – dotyczy ona prędkości wymaganej do uzyskania wskazanej przez producenta mocy znamionowej turbiny.
  • Maksymalna prędkość wiatru – wskazuje, jaką wytrzymałość ma turbina wiatrowa na obciążenie wiatrem. Powyżej tej prędkości przydomowa elektrownia wiatrowa może ulec uszkodzeniu.

Własna elektrownia wiatrowa zalety i wady

Przed zdecydowaniem się na inwestycję we własną elektrownię wiatrową do domu należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przydomowa elektrownia wiatrowa to spory wydatek, dlatego powinien być on dobrze przemyślany. Elektrownie przydomowe wykorzystujące turbiny wiatrowe mają zarówno zalety, jak i wady, dlatego inwestor powinien przeanalizować wszystkie z nich.

Przydomowa elektrownia wiatrowa zalety:

  • Darmowa energia z wiatru – przydomowa elektrownia wiatrowa wykorzystuje darmowe źródło energii, czyli wiatr. Dzięki temu, że wiatr jest jednym z odnawialnych źródeł energii, koszty użytkowania są niższe niż w przypadku źródeł energii wymagających zakupu.
  • Wszechstronne zastosowanie – energię elektryczną wyprodukowaną przez elektrownię wiatrową zamontowaną przy domu możemy wykorzystać na wiele sposobów; to dodatkowe źródło prądu jest idealne do zasilania sprzętów domowych, oświetlenia, ogrzewania i podtrzymywania ciepła wody, do elektrycznej instalacji grzewczej. Za pomocą mikroinstalacji można nie tylko zasilać dom, ale również inne budynki.
  • Różne rodzaje elektrowni przydomowych – szeroka gama wariantów konstrukcyjnych pozwala na dopasowanie konstrukcji do indywidualnych potrzeb domowników, miejsca montażu, wymaganej mocy.
  • Możliwość sprzedaży nadwyżek energii do zakładu energetycznego on-grid – nadmiar energii jest wtedy odsprzedawany do zakładu energetycznego, co pozwala na zredukowanie kosztów prądu.
  • Możliwość gromadzenia nadmiaru energii elektrycznej (magazyny energii wykorzystujące akumulatory). Jest to rozwiązanie sprawdzone w obiektach, które mają częste przerwy w dostawie prądu, wtedy, gdy ważne jest podtrzymywanie pracy ważnych sprzętów.
  • Cicha praca – przydomowe turbiny wiatrowe nie emitują znacznego hałasu, dlatego nie będą przeszkadzały domownikom i mieszkańcom sąsiednich domów.
  • Działalność proekologiczna – przydomowa elektrownia wiatrowa traktowana jest jako OZE, ponieważ pozwala zredukować emisję dwutlenku węgla i obciążenie środowiska naturalnego – przydomowe elektrownie wiatrowe nie emitują dwutlenku węgla, smogu i innych zanieczyszczeń.
  • Dopłaty do przydomowych elektrowni wiatrowych – aby koszt inwestycji w przydomową elektrownię wiatrową był niższy, w Polsce możemy skorzystać z różnych dopłat, preferencyjnych pożyczek i kredytów. Dzięki temu montaż staje się bardziej opłacalny i szybciej się zwraca.

Przydomowa elektrownia wiatrowa wady:

  • Wysoki koszt inwestycji w Polsce – podobnie jak w innych inwestycjach wykorzystujących odnawialne źródła energii, także przydomowe elektrownie wiatrowe wymagają wyższych opłat na start, aby potem zacząć generować zyski. Dzięki zastosowaniu dofinansowań na instalację można jednak zredukować koszty związane z inwestycją.
  • Zróżnicowany czas zwrotu inwestycji – inwestycja w przydomową elektrownię wiatrową może zwrócić się szybko, jednak nie można dokładnie określić, jaki będzie czas zwrotu z inwestycji, ponieważ jest on zależny od szeregu czynników.
  • Przydomowa elektrownia wiatrowa nie powinna być traktowana jako jako jedyne źródło energii dla domu – inwestor nie powinien zakładać, że przydomowa elektrownia wiatrowa będzie dla niego jedynym źródłem prądu. Należy traktować ją jako wsparcie dla tradycyjnej instalacji elektrycznej podłączonej do sieci. Przydomowa elektrownia wiatrowa może służyć jako jedyne źródło energii przy mniejszych budynkach, na przykład małych domkach letniskowych na działce, jednak nie gwarantuje stałych dostaw energii elektrycznej do domu.
  • Przestoje w produkcji energii ze względu na brak wiatru – przydomowa mała elektrownia wiatrowa będzie pracować wtedy, gdy wieje wiatr. Gdy pogoda jest bezwietrzna, produkcja energii elektrycznej nie jest możliwa.
  • Mniejsza efektywność w przypadku terenów o niższym nasileniu wiatru – najlepszą efektywność przydomowych elektrowni wiatrowych można uzyskać wtedy, gdy siłownia położona jest na terenach wietrznych – w północnej, środkowej i zachodniej części Polski.
  • Dodatkowe formalności w Polsce przy instalacjach on-grid – inwestorzy decydujący się na założenie on-grid, czyli podpiętych do zakładu energetycznego muszą przejść dodatkowe formalności, w tym podpisanie umowy.
  • Wysokie koszty magazynowania energii – energia wytworzona przez przydomowe elektrownie wiatrowe może być zmagazynowana w akumulatorach. Na razie jednak jest to mało efektywny sposób, który pociąga za sobą wysoki wydatek.

Turbina wiatrowa nie tylko dla domu! Z turbin wiatrowych, czyli odnawialnych źródeł energii warto korzystać produkując odnawialną energię kinetyczną dla biznesu czy rolnictwa, a następnie wykorzystać energię wiatrową w celu sprzedaży energii lub do zasilania urządzeń gospodarstw domowych.

Pozyskiwanie energii za pomocą mikroelektrowni wiatrowej może sprawdzić się nie tylko w przypadku domu, lecz również innych obiektów, aby wspierać produkcję prądu na ich potrzeby.

Przykładowe zastosowanie mikroelektrowni wiatrowych:

  • Domy jednorodzinne całoroczne.
  • Domki na działkach letniskowych.
  • Gospodarstwa rolne.
  • Przedsiębiorstwa.
  • Budynki użyteczności publicznej.
  • Pola namiotowe i kempingowe.

Ile prądu produkuje przydomowa elektrownia wiatrowa?

Ile prądu produkuje przydomowa elektrownia wiatrowa?
Ile prądu produkuje przydomowa elektrownia wiatrowa?

Za pomocą elektrowni przydomowej na wiatr można wytwarzać zróżnicowaną ilość energii, co zależne jest głównie od jej mocy oraz od warunków atmosferycznych – intensywności wiejącego wiatru. Mikroelektrownie osiągają moc przydomowej turbiny do 40-50 kW, jednak w większości przypadków do produkcji energii elektrycznej na potrzeby użytkowników indywidualnych wykorzystuje się instalacje o znacznie niższej mocy. Największą popularnością cieszą się siłownie o mocy 3 kW – 5 kW, ponieważ taka przydomowa turbina wiatrowa jest stosunkowo niedroga w montażu. Przydomowa turbina wiatrowa o niższej mocy to jedno z odnawialnych źródeł energii, które może wytworzyć energię wspomagającą działanie sprzętów w domu. W sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na prąd zamontować można elektrownię o wyższej mocy, na przykład turbinę wiatrową o mocy na poziomie 10-20 kW, jednak wymaga ona większych nakładów inwestycyjnych. Warto jednocześnie pamiętać o tym, że mała elektrownia wiatrowa nie będzie dostarczać prądu stale. Gdy pogoda jest bezwietrzna, turbina wiatrowa nie kręci się, więc nie wytwarza ona energii elektrycznej. Stąd warto zdecydować się na instalacje typu on-grid, które umożliwiają pobranie przekazanej do sieci energii. Alternatywa to magazyny energii, które magazynują energię elektryczną pozyskaną z turbin wiatrowych, jednak są one na razie drogie. Właśnie dlatego przydomowe turbiny wiatrowe pionowe i poziome powinno się traktować jako systemy wspomagające, będące dodatkowym źródłem energii, podobnie jak panele fotowoltaiczne. Wobec tego przy zakładaniu przydomowej elektrowni wiatrowej konieczne jest dokładne przeliczenie, jaka moc przydomowej elektrowni będzie konieczna do pokrycia konkretnego zapotrzebowania na prąd w domu. W przeprowadzeniu obliczeń pomagają pracownicy firm montujących turbinę wiatrową, jednak również można wykonać je we własnym zakresie.

Jaka turbina wiatrowa będzie najlepsza?

Dobór odpowiedniego wiatraka do przydomowej elektrowni wiatrowej ma bardzo duże znaczenie, ponieważ to on wpływa na efektywność produkcji prądu oraz opłacalność całej inwestycji. Do przydomowych elektrowni najczęściej wybierane są turbiny poziome HAWT (ang. Horizontal Axis Wind Turbines). Przydomowa turbina wiatrowa HAWT wyróżnia się wysoką efektywnością działania, a także ma przystępną cenę. Wiatraki poziome są dostępne w różnych wariantach mocy. Najczęstszym wyborem są wiatraki będące dodatkowym źródłem energii o mocy 3 kW – 5 kW, które powinny zasilać większość domowych sprzętów na bieżąco. Większe mikroinstalacje wiatrowe rekomendowane są wtedy, gdy budynek ma duże zapotrzebowanie na energię elektryczną, na przykład zamontowano w nim system elektrycznego ogrzewania, instalację do ogrzewania CWU – ciepłej wody użytkowej w domu.

Turbina wiatrowa może być montowana na kilka sposobów:

  • turbina wiatrowa umieszczona na fundamencie, trwale związana z gruntem,
  • turbina wiatrowa zamontowana na budynku,
  • turbina wiatrowa z lekkim masztem podtrzymywana linami odciągowymi.

Turbina wiatrowa umieszczona na gruncie będzie wymagała około 10 x 10 metrów wolnej przestrzeni. Przydomowa elektrownia wiatrowa może również może być zamontowana na mniejszym obszarze jeśli przydomowa turbina wiatrowa zajmuje mniej miejsca. Turbina wiatrowa wolnostojąca na gruncie pozwala na uzyskanie największej mocy. Dla turbin wiatrowych montowanych na konstrukcji nośnej budynku, ogrodzeniu i na innych istniejących już obiektach oraz dla przydomowej elektrowni wiatrowej z linami odciągowymi moc najczęściej wynosi od 500 W do 1 kW. W sprzedaży znajdują się także turbiny pionowe i poziome generujące większą moc, na przykład małe elektrownie wiatrowe montowane na kalenicy domu – jedna turbina wiatrowa o długości 13 metrów wytwarza 5,4 kW. Ponadto turbina wiatrowa powinna być dopasowana do warunków atmosferycznych na danym terenie. W przypadku obszarów o dużej wietrzności instalując instalacje wiatrowe należy wziąć pod uwagę parametr maksymalnej prędkości wiatru – wytrzymalsza przydomowa elektrownia nie będzie narażona na uszkodzenie, gdy będzie wystawiona na działanie porywistego wiatru. Przy wyborze przydomowej elektrowni wiatrowej do domu najlepiej skorzystać z pomocy ekspertów w tej dziedzinie. Firmy prowadzące montaż turbin wiatrowych mają dużą wiedzę i doświadczenie, co pozwala na dobór optymalnego wiatraka, który zapewni efektywne i sprawne działanie całej mikroinstalacji wiatrowej na wiele lat.

Gdzie zamontować przydomową elektrownię wiatrową?

Przy podejmowaniu decyzji o montażu przydomowej elektrowni wiatrowej należy wziąć pod uwagę warunki pogodowe panujące na danym terenie. Na obszarze Polski wydzielono specjalne strefy energetyczne wiatru – wyznaczają one miejsca korzystne i niekorzystne do montażu farmy wiatrowej.

Najlepsze miejsca do montażu elektrowni wiatrowejPółnocne tereny Polski – region nadmorski i pas aż do Suwałk.
Środkowe tereny Polski – pas od Słubic, przez Poznań aż do Warszawy.
Najgorsze miejsca do montażu elektrowni wiatrowejPołudniowe tereny Polski – w szczególności Dolny Śląsk i Górny Śląsk, poza okolicami Wrocławia oraz Bielska-Białej.
Środkowo-wschodnie tereny Polski – regiony Podlasia, Polesia.

Gdzie ustawić wiatrak przydomowy?

Projektowanie przydomowej instalacji wiatrowej powinno się rozpocząć od wyboru właściwego miejsca do ustawienia wiatraka. Najważniejsze, aby turbina wiatrowa nie była przysłonięta i wiatr miał do niej swobodny dostęp. Przeszkodami dla przydomowych wiatraków mogą być  okoliczne drzewa, budynki. Największą efektywność można uzyskać wtedy, gdy turbina wiatrowa zostanie ustawiona na wzniesieniu oraz na terenie niskich zabudowań mieszkalnych, gdzie nie występuje wysokie zadrzewienie i intensywności wiejącego wiatru jest największa. W przypadku systemów przydomowych najczęściej wykorzystywana jest przydomowa turbina wiatrowa o wysokości 6-12 metrów montowana w gruncie. Turbina wiatrowa może też zostać zamontowana na budynku – im będzie on wyższy, tym lepszy efekt można uzyskać. Warto także pamiętać o tym, że przydomowa elektrownia wiatrowa powinna być ustawiona w miejscu oddalonym od zabudowań mieszkalnych na odległość wskazaną w Ustawie – odległość elektrowni od najbliższego budynku mieszkalnego nie może być niższa niż dziesięciokrotność wysokości konstrukcji elektrowni.

Przydomowa elektrownia wiatrowa formalności

Do własnej elektrowni wiatrowej na użytek własny nie potrzeba koncesji. Formalności i proces uzyskania stosowanych pozwoleń w tej sytuacji również nie są bardzo skomplikowane. Jako że najczęściej przydomowe elektrownie wiatrowe montowane są jako instalacje ongrid, czyli z podłączeniem do sieci energetycznej operatora, konieczne jest podpisanie umowy. Stosuje się dwa tryby podłączenia do domu: przyłączenie w trybie zgłoszenia albo w trybie umowy o przyłączenie. Pierwszy wariant, czyli przyłączenie w trybie zgłoszenia przeprowadzany jest wtedy, gdy inwestor produkuje energię na potrzeby własne – może być to osoba fizyczna, przedsiębiorca. Z kolei umowa o przyłączenie stosowana jest wtedy, gdy zainstalowana moc będzie większa od dotychczasowej mocy przyłączeniowej dla danego punktu poboru lub zakłada się całkiem nowy punkt poboru.

Procedura przyłączenia mikroinstalacji do infrastruktury energetycznej w trybie zgłoszenia:

  • Zamontowanie urządzeń.
  • Zgłoszenie do operatora zamontowania urządzeń z wykorzystaniem odpowiedniego wniosku.
  • Przyłączenie mikroinstalacji do sieci energetycznej operatora i wydanie odpowiednich dokumentów.

W przypadku trybu umowy o przyłączenie konieczne jest złożenie wniosku ze wskazanymi załącznikami. Gdy wniosek jest kompletny i prawidłowy, wtedy można podpisać umowę o przyłączenie punktu poboru do sieci. Dokładne informacje dotyczące procedury można znaleźć na stronach internetowych operatorów energetycznych. Warto wskazać, że pozwolenie na budowę elektrowni jest konieczne wtedy, gdy ma być ona stale związana z gruntem, czyli ma stać na podłożu. Należy wtedy zamówić wykonanie projektu budowlanego przez osobę, która posiada odpowiednie uprawnienia, a następnie dołączyć go z innymi wymaganymi załącznikami do wniosku o pozwolenie na budowę elektrowni. Po zakończeniu inwestycji trzeba doprowadzić do uzyskania stosowanych pozwoleń na użytkowanie. Należy także zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ponieważ to właśnie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego znajdują się wymogi dla obiektów budowanych na danym terenie. Gdy planu nie ma, należy wystąpić o decyzję o ustaleniu warunków zabudowy. Pozwolenie na budowę generatora prądu nie jest konieczne wtedy, gdy urządzenie zamontowane jest na konstrukcji nośnej budynku. Trzeba się o nie postarać jeśli wysokość konstrukcji przekroczy 3 metry ponad budynek. Nie powinno ono także ingerować w konstrukcję dachu – wymaga to uzyskania pozwolenia na budowę.

Ile kosztuje przydomowa elektrownia wiatrowa?

Wiele osób zastanawia się ile kosztuje przydomowa elektrownia wiatrowa. Koszty związane z wykonaniem przydomowej prądnicy wiatrowej zależą od szeregu czynników. To ile kosztuje przydomowa elektrownia wiatrowa w głównej mierze zależy od kosztu prądnicy. Należy doliczyć wydatki związane z montażem turbin wiatrowych. Planując budowę elektrowni należy pamiętać, że do całkowitej ceny dochodzą też koszty przeglądów i napraw.

Ile kosztuje przydomowa elektrownia wiatrowa o mocy 3kW? Mała przydomowa elektrownia wiatrowa o mocy 3 kW to średni koszt budowy około 20 tysięcy złotych, natomiast przydomowe elektrownie wiatrowe o mocy 5 kW to koszt budowy około 35-40 tysięcy złotych. Aby uzyskać dokładne informacje o kosztach, konieczne jest skontaktowanie się z wykonawcą. Ceny konkretnych turbin wiatrowych można znaleźć również w internecie. Montaż własnej elektrowni jest więc dość wysokim wydatkiem. Można jednak skorzystać z metod finansowania takiej inwestycji. Dostępne są różne programy, z którymi można otrzymać dotację na mikroinstalacje wiatrowe – na przykład program Prosument realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ze względu na to, że mała elektrownia wiatrowa traktowana jest jak źródło energii odnawialnej możliwe jest otrzymanie dofinansowania do budowy mikroinstalacji OZE. W przypadku elektrowni wiatrowej dotyczy mocy do 40 kW, a wysokość dofinansowania od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

W ramach programu można uzyskać:

  • Dotacje na elektrownie wiatrowe w wysokości 15% lub 30%.
  • Preferencyjne pożyczki i kredyty na przydomowe elektrownie wiatrowe z oprocentowaniem 1% na maksymalnie 15 lat.

Dostępne są także inne programy oraz preferencyjne kredyty na przydomowy wiatrak.

Przydomowa elektrownia wiatrowa montaż krok po kroku

Sama instalacja przydomowych elektrowni wiatrowych nie jest skomplikowana. Jej głównym elementem jest prądnica wiatrowa, która może być umieszczona na gruncie, konstrukcji nośnej budynku, systemie lin. Przydomowe elektrownie wiatrowe montowane na gruncie wymagają większej uwagi podczas budowy – konieczne jest jednak dopełnienie dodatkowych formalności, między innymi uzyskanie pozwolenia na budowę. Gdy mała elektrownia wiatrowa ma znaleźć się na budynku lub ma być zamontowana z linami odciągowymi, formalności, a także sam montaż są mniej złożone.

Jak zamontować przydomową elektrownię wiatrową na gruncie:

  1. Formalności początkowe związane z montażem – przygotowanie projektu budowlanego, wystąpienie o decyzję o pozwolenie na budowę.
  2. Roboty budowlane – po zawiadomieniu właściwego organu o rozpoczęciu budowy. Wykonanie fundamentu pod turbinę wiatrową, poprowadzenie odpowiednich instalacji, podłączenie turbiny energetyki wiatrowej do sieci elektrycznej (podłączenia ongrid).
  3. Formalności końcowe związane z montażem – zgłoszenie zakończenia robót budowlanych, odbiór budowy, zawiadomienie operatora energetycznego.

Jak zamontować przydomową elektrownię wiatrową na domu, linach odciągowych – bez fundamentów:

  1. Formalności początkowe związane z montażem – przygotowanie projektu, zgłoszenie zamiaru prowadzenia budowy. Gdy otrzyma się sprzeciw organu, konieczne będzie wystąpienie o pozwolenie na budowę.
  2. Roboty budowlane – zamontowanie turbiny na uprzednio przygotowanej konstrukcji.
  3. Zainstalowanie, podłączenie turbiny do sieci elektrycznej, gdy ma ona działać jako instalacja ongrid.

Montaż przydomowych wiatraków najlepiej powierzyć specjalizującej się w tej dziedzinie firmie, która zajmie się wszystkim kompleksowo. Przydomowa elektrownia wiatrowa to dobry wybór na produkcję prądu dla Inwestorów, którzy chcą być bardziej niezależni energetycznie. Dzięki specjalnym dofinansowaniom budowy elektrownie wiatrowe nie są również bardzo kosztowne. Warto zatem wziąć pod uwagę przydomowe turbiny wiatrowe, ponieważ dobrze współpracują z instalacją fotowoltaiczną.

61 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Darek

Wita. A czy z takiej elektrowni przydomowej można też byłoby ładować samochód elektryczny i jaką moc musiałaby wytwarzać wtedy? Pozdrawiam. Darek

Romek
Odpowiedź do  Darek

ladowanie auta elektrycznewgo o wielkosci przecietnego osobowego,
to ogromn prad.

wiatrak zeby generowac
13KW non stop przez kilka godizn, musialby lapac wiatr w postaci huraganowej, co realnie spowoduje wylaczenie turbiny

co innego jakbys ladowal rower, hulajnoge, to mala turbinka wystarczy

Jan

Witam!
Mam pytanie:czy jest możliwość instalowania
“sztycy” elektrowni wiatrowej w wolnym przewodzie
kominowym z zabetonowaniem otworu.
Dach płaski wysokość komina 7,80 m
Budynek bliżniaczy.Miejscowość Kępno-Wlkp.

Jurek

czy elektrownię wiatrową można połączyć z fotowoltaiką i jakie koszty.

kris
Odpowiedź do  Jurek

Można – tylko że wymagania zakładów energetycznych żeby wykonać przyłacze do sieci są tak wysokie że staje sie to nie opłacalne.
Zkup turbiny ok 2000W + regulator / kontroler obrotów, + stabilizator napięci lub inwerter + maszt = ok 12000 do 15000 zł
do tego doliczyć należy wykonanie projektu i przyłacza do sieci to koejne ok 15 000 zł
a rocznie taka turbina do ok 750 – 800 KWh.

Bogdan
Odpowiedź do  Jurek

można. Tylko musi być zastosowany odpowiedni inwerter

Turecki

Uwaga liczymy :
Mediana rocznych kosztów energii elektrycznej dla gospodarstwa domowego w Polsce wyniosła 1,2 tys. zł.
Koszt elektrowni 35-40 tys zł uśredniłem do 37,5 tys zł
Wychodzi że inwestycja zwróci się po ponad 31 latach przy nierealnym wykorzystaniu jej 100% możliwości bo :
Z oszacowań wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat rozwoju energetyki wiatrowej współczynnik wykorzystania mocy w Polsce utrzymuje się w granicach 20-26 proc
Czyli te 31 lat x4 .
Panie autorze gdzie generacja zysków ???????????????????????????????

Robert
Odpowiedź do  Turecki

W przypadku domu z pompą ciepła na to sens. Roczne rachunki za prąd to 6 tys. zł. Tendencja wzrostową.

Tomasz
Odpowiedź do  Turecki

Ty chyba o swieczkach siedzisz. 1200zl to koszt 4 miesięcy użytkowania energi elektrycznej w domu jednorodzinnym.

Piotr
Odpowiedź do  Tomasz

Nie siedzę. Mieszkanie 130 m2, piętrowe, pompa ciepła Haier monoblok 8 kW, płyta indukcyjna, pralko-suszarka, 2 taryfy, panele foto -4kW, produkcja w 2021 to 3880kWh : roczny koszt za en.el to 2798 zł.

Paweł
Odpowiedź do  Piotr

Jak ktoś ma już jeden system (PV) to dodawanie kolejnego musi być dobrze przemyślane. Pytanie jaki mix jest najlepszy (ile kWp z PV i ile kW z wiatru).

Andrzej
Odpowiedź do  Turecki

Zyski mają firmy produkujące urządzenie i montażyści, a na końcu po 30 latach praprawnuki.

FOT
Odpowiedź do  Andrzej

A jak się po 10 latach zepsuje lub uszkodzi ?:P

Roman
Odpowiedź do  Turecki

panie Turecki, niech pan policzy prad po 2-3zl/kWh…
wyjedzie panu 10lat zwrotu

Romek
Odpowiedź do  Turecki

tu nie chodzi o zysk, a zyskiem jest to ze masz produckjie, a kasa nie traci jak w banku,
to sa produkty ktore warto rozwazyc jako ucieczke przed inflacja

oczywiscie podepnij auto, pompe ciepla, inne podgrzewanie chodnika i potrzeby energetyczne mozesz miec tak ogromne ze zwrot inwestycji bedzie bardzo krotki

przecietny czlowiek z psem maja 3 nogi, stad 1.2tys pln na prad….ja place moze 650zl (2022) rocznie…

wiaterek

Wiatrak o mocy 1000W przy wietrze 15m/s niestety przy typowym wietrze 3,5 m/s da tylko 12 W
Wg oficjalnych badań wiatrak 1000 W w Polsce może dać rocznie 0,9-1,8 MWh
Liczymy wykorzystanie mocy bo Ty podałeś parametr dla dużych i
wiatraków.Rok ma 8772 godziny czyli wykorzystanie mocy wynosi 10,2-20,4%. Z tym ze duży wiatrak oddaje moc do sieci a do małego wiatraka trzeba by kupić falownik a przy innych rozwiązaniach trudno ocenić autokonsumpcję z tych 10% jeśli nie grzejemy wody. Przyjmując autokonsumpcję podobną jak dla paneli czyli 25 %, to z 10% robi się nam 2,5%
ludzie się dają nabierać na wiatraki i płaca po 2000zł za wiatrak o mocy kilkuset watów i dziwią ze ze kreci a daje tylko 50 W lub mniej .No ale wzór na energię wiatru mówi ze ona rośnie z sześcianem czyli jak wieje 10 razy słabiej to moc spada 1000 razy .Jak wieje 3 razy słabiej to moc wynosi tylko 3,5%. jeśli jeden producent podaj moc dla 10 m/S a inny dla 16m/s to ten drugi zawyża moc 4 razy bo taki wiatr prawie nigdy nie wieje .W Polsce są różne warunki wietrzne a z badań wynika ze średnia moc to 10-20% .Czyli kupując wiatrak 300W za 1300 zl średnio mamy 30-60W

Dariusz
Odpowiedź do  wiaterek

0,9-1,8 MW h czy KWh ?

jola

Ja do pana Turecki z 6 stycznia 2022 at 17:22
37,500 :1,200 to jest 31 miesięcy a nie 31 lat.

Piotr
Odpowiedź do  jola

No nie tak. Podane 1,2 k złotego to rocznie , choć to bzdura, ale teoretycznie ma racje.

GRZEGORZ

Jak myslicie czy wykorzystanie własnego wiatru z pompy ciepła nadaje się do wykorzystania tej energii do turbiny wiatrowej.Myślę tu oczywiście gdy pompa pracuje od 80 do 100% pracy ?

JaMatka

Pani Jolu, ale Turecki pisał o rocznych wydatkach. Więc rzeczywiście wychodzi 31 kat. Tyle, że niektórzy płacą tyle i więcej za kwartał…

Normalny

Witaj,

no to liczymy i nie mierzymy wszystkich swoją miarą,

co dwa miesiące płace rachunki za prąd +/- 600 pln (rodzina 6 osobowa, czwórka dzieci w wieku szkolnym)
6*600=3600

czyli taka wiatrowa instalacja +/- wróciła by mi sie w ciągu +/- 10 lat O ILE NIE WZROŚNIE CENA PRĄDU!!!

Mieszkamy w nowo wybudowanym domu i nasze rachunki za prąd wzrosły z 200 do 600pln TRZYKROTNIE

więc zakładając na następny okres 10 lat wzrost cen energii tylko dwukrotny to mamy zwrot w ciągu 5 lat.

Więc jeżeli używasz słowa MEDIANA – to teraz proszę sprawdź co to wartośc pieniądza i inwestycji w czasie 🙂

Pozdrawiam

Michal
Odpowiedź do  Normalny
Grzegorz

Dzień dobry chciałbym zamontować elektrownie Wiatrowa czy ktoś mógłby mi w tym pomóc i poradzić jakąś solidną firmę okolice Rzeszowa i bardzo bym prosił o numer telefonu

Roman
Odpowiedź do  Grzegorz

Hipar?

Ryszard
Odpowiedź do  Grzegorz

Panie Grzegorzu jestem autorem elektrowni nie wiatrakowej ,gdzie parametry są kilka razy lepsze od elektrowni wiatrakowej i jest już we wdrożeniu.A co ważne jest to rozwiązanie innowacyjne będącą w postępowaniu patentowym,gdzie nawet przy prędkości 3.5m/ s wiatru uzyskuje sięin.60% mocy znamionowej ,którą uzyskuje się już orzy orędkościach ok.7m/s,a zwrot kosztów nawet poniżej 2 lat
Koszt 40- 50 kW mocy to ok.250- 300tys.zł,a koszty mogą być niższe,jeżeli Pan zechce uczestniczyć w projekcie wdrożeniowym to kosztach własnych i to koszty znacznie niższe.Mam też opraciwany model pracujący przy prędkościach b.niskich z tym że dodatkowe elementy zwiększają koszty.Ponieważ współpracuję we wdrożeniu z producentami polskimi generatorów,inwerterów,magazynów energii i ładowarkami samochodiwymi modyfikacja przebiega sprawnie.Elektrownie wiatrakowe osiągają sprawność do 5%,a moje rozwiązanie ok.40%I jest rozwiązaniem innowacyjnym,jeżeli podtrzyma Pan zainteresowanie to możemy w ciągu 3 miesięcy wykonać taki egzemplarz jakiego nie ma na świecie i o parametrach szokujących zagranicznych producentów.

Lech
Odpowiedź do  Ryszard

Panie Ryszardzie, proszę o kontakt w sprawie Pańskiego systemu.

Ryszard
Odpowiedź do  Ryszard

proszę o więc ej informacji na maila instalacja rzędu 10KW na domu o wys.7m

Andrzej

Witam
Chciałbym zamontować elektrownie przydomowa wiatrowa do 3kw
Proszę o kontakt kto może mi taką zamontować
Pozdrawiam

Ali
Odpowiedź do  Andrzej

Proszę bardzo, mi montowali 604412812 – Rafał

Barbara

Chciałabym zamontować przy moim domu przydomową elektrownę wiatrową 5kw
Kto może mi pomóc w tym temacie? To jest mój pierwszy komentarz.

Helena

Mamy pompe ciepla 35 Kw i fotowoltaike10Kw pompa po prostu pije prad bylby sens montowac wiatrak przydomowy 5Kw prosze o komentarze

Roman
Odpowiedź do  Helena

to co ogrzewasz? blok ?

Marcin

Zastanawiam się nad zamontowaniem turbiny przy biurze, jednak słyszałem o pewnych problemach z wydajnością takiego zastosowania ze względu na inwerter. Może jest tu ktoś w stanie rozwiać moje wątpliwości? Z tego co wiem, aby można było wykorzystać prąd produkowany przez turbinę inwerter musi wytwarzać napięcie wyższe niż w sieci, a większość inwerterów ma na stałe zablokowaną pewną wartość napięcia. Czy inwertery jakoś dostosowują się do napięcia sieciowego?
Z góry dziękuję za pomoc!

Dariusz

Takie ceny to chyba jakiś żart.
Jak w przypadku fotowoltaiki nie mają one nic wspólnego z kosztami produkcji.
Tak samo jak w tamtym przypadku zwrot kosztów jest po około 10 latach.
To nie jest przypadek. Mam panele słoneczne i ich zwrot też był 10 lat.
Wszystkie urządzenia produkujące energię zwracają się po 10 latach niezależnie od rodzaju urządzenia.
Przecież to nie może być przypadek.
Wydaje się, że w przypadku turbiny to największe zdzierstwo.

Bogdan

chciałbym zamontować przy moim domu przydomową elektrownie wiatrową5kw kto może mi pomóc w temacie szukam firmy montującej dolnośląskie.

Andrzej

Czy ktoś ma namiary na firmę która zainstaluje i uruchomi takową turbinę ?
Podlasie 604614050

Magdalena

chciałbym zamontować przy moim domu przydomową elektrownie wiatrową 3-5kw kto może mi pomóc w temacie szukam firmy montującej Swiderek / Augustow

Elwira
Odpowiedź do  Magdalena

Szukam firmu która zainstaluję przy moim domu przydomową elektrownię wiatrową 5kw.

Paweł

Dzień Dobry!
Proszę o informacje, czy taką elektrownię można połączyć z fotowoltaiką – tzn wykorzystałem 10kWp, czyli max co osoba prywatna może postawić i chcę dodać wiatrak.
Co na to przepisy i firmy energetyczne?

Piotr
Odpowiedź do  Paweł

Sam postawiłem u siebie turbinę wiatrową 3 kW, posiadam całą wiedzę. Jeśli kogoś interesują szczegóły to proszę dzwonić.

Piotr

W przypadku zainteresowania instalacją turbiny wiatrowej 1 do 5 kW zapraszam do kontaktu

arkadiusz
Odpowiedź do  Piotr

dziendobry panie Piotrze ,czy mógłbym prosić o pana numer tel.ponieważ chciałbym zamontować sobie przydomowy wiatrak o mocy około 4-5 kw ,mój numer tel 793 620 081 ,pozdrawiam

Halina
Odpowiedź do  Piotr

Jestem zainteresowana pani Piotrze zamontowaniem małych wiatraków do produkcji około 3-5 kw,MÓJ TEL 667863451, SZCZECIN

PAWEŁ
Odpowiedź do  Piotr

Witam Panie Piotrze podaje numer tel 693291419 proszę o kontakt Pozdrawiam Paweł

Jarek

hmm, czy to nie jest tak, że instalując turbinę na dachu, jeśli wysokość instalacji nie przekracza 3 metrów od najwyższego stałego punktu dachu to nie potrzeba nic zgłaszać? Żadnego zamiaru rozpoczęcia prac? I nie obchodzą nas wtedy również odległości od granic działki, budynków itp.?
No i w przypadku off-grid żadnych formalności u dostawcy prądu? Czy wtedy jest możliwość przełączania się między sieciami w zależności od potrzeby?
A jak na takie instalacje zapatruje się ubezpieczyciel domu?
Poszukuję informacji pod kątem zainstalowania elektrowni wiatrowej, na budynku, o mocy 3-5 kW maks., może jakieś panele wspomagająco, w wersji off-grid z magazynem energii-przyszłościowo wymiana ogrzewania gazowego na bojler elektryczny do c.w.u i kaloryferów

Lukasz
Odpowiedź do  Jarek

Ciekawe rozwiązanie. Też nad tym się zastanawiam.

rambo
Odpowiedź do  Jarek

Wiesz, ile waży elektrownia 3-5 kW? I jaką ma średnicę łopat?
Podpowiem – ponad 50 kg i ponad 3 m (5 kW to pewnie bardziej 80 i 4,5)

Roman
Odpowiedź do  rambo

ja sie spotkalem z masa turbiny 150kg

Marek
Odpowiedź do  Jarek

Jeśli temat jest aktualny, proszę o kontakt tel 889230402

Rafał

ja płacę 160-200 PLN i to tylko dlatego, że wszystkie urządzenia do kosznia, piły itd itp mam na prąd. Wystarczy nie mieć płyty indukcyjnej i spada nam do 100-120/ miesiąc.

Piotr

Chciałbym zainstalować na dachu turbinę wiatrową o pionowej osi wirnika o mocy 12kW. Hałas < 20 dB nominalna prędkość wiatru 10 m/s rusza od 2 m/s .Znalazłem takie na Amazonie.Wirniki wykonane z ocynkowanego aluminium lub laminatu. Średnica wirnika 1-1,6 m , waga ok 50 kg.Posiadają hamulec elektromagnetyczny . No i koszt 5-7 tys.zł. Co o tym myślicie? Pracę montażowe na kominie wykonam sam potrzebuję tylko specjalisty , który to wszystko podłączy do sieci i wyreguluje. Pomożecie? Mieszkam w Poznaniu przy lotnisku

Ansset0
Odpowiedź do  Piotr

Piotrze, na Amazone czy Ebay czy Aliexpress to mozesz znalezc najrozniejsze cuda. Nie potrzebujesz specjalisty do podlaczenia instalacji, gdyz to ty masz luzy w obwodach odpowiedzialnych za inteligencje i logike.

Żarko
Odpowiedź do  Ansset0

Na Aliexpress są pionowe elektrownie wiatrowe od 600 W do 8000 W w znośnej cenie (ewentualne cło) do 7000 zł.
Jeżeli można to podłączyć do istniejącej instalacji elektro-woltanicznej, koszt nie powinien dużo większy.
Jedyna trudność, to mocowania na dachu, aby uniknąć wibracji i negatywnego zgrania z konstrukcją dachu.

Ada

Czy miałby ktoś namiar na okolice Kalisza na zamontowanie turbiny wiatrakowej i kosztorys?

Pootr

Witam czy ktoś montuje wiatraki w Lubelskim.
Chodzi o kompleksowe prace od A do z.

Tomasz

Dolnośląskie powiat Kłodzki ale od a do z.Jestem.zainteresowany

Tomek

Hmmmm jeśli mam instalacje foto na dachu od 2020 od stycznia . Na chwilę obecną zapłaciłem łącznie za prąd około 2300 pln . tj 42 miesiące / 2300 pln = około 55 pln miesięcznie plus koszt instalacji minus dotacja i zwrot podatku 11000 pln / 42 = 261 pln razem = 316 pln miesięcznie a rachunki w 2019 płaciłem po 240 pln miesięcznie więc teraz byłoby minimum 370 pln. Cóż czuje się lekko wygrany na tym temacie. Mam drugi budynek w innej miejscowości gdzie chciałbym postawić wiatrak bo jak wiadomo fotowoltaika nie działa w zimie a zużycie prądu mam średnio po 10 000 kWh rocznie przy preferencyjnej cenie 0,9 do 2000 kWh a potem 1,3 kWh wychodzi mi ponad 12 000 pln . Gdyby okazało się że taki wiatrak z falownikiem wyprodukował mi energie która pozwalałaby zmniejszyć zuzycie o 80 procent byłoby pięknie. Gdyby ktoś wykonywał takie instalacje to chętnie porozmawiam .
Koszt jak ktoś tu napisał 35-40 tyś jakoś mnie nie przeraża bo w 2025 kWh ma kosztować dla Kowalskiego już 2,4 pln .

meeck
Odpowiedź do  Tomek

Czemu liczysz koszt instalacji jakbyś te pieniądze stracił? Przecież ona cały czas ma wartość! Możesz ją sprzedać. Zakładając 10 lat eksploatacji to 11kpln/120msc to wychodzi ok 100pln. Więc razem ok 155 zł miesiecznie a nie 316zl.

Rafał

Witam

Czy ktoś montuje wiatraki do przydomowej instalacji na terenie woj. świętokrzyskiego . Konkretnie rejon Miedzianej Góry ???

Tomasz

Posiadam PV 10kW.dodatkowo zrobiłem zasilanie awaryjne zasilacz wetu 1000w plus bat.żelowa 100ah z możliwością podwojenia aku do 200ah.zasilacz zasilany 230v ale posiada wejście mppt .Czy ma sens założenie wiatraka 500w żeby zasilać off-grid ten obwód?