Kamień ogrodowy: cena, rodzaje, zastosowanie otoczaków w ogrodzie

Kamień ogrodowy
Kamień ogrodowy

Przydomowy ogród to wymarzone miejsce do relaksu. Warto zadbać o to, by cieszył oko i wprawiał w dobry nastrój. Jak to zrobić? Przede wszystkim dbając o roślinność oraz efektowne, najlepiej naturalne dekoracje.

Jedną z najprostszych, a jednocześnie najbardziej stylowych będą kamienie ogrodowe. Kamienie ogrodowe mają naturalne pochodzenie, są trwałe i cechują się nieprzemijalnym pięknem. Kamień ogrodowy doskonale komponuje się z ogrodem w każdym stylu, od klasycznego, przez romantyczny, po nowoczesny.

Kamień ogrodowy nie tylko nie szkodzi roślinom, ale wręcz ma pozytywny wpływ na ich kondycję. Ogromnym atutem kamieni ogrodowych jest także uniwersalność. Można wykorzystać je na wiele różnych sposobów, tworząc w swoim ogrodzie prawdziwą oazę wypoczynku. Będą zachwycać swoim naturalnym pięknem, budzić skojarzenia z naturą, spokojem, trwałością. Przyciągną uwagę barwą, kształtem, przyjemną, gładką fakturą.

Jak powstają kamienie ogrodowe? Jak wykorzystać je w swoim ogrodzie? Gdzie kupić otoczaki i jak o nie dbać, by przez lata zdobiły wymarzony, przydomowy piękny ogród czy taras? Dlaczego otoczaki przy domu jednorodzinnym to opcja ciesząca się tak dużą popularnością?

Jak powstaje kamień ogrodowy?

 jest kamień ogrodowy i jak powstaje?
Czym jest kamień ogrodowy i jak powstaje?

Kamienie ogrodowe, inaczej nazywane również otoczakami, charakteryzują się gładką, przyjemną w dotyku fakturą. Ta może być wynikiem procesów naturalnych lub powstać jako efekt zamierzonego działania, czyli specjalnej obróbki w specjalistycznym warsztacie.

Jak powstają otoczaki w naturze? Wygładzenie kamieni ogrodowych następuje w wyniku działania wody. Ta rzeźbi kamień i usuwa nierówności. W wyniku długotrwałego kontaktu z płynącą wodą kamienie ozdobne zyskują okrągły kształt i gładką, delikatną fakturę – stąd tez ich popularna nazwa otoczaki. Świetnie się prezentują, wyglądają schludnie i elegancko, z racji swojej gładkości nie ranią dłoni podczas prac w ogrodzie. Idealnie nadają się nie tylko do dekoracji typu skalniaki czy podłoże w donicach, ale także jako dno do oczka wodnego albo jako podłoże tarasu czy ścieżki w ogrodzie. Naturalne otoczaki są szlachetne i bardzo uniwersalne.

Jako że zapotrzebowanie na kamienie ogrodowe stale rośnie, a ich naturalne kształtowanie związane jest z upływem czasu, wymyślono również inny sposób na ich pozyskanie, czyli obróbkę w warsztacie. Podczas obróbki mechanicznej można szybko wykonać pracę, która w naturze należy do płynącej wody, czyli usunąć nierówności, wyszlifować, nadać pożądany kształt. Produkowane w ten sposób otoczaki do złudzenia przypominają te naturalne, a zwykle są tańsze i łatwiej dostępne.

Powstałe w wyniku obróbki mechanicznej kamienie ogrodowe można kupić właściwie w każdym sklepie z akcesoriami ogrodniczymi, a także w wielu sklepach budowlanych. Te kamienie ogrodowe mają różne wielkości, kształty, a nawet kolory, dzięki czemu pozwalają wyczarować naprawdę efektowne dekoracje w przydomowym ogrodzie czy w przestrzeni miejskiej. To ponadczasowa, elegancka i nie niszczejąca pod wpływem czasu ozdoba, którą można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Powstałe w wyniku obróbki kamienie otoczaki mają najróżniejsze wielkości i kolory. To nie tylko kojarzone z Grecją białe, efektownie połyskujące w pełni słońca kamyczki, ale także bardzo oryginalne kamienie czerwone czy eleganckie, skutecznie przykuwające uwagę otoczaki grafitowe czy czarne idealnie nadające się do ogrodu w stylu nowoczesnym. Decydując się na zakup otoczaków do ogrodu, można być pewnym, że w sklepie będzie, co wybierać, a zakupione kamienie ozdobne pozwolą wyczarować niezwykle efektowne dekoracje wokół domu jednorodzinnego.

Gdzie zastosować kamienie ogrodowe?

Gdzie warto zastosować kamienie ogrodowe?
Gdzie warto zastosować kamienie ogrodowe?

Nie bez powodu kamień ogrodowy przy domu jednorodzinnym cieszy się tak dużą popularnością. Otoczaki to trwała, uniwersalna i bardzo elegancka dekoracja. Jest ciekawym elementem architektury ogrodu, świetnie komponuje się z roślinnością i otoczeniem domu.

Kamień ogrodowy ma wiele zalet.

Po pierwsze, kamienie ozdobne przepuszczają wodę do podłoża, dzięki czemu rośliny nie są narażone na przesuszenie – to bardzo ważne dla tych, którym marzy się bujna roślinność w przydomowej przestrzeni. Wiele alternatywnych podłoży nie spełnia tej funkcji i mogłoby zaszkodzić roślinom, w efekcie powodując nawet ich obumarcie.

Jeśli chodzi o otoczaki czy generalnie kamienie ogrodowe, ich ciężkość zapewnia im stabilność – kora czy drobny żwirek łatwo mogą zostać rozniesione po całym ogrodzie przez silniejszy podmuch wiatru. Kamień ogrodowy nie niszczeje pod wpływem wilgoci, nie gnije, nie zmienia koloru, nie ulega rozpadowi. Nawet jeśli kamień naturalny się zabrudzi, łatwo go wyczyścić i przywrócić mu pierwotny wygląd.

Co więcej, z racji obłego kształtu i gładkiej faktury, kamień ogrodowy otoczaki jest bardzo delikatny dla roślin, nie kaleczy ich i nie niszczy. Taki kamień ozdobny świetnie sprawdzi się przy nasadzaniu rabaty.

Inny niewątpliwy plus rozsypania kamieni ogrodowych wokół krzewów czy rabaty to ochrona korzeni przed przegrzaniem w upalne dni. Otoczaki osłaniają i korzeń, i glebę, zapobiegając ich wysuszeniu. Roślinność mimo upałów pozostaje więc w lepszej kondycji i nie wymaga aż tak intensywnego podlewania. To rozwiązanie wygodne, ekologiczne i przyjazne dla domowego portfela, zwłaszcza że raz zakupione kamienie ogrodowe to inwestycja na lata – wystarczy od czasu do czasu je przeczyścić, a ciągle będą wyglądały jak nowe.

Jak wykorzystać kamienie otoczaki do dekoracji ogrodu? Możliwości jest naprawdę wiele.

Po pierwsze, kamień ozdobny doskonale nadaje się do wysypania ogrodowej ścieżki czy przydomowego chodnika albo naturalnego tarasu w środku ogrodu. Otoczaki zapewnią suche, nie brudzące obuwia podłoże, ale jednocześnie zachowają przepuszczalność, dzięki czemu gleba nie będzie wysychać, a woda gromadzić się na powierzchni. Kamienie ogrodowe pozwalają ziemi oddychać, to rozwiązanie i praktyczne. Kamienna ścieżka będzie też bardzo przyjemna dla oka – dobrze skomponuje się z ogrodową roślinnością i stworzy wrażenie naturalności i subtelności.

Kamień ogrodowy przy domu jednorodzinnym powszechnie stosowany jest również do wysypywania brzegów kwietników czy rabaty. Kamień ozdobny bardzo dobrze sprawdza się jako element efektownych, często pojawiających się w ogrodach skalniaków.

Otoczaki występują w wielu kolorach, od białego, przez beże i szarości, po czerń, a nawet czerwień, dzięki czemu daje ogromne możliwości, jeśli chodzi o stylizację ogrodu. Białe otoczaki nadają się do ogrodu klasycznego, tego w stylu minimalistycznym, japońskim czy francuskim. To materiał, który ma niezwykle szerokie zastosowanie.

Ważne też, że zdobi, ale nie kaleczy roślin: nie niszczy kwiatów, nie ogranicza dostępu do wody, osłania korzenie przed uszkodzeniem czy przegrzaniem. Kamień ozdobny pozwala stworzyć niezwykle efektowne kompozycje do wymarzonego, zaczarowanego ogrodu przy domu jednorodzinnym.

Jak jeszcze wykorzystać otoczaki w ogrodzie? Warto pamiętać, że naturalne kamienie ogrodowe to ozdoba sama w sobie. W kulturze japońskiej kamienie ozdobne symbolizują wieczność i stałość. Bardzo dobrze prezentują się w zestawieniu z wodą, która z kolei oznacza życie i upływający czas. Jako że w naturze otoczaki powstają właśnie w wyniku działania wody, tworzą niezwykle naturalną, piękną dekorację jako element stawów, oczek wodnych czy fontann ogrodowych. Można wyłożyć nimi dno zbiornika lub jego brzegi. Kamienie ozdobne, zwłaszcza białe otoczaki, będą wspaniale odbijać światło i zapewnią efekt eleganckiego, zachęcającego do wypoczynku ogrodu.

Wykorzystane na różne sposoby otoczaki – czy to umieszczone w donicach, czy wysypane wzdłuż rabat albo ułożone w ścieżkę czy chodniczek wzdłuż domu – dodadzą przestrzeni klasy i doskonale dopełnią inne dekoracje w architekturze ogrodowej: kwiaty, krzewy, pergole, fontanny czy oczka wodne.

Co więcej, otoczaki pasują do każdego stylu: świetnie wkomponują się w piękny ogród w stylu francuskim, ale też romantycznym, rustykalnym czy nowoczesnym lub wręcz minimalistycznym. Nawet kiedy stworzona dekoracja się znudzi, kamień ozdobny będzie można wykorzystać na inny sposób – aranżując nowy skalniak, przenosząc otoczaki do przydomowego stawu czy na nowo planując rozmieszczenie ścieżki między roślinami w ogrodzie.

Kamień ogrodowy a granit, bazalt czy marmur

Kamień ogrodowy a granit, bazalt czy marmur
Kamień ogrodowy a granit, bazalt czy marmur

Jak kamień ozdobny wypada na tle innych kamieni? Wiele zależy od parametrów konkretnego kamienia ogrodowego.

Otoczaki różnią się między sobą wieloma właściwościami. Niektóre są bardziej wytrzymałe, inne mniej, jedne nadają się do wysypania ścieżki w ogrodzie, inne mają funkcję raczej ozdobną i nie powinny tworzyć tego typu elementów architektury krajobrazu.

Bardzo ważne jest, by przed zakupem ustalić funkcję, jaką ma pełnić kamień ozdobny, i dobrać otoczaki odpowiednich właściwościach. Oferta w sklepach jest dziś naprawdę ogromna i jest w czym wybierać, jeśli chodzi o rozmiary, kolory i kształty kamieni ogrodowych.

Kamień ogrodowy wielkość

Na co zwracać uwagę podczas zakupu kamienia ogrodowego? Ważnym parametrem jest wielkość kamieni ogrodowych. Otoczaki dostępne w polskich sklepach mogą mieć średnicę od kilku milimetrów do kilku centymetrów. To albo bardzo drobne kamyczki, które można np. wsypać do donicy, by przykryć ziemię i nadać kwiatu bardziej stylowy wygląd, albo kamyki o średniej wielkości – taka frakcja nadaje się choćby do usypania ścieżki czy stworzenia modnego, kamiennego murku z metalowym szkieletem, czy większe kamienie ogrodowe o funkcji typowo dekoracyjnej: doskonale sprawdzające się jako podziałka rabat, element skalniaka czy materiał do wysypania wzdłuż drzew czy krzewów, ułatwiający utrzymanie terenu w estetycznym stanie.

Kamień ogrodowy twardość

Kolejny istotny parametr kamieni ogrodowych, na który należy zwrócić uwagę to twardość. Dostępne w sklepach kamienie ogrodowe różnią się stopniem wytrzymałości, który w dużej mierze oddaje właśnie poziom twardości. Im twardszy kamień, tym bardziej odporny na uszkodzenia.

Parametry otoczaków
Parametry otoczaków

Kamienie twarde warto stosować zwłaszcza tam, gdzie będą narażone na uszkodzenie: na tarasach, podjazdach, ścieżkach, elementach fasady czy murów.

Na mniej twarde kamienie ogrodowe można sobie pozwolić tam, gdzie będą pełniły typowo dekoracyjną rolę. Kamyki, którymi wysypane zostaną donice, czy które umieszczone zostaną na dnie oczka wodnego mogą mieć nieco gorsze parametry, bo nie będą szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne. Warto jednak pamiętać o ich właściwym zaimpregnowaniu czy regularnym, ale delikatnym czyszczeniu. Odpowiednio wybrane i traktowane kamienie typu otoczaki przetrwają lata zachowując piękny wygląd.

Kamień ogrodowy estetyka

Podczas wyboru otoczaków do ogrodu, warto wziąć pod uwagę także estetykę. To parametr, który w dużej mierze wpłynie na odbiór ogrodu. Tu nie ma jednej zasady. Wszystko zależy od preferencji oraz oczekiwanego efektu. Jedni postawią na kamienie ozdobne w neutralnych, nie rzucających się w oczy barwach, które doskonale skomponują się z kolorystyką ogrodu, jak beże, szarości czy rdzawe odcienie. Inni preferowali będą otoczaki w kolorze białym, z połyskującymi drobinkami, pięknie odbijającymi światło – to typ kamienia ogrodowego często widywany w Grecji, ale wspaniale komponujący się również z typowo polską roślinnością. Jeszcze inni postawią na oryginalność i otoczaki w kolorze grafitowym czy czarnym. Wiele zależy też od stylu, w jakim ma być urządzony ogród, oraz miejsca i funkcji, które planowane są dla wybieranych właśnie w sklepie ogrodniczym kamieni otoczaków do ogrodu przy domu jednorodzinnym.

Jak otoczaki wypadają na tle innych kamieni ogrodowych, jak granit, bazalt czy marmur? Charakterystyczny dla otoczaków jest obły kształt, bez ostrych krawędzi. W efekcie kamienie ozdobne sprawiają wrażenie subtelnych i eleganckich, a co najważniejsze nie stwarzają ryzyka zranienia wyłożone na ścieżkach czy fragmentach ogrodu. Otoczaki występują w wielu odmianach – to między innymi:

  • biały kamień ogrodowy,
  • szary otoczak bazaltowy,
  • kamień polny,
  • łupek otoczany,
  • otoczak w formie czerwonego kamienia dekoracyjnego.

Podstawowym parametrem odróżniającym granit czy bazalt od otoczaków są ostre krawędzie. Te są bardzo złym pomysłem, jeśli chodzi o osłonę roślin czy ścieżkę w ogrodzie, bo łatwo mogą spowodować zranienie. Ostre końce wbijają się w rośliny, uszkadzają je. Z kolei marmur to drogi i łatwo niszczący się kamień. Otoczaki z kamienia ogrodowego z powodzeniem można czyścić, podczas gdy marmur odbarwia się na stałe i jest bardzo delikatny, podatny na uszkodzenia. Zwykle występuje tez w postaci większych płyt, co nie zawsze znajduje praktyczne zastosowanie w ogrodzie. Nie bez powodu najpopularniejszym materiałem wciąż pozostają klasyczne, uniwersalne i niezwykle piękne otoczaki: bezpieczne, trwałe, niedrogie i dające ogromne możliwości aranżacyjne w architekturze ogrodowej.

Każdy kamień ma swoje zastosowanie, jednak jeśli chodzi o aranżację ogrodu, otoczaki są chyba najbardziej uniwersalne. O ile granit często stosuje się w formie kostki brukowej na podjeździe czy jako wypełnienie metalowych gabionów tworzących modne płotki czy murki, o tyle w kontakcie z roślinnością najlepiej sprawdzą się jednak kamienie otoczaki z dowolnego materiału.

Kamień ogrodowy cena

Kamień ogrodowy cena
Kamień ogrodowy cena

Kamień ogrodowy to materiał powszechnie wykorzystywany do wykończenia i dekoracji ogrodów oraz wszelkiego rodzaju przestrzeni na zewnątrz. Pojawia się zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i przy domach jednorodzinnych. Nie tylko estetycznie się prezentuje, ale też jest bardzo trwały – dobrej jakości kamień naturalny to inwestycja na lata.

Najczęściej w ogrodach widuje się kamienie otoczaki o łagodnym kształcie i delikatnej, gładkiej fakturze. Otoczaki mają różne wymiary oraz kolorystykę. Kamień ogrodowy otoczak może mieć od kilku milimetrów do kilku centymetrów średnicy. Tymi mniejszymi można wysypać donicę, tych większych użyć do przydomowych skalniaków czy jako dno oczka wodnego.

Jak wybrać i gdzie kupić kamień naturalny, który nada się do ogrodu przy domu jednorodzinnym? Jak wygląda jego dostępność w polskich sklepach i ile trzeba będzie zapłacić na kamień typu otoczak do dekoracji przydomowej przestrzeni?

Kamień ogrodowy dostępny jest przede wszystkim w sklepach ogrodniczych – zarówno w marketach, jak i w mniejszych sklepikach. Coraz częściej, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim, sprzedażą otoczaków zajmują się także sklepy budowlane. Oferują drobne kamyczki do donic i większe otoczaki do ścieżek czy skalniaków. Największy wybór, jeśli chodzi o rozmiary czy kolorystykę kamieni ogrodowych proponują specjalistyczne hurtownie oraz sklepy internetowe oferujące zakup kamieni naturalnych z dowozem do domu. Z roku na rok sklepów z otoczakami w ofercie przybywa, powiększa się także dostępność do różnego typu kamieni – zwłaszcza coraz łatwiej jest dostać kamienie ozdobne w różnych wymiarach czy w nietypowych kolorach, jak czerwień czy grafit. Do zwiększonej dostępności i niższych cen przyczyniła się popularyzacja otoczaków produkowanych w warsztatach, na wzór tych naturalnych rzeźbionych przez wodę.

Jeśli chodzi o cennik, wiele zależy nie tylko od miejsca zakupu, ale też jakości kamienia. Droższe są kamienie naturalne, powstałe w wyniku działania płynącej wody, nieco tańsze te wytwarzane mechanicznie.

Tańsze są zwykle kamienie ozdobne o mniejszej średnicy i w popularniejszych kolorach, jak beże, brązy. Więcej trzeba będzie zapłacić za kamienie ozdobne otoczaki w trudniej dostępnych kolorach, jak czerń, biel, a zwłaszcza czerwień czy kamienie wielobarwne. W przypadku mało popularnej kolorystyki trzeba przygotować się również na dłuższe poszukiwania – czarne czy czerwone kamienie ozdobne są trudniej dostępne, nie zawsze też można je kupić od ręki. Więcej trzeba też zapłacić za korę kamienną.

Ile kosztuje kamień ogrodowy?

Ceny za kamień naturalny wahają się od dwudziestu do nawet kilkuset złotych za 20 kilogramów. Planując sporo dekoracji z kamienia, warto kupować otoczaki na tony – ceny są wtedy niższe. To opłacalne zwłaszcza przy drogich typach kamieni.

Jak plasują się ceny, jeśli chodzi o różne rodzaje otoczaków? Najtańszy jest otoczak rzeczny, najdroższy ten naturalnie powstały w kolorze białym czy w czerni. Najwięcej trzeba będzie zapłacić za kamienie ozdobne czerwone czy te z połyskującymi drobinkami.

Jak czyścić kamień ogrodowy?

Jak czyścić kamień ogrodowy?
Jak czyścić kamień naturalny?

Jednym z powodów, dla których kamienie ogrodowe typu otoczaki, są tak często wykorzystywane do dekoracji ogrodu przy domu jednorodzinnym, jest ich trwałość. Kamień to materiał nie do zdarcia: odporny na temperaturę, wilgoć, uszkodzenia mechaniczne. Zakupione do ogrodu otoczaki bez szwanku przetrwają lata. Będą zabezpieczać rośliny czy tworzyć ogrodową ścieżkę lub taras nie tracąc swoich oryginalnych właściwości. Należy jednak pamiętać, że z czasem kamienie ozdobne mogą się zabrudzić. Znajdując się na zewnątrz mają stały kontakt z kurzem, pyłem, ziemią, deszczem, opadami śniegu. Z czasem szarzeją czy pokrywają się nalotem, szczególnie widocznym na kamieniach białych, jasnobeżowych czy jasnoszarych. Brud można jednak z łatwością usunąć, przywracając dekoracyjnym kamieniom piękny wygląd i ciesząc się odświeżonym, eleganckim ogrodem w nowym sezonie. To materiał bardzo ekologiczny i nie wymagający wymiany. Z racji swojego ciężaru kamienie ozdobne są także stabilne – nie gubią się jak kora czy drobny żwirek przenoszony przy powiewach wiatru.

W jaki sposób wyczyścić kamienie ogrodowe? Przy niewielkich zabrudzeniach kamień naturalny wystarczy przepłukać wodą. To czasochłonne, ale bardzo skuteczne. Pracę można podzielić na etapy, by nie była nadmiernie wykańczająca. Często można to zrobić na dworze, wykorzystując wąż do podlewania ogrodu czy wiaderko z wodą. Co jeśli sama woda nie zmyje wszystkich zabrudzeń? Wtedy można przygotować specjalny roztwór z wody i płynu do naczyń lub mydła. Kamienie ozdobne należy w nim przepłukać, a mocniejsze zabrudzenia przetrzeć gąbeczką lub szczotką.

Bardzo skuteczne są także urządzenia parowe. Gorąca para rozpuszcza nawet zaschnięte plamy i znacznie ułatwia ich usuwanie. Na rynku nie brakuje parownic, które z powodzeniem można wykorzystać także w ogrodzie, choćby właśnie do wyczyszczenia otoczaków. Tego rodzaju urządzeniem łatwo będzie wyczyścić także kamień naturalny wykorzystany do wysypania ścieżki czy umieszczony w metalowych szkieletach tworzących ozdobny murek na posesji. Czyszczenie kamieni gorącą parą jest szybkie, wygodne i bardzo skuteczne. Co więcej, urządzenie przyda się także do innych prac przy domu i w ogrodzie: do wyczyszczenia elewacji, tarasu czy mebli ogrodowych.

Jak jeszcze dbać o czystość kamieni ogrodowych? Warto wspomnieć, że w sklepach ogrodniczych oraz budowlanych dostępne są specjalne preparaty w postaci żeli i past przeznaczonych tylko do kamieni do ogrodu. Te preparaty są bardzo skuteczne, jeśli chodzi o usuwanie zabrudzeń, a jednocześnie dają pewność, że powierzchnia kamieni do ogrodu nie zostanie uszkodzona. Preparaty do czyszczenia kamieni ogrodowych nie odbarwiają otoczaków, nie uszkadzają ich zewnętrznej warstwy, nie powodują kruszenia. Ich użycie jest wskazane zwłaszcza w przypadku otoczaków o wrażliwej powierzchni, które łatwo mogłyby stracić swój ładny wygląd. Dotyczy to między innymi kamieni białych, kamieni czerwonych czy otoczaków z błyszczącymi drobinkami. Preparaty do czyszczenia kamieni nie są drogie, a zapewniają naprawdę dobry efekt, nawet jeśli chodzi o usuwanie utrwalonych, mocnych zabrudzeń. Można kupić je w każdym sklepie sprzedającym kamienie do ogrodów: w sklepach ogrodniczych, budowlanych, w hurtowniach czy w sklepach internetowych z otoczakami.

Aby zapobiegać ubrudzeniu i zniszczeniu kamieni ogrodowych, należy też stosować kilka zasad w czasie ich układania i na co dzień. Po pierwsze, do jasnych, a zwłaszcza białych kamieni, trzeba stosować kleje z dodatkiem białego cementu. Po drugie, w przypadku kamieni ogrodowych układanych w stałą kompozycję, warto pomyśleć o zabezpieczeniu spoin wypełnieniem, dzięki któremu ograniczona zostanie możliwość dostawania się brudu. Po trzecie zaś, wszystkie kamienie ogrodowe – czy to wykorzystywane jako ścieżka, czy element skalniaka czy podziałka do rabat, warto przed umieszczeniem w ogrodzie zabezpieczyć impregnatem. Ten preparat doda im trwałości i zapobiegnie mocnemu zabrudzeniu. Brud zamiast osadzać się na powierzchni, będzie po niej spływał, a kamienie dekoracyjne dłużej zachowają czystość. Czasami w sklepie można kupić już zaimpregnowane kamienie ogrodowe, jednak nawet wtedy należy pamiętać, by zabieg raz na jakiś czas powtarzać. Warstwa impregnatu z czasem się zmywa i warto nałożyć nową, by cieszyć się pięknym, zadbanym ogrodem każdego sezonu.

Kamień w ogrodzie

Kamień ogrodowy przy domu jednorodzinnym
Kamień naturalny przy domu jednorodzinnym

Planowanie i aranżowanie ogrodu to długi, skomplikowany, ale też niezwykle kreatywny proces. Jednym z materiałów, po które warto sięgnąć, niezależnie od preferowanego stylu, są bez wątpienia kamienie otoczaki. Idealnie nadają się do ogrodowej przestrzeni wokół domu. Co więcej, dają ogromne możliwości stylizacyjne. Odwiedzając sklep ogrodniczy czy hurtownię z kamieniami ogrodowymi, można przekonać się, w jak wielu formach występują. Różnią się wielkością, kolorystyką, wzorem. Doskonale wpiszą się w każdy ogród – od oazy minimalizmu, przez piękny ogród stylizowany na japoński, po romantyczny ogród w stylu angielskim czy przyjemny, rustykalny ogródek przy wymarzonym domku na wsi.

Jak wykorzystać kamień ogrodowy otoczaki do zaaranżowania przestrzeni wokół domu jednorodzinnego? Przed wyborem kamieni, warto poszukać inspiracji. Te można znaleźć na co dzień, przyglądając się ogrodom znajomym lub sąsiadów, podpatrując ogródki mijane podczas spacerów. Niezastąpionym źródłem inspiracji będą magazyny o urządzaniu domów czy skupione typowo na ogrodach. W tych nie brakuje pomysłów na wykorzystanie otoczaków na wiele różnych sposobów: od podłoża wokół kwiatów, przez podziałkę rabat, po stawy, przydomowe oczka czy fontanny, po ścieżki, skalniaki czy murki.

Fachowych porad na temat właściwości konkretnego typu kamienia czy możliwości jego zastosowania udzielą także doświadczeni pracownicy sklepów ogrodniczych czy budowlanych oraz hurtowni z akcesoriami do ogrodów. Mając wątpliwości co do wyboru typu otoczaków, zawsze warto się upewnić, co do jego parametrów czy zastosowania.

Licząc na pomoc w aranżacji ogrodu, można zwrócić się również do architekta krajobrazu. To specjalista, który wie, jak rozplanować przestrzeń w ogrodzie czy jak dobrać typ roślinności do możliwości danego terenu czy jego usytuowania względem stron świata, ale zna się również na wykończeniu, czyli m.in. doborze kamienia. Architekt pomoże dobrać otoczaki do wysypania ścieżki, podpowie, jaki powinny mieć rozmiar i jaka ich ilość będzie potrzebna na danej działce. Zajmie się również wyborem kamienia do efektownych, przydomowych skalniaków czy rabatek. Pomoże zaaranżować oczko wodne, którego brzeg czy dno zostaną wyłożone pięknymi, błyszczącymi otoczakami, które w słoneczne dni odbijają światło tworząc niesamowity efekt wizualny. Architekt krajobrazu wie, jakie właściwości mają konkretne kamienie ozdobne i potrafi dopasować je do rodzaju rośliny, tak by ta miała zapewnione niezbędne warunki do wzrostu: dostęp do słońca i wody, ochronę korzeni, dostęp do soli mineralnych.

Wiele otoczaków ma bardzo pozytywny wpływ na ogrodową roślinność, trzeba jednak właściwie dobrać ich rodzaj oraz wielkość oraz odpowiednio rozmieścić je wokół kwiatów ogrodowych, krzewów ozdobnych czy drzew w ogrodzie. Efektem będzie bujny, zadbany ogród, w którym przyjemnie będzie spędzać czas, wypoczywając czy spotykając się z bliskimi i cieszyć się pięknem natury. Taki ogród z wykorzystaniem kamieni otoczaków stanie się prawdziwą wizytówką domu.

4 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Rafał

Bardzo pomocny artykuł dla osób planujących aranżacje ogrodu. Sam się zastanawiałem nad wyborem kamienia do ogrodu.

Arek

Z pewnością artykuł warty przeczytania. Jeżeli ktos ma chociaz maly kawalek ogrodu przyda mu się taka wiedza, a jak wiadomo kamieni ogrodowych jest do wyboru do koloru 🙂 Pozdrawiam

Nataliya

Tekst jest zrozumiały i łatwy do przyswojenia.

Lesław

Wspaniale jest mieć dostę do tak bogatego źródła informacji o budowie domu, jakim jest ten blog budowlany!