Szlifierka kątowa: rodzaje, funkcja i parametry kątówek

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 26 lipca 2021

Szlifierka kątowa
Szlifierka kątowa

Narzędziem, które jest wykorzystywane w bardzo szerokim zakresie prac jest szlifierka kątowa.

W budownictwie, przemyśle (ale i pracach w warsztatach domowych), może ona posłużyć do cięcia twardego metalu, ale również do: szlifowania, polerowania oraz szczotkowania.

Często szlifierkę kątową wykorzystuje się też do cięcia glazury, a nawet betonu.

Kiedy wybrany model urządzenia posiada regulację obrotów, to można użyć go również do cięcia tworzyw sztucznych.

Na rynku można obecnie znaleźć różne rodzaje szlifierek kątowych, a wybór tej odpowiedniej musi być podyktowany tym, do czego będzie ona używana, a także z jaką częstotliwością.

Trzeba też wiedzieć, że szlifierki mogą się nieco różnić – nie tylko parametrami, ale też funkcjami, do tego używa się do nich różnego rodzaju tarcz.

Co to jest szlifierka kątowa?

Co to jest szlifierka kątowa?
Co to jest szlifierka kątowa?

Tego rodzaju szlifierka jest narzędziem pneumatycznym albo elektrycznym, najrzadziej zaś spalinowym.

Ma ona bardzo szeroki zakres zastosowań, ponieważ przy jej pomocy można ciąć, szlifować i polerować różne elementy – wykonane z niemal każdego materiału.

Jej głównym przeznaczeniem jest jednak cięcie oraz szlifowania metalu, a także innych twardych materiałów.

Będzie ona idealna we wszystkich pracach, które wymagają:

 • przecinania blachy i prętów zbrojeniowych,
 • cięcia elementów betonowych i ceramicznych,
 • zgrubnego szlifowania twardych powierzchni.

Wybierając szlifierkę kątową uwagę należy zawsze zwrócić na jej rodzaj, parametry oraz funkcje, o czym dokładnie poniżej.

Zawsze trzeba też pamiętać, że jeszcze do niedawna tego rodzaju sprzęt kojarzony był wyłącznie z pracą profesjonalistów.

Obecnie zaś szlifierkę można zakupić również do domowego warsztatu – wszystko dzięki dość dużemu zróżnicowaniu oferty rynkowej tego rodzaju produktów.

Potocznie nazywana „kątówką”, szlifierka kątowa będzie mogła wtedy służyć do przecinania, szlifowania i polerowania różnego rodzaju materiałów.

Wszystkie szlifierki kątowe działają na podobnej zasadzie, a wśród ich najważniejszych elementów można wymienić:

 • włącznik,
 • wirnik,
 • stojan,
 • przekładnię kątową,
 • zębatkę atakującą.

Wirnik umiejscowiony jest wewnątrz stojanu.

Zębatka atakująca i przekładnia kątowa służą do łączenia innych części urządzenia, to znaczy trzpienia i rotoru.

Tarcza szlifierska jest uruchamiana wtedy, kiedy szlifierka kątowa zostanie podłączona do napięcia – wtedy można zaczynać obróbkę wybranych materiałów.

Mimo podobnych części, szlifierki różnią się od siebie konstrukcją – dzięki czemu różne ich modele będą sprawdzać się w odmiennych zastosowaniach.

Będą przecinać materiały twarde: metal, blachę, beton, ceramikę czy pręty zbrojeniowe.

Szlifierka typu gumówka pomoże w pracy przy przecinaniu i szlifowaniu kamieni (gips, granit).

Kątówki sprawdzą się też oczywiście nie tylko przy bardzo twardych, ale też przy nieco mniej opornych materiałach, takich jak na przykład płyta drewnopochodna albo gazobeton.

Warto wiedzieć, że szlifierka kątowa najlepiej będzie sprawdzać się w trakcie pracy przy większych elementach.

Trudno jest tutaj zaś o dokładne wyszlifowanie drobnego, obrabianego materiału. W takich przypadkach idealną gładkość będą musiały zagwarantować inne elektronarzędzia (np. szlifierka oscylacyjna lub taśmowa).

Rodzaje kątówek – czym się różnią

Rodzaje kątówek
Rodzaje kątówek

Tym co wyróżnia szlifierki kątowe na tle innych narzędzi tego typu jest to, że służą one doskonale do cięcia i szlifowania metalu oraz innych twardych materiałów.

Tak jak było wspomniane wcześniej, nie nadają się one za to do precyzyjnego wygładzania powierzchni.

Kątówki jakie są dostępnie obecnie na rynku różnią się między sobą trzema czynnikami:

 1. Mocą silnika.
 2. Średnicą tarczy.
 3. Dodatkowymi funkcjami, które ułatwiają pracę ze sprzętem.

Wybór optymalnego modelu szlifierki kątowej będzie zależny przede wszystkim od tego, jak często będzie się z niej korzystać i do jakich prac będzie ona w szczególności używana.

Jeśli chodzi o sposób pracy i źródło zasilania, szlifierki kątowe klasyfikuje się jako:

 • Szlifierki elektryczne – podłącza się je do napięcia przy pomocy kabla.
 • Szlifierki pneumatyczne – do ich prawidłowego działania niezbędny jest kompresor oraz sprężone powietrze.
 • Szlifierki akumulatorowe – jak sama nazwa wskazuje, posiadają one akumulator, który w przypadku długiego okresu nieużywania szlifierki wymaga wymiany. Tego rodzaju narzędzia są stosowane tam, gdzie prace przebiegają w oddaleniu od źródła zasilania.

Niekiedy, ale bardzo rzadko, spotkać można także kątowe szlifierki spalinowe.

Natomiast ze względu na wielkość oraz moc urządzenia, szlifierki kątowe dzieli się w następujący sposób:

 • Narzędzia małe, jednoręczne, których moc sięga od 50 do 1000 W. Są przystosowane do zamontowania tarczy o średnicy 115 albo 125 mm. Te sprzęty z reguły stają się wystarczające do samodzielnego wykonywania prac w domowym warsztacie.
 • Szlifierki duże, dwuręczne, o mocy od 1800 do 2500 W, które pracują tarczą o średnicy 180 albo 230 mm. Są one idealne do cięcia grubych elementów. Można używać ich w przydomowym warsztacie, choć bardziej zasadne staje się ich używanie przez profesjonalistów: na budowach oraz w zakładach przemysłowych.

Gdzie stosuje się jakie szlifierki – czyli do czego one dokładnie służą?

Zastosowanie szlifierek
Zastosowanie szlifierek

Szlifierki kątowe to narzędzia, które można podzielić pod względem ich dokładnego przeznaczenia.

Do amatorskiego wykończenia posłużyć może gumówka z regulacją obrotów tarczy, która będzie dostosowana do prac remontowo-wykończeniowych.

Jej moc powinna wynosić od 450 do 900 W, a średnia tarczy (najczęściej 115 mm).

Tego rodzaju wolnoobrotowa szlifierka posłuży najlepiej do przecinania ceramiki i drewna.

Można ją wykorzystać także do usuwania rdzy z metalowych przedmiotów, a przy określonej regulacji obrotów będzie ona dobra także do polerki mniejszych przedmiotów.

Przecinarka kątowa o nieco większej tarczy (której średnica wynosi 125 mm) zazwyczaj posiada moc w zakresie od 600 do 1200 W.

Taka ręczna szlifierka jest dość wydajna, więc może być wykorzystywana do prac amatorskich, jednak pozwala już na większy i bardziej specjalistyczny zakres prac – można jej więc też używać profesjonalnie.

Tego typu gumówka określana jest często jako warsztatowa szlifierka kątowa.

Natomiast urządzenie którego średnica tarczy wynosi od 180 do 230 mm (a moc więcej niż 2000 W), jest już w pełni profesjonalne i wykorzystuje się je podczas prac budowlanych.

Najczęstszymi czynnościami do jakich służą obecnie szlifierki kątowe – szczególnie na budowach – są:

 • przecinanie prętów zbrojeniowych,
 • przecinanie elementów betonowych,
 • przecinanie elementów ceramicznych,
 • cięcie blach,
 • zgrubne szlifowanie powierzchni twardych.

Czyli, podsumowując temat zastosowania szlifierek, do poszczególnych prac posłużą:

 • Do drobnych prac domowych i warsztatowych. Tutaj najlepszymi szlifierkami kątowymi będą te o średnicy tarczy 115 mm. Ich moc, oczywiście w zależności od modelu, będzie wahać się w granicach od 450 do 900 W. Po zamocowaniu odpowiedniej tarczy, w przydomowym lub mniejszym warsztacie kątówka będzie służyć do: przycinania elementów z blachy i ceramiki (płytki), usuwania rdzy albo wygładzania spawów. Warto wiedzieć, że coraz więcej modeli tego typu szlifierek kątowych wyposaża się w blokadę wrzeciona, która to umożliwia szybsze i łatwiejsze montowanie w urządzeniu tarcz albo innych akcesoriów (takich jak szczotka polerska czy tarcza na rzepy).
 • Do prac w warsztatach oraz do drobnych prac budowlanych. Przy zajęciach bardziej intensywnych (remont, budowa), najlepszym rozwiązaniem będzie szlifierka o średnicy tarczy 125 mm, której moc będzie wahać się w granicach od 600 1200 W. W takiej grupie sprzętów większość modeli będzie miała metalowy korpus (który zwiększa odporność szlifierki na uszkodzenia mechaniczne). Taki korpus nie przegrzewa się też w trakcie pracy, co jest istotne przy bardziej intensywnych zastosowaniach sprzętu. W szlifierkach tego typu standardem jest także blokada wrzeciona. Osoby którym zależy na jak najlepszych warunkach pracy, powinny decydować się tutaj na szlifierki kątowe w nieco bardziej zaawansowanych modelach, czyli takie wyposażone między innymi w płynną regulację obrotów i system antywibracyjny (ograniczający poziom drgań nawet o 80%). W szlifierkach kątowych o średnicy tarczy 125 mm, tak jak w przypadku opisanych wcześniej szlifierek amatorskich, na rynku dostępna jest szeroka oferta dodatkowych akcesoriów, tzn. szczotek polerskich, kamieni szlifierskich, tarcz z rzepem (gdzie przyczepia się krążki papieru ściernego).
 • Ciężkie prace warsztatowe oraz budowlane. Tutaj wykorzystuje się duże szlifierki kątowe. Są to maszyny, w których tarcza szlifierska może mieć średnicę od 180 aż do 230 mm, a moc urządzeń często przekracza 2000 W (co więcej – w zależności od modelu może ona sięgać nawet 2600 W). Takie parametry sprawiają, że tego rodzaju szlifierki służą do cięcia: zbrojenia, metalowych przęseł, kostki brukowej. a także do szlifowania dużych powierzchni metalu albo betonu. Z racji tego, że szlifierki o najwyższej mocy i największych gabarytach są poddawane dość dużym obciążeniom, zazwyczaj są one wyposażane w system antywibracyjny. Aby praca na szlifierkach kątowych do cięższych prac warsztatowych i budowlanych mogła być łatwa i bezpieczna, sprzęty takie wyposażane są też często w następujące udogodnienia:
  • Układ antyprzeciążeniowy. Jego zadaniem jest automatycznie wyłączanie zasilania w momencie, gdy temperatura przekroczy takie wartości, które mogłyby spowodować spalenie się uzwojenia silnika.
  • Ogranicznik prądu rozruchu. Ten układ ma na celu eliminację przeciążenia sieci zasilającej podczas startu szlifierki. Włącza on wtedy niższe obroty na biegu jałowym.
  • Szybki hamulec ściernicy. W zdecydowanej większości modeli szlifierek o dużych średnicach tarcz, zatrzymanie obrotów następuje po mniej więcej dziesięciu sekundach. Natomiast w urządzeniach wyposażonych w dodatkowy układ hamujący, do zatrzymania tarczy może dojść w ciągu około dwóch sekund. Dzięki temu szlifierkę można odłożyć w chwilę po przerwaniu szlifowania

Jak więc widać, wybór szlifierki powinien być podyktowany przede wszystkim tym, do czego będziemy ona użytkowana.

Jednak drugim ważnym aspektem będzie to, z jaką częstotliwością będzie występowało to użytkowanie.

Sprzęt używany w przydomowym warsztacie kilka razy w tygodniu lub rzadziej nie musi być drogi i niezwykle wytrzymały.

W takiej opcji wystarczy tańsza szlifierka, o niewielkiej mocy.

Kiedy jednak szlifierka kątowa będzie użytkowana do prac profesjonalnych – przez 8-10 godzin dziennie, przez cały tydzień roboczy, lepiej zdecydować się na sprzęt profesjonalny – z wyższej półki.

Oczywiście będzie on kosztować więcej, ale za to będzie bardziej wytrzymały, jego obudowa nie będzie pękać (nawet po upadku z wysokości), a maszyna nie zatnie się nawet przy cięciu grubszego metalu.

Parametry i przydatne funkcje gumówek

Parametry i funkcje
Parametry i funkcje

Szlifierki kątowe to grupa urządzeń, która charakteryzuje się pewnymi, ważnymi cechami, to znaczy parametrami które będą decydować o wyborze konkretnego urządzenia.

Moc silnika

Nie jest ona tak ważna przy pracach amatorskich, jednak nabiera znaczenia przy cięciu grubszych, przede wszystkim stalowych materiałów.

W warsztacie domowym wystarczy kątówka w zakresie mocy od 400 do 1000 W.

Natomiast w pracach profesjonalnych (np. na budowie), należy zwrócić uwagę na to, by ta moc była zdecydowanie wyższa.

W zależności od potrzeb powinna wynosić ona od 1000 do nawet 2500 W.

Moc jest więc zawsze parametrem, który trzeba dobrać do rodzaju pracy, którą będzie wykonywało urządzenie.

Im wyższa będzie moc szlifierki kątowej, tym twardsze materiały będzie można nią obrabiać.

Wyższa moc stanie się w przeważającej większości przypadków także gwarancją dłuższej żywotności urządzenia.

Średnica tarczy

Zdecydowana większość szlifierek (które wykorzystuje się zarówno do prac domowych, jak i profesjonalnych) pracuje na tarczach o średnicy 125 mm.

Przy pracach cięższych, średnica ta powinna wynosić już 180 lub 230 mm.

Należy też zwrócić uwagę na to, czy wybrana szlifierka posiada blokadę wrzeciona, która to pozwala na szybką wymianę tarcz.

Im większa będzie średnica tarczy, tym grubsze materiały będzie można obrabiać daną szlifierką kątową.

Warto wiedzieć, że oprócz samej średnicy, tarcze szlifierskie dzieli się na dwa rodzaje:

 • tarcze do szlifowania (o grubości ok. 6 mm),
 • tarcze do cięcia (których grubość to 1-3 mm).

Sposób zasilania

Do warsztatów domowych idealne są proste w stosowaniu modele sieciowe.

Przy bardziej zaawansowanych pracach, bardziej wygodne stać się mogą modele akumulatorowe.

Natomiast w zakładach przemysłowych używane są i polecane szlifierki kątowe pneumatyczne.

Prędkość obrotowa razem z jej regulacją

Nie wszystkie modele szlifierek posiadają możliwość takiej regulacji, a jest to niezwykle przydatna opcja.

Sprawdza się ona przy dość szerokim wachlarzu wykonywanych prac, na przykład do polerowania czy cięcia tworzyw sztucznych.

Do tej samej kategorii zaliczyć można opcję „miękki start”, która odpowiada za to, by szlifierka mogła zostać uruchomiona bez gwałtownego uderzenia.

Taka sytuacja będzie chronić nadgarstki przed zbędnymi obciążeniami.

Oprócz tych najważniejszych parametrów, szlifierki kątowe mogą posiadać różnego rodzaju dodatkowe, bardzo przydatne funkcje, które usprawnią i uprzyjemnią pracę z tym urządzeniem.

Warto więc, by w wybranej szlifierce kątowej pojawiły się następujące rozwiązania:

 1. Metalowa osłona tarczy oraz jej regulacja – pozwalająca na zmianę pozycji bez dodatkowych narzędzi.
 2. Możliwość przełożenia rękojeści – najlepiej kiedy da się ją zamontować z prawej i lewej strony, bo to ułatwia pracę ze szlifierką w różnych pozycjach.
  Jest to również najwygodniejsza opcja wtedy, gdy z tej samej szlifierki korzystają zarówno osoby prawo, jak i leworęczne.
 3. System kick back – w szlifierkach kątowych jest on umiejscawiany w rękojeści.
  Jego zadaniem jest niwelacja efektu szarpania szlifierki w trakcie cięcia metalu, kiedy tarcza wyskakuje z linii cięcia.
 4. System redukcji drgań (inaczej system antywibracyjny).
 5. Dodatkowe otwory wentylacyjne, które będą zapewniać odpowiednią wentylację silnika.
 6. Płynna regulacja obrotów – dzięki niej łatwo i wygodnie można dopasować pracę kątówki do obrabianej powierzchni i materiału.
 7. Układ antyprzeciążeniowy – jest to funkcja, która odłącza zasilanie maszyny w chwili wykrycia nadmiernego wzrostu temperatury.
 8. Szybki hamulec ściernicy – w szlifierkach wyposażonych w tę opcję możliwe staje się natychmiastowe zatrzymanie tarczy szlifierskiej od razu po wyłączeniu szlifierki (w modelach bez takiego hamulca wyłączenie następuje dopiero po około 10 sekundach)
 9. Blokada wrzeciona – pozwala na założenie tarczy przy użyciu jednego klucza (obecnie staje się to funkcją coraz bardziej standardową).
 10. Wielopozycyjna osłona tarczy – osłania ona przed niebezpiecznymi odpryskami, które mogą pojawiać się w trakcie pracy ze szlifierką.

Rodzaje tarcz do szlifierki

Tarcze do szlifierki
Tarcze do szlifierki

Naprawdę skuteczne i wydajnie użytkowanie szlifierki kątowej nastąpi dopiero wtedy, gdy dobierze się do niej odpowiednią tarczę.

Jak już zostało wspomniane wcześniej, tarcze do tych urządzeń można podzielić w zależności od wykonywanej pracy.

Tarcze do cięcia

Ich grubość mieści się pomiędzy 0.8 a 3.2 mm.

Służą one tylko do przecinania (a także nacinania i wykrajania), nie zaś do szlifowania różnego rodzaju materiałów.

Powierzchnią roboczą tarczy jest tutaj krawędź krążka, a kąt pracy to 90 stopni.

Takie tarcze używa się na sucho albo na mokro.

Mogą być one wykonane na kilka sposobów:

 • jako płaskie,
 • o ostrzu z profilem ciągłym,
 • segmentowe (mające wcięcia lub pazury),
 • turbo – ze specjalnym segmentowym wieńcem bez szczelin.

Tarcze do szlifowania

Ich grubość to około 6-6.4 mm.

Są to tarcze grubsze, z dodatkowymi wzmocnieniami, które wymuszane są ich dużą powierzchnią oraz tym, że muszą one wytrzymywać nacisk na czoło.

Tarcze do szlifowania pracują pod kątem 20-30 stopni, a kąt pracy tarczy oznaczany jest piktogramem.

Kiedy takie oznaczenia nie są widoczne, staje się to wskazówką dla kupujących.

Taka tarcza może być wtedy bowiem cieńsza niż 4 mm, a to sprawia, że najprawdopodobniej nie nadaje się ona do szlifowania, a operator urządzenia nie będzie mógł działać pod kątem.

Drugim, równie ważnym podziałem jest ten, który dzieli tarcze pod względem materiału, który zostanie poddany dzięki nim obróbce. Wyróżnia się tutaj tarcze do:

 • kamienia,
 • metalu,
 • stali.

Odrębną grupę tarcz szlifierskich stanowią tarcze diamentowe, które przeznaczone są do cięcia ceramiki oraz twardych materiałów budowlanych (takich jak cegły i kostka brukowa).

Jak widać, to cięty materiał jest wyznacznikiem grubości i materiału wykonania tarczy.

Producenci tarcz do szlifierek w swojej ofercie posiadają taki wybór produktów, by można je było dopasować także do mniej standardowych materiałów.

Inne tarcze zastosuje się na przykład do twardych stali (takich jak stal nierdzewna), inne do metali nieżelaznych (jak aluminium), a jeszcze inne do kamienia czy materiałów ceramicznych.

Budowa oraz materiał wykonania powinien wtedy pozwolić na przecięcie glazury czy też betonu.

Przykładowo, dla poszczególnych materiałów, tarcze (do cięcia) można wybierać w następujący sposób:

 • Do cięcia metali: tarcze wykonane z korundu, węglika krzemu i żywic.
  Występują one w różnych średnicach i grubościach.
  Ich zaletą jest to, ze tną szybko, a wadą to, że szybko się zużywają.
  Warto tutaj zaznaczyć, że do cięcia twardych materiałów zalecane są tarcze z metali miękkich, a do materiałów miękkich tarcze z metali twardych.
  Taka zależność wynika z tego tnąc miękki materiał tarczą z metali miękkich tarcza mogłaby szybko się zużyć, a w trakcie cięcia twardego materiału tarczą z metali twardych, tarcza mogłaby się szybko stępić.
 • Do cięcia betonu: tutaj stosować można podobne tarcze jak do metalu, jednak lepszą opcją będzie wybór tarczy metalowej segmentowej.
  To produkt nieco droższy, ale idealny przy pracy z betonem i płytkami ceramicznymi.
 • Cięcie drewna: jest to materiał dość kłopotliwy przy pracy ze szlifierką, bo tutaj tarcze standardowe (np. do cięcia metalu) przy pracy na wysokich obrotach mogą po prostu powodować palenie się drewna.
  Stąd też do cięcia tego materiału dobrze jest wybrać tarczę łańcuchową.
  Do cięcia drewna mówiąc najogólniej zaleca się stosowanie specjalizowanych przecinarek (o odpowiednio zabezpieczonej tarczy i mniejszych obrotach), a nie szlifierek kątowych.
 • Cięcie uniwersalne – tarczą do szlifierki, która teoretycznie powinna poradzić sobie z każdym materiałem jest tarcza diamentowa, czyli tarcza stalowa z diamentową koroną na obwodzie.
  Wieniec z diamentu syntetycznego jest do tarczy albo przylutowywany do stalowego dysku albo zostaje z powierzchnią tarczy zgrzany (tworząc wtedy tarczę laserową).
  Tarcza diamentowa może być ciągła albo segmentowa, a kryształki diamentu są na niej rozkładane w taki sposób, by można było uzyskać jak najbardziej optymalną jakość skrawania ich ostrych krawędzi.
  Diamentowe segmenty tworzy się na dwa sposoby.
  Pierwszym rodzajem są segmenty tradycyjne, stworzone z metalu i nieregularnie rozmieszczonych na nim kryształków diamentu.
  Drugim rodzajem są natomiast – zdecydowanie bardziej nowoczesne – segmenty diamentowe o równomiernie uszeregowanych ziarnach (do stworzenia których wykorzystuje się najnowszą technologię).
  Drugi typ segmentów umożliwia niemal dwukrotne wydłużenie długości cięcia i znaczne zwiększa prędkość wycinania.

Jeśli chodzi o rodzaje tarcz do szlifierek kątowych, to w trakcie ich wyboru zawsze należy zwracać uwagę na parametr jakim jest twardość.

Ma ona bowiem wpływ na jakość cięcia oraz na żywotność samej tarczy.

Skala twardości tarcz podzielona jest na szesnaście stopni, które oznacza się literami od E do T.

Wskaźnik ten będzie określać siłę jaką należy przyłożyć do oderwania z tarczy drobin ścierniwa (którym jest często elektrokorund spojony żywicą syntetyczną).

Podczas cięcia wybranego materiału, działające na tarczę siły nieustannie odrywają z niej zużyte krawędzie (a więc stępione już ścierniwo) i odsłaniają ścierniwo nowe – jak najbardziej ostre.

Taka sytuacja sprawia, że przez cały czas pracy ciąć można z takim samym naciskiem.

Widać więc wyraźnie, ze poszczególne rodzaje tarcz stosowanych w szlifierkach kątowych, służą do wykonywania różnych czynności.

Dlatego też pomimo wielu podobieństw, tarcze te mogą się różnić od siebie ważnymi parametrami (a także cenami).

Tarcze do szlifierek wywodzą się z grupy pił tarczowych.

Jednak z racji tego, że szlifierki są narzędziem ręcznym (dzięki czemu są bardziej operatywne), tarcze te zostać musiały niejako zminiaturyzowane.

Zaplanowano je wtedy tak, by były jak najbardziej bezpieczne i wytrzymałe.

Trzeba pamiętać, że dobór tarczy szlifierskiej jest bardzo ważny, bo nieodpowiednia mogłaby skutkować nadmiernym jej zużyciem (w krótkim czasie) i oczywiście ryzykiem jej uszkodzenia.

Tarcze do szlifowania mogą przyjąć formę dysku, mogą mieć też jednak budowę lamelkową (inaczej nazywaną listkową).

Ta druga może pracować przy bardzo małym kącie i umożliwia wyrównywanie powierzchni, usuwanie pozostałości po cięciach i spawach, a także tępienie nadmiernie ostrych krawędzi.

Wybór tarczy jest zawsze kluczowym elementem efektywnej pracy ze szlifierką kątową.

Najlepiej więc postawić na taką o lepszej jakości (co może wiązać się z wyższą ceną), która nie ulegnie tak szybkiemu zużyciu, nie będzie pękać i wymagać szybszej wymiany.

Trzeba tutaj zaznaczyć, że pęknięcie słabej jakości tarczy w trakcie pracy urządzenia, może wiązać się z niebezpieczeństwem uszkodzenia obrabianego materiału, ale przede wszystkim ze spowodowaniem uszczerbku na zdrowiu operatora szlifierki.

Ceny szlifierek kątowych

Ceny szlifierek kątowych
Ceny szlifierek kątowych

Koszt zakupu tego rodzaju sprzętu zależny będzie od kilku czynników, przede wszystkim od producenta, wielkości szlifierki, jej mocy, średnicy tarczy i poziomu profesjonalizmu.

Za najtańszą i najprostszą szlifierkę kątową zapłaci się zaledwie kilkadziesiąt złotych, modele najlepsze kosztować będą nawet 800 złotych.

Przykładowe ceny tych urządzeń jakie można spotkać w tej chwili na rynku przedstawiają się następująco:

 • Używana szlifierka kątowa 1150 W – 45 zł.
 • Szlifierka kątowa 750 W – 90 zł.
 • Szlifierka kątowa 700 W, 115 mm – 190 zł.
 • Szlifierka kątowa 720 W, 125 mm – 245 zł.
 • Szlifierka kątowa 125 mm – 315 zł.
 • Szlifierka kątowa 2200 W, 230 mm – 580 zł.
 • Gumówka 2600 W, 230 mm, – 820 zł.

Myśląc o konkretnych zastosowaniach, to za szlifierkę do prac domowych (czasem też profesjonalnych), z hartowanymi przekładniami, włącznikiem o podwyższonej pyłoszczelności, o średnicy tarczy 125 mm i prędkość obrotowej 4000-12 000/min, zapłaci się około 200 złotych.

Porównywalna cena będzie dotyczyć szlifierki kątowej do cięcia stali nierdzewnej, prętów i materiałów mineralnych.

Takie urządzenie będzie miało moc około 1000 W, może być też wyposażone w spasowaną przekładnię oraz łożyska zabezpieczone przeciwpyłowo.

Natomiast za szlifierkę kątową do cięcia, szlifowania oraz polerowania metali, o mocy ok. 900 W, tarczą 125 mm i długą rękojeścią zapłaci się mniej więcej 240 zł.

Kolejną opcją będzie taka szlifierka kątowa, której konstrukcja umożliwi wykonywanie lekkich prac w metalu, prac glazurniczych i szeroko rozumianych prac wykończeniowych.

Może być to urządzenie niewielkie, z funkcją zabezpieczenia przed przypadkowym uruchomieniem, które będzie kosztować około 300 zł.

Jedną z droższych opcji (ok. 650 zł) może stać się szlifierka kątowa do cięcia i szlifowania twardych powierzchni (np. metalu), która będzie miała zaawansowaną elektronikę, bezszczotkowy silnik czy też na przykład bezkluczowe mocowanie tarcz na nakrętki.

Widać więc wyraźnie, że ceny szlifierek kątowych są dość mocno zróżnicowane.

Dzięki temu zdecydować się można na narzędzia idealnie dobrane do własnych potrzeb i to zarówno z dolnej, jak i górnej półki cenowej.

Ich ostateczny koszt będzie oczywiście zależny od tego do czego szlifierka będzie wykorzystywana i jakie posiadać będzie funkcje.

Do wykonywania drobnych warsztatowych prac nie potrzeba np. droższego i profesjonalnego narzędzia, gdyż i tak najpewniej nie wykorzysta się jego wszystkich możliwości.

Wygoda i bezpieczeństwo pracy ze szlifierką kątową

Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, że podstawową prędkością obrotową tarczy w szlifierce kątowej jest ok. 11 000 obrotów na minutę.

Przy takiej prędkości niekontrolowane zachowanie tarczy może stać się bardzo niebezpieczne, dlatego oprócz doboru najbardziej właściwych parametrów technicznych urządzenia, należy też zadbać o dobrej jakości tarczę.

W sklepach można znaleźć różne opcje tych narzędzi ściernych, które należy wybierać z najwyższą starannością.

Myśląc o bezpieczeństwie operatora szlifierki złym pomysłem stać się może dopuszczenie do pracy tarczy od nieznanego producenta z dalekiego wschodu.

Każda tarcza do cięcia powinna mieć za sobą określone testy i spełniać wymogi zapisane w normie PN-EN ISO 12413.

Ponadto, wybierając idealne narzędzie, oprócz jakości, grubości i rozmiarów tarczy, uwagę trzeba zwrócić także na moc urządzenia i posiadane przez niego funkcje (przede wszystkim regulację obrotów), które w znacznym stopniu będą w stanie zwiększyć komfort pracy ze szlifierką kątową.

Jakie zadanie mają szlifierki kątowe?

Szlifierki kątowe to rodzaj elektronarzędzi które służą do przecinania metali czy twardych materiałów – betonu. Dodatkowo można nimi szlifować, usuwać stare farby czy czyszczenie materiałów z rdzy i zabrudzeń.

Jakie wyróżnia się szlifierki kątowe?

Wśród szlifierek wyróżnia się: szlifierki kątowe elektryczne, szlifierki kątowe pneumatyczne, szlifierki kątowe akumulatorowe. Różnią się rodzajem zasilania,

Ile kosztują szlifierki kątowe?

Szlifierka kątowa, w zależności od parametrów, firmy i sposobu użytkowania ( profesjonalnie czy hobbystycznie ) kosztuje od 100 złotych do kilku tysięcy.

Komentarz