Patio w domu: zalety i wady, budowa, wyposażenie i akcesoria

Patio
Patio ogrodowe

Okres wiosny i lata to czas, kiedy szczególnie pragniemy oddawać się błogiemu odpoczynkowi na łonie natury z dala od zgiełku miasta. Niestety nie zawsze mamy możliwość, aby w obrębie naszego domu znajdował się duży ogród lub taras, który zapewni nam spokój. W przypadku małych przestrzeni dobrym rozwiązaniem jest patio, którego wykonanie nie jest skomplikowane.

Patio co to jest i czym różni się od tarasu przy domu?

Czym jest patio ogrodowe?
Czym jest patio ogrodowe?

Patio ogrodowe jest rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy pragną mieć choć kawałeczek własnego miejsca na świeżym powietrzu. Patio to miejsce, gdzie możemy nie tylko oddać się relaksowi. Patio przede wszystkim pozwala nam odpocząć od zgiełku miasta oraz hałasu. Współcześnie mianem patio określa się utwardzoną przestrzeń, która najczęściej przylega bezpośrednio do domu. Termin “patio” wywodzi się z języka hiszpańskiego, gdzie mianem patio określa się wewnętrzny dziedziniec służący do wypoczynku. Do wykonana patio zazwyczaj stosuje się kamień, beton, cegłę lub kostkę brukową. Aby patio miało estetyczny wygląd możemy ustawić na nim sofy, siedziska, meble ogrodowe oraz ozdobić patio za pomocą roślinności.

Przestronny taras w odróżnieniu od patio umiejscowiony jest poza główną bryłą naszego domu. Podobnie jak w przypadku balkonu, tą przestrzeń relaksu najczęściej otacza się za pomocą barierki. Aby stworzyć romantyczną atmosferę na tarasie również możemy ustawić zarówno meble ogrodowe, wiklinowe siedziska, krzesła, leżaki jak i dodatki. Co ważne możemy wybrać lokalizację – istnieje możliwość budowy zarówno tarasu znajdującego się na piętrze, jak i tarasu naziemnego. Jednak jeśli decydujemy się na taras naziemny konieczne jest zapoznanie się z obowiązującymi przepisami, ponieważ jego budowa jest o wiele bardziej skomplikowania niż w przypadku zaaranżowania patio.

Gdzie sprawdzi się patio ogrodowe?

Gdzie sprawdzi się patio ogrodowe?

Nowoczesne patio ogrodowe jest rozwiązaniem coraz częściej stosowanym w naszych domach. Ma na to wpływ kilka bardzo istotnych czynników. Jeśli jesteśmy na etapie poszukiwania projektu domu lub gotowego budynku do zakupu, zapewne zauważyliśmy pewien powtarzający się schemat – coraz częściej spotykaną formą architektoniczną domów budowanych w dzisiejszych czasach jest dom z ogrodem wewnętrznym lub dom w kształcie litery L. Zaskakujące, jednak nie dzieje się to bez przyczyny. Wpływ na wzrost popularności tego typu budownictwa mają przede wszystkim wysokie ceny działek budowlanych oraz coraz to mniejsza ilość dostępnych terenów budowlanych.

Inspiracja patio, które urozmaica bryłę budynku wywodzi się jeszcze z czasów rzymskich. Patio ogrodowe w domu jednorodzinnym sprawdzi się przede wszystkim tam, gdzie nie ma dużej powierzchni przeznaczonej na zieleń. Rozwiązaniem typowym dla patio jest układ domu, w którym wszystkie wewnętrzne pomieszczenia będą otwierały się na zieleń umieszczoną w jego centralnej części. Tym samym w wewnętrznym ogrodzie możemy się poczuć jak w części mieszkania. Jest to rozwiązanie idealne dla wszystkich tych, którzy we własnym domu pragną maksymalnie zapewnić sobie prywatność i całkowicie zapomnieć o hałasie i zgiełku miasta.

Jednak nowoczesne patio może zostać również zaaranżowane w przypadku domu w literę L. W tym przypadku patio ogrodowe graniczyć będzie jedynie z dwoma ścianami budynku, jednak wcale nie oznacza to, że będzie zapewniało mniejszą prywatność. W praktyce oba te rozwiązania za wiele nie różnią się od siebie. Pozostałe dwie strony ogrodu w zależności od tego, gdzie dokładnie umiejscowiona jest działka, mogą graniczyć z murem, garażami lub domami sąsiadów. Patio jest więc idealnym rozwiązaniem dla działek, na których jest naprawdę mało miejsca, a jednak chcemy zapewnić sobie miejsce do odpoczynku, relaksu i prywatności.

W obu przypadkach większą część powierzchni określanej mianem patio pokrywają płytki lub kostka brukowa, nie ma w nim więc zbyt dużo miejsca na trawnik lub duże skupiska roślin. W wielu przypadkach punktem centralnym tego typu ogrodu staje się mały basenik lub studnia, jednak z powodzeniem można w nim również zasadzić drzewo, które dodatkowo zapewni cień. Nie poleca się jednak w przypadku patio dużych drzew, które charakteryzują się bardzo gęstymi koronami, ponieważ będą one dodatkowo ocieniały dom i nie dopuszczały promieni słonecznych do wnętrz pomieszczeń.

Zalety i wady patio

Jakie wady i zalety ma patio?
Jakie wady i zalety ma patio ogrodowe?

Tak jak w przypadku większości rozwiązań, tak samo patio ogrodowe ma swoje wady i zalety. To czy zdecydujemy się zastosować patio u siebie w domu, powinno całkowicie zależeć jedynie od nas i od indywidualnych potrzeb. W przypadku każdego z nas odpowiednie będzie coś innego. Pamiętajmy również, że nie ma jednego prawidłowego sposobu na aranżację patio. Zawsze powinniśmy zastosować na patio takie elementy, które będą spełniały nasze oczekiwania funkcjonalne oraz takie, które trafią w nasze upodobania estetyczne.

Podczas poszukiwań projektu domu bardzo ważne jest podjęcie decyzji, czy zależy nam na patio. Chociaż nie zawsze mamy możliwość wyboru odnośnie tego rozwiązania, warto wiedzieć, jakie ma wady i zalety.

Najczęściej wymieniane zalety patio

Niewątpliwą zaletą patio jest to, że mieści się ono na ziemi, a więc na parterze naszego budynku. Oznacza to, że może ono stać się “dodatkowym pomieszczeniem naszego domu”, a nawet przedłużeniem salonu. Nie musimy wspinać się po schodach i co ważne, jeśli tylko projekt na to pozwala, istnieje możliwość wykorzystania drzwi do patio jako dodatkowych drzwi wejściowych. Sprawdzą się one szczególnie w momencie, gdy nasze drzwi wejściowe są węższe od tych od patio, a do domu trzeba wnieść np. duży mebel. Jest to wygodne rozwiązanie także w przypadku zwierzaka, ponieważ szybko możemy wypuścić zwierzę na zewnątrz i wiemy, że jest on na bezpiecznym terenie.

Kolejnym plusem jest również to, że patio ogrodowe nie wymaga od nas wiele pracy i pielęgnacji. Patio znajduje się na parterze, często na wysokości gruntu, więc jego sprzątanie oraz konserwacja jest o wiele łatwiejsza niż chociażby w przypadku tarasu, który umiejscowiony może być dość wysoko. Chociażby podczas płukania patio wodą nie musimy martwić się o to, że spływająca woda zabrudzi ściany domu.

Najczęściej wymieniane wady patio

Niestety patio ogrodowe ma również pewne wady, które dla niektórych mogą być bardzo uciążliwe. Jedną z wad patio jest kwestia bezpieczeństwa. Ponieważ najczęściej stosowanym rodzajem patio nie jest to umiejscowione wewnątrz domu, a jedynie przyklejone do dwóch ścian budynku, jest ono bardzo łatwo dostępne dla nieproszonych gości. Patio jest w tym przypadku również mniej bezpieczne niż balkon, na który, aby wejść z zewnątrz, trzeba się wspiąć. W taki przypadku warto zastosować takie same kwestie bezpieczeństwa w przypadku wejścia do patio, jakie stosujemy w przypadku drzwi wejściowych – np. alarm czy monitoring domu.

Wadą patio dla niektórych z nas może być również to, że umiejscowienie miejsca naszego wypoczynku na parterze wiąże się z większym kontaktem z przyrodą w postaci chwastów, insektów, itp. Konieczna będzie również pielęgnacja patio w kontekście chociażby czyszczenia mchu, który może wystąpić.

Jak wykończyć patio ogrodowe?

Jak wykończyć patio?
Jak wykończyć patio ogrodowe?

Najbardziej tradycyjna wersja patio to po prostu placyk, który znajduje się wewnątrz domu. Zazwyczaj wyłożony jest on płytami kamiennymi, a do ozdoby patio wykorzystuje się roślinność. Obecnie jednak coraz częściej mianem patio nazywamy także bardzo małe dziedzińce, które umiejscowione są wewnątrz ogrodów, pełniące nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również i rekreacyjną.

Bardzo ważne jest więc to, aby odpowiednio wybrać miejsce na patio ogrodowe. Przede wszystkim konieczne jest zastanowienie się, jak dużą przestrzeń rzeczywiście mamy go zagospodarowania. Patio ogrodowe wcale nie musi być duże, ponieważ nawet malutkie patio równie dobrze będzie odgrywało swoją rolę. Dziedziniec sprawdzi się więc bardzo dobrze w przypadku małych domów oraz działek. Najważniejsze to dopasowanie wielkości patio do naszych osobistych preferencji oraz potrzeb. Patio musi zapewniać nam odpowiednią dawkę intymności, dlatego koniecznie musi ono znajdować się w miejscu, które nie jest dostępne dla wzroku osób postronnych. Jeśli jesteśmy na etapie planowania budowy patio, musimy również zastanowić się, w jaki sposób wydzielimy patio od naszej przestrzeni ogrodowej. Decydując się na budowę patio należy określić w którym miejscu naszej działki patio zostanie umiejscowione. Na wybór powinny również wpływać warunki oświetleniowe, jakie mamy do dyspozycji.

Najważniejszą kwestią w budowie patio jest ukształtowanie powierzchni oraz jej wykończenie. Najczęściej stosowaną metodą wykończenia patio jest po prostu zastosowanie kamiennej kostki lub bruku. Jednak wymaga to od nas przede wszystkim dość dużych nakładów finansowych oraz – co ważne – będzie nas to kosztowało wiele pracy podczas układania poszczególnych elementów. Innym rozwiązaniem, które zyskuje na popularności, jest wykorzystanie na patio kratek oraz obrzeży trawnikowych. Nie jest to wcale rozwiązanie mniej dla nas korzystne, ponieważ elementy te wykonane są z bardzo wytrzymałych tworzyw sztucznych. Coraz częściej wybieramy je nie tylko w przypadku patio, ale ogólnie do kształtowania przestrzeni ogrodowej. Zastosowanie obrzeży pozwala bardzo estetycznie wyznaczyć, gdzie przebiega granica patio, jeśli mamy na tyle dużo miejsca, aby wyznaczyć dodatkowe miejsce na trawnik lub ścieżki. Pozwala nam to również uniknąć sytuacji, w której zieleń przerasta wyznaczony przez nas obszar. Co ważne, niewątpliwą zaletą kratek jest również stabilizacja gruntu, co sprawia, że zagospodarowana pod dziedziniec przez nas nawierzchnia nie zmienia swojego kształtu oraz płaszczyzny. Za pomocą kratek jesteśmy w stanie w odpowiedni sposób uzyskać oczekiwany przez nas kształt nawierzchni. Dodatkowo kratki na patio możemy wypełnić żwirem, co wpływa również na aspekt wizualny. W przeciwieństwie do kostki brukowej tego typu rozwiązanie pozwala na swobodny odpływ wód opadowych z patio do gruntu. Kiedy nawierzchnia zostanie przez nas odpowiednio wykonana, możemy przystępować do etapu wyposażenia naszego patio poprzez wykonanie rabat, sadzenia krzewów, czy aranżacji mebli ogrodowych oraz elementów grodzących.

Akcesoria na patio ogrodowe

Czego nie może zabraknąć na patio?
Czego nie może zabraknąć na patio?

Posiadania nawet najmniejszego kawałka własnej przestrzeni na świeżym powietrzu jest dla większości z nas ogromnym przywilejem. Dziedziniec ogrodowy to nie tylko jedno z dodatkowych miejsc, gdzie możemy swobodnie zaznać odpoczynku z dala od hałasu i zgiełku miasta, ale przede wszystkim spędzać czas z rodziną i obcować z naturą. Często patio to również przedłużenie salonu, szczególnie chętnie wykorzystywane w okresie wiosny oraz lata. Aby jednak dziedziniec spełniał nasze oczekiwania i swoje zadanie, musimy o niego zadbać w odpowiedni sposób. Niezbędne jest wiec wyposażenie patio w odpowiednie meble ogrodowe oraz dodatki. Czego nie może więc zabraknąć w naszym ogrodowym patio aby stanowiło przedłużenie wnętrza domu?

Meble

Przede wszystkim ładnych i funkcjonalnych mebli ogrodowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić dziedziniec ogrodowy jak drugi salon. Świetnie sprawdzi się na dziedziniec duża komfortowa kanapa nawiązująca do wnętrza domu, zamiast niewygodnych krzeseł. Coraz częściej decydujemy się postawić na patio wygodne fotele, narożniki oraz sofy, których wygląd wykonanie oraz estetyka wcale nie odbiega od kompletów wypoczynkowych, które znajdują się wewnątrz domu.

Niezależnie od tego, czy patio jest bardzo małe, czy to duży i rozległy wewnętrzny dziedziniec, producenci kompletów wypoczynkowych na zewnątrz gwarantują nam bardzo szeroki wybór. Wśród wielu kompletów wypoczynkowych z łatwością znajdziemy coś, co będzie praktycznie skrojone na miarę naszego patio. Jeśli mamy na tyle dużo miejsca, naszą uwagą powinna zwrócić oferta producentów mebli modułowych na patia przy domach. Dzięki nim idealnie dopasujemy komplet wypoczynkowy do naszego patio. W przypadku mniejszych patio dobrze jest postawić na kompaktowe i zgrabne meble, które jednak wcale nie muszą być mniej wygodne.

Pamiętajmy jednak, aby upewnić się, czy mebel, który pragniemy wybrać do naszego patio, wykonany został z materiałów, który zniesie warunki znajdujące się na zewnątrz. Siedziska i oparcia mebli na wewnętrzny dziedziniec powinny zostać wykonane z pianki tapicerskiej odpornej na odkształcenia. Równie ważna jest tkanina mebli na dziedziniec, która dzięki odpowiedniej impregnacji powinna posiadać powłokę hydrofobową oraz być odporna na blaknięcie od promieni słonecznych.

Huśtawka ogrodowa

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zdecydowanie się kilka dodatkowych elementów, takich jak na przykład huśtawka ogrodowa, która pozwoli na jeszcze bardziej komfortowy relaks na patio. Nowe designerskie i jednoosobowe modele o zabudowanych formach pełnią dwie bardzo ważne role. Z jednej strony maksymalnie umilają nam ciepłe wieczory, z drugiej są elementem, który dodatkowo dekoruje przestrzeń naszego patio. Warto wybrać na dziedziniec rozwiązania, które wykonane są w nieszablonowy sposób.

Zadaszenie patio

Bardzo dobrym pomysłem jest wzbogacenie naszego patio o dodatkowe zadaszenie. Dzięki niemu będziemy mogli bez obaw organizować spotkania z przyjaciółmi lub rodziną na świeżym powietrzu i nie martwić się pogodą oraz warunkami atmosferycznymi. Niestraszny będzie nam ani upał, ani deszcz. Wśród dodatkowych akcesoriów na taras mamy więc zarówno nowoczesne pergole, markizy, jak i parasole przeciwsłoneczne. Pergola na taras, w zależności od tego ile mamy miejsca może wykonana zostać z metalu lub z kilku warstwowych tkanin technicznych. Te modele są bardzo wytrzymałe i z pewnością będą służyły nam na wiele lat. Tańszym rozwiązaniem, które sprawdzi się także w przypadku małych patio przy domach, są parasole. Warto wybrać na dziedziniec taki parasol ogrodowy, który cechuje się bardzo stabilną konstrukcją, której nawet bardzo silny wiatr nie jest w stanie naruszyć.

Dodatki

Nie mniej ważne dla pełnego relaksu są oczywiście również dodatki przeznaczone na patia w domach. Bardzo często urządzając salon wewnątrz domu lub naszą sypialnię przykładamy do nich ogromną wagę. Taką samą dbałość o szczegóły powinniśmy wykazać w przypadku aranżacji patio. Bardzo ważnym etapem podczas tworzenia odpowiedniej przestrzeni patio są elementy dekoracyjne (np. posągi), które sprawią, że będzie ona spójna. Ciekawym rozwiązaniem są również stosowane na patiach paleniska. To nowoczesne urządzenie pozwoli roztoczyć w naszym patio przyjemne ciepło oraz relaksującą, romantyczną atmosferę, która dodatkowo pozwoli nam się wyciszyć. Palenisko zasilane gazem nie będzie wytwarzało gryzącego dymu, ani iskier, dlatego jego stosowanie jest dla nas całkowicie bezpieczne. Pamiętajmy również o dodatkowych punktach świetlnych. Ważne jest odpowiednie oświetlenie patio poprzez zastosowanie takich produktów jak lampki, lampiony czy latarenki.

Rzymskie patio
0 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze