Remont dachu krok po kroku – membrana poliuretanowa

naprawa dachu

W związku z dużą ilością zapytań postanowiliśmy pochylić się nad tematem renowacji dachu krytego papą bitumiczną w oparciu o płynną membranę poliuretanową. Jako że jesteśmy architektami a nie wykonawcami, o pomoc w redakcji artykułu poprosiliśmy firmę Mat-Chem-Bud Sp.j., polskiego przedstawiciela ALCHIMICA SA – producenta systemów poliuretanowych . Jednocześnie podkreślamy, że jest to jedna z kilku dostępnych na naszym rynku technologii a celem artykułu, nawet jeśli pojawiają się w nim nazwy produktów nie jest reklama, tylko jej prezentacja – wybór pozostawiamy Inwestorom.

Remont dachu krytego papą bitumiczną to zagadnienie, przed którym co kilka lat staje wielu właścicieli nieruchomości. Doraźne naprawy polegające na doklejaniu kolejnych łat są nie tylko nietrwałe z uwagi na brak odporności na oddziaływanie promieniowania UV, ale ponadto znacznie obciążają konstrukcję dachu. Warto rozważyć więc przeprowadzenie renowacji, który nie tylko zagwarantuje nam całkowitą szczelność dachu w perspektywie długookresowej, a także podniesie komfort życia na wyższych kondygnacjach budynku w okresie letnim dzięki wysokiej refleksyjności promieni słonecznych. Dzięki właściwościom refleksji promieni słonecznych dachowych membran poliuretanowych, dach nagrzewa się w zdecydowanie mniejszym stopniu obniżając temperaturę poddasza. Skutkuje to również zdecydowanym obniżeniem dobowej amplitudy temperatur konstrukcji dachu, a tym samym podniesieniem jego trwałości.

Naprawa dachu krok po kroku

Jak zabrać się za naprawę dachu pokrytego papą? Poniżej prezentujemy rozwiązanie, które zapewnia całkowitą wodoszczelność, wysoką trwałość powłoki hydroizolacyjnej dachu objętą 25-letnią gwarancją, a ponadto wykazuje wysokie właściwości refleksji słonecznej (do około 95%).

 1. Naprawa łączeń, pęknięć i innych miejsc, w których papa bitumiczna utraciła przyczepność do podłoża. Użyj w tym celu HYPERDESMO PB-1K.

  renowacja dachu Naprawa detali przy zastosowaniu HYPERDESMO-PB-1K

 2. Gruntowanie całej powierzchni podlegającej renowacji przy użyciu UNIVERSAL PRIMER-2K-4060 (szybkowiążący, dwuskładnikowy podkład gruntujący PU) lub MICROSEALER-50 (jednoskładnikowy podkład gruntujący PU). Jeśli stosujesz UNIVERSAL PRIMER-2K-4060, nie przekraczaj zużycia 0.2kg/m2. Aby zachować takie zużycie gruntu, możesz rozcieńczyć UNIVERSAL PRIMER-2K-4060 stosując SOLVENT-01 w proporcji nie większej niż 50%. Stosując MICROSEALER-50 lub UNIVERSAL PRIMER-2K-4060 unikniesz rozmiękczenia bitumenu.

  Papa bitumiczna Papa bitumiczna po zagruntowaniu UNIVERSAL PRIMER-2K-4060

 3. Aplikacja pierwszej warstwy HYPERDESMO przy zużyciu 0.750 kg/m2.
 4. Po aplikacji pierwszej warstwy HYPERDESMO, gdy membrana nie jest jeszcze związana (nieukończony proces polimeryzacji), rozłóż geowłókninę GEOTEXTILE-50 (50gr/m2).

  membrana poliuretanowa Zbrojenie pierwszej warstwy HYPERDESMO przy użyciu geowłókniny GEOTEXTILE-50.

 5. Kontynuuj aplikację nakładając drugą powłokę HYPERDESMO przy zużyciu około 0.75-1.0 kg/m2.

  plynna membrana poliuretanowa Druga powłoka płynnej membrany HYPERDESMO

 6. Jeśli wymagana jest dodatkowa ochrona membrany (opcjonalnie), wykonaj aplikację pigmentowanej (na dowolny pożądany kolor) powłoki HYPERDESMO ADY-E w dwóch warstwach przy całkowitym zużyciu 0.2 do 0.3 kg/m2. Możesz w łatwy sposób zabarwić HYPERDESMO ADY-E przez dodanie (20% wg wagi) HYPERDESMO w pożądanym kolorze, możesz również zastosować kolorowy pigment ALCHIMICA w proporcji 10% (dostępność wg palety RAL).

  płynna membrana Aplikacja HYPERDESMO-ADY-E – alifatycznej warstwy ochronnej (opcjonalnie)

 7. Membrana poliuretanowa jest odporna na promieniowanie UV i nie wymaga dodatkowej warstwy. Jeśli nie chcesz aplikować warstwy stanowiącej dodatkową ochronę membrany, podnieś całkowite zużycie HYPERDESMO (krok 3 i 5) do 0.9kg/m2 na warstwę.
Polyurethane HYPERDESMO® System - ALCHIMICA S.A.

 

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Witek

Produkty byly uzyte przy naprawie mojego tarasu. Został wykonany jako wentylowany co zasugerował wykonawca.
Taras ma 2 lata, jest nad garazem i jak na ta chwile wreszcie mam spokoj

Andrzej Biernacki

Prowadzę małą firmę dekarską i trafiają mi się zapytania osób, które mają problemy ze szczelnością dachów płaskich. Nie zajmuję się grzaniem papy więc szukałem innej technologii, bo skoro są klienci rozpaczliwie szukający rozwiązania problemu, byłoby głupotą im odmawiać. Od kilku lat regularnie używam żywic Hyperdesmo i jak się okazuje, powoli zmienia mi się profil działalności, bo renowacje nieszczelnych dachów z pokryciem papowym i PVC to już ponad połowa moich zleceń. I dobrze, bo już jestem za stary, żeby wspinać się po dachach.