Remont łazienki: ile kosztuje, od czego zacząć [krok po kroku]

Remont łazienki
Remont łazienki

Jak wykonać remont łazienki i od czego zacząć? Łazienka jest jednym z najczęściej remontowanych pomieszczeń. Nic dziwnego, gdyż jest to miejsce, w którym ludzie chcą czuć się dobrze, gdyż służy do załatwiania potrzeb fizjologicznych oraz odświeżania się po ciężkim dniu. Dlatego wszyscy chcą czuć się w łazience komfortowo, a można tego dokonać właśnie poprzez jej odnowienie. Jak przeprowadzić remont w domu?

Kiedy zdecydować się na remont?

Kiedy zdecydować się na remont?
Kiedy zdecydować się na remont?

Trzeba zacząć od tego, iż remont zarówno dużej, jak i małej łazienki to duże przedsięwzięcie. Konieczne jest przygotowanie się na to, iż przez kilkanaście dni należy radzić sobie bez dostępu do prysznica, umywalki oraz toalety. Z tego powodu, warto zastanowić się nad pewnymi alternatywami.

Umywalkę może chwilowo zastąpić zlew, chociaż nie jest to szczególnie komfortowa alternatywa pomijając już kwestie higieniczne.

Najtrudniejszym wyzwaniem jest brak toalety. Można zaplanować remont łazienki w taki sposób, że mieszkańcy będą musieli obejść się bez niej maksymalnie kilka dni, jednak nawet to może być problematyczne, szczególnie kiedy rodzina jest duża i posiada kilkoro dzieci. Jest to najtrudniejsza kwestia do rozwiązania przed rozpoczęciem remontu łazienki, dlatego warto skontaktować się ze znajomymi lub rodziną, aby prosić ich o pomoc w tym trudnym czasie. Jeżeli alternatywa została znaleziona, można pomyśleć o kolejnych ważnych kwestiach.

Jak wspomniano, remont łazienki to poważne przedsięwzięcie przede wszystkim ze względu na to, iż trzeba poradzić sobie w dość trudnych warunkach przez pewien czas. Z tego powodu, warto zaplanować odnowę tego pomieszczenia, kiedy w życiu panuje względny spokój i myśli są wolne od innych problemów. Podczas remontów łazienek bardzo często zdarzają się niespodzianki, niekoniecznie pozytywne, dlatego trzeba być gotowym na to, iż podczas prac dojdzie do niejednego wyzwania, z którym trzeba będzie się zmierzyć.

Odnowa wnętrza łazienki to tony gruzu i pyłu zalegające w mieszkaniu, które należy posprzątać oraz godziny hałasu powstającego podczas kucia starej glazury oraz montażu nowej. Ogólnie rzecz biorąc, warunki panujące podczas tych czynności bywają bardzo trudne i trzeba się z tym pogodzić. Istnieją pewne metody na ograniczenie tych nieprzyjemności, na przykład poprzez można odnowić stare płytki poprzez malowanie ścian jednokrotne czy dwukrotnie, jednak nie zawsze istnieje taka możliwość oraz jest to rozwiązanie raczej tymczasowe, gdyż wymiana zużytych płytek prędzej czy później będzie konieczna.

Ze względu na powyższe fakty, warto dobrze zaplanować czas kiedy remont łazienki zostanie przeprowadzony. Można pomyśleć o wakacjach, kiedy żona wraz z dziećmi pojadą na kolonie czy do dziadków, a mężczyzna będzie mógł skupić się wyłącznie na pracach związanych z remontem.

Formalności związane z remontem

Jeżeli chodzi o jakiekolwiek remonty, istnieje kilka przypadków kiedy należy zgłosić prace do urzędu. Kwestią pozostaje to, czy renowacja dotyczy domu czy mieszkania w bloku. Jeżeli chodzi o prace przeprowadzane w domu, należy zgłosić prace budowlane, które są związane między innymi z:

  1. Przegrodami zewnętrznymi budynku, do których zaliczamy ściany zewnętrzne, dach czy poddasze.
  2. Remontem sieci oraz przyłączy cieplnych, kanalizacyjnych, elektrycznych czy wodno-kanalizacyjnych.

Sytuacja wygląda nieco inaczej z remontem mieszkania w bloku, szczególnie kiedy łazienka stanowi część wspólną budynku. To znaczy, że na przykład wymiana okien w łazience musi zostać zgłoszona do urzędu i spółdzielni, gdyż trzeba ingerować w części budynku, które nie należą do właściciela nieruchomości.

Z tego powodu, przed rozpoczęciem remontu łazienki w mieszkaniu należy zapoznać się z przepisami obowiązującymi w spółdzielni, szczególnie kiedy inwestor chce ingerować w części wspólne budynku lub przyłącza sieci cieplnej oraz wodno-kanalizacyjnej. Może okazać się, że niektóre prace budowlane muszą zostać odebrane przez osobę ze spółdzielni, która poświadczy iż remont łazienki został przeprowadzony zgodnie ze sztuką. W przeciwnym wypadku może okazać się, że remont łazienki został przeprowadzony niezgodnie z przepisami, a właściciel mieszkania zostanie ukarany.

Remont łazienki, który opiera się głównie na wymianie glazury, malowaniu oraz montażu nowego wyposażenia nie musi zostać zgłoszony, jednak w takich przypadkach warto pozostać czujnym. Kwestią, która zostaje do wyjaśnienia pozostaje utylizacja gruzu oraz starego wyposażenia łazienki.

Bardzo często odrzuty w postaci wanny czy umywalki można wyrzucić wyłącznie wtedy, kiedy zostają odbierane śmieci gabarytowe. W takim wypadku warto sprawdzić w jakich dniach odpady tego typu są zabierane spod śmietnika i właśnie wtedy zostawić je obok kontenerów. Dodatkowo, wyrzucanie gruzu remontowego do standardowych kontenerów jest niezgodne z prawem.

Z tego powodu warto dowiedzieć się czy na śmietniku istnieje specjalny pojemnik na gruz lub skontaktować się z wyspecjalizowaną firmą, dzięki której można wypożyczyć big bag. Worek tego typu służy właśnie do utylizacji gruzu pochodzącego na przykład z kucia ścian, jednak należy to również zgłosić do spółdzielni lub urzędu, aby uniknąć problemów związanych na przykład z utrudnianiem ruchu na chodniku lub ulicy.

Podsumowując, można wyróżnić pewne formalności, które należy spełnić aby uniknąć wszelkich problemów z remontem i dużej i małej łazienki. Z tego powodu, przed rozpoczęciem prac warto skontaktować się ze spółdzielnią mieszkaniową aby być pewnym, iż remont łazienki będzie w pełni legalny.

Od czego zacząć remont łazienki?

Od czego zacząć?
Od czego zacząć?

Renowacja łazienek bywa procesem długotrwałym ze względu na to ile pracy należy w niego włożyć. Z tego powodu, warto zacząć od odpowiedniego planu. Osoby, które chcą cieszyć się ładną łazienką przez długie lata, powinny skontaktować się z dobrym architektem wnętrz. W ten sposób, można pozyskać projekt, który spełni wszelkie wymagania pokładane w łazience oraz pozwoli jeszcze lepiej wyszczególnić wszystkie etapy prac.

Jeżeli plan remontu łazienki zostanie przygotowany bardzo precyzyjnie i szczegółowo, pozwoli on maksymalnie zredukować możliwość wystąpienia problemów na każdym etapie renowacji. Prawdą jest jednak to, iż remont łazienki bywa pełen niespodzianek, szczególnie kiedy jest to pierwszy raz po budowie domu i inwestor nie jest w stu procentach pewny w jaki sposób zostały przeprowadzone wcześniejsze prace.

Może okazać się, iż wiele z nich było kiedyś wykonanych pół gwizdka, przez co będzie konieczne ponowne wykonanie wszelkich przyłącz oraz wymiana instalacji kanalizacyjnej. Jeżeli remont zarówno dużej, jaki małej łazienki ma być całkowicie wykonany przez firmę to warto pomyśleć o tym aby umówić się z mistrzem ekipy remontowej przed rozpoczęciem prac aby wspólnie rzucić okiem na obecny stan łazienki i znaleźć najlepsze rozwiązania dla poszczególnych elementów.

Remont łazienki: ile kosztuje, od czego zacząć [krok po kroku]

Bardzo wartościowa jest równoczesna współpraca z architektem wnętrz oraz ekipą budowlaną, ponieważ dzięki temu mogą oni porozmawiać ze sobą przed rozpoczęciem remontu łazienki, a w ten sposób można uniknąć wielu niedomówień, które w dalszym etapie mogły by skutkować niespodziewanymi problemami i dodatkowymi kosztami.

Ogólnie rzecz biorąc, każdy remont łazienki warto rozpocząć od tego aby zrewidować stan wyposażenia łazienki znajdującego się w pomieszczeniu. Odpowiednia segregacja rzeczy oraz ich ewentualna utylizacja pozwolą uzyskać dodatkowe miejsce, które następnie można wykorzystać na wstawienie nowych półek oraz urządzeń sanitarnych. Z tego powodu, zrobienie gruntownych porządków powinno być pierwszym krokiem przed rozpoczęciem wszelkich prac.

Rzeczy, które są niezdatne do użytku powinny zostać wyrzucone aby nie zalegały i nie przekładało się ich z miejsca na miejsce. Są to najczęściej przedmioty, których używa się sporadycznie lub w ogóle, dlatego warto pozbyć się ich przy pierwszej okazji, a remont łazienki jest właśnie jedną z nich.

Jeżeli wszelkie niepotrzebne rzeczy zostały usunięte z łazienki, można zabrać się za usuwanie zbędnych elementów sanitarnych. Umywalka, wanna oraz toaleta to rzeczy, które bywają wymieniane podczas remontu łazienki, dlatego warto pożegnać je już na samym początku, o ile znalazło się alternatywne rozwiązanie podczas trwania renowacji, o czym wspomniano już wcześniej.

Dalej, prace remontowe powinno się rozpocząć od usunięcia starej warstwy ceramiki na ścianach i na podłodze. W tym celu dobrze wybrać młot udarowy wysokiej jakości, który nie przegrzeje się zbyt szybko. Warto pamiętać o tym, iż kucie starych kafelek to czynności generująca dużą ilość pyłu oraz hałasu.

Z tego powodu, aby zredukować wszelkie negatywne czynniki, warto zaopatrzyć się w ochronniki słuchu, okulary ochronne oraz maseczkę przeciwpyłową. Tak zaopatrzonym, można rozpocząć prace z młotem udarowym. Ilość generowanego gruzu i pyły jest wręcz przerażająca, dlatego warto na bieżąco sprzątać pomieszczenie i usuwać wszelkie zbędne rzeczy. W tym celu bardzo pomocne są big bagi, gdyż trzeba pamiętać iż wyrzucanie gruzu do zwykłych kontenerów jest surowo zabronione.

Skucie wszystkich płytek ceramicznych oraz posprzątanie pomieszczenia może zająć cały dzień pracy, dlatego jeśli chcemy skuć stare płytki warto zacząć z samego rana. Utrzymanie stałego porządku na miejscu pracy jest bardzo pomocne, gdyż zapobiega niechcianym uszkodzeniom sprzętu oraz eliminuje zagrożenie związane z potknięciem czy zahaczeniem o wystające elementy.

Kiedy wszystkie kafelki zostały skute, prawdopodobnie zostaną odsłonięte elementy instalacji kanalizacyjnej oraz instalacji elektrycznej. W tym momencie, warto skontaktować się ze specjalistą, który będzie odpowiedzialny za wszystkie połączenia, aby zaplanować co w jakim miejscu powinno zostać zainstalowane. To z kolei pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy świeżo położoną glazurę trzeba będzie usunąć, gdyż zasłania miejsce przyłącza.

Można zatem powiedzieć, iż remont łazienki powinien zostać rozpoczęty od przygotowania szczegółowego planu zawierającego wszystkie kroki milowe projektu. Współpracując z architektem oraz kierownikiem ekipy budowlanej od remontów łazienek można uniknąć nieporozumień na dalszych etapach prac. Ponadto, przygotowanie pod remont łazienki można przeprowadzić we własnym zakresie poprzez usunięcie niepotrzebnych rzeczy. Można też samodzielnie skuć stare płytki. Jest to jednak kawał pracy do wykonania, a nie wszyscy mają na to czas i siły, dlatego warto zastanowić się przed podjęciem decyzji czy jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z tym zadaniem.

Ile trwa remont łazienki?

Ile trwają prace remontowe?
Ile trwa remont łazienki?

Można zacząć po raz kolejny od tego, iż remont remontowi nie równy. To ile trwa remont łazienki zależy od kilku czynników:

  1. Konieczność uzyskania pozwoleń.
  2. Dostępność ekipy remontowej.
  3. Powierzchnia łazienki.
  4. Zakres prac remontowych.
  5. Wszelkie niespodziewane wydarzenia podczas remontu łazienki.

Jak wspomniano, w kilku przypadkach będzie konieczne uzyskanie pozwolenia na wykonanie prac remontowych. Szczególny przypadek stanowi problem łazienki w bloku, kiedy inwestor myśli na przykład o wymianie okien, tym bardziej kiedy wymagana jest ingerencja w wymiary otworu okiennego. Z tego powodu, czas uzyskania odpowiedni z urzędu oraz spółdzielni mieszkaniowej jest bardzo różny.

Dlatego warto zacząć od tego kroku przez rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Uzyskanie pozwoleń jest konieczne w pewnych przypadkach, a tempo pracy urzędów jest bardzo różne i zależy od czynników, na które inwestor bardzo często nie ma wpływu. Nawet jeśli wszelkie wnioski zostaną wypełnione i złożone bardzo szybko, uzyskanie odpowiedzi może trwać długo. Z tego powodu warto uzbroić się w cierpliwość, która bez wątpienia przyda się również na dalszych etapach prac budowlanych. Jeżeli uzyskanie odpowiedzi z urzędu przeciąga się, warto dzwonić i dopytywać o status. W ten sposób można wywrzeć pewną presję na urząd, sprawiając iż daną sprawą zajmą się w pierwszej kolejności.

Remont łazienki: ile kosztuje, od czego zacząć [krok po kroku]

Innym tematem jest dostępność ekipy remontowej. Praca związane z remontem łazienki w domu bywają różne. Położenie kafelek w łazience bywa skomplikowane, co stanowi duży problem dla laików. Obecnie znalezienie dobrej ekipy remontowej jest bardzo trudne. Ci najlepsi posiadają terminy zarezerwowane na wiele miesięcy do przodu, a wybór kogokolwiek dostępnego może być chybiony, gdyż może okazać się, iż zainwestowane pieniądze (często bardzo duże) będą po prostu wyrzucone w błoto.

Łazienka jest pomieszczeniem, które “nie lubi błędów podczas budowy“. Źle złożone instalacje kanalizacyjna i wodna, lub błędnie zamontowane urządzenia sanitarne mogą przeciekać, co będzie skutkować poważnymi problemami związanymi z wyciekaniem wody, a to z kolei może spowodować zalanie sąsiada i konieczność pokrycia kosztów jego remontu. Z tego powodu, warto poczekać i zainwestować pieniądze w usługi firmy remontowej cieszącej się dobrą reputacją, ponieważ może okazać się, że zaoszczędzone pieniądze na kimś innym prędzej czy później pójdą w błoto…

Metraż łazienki to kolejny element mający wpływ na długość prac. Jak wiadomo, im większa powierzchnia którą trzeba wykafelkować tym dłuższy czas prac. Jednocześnie, może dojść do sytuacji kiedy zabraknie materiałów budowlanych co jeszcze bardziej wydłuża czas potrzebny do wykonania remontu łazienki. Najważniejsze jest jednak odpowiednie poprowadzenie wszelkich instalacji. Im większa łazienka, tym większa ilość rurek kanalizacyjnych oraz grzejnych i przewodów elektrycznych. To z kolei łączy się z dłuższą pracą hydraulików i elektryków, przez co prace ekipy remontowej również się wydłużają.

Sam zakres prac remontowych jest bardzo ważny. Kiedy kwestią jest jedynie wymiana glazury oraz urządzeń sanitarnych można mówić o prawdziwym szczęściu, gdyż są to prace “najprostsze”. Wszelkie aktywności związane z wymianą instalacji grzewczej lub elektrycznej skutecznie wydłużają czas potrzebny na dokończenie prac remontowych. To z kolei może prowadzić do frustracji inwestora oraz wszystkich domowników, gdyż życie bez łazienki jest wręcz niemożliwe. Z tego powodu, po raz kolejny należy podkreślić istotę przygotowania odpowiedniego planu prac, co bardzo skutecznie może zoptymalizować czas prac.

Remont łazienki: ile kosztuje, od czego zacząć [krok po kroku]

Ostatnim elementem wpływającym na czas remontu łazienki są wszelkie niespodziewane wydarzenia podczas renowacji. Kiedy pomieszczenie jest odnawiane przez bieżącego właściciela po raz pierwszy, można zostać zaskoczonym tym co pokrywa podłogi pod glazurą. Firmy remontowe są bardzo różne i może okazać się, iż poprzednie prace były wykonane na pół gwizdka korzystając ze szczególnie kontrowersyjnych rozwiązań. Można spodziewać się zatem wszystkiego, jednak nie można tracić chłodnej głowy. W przypadku niespodziewanych problemów należy szukać jak najlepszych rozwiązań i warto właśnie na tym skupić swoją uwagę, zamiast denerwować się tym, iż coś poszło nie po myśli. W ten sposób można oszczędzić sobie stresu, który i tak jest nieunikniony podczas remontu wnętrz łazienki.

Podsumowując, czas prac remontowych wnętrz łazienki może być BARDZO różny, gdyż istnieje wiele czynników, które mogą go skutecznie wydłużyć. Trzeba być jednak dobrej myśli. Kiedy przygotowano dobry plan, a firma remontowa posiada dobrą renomę, można spodziewać się zakończenia prac po około dwóch tygodniach od rozpoczęcia. Najważniejszą kwestią w tym wypadku jest metraż łazienki, jednak jeżeli chodzi o standardową powierzchnią do 20 metrów kwadratowych, to właśnie w ciągu dwóch tygodni większość prac powinna zostać zakończona.

Ile kosztuje remont łazienki?

Ile kosztuje remont łazienki?
Ile kosztuje remont łazienki?

Wiele osób zastanawia się kosztuje remont łazienki. Koszt remontu łazienki jest bardzo różnorodny i tak samo jak ich długość, zależy od wielu zmiennych. Część pracy można zrobić samemu, przede wszystkim jeżeli chodzi o przygotowanie pomieszczenia do rozpoczęcia remontu łazienki. To jednak bywa kroplą w morzu potrzeb, gdyż ilość gotówki, którą należy włożyć w takie rzeczy jak kafelkowanie jest dużo wyższa. Warto zacząć jednak od początku.

Każdy remont warto dokładnie zaplanować, co zaczyna się od przygotowania projektu i nie inaczej jest w przypadku łazienki. O ile inwestor sam wie jak ma wyglądać jego nowa łazienka, o tyle jest w stanie zaoszczędzić nieco pieniędzy na zatrudnienie architekta wnętrz. W przeciwnym wypadku, warto skorzystać z usług projektanta jeżeli łazienka ma być ładna i funkcjonalna przez wiele długich lat. Jednak dobry projekt łazienki oczywiście kosztuje, trzeba przygotować się na wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od renomy biura oraz samego projektu.

Istnieje kilka czynników, które mają wpływ na cenę. Przede wszystkim styl, w którym dana łazienka ma być wykonana. Jeżeli inwestor szuka nietypowych rozwiązań, które sprawią iż dane pomieszczenie zostanie zaprojektowane w niebywały sposób, trzeba przygotować się na spory wydatek. Średnie ceny usług projektanta wnętrz mogą wahać się od kilkuset złotych, nawet do kilku tysięcy złotych.

Czy warto? To pozostaje do rozważenia przez samego inwestora jednak trzeba wiedzieć, iż może to być bardzo dobra inwestycja.

Podobna sytuacja występuje w przypadku kiedy decydujemy się na usługi firmy remontowej. Osoby, które są świadome swoich umiejętności będą żądać dużo większych pieniędzy za swoje usługi. Trzeba jednak wiedzieć, iż oszczędzanie na tego typu rzeczach może szybko odwrócić się przeciw inwestorowi, gdyż złe wykonanie prac bywa brzemienne w skutkach.

Dobrym przykładem jest sam montaż płytek ceramicznych. Jeżeli proces ten zostanie przeprowadzony niepoprawnie, płytki po pewnym czasie mogą zacząć pękać podczas codziennego użytkowania łazienki. Jest to efekt niepoprawnie dobranej konsystencji oraz ilości kleju do płytek.

Innym przykładem może być sposób zamontowania urządzeń sanitarnych. Jednym z przykładów może być pomylenie przyłączy zimnej oraz ciepłej wody, co może skutkować tym, iż podczas spłukiwania toalety będzie włączany piecyk gazowy, ponieważ fachowiec popełnił błąd. Niestety, są to przykłady z życia wzięte i trzeba być świadomym tego, iż mogą się one przytrafić każdemu, dlatego wybór ekipy remontowej jest jednym z najważniejszych etapów remontu łazienki i wykończenia łazienki.

Jeżeli chodzi o to ile kosztuje wykończenia ważna jest powierzchnia łazienki, gdyż od niej zależy ilość potrzebnego materiału oraz cena usług położenia kafelek. Rachunek jest bardzo prosty, im większa łazienka, tym większe są koszty związane z kafelkowaniem. Jest to rzecz, której nie można przeskoczyć w żaden sposób i podczas projektowania swojej łazienki trzeba mieć to przede wszystkim na uwadze.

Cena materiałów budowlanych to ostatni element, który może mieć wpływ na całość prac. Jeżeli chodzi o materiały budowlane to w ostatnim czasie widać wyraźny trend wzrostowy co do związanych kosztów. Z tego powodu, jeżeli istnieje taka możliwość, warto zakupić pewne rzeczy z wyprzedzeniem.

Takie rzeczy jak płytki ścienne czy płyty gipsowe nie powinny zmienić swych własności wraz z biegiem czasu. Sytuacja wygląda inaczej z różnego rodzaju zaprawami, klejami oraz gładziami. Pozostawienie ich w wilgotnym miejscu może mieć bardzo brzemienne skutki, gdyż po pochłonięciu wody z atmosfery mogą po prostu stwardnieć, przez co nie będą zdatne do użycia podczas renowacji. Z tego powodu, te materiały budowlane lepiej kupić przed rozpoczęciem danego etapu remontu, aby nie stracić zainwestowanych pieniędzy.

Podsumowując, cena remontu łazienki jest elementem zmiennym. Ciężko wskazać konkretną kwotę, gdyż koszt remontu łazienki waha się w zależności od obecnego trendu na rynku materiałów budowlanych oraz w zależności od wybranego architekta czy ekipy remontowej. Ponadto, miejsce zamieszkania również ma duży wpływ – cena remontu łazienki w Warszawie, czy w małej miejscowości na Śląsku mogą być diametralnie różne.

Bardzo mocno zaokrąglając, można jednak mówić o cenie od kilku tysięcy złotych nawet do kilkudziesięciu, wliczając w to pracę architekta, duży metraż łazienki oraz skorzystanie z fachowców najwyższej klasy.

Czy to dużo? Cóż, wiele zależy od możliwości inwestora jednak na pewnych elementach nie warto oszczędzać, a przede wszystkim na glazurze, gdyż bardzo często te najtańsze płytki są wykonane z bardzo niską precyzją, co znacznie może zwiększyć koszt robocizny i materiału.

Które prace można wykonać samemu, a które zlecić?

Remont łazienki: ile kosztuje, od czego zacząć [krok po kroku]

Prace związane z remontem łazienki w domu są bardzo różne i dzielą się na te prostsze oraz bardziej skomplikowane. Jeżeli ktoś posiada umiejętności techniczne na wysokim poziomie, może próbować wykonać wykończenia w pełni własnymi siłami. Warto jednak zastanowić się nad wyborem ekipy remontowej w pewnych przypadkach. Warto zacząć od początku…

Pierwszym etapem prac remontowych łazienki jest posprzątanie danego pomieszczenia ze wszystkich zbędnych rzeczy. Nie jest to bardzo wymagające zadanie, dlatego każdy może zrobić to we własnym zakresie. W przypadku usunięcia elementów sanitarnych warto skorzystać z pomocy, gdyż wyniesienie wanny samemu może być ciężkie gdyż jest to element o dużych gabarytach i dość ciężkiej wadze. Mała pomoc kogoś z rodziny lub sąsiada może okazać się nieoceniona, a tym samym można zaoszczędzić sporo pieniędzy rezygnując na tym etapie z usług fachowców.

Kolejnym elementem jest usunięcie starej glazury. Pomijając fakt, iż jest to zajęcie wymagające sporo sił i czasu, nie jest skomplikowane. Jedynym elementem mogącym powodować pewne trudności jest zorganizowanie odpowiednich narzędzi oraz worka na gruz. Jednakże, oba elementy można wypożyczyć za pewną opłatą z firm specjalizujących się w tych dziedzinach. Jeżeli inwestor zaopatrzy się w narzędzie wysokiej klasy, usuwanie starych kafelek nie będzie skomplikowane, co nie znaczy iż będzie łatwe. Po raz kolejny warto wspomnieć o ilości pyły i gruzu generowanych podczas pracy, gdyż jest tego bardzo dużo. Ponadto trzeba pamiętać o bardzo uciążliwym hałasie.

Kolejne etapy są już trudniejsze. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie poziomu podłogi oraz ścian. Jeżeli podłogi są bardzo krzywe, konieczne będzie przygotowanie wylewki. Jest to kolejny element, który z technicznego punktu widzenia nie jest trudny, szczególnie korzystając z wylewek samopoziomujących. Trzeba jednak wiedzieć jak to zrobić, a sama teoria może okazać się niewystarczająca w przypadku braku praktyki. Jest to pierwszy element, do którego warto wykorzystać usługi firmy remontowej.

Remont łazienki: ile kosztuje, od czego zacząć [krok po kroku]
Jak zamontować umywalkę w łazience?

Idąc dalej, bardzo ważną kwestią są wszystkie instalacje. Jeżeli chodzi o samo podłączenie rurek PCV do umywalki czy baterii prysznicowej, można tego dokonać samemu. Trzeba jednak mieć parę nożyc do rurek oraz zgrzewarkę. Posiadając ten sprzęt można wykonać te prace samemu. Trzeba być jednak świadom tego, iż niepoprawne spojenie poszczególnych elementów może skończyć się na ponownym kuciu ścian, jeżeli dojdzie do wycieku. Osoby nie posiadające doświadczenie praktycznego w tym zakresie mogą próbować wykonać połączenia samemu, jednak zabierając się za to po raz pierwszy, warto skorzystać z profesjonalnych usług właśnie ze względu na możliwe negatywne skutki niepoprawnego połączenia.

Jeżeli chodzi o montaż płytek ceramicznych, jest to temat rzeka. Mówiąc szczerze wybór nie najlepszego wykonawcy może być gorszy niż położenie glazury samemu. Osoby, które posiadają pewien dryg do tego typu aktywności, nawet pomimo małego doświadczenia, mogą zrobić to lepiej niż kiepskiej jakości firma. Wybierając pomiędzy kiepską firmą, a położeniem płytek samemu, warto zrobić to na swój koszt, lub zainwestować w naprawdę dobrą firmę. Jak wspomniano wcześniej, zły montaż płytek skutkuje tym, iż pękają one w bardzo szybkim tempie, a to z kolei wymaga poprawek, które mogą pociągać za sobą konieczność skuwania większej powierzchni kafelek.

Które prace można wykonać samemu, a które zlecić?
Które prace można wykonać samemu, a które zlecić?

Ostatnim etapem remontu każdej łazienki jest instalacja urządzeń sanitarnych. Osoby nie posiadające doświadczenia z pracami tego typu mogą mimo wszystko spróbować swoich sił. Firma remontowa przyda się w przypadku montażu takich elementów jak kabina prysznicowa czy brodzik, których złe podłączenie skutkować będzie ciągłym wyciekami wody, a te z kolei mogą powodować wiele niedogodności dla domowników. Podłączenie toalety czy umywalki jest dużo prostsze i posiadając odpowiednią instrukcję można tego dokonać samemu.

Jeżeli chodzi o prace, które można zrobić samemu to wiele zależy od umiejętności technicznych danej osoby i posiadanych narzędzi. Osoby zdeterminowane, które cechują się dokładnością i precyzją oraz są w stanie dobrze pracować posiadając jedynie instrukcję, mogą próbować własnych sił i remontować łazienkę na własną rękę. Trzeba jednak pamiętać, iż popełnione błędy mogą ukazać się po pewnym czasie korzystania z łazienki, co w dalszym czasie może być problematyczne gdyż poprawki bardzo często wymagają większych zmian. Z tego powodu, warto oszacować własne szanse i podejść do tego dość krytycznie, gdyż kolejne poprawki bywają męczące i pochłaniają sporo czasu i pieniędzy.

Na co zwrócić uwagę podczas remontu łazienki?

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas remontu?
Na co zwrócić szczególną uwagę podczas remontu?

Odnowienie wnętrz łazienki należy do zadań bardzo precyzyjnych. Wiele czynności wykonywanych przy remoncie łazienki może mieć negatywne skutki w dalszym czasie. Istnieje kilka istotnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas remontu łazienki jak i po odebraniu łazienki od przedsiębiorstwa wykonującego usługi remontowe.

Przede wszystkim po remoncie łazienki warto sprawdzać szczelność połączeń na każdym etapie prac. Jedną z podstawowych czynności wykonywanych podczas remontu łazienki w domu jest wymiana rurek na PCV. Wykorzystanie połączeń zgrzewanych rur PCV jest bardzo trwałe oraz szczelne, o ile zostały wykonane w odpowiedni sposób oraz z wymaganą precyzją.

Z tego powodu, po podłączeniu rur, a jeszcze przed kafelkowanie i podłączeniem urządzeń sanitarnych, warto sprawdzić ich szczelność poprzez puszczanie wody. Wszelkie nieszczelności wyjdą natychmiast, gdyż woda jest substancją, która znajdzie każde możliwe wyjście do wydostania się z instalacji. Niepoprawne spojenie rur będzie bardzo frustrujące i może powodować konieczność rozbiórki łazienki już po zakończeniu prac, a tego chciałby uniknąć każdy inwestor.

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest szczelne połączenie rurek z gazem. Podczas remontu wnętrza łazienki wiele osób chce zmienić położenie piecyka gazowego, który wciąż jest często stosowanym rozwiązaniem do ogrzewania wody.

Aby tego dokonać, istnieje możliwość konieczności zmiany położenia rur doprowadzających gaz do piecyka. Najczęściej są stosowane rury miedziane, które są spawane. Tego typu połączenie jest niezwykle szczelne i wytrzymałe o ile zostało wykonane poprawnie. Dlatego przed zakończeniem pracy warto skontaktować się ze spółdzielnią mieszkaniową lub zaufanym specjalistą, którzy potwierdzą szczelność instalacji. Warto pamiętać, iż gaz jest łatwopalny i w przypadku nieszczelności może tworzyć bardzo niebezpieczne warunki, co w efekcie może doprowadzić do wybuchu.

Jeżeli chodzi o samo układanie płytek, warto sprawdzić po pewnym czasie czy płytki się nie uginają. Jest to możliwe do zaobserwowania kiedy klej już w pewnym stopniu zaschnie. Kiedy zaprawa była zbyt rzadka lub została nałożona zbyt cienka warstwa, płytki mogą się uginać lub zaczną powstawać szpary pomiędzy poszczególnymi elementami. Układanie glazury nie jest tak proste jak się z pozoru wydaje.

Remont łazienki: ile kosztuje, od czego zacząć [krok po kroku]

Jest to ogólnie rzecz biorąc nieestetyczne oraz może prowadzić do uszkodzeń, a to z kolei do dodatkowych kosztów związanych z poprawkami. Z tego powodu warto mieć oko na ekipę remontową na każdym etapie prowadzenia prac remontowych. Jeżeli firma widzi, że właściciel jest żywo zainteresowany obecnym przebiegiem prac, działa to motywująco.

Jednym z ostatnich elementów wykonywania prac remontowych wnętrz łazienki jest usytuowania gniazdek oraz włączników. Jeżeli mieszkańcy chcą w komfortowy sposób korzystać z łazienki, nawet te elementy muszą zostać bardzo dobrze przemyślane. Z tego powodu, po raz kolejny warto sięgnąć po projekt łazienki przygotowany na początku remontu i na bieżąco weryfikować czy wszystkie podłączenia są we właściwym miejscu. W ten sposób można upewnić się, że wszystkie akcesoria AGD będą mogły zostać podłączone w łazience zgodnie z zamierzeniami.

Jedną z dość trywialnych, lecz bardzo ważnych kwestii, jest codzienna kontrola stanu prac. Widząc, że właściciel jest żywo zainteresowany remontem firma budowlana jest mniej skora do różnego rodzaju oszustw, a tym samym można uniknąć wszelkich sposobów oszustwa. Niestety, bardzo często dochodzi do tego, iż wykonawcy naciągają na metrażu aby zarobić jak najwięcej, dlatego warto mieć oczy szeroko otwarte i sprawdzać to ile materiału zostało wykorzystanego oraz jakie powinno być zużycie zgodnie z przygotowanym kosztorysem. Chcąc mieć pewność co do uczciwości i rzetelności firmy po raz kolejny warto zwrócić uwagę na to, z czyich usług się korzysta. Jeżeli usługi firmy wykonawczej została polecona przez osobę godną zaufania można mieć większą pewność co do tego, iż wykonuje swoją pracę zgodnie z umową i jak najlepiej.

Podsumowując, remonty łazienek w domu to bardzo duże wyzwanie niosące ze sobą wiele potencjalnych problemów. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań warto opracować przykładowy kosztorys remontu łazienki, który będzie zawierał informacje na temat poszczególnych etapów prac. Jeżeli inwestor chce aby łazienka była jak najlepiej urządzona, powinien zastanowić się nad wykorzystanie biura projektowego.

Dobrze przygotowana aranżacja sprawi, iż łazienka będzie służyć przez wiele lat i zachwycać swym pięknem. W dodatku, odpowiednie zaplanowanie kosztów związanych z pracami i pozyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń sprawi, iż uniknie się wszelkich niedogodności, które mogą wyjść z czasem prac. Warto na bieżąco kontrolować to w jaki sposób są wykonywane poszczególne instalacje, aby uniknąć wszelkich niepowodzeń lub jak najbardziej je zminimalizować. Dodatkowo, osoby posiadające pewien dryg do tego typu prac remontowo – budowlanych mogą próbować własnych sił w tym zakresie jednak warto pamiętać o tym, iż brak znajomości technologii i wykonanie wykończenia niedokładnie może być brzemienne w skutkach w późniejszym czasie eksploatowania łazienek. Samodzielnie można również wyposażyć wnętrze w oświetlenie.

Remont łazienki: ile kosztuje, od czego zacząć [krok po kroku]
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Michał Stachura

Oczywiście dryg do robienia remontów to jedno,lecz znalezienie ekipy która zrobi to rzetelnie jest bardzo trudne, bo niestety samemu nie posiada się takich zdolności.