Kamienny dywan: materiały, cena, wykonanie [krok po kroku]

Kamienny dywan
Kamienny dywan

Kamienny dywan to inne określenie na posadzkę wykonaną z żywicy epoksydowej oraz kruszywa. Do kamiennego dywanu wykorzystywane są również żywice poliuretanowe. Może się wydawać, że jest ono bardzo tajemnicze i nawet trochę poetyckie, ale z całą pewnością dobrze oddaje charakter podłoża wykonanego z żywicy.

Na pierwszy rzut oka kamienny dywan przypomina drobne kamyczki, które są bardzo ściśle ułożone. Dzięki temu przypominają dywan… ale z kamieni. Jeśli zobaczysz posadzkę typu kamienny dywan, z całą pewnością nie będziesz mieć wątpliwości, że ta nazwa jest trafiona. Możliwe, że zakochasz się w tym, jak kamienny dywan się prezentuje i zapragniesz mieć tak wykończone podłogi we własnym domu.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej kamiennym dywanom. Odpowiemy sobie na najważniejsze pytania na ich temat – z czego są one zrobione, jak się je wykonuje i gdzie można wykorzystać kamienny dywan. Odpowiemy sobie też na najważniejsze pytanie – ile to kosztuje kamienny dywan?

Co to jest kamienny dywan?

Co to jest kamienny dywan?
Co to jest kamienny dywan?

Kamienny dywan to dość nowy rodzaj posadzki. Z tego powodu jest też stosunkowo mało znany. Jednak popularność kamiennych dywanów w ostatnich latach rośnie. Nie powinno to nikogo dziwić, bo posadzki typu kamienny dywan są wyjątkowo estetyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne oraz na zmiany pogody i temperatury. Z tych powodów wiele osób decyduje się na położenie kamiennego dywanu na swoim balkonie lub tarasie.

Kamienny dywan na pierwszy rzut oka przypomina lastryko lub kostkę brukową. Wynika to z faktu, że kamienny dywan tworzą osobne ziarna połączone w jedną masę. W posadzkach typu kamienny dywan używa się dużo mniejszych ziaren niż w lastryko lub betonie. Są one ułożone bardzo blisko siebie, więc wypełnienie pomiędzy nimi jest niemalże niewidoczne. Dotykając posadzki typu kamienny dywan, możesz wyczuć kształty pojedynczych ziaren. Dzięki temu powierzchnia kamiennego dywanu jest też antypoślizgowa. Pojedyncze kamyczki są zaokrąglone, a dzięki temu są też gładkie. Chodzenie po takiej powierzchni, nawet na boso, jest bardzo przyjemne.

Warto zauważyć, że kamienny dywan można kłaść nie tylko na tarasy i balkony. Nadaje się też do kładzenia na ściany, posadzki we wnętrzach oraz schody – zewnętrzne i wewnętrzne. Kamienny dywan można położyć na ogrzewanie podłogowe albo wykorzystać w łazience lub pralni. W takim wypadku potrzebne jest dodatkowe zabezpieczenie w formie wodoszczelnego podkładu. Podkład ten zabezpieczy strop przed przemoknięciem.

Warto też zauważyć, że kamienny dywan jest łatwy w utrzymaniu czystości. Kamienny dywan nie chłonie brudu, co jest jego ogromną zaletą. Nie ma też dużych spoin, w których mógłby gromadzić się brud. Dzięki temu posadzkę w formie kamiennego dywanu wystarczy przetrzeć mopem, by poprawić jej wygląd i zachować higieniczną czystość. Do kamiennego dywanu nie zaleca się jednak stosowania silnych środków chemicznych np. na bazie benzyny ekstrakcyjnej. Wystarczą łagodne detergenty i pocieranie mopem. Żeby ułatwić sobie pracę, możesz wykorzystać też myjkę ciśnieniową. Jedyne, o czym musisz pamiętać to to, że do pierwszego sprzątania możesz się zabrać dopiero wtedy, gdy podłoże będzie już dobrze wyschnięte. Od położenia kamiennego dywanu powinien minąć przynajmniej tydzień.

Z czego zrobiony jest kamienny dywan?

Z czego zrobiony jest kamienny dywan?
Z czego zrobiony jest kamienny dywan?

Kamienny dywan jest wykonany z żywicy epoksydowej, która skleja ze sobą wyselekcjonowane kamyczki. Są to posortowane kamyki kwarcowe, marmurowe lub granitowe. Muszą one być przebrane tak, by miały odpowiedni rozmiar. Kamyczki na kamienny dywan muszą być małe tak, by dobrze się ze sobą łączyły i mogły jak najściślej do siebie przylegać.

Do wykonania kamiennego dywanu niezbędny jest także grunt. To właśnie on zapewnia przyczepność kruszywa do nawierzchni, jaka jest nim zakrywana. Jeśli chodzi o żywicę, to sięga się po kilka różnych typów w zależności od sytuacji i potrzeb:

  • żywica hydroizolacyjna używana na zewnątrz lub do pomieszczeń wilgotnych; zabezpiecza przed przenikaniem wody przez posadzkę;
  • żywica tiksotropowa stosowana na powierzchnie pionowe i pochyłe;
  • żywica zamykająca – używa się jej do nadania wodoszczelności warstwie kruszywa.

Do wykonania kamiennego dywanu przydają się też profile aluminiowe. Z nimi łatwo jest wytyczyć granice posadzki. Szczególnie potrzebne są przy pokrywaniu kamiennym dywanem schodów i tarasów.

Warto też poświęcić chwilę, by przyjrzeć się bliżej kruszywu wykorzystywanemu do tworzenia kamiennego dywanu. Nie może to być byle jakie kruszywo. Musi charakteryzować się ono odpowiednimi parametrami. To właśnie dzięki ich utrzymaniu posadzka prezentuje się estetycznie i ma swoje wyjątkowe zalety.

Najczęściej do kamiennego dywanu stosuje się drobne kruszywo. To właśnie ono jest najbardziej popularnym materiałem na tworzenie okładzin na ściany, schody i posadzki. Największym zainteresowaniem cieszy się granit oraz marmur. Marmur jest dość drogi. Czasami można też znaleźć kruszywo syntetyczne, czyli po prostu tworzywo sztuczne. Jest ono jednak zdecydowanie mniej wytrzymałe niż naturalny kamień, więc jest też rzadziej używane do kamiennych dywanów.

Kruszywo występuje w trzech frakcjach:

  • 1-4 mm,
  • 4-8 mm,
  • 1-8 mm.

Co ważne, grys musi mieć gładkie krawędzie. Z tego powodu na kamienny dywan często wybiera się bardzo drobne otoczaki rzeczne. Ich krawędzie są w naturalny sposób wygładzone przez płynącą wodę.

Drugą opcją jest mechaniczne zaokrąglenie krawędzi. Jest ono stosowane najczęściej w przypadku marmuru. Mechaniczna obróbka polega na wrzuceniu kruszywa do bębnów. Na skutek obracania się bębna i uderzania o siebie poszczególnych ziaren, krawędzie otoczaka zbijają się i stają się zaokrąglone tak, jak wymaga tego technika kładzenia kamiennych dywanów. Zaokrąglony grys płucze się i suszy. Dzięki temu na kamyczkach nie ma pyłków, które mogłyby przeszkadzać żywicy w skutecznym i trwałym wiązaniu posadzki.

Warto też zaznaczyć, że nie ma zasady, która zabraniałaby mieszać różnych typów kruszywa w obrębie jednej posadzki. Kruszywa najczęściej są:

  • białe,
  • szare,
  • brązowe,
  • granatowe,
  • czarne.

Popularne są też ich mieszanki oraz kruszywa barwione. Kruszywo na kamienny dywan układa się w warstwie od 6 do 15 mm. Im większe ziarna, tym grubsza powinna być ich warstwa. Jeśli, więc wybierasz ziarna o największej frakcji, ich warstwa powinna być grubsza. Zazwyczaj to jest też jednoznaczne z tym że do wykonania dywanu o tej samej wielkości będziesz potrzebować większej masy kruszywa.

Chemia do ułożenia kamiennego dywanu

Do położenia posadzki typu kamienny dywan potrzebny jest grunt. To właśnie on umożliwia przygotowanie miejsca pod położenie kamiennego dywanu oraz gwarantuje, że żywica epoksydowa dobrze zwiąże.

Niezastosowanie gruntowania może w przyszłości owocować tym, że kamienny dywan nie będzie tak trwały, jak powinien być, a jego pojedyncze fragmenty będą odpadały. Jeśli podłoże jest poprawnie przygotowane, czyli zagruntowane, kamienny dywan powinien świetnie się prezentować nawet przez kilkadziesiąt lat.

Najważniejszą substancją chemiczną są jednak żywice, które łączą kruszywo. To właśnie one zmieniają pojedyncze kamyczki w elegancki dywan z kamienia. Do spajania kruszywa w kamienne dywany wykorzystuje się dwa typy żywic – żywice poliuretanowe i epoksydowe. Każda z tych żywic daje trochę inny efekt, choć na pierwszy rzut oka nie sposób ich rozróżnić.

Żywica poliuretanowa jest odporna na promieniowanie uv i nie zmienia barwy pod jego wpływem, co oznacza, że dobrze znosi nawet duże nasłonecznienie. Żywica poliuretanowa jest też bardziej elastyczna niż żywica epoksydowa, jest mniejsze ryzyko tego, że popęka na skutek zmian temperatury oraz zamarzania wody. Żywica poliuretanowa doskonale sprawdza się na zewnątrz pomieszczeń czy nawet w pomieszczeniach gospodarczych.

Żywica epoksydowa jest sztywniejsza niż żywica poliuretanowa. W związku z tym kamienne dywany z żywicą epoksydową mogą popękać w skrajnych temperaturach. Co więcej – z czasem mogą ciemnieć pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. W związku z tym nie są zalecane do stosowania na zewnątrz.

Jeśli zależy nam na tym, by stworzyć kamienny dywan nieprzepuszczający wody, konieczne będzie wykonanie warstwy płynnej membrany hydroizolacyjnej. W celu wykonania warstwy płynnej membrany powinno się położyć na kamiennym dywanie żywicę zamykającą. To ostatnia warstwa, która świetnie wypełni pory pomiędzy kamykami. To szczególnie istotne, gdy kamienny dywan jest na zewnątrz, gdzie może zmoknąć lub gdy jest on ułożony w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności np. łazience, toalecie, pralni.

Żywice najczęściej są sprzedawane w formie dwuskładnikowej. Oznacza to, że żeby uzyskać żywicę, która może połączyć kruszywo tak, jak tego od niej oczekujemy to musimy najpierw wymieszać ją z drugim składnikiem – utwardzaczem. Dopiero po kontakcie z utwardzaczem właściwa żywica zaczyna wiązać i kamienne dywany mogą uzyskać pożądane właściwości.

Kluczowe jest jednak, by nie mieszać składników z wyprzedzeniem, czyli zanim będziemy gotowi do układania kamiennego dywanu. W przeciwnym wypadku musimy liczyć się z tym, że gotowa żywica po prostu zaschnie we wiadrze lub innym pojemniku, jeszcze zanim zostanie wymieszana z kruszywem.

Gdzie warto ułożyć kamienny dywan?

Nie ma jednego “najlepszego” miejsca na ułożenie kamiennego dywanu. To nowoczesna powłoka, która ma wiele zalet, a przez to też zastosowań. Doskonale sprawdza się zarówno we wnętrzach, jak i na dworze. Kamienny dywan jest stosowany jako podłoga w:

Można też używać kamiennego dywanu jako obudowę kominka, bo kruszywo jest ognioodporne. Połączenie kruszywa z żywicą epoksydową czy odporną na promieniowanie uv żywicą poliuretanową świetnie sprawdza się do ozdobienia ścian oraz schodów. Kamienny dywan doskonale nadaje się do pokrycia betonowych stopni.

Wysokiej jakości kamienny dywan może też być wykorzystywany na zewnątrz. Można go używać jako posadzkę na tarasach i balkonach. Często też wykorzystuje się kamienne dywany jako ozdobę elewacji oraz słupków ogrodzeniowych i cokołów. To świetna alternatywa dla płytek ceramicznych i terakoty.

Warto zaznaczyć, że kamienne dywany nie są zarezerwowane wyłącznie do budynków mieszkalnych. Często kamienne dywany są wykorzystywane w muzeach, sklepach, galeriach i biurach. Kamienne dywany wyglądają bardzo estetycznie i reprezentacyjnie, co wpływa na podniesienie prestiżu miejsca, w którym zostały użyte. Kamienne dywany są wykorzystywane również w hotelach i pensjonatach. Kamienne dywany doskonale nadają się do ozdoby budynków firmowych. Dostępność kruszywa we wielu kolorach umożliwia łatwe tworzenie z nich znaków firmowych i logotypów. Kamienne dywany świetnie sprawdzają się w najbardziej reprezentatywnych miejscach w budynku firmowym.

Kamienne dywany można też wykorzystywać jako podłoże na ścieżki ogrodowe, podjazdy, jako obicie podmurówek i słupków od ogrodzeń. Można też wykorzystywać kamienne dywany jako ozdobę elewacji oraz schodów zewnętrznych. Kamienne dywany pozwalają na osiągnięcie spójnego designu całego budynku.

Jakie zalety mają kamienne dywany?

Kamienne dywany mają bardzo dużo zalet, które przemawiają za wybraniem właśnie ich do wystroju swojego domu. Przyjrzyjmy się im bliżej.

  • Bardzo estetyczne – nie ulega żadnej wątpliwości, że dywany kamienne świetnie się prezentują. Są one po prostu bardzo estetyczne. Wysoka estetyka wpływa na możliwość wykorzystywania ich w różnych aranżacjach.
  • Odporność chemiczna – są odporne na zanieczyszczenia chemiczne. Plamy z tłuszczu, oleju lub smaru nie wpłyną na estetykę posadzki. Zarówno zanieczyszczenia chemiczne jak i wszystkie inne łatwo usunąć.
  • Odporność na uszkodzenia mechaniczne – posadzki z kamiennego dywanu są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli spanie na nią ciężki klucz lub młotek, to na posadzce nie pozostanie żaden ślad.
  • Własności antypoślizgowe – warto zauważyć, że dywany kamienne mają własności antypoślizgowe. Nie są one idealnie gładkie, ale mają wiele drobnych nierówności. To właśnie one sprawiają, że nawet gdy posadzka jest mokra, to nie jest śliska.
  • Odporność na zmiany temperatury i opady atmosferyczne – śnieg i deszcz nie zniszczą kamiennego dywanu. Zmiany temperatury oraz ujemne temperatury nie wypływają negatywnie na wygląd posadzki. Kamienny dywan sprawdza się na balkonach i tarasach wystawionych na działanie zmiennych warunków atmosferycznych.
  • Mrozoodporność – kamienny dywan jest odporny na ujemne temperatury. Oznacza to, że kamienny dywan może być stosowany wszędzie tam, gdzie bywa zimno. Śnieg i chłód z pewnością mu nie zaszkodzi.
  • Łatwe w utrzymaniu czystości – takie posadzki nie chłoną brudu. Ewentualne zabrudzenia utrzymują się wyłącznie na powierzchni kruszywa i żywicy, więc łatwo jest je usunąć. Kamienny dywan nie ma też fugi, którą trzeba by szorować. Można go myć zwykłym mopem. Kamienny dywan można też czyścić przy pomocy myjki ciśnieniowej – na zimno i na ciepło, ale woda nie powinna mieć wyższej temperatury niż 50 stopni Celsjusza. Wysokie ciśnienie wody doskonale poradzi sobie z większością zabrudzeń, jakie mogą pojawić się na powierzchni kamiennego dywanu.
  • Uniwersalność – można kłaść je w wielu miejscach – na zewnątrz i we wnętrzach budynków. To wpływa na ich uniwersalność i mnogość zastosowań. To ważna zaleta. Jeśli np. zostanie Ci materiału, który był układany na tarasie to możesz wykorzystać go do ozdoby łazienki lub pralni. Dużo zastosowań kamiennych dywanów to ogromny atut, który warto wykorzystać!
  • Ognioodporność – można też stosować je do obudowy kominków. Wynika to z faktu, że kamienne dywany wykazują wysoką odporność na działanie wysokich temperatur. Nie nagrzewają się zbyt mocno i nie ma ryzyka, że się roztopią. Doskonale nadają się na imponującą obudowę kominka. To bardzo ciekawe rozwiązanie, które na pewno będzie przyciągało spojrzenia.
  • Proste przygotowanie podłoża – kamienny dywan można kłaść nawet na nierówne podłoża. Oznacza to, że można go położyć np. na kruszący się beton lub połamane płytki łazienkowe. Oczywiście trzeba najpierw usunąć wszelkie ruchome elementy. Po usunięciu luźnych kawałków betonu i płytek można położyć masę z kruszywa i żywicy. Kamienny dywan można od razu wykorzystać do wyrównania powierzchni. To sposób na pewną oszczędność, bo nie trzeba zrywać starych płytek. Można je po prostu zmatowić, by zwiększyć przyczepność żywicy i pokryć masą.
  • Dość łatwe położenie masy – wbrew pozorom ułożenie kamiennego dywanu na poziomej powierzchni nie jest bardzo trudne. To zadanie, z którym powinien poradzić sobie nawet amator. Najtrudniejszy jego etap to odpowiednie przygotowanie masy i dobranie właściwych proporcji poszczególnych składników.
  • Trwałość – z racji tego, że kruszywo jest odporne na wiele czynników, w tym także uszkodzenia mechaniczne, to dywan kamienny jest dość trwały. Specjaliści szacują, że kamienne dywany wykazują odporność na poziomie nawet 30 lat bez potrzeby naprawiania lub ingerowania w ich strukturę. To całkiem niezły wynik, bo pozwala zaoszczędzić na remontach i ewentualnych naprawach.
  • Ekologiczny – kruszywo wykorzystywane do przygotowania kamiennego dywanu jest materiałem w pełni naturalnym. Można używać syntetycznych zamienników, ale są one stosowane rzadko. Obecnie stawia się na naturalny granit i marmur.

Kamienny dywan wady

Jak łatwo się domyślić, nawet coś, co ma tak dużo zalet, nie może być pozbawione wad. Tak samo jest też w przypadku kamiennych dywanów. W tym wypadku również można zdefiniować kilka problemów, które sprawiają, że nie każdy wybiera właśnie ten rodzaj posadzki. Przyjrzyjmy się im bliżej:

  • Ceny – największą wadą kamiennych dywanów jest ich cena. Jak łatwo się domyślić marmur nie należy do najtańszych surowców. Granit jest tańszy, ale wciąż nie jest to tani produkt. To samo można powiedzieć o żywicach epoksydowych – nie należą do tanich. Ułożenie kamiennego dywanu wiąże się też oczywiście z zapłaceniem za wykonanie usługi przez fachowca.
  • Niewielu specjalistów – z racji tego, że dywany z kamieni i żywicy są wciąż pewnego rodzaju innowacją, nie ma zbyt wielu fachowców, którzy specjalizują się w układaniu kamiennych dywanów. Pozwala to firmom zajmującym się kładzeniem kamiennych dywanów na dyktowanie wysokich cen za swoje usługi.
  • Problem z pionowymi ścianami – masę z kruszywa i żywicy można układać na powierzchnie pionowe. Jest to dość trudne. Trzeba zadbać o odpowiednie proporcje przygotowanej masy tak, by mieć pewność, że nie będzie ona spływała ze ściany. Niektórzy zalecają nawet układanie masy warstwami.
  • Pracochłonne układanie – wbrew pozorom ułożenie kamiennego dywanu to ciężka, fizyczna praca. Kruszywo z żywicą tworzą bardzo gęstą masę, której rozprowadzenie jest trudne. Żeby uzyskać równą powierzchnię kamiennego dywanu, trzeba wykonać bardzo dużo ruchów wygładzających oraz często kontrolować poziom ułożonej masy. To zadanie wymaga sporo czasu i pracy. Nawet jeśli pozornie wydaje się to banalne, jest to zadanie dla osób cierpliwych, które pracują szybko i sprawnie. Pamiętajmy, że żywica wysycha już w czasie nakładania masy. Nie ma mowy o przerwach lub o zbyt mozolnym jej układaniu. Konsekwencją takiego działania będzie wiadro zaschniętej masy, której nie sposób uratować i wykorzystać ponownie.
  • Problem z usunięciem – z racji tego, że kamienny dywan jest trwały, to jego usunięcie też może przysporzyć pewnych kłopotów. Mimo że jest nazywany “dywanem”, to z całą pewnością nie da rady go po prostu zwinąć. Konieczne będzie długotrwałe kucie, które osłabi wiązanie żywicy i pozwoli na usuwanie fragmentów kamiennego dywanu. Pod uwagę można też wziąć korzystanie ze środków chemicznych przeznaczonych do usuwania żywicy, ale ich stosowanie nie jest obojętne środowisku. Jeśli nie musisz, to nie powinieneś po nie sięgać.
  • Niewielka możliwość poprawek – takie podłoże właściwie nie nadaje się do poprawy. Jeśli popełnisz błąd przy kładzeniu kamiennego dywanu, to niestety, ale nie da rady go usunąć, gdy masa już zaschnie. Ewentualne nierówności można usuwać wyłącznie wtedy, gdy żywica jeszcze nie związała. Gdy dobrze zaschnie, nie da rady już jej ruszyć bez niszczenia powierzchni kamiennego dywanu. Nie zawsze takie poprawki warto robić. W takim wypadku często okazuje się, że lepiej jest zdecydować się na niewielki mankament estetyczny, niż przeprowadzać długotrwałe i pracochłonne poprawki.

Ile kosztuje kamienny dywan?

Ile kosztuje kamienny dywan?
Ile kosztuje kamienny dywan?

Koszt wykonania jednego metra kwadratowego nawierzchni typu kamienny dywan mieści się w przedziale 200 – 350 zł. Trzeba jednak zaznaczyć, że na koszt wykonania wpływa wiele czynników. Ważny jest materiał – decydując się na marmur musimy liczyć się z wyższym wydatkiem.

Istotne jest też skomplikowanie prac. Układanie wzorów z różnobarwnego kruszywa jest skomplikowane i czasochłonne, a co za tym idzie – może zwiększyć koszt wykonania. Im bardziej skomplikowane wzory sobie wymarzysz, tym droższe może być ich ułożenie.

Na cenę kamiennego dywanu ma wpływ również kolor kruszywa. Naturalne odcienie są tańsze niż te, które powstały jako efekt barwienia kamieni. Warto też pamiętać, że w przypadku barwionego kruszywa trzeba kłaść duży nacisk na jego jakość. Tylko ona może zapewnić, że kolor nie będzie z czasem blaknął. Trzeba się też liczyć z tym, że jakość bardzo często idzie w parze z ceną. Im bardziej luksusowe materiały wybierzemy na kamienny dywan, tym wyższe będą koszty całej inwestycji.

Pamiętaj, że wiele zależy też od producenta produktów do wykonania dywanu kamiennego. Jeśli kupujesz zestaw z jednej linii, to z pewnością poszczególne elementy będą do siebie pasowały. Może się jednak okazać, że cena takiego kompletu będzie wyższa niż gdybyś dobierał pojedyncze elementy od różnych producentów. Musisz jednak pamiętać, że żeby mieć świetny efekt, czasami trzeba zapłacić więcej.

Kruszywa są sprzedawane w workach po 20 kg. To najbardziej popularne opakowania. Dzięki temu łatwo jest porównać cenę oferowaną przez poszczególnych producentów i sprzedawców.

Kamienny dywan wykonanie krok po kroku

Wykonanie krok po kroku
Wykonanie krok po kroku

Czy można montaż kamiennych dywanów zrobić samodzielnie? Samodzielne położenie kamiennego dywanu jest trudne, ale możliwe. To zadanie, które wymaga sporo cierpliwości i skrupulatności – zwłaszcza, jeśli planujesz wykonać z kruszywa różnego rodzaju wzory i ornamenty.

Najłatwiej jest ułożyć kamienny dywan na podłodze. Na pionowych ścianach lub stopniach ułożenie kamiennego dywanu jest zdecydowanie bardziej złożone.

Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, by sugerować się zaleceniami producenta. To właśnie on najlepiej wie, jak powinno się stosować jego produkty. Tutaj też warto zaznaczyć, że dobrą praktyką jest kupowanie gotowych zestawów do układania kamiennych dywanów. Daje to pewność, że wszystkie elementy zestawu zostały dobrze do siebie dobrane, a efektem ich stosowania będzie trwała i estetyczna powierzchnia.

Zanim przystąpisz do pracy zbierz wszystkie potrzebne materiały. Kiedy zaczniesz pracę, nie będzie już czasu na bieganie po sklepach i dowożenie brakujących materiałów. Konieczny będzie:

Dla własnego bezpieczeństwa wyposaż się również w rękawice. Dzięki temu unikniesz pobrudzenia rąk, co mogłoby okazać się dość problematyczne.

Wszystkie niezbędne materiały zbierz w jednym miejscu i zaplanuj prace. Jeśli zamierzasz układać kamienny dywan na świeżym powietrzu, to koniecznie sprawdź prognozę pogody na najbliższe dni. Dzięki temu możesz przewidzieć, czy to odpowiedni czas na wykonywanie takich zadań. Jeśli w najbliższych dniach ma padać, to lepiej zmień swoje plany i przełóż układanie kamiennego dywanu na inny termin. Masa z żywicy i kruszywa powinna mieć czas do tego, by dobrze wyschła. W przeciwnym wypadku będzie nietrwała i nieestetyczna.

Zanim kupisz materiały na posadzkę typu kamienny dywan, koniecznie wylicz jak dużo materiałów będzie Ci potrzebne. Zmierz powierzchnię jaką zamierzasz przykryć warstwą kruszywa i żywicy. Sprawdź zalecenia producenta, co do wydajności wybranych przez Ciebie produktów i na tej podstawie dobierz odpowiednią ilość żywicy i wypełnienia. Dla pewności powinieneś dodać 10% materiału więcej, niż wynika z Twoich obliczeń. Ta dodatkowa ilość żywicy to będzie zapas, który być może wcale Ci się nie przyda, ale pozwoli Ci zachować bezpieczny margines w trakcie prac. Nie będziesz obawiać się, że czegoś Ci zabraknie, a to duża wygoda.

Jak samodzielnie wykonać kamienny dywan krok po kroku? Sprawdź!

Przygotuj powierzchnię pod kamienny dywan

W przypadku układania dywanu kamiennego przygotowanie podłoża jest bardzo istotne. Nie można pominąć tego elementu ani go lekceważyć. Właściwym podłożem będzie beton lub inne, twarde i szorstkie podłoże (podłoże anhydrytowe). Jego szorstkość wpływa na lepsze wiązanie pomiędzy podłożem a kruszywem i żywicą epoksydową. Na początek należy powierzchnię dobrze oczyścić. Nie powinny znajdować się na niej żadne plamy, które mogłyby zmniejszyć siłę wiązania. Jeśli nie możesz zmyć plam, to je zeszlifuj lub poddaj frezowaniu. Podłoże wcale nie musi być równe. Mogą na nim być drobne nierówności, które zostaną zakryte i wyrównane przez dywan kamienny. Konieczne jest też usunięcie wszelkich pyłków, piasku, kurzu. Najlepiej jest ją po prostu odkurzyć. Ewentualne drobinki na podłożu zmniejszą siłę wiązania żywicy z podłożem. Na odkurzoną powierzchnię należy nałożyć warstwę gruntu. Można to zrobić przy pomocy pędzla malarskiego. Po nałożeniu gruntu należy odczekać 48 godzin. Tyle czasu jest potrzebne, by grunt dobrze wysechł. Później należy powierzchnię zmatowić, czyli delikatnie zeszlifować papierem ściernym i ponownie odkurzyć. Do usuwania zabrudzeń najlepiej sprawdzi się odkurzacz przemysłowy, ale jeśli go nie masz to użyj zwykłej miotły. Po prostu będziesz walczył z kurzem i pyłem trochę dłużej, niż gdybyś użył odkurzacza.

Sprawdź warunki

Kamiennego dywanu nie można układać przy każdej pogodzie. Temperatura powinna mieścić się w zakresie między 5 a 30 stopni Celsjusza. Oznacza to, że powinna ona być układana w pomieszczeniach ogrzewanych lub w przypadku terenów zewnętrznych – w czasie sprzyjającej pogody wiosną i latem. Wilgotność powietrza powinna być niższa niż 80%. Jeśli będzie wyższa to żywica nie będzie poprawnie wiązała, a czas jej schnięcia ulegnie wydłużeniu. W naszej strefie klimatycznej sytuacje, w których wilgotność powietrza przewyższa 80% są rzadkością, ale zdarzają się. Sprawdź prognozę pogody lub zerknij na higrometr i upewnij się, że tego dnia prace mogą się odbyć. Szczególną czujność zachowaj, jeśli dzień wcześniej lub w nocy padał deszcz.

Hydroizolacja

Jeśli układasz dywan w pomieszczeniu o podwyższonej wilgoci lub na zewnątrz, to konieczne jest położenie hydroizolacji. Robi się to poprzez nałożenie dwóch warstw płynnej membrany z żywicy. Nakłada się ją wałkiem lub pędzlem. Jeśli masz taką możliwość, to możesz też użyć urządzenia do natrysku bezpowietrznego. Z całą pewnością przyspieszy to pracę.

Szalunki

Na tym etapie warto też rozłożyć szalunki, które umożliwią estetyczne wykończenie całości. To bardzo ważne również w przypadku montażu na schodach, balkonach i tarasach. Profile krawędziowe z całą pewnością ułatwią sprawę i umożliwią estetyczne wykonanie całej inwestycji. Uzyskanie kąta prostego będzie w zasięgu ręki, a całość będzie ładnie dopracowana. Jeśli zależy Ci na profesjonalnym efekcie, to profile są obowiązkowe.

Wymieszanie kruszywa i żywicy

Kolejnym etapem jest przygotowanie mieszanki z żywicy i kruszywa. Tutaj kluczowe jest dobranie właściwych proporcji. Najczęściej jest to 1 kg żywicy na 20 kg kruszywa, w ten sposób żywica stanowi 5% całej masy. To pozwala na utrzymanie optymalnych cech posadzki. Ilość żywicy można zmniejszyć do 3% w pomieszczeniach, które będą mało eksploatowane. Jeśli posadzka z kamienia będzie poddawana dużym obciążeniom to ewentualnie żywicy można dodać więcej. Trzeba jednak zachować umiar i nie odchodzić zanadto od proporcji zalecanych przez producenta konkretnych produktów. Masę należy dokładnie wymieszać aż do uzyskania jednolitej masy. Żywica musi dokładnie otaczać każde ziarno kruszywa. To bardzo ważne, bo tylko w taki sposób można zapewnić odpowiednie wiązanie całej masy. Jeśli gdzieś nie będzie żywicy to po prostu nie będzie mogła ona związać. Tutaj trzeba też zaznaczyć, że żywica najczęściej jest sprzedawana w formie dwuskładnikowej – samej żywicy oraz utwardzacza. Przed wymieszaniem masy z kruszywem, należy dobrze wymieszać ze sobą te dwie części. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy żywica jest jednoskładnikowa, czyli jest już gotowa do użycia. Rozwiązanie to jest dość rzadko spotykane i zazwyczaj jest odradzane przez fachowców. Trzeba jednak pamiętać, że wymieszanie żywicy jest kolejnym zadaniem, które może sprawić trochę kłopotu, więc niektórzy szukają rozwiązań umożliwiających im oszczędzenie sobie kłopotu.

Układanie kamiennego dywanu

Kiedy już masz dobrze wymieszaną masę możesz przystąpić do nałożeniem kruszywa. Układając kamienny dywan pamiętaj, że robi się to metodą “mokre na mokre”, czyli kolejne warstwy nie muszą wysychać. Można kłaść mokrą masę na mokrą masę. Układając kamienny dywan do kruszywa używa się szpachli lub rakli. Robi się to tak długo aż powstanie równa i gładka powłoka. Powinna ona być jak najszczelniej wypełniona kruszywem. Dzięki temu może ona pełnić swoje funkcje. To dość trudny etap. Wymaga sporo pracy oraz dbałości o szczegóły. Powierzchnia nie może być “prawie” prosta. Twoim zadaniem jest dopilnowanie, by była idealna.

Hydroizolacja kamiennego dywanu

Jeśli chcemy upewnić się, że podłoże nie będzie przepuszczało wody, to powinniśmy je odpowiednio zaizolować. Robi się to przy pomocy dodatkowej warstwy żywicy zamykającej. Kładzie się ją na samym wierzchu dywanu kamiennego. Żywica wypełnia wszystkie pory i dylatacje, jakie mogłyby powstać pomiędzy kamyczkami. Oprócz tego sprawia, że cała powierzchnia jest bardziej gładka. Jeśli zależy nam na zwiększonych własnościach antypoślizgowych to na tym etapie możemy dodać także odpowiedniej posypki.

Schnięcie kamiennego dywanu

Położona masa dywanów kamiennych musi też mieć czas na wyschnięcie. Ile go potrzeba? To zależy od grubości położonej warstwy oraz od warunków atmosferycznych. Jeśli powietrze jest bardziej suche to z pewnością masa zaschnie szybciej. Zakłada się, że podłoże jest suche po 24 godzinach, a pełną twardość uzyskuje po tygodniu. Po takim czasie można też powierzchnię podłoża umyć z wykorzystaniem wody.

Kamienny dywan najpopularniejsze kolory

Najpopularniejsze kolory kamiennych dywanów
Kamienny dywan najpopularniejsze kolory

Warto wiedzieć, że kruszywa wykorzystywane do układania kamiennych dywanów są bardzo różne. Dzięki temu można tworzyć z nich fantazyjne wzory i układy. To możliwe również dlatego, że kruszywa są dostępne w wielu odcieniach.

Najpopularniejsze są naturalne odcienie – beże, brązy, czerń i szeroka gama szarości. Oprócz nich popularna jest biel oraz odcienie niebieskiego i zielonego.

Materiały w różnych kolorach można też dodatkowo mieszać po to, by tworzyć z niego fantastyczne kombinacje, także nawiązujące do feng shui. Ziarna są wymieszane ze sobą i tworzą harmonijną całość, a całość prezentuje się niezwykle ciekawie.

Równie popularne jest układanie wzorów kamiennego dywanu przy pomocy kruszywa o różnych odcieniach. Dzięki temu można robić ramki lub wyznaczać poszczególne sekcje. Masę z żywicy i kruszywa w różnych kolorach dobrze jest oddzielać od siebie profilami. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko, że się one ze sobą pomieszają a efekt zostanie popsuty.

Jeśli nie możesz zdecydować się na konkretny kolor kruszywa na kamienny dywan, wiele firm udostępnia jego próbniki. W ten sposób możesz zobaczyć różne odcienie kamienia i sprawdzić, czy dobrze prezentuje się w miejscu, w którym chciałbyś go użyć. To dobry sposób, by upewnić się jak dany kolor wygląda w świetle dnia w określonym miejscu. Korzystanie z próbników zwiększa szansę na to, że będziesz zadowolony ze swojego wyboru.

Jeśli planujesz kamienny dywan zrobić samodzielnie wykorzystując wzory z różnokolorowego kruszywa, przed nałożeniem kruszywa przygotuj sobie najpierw plan na kartce. Rozrysuj go i zwymiaruj. Zaznacz jak wykorzystasz poszczególne kolory i rozplanujesz dodatkowe elementy, aby mieć pewność że kamienny dywan będzie cieszył oczy na długie lata.

Kiedy przystąpisz do pracy nie będzie już czasu na zajmowanie się takimi szczegółami lub poprawianie błędów. Warto pamiętać, że kiedy już położysz masę wysokiej jakości na podłożu, to jej usunięcie lub przesunięcie będzie właściwie niemożliwe. Musisz wszystko dobrze zrobić przy pierwszym podejściu. Nie powinno to jednak Cię zniechęcać. Potraktuj to raczej jako zachętę do planowania pracy i stosowania się do wcześniej obmyślonego planu. Wtedy na pewno wszystko się uda 🙂

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Oksana

Artykuł ma potencjał, lecz niektóre sekcje wydają się być za bardzo uproszczone, co może wprowadzać w błąd niektórych czytelników poszukujących głębszej wiedzy.

Bohdan

Nawet nie wiedziałem że jest taki materiał, super!