Odkurzacz – urządzenie niezbędne w każdym domu

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 25 listopada 2020

Odkurzacz
Odkurzacz

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie odkurzacz należy do jednego z najbardziej potrzebnych urządzeń w domu. To on odpowiada za utrzymanie porządku, pozwala usunąć kurz i inne zanieczyszczenia. W dzisiejszych czasach oferta odkurzaczy, z którą można spotkać się na rynku jest bardzo szeroka. Skorzystać można z rozwiązań bardziej klasycznych, jak i całkowicie nowoczesnych, gdzie sprzęt wykona za nas właściwie całą pracę. Decydując się na konkretny model, należy również wziąć pod uwagę, czy ma posiadać kabel, być bezprzewodowy, z workiem lub bez niego, klasyczny, a może pionowy? Możliwości jest bowiem bardzo wiele. Jak to wygląda w praktyce?

 1. Jakie są rodzaje odkurzaczy?
 2. Jaką wybrać moc odkurzacza?
 3. Jakie są rodzaje filtrów w odkurzaczach?
 4. Jakie nasadki i szczotki powinien posiadać odkurzacz?
 5. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza?

Jakie są rodzaje odkurzaczy?

Według najbardziej klasycznego podziału, wyróżnić można odkurzacz bezworkowy oraz taki zawierający worek, w którym gromadzą się zanieczyszczenia. Worek wykonany może być z papieru i w takim przypadku należy go wyrzucić po jednorazowym wykorzystaniu. Jednocześnie skorzystać można również z worka tekstylnego, przeznaczonego do wielorazowego użytku. Choć taki sprzęt należy do jednego z najtańszych na rynku, koszt ich eksploatacji może być już nieco wyższy. Chcąc oszczędzić za zakupie worków, zdecydować można się na rozwiązanie bezworkowe. W tym przypadku do usunięcia brudu wykorzystywany jest filtr powietrza. Niestety należy czyścić wnętrze takiego urządzenia, co naraża użytkownika na bezpośredni kontakt z zanieczyszczeniami.

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również odkurzacz pionowy. Tak naprawdę sprawdzi się on wszędzie, w szczególności w niewielkich pomieszczeniach, gdyż w łatwy sposób można go złożyć i przechowywać. Za pomocą takiego urządzenia bez żadnego problemu manewruje się nawet w trudno dostępnych miejscach. Odkurzacz charakteryzuje się także cichą pracą. Ogromną popularność zyskuje także odkurzacz automatyczny, który jest świetnym rozwiązaniem dla osób nie posiadających zbyt dużej ilości wolnego czasu na regularne sprzątanie.

Jaką wybrać moc odkurzacza?

Uważa się, że im moc odkurzacza jest wyższa, tym lepiej. Bezpośrednio przedkłada się to bowiem na wydajność jego pracy, w szczególności jeśli w domu lub mieszkaniu znajdują się dywany. W przypadku mocy odkurzacza nie należy brać pod uwagę wyłącznie mocy jego silnika, ale przede wszystkim moc ssania. To od niej w głównej mierze zależy jakość sprzątania. W większości modeli mieści się ona w zakresie wynoszącym od 50 do 600 W. Za dobry jakościowo sprzęt uznaje się taki, w którym moc ssania kształtuje się na poziomie 300-350 W.

Jakie są rodzaje filtrów w odkurzaczach?

Filtry do odkurzaczy odgrywają bardzo istotną rolę dla skuteczności sprzątania, ale również wpływają na zapewnienie długiej żywotności sprzętu. Jednymi z najbardziej popularnych filtrów, są te wykonane z papieru lub ich tekstylne odpowiedniki. Stosowane są również bardzo wydajne filtry HEPA, które świetnie sprawdzą się w przypadku alergików. Taki produkt wykonany jest z włókna szklanego, natomiast w celu zwiększenia skuteczności przechwytywania za jego pomocą zanieczyszczeń, zwija się go w harmonijkę. Z kolei w odkurzaczach wodnych wykorzystywane są filtry piankowe i gąbkowe. Można je stosować wielokrotnie, po uprzednim wypłukaniu i osuszeniu filtra.

Jakie nasadki i szczotki powinien posiadać odkurzacz?

Dodatkowe nasadki i szczotki, które można dołączyć do odkurzacza, pozwolą na zwiększenie jego funkcjonalności. Najważniejszym elementem, jest nasadka podstawowa, w postaci szczotki uniwersalnej, bowiem to ona pozwoli nam na odkurzanie większości powierzchni. Płaski kształt tego elementu, umożliwi zastosowanie odkurzacza pod łóżkiem lub innymi meblami. W coraz większej liczbie mieszkań znajdują się również parkiety. Żeby ich nie uszkodzić, należy zastosować dedykowaną nasadkę do parkietów. Długie włosy nie porysują lakieru, a podłoga po odkurzaniu będzie prezentować się doskonale. Ssawka szczelinowa pozwoli pozbyć się zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc. Do zadań specjalnych warto wykorzystać natomiast turboszczotkę. Sprawdzi się głównie do wymagających prac, takich jak odkurzanie sierści lub włosów z dywanuOdkurzacze z takimi akcesoriami, są praktyczne i funkcjonalne.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza?

Wybierając odkurzacz ręczny należy zwrócić uwagę na różnego rodzaju parametry. Nie można zapominać również o własnych preferencjach i oczekiwaniach. Dla jednych lepszym rozwiązaniem będzie odkurzacz bezprzewodowy, inni z kolei wybiorą klasyczny egzemplarz na kablu. Przed zakupem warto zastanowić się nad kwestią uniwersalności danego egzemplarza, przeanalizować jego podstawowe parametry techniczne oraz rodzaj zastosowanego filtra. Odkurzacze o większej mocy, powinny cechować się również wysoką klasą energooszczędności, dzięki czemu będzie można obniżyć koszty związane z jego użytkowaniem. Ważna jest także ogólna jakość wykonania, wytrzymałość sprzętu oraz warunki gwarancji.

Komentarzy:

 1. Świetny artykuł. Teraz będę dobrze wiedzieć na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz. posiadając czworonożnego przyjaciela dobry odkurzacz w domu to podstawa. Jest tak wiele kwestii na które trzeba zwrócić uwagę a tam artykuł idealnie je opisuje.

  Odpowiedz
 2. Nawiązując do artykułu zgadzam się, iż wybierając odkurzacz warto zastanowić się jakie są nasze preferencje i oczekiwania. Jako posiadacz owczarka niemieckiego dodam, iż w przypadku posiadania psa w domu i ten aspekt warto wziąć pod uwagę. W moim przypadku był on kluczowy.
  Nasz owczarek większą część czasu spędza w ogrodzie, jednak po kilku godzinach w domu jego obecność jest zauważalna. Mimo odkurzania kilka razy dziennie Nasi goście wychodzą często z sierścią na skarpetkach, ryzykownym jest także wybrać się do Nas w czarnych ubraniach.
  Pierwszy zakupiony przez Nas odkurzacz po pół roku zbierania sierści poddał się i odmówił posłuszeństwa. Wraz z żoną zdecydowaliśmy się wtedy na zakup sprzętu o większej mocy, z turbo szczotką, która ułatwi Nam usuwanie sierści z dywanu, kanapy i innych zakamarków. Mimo wielu zalet odkurzacz posiada jeden minus, który sprawił, iż odkurzanie stało się przykrym obowiązkiem, jest dość ciężki. Wyciąganie go za każdym razem przychodzi Nam niechętnie, dlatego zdecydowaliśmy się na zakup drugiego odkurzacza, pionowego. Jest on o wiele lżejszy i choć z pewnością nie poradziłby sobie w Naszym domu jako jedyny odkurzacz, świetnie za to sprawdza się w roli odkurzacza na co dzień.
  W Naszym przypadku posiadanie dwóch odkurzaczy spełniających różne funkcje to idealne rozwiązanie.

  Odpowiedz
 3. Odkurzacz to niezwykle przydatny sprzęt w domu. W ekspresowym tempie pomoże usunąć kurz i inne zanieczyszczenia. Świetne, że oferta jest coraz szersza. Każdy znajdzie coś dla siebie. Artykuł ukierunkowuje na jakie cechy trzeba zwrócić uwagę w zależności od naszych potrzeb. Dodatkowe końcówki jeszcze bardziej ułatwiają sprzątanie. Wybór modelu zdecydowanie to kwestia indywidualna. Jednakże w każdy domu na pewno znajdzie się to urządzenie. W przypadku gdy posiada się przyjaciół czworonożnych ułatwia to sprzątanie, bo na pewno wykorzystuje się go znacznie częściej.

  Odpowiedz

Komentarz