Impregnacja płytek: preparaty, impregnowanie płytek [krok po kroku]

Impregnacja płytek
Impregnacja płytek ceramicznych

Płytki ceramiczne, cementowe i klinkierowe dzielą się w zasadzie na dwa rodzaje. Do pierwszej grupy należą produkty szkliwione, które pokryte są specjalną warstwą ochronną w postaci szkliwa. Do drugiej grupy należą płytki nieszkliwione, których struktura charakteryzuje się bardzo dużą nasiąkliwością. Co prawda te płytki ceramiczne są one zabezpieczane – najczęściej na czas transportu – specjalnymi woskami ochronnymi, ale po położeniu ich na ścianę należy go usunąć.

Ze względu na swą strukturę nieszkliwione płytki ceramiczne muszą być zabezpieczane specjalnymi preparatami impregnującymi. Impregnacja gresu i płytek ceramicznych zmniejsza chłonność płytki, niekiedy wpływając na jej wygląd końcowy. To właśnie impregnacji poświęcamy niniejszy artykuł. Napiszemy w nim o rodzajach impregnatów, ich składzie chemicznym a także o technologii impregnacji płytek ceramicznych opisując ją krok po kroku.

Czym jest impregnat do płytek ceramicznych?

Czym jest impregnat do płytek?
Czym jest impregnat do płytek?

Impregnaty do płytek to substancje, których skład oparty jest na rozpuszczalniku. Dzięki niemu znacznie łatwiej są one wchłaniane do struktury płytki, przez co tworzą w niej specjalną, nienasiąkliwą warstwę.

W skład impregnatów, oprócz samego rozpuszczalnika, wchodzą również substancje lotne. Dzięki nim impregnat znacznie szybciej wysycha, niż w przypadku substancji opartych wyłącznie na składnikach w formie cieczy.

Impregnaty można stosować w zasadzie na wszystkie rodzaje płytki ceramiczne, w tym również te szkliwione.

Należy zwłaszcza impregnować płytki ceramiczne, które są narażone na silne oddziaływania mechaniczne i ścierne. Produkty impregnujące płytki ceramiczne nie są przeznaczone wyłącznie do nich. Można za ich pomocą zabezpieczać również same fugi, które – ze względu na swój skład – również nie są odporne na działanie wilgoci (zwłaszcza w kuchni, lub łazience).

Rodzaje impregnatów do płytek

Rodzaje impregnatów do płytek
Rodzaje impregnatów do płytek

Impregnaty do płytek klinkierowych i ceramicznych

Impregnowanie płytek z ceramiki i klinkieru nie jest wymagane.

Cegła klinkierowa sama w sobie jest bardzo odporna na oddziaływanie warunków otoczenia, stąd też stosuje się ją przede wszystkim na elewacjach zewnętrznych. Cegła klinkierowa wypalana jest w bardzo wysokich temperaturach, przez co zyskuje na wytrzymałości.

Mimo to warto impregnować klinkier. Dlaczego?

Ponieważ proces ten jest niezbędny dla utrzymania ich odpowiednich parametrów izolacyjnych i estetycznych. Z drugiej strony cegła nie jest jedynym elementem ścian klinkierowych. Znacznie mniejszą trwałością charakteryzują się np. fugi, które – gdy nie będą impregnowane – szybko ulegną wietrzeniu i erozji.

Struktura cegieł klinkierowych charakteryzuje się niewielką porowatością a co za tym idzie – nasiąkliwością. Jest to kolejny powód dla którego warto je impregnować. Zaniedbania na tym polu mogą więc nie tylko doprowadzić do powstania mało estetycznych wykwitów, bądź pęknięć, ale również do zmniejszenia właściwości termoizolacyjnych ściany i powstawaniu w jej strukturze mikroorganizmów.

Impregnaty do płytek ceramicznych i klinkierowych są zorientowane właśnie na te czynniki.

W ich składzie znajdują się substancje hamujące rozwój mikroorganizmów i chroniące przed przenikaniem wilgoci i brudu.

Dlatego skład tych produktów oparty jest zazwyczaj na rozpuszczalnikach o strukturze hydrofobowej.

Impregnaty do ochrony powłok cementowych

Impregnaty wykorzystywane do ochrony powłok cementowych mają nieco inny skład.

Oprócz tradycyjnych substancji chroniących je przed działaniem wody, w skład tych produktów wchodzą również preparaty o właściwościach oleofobowych.

Dzięki temu skutecznie chronią one strukturę cementu (i często kamienia) przed powstawaniem na ich powierzchni plam olejowych i innych zabrudzeń.

W przypadku powierzchni cementowych o znacznie większym stopniu porowatości, zaleca się stosowanie produktów w postaci wosku, który znacznie lepiej osadza się wewnątrz struktury ścian.

Właściwości, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze impregnatu

O ile sama technologia nakładania impregnatu (o której napiszemy na końcu artykułu) nie jest skomplikowana o tyle dobór odpowiedniego rodzaju produktu nie jest już taki łatwy.

Zwłaszcza, że na rynku można znaleźć sporo rozwiązań, które zwyczajnie nie spełniają standardów stawianych tego rodzaju wyrobom.

Czas schnięciaParametr ten jest zależny od procentowej ilości składników lotnych w preparacie. Im jest ich więcej, tym impregnat powinien szybciej wysychać. Czas schnięcia waha się w granicach od 6 do nawet 24 godzin, warto jednak zwrócić uwagę, że czas wymagany do uzyskania trwałej powłoki jest z reguły nawet dwukrotnie dłuższy.
Zdolność do koloryzacjiNiektóre impregnaty do płytek posiadają specjalne barwniki, które wpływają na zmianę odcienia podłoża. Produkty te sprawdzą się zwłaszcza w przypadku starych płytek. Koloryzacja sprawi, że płytki ceramiczne będą wyglądać jak nowe, a ich kolorystyka i wzór staną się jeszcze głębsze i wyraźniejsze.
Zdolność do czyszczeniaNiektóre impregnaty do płytek posiadają w swoim składzie substancje, które znacznie ułatwiają oczyszczenie powierzchni płytki. Preparaty te sprawdzają się zwłaszcza tuż po nałożeniu płytek, gdy ich krawędzie są brudne od preparatu wypełniającego fugę. Zastosowanie tych impregnatów nie osłabia fugi, lecz pozwala na oczyszczenie powierzchni płytki z pozostałości po niej.
Wbudowane filtry UVDobre impregnaty do płytek posiadają w swoim składzie specjalne filtry, które chronią powierzchnię płytki przed działaniem promieniowania ultrafioletowego. Dzięki temu jej struktura nie ulega uszkodzeniu a ona sama nie żółknie. Preparaty te powinny być stosowane zwłaszcza tam, gdzie istnieje silne ryzyko oddziaływania promieni słonecznych.
UniwersalnośćDobrej jakości impregnat do płytek sprawdzi się zarówno na zewnątrz, jak i w wewnątrz domu. Istotnym elementem jest tu obecność wody a także temperatura bezpiecznego przechowywania i stosowania.

Najważniejsze parametry środków impregnujących

Skład chemiczny

To podstawowa i najważniejsza informacja dotycząca każdego impregnatu.

Zwykle składa się on z dwóch składników, to jest bazy i rozpuszczalnika.

Rolą bazy jest wniknięcie bezpośrednio w strukturę płytki a następnie stworzenie w jej wnętrzu odpowiedniej powłoki ochronnej.

Z kolei rozpuszczalnik sam w sobie jest barierą ochronną, zabezpieczającą płytki ceramiczne przed przenikaniem wilgoci, brudu i innych czynników.

Konsystencja

Zdecydowana większość impregnatów posiada konsystencję ciekłą.

Dzięki temu znacznie łatwiej można je stosować bezpośrednio na powierzchnie o silnej porowatości.

Na rynku można znaleźć również impregnaty w formie gazowej (spray) ale należą one do rzadkości.

Gęstość

Określa masę substancji w określonej jednostce objętości.

Im gęstość jest mniejsza, tym impregnat łatwiej jest wchłaniany przez płytkę. Bardzo dobre impregnaty posiadają gęstość na poziomie 0,75 do 0,85 g/cm3.

Zużycie

Dla większości impregnatów jest to parametr stały.

Oznacza to, że zarówno w przypadku preparatu A jak i B, wartość ta będzie stała. Z reguły wynosi ona około 30 – 40 ml na metr kwadratowy zabezpieczanej powierzchni.

Niemniej na wartość tą może wpłynąć np. chłonność danej płytki.

Stan powierzchni

Niektórzy producenci impregnatów podają dodatkowe informacje obejmujące np. stan hipotetycznej powierzchni po 100, bądź 200 cyklach zamrażania i rozmrażania.

Choć z reguły badania laboratoryjne po tak intensywnym użytkowaniu nie wykazują żadnych zmian, w warunkach domowych sprawa może wyglądać inaczej.

Impregnacja płytek i jej znaczenie

Impregnacja płytek i jej znaczenie
Impregnacja płytek i jej znaczenie

Z reguły częściej dokonuje się impregnacji w przypadku płytek ceramicznych znajdujących się na elewacji zewnętrznej.

Tam są one narażone na oddziaływanie wilgoci i innych niebezpiecznych czynników.

Płytki ceramiczne układane wewnątrz pomieszczeń nie są aż tak narażone na działanie tych czynników, aczkolwiek warto impregnować płytki, zwłaszcza w kuchni i łazience.

W praktyce impregnacja płytek gresowych i ceramicznych nie chroni wyłącznie przed wodą, jej znaczenie jest znacznie szersze:

 • Zabezpieczenie płytek przed wodą oznacza w konsekwencji zabezpieczenie ich przed osadzaniem się brudu. Dotyczy to zwłaszcza tych płytek, które charakteryzują się porowatą strukturą. Oznacza to, że zaimpregnowaną płytkę można znacznie łatwiej oczyścić i przywrócić jej naturalne piękno.
 • W przypadku płytek ceglanych i klinkierowych produkty impregnujące nie tylko zabezpieczają samą strukturę płytki, ale też doskonale chronią spoinę, z reguły mniej odporną na oddziaływania zewnętrzne. Ochrona spoin ułatwia również zabezpieczenie całej ściany przed działaniem wilgoci, gdyż to właśnie poprzez nie woda najszybciej przenika do jej struktury.
 • Impregnaty do płytek chronią również przed pojawieniem się wielu innych niepożądanych zjawisk, w tym glonów, wykwitów itd. Jeśli elewacja w danym pomieszczeniu ma tendencje do “ujawniania” takich skaz, warto wybrać taki impregnat, który posiada specjalnie ku temu dobrane składniki.
 • Jeśli zdecydujemy się na dobrej jakości środek impregnujący, możemy uzyskać dzięki niemu efekt paroprzepuszczalności. Dzięki temu zjawisku para wodna znajdująca się wewnątrz ściany przenika do wnętrza budynku, zapobiegając odkładaniu się w jej strukturze nadmiaru wody.

Impregnacja płytek – kiedy i jak często warto ją wykonywać

Nie wszystkie płytki ceramiczne należy impregnować.

Kiedy zatem warto to zrobić? Oto kilka praktycznych porad, dzięki którym podjęcie tej decyzji będzie łatwiejsze.

Po pierwsze – rodzaj płytki

Nie każdą płytkę należy impregnować. Płytki szkliwione mają specjalną warstwę ochronną, dzięki której są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Warstwa ta przypomina szkło i jest całkowicie odporna na zawarte w impregnatach substancje rozpuszczające i lotne.

Oznacza to, że nałożenie produktu na taką płytkę najprawdopodobniej zakończy się powstaniem trudnych do usunięcia, oleistych plam.

Może się też okazać, że impregnat znajdujący się na ich powierzchni wejdzie w reakcję z substancjami znajdującymi się w bliskim sąsiedztwie płytki (np. gips), co będzie skutkować utratę przez nią właściwości dekoracyjnych.

Po drugie – czas

Impregnaty w przypadku płytek ceramicznych należy stosować zaraz po zakupie.

Płytki ceramiczne można nimi pokrywać zaraz po wyjęciu z pudełka, bądź tuż po nałożeniu na ścianę – w praktyce nie ma to większego znaczenia.

Warto jednak pamiętać o tym, że przed nałożeniem impregnatu koniecznie trzeba oczyścić powierzchnię płytki. Ma to związek z faktem, że w większości przypadków produkty te posiadają swoją własną warstwę ochronną, nakładaną już wcześniej, której rolą jest zabezpieczenie płytek do momentu wwiezienia ich do domu.

Co ile?

Impregnat do płytek powinno się stosować dopiero wtedy, gdy zauważymy, że ich powierzchnia staje się matowa, tracąc jednocześnie na walorach estetycznych.

Opcjonalnie można zdecydować się na impregnację raz do roku (bądź częściej, jeśli wymaga tego specyfika miejsca).

Zawsze jednak należy pamiętać o usunięciu poprzednich warstw impregnujących i zabezpieczających, niezależnie od ich specyfiki i składu chemicznego.

Czym to robić?

Płytki ceramiczne powinno się impregnować wyłącznie za pośrednictwem środków o niewielkim wpływie na chronioną powierzchnię.

Pod żadnym pozorem nie wolno stosować silnych środków żrących! Mogą one bardzo szybko spowodować uszkodzenia mechaniczne struktury płytki, bądź też – do powstania bardzo trudnych w usunięciu odbarwień.

Nie tylko impregnacja!

Sam środek do impregnacji powierzchni dekoracyjnych to nie wszystko.

Choć zabezpiecza on płytkę przed przeniknięciem do jej wnętrza wilgoci i zabrudzeń, warto stosować dodatkowe środki ochronne.

Dekoracyjne płytki ceramiczne warto przemywać codziennie, nawet jeśli nie zauważymy na ich powierzchni żadnych zabrudzeń i skaz. Do tego celu wystarczy zwykły detergent, który w połączeniu z wodą powinien wystarczyć.

W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń, obowiązkowo powinno się stosować dedykowane wywabiacze. Nanosi się je bezpośrednio na plamę, po czym ulega ona rozpuszczeniu i usunięciu.

Czyszczenie to powinno się wykonywać natychmiast, gdy tylko wykryjemy zabrudzenie.

Impregnat do płytek cena

Impregnat do płytek cena
Impregnat do płytek cena

Ceny impregnatów do płytek ceramicznych zależą przede wszystkim od:

 • stopnia zużycia,
 • rodzaju podłoża,
 • składu chemicznego,
 • pojemności pojemnika,
 • marki.

Mając na uwadze tak dużą liczbę zmiennych, trudno jednoznacznie określić sumaryczny koszt impregnatu. Przyjrzyjmy się zatem kilku produktom:.

 • Hydrofobowy impregnat na bazie siloksanu o pojemności 10 litrów, to wydatek rzędu 300 – 350 złotych. Zaletą tego produktu jest duża pojemność, która sprawdzi się zwłaszcza w przypadku płytek podłogowych. Nieco wyższa cena tego preparatu ma swoje uzasadnienie w jakości i składzie chemicznym. Istotnym składnikiem wyrobu jest rozpuszczalnik Deiterol S, dzięki któremu uzyskana warstwa ochronna jest trwała i wytrzymała. Produkt nie klei się i nie pozostawia żadnych śladów. Jest całkowicie bezbarwny, dzięki czemu nie wpływa na zabarwienie płytek ceramicznych, nie pozostawiając jednocześnie barwnych, oleistych plam.
 • Impregnat do gresów i fug to produkt, który – jak sama nazwa wskazuje – jest specjalistycznym środkiem zabezpieczającym gres szkliwiony, gres polerowany i gips, kosztuje około 90 – 100 złotych za jeden litr. Na cenę wpływ ma uniwersalność – preparatem z powodzeniem można impregnować gres polerowany i gips zarówno na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Impregnat zawiera dużą liczbę dodatków, chroniących gres polerowany przed działaniem olejów i innych szkodliwych substancji. Jego dodatkowe zalety to paroprzepuszczalna struktura chroniąca gres polerowany oraz gips, a także brak jakichkolwiek pozostałości po wyschnięciu.
 • Impregnat na płyty ceramiczne, ceglane i kamionkowe to z kolei wydatek rzędu 100 – 110 złotych za litrowe opakowanie. Podobnie jak w przypadku pkt. 2, również impregnaty do kamionki szlachetnej to produkty profesjonalne, przeznaczone do określonego rodzaju nawierzchni. Dzięki specyficznej konsystencji i dość dużej gęstości impregnat do kamionki szlachetnej doskonale sprawdza się w przypadku płytek chłonnych o dużym stopniu porowatości. Opcjonalnie można go stosować również na kamień naturalny i syntetyczny.
 • Uniwersalny preparat do różnych rodzajów płytek ceramicznych i fug jest w naszym zestawieniu najtańszy. Za jedno 5 – kilogramowe opakowanie zapłacimy w tym przypadku 70 – 80 złotych. Produkt ten nie ma tak dobrych właściwości ochronnych jak w przypadku powyższych preparatów, ale za to doskonale sprawdza się w roli impregnatu we wnętrzu domu (np. w kuchni, łazience, czy przedpokoju). Z powodzeniem można go stosować również w pomieszczeniach narażonych na silne wahania temperatur.

Impregnacja płytek krok po kroku

Impregnacja płytek krok po kroku

Proces nanoszenia impregnatów do płytek ceramicznych jest bardzo prosty i nie wymaga dodatkowych umiejętności ani specjalistycznej wiedzy. Bardzo ważne jest jednak, by czynność tą wykonywać dokładnie, gdyż w przeciwnym razie mogą pojawić się uszkodzenia mechaniczne struktury impregnowanej powierzchni.

 1. Przygotowanie. Nakładanie impregnatu rozpoczynamy od odpowiedniego przygotowania zabezpieczanej powierzchni. Najpierw stosujemy środki których zadaniem jest zmycie poprzednich warstw ochronnych. Tak jak wspominaliśmy, mogą one znajdować się również na powierzchni nowych kafelek, “prosto z supermarketu”. Środki te (tzw. zmywacze) obowiązkowo stosujemy tuż przed nałożeniem płytki. Oczywiście warto sprawdzić, który zmywacz będzie najlepszy do posiadanych przez nas płytek ceramicznych!
 2. Dobór impregnatu. Podobnie jak w przypadku zmywaczy dobór impregnatu również powinien być przemyślany i uzależniony od tego, z jakimi płytkami mamy do czynienia. Informację na ten temat znajdziemy na opakowaniu. Nie zapominajmy o tym, by impregnat nie posiadał właściwości żrących. Przy wyborze odpowiedniego produktu zawsze warto wybierać wyroby gotowe, których można używać od razu, ponieważ preparaty przeznaczone do mieszania nie są tak wygodne w użyciu.
 3. Nakładanie na dużych powierzchniach. Nakładanie impregnatu na dużych powierzchniach polega na wylaniu preparatu na powierzchni poziomej a następnie na jego rozprowadzeniu po zabezpieczanej strukturze, bądź też na zanurzaniu wałka w impregnacie i rozprowadzaniu go po powierzchni pionowej. W jednym i w drugim wariancie doskonale sprawdzi się klasyczny wałek. Opcjonalnie można wykorzystać szmatkę, którą zbierzemy nadmiar impregnatu z płytek ceramicznych. Pamiętajmy, że po nałożeniu impregnat nie może naciekać. Jeśli tak się stanie, winien być on natychmiastowo usunięty z płytki.
 4. Nakładanie impregnatu na fugę. Jeśli nakładamy środek impregnujący na niewielką powierzchnię (np. na fugę), koniecznie trzeba zastosować niewielki pędzel, za pomocą którego łatwo rozprowadzimy na niej nadmiar preparatu. Metoda ta pozwoli nam też zaoszczędzić impregnat, który dzięki temu nie pozostanie na powierzchni płytek ceramicznych.
 5. Wysychanie powierzchni. Czas schnięcia preparatu impregnującego jest ściśle uzależniony od rodzaju produktu z jakim mamy do czynienia. Z reguły jest to 6 godzin, ale na rynku można znaleźć również i takie substancje, których czas schnięcia wyniesie 24 godziny. Duże znaczenie ma tu też sam sposób nanoszenia preparatu. Im jest go więcej, tym dłuższy czas jego ulatniania się do otoczenia. Należy pamiętać również o tym, że preparat tworzy wytrzymałą warstwę dopiero po kilku, lub kilkunastu kolejnych godzinach. Niemniej, jeśli istnieje potrzeba nałożenia kolejnych warstw ochronnych, można to robić już po wyschnięciu pierwszej warstwy.

Podsumowanie

Impregnaty do powierzchni płytek ceramicznych czy gresu polerowanego mają ogromne znaczenie w kontekście wydłużenia żywotności elewacji zewnętrznej i wewnętrznej. I choć wiele osób nie docenia ich możliwości, to jednak generują one spore oszczędności. Zwłaszcza, jeśli powierzchnia płytek ceramicznych czy gresu polerowanego narażona jest na niskie temperatury, działanie silnych substancji chemicznych, promieniowania UV, bądź wilgoci.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Genowefa

To prawdziwe mistrzostwo w pisaniu! Każdy artykuł jest perfekcyjny.

Fabian

Blog dostarcza nie tylko teoretycznej wiedzy, ale i praktycznych porad, co bardzo cenię.