Kocioł zgazowujący drewno: opinie, cena, parametry pieca

Kocioł zgazowujący drewno
Piec zgazowujący drewno

Ciekawym rozwiązaniem dla nowoczesnych kotłów na paliwo stałe, są kotły zgazowujące.

Są to kotły bardzo wydajne, przy sprawności dochodzącej do 90%.

Paliwem stosowanym w kotłach zgazowujących jest drewno drzew liściastych, a praca pieca odbywa się na zasadzie dolnego spalania drewna.

Kotły zgazowujące to urządzenia w pełni proekologiczne – kotły zgazowujące drewno charakteryzują się niską emisją spalin i niewielkim wpływem na środowisko.

Dolne spalania drewna w piecu zgazowującym daje optymalne warunki do ogrzewania domu, gdyż gaz drzewny spala się w dolnej części kotła inaczej niż węgiel, czy ekogroszek dla których lepszym rozwiązaniem są piece z układem górnego spalania.

Podczas procesu spalania drewna w dolnej części kotła (w komorze spalania) efektywnie spalany jest gaz drzewny. Ekologiczne spalanie charakteryzujące kotły zgazowujące drewno to dość istotna różnica, w porównaniu do klasycznych kotłów na paliwo stałe, na którą należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze pieca spalającego gaz drzewny.

Nawet wysokiej sprawności, ale źle dobrany kocioł do paliwa spowoduje brak efektywnej pracy takiego kotła, a także narazi Inwestora na spore, niepotrzebne koszty. Włączenie do instalacji zbiornika akumulacyjnego, który piec zgazowujący drewno ładuje do zadanej temperatury częściowo niweluje ten problem, ale nie w 100%.

Wybierając najwyższej jakości piec zgazowujący drewno, należy liczyć się z tym, iż nie można w nim palić węglem, czy ekogroszkiem, a piece te przeznaczone są tylko do palenia drewnem.

Dzięki temu, że piec zgazowujący drewno posiada duże drzwiczki, oraz sporą komorę, większe niż w przypadku innych pieców, można w nim palić polanami drewna większych rozmiarów.

Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie dłuższej stałopalności, co w przypadku kotłów na paliwo stałe jest bardzo ważną cechą, która wpływa na lepszą pracę i wydajność urządzenia.

Kotły zgazowujące działają na zasadzie podobnej jak piece gazowe, bowiem w nich ciepło uzyskuje się poprzez akumulację i zgazowanie drewna.

Kotły zgazowujące drewno nie posiadają standardowego dużego rusztu, jak w przypadku pieców na węgiel, czy ekogroszek. Na dnie komory spalania, na jej środku znajduje się pionowa dysza palnika w formie otworu, w której następuje zgazowanie drewna oraz spalany jest gaz drzewny.

Komora dyszy palnikowej dodatkowo wyposażona jest w zabezpieczającą przed wysoką (do ok. 1400st. Celsjusza) temperaturą obudowę z płyt z szamotu, lub w specjalną kształtkę z ceramiki.

Takie rozwiązanie pozwala również na akumulację uzyskiwanego podczas procesu spalania w piecu ciepła, oraz uzyskanie wysokiej temperatury spalania, co tym samym zwiększa znacznie jego sprawność i wydajność.

piec gazujący

Dla podniesienia efektywności spalania drewna w kotłach zgazowujących montowany jest kontrolowany przez sterownik elektroniczny wentylator wyciągowy, który wspomaga dopływ powietrza do kotła, oraz wydmuch spalin do komina.

Problemem dla użytkowników może być obsługa pieców zgazowujących, gdyż zautomatyzowany układ regulujący przepływ powietrza jest dość skomplikowany i wymaga zapoznania się ze szczegółami tej obsługi. Jego optymalna konfiguracja ma wpływ na pracę pieca – bardzo ważne jest, aby prawidłowo ustawić zadane porcje nawiewu powietrza.

Przy prawidłowych nastawach na sterowniku, spalania i zgazowanie gazu drzewnego w optymalny sposób, kocioł zgazowujący osiągnie wysoka sprawność, nawet ponad 90%, co w porównaniu ze zwykłymi piecami zasypowymi jest prawie trzy razy wyższym parametrem.

Ważnym czynnikiem wspomagającym efektywną pracę pieca zgazowującego jest montaż zasobnika buforowego na wodę, wyposażony w wężownice i spełniającego funkcję dodatkowego wymiennika ciepła.

Przy takim rozwiązaniu, które zalecane jest przy kotłach na paliwo stałe, a w szczególności przy paleniu drewnem czy pelletem, woda w zbiorniku jest podgrzewana do zadanej temperatury, co pozwala na ogrzewanie domu przez kilkanaście godzin, a nawet przez całą dobę.

Piec co

Regulacją mocy cieplnej w systemie grzewczym zajmuje się zawór mieszający wodę ciepłą z kotła z chłodniejszą powracającą z grzejników. Zawór ten wyposażony jest w sterownik, sterujący regulatorem z czujnikiem temperatury. Dzięki takiemu rozwiązaniu wydłuża się czas kolejnych załadunków drewna, co daje większy komfort użytkowania takiego kotła.

Dodatkowo zastosowanie zbiornika buforowego pozwoli na unikniecie przegrzewania się pomieszczeń, bowiem zbiornik buforowy odbiera nadmiar ciepła z kotła. Piec zgazowujący drewno na zasadzie dolnego spalania może wtedy w efektywny sposób pracować, a w pomieszczeniach będzie optymalna temperatura.

Kocioł zgazowujący drewno cena

Dużym minusem kotłów zgazowujących jest ich wysoka cena. Kocioł zgazowujący drewno może kosztować ponad 10000 zł.

Mniejsze piece zgazowujące drewno, o niższej mocy nominalnej można kupić od około 5000 zł. Kupując duże kotły zgazowujące drewno o mocy nominalnej do 80 kW trzeba liczyć się wydatkiem około 12-34 tys. zł.

Do ceny kotła spalającego gaz drzewny trzeba również doliczyć koszt zasobnika buforowego. Zbiornik buforowy najczęściej powinien mieć pojemność około 1000l, koszt zbiornika akumulacyjnego waha się w granicach 2500 – 5000 zł. Taki wariant wymaga też niestety dość sporego pomieszczenia gospodarczego w domu (o powierzchni użytkowej min. ~6-8 m2), gdyż w mniejszej kotłowni kocioł zgazowujący drewno i zbiornik buforowy po prostu mogą się nie zmieścić. Optymalna kotłownia dla takiego rozwiązania ma od 10 m2 powierzchni.

Dodatkowo bezpośrednio obok kotłowni powinno znajdować się pomieszczenie na magazynowanie drewna o powierzchni nie mniejszej niż 3-5 m2, co pozwoli na komfort i wygodę przy załadunku drewna do kotła.

Skład pozostałego drewna można przewidzieć pod wiatą, w drewutni, lub zadaszeniem w bliskim sąsiedztwie pomieszczenia kotłowni, z której najlepiej jest zamontować dodatkowe wyjście zewnętrzne.

Na rynku pojawiły się ostatnio nowoczesne kotły działające na podobnej zasadzie jak piece zgazowujące, ale w porównaniu do tych standardowych wyposażone są w kształtki ceramiczne, co znacząco wzmacnia ich budowę. Piec zgazowujący drewno posiada również większą komorę załadunkową z obszernym rusztem, a dysza palnika w komorze spalania jest pozioma, a nie pionowa jak w przypadku kotłów na drewno opałowe.

081. Piec, kocioł gazujący drewno - efektywna metoda ogrzewania domu lub warsztatu

39 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
SekAator

“Wybierając piec zgazowujący, należy liczyć się z tym, iż nie można w nim palić węglem, a piece te przeznaczone są tylko do palenia drewnem.” To sformułowanie nie jest zdaje się do końca prawdziwe. Widziałem w ofercie, zdaje się atmosa, kotły kombi z obsługą zgazowania. Nie wiem jak z innymi producentami, ale warto by to doprecyzować.

Paweł
Odpowiedź do  SekAator

Na 120m2 pow.uzytkowej ile kw by musiał być piec

XDrake
Odpowiedź do  Paweł

Przy założeniu, że dom jest jako tako ocieplony wcale nie potrzebujesz mocnego pieca. Większość instalatorów wciśnie Ci kocioł 15kW albo 25kW – na taki metraż obydwa będą przewymiarowane. A przewymiarowany piec spali Ci dużo więcej opału, będzie smolić komin i przez większość czasu będzie pracował na pół gwizdka z dużo mniejszą sprawnością. Oczywiście bufor ciepła powyżej 1000l znacznie ogranicza to zjawisko, ale wciąż jest. Na Twoje potrzeby szukałbym kotła 6-8kW. 10kW to już górna granica z zapasem mocy, którego pewnie nigdy nie wykorzystasz.
Znajomy ma dom 140m² (dobrze ocieplony), ogromny bojler i stary bezklasowy piec 6kW, który zawsze daje radę, mało pali, nie smoli komina i w ogóle nie kopci – bo jest prawidłowo dobrany do potrzeb.

gościu
Odpowiedź do  XDrake

Pełna zgoda z tym że bufor ciepła całkowicie niweluje przewymiarowanie pieca w stosunku do chałupy z tym że musi mieć odpowiednią pojemność cieplną na akumulację jednego wsadu a piec pracuje w nominalnej mocy podczas ładowania 🙂

Seba
Odpowiedź do  XDrake

Piszesz bzdury. Do domu 120 m2 jak najbardziej możesz zapakować kocioł nawet 20 kw a i więcej. Dobierając odpowiedni bufor, (1000 l lub 1500 l ) i odpowiednią duży piec to zyskujemy wygodę w postaci stałopalności . Pakujesz raz, palisz. . . i zapominasz. do następnego dnia. Piec zgazowujący działa na 90% i żadnej sadzy nie ma. paląc oczywiście dobrym drzewem w postaci 20% jego wilgotności. Mam taki piec, użytkuję go od dwóch lat … jest to najtańszy sposób ogrzewania domu jaki istnieje na rynku . oczywiście początkowe koszta są dozuć duże (piec, bufor, instalacja, armatura) … ale suma sumarum nie znajdziesz na rynku tańszego rozwiązania. oczywiście jesli Ci na takim zależy 😉

burek
Odpowiedź do  Seba

Dokładnie tak jak piszesz ,smolenie i przewymiarowanie dotyczy tylko i wyłącznie starych pieców na węgiel które i tak były dobierane na oko .W piecach zagazowujacych zwiekszajac kw zwiekszasz buor a to wydłuza czas bez palenia ograniczeniem jest kotłowania nie kazdy ma tyle miejsca by to zmiescic i wniesz bufor 1000 l ma 2170 mm wys i 1000 mm szer a dzwi standardowo 80

Olo
Odpowiedź do  XDrake

dokładnie za duża moc do potrzeb to duży błąd wręcz głupota. Moc nominalna np 15KW jest liczona na 150 m-2 przy temperaturze minus 20 stopni. Przy obecnych zimach wystarczy 30-50% mocy 5-7 KW.

Mirosław

Jestem zainteresowany kupnem tego typu pieca

Waldemar

Jestem zainteresowany takim piecem około 8-10 KW.
POZDRAWIAM

Paweł
Odpowiedź do  Waldemar

Na 120m2 pow.uzytkowej ile kw by musiał być pięć?

posiadacz
Odpowiedź do  Paweł

gazowy albo na słomę całą resztę zlikwidują i będzie koniec palenia

Grazyna
Odpowiedź do  Waldemar

Na jaka powierznie wystarcza powyzsza moc?

Karolina

Jestem zainteresowana zakupem pieca który ogrzewa około 90 m2 powierzchni .

stanislaw
Odpowiedź do  Karolina

dom o powierzchni okolo 400 m2 jaki piec zgazowujący drzewo powinienem kupic

Paweł

Witam.Mam stary dom i nie ocieplony około 120 M2.Chcialbym kupić pięć zagazowujący.Jaki ?

Aga
Odpowiedź do  Paweł

Dzień dobry też mam stary dom patrer i piętro ,nie ocieplony ,interesuje mnie rodzaj pieca jaki by ogrzał dom Dziękuję za informację.

Agnieszka

Witam,mam pytanie odnośnie pieca.Dom z cegły,ponad 100m2 aktualnie jest tam piec na węgiel. Czy jeśli chciałabym kocioł na drewno to trzeba jakoś przerobić całą instalacje??Chodzi mi o montaż???Jaka moc pieca do takiego domu będzie najwydajniejsza??Czy oprócz pieca i bufora cos jeszcze trzeba zakupic??

Patryk

Witam ile kW potrzeba na 80 m2

Natalia

Ile kW potrzebuje do domu 150 metrowego?

Robert

Ludzie nie pytajcie się ile KW ma mieć piec. Przelicz to że taki piec da ok 3-max 4kWh na każdy kilogram drewna. Ile kWh potrzebuje twój dom przy 0stC na dobę – od tego zacznijcie. Potem jaką komorę ma piec ile kg drewna pomieści na raz. Jak wrzucisz 20kg otrzymasz ok 60kWh.

zofia

Witam jaki piec i bufor potrzebny jest na dom 300m2 średnio ocieplona

Anna

Mam piec na ekogroszek. Chce dodatkowe źródło ciepła. Jaki piec na drewno polecacie i czy się da go wpiąć do tej samej instalacji co piec na ekogroszek (odcinając piec na ekogroszek)

Joanna

szukam takiego pieca, dom ok 60m2

Marcin

Jaki jest realny koszt takiej instalacji? dom 120 m2

Mariusz

Czy ogrzewanie podłogowe jest dobrym rozwiązaniem do pieca na zgazowanie drewna?

Beata
Odpowiedź do  Mariusz

A ja szukam fachowca w powiecie kościerskim który by zamontował taki pięć wraz z całą armaturą. Czy ktoś może mi dać namiar na dobrego hydraulika?

Karol
Odpowiedź do  Beata

Nie popeniaj tego bledu.

sowas

żaden kocioł czy na drewno czy pellet czy węgiel nie spełnia dyrektywy Ecodesign jest tam wyraźnie napisane że mają być użyte wszystkie dostępne technologie a te są tylko przy gazie i pompie ciepła a skoro producenci mogą olać dyrektywę i jeszcze sprzedawać wybrakowany towar niezgodny z przepisami to na co wydawać kilkaset tysięcy a nawet więcej naprawdę macie tak dużo gotówki że nie wiecie już co z nią zrobić ?

Marek

U mnie w starym domu gdzie był kopciuch zamontowalem powyższy piec z buforem 2 tys litrów.
Najgorsza decyzja w moim życiu.
To cholerstwo nadaje się tylko do nowych domów z podłogowka 100 procent a i tak w wychodzi w ch.. Drożej niż pompa ciepła sąsiada.
I przede wszystkim sąsiad nie zapiernicza cały urlop po drzewo jak ja, a apetyt na drzewo to ustrojstwo ma dwa razy większy niż kopciuch,
a w domu jest zimniej niż wczesniej.
Bufor nagrzewa mi grzejniki do 45 stopni i ochladzam go w niecałe dwie godziny jak przestaje się palić w tym gównie za 28 tysięcy.
Ostrzegam wszystkich przed tym cholerstwem.
Zostawcie sobie lepiej kopciucha.
Przynajmniej ciepło w domu będzie wtedy kiedy palisz, bo tu to że palisz w piecu na maksa nic nie oznacza.ekipa od pieca była 3 razy i w efekcie mam najzimniejsza zimę w 2022/23 w porównaniu do poprzednich lat i w kotłowni nie ma miejsca na drzewo przez gabaryty i jestem kupę kasy do tyłu.
Podsumowujac, masz kopciucha zostaw kopciucha, a jak nie chcesz kopciucha to kup wszystko poza tym.
Jak masz tylko podlogowke to może i się nadaje ale ja osobiscie niegdy nikomu tego nie polecę.
Mam nadzieje ze zakażą produkcji tego pochlaniacza kasy.

Ryszard
Odpowiedź do  Marek

Po co taki duży bufory 2000 litrów to on nusi połykacz drewno żeby takom iloz zacząć do 80% ktoś nie umiał obliczyć .

edward
Odpowiedź do  Ryszard

wystarczył by 500 l bufor nie służy do grzana tylko do magazynowania nadwyżki grzanie buforem i po roku się przegrzewa i nie trzyma temperatury co do zgazowania nie mam to nie będę się wypowiadał ja mam na węgiel i tegorocznej zimy 3 tony spaliłem a pompa ciepła najpierw trzeba mieszkać w normalnym kraju a nie z wariatami co wybierają Tuska Szymusia czy Kaczyńskiego.

Krzyś

Mareczku. Niestety produkcji tego nie zakażą, Mamy unię, modę na ekologię, samochody elektryczne, które tak naprawdę wcale nie są ekologiczne. Moda na pisanie na butelkach że są ekologiczne – z recyklingu, ale nadal plastykowe… Ekologiczne elektrownie atomowe nie emitują dymu – tylko nie informuje się ludzi o odpadach z produkcji paliwa jądrowego, a odpady radioaktywne po jego spaleniu? nie problem zakopie się w ziemi na 20000lat. Zakazać wydobywania węgla pod byle jakim pretekstem… Ekologia jest tam gdzie jest biznes jakieś większej firmy nie koniecznie polskiej. Za całą “ekologię” i tak płaci kowalski. Zakaz budowy elektrowni wiatrowych dla kowalskich pod pretekstem “zabijają ptaki”.

zbigniew

jestem posiadaczem takiego kotła z buforem 1000 l nie wyobrazam sobie innego i tak taniego ogrzewania, ogrzewam 200 m2 domu spalam 30% tego co w kopciuchu .Obsługa jest bardzo prosta ładujesz drewno i co trzy dni wyciągasz popiół zajmuje mi to około 15minut dziennie i zapominam o sprawie na cała dobę, a jak jest dodatnia temperatura to na dwa dni.

Rafał
Odpowiedź do  zbigniew

a jaki model i marka pieca?

Piotr
Odpowiedź do  zbigniew

Panie Zbyszku ja mam200m z czego 20% to podłogowka dom stary ale ocieplony cz atmos 25kw ibufor 1000l do radę?

Grzegorz

Panie Zbigniew, jaki model pieca ? I czy całość podłogowe ogrzewanie? Mam 160 m podłogowego i też stoję przed wyborem pieca zgazowującego.

Anna

Mam dom 150 m, gaz i kopciuch. Ciepła woda na bojler gazowy, kuchenka na gaz z sieci, grzejniki na kopciuch. Za sezon grzewczy wydaje 4000 na drewno i węgiel. Jak jest konieczność to włączam ogrzewanie gazowe.

Michał

Witam. Mysle nad wymiana kopciucha i mam dwie opcje. Albo na pellet albo na zgazowane drewno. Niewiem ktora wybrac opcje. Dom ma ogrzewane jakies 200 m2 grzejniki a podlogowka tylko w kuchni i w lazienkach. Jakies opinie podrzucicie ile drewna idzie w takim na zgazowane drewno

Sylwester

Ten blog budowlany przekłada złożone koncepcje na jasne i zrozumiałe wyjaśnienia