Osuszacz powietrza do domu: cena, rodzaje, opinie, parametry

Osuszacz powietrza
Osuszacz powietrza

Czym jest osuszacz powietrza i jak wybrać odpowiedni model do domu jednorodzinnego?

Nadmiar wilgoci to problem spędzający sen z powiek wielu właścicielom domów. Dzieje się tak, ponieważ może być ona przyczyną powstawania grzybów i pleśni, co oczywiście negatywnie wpływa zarówno na mury, jak i zdrowie domowników.

Złe samopoczucie, chłód, nieestetyczne osady na ścianach, a w niektórych przypadkach skraplająca się woda w kątach pomieszczenia, mogą świadczyć o zbyt dużej wilgotności w domu. Wilgotne ściany wiążą się także z wyższymi kosztami ogrzewania oraz występowaniem nieprzyjemnego zapachu. Najprostszym rozwiązaniem tej kłopotliwej sytuacji może być zakup osuszaczy powietrza. To skuteczny i efektywny sposób na walkę z nadmiarem wilgoci.

Jednak jakie urządzenie wybrać, aby dobrze spełniało swoje zadanie?

Osuszacz adsorpcyjnyAdsorpcyjne osuszacze powietrza wytrącają wilgoć za pomocą zjawiska adsorpcji (woda gromadzi się na powierzchni adsorbentu). W tym wypadku głównym elementem urządzenia jest rotor, który pokryty jest adsorbentem – wykonanym najczęściej z żelu krzemionkowego.
Osuszacz kondensacyjnyKondensacyjne osuszacze powietrza budową przypominają nieco lodówkę bądź klimatyzatory przenośne. Do procesu skraplania wody kondensacyjny osuszacz powietrza wykorzystuje efekt rosy (skraplanie na powierzchni wraz ze spadkiem temperatury).

Jeszcze przed nabyciem osuszacza warto zapoznać się zarówno z samym problemem nadmiernej wilgoci (czym jest to spowodowane oraz w jaki sposób temu zapobiegać), jak i tym: czym jest osuszacz powietrza, na co zwracać uwagę podczas zakupu urządzenia i jak funkcjonuje osuszacz powietrza?

Wilgotność powietrza – co to jest, jak powstaje i jak walczyć z jej nadmiarem?

Wilgotność powietrza jest to zawartość pary wodnej w powietrzu. Najczęściej wartość tego parametru wyrażana jest w procentach.

Optymalna wilgotność powietrza w domu mieści się w przedziale 40-60%.

Niższe wartości są przyczyną:

 • nadmiernego wysychania spojówek,
 • nasilania się objawów górnych dróg oddechowych,
 • przesuszenia skóry.

Zbyt duża wilgotność powoduje natomiast wspomniane już powstawanie pleśni i grzybów, które mają bardzo niekorzystny wpływ na ludzkie zdrowie.

Najbardziej narażone w tym wypadku są dzieci, u których stały kontakt z zagrzybionymi pomieszczeniami może powodować alergie, a nawet astmę.

Bezpośredni wpływ na wilgotność powietrza ma temperatura. W zimnych pomieszczeniach najczęściej obserwuje się nadmiar wilgoci, natomiast w ciepłych pary wodnej jest zdecydowanie mniej.

Ogromne znaczenie ma również pora roku oraz pogoda.

Zimą, gdy na dworze panuje mróz, a grzejniki w domach ustawione są na maksymalną moc, zaś pomieszczenia nie są wietrzone, wilgotność jest na bardzo niskim poziomie (nawet 20%).

Przesuszone powietrze powoduje uczucie suchości w ustach oraz w nosie. Często odczuwa się również drapanie w gardle i ma się problemy z oddychaniem.

Suche powietrze może powodować powstawanie szczelin w parkiecie oraz drewnianych meblach.

Latem z kolei, gdy dodatkowo występują obfite opady deszczu, wilgotność w domach przyjmuje największe wartości (nawet 80-90%).

W takiej sytuacji najczęściej odczuwa się chłód i często występuje ból głowy.

Takie zawilgocenie może powodować choroby górnych dróg oddechowych. Oprócz wpływu na zdrowie i samopoczucie, nadmierna wilgoć wiąże się z zawilgoceniami na ścianach i zaparowanymi oknami.

Wysoka wilgotność sprawia, że umyta podłoga nie chce schnąć, a suszenia prania trwa bardzo długo.

Ogromne znaczenie dla poziomu wilgotności ma także to, kiedy dany budynek został wybudowany.

W starym budownictwie, w którym z reguły ma się do czynienia z bardzo słabą wentylacją niestety dużo łatwiej jest o zbyt duże zawilgocenie.

Problem występowania wysokiej wilgotności dotyczy też obiektów znajdujących się w pobliżu zbiorników wodnych, lasu czy na terenach zacienionych bądź podmokłych.

Niestety najczęściej bywa tak, że na nadmierną wilgoć reaguje się dopiero w momencie pojawienia się widocznej pleśni. Czasami jest jednak jeszcze gorzej – gdy zauważy się coraz częstszą potrzebę odwiedzania lekarza przez domowników.

Niekiedy też problem widzi się, kiedy dojdzie do trwałych uszkodzeń podłóg, mebli i ścian. Natomiast najbardziej kluczowe w tej sytuacji jest jak najszybsze rozpoznanie i podjęcie natychmiastowych działań.

Najwyższy komfort klimatyczny odczuwa się, gdy wilgotność powietrza w pomieszczeniu wynosi około 40-45%. W trakcie intensywnych opadów deszczu zawilgocenie w niektórych przestrzeniach potrafi sięgać nawet 80%.

Nie tylko jest to bardzo szkodliwe dla zdrowia, lecz dodatkowo niszczy wiele elementów znajdujących się w budynku.

W jaki sposób rozpoznać skalę zawilgocenia w domu czy mieszkaniu?

Mury budynków są bardzo chłonne, a zwłaszcza, gdy są wykonane z porowatych materiałów, takich jak ceramika, keramzyt czy gazobeton.

Trochę mniej chłonny jest na przykład beton, ale w przypadku długiego oddziaływania wody, nawet w tym wypadku może to doprowadzić do solidnego zmoknięcia.

Wilgotne ściany charakteryzują się występowaniem mokrych plam i rudawych zacieków.

Jeśli natomiast wilgoć wchodzi w głębsze warstwy ścian, wówczas zaczynają pękać tynki, farba się łuszczy a tapeta odpada całymi płatami.

W przypadku zawilgocenia permanentnego niestety widoczne będą już zarodniki pleśni, które występują w postaci ciemnych plamek na mokrych murach.

Towarzyszy temu brzydki zapach stęchlizny.

Wilgotność można zmierzyć niedrogim, elektronicznym miernikiem, który można kupić w sklepach ze sprzętem AGD.

Jeśli wartość tego parametru przekracza zalecane maksimum – czyli 60%, należy wówczas podjąć kroki, mające na celu jego zmniejszenie.

Przyczyn zbyt dużej wilgotności może być całe mnóstwo (np. duża intensywność suszenia prania), lecz jeśli budynek nie znajduje się w terenie, gdzie jest ona naturalnie podwyższona, to istnieje kilka możliwości – na przykład:

Jak walczyć z nadmierną wilgocią w domu?

Przede wszystkim wypadałoby zwalczyć jej przyczynę i obniżyć zawilgocenie w pomieszczeniach oraz usprawnić wentylację. Jeśli wystąpił już grzyb lub pleśń, oraz pojawiły się nieprzyjemne zapachy; zarodniki pleśni / zarodniki grzybów należy jak najszybciej usunąć.

W tym celu można wykorzystać specjalne środki chemiczne, ale gdy zagrzybienie jest bardzo duże, jedynym rozwiązaniem jest skuwanie tynków. W tym wypadku również niezbędne będzie zastosowanie skutecznego środka grzybobójczego.

Powszechnie panuje przekonanie, że najlepszy sposób na walkę z wilgocią to intensywne ogrzewanie pomieszczeń, co oczywiście nie jest prawdą.

Jest to bowiem rozwiązanie jedynie czasowe i bardzo energochłonne, ponieważ suszona przestrzeń musi być jednocześnie grzana i wietrzona, a w przypadku niesprzyjającej pogody (deszczowo i zimno), sposób ten jest całkowicie nieskuteczny.

Niestety naprawa niektórych problemów powodujących zbyt dużą wilgotność w domu może być bardzo kosztowna, a czasami nawet całkowicie nieosiągalna. W takich wypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zakup osuszaczy powietrza, które bez ingerowania w strukturę budynku są w stanie skutecznie obniżyć poziom zawilgocenia.

Co to jest osuszacz powietrza i jak działa?

Co to jest i jak działa osuszacz powietrza?
Co to jest i jak działa osuszacz powietrza?

Osuszacze powietrza to urządzenia zasilane prądem elektrycznym, które służą do wychwytywania oraz usuwania nadmiaru wody z powietrza, dzięki czemu w pomieszczeniach obniża się wilgotność.

Sprzęty te zasysają powietrze. Następnie wilgoć w postaci pary wodnej jest skraplana w układzie zbierającym, po czym trafia do zbiornika znajdującego się wewnątrz bądź na zewnątrz urządzenia.

Tak w dużym skrócie i uogólnieniu można opisać pracę osuszaczy powietrza.

W zależności od wydajności, urządzenie to potrafi w ciągu paru godzin odciągnąć nawet kilka litrów wody.

Osuszacze powietrza idealnie nadają się do pomieszczeń, w których jest podwyższona wilgotność, a także zagrzybionych bądź zalanych.

Nie należy ich mylić z pochłaniaczami, w których co jakiś czas trzeba wymieniać wkłady (pochłaniacz nadmiaru wilgoci ma nawet kilkadziesiąt razy niższą skuteczność). Domowe osuszacze powietrza są droższe i mają większą pojemność zbiornika, ale koszt ich zakupu z czasem się zwraca.

To, w jaki sposób działa osuszacz powietrza, w dużej mierze zależy od jego rodzaju.

Ogólnie rzecz ujmując, głównym zadaniem osuszacza powietrza jest pozbycie się nadmiaru wilgoci z pomieszczeń. Domowe osuszacze dzielą się na osuszacze kondensacyjne i adsorpcyjny osuszacz powietrza, a sposób ich pracy się od siebie różni.

Kondensacyjne osuszacze powietrza zasysają wilgotne powietrze przy pomocy wentylatora. Następnie przepuszczają je przez filtr i doprowadzają do układu chłodniczego.

Woda skraplana jest do zbiornika, w który wyposażony jest osuszacz powietrza, a suche już powietrze po ogrzaniu o około 2 stopnie Celsjusza trafia z powrotem do pomieszczenia.

Adsorpcyjny osuszacz powietrza wyposażony jest w pokryty specjalną substancją higroskopijną rotor, przez który przechodzi wilgoć, która następnie jest skraplana i przenoszona do zbiornika.

Dodatkowym atutem tego typu urządzeń jest spore ocieplenie pomieszczenia, ponieważ wydmuchiwane powietrze jest cieplejsze aż o 10℃.

Rodzaje osuszaczy powietrza, parametry i funkcje

Osuszacze powietrza - rodzaje, parametry i funkcje
Osuszacze powietrza – rodzaje, parametry i funkcje

Na rynku dostępnych jest wiele osuszaczy powietrza. Od wersji miniaturowych stosowanych w małych pomieszczeniach w domu lub mieszkaniu, aż po sporych rozmiarów przemysłowe osuszacze powietrza.

Czym się kierować podczas wybierania osuszacza?

Ważne są nie tylko zasady działania sprzętu, ale przede wszystkim jego zastosowanie. W tej kwestii można ogólnie wyróżnić dwa rodzaje:

 1. Osuszacz powietrza do domu.
 2. Osuszacz powietrza do wykorzystania podczas prac budowlanych.

Drugi z nich doskonale spisuje się w trakcie wszelkiego rodzaju remontów, wykończeń itp. Urządzenie to umożliwia na przykład dużo szybsze wysuszenie tynków czy wylewki. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu.

Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj osuszacza powietrza pobiera dużą ilość energii elektrycznej i charakteryzuje się wysoką wydajnością. Jest wyposażony w sporych rozmiarów zbiornik bądź posiada specjalną rurkę umożliwiającą stałe odprowadzanie cieczy.

Przemysłowy osuszacz powietrza wykonany jest z trwałych materiałów i zazwyczaj ma różnego rodzaju udogodnienia, na przykład kółka bądź uchwyt, które są pomocne w transporcie maszyny.

W przypadku domów, mieszkań czy biur dużo lepiej sprawdzi się domowa wersja osuszacza powietrza. Jest on nie tylko znacznie mniejszy, ale najczęściej posiada również ciekawy designerski wygląd.

Domowy osuszacz powietrza pobiera też mniej energii i jest dużo cichszy podczas pracy.

Charakteryzuje się wydajnością na poziomie od 5 do 40 l/24 h. Obudowa osuszaczy domowych najczęściej jest wykonana z tworzyw sztucznych.

Istnieją wspomniane już dwa rodzaje osuszaczy domowych.

Kondensacyjny osuszacz powietrza

Głównymi elementami osuszaczy kondensacyjnych są:

 • kompresor,
 • dwa powietrzne wymienniki ciepła,
 • wentylator.

W układzie chłodniczym nie trzeba uzupełniać czynnika, ponieważ osuszaczy kondensacyjnych ma hermetyczne wymienniki ciepła.

Kondensacyjne osuszacze powietrza wymagają jedynie czyszczenia filtra powietrza.

Osuszacz kondensacyjny jest bardzo skuteczny, ale jego wydajność osuszania zależy od temperatury oraz wilgotności pomieszczenia. Kondensacyjny osuszacz powietrza najlepiej pracuje w temperaturze 30℃ i zawilgoceniu na poziomie 80%.

Kondensacyjny osuszacz powietrza nie nadaje się do użytku w niskich temperaturach.

Osuszacz adsorpcyjny

W osuszaczu adsorpcyjnym, podczas przepływania powietrza przez rotor, osadza się na nim wilgoć, która następnie jest skraplana i odprowadzana do zbiornika.

Urządzenia te charakteryzuje duży pobór prądu, ale jednocześnie są lżejsze i o ładniejszym wyglądzie.

Osuszacze adsorpcyjne oferują nieco mniejszą wydajność osuszania, ale jest ona stała niezależnie od temperatury (mogą być stosowane przy temperaturze od 0 stopni Celsjusza) i wilgotności.

Niektóre sprzęty posiadają dodatkowe, bardzo przydatne funkcje.

Poza obniżeniem wilgotności mogą również:

 • usuwać kurz,
 • wyeliminować roztocza,
 • jonizować, sterylizować i nawilżać powietrze.

Wiele urządzeń wyposażonych jest w czujniki, które zatrzymają pracę w momencie, gdy zbiornik całkowicie się napełni.

O większej ilości dodatkowych funkcji można przeczytać w dalszej części artykułu.

Po dokonaniu ostatecznej decyzji odnośnie rodzaju osuszacza, konkretny model należy wybrać na podstawie parametrów sprzętu. Aby urządzenie w stu procentach spełniało swoje najważniejsze zadanie, musi być przede wszystkim wydajne.

Sprawność podawana jest w tym przypadku w litrach na godzinę lub ewentualnie l/24 h.

Kolejnym ważnym parametrem jest przepływ powietrza, który podawany jest w metrach sześciennych na godzinę.

Rozbieżność jest tu jednak bardzo duża, ponieważ są osuszacze powietrza oferujące tę wartość na poziomie 100, zaś inne – 850 m3/h.

Żeby wybrać odpowiedni, należy podzielić przepływ powietrza przez kubaturę pomieszczenia, w którym urządzenie ma pracować.

Im wyższa wartość tego parametru, tym sprzęt będzie lepiej się sprawdzał w mocno wilgotnych pokojach.

Istotne znaczenie ma także pobór mocy, która w zależności od tego jaka jest wydajność osuszania może wynosić od 200 do 800 W.

Mowa tu jednak o naprawdę dobrych osuszaczach, gdyż na rynku można znaleźć i takie, które pobierają jedynie około 20 W.

Urządzenie powinno także charakteryzować się cichą pracą.

W przypadku większości osuszaczy powietrza generowany hałas jest na poziomie około 45-60 dB. Są jednak osuszacze powietrza bardzo ciche, których głośność nie przekracza 40 dB.

Podczas zakupu osuszacza warto wziąć także pod uwagę pojemność zbiornika. Im pojemność zbiornika będzie większa, tym rzadziej będzie trzeba go opróżniać. Najmniejsze wersje mają pojemność zbiornika od 0,5 do 2,5 litra, z kolei urządzenia duże – pojemność zbiornika od 6 do nawet 8 litrów.

Sterowanie urządzeniami do osuszania powietrza może odbywać się na dwa sposoby – mechaniczny i elektroniczny.

Warto zdecydować się na drugi, ponieważ umożliwia to swobodną kontrolę i łatwe wybieranie danych opcji.

Coraz więcej modeli osuszaczy posiada także wyświetlacz LCD, na którym widnieją najistotniejsze parametry techniczne osuszania. Ich stałe wyświetlanie i kontrolowanie pomoże w bardzo szybkim tempie efektywnie osuszyć dane pomieszczenie.

Osuszacz powietrza akcesoria

Osuszacz powietrza akcesoria
Osuszacz powietrza akcesoria

Grzałka

Niektóre z urządzeń wyposażone są we wbudowaną grzałkę, dzięki której mogą być one stosowane również jako przenośny grzejnik.

Lampa UV

Lampa UV w osuszaczu powietrza ma działanie antybakteryjne i umożliwia sterylizację osuszanego powietrza.

Jest to niezwykle przydatne w przypadku pomieszczeń, które są zagrożone rozwojem bakterii.

Pompa wody

Istnieją osuszacze powietrza, które posiadają specjalne pompy umożliwiające odprowadzanie wody na zewnątrz budynku bądź do kanalizacji znajdującej się powyżej urządzenia.

Często bywa tak, że w sprzętach niewyposażonych w ten element, istnieje możliwość jego instalacji. Wówczas jego parametry można ustawić odpowiednio do konkretnych potrzeb.

Filtr węglowy

W niektórych pomieszczeniach, takich jak na przykład piwnice, występować może nieprzyjemny zapach stęchlizny.

Powstaje on poprzez zbyt długie oddziaływanie wilgoci. Filtr węglowy służy do pochłaniania brzydkich zapachów, jednak aby dobrze spełniał swoje zadanie, musi być dość często wymieniany.

Kółka

W przypadku niewielkich rozmiarów domowych osuszaczy adsorpcyjnych ich występowanie nie ma najmniejszego sensu.

Jednak w modelach o dużych wymiarach (budowlane osuszacze powietrza) bywają bardzo przydatne w momencie transportowania urządzenia.

Filtr powietrza

Filtr powietrza to element wyposażenia, służący do wyłapywania zanieczyszczeń z powietrza. Jest on bardzo przydatny zwłaszcza w miejscach, w których występuje duża ilość kurzu czy pyłów. W podstawowych urządzeniach znajdują się filtry siatkowe, natomiast w lepszych – gąbkowe (wyłapują więcej zanieczyszczeń).

Dodatkowe funkcje w osuszaczach powietrza

Higrostat

Higrostat to element umożliwiający regulację wilgotności w danej przestrzeni. Urządzenie osusza powietrze tylko do ustawionej wartości parametru.

Dzięki niemu pochłaniacz wilgoci pracuje jedynie wtedy, kiedy trzeba, więc wyposażenie w ten element wpływa na mniejsze zużycie prądu.

Higrometr

Higrometr jest to wbudowany miernik zawilgocenia, wskazujący poziom wilgotności powietrza, które przepływa przez osuszacz wilgoci.

W wielu urządzeniach połączony jest on z higrostatem.

Regulacja mocy wentylatora

Ta funkcja dodatkowa przydaje się zwłaszcza w urządzeniach domowych. Dzięki zmniejszeniu mocy wentylatora, sprzęt pracuje nieco ciszej, ale wydajność osuszania jest niższa.

Odprowadzanie wody

W urządzeniach wyposażonych w tę funkcję nie trzeba martwić się o stałe monitorowanie napełnienia zbiornika i jego opróżnianie.

Ten element znacząco wpływa na komfort użytkowania.

Auto-restart

Dodatkowa funkcja, która przydaje się podczas ciągłego odprowadzania wilgoci, polegająca na tym, że po przerwie w dostawie prądu, urządzenie włącza się automatycznie.

Wyłącznik przepełnieniowy

W tę funkcję wyposażona jest tak naprawdę większość osuszaczy powietrza posiadających zbiornik.

Dzięki niej urządzenie wyłącza się po zapełnieniu pojemnika i zapobiega tym samym wylaniu się jego zawartości do pomieszczenia.

Ten element najczęściej składa się z pływaka i przełącznika. W przypadku urządzeń profesjonalnych stosuje się natomiast wyłączniki pojemnościowe lub hydrostatyczne.

Licznik godzin

Jest to funkcja, która liczy długość pracy urządzenia. Wyposażenie w ten element sprawdza się głównie w wypożyczalniach sprzętu budowlanego. Dzięki niemu można rozliczać klienta na podstawie czasu, w którym korzystał z osuszacza. Umożliwia to także dokonanie orientacyjnych obliczeń odnośnie zużycia prądu.

Licznik zużycia energii

Dokładnie mierzy on ilość wykorzystanego prądu. Często korzystają z tej funkcji firmy osuszające, dzięki czemu mogą rozliczać zużytą energię między innymi z ubezpieczalnią czy wspólnotą mieszkaniową.

Automatyczne rozmrażanie

Podczas używania urządzenia kondensacyjnego w temperaturach poniżej 10 stopni Celsjusza, na jego wymienniku może gromadzić się lód, który z czasem zaczyna blokować przepływ powietrza.

Zmniejszona jest wówczas wydajność osuszacza, a w najgorszym wypadku może prowadzić to do wystąpienia jego awarii.

Funkcja automatycznego rozmrażania nagrzewa wymienniki ciepła poprzez zmianę przepływu gazu i tym samym je rozmraża.

Należy pamiętać, że osuszacze powietrza mogą posiadać pewne akcesoria i dodatkowe funkcje, takie jak na przykład programator czasowy. Zyskuje się wówczas wiele innych korzyści poza samą regulacją wilgotności.

Gdzie postawić osuszacz powietrza i kiedy warto go stosować?

Gdzie postawić urządzenie?
Gdzie postawić urządzenie?

Jeżeli chodzi o miejsce, w którym stanąć ma domowy osuszacz powietrza to przede wszystkim powinno być wybrane tak, by urządzenie najzwyczajniej w świecie nie przeszkadzało w codziennym funkcjonowaniu domowników.

Nie można też w żaden sposób zakłócać jego pracy na przykład poprzez zasłanianie wlotu powietrza, gdyż sprzęt oprócz tego, że dużo gorzej będzie wówczas działać, to dodatkowo może to spowodować jego awarię.

W zależności od wybranego rodzaju będzie się miało różne możliwości ustawienia w pomieszczeniu.

Osuszacze kondensacyjne z reguły są większe i głośniejsze, więc w ich przypadku można mieć nieco większy kłopot z wybraniem odpowiedniego miejsca.

Urządzenia głośne mogą bowiem drażnić lub nawet nie dawać spać domownikom jeśli są ustawione na przykład w sypialni bądź w jej pobliżu.

Warto pamiętać także o konieczności opróżniania co jakiś czas zbiornika oraz o włączaniu i wyłączaniu sprzętu, dlatego ważne jest by osuszacz wilgoci stał w miejscu łatwo dostępnym.

Kiedy warto kupić osuszacz?

Tak naprawdę powinien on się znaleźć w każdym domu czy mieszkaniu, gdyż prędzej czy później to urządzenie się bardzo przydaje.

A już na pewno wtedy, gdy wilgotność powietrza w pomieszczeniach przekracza maksymalną zalecaną wartość, czyli 60%.

Szczególnie narażone na nadmiar wilgoci są:

Urządzenia osuszające powietrze polecane są zwłaszcza w przypadku starych budynków, które posiadają słabą wentylację i najczęściej nie posiadają odpowiedniej izolacji cieplnej.

Oprócz tego istnieje również kilka innych sytuacji związanych z usterkami budowlanymi lub instalacyjnymi, na przykład:

Osuszacze powietrza są niezwykle przydatne w momencie zalania mieszkania czy w przypadku, gdy budynek znajduje się na terenie podmokłym lub zacienionym.

Urządzenia te przydadzą się również osobom, które uwielbiają długotrwałe kąpiele lub na przykład planują remont.

Nawet zwykły domowy osuszacz wilgoci potrafi sprawić, że świeże gipsy i farby będą schły w dużo szybszym tempie. Ustawienie urządzenia w łazience zapobiegnie zaparowaniu ścian i luster, a w pralni umożliwi szybsze wysychanie prania. Należy pamiętać, że osuszacz powietrza, mimo iż jest bardzo przydatny, to z pewnością nie rozwiąże problemu na przykład niesprawnej wentylacji, a jedynie będzie sposobem na szybką regulację wilgotności.

Urządzenie do osuszania powietrza w domu w kompaktowej wersji pomoże zapanować nad nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach, które są najbardziej na nią narażone.

Doskonale sprawdzą się również w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, które mogą w bardzo szybkim tempie znacząco podnieść poziom zawilgocenia.

Dużo słyszy się o szkodliwości działania zbyt suchego powietrza, natomiast prawda jest taka, że odchylenia zarówno w jedną, jak i drugą stronę, niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie człowieka.

Każda z tych sytuacji powinna być rozpatrywana z osobna i należy przede wszystkim brać pod uwagę warunki, w jakich urządzenie będzie pracowało.

Czasami bywa bowiem tak, że wysoki poziom wilgoci jest skutkiem konstrukcyjnych wad budynku, a czasem jest po prostu efektem długotrwałego zaniedbania – na przykład częstego suszenia dużej ilości prania na stojących suszarkach bez jednoczesnego wietrzenia.

Jak dobrać osuszacz powietrza do powierzchni domu?

Jak dobrać sprzęt do powierzchni domu?
Jak dobrać sprzęt do powierzchni domu?

Wybór osuszacza powietrza zależy w głównej mierze od potrzeb.

W przypadku chęci wysuszenia miejscowego, na przykład po zalaniu, pod uwagę bierze się nieco inne funkcje, niż w momencie, gdy chce się ustawić urządzenie na stałe.

Żeby odpowiednio dobrać osuszacz powietrza do domu, należy przede wszystkim kierować się parametrami sprzętu.

Najważniejszym z nich jest wspomniana już wcześniej wydajność osuszania.

To właśnie ona decyduje o tym, jak dużo wilgoci zostanie pochłonięte.

W przypadku regulacji wilgotności pomieszczenia wystarczą urządzenia, które mają wydajność osuszania na poziomie 5-10 l/24 h.

Do osuszania wnętrza domu o powierzchni 50 metrów kwadratowych najlepiej jest wybrać mocniejszy sprzęt – około 20 l/24 h.

Jeśli potrzeba odwilżania dotyczy piętrowego domu, lepiej jest zdecydować się na dwa mniejsze urządzenia niż jedno duże.

W przypadku zalania czy powodzi trzeba wybrać dużo bardziej wydajny sprzęt. Nie ma tu jednak górnej granicy. Im wydajność osuszacza będzie większa, tym szybciej wyeliminuje się wodę i zminimalizuje tym samym ryzyko wystąpienia pleśni i grzybów.

Kolejny istotny parametr, który odgrywa dużą rolę odnośnie wyboru odpowiedniego urządzenia do powierzchni domu to przepływ powietrza.

Jeśli planuje się zakup osuszacza w celu zmniejszenia zawilgocenia w niewielkim mieszkaniu, które posiada prosty układ to jego wartość może być na najniższym poziomie.

Posiadając mieszkanie większe lub o skomplikowanym układzie pomieszczeń, parametr ten musi być wyższy, ponieważ wówczas powietrze będzie potrzebowało większego ruchu, by dotrzeć w każde miejsce.

Przepływ powietrza powinien być dość wysoki także w sytuacjach takich jak zalanie czy podczas budowy, remontu itd.

Osuszacz powietrza – zalety i wady

Osuszacz powietrza do domu: cena, rodzaje, opinie, parametry
Osuszacze powietrza – zalety i wady

Jeśli zastanawiasz się jak wybrać osuszacz powietrza zapoznaj się z listą wad i zalet tych urządzeń.

Osuszacze powietrza mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Najważniejszą korzyścią, jakie niesie za sobą stosowanie tych urządzeń jest zapobieganie rozwoju pleśni i grzybów, które mają szkodliwy wpływ na zdrowie, a także na kondycję ścian.

Odpowiednio dobrane osuszacze powietrza potrafią być niezwykle skuteczne – zapewniona zostaje optymalna wilgotność powietrza.

Nadmiar wilgoci nie występuje jedynie w budynkach starych. Zwyczajne suszenie prania w domu w dużych ilościach czy bardzo długie, gorące kąpiele mogą przyczyniać się do powstawania różnych wykwitów na ścianach nawet w domach nowo wybudowanych.

Warto więc zdecydować się na osuszacze powietrza bez względu na to, kiedy budynek został wzniesiony i jaką metodą.

Korzystanie z tego typu sprzętu oprócz regulacji wilgotności, przynosi także wiele innych korzyści, w zależności od posiadanych funkcji.

Osuszacze powietrza mogą także sterylizować powietrze, pochłaniać nieprzyjemne zapachy z otoczenia, wyłapywać zanieczyszczenia, a nawet służyć jako przenośny grzejnik. Są to więc urządzenia uniwersalne, które doskonale sprawdzają się niemal w każdym domu.

Jeżeli chodzi o wady, to są one zależne od wybranego rodzaju osuszacza powietrza.

Działają one na nieco innych zasadach i posiadają różne właściwości, więc należy je omówić osobno.

Wydajność osuszaczy kondensacyjnych uzależniona jest od warunków, w jakich sprzęt ma pracować. Chodzi tu konkretnie o temperaturę i wilgotność. Największą sprawność kondensacyjny osuszacz powietrza osiąga przy dość wysokich wartościach (temperatura 30°C i wilgotność 80%).

Spadek ilości pary wodnej w powietrzu obniża wydajność osuszania.

Wykorzystanie tego rodzaju urządzeń w temperaturach niższych jest niemożliwe.

Zaletami tych osuszaczy jest natomiast uniwersalność zastosowań, wysoka żywotność, niska wrażliwość na zanieczyszczenia oraz dobry stosunek ceny do wydajności.

Urządzenia adsorpcyjne natomiast cechują się trwałością, możliwością mycia, zdolnością do samooczyszczenia i zapobieganiem rozwojowi bakterii.

Ich wydajność osuszania jest stała bez względu na występującą temperaturę i zawilgocenie.

Jedną z największych zalet jest także to, że możliwe jest ich wykorzystanie w temperaturze już od 0 stopni Celsjusza.

Niestety wiąże się to z wyższym poborem mocy, a więc większym zużyciem prądu, więc jego utrzymanie jest droższe w porównaniu do modeli kondensacyjnych.

Osuszacze adsorpcyjne cechują się również wysoką wrażliwością na zanieczyszczenie powietrza, wobec czego nie nadają się do prac budowlanych oraz do pomieszczeń, w których występuje dużo kurzu, pyłów i innych zabrudzeń.

Osuszacz powietrza cena

Osuszacz powietrza cena
Osuszacz powietrza cena

Cena osuszacza powietrza jest mocno uzależniona od jego rodzaju, posiadanych parametrów technicznych oraz dodatkowych funkcji. Najtańsze modele można zakupić już za około 100-200 złotych.

Są to jednak urządzenia o dość ograniczonych możliwościach.

Nadają się jedynie do osuszania niewielkich przestrzeni, na przykład garderoby czy małej łazienki do około 5 m2.

Jeśli osuszanie powietrza ma się odbywać na sporych powierzchniach, należy wybierać sprzęty o większej wydajności i nastawić się na wydatek rzędu od 500 do nawet 2 tysięcy złotych.

Niestety obecnie bardzo często to właśnie cena bywa głównym wyznacznikiem wpływającym na ostateczny zakup.

Jednak w przypadku osuszaczy nie jest to dobre postępowanie, ponieważ w ten sposób można kupić nieodpowiednie urządzenie, na przykład za mało wydajne.

Przede wszystkim należy mieć na uwadze to, że osuszacz powietrza dobiera się do konkretnego pomieszczenia, w którym będzie pracował, wobec czego trzeba zadbać o jak najczęstszą wymianę całej kubatury powietrza przez osuszacz wilgoci w danej przestrzeni.

Im więcej tych wymian w ciągu godziny, tym osuszanie będzie bardziej skuteczne.

Wybierając urządzenia, najlepiej kierować się dobieraniem odpowiednich parametrów. Jedynie wówczas można mieć pewność, że sprzęt dobrze się sprawdzi i wydane pieniądze nie pójdą na marne.

Jak długo trwa osuszanie powietrza i jak zwiększyć efektywność urządzenia?

Czas potrzebny do osuszenia pomieszczenia zależy od wielu czynników.

Najważniejszymi z nich są temperatura i wilgotność, kubatura, wydajność osuszania oraz zyski wilgoci.

Wszystkie te elementy sprawiają, że czas niezbędny do osuszenia jest trudny do oszacowania i może zająć od kilku godzin do nawet kilku dni.

Co natomiast można zrobić, aby zwiększyć efektywność odwilżania?

Dobrym pomysłem jest ustawienie urządzenia osuszającego na środku danego pomieszczenia. Wówczas obrabiane powietrze ma największą możliwość przepływu po całym pomieszczeniu.

Najważniejsze zasady zakupu osuszacza kondensacyjnego:

 1. Osuszane pomieszczenie musi być zamknięte (zamknięte okna i drzwi).
 2. Konieczne jest przestrzeganie minimalnej odległości urządzenia od ścian – zazwyczaj wynosi ona około 0,2-0,5 m.
 3. Ustawienie na środku pomieszczenia zwiększy efektywność osuszacza.
 4. Nie wolno umieszczać urządzenia w pobliżu źródeł ciepła.
 5. Na osuszaczu nie powinny znajdować się żadne przedmioty.
 6. Wlot oraz wylot powietrza nie mogą być zasłonięte.
 7. Należy używać osuszaczy tylko w takim zakresie temperatur, który jest zgodny z instrukcją obsługi.
 8. Magazynowanie urządzenia oraz jego transport powinien odbywać się w pozycji identycznej z roboczą.
 9. Jeżeli punkt rosy leży poniżej 2-5°C, nie jest możliwe uzyskanie parametrów powietrza.

Najważniejsze zasady zakupu osuszacza adsorpcyjnego:

 1. Stosowanie urządzeń w pomieszczeniach zamkniętych.
 2. Istnieje możliwość instalacji sprzętu zarówno w pomieszczeniu osuszanym, jak i poza nim.
 3. Wilgotne powietrze należy odprowadzić na zewnątrz osuszanej przestrzeni poprzez kanały.
 4. Instalacja kanałów powinna być możliwie jak najkrótsza.
 5. Kanały muszą być wykonane ze stali nierdzewnej.
 6. Nie można zasłaniać wlotu i wylotu powietrza w urządzeniu.

Żeby osuszacz powietrza jak najlepiej spełniał swoje funkcje, powinien być dobrze dostosowany do warunków, w jakich będzie zmuszony pracować.

Jeden model będzie odpowiedni do łazienki, inny osuszacz powietrza do samochodu, a zupełnie różny od nich będzie ten przeznaczony do pracy na placu budowy, gdzie potrzebna jest bardzo wysoka wydajność osuszania.

Tylko wtedy można liczyć na najwyższą efektywność sprzętu.

W domowych warunkach bardzo ciekawą opcją są modele z higrostatem, który automatycznie steruje pracą urządzenia, utrzymując określony poziom wilgotności.

Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, dzięki czemu używanie osuszacza będzie dużo bardziej komfortowe.

Czy korzystanie z osuszacza powietrza jest szkodliwe?

Dobrej jakości urządzenia służące do osuszania pomieszczeń posiadają udowodnioną, wysoką wydajność osuszania, jednak mimo tego, w Internecie można natknąć się na pytania, czy aby na pewno jest to rozwiązanie bezpieczne, które w żaden sposób nie szkodzi zdrowiu.

Odpowiedź na tego typu rozważania jest dość łatwa. Im osuszacz powietrza jest skuteczniejszy (wyższej jakości czyli droższy), tym bezpieczniejszy.

Faktycznie, najtańsze osuszacze powietrza mogą podczas swojej pracy produkować związki, które w pewnych dawkach są dla ludzi (zwierząt również) szkodliwe. Chodzi tu przede wszystkim o jony, ozon oraz promienie ultrafioletowe.

Wobec tego kiedy zamierzamy wybrać osuszacz powietrza do kontroli nadmiaru wilgoci należy wystrzegać się produktów tanich, a już zwłaszcza, gdy pochodzą one z rynku azjatyckiego. Podczas zakupu domowych osuszaczy nie warto kierować się tylko ich ceną. Większą uwagę należy zwrócić na parametry techniczne takie jak wydajność osuszania czy pojemność zbiornika i jakość wykonania urządzenia.

7 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jacek

Ja akurat mam osuszacz i bardzo sobie chwalę

Kierad

Mamy w firmie. Bardzo udane urządzenie, jak jest za duża wilgotność włączamy i chwila moment jest w normie. Super sprawa

Donia

W obecnych czasach osuszacz to spoko sprawa, sama z małżonkiem zakupiłam do domu bo mieliśmy problem z za dużą wilogocią, pleśń i takie jakby rozwarstwianie mebli z tego powodu, do tego ciężkie, mokre powietrze. Skraplająca się nie raz wilgoć, ogólnie ciężka sprawa. Osuszacz rozwiązał nasze problemy, urządzonko działa sobie w swoim rytmie, ciche, niezawodne ładnie wykonane. Polecam problem do it 😀

Adam
Odpowiedź do  Donia

Czy możesz napisać z jakiego modelu osuszacza korzystasz?

Jolanta
Odpowiedź do  Donia

Pani Doniu czy mogła bym się dowiedzieć jakiej firmy oczyszczacz powietrza pani kupiła i w jakiej cenie?Z góry dziękuję.

Mariusz

Może jakieś namiary na serwis osuszacza blyss

Regina

Mega wydajny osuszacz. W bloku gdzie każdy każdego zalewa to jest element obowiązkowy, szybko wyciąga wilgoć. Kilka opcji nastawu i dość cichy.