![pędzel Pędzel czy wałek do malowania?](https://www.mgprojekt.com.pl/blog/wp-content/uploads/2019/08/pedzel-walek.jpg)
Malowanie ścian i sufitu nie wymaga stosowania wielu skomplikowanych narzędzi. Trudno jednak obejść się bez odpowiednio dobranych pędzli i wałków. Oba rozwiązania zalecane są do nieco innych zastosowań. W zależności od rodzaju farby czy typu malowanych powierzchni, warto we właściwy sposób wybrać te narzędzia. Co trzeba wiedzieć o pędzlach i wałkach przed ich zakupem?
Rodzaje pędzli malarskich
![pędzel Rodzaje pędzli malarskich](https://www.mgprojekt.com.pl/blog/wp-content/uploads/2019/08/jaki-pedzel.jpg)
Pędzle wciąż pozostają najpopularniejszym i najbardziej tradycyjnym rodzajem narzędzi do malowania ścian i sufitów. Praktycznie każdy model zbudowany jest podobnie. Typowy pędzel posiada podłużną rączkę, która zakończona jest włosiem naturalnym, syntetycznym lub mieszanym. Różnice występują natomiast w rozmiarach, kształtach oraz zastosowanych materiałach poszczególnych narzędzi.
Pędzle bardzo dobrze wcierają farbę i umożliwiają wyjątkowo precyzyjne malowanie. Narzędzia te mogą posłużyć do pokrywania nawet najmniejszych elementów, także tych o skomplikowanych kształtach. Pędzle wciąż zapewniają też największą dokładność spośród innych popularnych narzędzi malarskich. Z tego względu wykorzystuje się je głównie do wykańczania, np. miejsc przy gniazdkach, krawędzi, kątów oraz innych obszarów trudno dostępnych. Sprawdzają się doskonale także przy pracy z zastosowaniem szablonów malarskich. Można wykorzystać je do odnawianiu płotów, ogrodzeń, grzejników i drewna. Umiejętne używanie pędzli malarskich pozwala też na wyjątkowo efektywne dekorowanie ścian.
Przy wyborze pędzla kluczowymi parametrami są szerokość i rozmiar. Narzędzia te zawsze należy dostosować zarówno do struktury, chłonności oraz gładkości malowanego medium, jak i wybranego rodzaju farby. Szerokość pędzla powinno się dobierać do rodzaju malowanej powierzchni. Im większy obszar do pokrycia, tym z reguły gęstsze i szersze narzędzie jest potrzebne. Największe modele przydają się do pokrywania sufitów i ścian, ale gorzej sprawdzają się w przypadku ram okiennych czy wąskich listewek. Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie nieduży pędzel z włosiem płaskim.
Mniejsze obszary potrzebują większej precyzji, przez co w takim przypadku pędzel powinien być rzadszy i węższy. Ma to kluczowe znacznie przy malowaniu okolic instalacji oświetleniowych czy w przypadku malowania narożników.
W miejscach odcinających od siebie poszczególne płaszczyzny, najlepiej zamiast pędzla prostego zastosować skośny.
Okolice ościeżnic, naroży czy gniazdek elektrycznych zwykle maluje się niedużymi pędzelkami. Pozwalają one bowiem na uzyskanie wyjątkowo precyzyjnego i wąskiego pociągnięcia.
Pędzle z dłuższym trzonkiem stosuje się natomiast do malowania ścian w trudno dostępnych miejscach, np. za grzejnikami.
Kolejna kwestia to kształt i rodzaj włosia. Włókna mogą posiadać różną gęstość, długość i sztywność, a także odmienne ułożenie. Im bardziej szorstkie i długie włosie, tym bardziej nadaje się do malowania powierzchni chropowatych i wymagających. Kształt warto dobierać do indywidualnego zastosowania pędzla.
Pędzel płaski | Pędzle płaskie należą do najbardziej uniwersalnych narzędzi tego typu. Powstają z włosia naturalnego lub syntetycznego. Najczęściej dostępne są w szerokościach od 1 do 5 cali. W zależności od szerokości, wykorzystywane mogą być do malowania detali, jak i większych powierzchni. Z powodzeniem nadają się do rozprowadzania farb wodorozcieńczalnych i lakierów dyspersyjnych. Mogą posłużyć do malowania podłóg i płotów, a także odnawiania ościeżnic i framug. Specyficzną odmianą tych narzędzi są tzw. spaltery, przeznaczone do malowania parkietów. Charakteryzują się wyjątkowo solidnym i precyzyjnie wykończonym włosiem. Płaskie pędzle do parkietu są bardzo duże. Ich szerokość może sięgać nawet 20 cm. Wykorzystywane są głównie do lakierowania drewnianych podłóg, jednak można stosować je również w innych aplikacjach. |
Pędzel okrągły | Pędzle okrągłe mogą mieć różne wyprofilowanie, gęstość czy grubość. Występują w średnicach od 10 do nawet 70 mm. Wykorzystuje się je głównie do malowania powierzchni drewnianych oraz okien, także tych zewnętrznych. Znajdują zastosowanie w różnych pracach dekoracyjnych, kiedy konieczne jest pokrycie obszarów porowatych i strukturalnych. Włosie ułożone w szpic pozwala na swobodne pokrywanie najciaśniejszych kątów. Zapewnia wysoką precyzję nawet w przypadku malowania miejsc z trudno dostępnymi zakamarkami. Takie pędzle często służą do pokrywania elementów zewnętrznych ram okiennych oraz powłok metalowych i drewnianych. W realizacji precyzyjnych prac o charakterze dekoracyjnym, zastosować można nieduże pędzle okrągłe zwane zaprawkowymi. Ze względu na kompaktowe rozmiary, można nimi bez trudu obmalować dookoła gniazdko elektryczne lub włącznik światła. |
Pędzel ławkowiec | Ławkowce to stosunkowo szerokie pędzle. Wykonuje się je przede wszystkim z włosia naturalnego. Służą do pokrywani farbą sufitów i ścian, a nierzadko także do gruntowania ścian przed malowaniem ścian. Mogą posłużyć także do odpylania powierzchni przed realizacją prac wykończeniowych. Wykorzystywane są do malowania powierzchni strukturalnych, np. grubo fakturowanego tynku. Znajdują zastosowanie także przy nakładaniu kleju do tapet. Ławkowce stosuje się głównie do malowania farbami wodnymi, klejowymi i emulsyjnymi. Pozwalają na uzyskanie precyzyjnej i jednolitej powłoki. |
Pędzel skośny | Cechą charakterystyczną pędzli skośnych jest ścięte pod niedużym kątem włosie. Taka budowa pozwala na malowanie bardzo precyzyjnych pasów. Pędzle skośne znajdują zastosowanie przede wszystkim w malowaniu końcowym. Korzystają z nich fachowcy, którzy mogą w ten sposób przyspieszyć realizację prac wykończeniowych. Pędzlami skośnymi bez przeszkód nakładać można farby emulsyjne i emalie. |
Pędzel krzywy | Pędzle o specjalnym wyprofilowaniu często nazywane są krzywymi, kątowym, kaloryferowymi lub pędzlami do grzejników. Pozwalają one na wygodne malowanie obszarów wymagających sporej precyzji. Narzędzia te nadają się do pokrywania farbą zagięć, kątów oraz innych miejsc trudno dostępnych. Wykorzystuje się je do malowania kaloryferów starszego typu oraz ścian za grzejnikami. Można nimi pokrywać także rury, ogrodzenia, elementy o budowie ażurowej oraz powierzchnie zlokalizowane w szczelinach. Nadają się też też do odcinania koloru i malowania pasów dekoracyjnych. Pędzle do grzejników są dość płaskie i długie. W części roboczej mogą być zakrzywione pod niedużym kątem, co ułatwia malowanie nawet w trudno dostępnych miejscach. Występują w wielu różnych szerokościach, zwykle od 25 do 63 mm. |
Pędzel murarski | Cechą charakterystyczną pędzli murarskich jest długie, trwałe i gęste włosie. Pozwala ono na malowanie surowych i nierównych podłoży. Taki pędzel z powodzeniem nadaje się również do nakrapiania. |
Pędzel beztrzonkowy | Pędzel pozbawiony trzonka służy do malowania wzorów dekoracyjnych. Jego budowa pozwala na wykonywanie bardziej zdecydowanych ruchów, co przekłada się na uzyskanie pożądanego efektu estetycznego. Specyficznym rodzajem tych narzędzi są pędzle z powierzchnią roboczą ściętą na płasko, które służą do malowania za pomocą specjalnych szablonów. |
Rodzaje wałków malarskich
![pędzel Rodzaje wałków malarskich](https://www.mgprojekt.com.pl/blog/wp-content/uploads/2019/08/jaki-walek.jpg)
Wałki malarskie coraz częściej wypierają tradycyjne pędzle. Pod wieloma względami są rozwiązaniem znacznie praktyczniejszym. Ich budowa ogranicza się do podłużnej rączki oraz runa o określonych parametrach.
Wałki malarskie posiadają określone rozmiary, wykończenia i kształty. Powstają także z wielu różnych materiałów. Należy je dobierać w oparciu o gładkość i chłonność malowanej powierzchni, a także sam rodzaj farby. Wałki to narzędzia najwygodniejsze, jeżeli malowanie musi się odbyć szybko. Cenią je zarówno zawodowcy, jak i amatorzy. Wałek pozwala na błyskawiczne nakładanie farby na duże powierzchnie płaskie. Nieco mniej nadaje się do przeprowadzania prac bardziej precyzyjnych i dekoracyjnych.
Tradycyjne wałki często zastępowane są specjalnymi poduszkami. Posiadają one plastikowe uchwyty i bardzo dobrze nadają się do malowania gładkich powierzchni farbami o niedużej gęstości. W porównaniu do wałków zapewniają większą precyzję. Pozwalają na wykonanie pasu o równych i prostych krawędziach. Sprawdzają się dzięki temu na etapie wykańczania styku sufitem ze ścianą, w przypadku różnych kolorów obu powierzchni. Im wałek szerszy, tym większą powierzchnię jest w stanie objąć podczas malowania ścian i sufitu.
Do precyzyjnych zastosowań lepiej nadają się narzędzia nieco mniejsze, przeznaczone do pokrywania np. wąskich płotów, kątów, ram okiennych czy desek.
Do malowania większych powierzchni drewnianych, ścian i podłóg, lepiej zastosować szerszy wałek. Wraz ze zwiększeniem średnicy maleje ilość ruchów, które trzeba wykonać podczas malowania ścian.
Do pokrywania większych obszarów warto więc wybierać wałek z szeroką średnicą.
Wałki mogą mieć rączki o różnych kształtach i rozmiarach. Niektóre wyposażane są w odpowiednie przedłużki, które pozwalają na wygodne i szybkie malowanie ścian. Wałek z długimi i teleskopowymi rączkami idealnie nadaje się do malowania ścian i sufitów. Niektóre posiadają też rączki odchylone, dzięki którym można bardzo precyzyjnie nanosić farbę.
Długość włosia wałka powinna być tym dłuższa, im bardziej nierówne i trudne podłoże. Dotyczy to np. powierzchni betonowych i strukturalnych. Do najgładszych podłoży z powodzeniem wystarczy wałek z krótkim runem. Taki wałek sprawdza się np. w przypadku powierzchni wykończonych gładzią.
Wałek z włosia naturalnego | Wałki z włosia naturalnego zwykle powstają z weluru, skóry lub wełny owczej. Włókna mogą być bardzo długie i gęste, dzięki czemu czemu podczas malowania ścian nie pozostawiają żadnych smug. Mogą być stosowane zarówno do chropowatych, jak i gładkich powierzchni. Można za ich pośrednictwem nakładać większość lakierów i farb, a także poliestrowych i epoksydowych żywic. Zaletą wałków o naturalnym włosiu jest brak pozostawiania włosków na malowanej powierzchni. Narzędzia te są jednak z reguły droższe. |
Wałek z włosia syntetycznego | Wałki z włosia syntetycznego mogą mieć runo o różnej długości. Nadają się dzięki temu do malowania wyjątkowo chropowatych powierzchni, takich jak elewacja czy tynki strukturalne. Najczęściej stosowane są do rozprowadzania farb rozpuszczalnikowych, a także żywic poliestrowych i epoksydowych. Włókna mogą mieć różną jakość. Zależy ona głównie od staranności wykonania oraz metody produkcyjnej. Do zalet tego rozwiązania należy niska cena. |
Wałek z mikrofibry | Wysoką trwałością charakteryzują się wałki z mikrofibry. Mogą być stosowane do pokryć o dużej gęstości, np. epoksydowych. Nakładanie farby z ich pomocą jest wydajne i szybkie. Najczęściej stosowane są do substancji wodorozcieńczalnych. Długość runa może być dość różna. Pozwala to na dobór wałka precyzyjnie malującego zarówno chropowate, jak i całkowicie gładkie powierzchnie. |
Wałek poliakrylowy | Wałki poliakrylowe dostępne są w formie sznurkowej i dzianej. Wykorzystuje się je do różnych powierzchni i wielu typów farb. Wadą wałków poliakrylowych jest fakt, że mogą pozostawiać drobne nierówności na malowanej powierzchni. Zjawisko to nazywane jest skórką pomarańczy. Aby go uniknąć, należy wybierać wałki zaprojektowane specjalnie z myślą o powierzchniach chropowatych. |
Wałek gąbkowy | Wałki gąbkowe stosuje się gównie do powierzchni gładkich. Często są flokowane, tanie i lekkie. Pozwalają na swobodne rozprowadzanie farb różnego typu, w tym także farb wodorozcieńczalnych, farb rozpuszczalnikowych i farb olejnych. Flokowane wałki gąbkowe posiadają nieduże otwory, co zmniejsza ryzyko pojawienia się pęcherzyków powietrza. Rozwiązanie to pozwala na bezproblemowe rozprowadzanie akrylowych emalii. |
Wałek profilowany | O rodzaju wałka decydować może także trwałość i sposób mocowania runa. Najlepiej wybrać narzędzie o trwałym i zwartym włosiu. Można to sprawdzić, zwracając uwagę na obsypywanie wałka o przetarciu. Warto przyjrzeć się także wykończeniu krawędzi narzędzia. Jeżeli wałek ma malować precyzyjnie, powinien być odpowiednio wyprofilowany lub ścięty na końcach. Pozwala to na uniknięcie nierównego rozmieszczenia farby. Wałki profilowane są z reguły droższe. |
Wałek do rur i grzejników | W sprzedaży znaleźć można także narzędzia malarskie powstałe z myślą o jeszcze bardziej nietypowych aplikacjach. Przykładem mogą być wałki do rur i grzejników. Zwykle są dość wąskie i posiadają długi uchwyt. Pozwalają na wygodne rozprowadzanie farby w trudno dostępnych miejscach. |
Wałek do malowania narożników | Innym przykładem są wałki do malowania narożników, dostępne w średnicach od 3 do 8 cm. Narzędzia te posiadają okrągły kształt, dzięki temu da się nimi dotrzeć w każdy kąt. Wykorzystuje się je głównie do malowania wewnętrznych narożników. Istnieją też wałki do odcinania kolorów. Wyposażone są w specjalną, odchylaną tarczkę. Pozwala ona na precyzyjne nanoszenie farby o określonej barwie na powierzchnię pomalowaną innym kolorem. |
Wałek z okapnikiem | W pewnych zastosowaniach sprawdzają się wałki z okapnikiem, czyli małą rynienką do spływania farby skapującej z wałka. Narzędzia te znacznie mniej chlapią. Oszczędzają też farbę, którą wykorzystać można w niemal stu procentach. |
Wałek do paneli i boazerii | Do malowania boazerii i paneli podłogowych stosuje się jeszcze inne wałki. Przypominają te do grzejników, jednak w części środkowej posiadają dłuższe runo. Farba ta dobrze wnika w zagłębienia między panelami i deskami. |
Wałek dekoracyjny | Na uwagę zasługują także wałki do efektów dekoracyjnych, zwykle gumowe, gąbkowe, irchowe lub owinięte odpowiednią folią. Każdy rodzaj zapewnia inny efekt dekoracyjny malowanej powierzchni. |
Wałek specjalny | W sprzedaży można ponadto znaleźć wałki dedykowane jeszcze innym zastosowaniom. Niektóre przystosowane są do malowanej powierzchni np. siatek lub nietypowych struktur. Wiele z nich to wałki pomocnicze, np. gumowe wałki do tapetowania. Część tego typu narzędzi posiada na wyposażeniu specjalny podajnik w walcu pod poszyciem runa lub uchwycie, czyli stylisku. Stosowane są jednak stosunkowo rzadko, dlatego zwykle można je zdobyć jedynie na specjalne zamówienie. |
Wałek elektryczny | Tradycyjny wałek malarski zastąpić można elektrycznym. Rozwiązanie to wiąże się z wieloma korzyściami. Pierwszym z nich wzrost prędkości pracy. Malowanie sufitu lub ściany zwykłym wałkiem wymaga ciągłego zanurzania go w farbie. Nieustanne sięganie do pojemnika wydłuża czas malowania, a na dodatek wymusza na wykonawcy częste pochylanie się. Aby uniknąć dolegliwości bólowych kręgosłupa, warto kupić wałek elektryczny. Narzędzie to wyposażone jest w urządzenie zasysające, które pobiera farbę z wiadra i tłoczy ją do wałka za pośrednictwem węża. Obsługa tego mechanizmu odbywa się przy pomocy zaczepianego przy rękojeści wałka pilota. Wykonawca może też kontrolować ilość zasysanej farby. Wałek elektryczny standardowo wyposażany jest w wysięgnik teleskopowy. Dodatkową zaletą jest czystość pracy. Farby nie trzeba pobierać, co wyklucza ryzyko jej rozchlapania. Korzystanie z wałka elektrycznego nie wymaga też stosowania kuwety na farbę, która w przypadku narzędzia tradycyjnego jest niezbędna podczas malowania ścian czy sufitu. |
Parametry pędzli i wałków
![pędzel Najważniejsze parametry](https://www.mgprojekt.com.pl/blog/wp-content/uploads/2019/08/zalety-wady-malowania-pedzlem.jpg)
Pędzle i wałki klasyfikować można ze względu na rodzaj zastosowanych materiałów. Narzędzia z włókien naturalnych są zwykle droższe. Wykorzystuje się je do precyzyjnego malowania ścian. Mogą posiadać różną długość włosia lub runa. Pędzle i wałki z włosia sztucznego są bardziej zróżnicowane pod kątem parametrów. Aby uniknąć wypadania włókien lub strzępienia, warto wybierać narzędzia sprawdzonych producentów.
W przypadku wałków, sztuczne włosie może być wykonane np. z gąbki lub mikrofbiry. Pozwalają one na równomierne i wydajne rozprowadzanie farb. Wałki poliakrylowe są bardziej uniwersalne, a poliamidowe lepiej nadają się do malowania gęstymi farbami.
Kolejny podział dotyczy kształtu rączki narzędzia. Zapewniają one różny poziom wygody. Poszczególne pędzle i wałki można pod tym względem dobierać zgodnie z własnymi preferencjami. Rączki drewniane są dość trudne w czyszczeniu, ale nie poci się w nich dłoń. Te wykonane z tworzyw sztucznych są łatwiejsze w pielęgnacji. Niestety, w przypadku dłuższej pracy bez rękawic mogą stać się niekomfortowe w obsłudze, a przez to utrudnią malowanie ścian. Dobrym rozwiązaniem są rączki z ogumieniem, które dobrze leżą w dłoni i nie ślizgają się. Pozwalają też na bardzo precyzyjne malowanie ścian.
W sprzedaży dostępne są ponadto rączki specjalne, najczęściej profilowane lub odchylane. Mogą być wykonane z materiałów elastycznych, dzięki czemu pozwalają na dowolne kształtowanie i naginanie podczas pracy. Do precyzyjnego wymalowania określonej powierzchni często wykorzystuje się zarówno pędzle, jak i wałki.
Narzędzia nierzadko potrzebne są w różnych rozmiarach. Aby nieco zaoszczędzić, można zdecydować się na zakup całego zestawu. Gotowy komplet powinien zawierać pędzle, wałki, a także kuwetę i kratkę. Zestawy często wyposażane są w różne rączki wałków, np. teleskopowe. Pozwala to na swobodne malowanie powierzchni poziomych i pionowych. Wymienne wałki ułatwiają tez malowanie różnymi kolorami, bez konieczności cyklicznego oczyszczania po zakończeniu pracy z danym odcieniem farby.
Jaki pędzel lub wałek do jakiej farby?
Pędzle i wałki najlepiej dobierać z myślą o zastosowaniu z konkretnym gatunkiem farby. Poszczególne rodzaje emulsji posiadają różny skład chemiczny, odmienną gęstość czy szybkość schnięcia. Przekłada się to na specyficzne wymogi w kwestii ich nanoszenia na wybrane powierzchnie. W praktyce większością farb da się malować zarówno przy pomocy pędzli, jak i wałków. Warto jednak wybrać narzędzia optymalnie przystosowane do konkretnych aplikacji.
Pędzle i wałki do farb wodorozcieńczalnych
Farby wodorozcieńczalne powinny być nanoszone narzędziem w włosiem syntetycznym, bądź też z włosiem stanowiącym mieszaninę włókien naturalnych i sztucznych. Zaletą syntetyków jest brak efektu pęcznienia pod wpływem działania wody. Producenci często oznaczają pędzle dedykowane farbom i lakierom wodorozcieńczalnym niebieskim kolorem trzonka. Wałki do takich zastosowań są natomiast produkowane głównie z pianki z runem ze sztucznych włókien.
Pędzle i wałki do farb ściennych
Krawędzie i narożniki ścian najwygodniej jest malować niedużymi pędzlami z włosiem sztucznym lub włosiem syntetyczno-naturalnym. Można też zastosować wałki o specjalnie zaprojektowanym kształcie. Mają one postać dwóch stożków, ściętych i połączonych podstawami. Najczęściej taki wałek osadzony jest na dość długim kabłąku. Do malowania dużych powierzchni najlepiej nadają się duże wałki z włókien sztucznych.
Poszczególne modele mogą różnić się długością i grubością runa:
- Najdłuższe (20-25 mm) i najgrubsze są zwykle wydajniejsze i bardziej chłonne. Wykorzystuje się je do nanoszenia rzadkich farb i malowania powierzchni chropowatych. Pozwalają one również na uzyskanie głębszego pokrycia, np. w przypadku surowych tynków.
- Wałki ze średnim runem (do 12 mm) przeznaczone są do malowania średnio gęstych fabr. Sprawdzają się w przypadku pokrywania ścian nierównych i lekko chropowatych.
- Wałki z runem najkrótszym (do 8 mm) to z kolei rozwiązanie idealne przy malowaniu ścian gładkich oraz nanoszenia farb żelowych.
Miejsca trudno dostępne (np. za grzejnikami) pokrywane są specjalnym wałkiem o niedużej średnicy i elastycznym kabłąku. Można też zastosować zakrzywiony pędzel kątowy płaski.
Pędzle i wałki do farb akrylowych
Wodne emalie do metalu, aluminium, drewna, podłoży mineralnych czy twardego PCW można równie dobrze nanosić pędzlem lub wałkiem. W przypadku pierwszego narzędzia należy wybrać włosie z włókien sztucznych. W kontakcie z farbą wodną nie będzie ono ulegało pęcznieniu. Wśród wałków do farb akrylowych, na szczególną uwagę zasługują natomiast te produkowane z pianki powlekanej welurem. Posiadają gładkie runo o długości do 3 mm. Bardzo dobre efekty daje również zastosowanie wałków wykonanych z mikrofibry.
Pędzle i wałki do preparatów rozpuszczalnikowych
Do nakładania fabr na bazie rozpuszczalników alkidowych czy poliuretanowych najlepiej nadają się pędzle z włosiem naturalnym. W tym przypadku trzonek często oznaczany jest kolorem czerwonym. Do rozprowadzania preparatów rozpuszczalnikowych wykorzystać można także wałki. Powinny być wykonane z włókien wykazujących odporność na działanie substancji zawartych w danym rozpuszczalniku. Takie wałki najczęściej produkowane są z pianki i mają wyjątkowo drobne pory. Można też zastosować narzędzia z krótkim i gęstym runem, aby uniknąć efektu zatrzymywania powietrza. Najtańsze wałki piankowe posiadają duże pory, co może prowadzić do powstawania pęcherzy w farbie i pozostawić szorstką powierzchnię po malowaniu.
Pędzel do bejc lazur i lakierobejc
Pędzle do lakierobejc i lazur mają zwykle włosie naturalne z rozszczepionymi końcówkami, bądź też syntetyczne z kanalikami do nabierania preparatu. Włókna mogą być także mieszane. W przypadku bejc i impregnatów stosuje się natomiast włosie w większości wykonane z tworzyw sztucznych. Metalowe opaski do mocowania włosia mogą wchodzić reakcje z bejcą, a to prowadzi do przebarwień. Pędzle do takich zastosowań muszą więc posiadać opaskę miedzianą lub syntetyczną, które są chemicznie neutralne dla bejcy.
Pędzel do malowania drewna
Narzędzia przeznaczone do malowania drewna często klasyfikowane są do osobnej grupy. Producenci oznaczają wówczas końcówkę trzonka barwą brązową. Pędzle te zwykle posiadają włosie mieszane, naturalne lub wykonane w całości z tworzyw sztucznych. Włókna przytwierdzone są do trzonka specjalną opaską miedzianą lub syntetyczną.
Zastosowanie pędzli i wałków
![pędzel Gdzie stosować wałek, a gdzie pędzel?](https://www.mgprojekt.com.pl/blog/wp-content/uploads/2019/08/do-czego-walek.jpg)
Większość dostępnych w sprzedaży farb nakładać można zarówno pędzlem, jak i wałkiem. Do aplikacji często wykorzystywane są oba te narzędzia. Ostateczny wybór powinien zależeć od kilku czynników. Należą do nich zarówno indywidualne umiejętności wykonawcy, jak i faktura ściany czy rodzaj pożądanego efektu końcowego.
Do metalu
Powierzchnie metalowe najlepiej malować pędzlami malarskimi o naturalnym włosiu. W ten sposób uzyskać można efekt idealnej gładkości. Lekko chropowaty metal wymaga zastosowania narzędzia o grubym i gęstym runie, co umożliwi pokrycie wszystkich wybrzuszeń oraz porów. Przykładem malowania metalu w warunkach domowych może być na przykład odświeżanie grzejników. W takim przypadku konieczne może się okazać zastosowanie specjalnego pędzla kaloryferowego. Jego cechą charakterystyczną jest wygięta rączka. Można dzięki niej dosięgnąć nawet do najtrudniej dostępnych miejsc. Przed malowaniem metalu wymagane jest staranne usunięcie z niego rdzy. Najlepiej wykorzystać w tym celu drucianą szczotkę lub papier ścierny. Należy też nałożyć specjalny podkład gruntujący, zwiększający przyczepność farby do danego metalu.
Do drewna
Przy wyborze pędzla do drewna, kluczowe znaczenie ma grubość włosia. Gęste i grube runo sprawdza się w przypadku aplikacji na chropowatych i szorstkich powierzchniach. Włosie cienkie i miękkie polecane jest natomiast dla wyszlifowanych, idealnie gładkich podłoży. Aby uzyskać równomierny efekt, należy nakładać emalię wyłącznie na powierzchnię dobrze oczyszczoną. Można przeszlifować ją papierem o odpowiedniej gradacji, a następnie zetrzeć pył i odtłuścić benzyną ekstrakcyjną lub lakową. Przed nałożeniem drugiej powłoki warto też zastosować szlifowanie międzywarstwowe. Pozwala to na zwiększenie przyczepności. Przy malowaniu drewna pędzlem wskazane jest moczenie narzędzia jedynie do 1/3 wysokości. W ten sposób uniknąć można zabrudzeń rączki i skuwki. Emalię najlepiej nakładać długimi i płynnymi ruchami, co pozwoli na jej dokładne i równomierne roztarcie. Ułatwia to również emulgowanie wody na drewnianej powierzchnie i chroni przed zbieraniem wilgoci.
Zalety i wady malowania pędzlem
Malowanie pędzlem to najbardziej tradycyjna metoda pokrywania farbą.
Technika ta pozwala na wykorzystanie niezwykle precyzyjnego narzędzia.
Pędzel sprawdza się zwłaszcza przy malowaniu krawędzi, do malowania detali oraz miejsc wymagających sporej uwagi od wykonawcy.
Bogaty wybór rodzajów tego narzędzia pozwala na optymalne dostosowanie jego kształtu i rozmiaru do potrzeb aplikacji.
Pędzel duży i gruby lepiej nada się do gruntowania ścian przed malowaniem ścian, podczas gdy węższy i mniejszy to rozwiązanie idealne np. do precyzyjnego malowania narożników.
W trudno dostępne miejsca farbę da się natomiast nałożyć pędzlem kątowym.
Narzędzia te mają prostą konstrukcję i są proste w zastosowaniu. Posiadając zestaw kilku modeli, pomalować można praktycznie wszystko – włącznie z zakamarkami i detalami.
Istotną przewagą pędzli nad wałkami jest wysoka precyzja pracy i możliwość stosowania naprzemiennego z innymi akcesoriami.
Stosowanie pędzli malarskich wiąże się niestety z pewnymi minusami.
Malowanie tym narzędziem jest przede wszystkim bardzo czasochłonne, zwłaszcza w porównaniu z pozostałymi technikami malarskimi.
Pędzle nadają się głównie do pracy z farbami o stosunkowo długim czasie wysychania.
Do wad tej tradycyjnej techniki należy też fakt, że jej stosowanie może pozostawić na malowanej powierzchni różne ślady.
Nieumiejętne użycie pędzla może niestety doprowadzić do pozostawiania nieestetycznych smug.
Da się je zniwelować, ale dodatkowo wydłuża to niekrótki proces malowania ścian czy sufitu.
Praca z tym narzędziem nie zawsze jest też ekonomiczna.
Wiąże się bowiem ze sporym zużyciem farby, a uzyskana powłoka zawsze będzie dość gruba.
Pędzle najlepiej więc wykorzystywać w najbardziej do tego adekwatnych obszarach. Wiele też zależy od jakości narzędzia.
Z kiepsko wykonanych pędzli mogą w trakcie malowania wypadać pojedyncze włosy, które trudno usunąć jest z pozostawionej warstwy.
Zalety i wady malowania wałkiem
Wałki malarskie pozwalają na uzyskanie równomiernej, jednolitej i cienkiej powłoki.
Narzędzia te idealnie nadają się do pokrywania odpowiednio przygotowanych powierzchni gładkich.
Podobnie jak pędzle, występują w szerokiej gamie kształtów i rozmiarów.
Obsługa wałków jest wyjątkowo prosta i wygodna. Konstrukcja takiego narzędzia ogranicza się do dwóch podstawowych elementów, czyli rączki oraz umocowanej na niej rolki.
Wałki wykonane mogą być z różnych materiałów i posiadają różną długość włosia, która zwykle decyduje o ich zastosowaniu.
Zaletą tej techniki malarskiej jest przede wszystkim niemała wydajność.
Wałkiem farbę da się nakładać szybko i sprawnie. Pokryte emulsją powierzchnie są przy tym bardzo równomierne i pozbawione widocznych smug.
Dysponując dodatkowo specjalnym kijem teleskopowym, da się jeszcze bardziej zwiększyć wygodę malowania ścian i sufitów. Umocowany na nim wałek może rozprowadzać farbę po górnych częściach ścian lub suficie, dzięki czemu nie trzeba korzystać ze stołka czy drabiny.
Malowanie wałkiem wiąże się niestety z pewnymi wadami.
Podstawowym problemem jest dość duża trudność nakładania farby w trudno dostępnych miejscach.
Można oczywiście użyć w tym celu narzędzia o specjalnej konstrukcji, wykorzystanie niedużego pędzelka jest jednak rozwiązaniem znacznie wygodniejszym.
Pozostawione prze niego smugi mona ewentualnie wygładzić małym wałkiem.
Trudność w pracy z tym narzędziem wiąże się też z koniecznością opanowania techniki kontroli grubości nakładanej warstwy.
Wałki zapewniają też niedostateczną precyzję pracy w przypadku pokrywania farbą powierzchni z nierówną fakturą.
Ceny pędzli i wałków malarskich
Pędzle nie należą do szczególnie drogich narzędzi. Najbardziej podstawowe modele kosztują kilka złotych za sztukę. Pędzle uznanych producentów mogą być droższe. W ich przypadku cena wciąż jednak wzrasta nieznacznie, o kilka-kilkanaście złotych. Na ostateczny koszt wpływa jakość wykonania i rodzaj zastosowanych surowców. Wstępna selekcja pędzli nie jest jednak trudna. Modele z włosiem naturalnym są z reguły droższe, podczas gdy narzędzia z włosiem syntetycznym kupić można taniej. Warto przy tym pamiętać, że rodzaj stosowanych pędzli ma wpływ na realizację prac.
Przy wyborze narzędzia warto zwrócić uwagę na elastyczność i sprężystość włosia, cechy te decydują bowiem o równomierności rozmieszczania farby. Warto też przyjrzeć się gęstości włókien. Im jest ona większa, tym więcej farby można nabrać. Jeżeli jednak ilość włosia u nasady przekracza połowę jego całkowitej objętości, narzędzie prawdopodobnie wykonane zostało z gorszej jakości surowców. Z pędzla nie powinny też wypadać żadne włókna, ponieważ mogą utrudnić malowanie ścian. Szczecinę zawsze warto energicznie przeczesać, aby upewnić się co do trwałości włosia. Dobry pędzel powinien też posiadać wygodny i poręczny trzonek.
W przypadku wałków klasyfikacja wygląda podobnie. Są to jednak narzędzia nieco droższe. Najtańsze wałki kupić można już za kilkanaście złotych, jednak ich jakość często pozostawia wiele do życzenia. Warto więc wydać nieco więcej na produkt, który spełni wszystkie oczekiwania. Czynnikiem w najwyższym stopniu wpływającym na cenę wałka do malowania ścian jest materiał, z którego został wykonany. Droższe są narzędzia z runem wykonanym z surowców naturalnych. Taniej kupić można wałki z runem syntetycznym.
Warto pamiętać, że jedynie prawidłowo dobrane narzędzie będzie w stanie zapewnić satysfakcjonującą pracę. Cena uzależniona jest także od rozmiarów wałka. Największe modele rekomendowane są do malowania dużych powierzchni gładkich. Dla mniejszych aplikacji nie ma więc sensu kupować dużego gabarytowo narzędzia. Modele o niedużej średnicy i długości warto nabyć w przypadku malowania obszarów wymagających większej precyzji.
Pędzel i wałek do malowania domu
Szczególnie dobrym momentem na przeprowadzenie remontu domu jest lato. Sporej uwagi w tym przedsięwzięciu wymagają ściany i sufity. Stanowią one wizytówkę odnowionych pomieszczeń, pod którą dobierane są meble i dodatki.
Do pomalowania domu posłużyć mogą zarówno pędzle, jak i wałki. Pierwsze z nich są bardziej precyzyjne, przez co lepiej sprawdzą się na etapie wykańczania i malowania detali. Pędzle są w stanie dotrzeć w trudno dostępne miejsca, dzięki czemu warto wykorzystać cały ich zestaw.
Wysokiej jakości wałki pozwalają natomiast na szybkie pomalowanie bardzo dużych powierzchni, pozostawiając przy tym cienką warstwę farby. Znacząco ułatwiają realizację prac, dlatego nie warto z nich rezygnować. Najlepiej połączyć zastosowanie obu tych narzędzi.
Warto też pamiętać o przygotowaniu akcesoriów do zabezpieczenia podłogi, mebli, drzwi czy kontaktów, a także oczyszczania malowanej powierzchni.
Do obsługi pędzli najlepiej sprawdzi się mieszadło i wiadro, a dla wałków odpowiednie korytko.
Pędzel czy wałek – co wybrać do malowania ścian i sufitu?
Wybór pomiędzy pędzlem a wałkiem jest uzależniony od wielkości i rodzaju powierzchni oraz od rodzaju farby. Oba rozwiązania zalecane są do innych zastosowań. Wysokiej jakości wałki z tworzyw sztucznych warto stosować do malowania dużych powierzchni, pędzel do malowania detali.
Czym malować ściany by uniknąć smug?
Smugi powstają na podstawie złej decyzji o wyborze wałka. W zależności od podłoża do dyspozycji mamy różnej długości włosia. Krótkie włosie używane jest do ścian gładkich, średniej długości do tynków mineralnych a długie do powierzchni chropowatych.
Jakie są zalety wałków z włosia naturalnego?
Najważniejszą zaletą wałków o naturalnym włosiu jest to, że nie zostawiają smug oraz włosków na malowanej powierzchni. Powstają ze skóry lub wełny owczej i mogą być stosowane do każdego rodzaju malowanej powierzchni.
Bardzo dobrze udokumentowane źródła.