Wiatrołap: funkcje, aranżacja, przepisy i budowa [krok po kroku]

Wiatrołap
Wiatrołap

Znajduje się w praktycznie każdym domu jednorodzinnym, chociaż dzisiaj często się z niego rezygnuje – wiatrołap, nazwany także przedsionkiem, jest pomieszczeniem znajdującym się od razu przy wejściu do budynku. Jakie zadanie spełnia wiatrołap? Z jakich materiałów najczęściej jest budowany? W jaki sposób można samodzielnie wykonać wiatrołap? Wyjaśniamy!

Co to jest wiatrołap?

Wiatrołap to pojęcie bardzo często używane, jednak nie każdy dokładnie wie, co ono oznacza. Warto więc rozpocząć od jego zdefiniowania. Czym jest wiatrołap?

Wiatrołapem nazywa się rodzaj pomieszczenia, którego zadaniem jest oddzielenie wnętrza budynku oraz prowadzącego do niego wejścia.

W odniesieniu do tego pomieszczenia często stosowane są także inne terminy jak przedsionek czy ganek.

Jak wskazuje jego nazwa, zadaniem wiatrołapu jest “łapanie wiatru”, co oznacza, że ma on zatrzymywać chłodne powietrze przed dostawaniem się do wnętrza. Dodatkowo może spełniać inne zadania, na przykład służyć do przechowywania różnych rzeczy.

Z wiatrołapu można przejść do innych pomieszczeń w domu, najczęściej na korytarz lub do salonu. Również może prowadzić z niego osobne przejście do piwnicy, pomieszczenia gospodarczego, kotłowni, garażu znajdującego się w bryle budynku.

W Polsce wiatrołapy są obecne w zdecydowanej większości budynków, w tym domów jednorodzinnych. Również spotykane są w innych budynkach, między innymi w blokach, biurowcach, obiektach użyteczności publicznej.

Wiatrołap w domu a przepisy budowlane

Przepisy nie określają dokładnie, czym jest wiatrołap. W prawie można spotkać się zamiast niego z terminem przedsionka.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wskazuje w paragrafie 63, że:

“Wejścia z zewnątrz do budynku i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań nieutrudniających ruchu”.

Wysokie koszty kurtyn powietrznych powodują, że nie są one używane w budownictwie jednorodzinnym. W domach można zatem stosować albo przedsionki, albo inne rozwiązania, które nie utrudniają ruchu.

Według przepisów wiatrołap w domu jednorodzinnym może mieć postać osobnego pomieszczenia, ale nie musi mieć takiej formy. W tym samym celu można również wykorzystać korytarz, klatkę schodową.

Jakie funkcje spełnia wiatrołap?

Jakie funkcje spełnia wiatrołap?
Jakie zadania spełnia wiatrołap?

Wiatrołap znajdujący się w domu może spełniać zróżnicowane zadania. Wśród nich znajduje się:

  1. Zatrzymywanie chłodnego powietrza przy wejściu do domu. Najważniejszym zadaniem wiatrołapu jest poprawa termoizolacyjności domu przez zatrzymywanie przy jego wejściu chłodnego powietrza, które powoduje ochłodzenie domu. Wiatrołap jest zatem swoistego rodzaju poduszką powietrzną czy śluzą, dzięki której duża ilość chłodnego powietrza przy otwieraniu drzwi wejściowych nie dostaje się do domu. W rezultacie wiatrołap pozwala na utrzymanie komfortowego poziomu ciepłoty w budynku i redukuje koszty związane z ogrzewaniem, dlatego jest on przydatny szczególnie w okresie zimowym.
  2. Przechowywanie podręcznych przedmiotów. Bardzo często wiatrołap jest używany również jako miejsce do przechowywania tych przedmiotów, które warto mieć pod ręką. W przedsionku często przechowuje się wózek dziecięcy, obuwie, kurtki, płaszcze, parasole czy rower. Można też umeblować wiatrołap umieszczając w nim szafkę na buty, wieszak na okrycia wierzchnie, komodę do przechowywania. Dodatkowo może on służyć do uprawiania roślin, gdy mamy przeszklony wiatrołap (ogród zimowy), albo ma otwartą konstrukcję.
  3. Przyjmowanie kuriera, listonosza, inkasenta. Nie można również zapominać o tym, że wiatrołap jest bardzo pomocny podczas przyjmowania gości w domu, wtedy, gdy należy odczytać liczniki dla inkasenta lub odebrać pocztę lub paczkę od listonosza albo kuriera. Przedsionek pozwoli wtedy na wpuszczenie do domu gościa, by zapewnić mu komfort, ale jednocześnie pozwala na uzyskanie większego stopnia prywatności przez osłonę pomieszczeń.
  4. Zmniejszenie przeciągów. Jeśli wiatrołap jest zamykany ogranicza powstawanie przeciągów, gdy w domu otwarte są okna.
  5. Łatwiejsze utrzymanie czystości w domu. Za pomocą wiatrołapu można znacznie łatwiej utrzymać czystość w domu. To w nim można pozostawić brudne obuwie, mokre kurtki, płaszcze, parasol. Również w tym pomieszczeniu można wyczyścić psu łapy po spacerze, przed wpuszczeniem go do domu.
  6. Poczekalnia w przypadku prowadzonej w domu działalności. Jeżeli w domu prowadzona jest działalność gospodarcza, wtedy wiatrołap może również spełniać rolę poczekalni. Powinien on być wtedy odpowiednio duży, aby można było bez problemów umieścić w nim krzesła, wieszak dla klientów.
  7. Ochrona przed deszczem. Zadaszony ganek zewnętrzny może dodatkowo zabezpieczać przed deszczem, śniegiem osoby stojące przed wejściem.
  8. Oranżeria, ogród zimowy. Warto wskazać, że wiatrołap ze szkła oraz z pleksi może również służyć jako oranżeria lub ogród zimowy przy domu.

Zalety i wady wiatrołapów

Wiatrołap ma wiele zalet, ale warto też wspomnieć o kilku wadach, które powodują, że niektórzy budujący domy jednorodzinne rezygnują z tego pomieszczenia.

Zalety:

  • Zapewnia większy komfort cieplny, ponieważ zatrzymuje chłodne powietrze wpuszczane przez drzwi zewnętrzne.
  • Zapobiega nadmiernej ucieczce ciepła, dzięki czemu dba o termoizolację, pozwala kontrolować wydajność ogrzewania i może zmniejszyć koszty ogrzewania domu.
  • Pomaga w przechowywaniu przedmiotów, które warto mieć pod ręką przed wyjściem z domu.
  • Ułatwia utrzymanie czystości, ponieważ można pozostawić w nim zabrudzone przedmioty.
  • Jest pomocny przy przyjmowaniu osób.
  • Wiatrołap o interesującej architekturze może stanowić ciekawe urozmaicenie.

Wady:

  • Zajmuje przestrzeń, co może być problematyczne w przypadku mniejszych domów.
  • Jeżeli mamy mały wiatrołap, trudno się w nim poruszać i nie można umieścić w nim mebli czy innych sprzętów.
  • Wiatrołap bez dostępu do naturalnego światła może być kłopotliwy w użytkowaniu, ponieważ będzie wymagał oświetlania go przez całą dobę.
  • Wyższy koszt budowy.

Wiatrołap zewnętrzny czy wewnętrzny?

Wiatrołap zewnętrzny czy wewnętrzny?
Wiatrołap na zewnątrz czy wewnątrz domu?

Wiatrołapy można podzielić na dwie główne kategorie pod kątem ich lokalizacji, a dokładnie na ganki zewnętrzne i wewnętrzne. Na jaki wiatrołap w domu jednorodzinnym warto się zdecydować?

Wiatrołap zewnętrzny

Wiatrołap zewnętrzny jest umieszczany na zewnątrz domu, może mieć postać dobudówki albo może znajdować się w bryle budynku. Często wiatrołap zewnętrzny określany jest mianem ganku.

Przy wiatrołapie zewnętrznym mogą również znajdować się schody prowadzące do budynku.

Wiatrołap może być od razu wkomponowany w bryłę budynku, ale również można łatwo go dobudować. Może być on zatem dobrym wyborem w sytuacji, gdy projekt domu nie zakładał wiatrołapu, ale jednak chciałoby się go wykonać.

Do wykonania zewnętrznego wiatrołapu mogą być użyte różne materiały – może być on drewniany, murowany, może mieć przeszklenia.

W tradycyjnym budownictwie ganki często mają dekoracyjną formę, dach wykończony dachówkami z oknami na elewacji budynku. Nowoczesny wiatrołap zwykle przypomina podcień, czyli otwarte pomieszczenie, często z kolumnami. Mogą być też przeszklone. Można też spotkać się z wiatrołapami odgrodzonymi z jednej albo kilku stron, bez drzwi.

Ciekawie zaaranżowany wiatrołap może być dobrym urozmaiceniem domu i nadać mu unikatowy charakter. Może wyróżniać się na jego tle dzięki wykorzystaniu innych materiałów, kolorów, zastosowaniu dekoracji jak kwiaty w donicach. Można też umieścić w nim ławkę, krzesło, mały stolik, gdy pozwala na to dostępna przestrzeń.

Wiatrołap wewnętrzny

Wiatrołapy wykonuje się też we wnętrzu domu. Wewnętrzny przedsionek może mieć wtedy postać osobnego pomieszczenia wyposażonego w drzwi prowadzące do dalszej części domu albo może być korytarzem, klatką schodową.

Wewnętrzny przedsionek może mieć różne kształty i metraże, co zależne jest od projektu domu jednorodzinnego.

W porównaniu do wiatrołapu zewnętrznego ten znajdujący się wewnątrz budynku na ogół jest prostszy i łatwiejszy w wykonaniu, dlatego też obecnie decyduje się na niego wiele osób budujących domy jednorodzinne.

Taki wiatrołap, szczególnie wygrodzony oraz z dodatkowymi drzwiami, nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku domów o mniejszym metrażu, ponieważ może zajmować w nich sporo miejsca.

Zaleca się najczęściej, aby wewnętrzny przedsionek miał co najmniej wymiary 1,5 x 1,5 metra. Trzeba też zwrócić uwagę, czy wystarcza w nim przestrzeni na otwarcie drzwi wejściowych.

Jak zaprojektować wiatrołap

Zaprojektowanie wiatrołapu wymaga uwzględnienia szeregu czynników, między innymi planowanego miejsca jego wykonania, dostępnej przestrzeni i oczekiwanej wielkości przedsionka, a także kosztów, jakie związane są z jego budową.

Najczęściej w domach jednorodzinnych ganki wykonuje się w poniższych wariantach:

  • Dobudówka na zewnątrz,
  • Wydzielenie wiatrołapu wewnątrz domu,
  • Zabudowanie istniejącego podcienia,
  • Stworzenie otwartej konstrukcji ze ścianami z jednej, dwóch lub trzech stron,
  • Wykonanie wiatrołapu z kolumną lub kolumnami.

Dobudówki najlepiej sprawdzają się w sytuacji, gdy wykonanie wiatrołapu w domu nie jest możliwe, ze względu na jego małą powierzchnię. Można też zdecydować się na dobudówkę wtedy, gdy nie chce się zabierać metrażu w domu.

Wydzielenie wiatrołapu wewnątrz budynku jest bardzo często najprostszym rozwiązaniem, by stworzyć przedsionek. W tym przypadku zwykle wystarcza zbudowanie jednej ściany i uzupełnienie jej o drzwi wewnętrzne.

Gdy dom ma już istniejący podcień, wtedy kolejnym sposobem na wykonanie wiatrołapu jest jego zabudowanie. Jest to prostsze rozwiązanie w porównaniu do wykonania dobudówki, gdyż podcień ma już fundament, posadzkę, zadaszenie i część ścian.

Konstrukcja ze ścianami jako przedsionek również może sprawdzić się bardzo dobrze, a także najczęściej jest bardzo tania i prosta w wykonaniu. W tym przypadku można zdecydować się na konstrukcję przeszkloną lub wykonaną z plexi. Również można wykonać ją z drewna.

Wiatrołap z jedną kolumną albo kilkoma kolumnami to najtańsze rozwiązanie. Stosowany jest on jako ganek zewnętrzny, który tworzy wtedy zadaszoną przestrzeń przed wejściem do budynku. Często znajduje się przy nim również niższy murek. Chociaż nie jest on tak efektywny jak w pełni ogrodzone ganki, to również może spełniać podobną rolę i chronić przed opadami, wiatrem.

Z czego wykonać wiatrołap

Do wykonania ganku można wykorzystać różne rodzaje materiałów, co pozwala nadać mu zróżnicowany wygląd. Najczęściej wiatrołap wykonuje się w poniższych wariantach:

  1. Wiatrołap murowany. Murowane ściany wydzielające wiatrołap pozwalają na uzyskanie bardzo trwałej i dobrze izolowanej konstrukcji. Taki przedsionek może być wykonany wewnątrz oraz na zewnątrz. Może być on wyposażony w dwoje drzwi lub tylko w jedne drzwi, gdy służy on do ogrodzenia wejścia z jednej, dwóch czy trzech stron. Gdy przedsionek ma być zamkniętą dobudówką z drzwiami wejściowymi, warto także zadbać o wykonanie w nim okna, by wpuścić naturalne światło słoneczne. Murowany ganek najłatwiej wpisać w bryłę budynku, dzięki czemu nie rzuca się on tak mocno w oczy. Wbudowany w bryłę budynku przedsionek jest przy tym dość drogi w wykonaniu, a jego budowa może być czasochłonna.
  2. Wiatrołap drewniany. Takie ganki często spotykane są w domach o tradycyjnej architekturze. Drewniany przedsionek może mieć dekoracyjne, ażurowe ściany wykonane z litego drewna. Niekiedy wykonuje się takie ganki z oknami, dzięki czemu uzyskują one rustykalny wygląd. Można też wybudować ganek z drewnianymi kolumnami oraz balustradą z drewna w amerykańskim stylu. W nowoczesnych budynkach popularne są drewniane listwy w formie paneli. Minusem drewnianego wiatrołapu jest konieczność jego konserwowania, ponieważ drewno będzie z czasem niszczało. Należy więc je odpowiednio zaimpregnować, by zapobiec jego wypaczaniu, murszeniu oraz przebarwianiu się pod wpływem czynników pogodowych.
  3. Wiatrołap przeszklony. Ciekawym sposobem na wykonanie estetycznego, dobrze doświetlonego wiatrołapu będzie jego przeszklenie. Szklany przedsionek może być wykonany w stylu nowoczesnym lub tradycyjnym. Nowoczesny ma najczęściej prostą, przeszkloną konstrukcję, która nadaje wejściu elegancki, współczesny charakter. Tradycyjny wiatrołap często wykonany jest z okien z ozdobnymi szprosami, umieszczonych na podbudowie drewnianej albo murowanej i robi niesamowite wrażenie po przekroczeniu progu domu. Wiatrołap przeszklony może być też wykonany wewnątrz pomieszczenia, a dokładnie może on stanowić przeszkloną ściankę stawianą przed częścią mieszkalną, dodatkowo uzupełnioną o drzwi wejściowe.
  4. Wiatrołap z pleksi. Pleksi, pleksiglas jest rodzajem tworzywa sztucznego z poliwęglanu, które używane może być zamiast szkła. Z pleksi wykonuje się również konstrukcje wiatrołapów, najczęściej z poliwęglanu komorowego na aluminiowej ramie, dzięki czemu są one lekkie i odporne na czynniki zewnętrzne. Wiatrołap z pleksi najczęściej ma formę bocznych paneli połączonych z daszkiem. Do wyboru są różne kolory pleksi – transparenty, przydymiony. Można też wybrać różne barwy ram.
  5. Przedsionek z PCV. Tego typu obiekt powstaje z elementów z PCV oraz z plexi albo ze szkła. Najczęściej wykończony jest on za pomocą dwuspadowego albo jednospadowego daszku, który może być też zaokrąglony. Zabudowa z PCV może być wykonana w różnych stylach – nowoczesnym, klasycznym. Do jej wykonania stosowane są materiały w różnych barwach – białym, ciemnoszarym, brązowym.

Jak urządzić wiatrołap

Jak urządzić wiatrołap
Jak urządzić wiatrołap

Jak zagospodarować wiatrołap? Jak optycznie powiększyć wiatrołap? Jak umeblować wiatrołap i funkcjonalnie urządzić wiatrołap i jakie elementy powinny się w nim znaleźć? Wiatrołap warto urządzić tak, aby korzystanie z niego było komfortowe.

  • Meble. By przechowywanie w wiatrołapie i korzystanie z niego na co dzień było łatwiejsze, warto go umeblować. Najczęściej są to to wieszak, szafka na buty, czy szafa na odzież wierzchnią. Zarówno duże, jak i niewielkie pomieszczenie można uzupełnić o elegancką konsolę i siedzisko w postaci pufy lub ławeczki. Jak urządzić urządzić mały wiatrołap? Mały wiatrołap można wzbogacić o wózek na kółkach lub małą szafkę. Wiele osób decyduje się na wykonanie w wiatrołapie mebli na wymiar z drzwiami przesuwnymi. Mogą one w pełni zagospodarować niewielkie pomieszczenie. Alternatywą jest szafa wolnostojąca na odzież wierzchnią z drzwiami przesuwnymi albo drzwiami harmonijkowymi, by podczas otwierania nie zajmowały one dużo miejsca.
  • Oświetlenie. Bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie wiatrołapu, zarówno wtedy, gdy jest on położony na zewnątrz, jak i wtedy, kiedy decydujemy się na wiatrołap wewnętrzny. Światło jest szczególnie ważne, gdy przedsionek nie jest doświetlony naturalnie za pomocą okna, przeszklenia w drzwiach. Wiatrołap można oświetlić za pomocą lamp sufitowych oraz ściennych – kinkietów. Przy wyborze lamp należy zwrócić uwagę na ich wielkość, by nie zabierały one zbyt wiele przestrzeni i nie przeszkadzały w używaniu tego pomieszczenia. Zamiast zwykłych lamp można też zdecydować się na montaż oświetlenia w suficie podwieszanym albo pasków, taśm ledowych.
  • Akcesoria. We wiatrołapie warto też umieścić różne rodzaje akcesoriów, aby korzystało się z niego wygodnie. Mogą być one również dekoracją, powodując, że wnętrze wiatrołapu wygląda po prostu ładniej. W tym pomieszczeniu warto umieścić akcesoria do przechowywania – mogą być to koszyki na czapkę, szalik, stojak na parasole, tace na drobiazgi, na klucze, lustro wiszące na ścianie. Przedsionek można również na różne sposoby ozdobić – można zastosować w nim kwiaty doniczkowe albo kwiaty lub gałązki w wazonie, dekoracje ścienne jak grafiki lub plakaty w ramach, obrazy. Dekoracji nie powinno być zbyt dużo, by wnętrze było funkcjonalne.

Klasyczny czy nowoczesny wiatrołap

Wiatrołap w domu można urządzić na różne sposoby – klasycznie i nowocześnie. Podpowiadamy, w jaki sposób można urządzić wiatrołap w różnych stylach!

Klasyczny wiatrołapPrzestrzeń ta urządzona w klasycznym, tradycyjnym stylu wyróżnia się przede wszystkim elegancją. Aby urządzić przedsionek warto postawić w nim klasyczne meble, głównie drewniane albo fornirowane, zdobione ciekawymi rzeźbieniami. Również umieszcza się w nim często wiszące lustro w tradycyjnej ramie oraz oświetlenie z elementami kutymi, złoconymi. Ściany są gipsowane na gładko i malowane w jednolity kolor, a posadzka wykonana jest z płytek ceramicznych w neutralnym wzorze lub z tradycyjnym motywem, np. czarno-białej kratki. Można też wybrać kamień na podłogę. Dominują kolory ciepłe – beże, brązy, kremy, które mogą być przełamane eleganckimi odcieniami jak granat, bordo, zgniła zieleń.
Rustykalny wiatrołapPrzedsionki w rustykalnym stylu są obecnie bardzo popularne. Wyróżnia je elegancka stylistyka inspirowana wiejskimi przestrzeniami, także francuskimi, angielskimi. W rustykalnym ganku dominują kolory ziemi, stonowane i ciepłe. Posadzka może być wykonana z płytek terakotowych, imitujących kamień. Często stosuje się drewniane elementy. Do przedsionka tego typu najlepiej pasują elementy drewniane, również postarzane albo w kolorze białym, kremowym. Oświetlenie również jest tradycyjne, w formie kinkietów lub lamp wiszących kutych.
Wiatrołap w stylu bohoStyl boho jest bardzo podobny do stylu rustykalnego, lecz ma w sobie więcej nowoczesnych elementów. Urządzając przedsionek w stylu boho, warto przede wszystkim skupić się na kolorach ciepłych jak beż, szarobeżowy, kremowy, brązowy. Powinny dominować w nim naturalne akcenty; mogą być to również czarny metal, cegła. Funkcjonalna podłoga we wiatrołapie w stylu boho może wyglądać ciekawie, gdy będzie wyłożona płytkami w stylu marokańskim z kolorowymi nadrukami. Jako dekoracja w takim wiatrołapie świetnie sprawdzą się również kwiaty doniczkowe oraz kwiaty cięte lub trawa pampasowa w wazonie. Można uzupełnić je o kosze, lustro w plecionej oprawie, metalową lampę w stylu loft lub lampę z wyplatanym kloszem.
Nowoczesny wiatrołapPrzedsionek w nowoczesnym stylu powinien być prosty i elegancki. W takim pomieszczeniu najczęściej stosowane są meble wykonane z płyt w jednolitym kolorze, np. białym, z wysokim połyskiem, ale można sięgnąć też po elementy drewniane w jasnych lub ciemnych barwach. Na podłodze często umieszcza się płytki w szarości, beżu. Warto pomalować wiatrołap nowoczesny na takie kolory jak szary, biały, kremowy. Ciekawym dodatkiem są także drewniane listwy montowane pionowo. Jako oświetlenie nowoczesnych wiatrołapów często używane są wpuszczane reflektory lub reflektory natynkowe. Ciekawie wygląda również szklany wiatrołap oświetlony listwami świetlnymi i paskami LED.
Wiatrołap w stylu glamourStyl glamour wyróżnia się nowoczesną elegancją, dzięki czemu ma pałacowy, dystyngowany wygląd, ale zawiera wiele współczesnych elementów. W takim wiatrołapie umieszcza się meble w kolorze bieli, szarości, często wykończone kamiennymi blatami, np. z białego marmuru. Dodatki w takim pomieszczeniu mają kolor złota, pudrowego różu, fioletu, granatu, beżu. Podłoga w wiatrołapie glamour może być wykonana z jasnych, błyszczących płytek w kolorze bieli, beżu albo szarości, płytek w szachownicę, płytek imitujących marmur lub z prawdziwego marmuru. Ciekawie wyglądają też podłogi z kontrastowymi detalami, np. pasami przy ścianach oraz ściana wyłożona lustrzanymi płytkami. W takim pomieszczeniu stosuje się meble na metalowych nóżkach, na przykład złotych, czarnych, na przykład eleganckie konsole, nad którymi wieszane są lustra. Znakomicie wyglądają też tradycyjna zabudowa meblowa z ozdobnymi listwami, meble ludwikowskie.
Wiatrołap skandynawskiPrzedsionek urządzony w skandynawskim stylu jest prosty, jasny, zawiera wiele elementów z naturalnych materiałów. W skandynawskich wnętrzach tego typu dominują jasne kolory, głównie biel oraz szarości. Podłogi wykańczane są kaflami imitującymi kamień albo drewno. Meble w stylu skandynawskim są proste, głównie białe lub w jasnych wybarwieniach. Często mają one formę komody na nóżkach, ale można też wybrać zabudowę na wymiar w bieli. Na ścianie można powiesić lustro w czarnej oprawie oraz wieszak. Gdy wystarcza miejsca, można też zastosować pufę albo tapicerowaną ławkę na drewnianych nóżkach. Oświetlenie we wiatrołapie urządzonym w stylu skandynawskim najczęściej ma formę reflektorów sufitowych, np. w kolorze białym, czarnym.
Wiatrołap loftLoftowy styl aranżacji wnętrz przywodzi na myśl industrialne, przemysłowe obiekty. Jest surowy, ale także może być efektowny. Przedsionek w stylu loft najczęściej wykorzystuje materiały jak widoczna cegła w naturalnym kolorze lub malowana na biało, beton, lite drewno oraz metal w czarnym lub antracytowym odcieniu. We wnętrzu często używane są meble na wymiar z lustrami, przeszklone drzwi z czarnymi szprosami, meble łączące metal z litym drewnem albo jego imitacją. Loftowe oświetlenie to głównie lampy metalowe w kolorze czarnym, szarym, np. wiszące lampy z metalowym kloszem lub minimalistyczne reflektory z regulacją.

Jak optycznie powiększyć wiatrołap?

Jak optycznie powiększyć mały wiatrołap?
Jak optycznie powiększyć niewielki wiatrołap?

Jeśli ganek jest niewielki, można powiększyć go optycznie. Jakie triki pozwolą na uzyskanie takiego efektu?

Aby optycznie powiększyć ganek:

  • Wykorzystaj jasne kolory, np. biel, beż, krem lub jasną szarość – odbijają one światło i mogą sprawić, że przestrzeń wyda się większa.
  • Zadbaj o naturalne doświetlenie – pomieszczenie, które jest naturalnie doświetlone, np. za pomocą okna, drzwiami wejściowymi z doświetlami bocznymi lub górnym, wydaje się być większe niż to bez żadnego źródła światła słonecznego (np z pełnymi drzwiami wejściowymi).
  • Postaw na lustra – lustrzane powierzchnie, na przykład w formie drzwi przesuwnych do szafy, a także lustra wiszące na ścianach również bardzo dobrze powiększają niewielkie przedsionki.
  • Wybierz meble na nóżkach albo podwieszane – powodują one, że widoczna jest podłoga, dlatego mogą dzięki temu powiększyć wnętrze w prosty i szybki sposób.
  • Unikaj zbyt dużej liczby elementów w przedsionku – wyeliminuj z niego przedmioty, które są zbędne, na przykład dużo drobiazgów, koszów do przechowywania.

Budowa wiatrołapu – czy konieczne jest pozwolenie na budowę?

Budowa wiatrołapu
Budowa wiatrołapu

Aby wybudować wiatrołap, w określonych przypadkach należy przeprowadzić konieczne formalności przed rozpoczęciem prac. W jakich sytuacjach są one konieczne?

Przedsionek zewnętrzny

Gdy planuje się wykonanie wiatrołapu zewnętrznego, dużo zależy od jego powierzchni. Prawo budowlane, a dokładnie jego art. 29 ust. 1 pkt 2 wskazuje, że w przypadku obiektów o powierzchni do 35 m2 nie ma potrzeby występowania o pozwolenie na budowę, gdy na działce przypadają maksymalnie 2 takie obiekty na 500 m2, na przykład jak wiata, garaż, altana.

W takiej sytuacji należy zgłosić budowę w organie administracji architektoniczno-budowlanej, na przykład w starostwie powiatowym.

Przedsionek wewnętrzny

W przypadku wiatrołapu wewnętrznego nie trzeba zgłaszać jego budowy lub występować o pozwolenie na budowę, gdy nie powoduje on zmiany powierzchni i obrysu bryły budynku..

Wykonanie wiatrołapu we wnętrzu będzie zatem łatwiejsze pod kątem formalnym w stosunku do zewnętrznego.

Wiatrołap zewnętrzny drewniany budowa krok po kroku

Jednym z najprostszych sposobów, aby wybudować wiatrołap jest wykorzystanie konstrukcji drewnianej.

Lekka konstrukcja drewniana wiatrołapu może być wykonana w różnych wariantach, na przykład w formie ozdobnego ganku z ażurowymi ścianami oraz zadaszeniem, dwóch drewnianych kolumn z otwartym przejściem, ale również może być ona wyposażona w drzwi wejściowe. Ciekawie wygląda również ganek osłonięty za pomocą drewnianych paneli z listew z prześwitem.

Zobacz, jak wykonać wiatrołap z drewna krok po kroku!

  1. Wykonanie fundamentów. Aby ganek był solidny, duże znaczenie ma przygotowanie stabilnych fundamentów. Pozwalają one również na zaizolowanie tego pomieszczenia i pomagają w utrzymaniu odpowiednich parametrów termoizolacyjnych domu. Należy pamiętać, by fundament wykonać z dylatacją przy istniejącym budynku o wymiarze 2 cm, która powinna być wypełniona elastycznym materiałem.
  2. Montaż drewnianego wiatrołapu. Wiatrołap drewniany musi być odpowiednio ustabilizowany, dlatego należy zwrócić uwagę na to, aby wiatrołap był dobrze zamocowany do bryły budynku, a nie do jego warstwy docieplenia. Dzięki temu przedsionek będzie wytrzymały i trwały, a także nie będzie podatny na powstanie szybkich usterek.
  3. Wykonanie pokrycia dachowego. Ganek drewniany uzupełniany jest o pokrycie dachowe. Najczęściej w tym przypadku wykonuje się zadaszenie dwuspadowe. Można też wykonać ganek z dachem jednospadowym, który kieruje się od elewacji budynku na zewnątrz niego albo w bok. Wykonanie pokrycia nie jest konieczne wtedy, gdy przedsionek budowany jest w miejscu, gdzie już teraz znajduje się podcień. Dzięki temu wystarczy tylko zabudować jego ściany.
  4. Konserwacja wiatrołapu drewnianego. Należy pamiętać o tym, że drewniany przedsionek wymaga odpowiedniej konserwacji, dlatego wtedy, gdy drewno nie było wcześniej impregnowane, malowane, należy zrobić to od razu po jego montażu, a następnie powtarzać regularnie, by zapobiec jego uszkodzeniu.

Gotowy wiatrołap

Obecnie istnieje również możliwość zakupienia gotowych do montażu wiatrołapów, które dzięki temu są bardzo łatwe i szybkie w instalacji.

Najczęściej wykorzystuje się do tego celu ganki o konstrukcji z PCV lub aluminium oraz poliwęglanu. Można zakupić gotowe elementy, na przykład daszki w konkretnych wymiarach – proste i łukowe, ścianki boczne, które montowane są po bokach przedsionka.

Przy zakupie gotowych wiatrołapów należy pamiętać o tym, żeby dokładnie zmierzyć przestrzeń, w której mają się znaleźć. Daszek wiatrołapu powinien mieć szerokość większą od szerokości drzwi, żeby zapewnić odpowiednią osłonę.

O czym pamiętać przy budowie?

Budując przedsionek w domu, warto pamiętać o poniższych kwestiach, aby był on funkcjonalny i trwały:

  • Rozmiary wiatrołapu nie mogą być zbyt małe. Zwykle wykonuje się pomieszczenia o powierzchni od 3 do 7 metrów kwadratowych.
  • Przedsionek powinien być doświetlony, najlepiej naturalnym światłem, dlatego przy jego planowaniu warto uwzględnić w nim przynajmniej jedno okno lub zastosowanie drzwi wejściowych z doświetleniem – przeszkleniem w skrzydle, boczną dostawką z przeszkleniem, górnym naświetlem.
  • W wiatrołapie powinna znaleźć się instalacja elektryczna, dzięki czemu można łatwo podłączyć w nim oświetlenie – ścienne, sufitowe zależnie od swojego pomysłu na wnętrze.
  • Gdy przedsionek jest murowany i wyposażony w drzwi, powinien być on wentylowany.
  • Ogrzewanie wiatrołapu zalecane jest wtedy, gdy ma on murowaną konstrukcję i znajduje się w bryle domu.
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Celestyna

Rzadko spotykam się z tak przystępnym wyjaśnieniem skomplikowanych kwestii. Kudos dla autora!