Cyklinowanie parkietu: cena, jak cyklinować [krok po kroku]

Cyklinowanie parkietu
Cyklinowanie parkietu

Drewniane podłogi przyciągają uwagę swoim zachwycającym wyglądem. Z czasem jednak podłogi ulegają zniszczeniu. Na szczęście można podłogę odnowić. Remont parkietu najczęściej polega na jego cyklinowaniu, a następnie na odpowiednim wykończeniu podłóg przez lakierowanie podłogi, olejowanie czy malowanie farbami. Kiedy warto cyklinować podłogę drewnianą? Na czym polega proces szlifowania podłóg? Ile trzeba zapłacić za usługę cyklinowania parkietu?

Naturalne drewno na podłogach ma wiele zalet – jest eleganckie, przyjemne w dotyku, ale również nadaje się do renowacji. Właściwość ta wynika z jego budowy, ponieważ drewno można stopniowo szlifować, odsłaniając jego kolejne warstwy. Wobec tego nawet stara podłoga drewniana może wyglądać jak nowa, gdy zostanie poddana renowacji.

Jakie drewniane podłogi można cyklinować?

Jakie podłogi można cyklinować?
Jakie drewniane podłogi można cyklinować?

Cyklinowanie podłóg jest procesem, który może być przeprowadzony w jedynie wtedy, gdy drewniana podłoga spełnia odpowiednie warunki. Cyklinowanie podłóg można przeprowadzić na poniższych nawierzchniach:

Parkiety drewnianeWykonane z klepek z naturalnego drewna.
Mozaiki drewnianeMające powierzchnię z naturalnego drewna.
Podłogi z desekPodłogi drewniane składające się z litych desek w zasadzie z każdego rodzaju drewna.
Panele podłogowe warstwowePanele z drewna także można szlifować, jednak w tym przypadku należy zwrócić uwagę na grubość wierzchniej powłoki drewna. Gdy będzie ona zbyt cienka, wtedy odradza się cyklinowanie podłóg. Informacje o możliwości cyklinowania podłogi można znaleźć na etykiecie paneli lub w instrukcji producenta.
Schody drewnianeStopnie oraz inne elementy schodów drewnianych.
Listwy przypodłogoweWykonane z naturalnego drewna.

Gdy mamy wątpliwości, czy jakaś nawierzchnia nadaje się do cyklinowania, najlepiej skorzystać z pomocy ekspertów w tej dziedzinie, czyli firm zajmujących się renowacją podłóg drewnianych.

Na czym polega cyklinowanie parkietu?

Na czym polega cyklinowanie parkietu?
Na czym polega cyklinowanie parkietu?

Cyklinowanie drewnianej podłogi to proces szlifowania nawierzchni z użyciem maszyny nazywanej cykliniarką. Jest ona wyposażona w tarcze do szlifowania lub pasy z papieru ściernego. Dodatkowo stosuje się także inne urządzenia szlifierskie, aby odnawiać powierzchnię drewna kompleksowo. Podczas cyklinowania dochodzi do zdarcia wierzchniej warstwy drewna wraz z pokrywającym podłogi lakierem. Najczęściej odnawianie podłogi polega na usunięciu około 1-2 mm materiału. Pod spodem widoczna jest wtedy świeża warstwa drewna pozbawiona niedoskonałości – zabrudzeń, przebarwień czy wgnieceń. Dzięki temu podniszczona drewniana podłoga może odzyskać swój blask i służyć na wiele kolejnych lat. Prace polegające na cyklinowaniu parkietu można wykonać samodzielnie, ale można także wynająć ekipę, która zajmie się przeprowadzeniem całego procesu renowacji parkietu.

Po co wykonuje się cyklinowanie parkietu?

Po co wykonuje się cyklinowanie parkietu?
Po co wykonuje się cyklinowanie parkietu?

Prawidłowe cyklinowanie parkietu krok po kroku umożliwia nadanie podłodze estetycznego wyglądu, a następujące po tym procesie lakierowanie podłogi, olejowanie czy malowanie farbami zabezpiecza drewno przed zniszczeniem i poprawia wygląd podłóg. Cyklinowanie można prowadzić na wielu rodzajach podłóg drewnianych – nawet tych mających wiele lat, gdy nadal pozwala na to stan parkietu. Gdy zatem drewno przestaje wyglądać atrakcyjnie, nie trzeba decydować się na całkowitą wymianę podłogi na nową. Wystarczy odnowić stary parkiet decydując się na profesjonalne cyklinowanie podłogi.

Zalety cyklinowania podłogi drewnianej

 • Odnowienie wyglądu podłogi – stara, podniszczona nawierzchnia podłóg znów może być jak nowa.
 • Całkowita zmiana wyglądu podłogi – cyklinowanie może posłużyć również do tego, aby nadać podłodze odmienny wygląd niż dotychczasowy. To możliwe poprzez wykorzystanie odpowiednich lakierów, olejów czy farb do podłóg.
 • Usunięcie zabrudzeń z drewna – szlifowanie podłogi skutecznie usuwa zanieczyszczenia, które wniknęły w drewno i nie można było usunąć ich na inne sposoby.
 • Wyrównanie i wygładzenie powierzchni podłogi – za pomocą cyklinowania można nadać podłodze idealną równość i gładkość. Znikają wszelkie drzazgi, wybrzuszenia lub wgniecenia powstałe na podłodze na przestrzeni lat.
 • Możliwość cyklinowania innych powierzchni z drewna – procesowi temu można poddać również listwy przypodłogowe, schody i inne elementy drewniane.
 • Niskie koszty w porównaniu do wykonania nowej podłogi – przeprowadzenie renowacji parkietu jest tańszą procedurą niż wymiana podłogi drewnianej.
 • Cyklinowanie może być wykonane samodzielnie – odnawianie podłogi można przeprowadzić we własnym zakresie, ale dla najlepszych efektów warto zdecydować się na pomoc specjalistów od renowacji parkietów.

Czy cyklinowanie parkietu ma jakieś wady?

Cyklinowanie to skuteczny sposób na odmianę wyglądu podłogi. Czy zatem taka metoda renowacji podłóg ma jakieś wady? Przede wszystkim warto wskazać, że cyklinowanie zmieni wygląd podłogi na inny. Drewno z czasem zmienia swój kolor, najczęściej staje się ciemniejsze, dlatego po oszlifowaniu drewniany parkiet będzie wyglądał jaśniej. Nie zawsze można z góry wskazać, jaki efekt da również lakierowanie i olejowanie na parkiet, dlatego może okazać się, że odnowiona podłoga nie będzie idealnie pasować do wnętrza. Warto też wskazać, że cyklinowanie parkietu krok po kroku jest procesem czasochłonnym, który wymaga wyłączenia pomieszczenia z użytkowania nawet na ponad tydzień. Tyle potrzeba, aby przeprowadzić proces cyklinowania podłóg, a potem lakierowania parkietu, olejowania podłogi lub malowania farbą. Należy zatem odpowiednio wybrać termin prowadzenia prac, by nie powodowały one niepotrzebnych problemów. Nie przeprowadzi się go również w przypadku każdej podłogi. Gdy parkiet jest zbyt cienki, wtedy zeszlifowanie wierzchniej warstwy mogłoby spowodować znaczne osłabienie podłogi, a tym samym większą podatność na uszkodzenia mechaniczne, na przykład złamania, spękanie.

Kiedy warto przeprowadzić cyklinowanie parkietu?

Renowacja parkietu jest procesem, który nie jest przeprowadzany często. Zwykle cyklinowanie parkietu wykonuje się raz na kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, gdy nawierzchnie z drewna nie były dawno odnawiane. Cyklinowanie parkietu najczęściej prowadzone jest wtedy, gdy wymaga on renowacji; parkiet można poddać cyklinowaniu z innych przyczyn.

Wskazania do cyklinowania parkietu:

Drewniany parkiet jest podniszczonyDrewno jest chropowate, zabrudzone, ma drzazgi i inne niedoskonałości wynikające z lat użytkowania.
Parkiet wygląda nieestetycznieWidać na nim plamy, przebarwienia, które wpływają na jego estetykę, a nie można usunąć ich żadnymi detergentami.
Drewniany parkiet jest nierównyGdy nawierzchnia nie jest równa, szlifowanie podłogi pozwoli na nadanie jej idealnej gładkości.
Podłoga drewniana dopiero została położonaGdy podłoga jest lita, wymaga wykończenia, również wykonuje się cyklinowanie parkietów przed przeprowadzeniem dalszych prac.
Planuje się zmienić wygląd pakietuCyklinowanie jest także wskazane wtedy, gdy drewniany parkiet nie jest mocno podniszczony, ale jego właściciel chce nadać mu inny wygląd. Można osiągnąć go przez zastosowanie lakierów, olejów, a także farb do podłóg.
Przed nałożeniem nowego lakieruEksperci zalecają, aby przeprowadzić cyklinowanie podłogi za każdym razem, gdy chce się na nowo polakierować parkiet.

Kiedy zrezygnować z cyklinowania podłogi?

Warto też zaznaczyć, że w niektórych sytuacjach cyklinowanie parkietu nie jest wskazane, dlatego lepiej zrezygnować z renowacji i zdecydować się na nową drewnianą podłogę. Cyklinowanie bezpyłowe parkietów nie pomoże, gdy podłoga jest mocno zniszczona na całej grubości desek – wtedy zeszlifowanie wierzchniej warstwy drewna nic nie da, ponieważ także pod nią będzie ono zniszczone. Lepiej zrezygnować też z niego wtedy, gdy klepki z parkietu odpadają, nie są stabilne, podłoże pod parkietem jest zniszczone, zagrzybione. Najlepiej zdecydować się na nową podłogę.

Materiały, narzędzia i urządzenia potrzebne do odnowienia parkietu

Niezbędne materiały, narzędzia i urządzenia
Niezbędne materiały, narzędzia i urządzenia

Odnowienie parkietu to wielostopniowy proces. Chociaż jest czasochłonny i wymaga drobiazgowości i cierpliwości, umożliwia uzyskanie znakomitego efektu. Kluczem jest w tym przypadku odpowiednie dobranie właściwych materiałów, narzędzi i urządzeń. Razem pozwalają na nadanie parkietowi nowego wyglądu. Do odnowienia podłogi drewnianej stosowane jest poniższe wyposażenie:

 • Cykliniarka do parkietu.
 • Szlifierka krawędziowa.
 • Materiały ścierne.
 • Polerka do parkietu.
 • Szpachla.
 • Materiały nawierzchniowe.
 • Narzędzia ręczne: szpachelki, pędzle i inne.

Cykliniarka do parkietu

Cykliniarki to urządzenia zaliczane do szlifierek, których zadaniem jest cyklinowanie podłogi. To duży, ciężki sprzęt, który wyposażony jest w uchwyt i prowadzony jest ręcznie. Cykliniarki są zasilane elektrycznie, dlatego wymagają podłączenia do źródła prądu.

Rodzaje cykliniarek do parkietu:

 • Cykliniarka talerzowa – urządzenie wyposażone w wirujący talerz pokryty materiałem ściernym.
 • Cykliniarka taśmowa – wyposażona w przesuwającą się taśmę szlifierską.

Poza materiałami ściernymi – szlifierskimi cykliniarki wyposażone są również w system odkurzający z workiem, który zbiera urobek, czyli starte drewno w formie pyłu. Cyklinowanie bezpyłowe gwarantuje, że nie dojdzie do zapylenia pomieszczenia, w którym prowadzane są prace. Worki są trudnopalne, ponieważ podczas zbierania się dużej ilości pyłu istnieje ryzyko zapłonu. Takie cyklinowanie podłogi określane jest jako “cyklinowanie bezpyłowe”. Cykliniarki sporo ważą. Zwykle jest to około 60-65 kg. Tak duży nacisk powoduje, że można uzyskać lepsze efekty szlifowania. Wybrane modele pozwalają na zastosowanie dodatkowego obciążenia w maszynie. Podczas pracy operator prowadzi przed sobą urządzenie do cyklinowania. Jest ono wyposażone w praktyczne kółka, dlatego przesuwanie tak dużego i ciężkiego urządzenia nie jest problemem. W użyciu znajdują się także mniejsze cykliniarki taśmowe, które mogą być używane na różnych płaszczyznach. Świetnie sprawdzają się przy cyklinowaniu schodów, małych powierzchni, gdy zastosowanie dużej cykliniarki nie jest możliwe. Urządzenia te mogą nie mieć systemów odsysających, więc powodują powstawanie dużej ilości pyłu. Warto zaznaczyć, że użycie ciężkiej specjalnej maszyny poleca się w przypadku podłóg klejonych do podłoża. Podłogi pływające powinno się cyklinować z użyciem mniejszych, ręcznych urządzeń – ciężki sprzęt mógłby uszkodzić parkiet.

Szlifierka krawędziowa

Remont podłogi ułatwiają także szlifierki krawędziowe, inaczej nazywane brzegowymi. To urządzenia przeznaczone do pracy przy krawędziach parkietu. Wyposażone są w talerze szlifierskie i systemy odsysania pyłów. Mają również specjalne rolki ochronne ułatwiające prowadzenie urządzenia przy ścianie i chroniące ją przed uszkodzeniem.

Materiały ścierne

Do cyklinowania parkietu wykorzystuje się materiały ścierne w wielu wariantach do wyboru. Są one dobierane w zależności od rodzaju urządzenia, w którym mają być zamontowane, a także od efektu, jaki mają dać. Do prowadzenia prac stosowane są najczęściej papiery ścierne w formie tarcz albo taśm. Papier ścierny różni się pomiędzy sobą gradacją, papiery ścierne są dzielone na gruboziarniste i drobnoziarniste. Im wyższa liczba ziarnistości, tym papier ścierny ma drobniejsze ziarno. Prace rozpoczyna się gruboziarnistym papierem ściernym, aby potem przejść do drobnoziarnistego papieru ściernego, delikatniejszego dla nawierzchni. Rodzaj papieru ściernego dobiera się do etapu prac, ale również do gatunku drewna, z którego wykonano podłogę. Gdy drewno parkietów jest twardsze, na przykład dębowe, w takim przypadku konieczne jest szlifowanie gruboziarnistym papierem ściernym. Warto wskazać, że podczas prac renowacyjnych wykorzystuje się również sam papier ścierny. Papier ścierny używany ręcznie pozwala na szlifowanie nawet najmniejszych detali.

Polerka do parkietu

Aby efekt prac renowacyjnych odnowienia parkietu był jeszcze lepszy, stosuje się polerki. To urządzenia podobne do cykliniarek tarczowych, ale wyposażone są one w specjalne tarcze polerskie. W użyciu znajdują się również cykliniarki, które mogą służyć jako polerki po wymianie tarczy. Polerka do parkietu ma na celu uzyskanie idealnej gładkości oraz połysku, aby nadać podłodze estetyczny wygląd. Tarcze polerskie używane do prac mają postać siatek.

Masa szpachlowa

Podłoga drewniana poddawana renowacji może mieć różne ubytki. Właśnie dlatego zaleca się ich uzupełnienie, aby efekt prac był optymalny. Ważnym materiałem jest w tym przypadku masa szpachlowa, w skrócie określana jako szpachla. Pozwala ona na wypełnienie uszkodzeń i wyrównanie nawierzchni. Szpachlę do renowacji parkietów najczęściej wykonuje się ze specjalnego płynu żywicznego zmieszanego z pyłem drzewnym powstającym podczas cyklinowania. Tak przygotowana szpachla jest idealnie dobrana kolorystycznie do parkietu, dlatego wypełnione nią miejsca nie odznaczają się na tle podłogi.

Materiały nawierzchniowe

Dużą grupę materiałów używanych podczas odnawiania parkietów stanowią materiały określane jako nawierzchniowe. Są one stosowane na zeszlifowanej, wypolerowanej i zaszpachlowanej powierzchni, aby zabezpieczyć ją i nadać jej atrakcyjny wygląd.

Podłoga drewniana może być wykończona poniższymi materiałami:

Producenci oferują te produkty w różnych wariantach, dlatego można dopasować je do swojego pomysłu na podłogę i aranżację całego wnętrza. Również w zależności od wybranego materiału można uzyskać określony stopień ochrony nawierzchni.

Narzędzia ręczne: szpachelki, pędzle i inne

Podczas renowacji parkietu wykorzystuje się również różne narzędzia ręczne. Zaliczają się do nich szpachelki do nakładania masy szpachlowej, pędzle do malowania, wałki do rozprowadzania materiałów. Można stosować też agregaty ciśnieniowe z pistoletami.

Cyklinowanie parkietu – samemu czy z firmą?

Renowacja podłogi drewnianej może być przeprowadzona we własnym zakresie lub można skorzystać z pomocy firmy, która zajmie się całym tym procesem. Wtedy cyklinowanie parkietów krok po kroku zostanie wykonane kompleksowo i profesjonalnie. Z drugiej strony samodzielne prace to niższe koszty. Na co warto się zdecydować?

Samodzielne cyklinowanie parkietu

Gdy podłoga wymaga renowacji, prace można przeprowadzić we własnym zakresie. To dobry wybór dla każdego majsterkowicza, który ma wolny czas. Dzięki samodzielnemu cyklinowaniu podłóg można zaoszczędzić sporą sumę. Dla najlepszych efektów warto zapoznać się z poradnikami dotyczącymi szlifowania, a także zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, narzędzia i materiały. Cykliniarkę, szlifierkę i polerkę można zakupić na własność, ale również można je wynająć, co jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem. Wypożyczalnie działają na terenie całej Polski, dlatego można znaleźć je w wielu miastach. Z drugiej strony nieumiejętne wykonanie szlifowania może spowodować uszkodzenie parkietu, na przykład przez powstanie nieestetycznych wgłębień. Osoby, które nigdy wcześniej nie zajmowały się takimi pracami, mogą mieć z tym trudności i powinny poświęcić więcej czasu na doszkolenie się w tej dziedzinie.

Cyklinowanie parkietu z firmą

Drugą propozycją jest zamówić usługę cyklinowania w firmie zajmującej się cyklinowaniem parkietów. Specjalistą, który wykonuje takie prace, jest parkieciarz. Wybór dobrej firmy zajmującej się cyklinowaniem podłogi to pewność, że prace będą wykonane kompleksowo i fachowo. Firmy świadczą wówczas wszystkie usługi, jakie są niezbędne do odnowienia parkietów: naprawy, cyklinowanie bezpyłowe, polerowanie, szpachlowanie ubytków, lakierowanie parkietu, olejowanie czy malowanie, więc klient otrzymuje pełną obsługę. Skorzystanie z takiej oferty to większa wygoda, oszczędność czasu oraz doskonałe efekty. Z drugiej strony trzeba przygotować się na opłatę za cyklinowanie podłóg – więcej informacji dotyczących kosztów związanych z cyklinowaniem podłogi można znaleźć w poniższym paragrafie.

Cyklinowanie parkietu cena

Cyklinowanie parkietu cena
Cyklinowanie parkietu cena

Wiele osób zastanawia się ile kosztuje cyklinowanie parkietu, a następnie lakierowanie parkietu. To, ile kosztuje cyklinowanie starego parkietu przez profesjonalną firmę jest zależny od wielu czynników, dlatego koszt wyliczany jest zawsze indywidualnie.

Ile kosztuje bezpyłowe cyklinowanie parkietu? Na cenę cyklinowania parkietów wpływają:

 • Rodzaj podłogi drewnianej.
 • Powierzchnia do cyklinowania.
 • Stopień zniszczenia podłóg.
 • Cena robocizny.

Dodatkowo aby dowiedzieć się ile kosztuje cyklinowanie parkietu należy wziąć też pod uwagę koszty materiałów wykończeniowych niezbędnych po cyklinowaniu, takich jak olej, lakier, wosk, farba.

Przykładowe koszty cyklinowania podłóg drewnianych:

 • Cyklinowanie surowych desek kosztuje 20-30 zł za metr kwadratowy brutto.
 • Cyklinowanie desek malowanych farbami olejnymi kosztuje 50 zł za m2 brutto.
 • Cyklinowanie parkietu surowego, lakierowanego, olejowanego kosztuje 20-35 zł za m2 brutto.
 • Cyklinowanie mozaiki drewnianej kosztuje 30-35 zł za metr kwadratowy brutto.

To ile kosztuje cyklinowanie parkietu zależy również od miejscowości. Mniej trzeba zapłacić w mniejszych miejscowościach, natomiast więcej jeśli chcemy odnowić stary parkiet w dużych miastach. Średnia cena cyklinowania to około 26 zł za m2 brutto. Przykładowo, cyklinowanie parkietu w pokoju o powierzchni 4 x 5 metrów, który ma powierzchnię drewna 20 m2, to wydatek około 520 zł. Do powyższej ceny należy doliczyć koszt materiałów wykończeniowych. Ceny lakierów to od około 30 zł za litr do nawet 80 zł za litr. Litr wystarcza na pomalowanie około 8-10 m2. Za oleje należy zapłacić około 70 zł za litr. Robocizna wynosi około 7-10 zł za m2. Zatem renowacja parkietu o powierzchni 20 m2 to około 300-400 złotych. Ile więc kosztuje bezpyłowe cyklinowanie parkietu? Całkowite koszty cyklinowania parkietu o powierzchni 20 m2 i jego wykończenia to wydatek rzędu 800-1000 zł. Wybierając droższe materiały i korzystając z usług droższej ekipy, ceny będą jeszcze wyższe. W celu uzyskania dodatkowych informacji należy zgłosić się do firmy wykonującej renowację podłóg.

Ile trwa cyklinowanie parkietu?

Ile trwa cyklinowanie parkietu?
Ile trwa cyklinowanie parkietu?

Czas cyklinowania jest zależny głównie od powierzchni parkietów, rodzaju drewna oraz stopnia uszkodzenia. Gdy chcemy odnowić parkiet, który był wielokrotnie lakierowany, ma dużo ubytków, lub trudno dostępnych miejsc, wtedy parkieciarz musi poświęcić więcej czasu na jego wykończenie. Zazwyczaj cyklinowanie podłogi 50 m2 zajmuje wprawnemu specjaliście około jednego dnia roboczego. Należy też pamiętać o tym, że jeżeli konieczne jest uzupełnienie ubytków w parkiecie z użyciem szpachlówki, wtedy renowacja parkietu także się wydłuża – stary parkiet musi przeschnąć przez minimum 2 godziny przed kontynuowaniem dalszych prac. Zatem średni czas cyklinowania parkietu to około 2-4 dni. Jeżeli chcemy cyklinować podłogę której deski są bardzo zniszczone, wtedy renowacja parkietu może potrwać nawet 7 dni. Do tego czasu należy dodać również czas związany z wykończeniem  lakierem, olejem czy farbą. Materiały te po nałożeniu wymagają najczęściej 3 dni na wyschnięcie. Są jednak i takie, których twardnienie jest dłuższe. Podłoga będzie najszybciej gotowa do użytkowania wtedy, gdy zostanie poddana olejowaniu.

Jak cyklinować, żeby nie zniszczyć parkietu?

Cyklinowanie podłóg wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale również wprawy. Właśnie dlatego proces ten najlepiej powierzyć specjalistom. Gdy chcemy zdecydować się na samodzielne cyklinowanie podłogi drewnianej, powinniśmy wcześniej zapoznać się dokładnie z przebiegiem tego procesu i wskazówkami, aby wykonanie było optymalne.

Efekty nieumiejętnego cyklinowania parkietów:

 • Wgłębienia w podłodze.
 • Znaczne ścieńczenie parkietów.
 • Uwidocznienie zarysowań.
 • Pogorszenie trwałości.

Podłoga drewniana powinna być zatem cyklinowana zgodnie ze sztuką, aby uniknąć tych problemów. Tylko wtedy będzie wyglądała efektownie i będzie mogła służyć przez kolejne lata. Profesjonalne firmy parkieciarskie zapewniają najwyższą jakość obsługi i zadbają o to, aby renowacja parkietu została przeprowadzone kompleksowo i fachowo.

Zasady prawidłowego cyklinowania parkietu:

 • Właściwy dobór głębokości szlifowania.
 • Równomierne przesuwanie cykliniarki po podłodze (ważny jest także kierunek cyklinowania).
 • Dobór materiałów ściernych o odpowiedniej gradacji do gatunku drewna.
 • Stopniowe stosowanie materiałów ściernych o malejącej gradacji.
 • Usuwanie zniszczeń parkietu podczas prac – szpachlowanie ubytków.
 • Dokładne usunięcie pozostałości pyłu po cyklinowaniu.

Przy cyklinowaniu należy także pamiętać o tym, aby odpowiednio wykończyć parkiet środkami jak oleje, lakiery czy farby. Należy wtedy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących stosowania wybranych preparatów. Wskazują one między innymi na ilość preparatu, warunki jego nakładania, czas schnięcia.

Czym uzupełniać ubytki w parkiecie?

Ubytki w parkiecie mogą pojawić się na skutek jego uszkodzenia mechanicznego, na przykład upadku ciężkich przedmiotów, przesuwania mebli, chodzenia w butach z obcasami. Drewniana podłoga jest podatna na uszkodzenia mechaniczne również wtedy, gdy w pomieszczeniu panuje obniżona wilgotność, co prowadzi do rozsychania się desek. Gdy w parkiecie znajdują się takie uszkodzenia mechaniczne jak szczeliny, dziury, rysy, w takim przypadku należy odpowiednio je uzupełnić podczas prowadzenia renowacji. Do uzupełniania ubytków w parkiecie stosuje się szpachlówki – masy szpachlowe. To gęsty materiał, którego zadaniem jest wypełnienie różnych ubytków powstających w powierzchni drewnianej. W sprzedaży można znaleźć gotowe szpachlówki w wielu kolorach do wyboru, które odpowiadają wybarwieniu różnych gatunków drewna, ale w przypadku cyklinowania najczęściej masy szpachlowe przygotowuje się samodzielnie. Szpachlówka do samodzielnego wykonania to materiał na bazie rozpuszczalników albo wody, który mieszany jest z pyłem drzewnym powstałym w trakcie cyklinowania. Należy zmieszać je w odpowiednich proporcjach, aby uzyskać odpowiednią konsystencję masy. Nie może być ani zbyt rzadka, ani za gęsta. Masa nakładana jest z użyciem szpachli, szpachleki – narzędzia do szpachlowania. Należy odpowiednio ją docisnąć i wygładzić. Czasami konieczne jest zastosowanie kilku warstw szpachli, co pozwala na uzyskanie mocniejszego wypełnienia. Po przeprowadzeniu szpachlowania należy zaczekać wskazany czas na utwardzenie masy. Zazwyczaj jest to kilka godzin, ale niektóre masy szpachlowe wymagają całej doby. Dopiero wtedy można zacząć prowadzić dalsze prace. Warto również pamiętać o tym, że szpachlowanie fug pomiędzy klepkami czy deskami daje najlepszy efekt wtedy, gdy deski są klejone. Gdy ma ona konstrukcję pływającą, wtedy podczas użytkowania masa szpachlowa może wypaść. Podobnie jest w przypadku podłóg układanych na legarach.

Cyklinowanie parkietu krok po kroku

Cyklinowanie parkietu krok po kroku
Cyklinowanie parkietów krok po kroku

Prawidłowe cyklinowanie parkietu krok po kroku to gwarancja doskonałego efektu. Jako że samodzielne cyklinowanie podłogi drewnianej jest procesem wieloetapowym, konieczne jest przestrzeganie właściwej kolejności prac.

 1. Przygotowanie podłóg, narzędzi i materiałów. Na początku przeprowadza się odpowiednie przygotowania podłóg – należy przyszykować parkiet, który będzie cyklinowany, a także narzędzia i materiały, które są potrzebne podczas prac.
  • Przygotowanie podłoża. Podłoże przeznaczone do renowacji powinno być całkowicie odsłonięte, dlatego z pomieszczenia należy wynieść wszystkie meble oraz inne przedmioty. Także należy zdjąć zasłony, firanki, obrazy, lustra, plakaty, ponieważ mogą ulec zapyleniu. Wskazane jest także aby listwy przypodłogowe zostały zdemontowane. Zdemontowanie listew przypodłogowych pomoże drewnianą podłogę wykończyć przy brzegach. Jeśli tego nie zrobimy listwy przypodłogowe znacznie utrudnią wykończenie trudno dostępnych miejsc. Zdemontowanie listew przypodłogowych umożliwia precyzyjne cyklinowanie parkietów. Parkiet przed rozpoczęciem pracy należy też odkurzyć z zalegających na nim zanieczyszczeń, na przykład drobinek piasku, które mogą je zarysować.
  • Przygotowanie narzędzi. Do pracy konieczne jest zebranie sprzętu – cykliniarki, polerki, a także narzędzi ręcznych, na przykład szpachelki do szpachlowania, pędzli, wałków do malowania podłoża. Należy też zadbać o dostęp do źródła prądu elektrycznego, który jest potrzebny do działania elektronarzędzi.
  • Przygotowanie materiałów. Przed pracą trzeba również zgromadzić materiały – papiery ścierne, siatki do polerowania, a także masę szpachlową i materiały wykończeniowe.
 2. Cyklinowanie podłogi drewnianej – usunięcie starych powłok i uszkodzeń parkietu. Aby odnowić parkiet, po wstępnych przygotowaniach można przejść do cyklinowania. Pierwsze cyklinowanie drewnianej podłogi ma na celu usunąć zniszczoną warstwę drewna na podłodze, wyrównanie powierzchni drewna. Aby odnowić stary parkiet szlifowanie przeprowadza się z użyciem cykliniarki taśmowej albo talerzowej. Na początku podczas pracy stosuje się papier ścierny o niższej gradacji, na przykład 24-60. Mają największą siłę ścierającą, dlatego umożliwiają skuteczne usunięcie wierzchniej warstwy drewna. Następnie zakłada się papiery o wyższej gradacji, które działają delikatniej, na przykład 100-120. Mają one na celu wygładzenie i wyrównanie powierzchni. Stosuje się również cykliniarki – szlifierki krawędziowe. Są one używane do wygładzenia powierzchni przy ścianach. Podczas cyklinowania zbiera się około 1 mm grubości drewna. Warto pamiętać, że w przypadku podłóg z drewna litego cyklinowanie podłogi może być prowadzone wielokrotnie, natomiast przy podłogach warstwowych, na przykład panelach, liczba procesów cyklinowania jest ograniczona. Zbyt głębokie cyklinowanie podłóg warstwowych prowadzi do zdarcia całej wierzchniej warstwy i odkrycia poniższych, mniej estetycznych desek.
 3. Szpachlowanie ubytków w parkiecie. Gdy w podłodze znajdują się ubytki, duże szpary między deskami, należy je uzupełnić. Do uzupełniania ubytków wykorzystuje się masę szpachlową, która nakładana jest szpachelką. Do masy szpachlowej dodaje się pył drewniany powstały podczas cyklinowania. Po nałożeniu masy szpachlowej należy zaczekać przynajmniej 2 godziny na jej wyschnięcie. Niekiedy schnięcie trwa długi czas – jest to zależne od zastosowanych materiałów.
 4. Polerowanie. Po wyschnięciu szpachli podłogę poleruje się. Przed rozpoczęciem prac należy dokładnie odkurzyć nawierzchnię, aby nie zniszczyć uzyskanego efektu. Do polerowania stosowane są siatki szlifierskie – polerskie o gradacji 120. Prace wykonuje się wtedy na niższych obrotach. Drewniana podłoga nabiera odpowiedniej faktury, a także staje się bardziej chłonna – będzie lepiej przyjmowała materiały wykończeniowe.
 5. Usunięcie pyłu. Po wypolerowaniu znów należy usunąć znajdujący się na niej pył. Na tym etapie jest to bardzo ważne, ponieważ jeżeli deski nie będą dokładnie odkurzone, wtedy nałożone na nie materiały jak oleje, lakiery, woski czy farby nie będą wyglądać estetycznie. Powierzchnia może być nierówna, mogą pojawić się na niej odpryski.
 6. Nałożenie materiałów wykończeniowych. Ostatnim etapem renowacji jest nałożenie materiałów wykończeniowych – na tym etapie można zająć się lakierowaniem parkietu. Do dyspozycji jest szeroka gama preparatów, które mogą być dopasowane indywidualnie do rodzaju parkietów oraz do oczekiwań jej właściciela.

Co po cyklinowaniu, czyli jak przywrócić parkietowi dawny blask?

Podłoga poddana cyklinowaniu powinna być odpowiednio wykończona – dzięki temu możliwe jest zabezpieczenie jej przed niszczeniem i nadanie jej atrakcyjnego wyglądu. Do wyboru jest wiele preparatów, które różnią się swoim składem, właściwościami, kolorami, a także rodzajem wykończenia – może być matowe, półmatowe, może tworzyć lekki połysk satynowy lub może być błyszczące, aby dać efekt lustrzanego odbicia.

Do wykończenia można wykorzystać:

 • oleje lub olejo-woski,
 • lakiery,
 • woski,
 • farby.
Oleje i olejo-woskiTo preparaty o właściwościach ochronnych i impregnujących. Wnikają w powierzchnię drewna i zabezpieczają je przed czynnikami zewnętrznymi. Przedłużają jego trwałość, pozwalają na oddychanie, a także poprawiają estetykę. Minusem olejowania jest jego krótsza trwałość w stosunku do lakierowania, więc proces ten należy powtarzać częściej. Oleje, a także olejo-woski, które są spotykane częściej, mogą być transparentne albo można zdecydować się na te barwione – zastosowane w nich pigmenty nadają podłodze atrakcyjny wygląd. Olejowanie może odbywać się na zimno albo na gorąco. Metoda olejowania na zimno jest najprostsza. Stosuje się wtedy polerki oraz narzędzia jak szpachelki, pędzle, gąbki czy wałki. Prace rozpoczyna się od nałożenia oleju, a potem wykonuje się jego polerowanie polerką. Drugą warstwę można nałożyć po kilku, kilkunastu godzinach zależnie od zaleceń producenta. Także należy ją wypolerować. Olej musi być rozprowadzony równomiernie, aby nie tworzył plam. Metoda olejowania na gorąco polega na wykorzystaniu specjalnego urządzenia, które podgrzewa olej i wciera go w posadzkę. Wyższa temperatura powoduje, że pory drewna otwierają się, dlatego olej wnika w nie głębiej. Dzięki temu efekt jest trwalszy. W rzadziej używanych pomieszczeniach wystarczy jedno olejowanie na gorąco, natomiast w tych intensywnie używanych zaleca się wykonanie dwóch warstw. Na koniec nakłada się jeszcze jedną warstwę wosku zabezpieczającego nawierzchnię.
LakieryDrugim popularnym sposobem, aby wykończyć podłogę, jest jej lakierowanie parkietu. Lakierowanie drewnianej podłogi tworzy warstwę ochronną nieprzepuszczającą zabrudzeń, wilgoci. To powoduje, że w przeciwieństwie do olejów lakiery nie nadają się do łazienek, ponieważ tam deski powinny oddychać. Lakierowanie parkietu tworzy na powierzchni drewna trwałą powłokę, która może służyć na wiele lat. Do nakładania lakierów stosowane są narzędzia ręczne, na przykład wałki lub pędzle z miękkim włosiem. Można stosować też pistolety natryskowe. Lakierowanie parkietu wykonuje się najczęściej 2 albo 3 razy. Kolejne warstwy lakieru nakłada się w odstępach od kilkunastu do 24 godzin. Lakierowanie parkietu wymaga bardzo dużej dokładności, ponieważ wtedy, gdy nie pokryje się lakierem jakiejś powierzchni, nie można przejść przez parkiet i uzupełnić braku.
WoskiWoski do parkietu dają efekt podobny do olejów i olejo-wosków. W przeciwieństwie do nich są jednak twardsze, dlatego tworzą na nawierzchni powłokę o lepszych właściwościach ochronnych. Obecnie jednak ze względu na trudną aplikację woski stosowane są rzadko – zamiast nich większym powodzeniem cieszą się olejo-woski. Woski nakładane są na podłogę z użyciem specjalnych tamponów wykonanych ze szmatek. Praca jest czasochłonna, gdyż wosk jest twardszy od olejo-wosku.
FarbyPodłogę drewnianą można również pomalować farbą, aby nadać jej jednolity kolor. Malowanie powoduje wtedy zakrycie oryginalnego wyglądu drewna, natomiast pozwala na pozostawienie jego faktury. Obecnie bardzo popularne jest malowanie na biało, lecz można wybrać też inne kolory. Do malowania wykorzystuje się farby do drewna, na przykład farby ftalowe. Powłoki nanosi się z użyciem narzędzi ręcznych albo agregatu natryskowego. Dla dodatkowej ochrony pomalowaną drewnianą podłogę można również zabezpieczyć lakierowaniem parkietu.

Często można spotkać się ze zdaniem, że posadzka z drewna się nie starzeje, ale dojrzewa. Gdy pojawią się na niej ubytki czy plamy, powierzchnię drewna można po prostu zeszlifować. Prawidłowo wykonane cyklinowanie podłogi krok po kroku pozwala wtedy na przywrócenie drewnianym parkietom, deskom litym, a nawet warstwowym panelom podłogowym atrakcyjnego wyglądu. Prace można wykonać we własnym zakresie – urządzenie do cyklinowania i polerowania da się wypożyczyć w niskiej cenie. Należy wtedy przestrzegać zaleceń, ponieważ nieprawidłowe cyklinowanie podłogi może zniszczyć drewnianą nawierzchnię. Aby efekt był najlepszy, warto zdecydować się na dobrą firmę prowadzącą renowację parkietów drewnianych. Doświadczony parkieciarz zadba o to, aby parkiet drewniany, czy deski odzyskały swoje piękno.

4 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Karolina Mazur

Bardzo rzetelny artykuł na temat cyklinowania parkietu. Chyba każdy kto posiada, badź zastanawia się nad posiadaniem drewnianej podłogi powinien go przeczytać. Szczegółowo opisany proces samego cyklinowania, jak i jego kosztów (w tym co się na te koszty składa) z wyszczególnieniem tego co może kolokwialnie mówiąc pójść nie tak jeśli zechcemy sami podjąć się renowacji podłogi daje nam pełen obraz do zastanowienia się czy mamy siły i umiejętności do zrobienia tego samemu czy jednak warto zapłacić za usługę fachowcom. Przed przeczytaniem artykułu nie miałam świadomości, że dzięki zabiegowi cyklinowania można zmienić wystrój wnętrza, że cyklinowanie może wpływać na kolor parkietu. Ja osobiście uważam to za plus, zawsze to jakiś “powiew świeżości” wniesie taki zabieg do wnętrza już nie tylko samym pozbyciem się zmatowień, przebarwień etc w podłodze ale nowy kolor to zawsze dodatkowy element:)

Tom

Czy można cyklinować parkiet szlifierką taśmową? Ostatnio ceny i terminy na cyklinowanie parkietu to jakiś kosmos

Paweł

Po przeczytaniu tego materiału z powodzeniem ogarnę taras
Dziękuję

Władysława

Artykuł dostarcza użytecznych informacji i praktycznych wskazówek.