Mop parowy: ile kosztuje i jak wybrać najlepsze urządzenie?

Wśród ostatnich hitów znajduje się mop parowy, którego zakup sprawia, że użytkownicy nawet nie myślą o powrocie do tradycyjnych metod czyszczenia.

Mop parowy
Mop parowy

Sprzątanie niestety nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Owszem, istnieją osoby, którym to zajęcie pomaga się zrelaksować i sprawia im radość, ale zdecydowana większość po prostu za tym nie przepada.

Z pomocą w sprzątaniu przychodzą jednak przeróżne rozwiązania technologiczne, które znacząco usprawniają cały proces. Dzięki nim czynność ta staje się mniej uciążliwa, a nawet przyjemna, gdy widzi się wspaniałe efekty ich pracy.

Czym jest mop parowy i jak wybrać odpowiedni model, który spełni wszystkie oczekiwania? Na jakie parametry warto zwrócić szczególną uwagę oraz w jaki sposób korzystać z mopa parowego?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w poniższym artykule.

Co to jest i jak działa mop parowy
Co to jest i jak działa mop parowy

Co to jest i jak działa mop parowy?

Pomysł zrodził się pod koniec XX wieku, a pierwsze urządzenie trafiło do sprzedaży w 2004 roku i szybko stało się międzynarodowym superhitem, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Mnóstwo gospodarstw domowych nie wyobraża sobie już sprzątania bez tego cudownego urządzenia. Mimo posiadania kilku istotnych wad, to wciąż świetne rozwiązanie, które mocno usprawnia i uprzyjemnia prace domowe.

Mop parowy do domu z wyglądu przypomina pionowy odkurzacz. Można posługiwać się nim za pomocą jednej ręki.

Jego użytkowanie jest nieco podobne, jak w przypadku tradycyjnego mopa, z tym, że posiada on wbudowany pojemnik na wodę i jest to urządzenie elektryczne.

To urządzenia potrzebujące dużej dawki energii, wobec czego występują w wersjach z przewodem. Wbudowana pompka i grzałka sprawiają, że woda znajdująca się w zbiorniku jest stale podgrzewana do odpowiedniej temperatury i z urządzenia wydziela się gorąca para, która jest w stanie wyczyścić nawet bardzo uciążliwy brud.

Korzystanie z mopa parowego jest dziecinnie proste. Jedynymi czynnościami, które należy wykonać przed rozpoczęciem pracy są:

 1. Napełnienie zbiornika wodą.
 2. Podłączenie do prądu.
 3. Włączenie urządzenia za pomocą odpowiedniego przycisku.

Mop parowy jest doskonałym rozwiązaniem dla domów, w których są małe dzieci lub osoby mające alergie, ponieważ korzystanie z niego nie wymaga stosowania żadnych detergentów.

Za pomocą wysokiej temperatury są także likwidowane szkodliwe drobnoustroje, które w przypadku zwykłego mopa są jedynie rozprowadzane po całym mieszkaniu.

W zależności od tego, jaki model urządzenia się wybierze, w zestawie mogą znajdować się różne końcówki, które umożliwią nie tylko czyszczenie podłogi, ale również dywanów, a nawet okien.

Przed czyszczeniem powierzchni za pomocą mopa parowego należy dokładnie ją odkurzyć.

Urządzenie można stosować do różnego rodzaju podłóg oraz dywanów i wykładzin. Bez problemu wyczyści on powierzchnię wykonaną z płytek ceramicznych, kamienia, terakoty, gresu, paneli podłogowych, linoleum oraz nielakierowanego drewna, a także zdezynfekuje i odświeży wykładzinę czy dywan.

Przed użyciem zawsze warto sprawdzić w niewidocznym miejscu (na przykład tam, gdzie stoi jakiś mebel), jak na działanie mopa reaguje dana powierzchnia. Dzięki temu uniknie się niechcianych uszkodzeń materiału, z którego wykonana jest podłoga.

Zanim podejmie się decyzję o zakupie mopa, warto uświadomić sobie, że nie jest to sprzęt, który poradzi sobie z każdym zanieczyszczeniem. Przede wszystkim nie wciągnie brudu, ponieważ nie ma funkcji zasysania.

Problematyczne mogą być również zaschnięte plamy, które najlepiej jest zeskrobać przed rozpoczęciem czyszczenia.

Działanie mopa parowego jest nieskomplikowanym procesem, polegającym na generowaniu suchej pary dezynfekującej.

Rodzaje i parametry mopów parowych
Rodzaje i parametry mopów parowych

Rodzaje i parametry mopów parowych

Na rynku dostępne są modele służące jedynie do mycia podłóg oraz wielofunkcyjne i hybrydowe, czyli z odłączaną myjką ręczną.

Najprostsze i jednocześnie najtańsze urządzenia znajdujące się na półkach w supermarketach, wyposażone są najczęściej tylko w jedną, stałą głowicę i nie posiadają dodatkowych funkcji. Takie modele wystarczą do czyszczenia powierzchni odpornych na działanie wysokiej temperatury (na przykład podłogi wykonanej z płytek czy kamienia naturalnego).

Droższe modele posiadają wymienne końcówki i nakładki, a także są wyposażone w funkcję regulacji strumienia pary. Dzięki nim wyczyści się już dużo więcej powierzchni.

Głowica urządzenia może mieć trójkątny lub prostokątny kształt. Nie ma to jakiegoś szczególnego znaczenia, jeśli chodzi o efektywność sprzątania.

Przed zakupem dobrze jest zastanowić się nad tym, jakie ma się wobec niego oczekiwania. Czy za jego pomocą będzie się jedynie chciało myć podłogę z odpornych materiałów, czy może ma on także czyścić okna lub dywany.

Po sprecyzowaniu swoich oczekiwań, należy przyjrzeć się bliżej parametrom technicznym. Wśród nich wymienić trzeba najważniejsze z nich:

Główna głowica mopa parowego

Jej kształt nie ma jakiegoś ogromnego znaczenia, z kolei wielkość już tak.

Im szersza głowica mopa, tym sprzątanie będzie szybsze i wygodniejsze, gdyż za jednym pociągnięciem wyczyści się większą powierzchnię.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy głowica jest obrotowa. Dzięki temu będzie się w stanie dotrzeć urządzeniem do różnych zakamarków, nawet pod meblami.

Moc

Ten parametr ma wpływ na to, jak szybko mop parowy nagrzeje wodę do odpowiedniej temperatury.

Im wyższa moc, tym ten czas będzie krótszy.

Można przyjąć, że urządzenie powinno posiadać moc przynajmniej 1200 W.

Waga

Niby niezbyt znaczący parametr, który nie wpływa na efektywność sprzątania, ale na komfort użytkowania już tak –  najlepiej jeśli waga nie przekracza 4 kg.

Ciśnienie

W dobrych mopach parowych ciśnienie wynosi powyżej 3 bar.

Taka wartość umożliwi efektywne sprzątanie nawet bardzo uciążliwych zabrudzeń.

Im wyższe ciśnienie, tym praca urządzenia będzie efektywniejsza.

Pojemność zbiornika mopa

W przypadku tego parametru chodzi głównie o komfort korzystania z mopa.

Większy pojemnik sprawi, że nie będzie trzeba zbyt często dolewać wody.

Optymalna pojemność umożliwiająca czyszczenie sporych powierzchni to pół litra.

Regulacja strumienia pary

To bardzo ważne, gdy zamierza się czyścić różnego rodzaju powierzchnie.

Drewniana podłoga będzie wymagała mniejszej ilości pary niż ta wykonana na przykład z ceramicznych płytek.

Dzięki regulacji strumienia pary istnieje dużo mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia podłogi.

Długość przewodu

Podczas wyboru odpowiedniego urządzenia parowego warto zwrócić uwagę na długość kabla.

Odpowiednio długi przewód zwiększy zasięg mopa parowego i nie będzie trzeba używać niewygodnych przedłużaczy czy co chwila przełączać zasilacz z jednego gniazdka do drugiego.

Wyposażenie dodatkowe

Najbogatsze zestawy zawierają końcówki do różnych powierzchni, a nawet specjalne nakładki do czyszczenia fug czy sedesów.

Takie dodatkowe akcesoria można także dokupić oddzielnie, ale najwygodniej jest, gdy znajdują się w zestawie.

Do niektórych modeli dołączany jest również ręczny czyścik parowy, za pomocą którego dużo łatwiej wymyje się okna czy ściany, nie obciążając rąk ciężkim sprzętem.

Sposób dolewania wody

Mało kto zwraca na to uwagę, a to dość istotna kwestia, zwłaszcza, gdy przyjdzie czas na dłuższe użytkowanie mopa, kiedy dolanie wody będzie nieuniknione. Wlew powinien łatwo się otwierać i znajdować się w widocznym i łatwo dostępnym miejscu.

Istnieją urządzenia, w których aby dolać wody trzeba najpierw zdemontować zbiornik, co bywa uciążliwe i irytujące podczas sprzątania. Z reguły jednak wloty na wodę są dobrze zlokalizowane, ponieważ producenci dbają o jak największy komfort swoich klientów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mopa parowego?

Mopy parowe nie należą do urządzeń najtańszych, dlatego warto przez zakupem sprecyzować swoje oczekiwania, a także zastanowić się, jakie parametry oraz dodatkowe wyposażenie będą konieczne do ich spełnienia.

Jednak bez względu na stawiane urządzeniu wymagania, najlepiej jest wybierać sprzęty od sprawdzonych producentów.

Czasami ich cena może być zbliżona do tych od nieznanego producenta, ale o jakości raczej nie można wówczas powiedzieć tego samego. Dobre urządzenia umożliwią czyszczenie różnego rodzaju powierzchni za pomocą dołączonych do zestawu końcówek i nakładek.

Wspomniane wcześniej najważniejsze parametry pokazują ogromną przewagę mopa parowego nad tradycyjną wersją. Dzięki niemu sprzątanie jest dużo bardziej efektywne i staje się wręcz przyjemnością.

Urządzenie zapewniające komfort podczas użytkowania powinno być lekkie i proste w obsłudze.

Najlepiej, gdy jego głowica jest szeroka i obrotowa, co wpłynie zarówno na skuteczność sprzątania, jak i wygodę użytkownika.

Dobrze jest zwrócić uwagę na długość przewodu. Najlepiej, gdy jest to przynajmniej 5 metrów.

Modele od znanych producentów, którzy zdobyli zaufanie wielu klientów z całego świata zawsze będą wyborem pewnym, dającym gwarancję świetnych efektów oraz bezproblemowego rozwiązywania ewentualnych problemów i usterek.

Przed zakupem warto przemyśleć kilka kwestii odnośnie swoich oczekiwań. Najpierw należy ustalić, jaki rodzaj mopa parowego będzie najlepszy do spełnienia konkretnych potrzeb. Czy ma to być urządzenie tylko do mycia podłóg, czy może ma także służyć do czyszczenia dywanów, ścian, okien czy fug?

Mop parowy powinien być odpowiednio dopasowany do posiadanych podłóg. W przypadku niektórych materiałów urządzenie nie do końca się sprawdzi, co będzie jednoznaczne z tym, że nie warto dokonywać jego zakupu.

Podczas wyboru konkretnego modelu sprzętu nie można pominąć najważniejszych parametrów. Najlepiej, gdy urządzenie ma jak najwyższą moc, długi kabel, sporej pojemności zbiornik, niską wagę, możliwość regulacji strumienia pary i inne przydatne tryby pracy.

Zalety i wady mopów parowych

Najważniejszą zaletą jest ułatwienie sprzątania i sprawienie, że czynność ta jest dużo przyjemniejsza i wygodniejsza dla użytkownika.

Kolejną rzeczą, która przemawia na korzyść mopów parowych jest brak konieczności stosowania detergentów. Urządzenie skutecznie usuwa zabrudzenia bez ich użycia, a jak wiadomo, środki chemiczne są szkodliwe dla zdrowia i kosztują.

Niektóre z nich potrafią dodatkowo bardzo nieprzyjemnie pachnieć i podrażniać nie tylko osoby cierpiące na alergie.

Wraz z brakiem konieczności stosowania detergentów idzie następna zaleta, czyli oszczędność. Do czyszczenia za pomocą mopa wykorzystuje się jedynie zwykłą wodę z kranu.

Kolejnym atutem takich urządzeń jest ich niesamowicie wysoka skuteczność. Dzięki przemyślanej konstrukcji możliwe jest sprzątanie trudnych zanieczyszczeń z przeróżnych powierzchni, nawet tych, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach. Uniwersalność mopów parowych sprawia, że sprawdzą się dosłownie wszędzie.

Bez względu na to czy będzie chodziło o płytki ceramiczne, dywan czy samochodową tapicerkę, dobrej jakości urządzenie poradzi sobie niemal z każdą powierzchnią.

Mopy parowe wykorzystują do czyszczenia gorącą parę wodną, wobec czego oprócz zabrudzeń, usuwane są także szkodliwe bakterie oraz inne drobnoustroje, które w przypadku tradycyjnych mopów są tylko przenoszone z jednego miejsca w drugie. Jest to więc idealne rozwiązanie dla alergików oraz osób, które posiadają małe dzieci.

Wszyscy użytkownicy mopów parowych zgodnie przyznają, że sprzęty te całkowicie zmieniają sprzątanie. Zapewniają też, że na pewno nie powrócą do tradycyjnego sprzątania powierzchni.

Dzięki korzystaniu z mopa parowego oszczędza się na zużyciu wody. W przypadku tradycyjnych wersji trzeba nalać sporą jej ilość do wiadra, które trzeba przenosić z miejsca na miejsce.

Urządzenie parowe nie dość, że nie wymaga użycia tyle wody, to dodatkowo jest mniej problematyczne jeśli chodzi o przemieszczanie się.

Skoro urządzenia te posiadają tyle wspaniałych zalet, to jak mogą mieć jakiekolwiek wady?

Nie jest ich bardzo dużo, ale jednak są i warto zdawać sobie z tego sprawę. Niewiedza o nich może się skończyć nawet koniecznością wymiany niektórych rodzajów podłóg.

Najważniejsze, aby w przypadku każdej powierzchni przed rozpoczęciem właściwego czyszczenia wykonać test w niewidocznym miejscu. Jeśli z powierzchnią nie dzieje się nic złego, wówczas można przystąpić do sprzątania.

Mopy parowe nie nadają się do używania na panelach wątpliwej jakości.

Nie sprawdzają się również w przypadku drewnianych podłóg olejowanych bądź woskowanych. Wysoka temperatura i ciśnienie mogą je po prostu zniszczyć.

Oczywistą wadą mopów parowych jest zużycie energii. Tradycyjne wersje nie wymagają podłączenia do prądu, zaś urządzenia parowe bez tego są bezużyteczne. Rachunki z pewnością nieco wzrosną, ale nie będzie to zbyt drastyczna zmiana, więc nie należy się tym aż tak bardzo przejmować.

Istotną wadą odnośnie przewodu może być zarówno jego długość, jak i sam fakt, że występuje i plącze się po podłodze podczas czyszczenia. Dodatkowo przewód zawsze w jakimś stopniu będzie ograniczał zasięg mopa.

Irytującą kwestią może być również konieczność dolewania wody, gdy zabraknie jej w zbiorniku. Warto więc wybrać model z większym pojemnikiem.

Problematyczną sprawą może okazać się dla niektórych pranie nakładek z mikrofibry. Nie każdy chce prać ścierki z ubraniami czy innymi tkaninami, wobec czego trzeba przeznaczyć na nie osobny cykl. Niektóre nakładki mogą się bardzo szybko niszczyć i konieczny będzie zakup nowych. Podobnie jest w przypadku końcówek, które mogą wymagać zmiany po dłuższym czasie użytkowania.

Podczas korzystania z urządzeń parowych istnieje ryzyko poparzenia przy nieodpowiedniej obsłudze.

Ostatnią kwestią jest efektywność sprzątania. Wybierając mop parowy wątpliwej jakości trzeba liczyć się z możliwością pozostawiania smug i zacieków, a nawet rozsmarowywaniem brudu zamiast jego usuwaniem. Niektóre wady są więc zależne od tego, jakiej klasy sprzęt się wybierze.

Ile kosztuje mop parowy?

Mop parowy cena
Mop parowy cena

Nie da się jednoznacznie określić kwoty, jaką należy przeznaczyć na mop parowy. Na rynku dostępne są urządzenia bardzo tanie za mniej niż 200 złotych, jednak w ich przypadku należy liczyć się ze słabą jakością wykonania samego sprzętu oraz niską efektywnością sprzątania.

Mopy parowe ze średniej półki zaczynają się od 300 złotych wzwyż, a na najdroższe modele trzeba przeznaczyć około 1000 złotych.

Wysokiej klasy sprzęty zagwarantują jednak świetne efekty czyszczenia i będą bardziej komfortowe i szybkie niż tańsze odpowiedniki. Na tego rodzaju urządzeniu nie warto oszczędzać.

Jak korzystać z mopa na parę i dbać o urządzenie?

Użytkowanie mopa parowego jest nieskomplikowane, ale warto pamiętać o kilku najistotniejszych kwestiach.

Przed przystąpieniem do czyszczenia należy dokładnie odkurzyć powierzchnię, zwłaszcza wykładzinę.

Potem wystarczy napełnić zbiornik wodą i włączyć urządzenie, a następnie odczekać chwilę aż zacznie wydobywać się z niego para.

Bardzo ważne jest, aby stosować odpowiednią końcówkę, przeznaczoną do danej powierzchni. Wszystkie niezbędne informacje zawsze będą znajdowały się w instrukcji obsługi. Używanie nieprawidłowych końcówek może skutkować jej zniszczeniem lub uszkodzeniem podłogi.

W przypadku drewnianych podłóg przy pierwszym czyszczeniu najlepiej ustawić urządzenie na minimalną moc i sprawdzić, jak reaguje na gorącą parę wodną. Po każdym użytkowaniu należy opróżnić zbiornik, jeśli pozostało w nim trochę wody.

Pozostawianie jej będzie powodowało osadzanie się kamienia wewnątrz pojemnika.

Z upływem czasu końcówki oraz nakładki na głowicę będą ulegały zużyciu. Takie wysłużone elementy należy wymieniać, jeśli w dalszym ciągu chce się uzyskiwać wysoką skuteczność sprzątania i nie ryzykować zniszczeniem powierzchni.

Konserwacja urządzenia parowego

Urządzenie parowe wymaga odpowiedniej konserwacji.

Kontakt sprzętu z wodą sprawia, że występuje ryzyko wystąpienia kamienia. Dlatego od czasu do czasu należy mop parowy odkamienić, aby uniknąć obniżenia jego wydajności oraz wystąpienia awarii.

W jaki sposób szybko i skutecznie tego dokonać?

Najlepszy jest stary, sprawdzony sposób, czyli wykorzystanie octu.

To bardzo skuteczna i tania metoda. Każdy właściciel mopa parowego doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że woda nie pozostaje jedynie w zbiorniku tylko przepływa przez cały mechanizm – pompkę, grzałkę i wężyki.

Odkamienianie mopa parowego powinno się odbywać, kiedy urządzenie jest suche i schłodzone.

Roztwór, który należy przygotować do wykonania czynności składa się z białego octu oraz ciepłej wody (maksymalnie 1/3 octu i reszta wody).

Przygotowany preparat trzeba wymieszać i wlać do zbiornika, a następnie włączyć urządzenie na maksymalnej mocy i czekać aż pojemnik się opróżni.

Mopa należy trzymać w takiej pozycji, aby z niczym się nie stykał.

Najlepiej zrobić to nad brodzikiem prysznicowym lub wanną.

Jeśli uzyskany efekt odkamieniania nie jest satysfakcjonujący, czynność można powtórzyć.

Potem należy przeprowadzić dodatkowy cykl z użyciem samej wody, aby pozbyć się specyficznego zapachu octu.

Jak często powinno się wykonywać eliminowanie kamienia w mopie parowym?

To w dużej mierze zależy od wlewanej do zbiornika wody oraz częstotliwości korzystania. W przypadku, gdy stosuje się wodę z kranu, najlepiej jest odkamieniać sprzęt przynajmniej raz w miesiącu.

Używanie w mopie wody filtrowanej lub destylowanej zmniejszy konieczność wykonywania czynności do jednego razu na dwa miesiące.

Pranie nakładek z mikrofibry

Naturalnym jest, że nakładki z czasem ulegają zużyciu. Aby jednak spowolnić ten proces, ważne jest odpowiednie dbanie o nie.

Nie powinno się korzystać z brudnych nakładek. Można prać je w pralce, ale przedtem należy zajrzeć do instrukcji obsługi i sprawdzić zalecaną temperaturę.

Do prania nakładek nie wolno używać wybielaczy oraz zmiękczaczy. Z czasem jednak te elementy wyposażenia się zużyją i konieczny będzie zakup nowych, więc jeszcze przed zakupem mopa warto sprawdzić dostępność akcesoriów oraz ich cenę.

Czyszczenie mopa parowego

Mopa parowego należy czyścić suchą lub lekko zwilżoną szmatką.

Wbrew pozorom nie są to urządzenia wodoszczelne, więc należy robić to ostrożnie. Najlepiej nie wykorzystywać do tego żadnych środków chemicznych, zwłaszcza tych żrących.

Przechowywanie sprzętu

Mop parowy powinien być przechowywany w miejscu suchym i zaciemnionym.

Nie można odkładać go w momencie, gdy jest jeszcze ciepły, należy czekać na jego całkowite ostygnięcie. Jeśli sprzęt zasilany przewodem posiada haczyki na kabel, to najlepiej jest nawijać go na nie w celu uniknięcia jego uszkodzenia.

Czy warto kupić mopa parowego do domu

Mop parowy posiada wiele zalet, które zostały docenione przez ogromną liczbę użytkowników, których ilość stale się zwiększa.

Przede wszystkim są to urządzenia bardzo skuteczne. Uderzenia gorącej pary wodnej potrafią rozpuścić nawet najbardziej uciążliwe zanieczyszczenia zarówno na samej podłodze, jak i na wykładzinach czy dywanach.

Urządzenie parowe nie wymaga ani użycia siły, ani żadnych detergentów, a czyszczona powierzchnia wysycha w bardzo szybkim tempie. Wysokiej klasy mopy parowe nie pozostawiają zacieków i smug, a jedynie idealnie czystą powierzchnię wolną od brudu oraz bakterii i innych mikroorganizmów.

Urządzenie likwiduje aż 99,9% drobnoustrojów znajdujących się w domu. Jak widać sprzęt nie tylko skutecznie czyści, ale również dba o zdrowie użytkowników.

Niemal każdy właściciel mopa parowego nie chce powracać do tradycyjnego czyszczenia, a to o czymś świadczy. Warto mieć na uwadze również wady podczas zakupu urządzenia, ale dobrze jest pamiętać także o tym, że część z nich zostaje wyeliminowana w momencie wybrania droższego sprzętu wysokiej jakości.

Posiadając powierzchnie, z których większość bez problemu nadaje się do bezpiecznego czyszczenia mopem parowym, jego zakup jest strzałem w dziesiątkę. Nie warto jednak od razu pozbywać się tradycyjnego mopa. Bywają sytuacje, w których może się on bowiem sprawdzić lepiej niż urządzenie parowe.

Zwykły mop czy urządzenie parowe?

Wybór mopa zależy od indywidualnych oczekiwań, wielkości posiadanego mieszkania czy domu, a także od wielu innych czynników.

Zarówno zwykłe wersje, jak i elektryczne parowe, mają takie samo zadanie – wyczyścić podłogę.

Jednak mimo tego są to sprzęty całkowicie odmienne.

Oczywiście współczesne, zwykłe mopy przeszły ogromną metamorfozę i nie przypominają już pierwotnych wersji, które trzeba wyżymać wykorzystując do tego sporo siły.

Wciąż jednak większość argumentów przemawia za wyborem elektrycznego mopa parowego.

Jedno jest pewne, wystarczy jedno użycie wysokiej jakości urządzenia wykorzystującego parę, aby przestać chcieć korzystać z wersji tradycyjnej. Warto jednak posiadać oba warianty, ponieważ dopełniają nawzajem swoje braki.

Urządzenie parowe umożliwia dużo szybsze i skuteczniejsze czyszczenie powierzchni, z kolei tradycyjny mop jest delikatniejszy dla drewnianych podłóg.

Stosowanie płynów do w przypadku zwykłego mopa sprawia, że w pomieszczeniu pozostaje ładny zapach, ale w sprzętach parowych można oszczędzić na tym pieniądze i przy okazji wyeliminować bakterie i drobnoustroje.

Jeśli dokonało się zakupu urządzenia parowego, warto zachować również tradycyjną wersję, która może się w niektórych sytuacjach sprawdzić dużo lepiej.

Czy można wlewać detergenty do mopa parowego?

Mop parowy nie potrzebuje stosowania żadnych środków chemicznych, ale czasami po prostu może komuś brakować ładnego zapachu, jaki po sobie zostawiają w mieszkaniu płyny do podłóg.

Czy można zatem taki płyn wlać do zbiornika w urządzeniu parowym, by móc cieszyć się piękną wonią kwiatów lub oceanu?

Odpowiedź brzmi: NIE!

Takie detergenty zawierają w sobie mnóstwo chemii, która sprawdza się jedynie w przypadku tradycyjnych mopów.

Mop parowy podgrzewa wodę aż do około 120 stopni Celsjusza, wytwarzając w ten sposób gorącą parę.

Chyba nie trzeba tłumaczyć, co się stanie w momencie podgrzania płynu do podłóg do takiej temperatury.

Urządzenie niemal natychmiast ulegnie awarii, a jeszcze zanim zdąży to zrobić, wydzieli toksyczne związki chemiczne.

Ciężko dokładnie określić co się może stać, ale zdecydowanie lepiej tego nie próbować.

Istnieją płyny, które mogą być stosowane do mopów parowych, ale w żaden sposób nie wpływają one na skuteczność czyszczenia. Chodzi bowiem o wodę demineralizowaną o różnych zapachach, która jedynie pozostawi przyjemną, odświeżającą woń. Nic więcej.

Nie rozpuści mocno zaschniętych plam ani w żaden inny sposób nie polepszy efektów końcowych sprzątania.

Najrozsądniej jest nie korzystać z żadnych takich środków, ponieważ w razie, gdyby zaszkodziły urządzeniu, gwarancja z pewnością tego nie obejmie.

Są inne możliwości, które zapewnią ładny zapach podłogi po jej czyszczeniu. Nie chodzi tu jednak o wlanie detergentu bezpośrednio do głównego zbiorniczka mopa.

Istnieją modele wyposażone w specjalne pojemniczki znajdujące się w głowicy. Przed rozpoczęciem sprzątania należy wlać do niego płyn i włączyć go za pomocą przycisku, rozpylając tym samym środek.

Drugą opcją są krążki zapachowe, które umieszcza się w głowicy. Niewielu producentów mopów parowych jednak posiada w swojej ofercie takie rozwiązania.

Jedną z największych zalet urządzeń jest właśnie brak konieczności stosowania jakichkolwiek detergentów. Zawsze jest to dodatkowy wydatek, a także narażanie swojego organizmu na wdychanie chemicznych substancji.

Mop doskonale radzi sobie bez żadnych płynów, więc nie ma takiej potrzeby, aby je stosować. Zamiast tego lepiej zaopatrzyć się na przykład w rozpylacz olejków eterycznych, które w żaden sposób nie szkodzą zdrowiu, a pozostawiają w mieszkaniu piękny zapach.

Kiedy rozważyć zakup mopa parowego
Kiedy rozważyć zakup mopa parowego

Kiedy rozważyć zakup mopa parowego?

Mop parowy przydaje się zwłaszcza w przypadku dużych mieszkań i domów, w których jest sporo powierzchni do czyszczenia.

Jest to bezsprzecznie najwygodniejsze i najbezpieczniejsze dla zdrowia rozwiązanie.

Tradycyjne mopy nigdy nie dorównają elektrycznym wersjom parowym zarówno pod względem komfortu użytkowania, jak i uzyskiwanych efektów sprzątania.

Warto pamiętać, że zakup mopa parowego nie wiąże się z brakiem konieczności posiadania odkurzacza. Trzeba więc posiadać wystarczającą ilość miejsca do przechowywania obu sprzętów.

Mopy parowe są idealnym rozwiązaniem dla domów, w których mieszkają małe dzieci. Jak wiadomo sporo czasu spędzają one na podłodze, gdzie żyje mnóstwo szkodliwych bakterii. Urządzenie parowe skutecznie je likwiduje, więc można puszczać dziecko na podłogę bez obaw o chorobę czy wystąpienie reakcji alergicznej.

Wielofunkcyjne mopy parowe

Wybierając urządzenie parowe wielofunkcyjne, należy przede wszystkim pamiętać o wspomnianych wcześniej najważniejszych parametrach.

Oprócz tego warto jednak zwrócić uwagę także na dodatkowe wyposażenie, które może wspomóc wykonywanie wielu czynności w gospodarstwie domowym.

Wśród końcówek, które dobrze jest posiadać, można wymienić przede wszystkim:

 1. Przedłużenie za pomocą elastycznego węża.
  Ten element powinien być jednym z podstawowych akcesoriów w zestawie. Większość końcówek można montować bezpośrednio do urządzenia, lecz czasami warto użyć węża, który może znacząco ułatwić pracę.
 2. Akcesorium do czyszczenia fug.
  Taka końcówka jest w stanie doskonale wyczyścić fugi oraz inne tego typu szczeliny, które wymagają nieco większej precyzji.
 3. Dysza parowa.
  Prosta końcówka, służąca do czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Występuje również w wersjach regulowanych.
 4. Dysza kątowa.
  W przeciwieństwie do dyszy parowej, kątowa dysza jest zakrzywiona, lecz także służy do sprzątania ciężko dostępnych miejsc.
 5. Szczotka z włosiem.
  Może być okrągła lub w kształcie prostokąta. To świetny gadżet służący przede wszystkim do czyszczenia kuchennego sprzętu AGD, armatury łazienkowej oraz wielu innych rodzajów powierzchni.
  Niektórzy producenci dołączają do zestawu kilka szczotek o różnej twardości, przeznaczonych do różnych materiałów.
 6. Szczotka z drucianym włosiem.
  Jest nieco podobna do zwykłej szczotki z włosia, ale służy do usuwania bardzo uporczywych zabrudzeń. Powierzchnia musi być jednak bardzo odporna na zarysowania.
  Taka szczotka doskonale sprawdza się w przypadku czyszczenia grilla czy rusztu z piekarnika.
 7. Dołączana, ręczna myjka parowa.
  Czyli mini wersja mopa parowego, pokryta mikrofibrą podobnie jak główna głowica.
  Idealne rozwiązanie, gdy chce się wykorzystywać mop nie tylko do podłóg, ale także do czyszczenia okien, ścian, luster czy na przykład tapicerki samochodu.
  Mop parowy mimo wielu swoich wspaniałych zalet, może być dla niektórych osób nieco zbyt ciężki w przypadku konieczności posprzątania nim powierzchni pionowych. Dodatkowa myjka jest w takich sytuacjach doskonałym rozwiązaniem.
 8. Akcesorium do mycia szyb.
  Ten element wyposażenia być może nie poradzi sobie z mocno zabrudzonymi oknami tak dobrze jak odrębna myjka do szyb, ale całkiem nieźle powinna się sprawdzić w przypadku mycia na szybko, gdy nie ma się czasu na dokładne czyszczenie.
 9. Skrobak.
  Idealne narzędzie do zeskrobywania bardzo uporczywych, zaschniętych zabrudzeń znajdujących się na przykład wokół palników kuchenki czy na blacie.

Takich dodatków do mopów parowych jest całe mnóstwo, a z każdym rokiem ich liczba się powiększa.

Producenci chcą zaspokoić jak najwięcej potrzeb swoich klientów, oferując coraz większą ilość coraz bardziej zaawansowanych końcówek.

Wszelkich informacji o dodatkowym wyposażeniu najlepiej jest szukać w instrukcjach obsługi, które zawierają wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące danego urządzenia oraz oferowanych akcesoriów. Nie zabraknie w nich również rysunków, ukazujących prawidłowy montaż poszczególnych końcówek i nakładek.

Współczesne urządzenia parowe to nie tylko mop do mycia podłogi, ale również sprzęt do prania dywanów i wykładzin, czyszczenia samochodowej tapicerki czy mebli kuchennych w domu, a także sprzątanie dużo cięższych zabrudzeń znajdujących się w łazience czy kuchni.

Wielofunkcyjny mop parowy wysokiej jakości poradzi sobie z większością powierzchni w sposób niezwykle skuteczny, szybki i komfortowy. Dzięki takiemu urządzeniu nie tylko ułatwia się cały proces sprzątania, ale także oszczędza się czas i pieniądze, a znienawidzona przez większość ludzi czynność staje się czymś dużo przyjemniejszym i znacznie mniej uciążliwym, a osiągane efekty czyszczenia na zawsze wypierają możliwość powrotu do tradycyjnej wersji sprzątania podłogi.

 

FAQ

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie mopa na parę?

Przed zakupami warto porównać różne modele i poznać parametry. Elementy warte uwagi to: pojemność zbiornika na wodę, długość przewodu zasilającego, wielkość głowicy. Najważniejsza jest moc: większa moc gwarantuje to, że mop szybciej będzie gotowy do pracy po uruchomieniu.

Jak usunąć kamień w mopie parowym?

Twarda woda powoduje osadzenie się kamienia w urządzeniach gospodarstwa domowego. Myjka parowa jest łatwa w czyszczeniu. Należy do zbiornika z wodą wprowadzić roztwór i przepuścić. Po przepuszczeniu roztworu można przystąpić do mycia podłóg.

Co używa się do czyszczenia mopa na parę?

Do czyszczenia wystarczy użyć materiałową szmatkę nasiąkniętą wodą, W zależności od modelu oszczędnie należy używać detergentów.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Zuzik

Dziękuję za ten wyczerpujący artykuł! Zastanawiam się właśnie nad zakupem jakiegoś mopa parowego. Kiedyś myślałam, że robot xiaomi mi wystarczy, ale niestety z myciem to on ma niewiele wspólnego… Szukam więc czegoś innego 😉