Basen kanadyjski: cena, rodzaje i montaż basenu krok po kroku

Basen kanadyjski
Basen kanadyjski

Kiedyś przydomowy basen kojarzył się z willami i bogactwem. Szczególnie mowa o tych, które były wbudowane w ziemię, a mieszkańcy domu mogli z niego korzystać cały czas, niezależnie od pory roku.

Te czasy już przeminęły. Wystarczy kilkaset złotych i marzenia się spełniają. Można samodzielnie zamontować lub wykopać zbiornik wodny albo zatrudnić do tego firmę.

Możliwości jest bez liku. Sklepy budowlane oferują szereg takich możliwości, nie tylko w tej kategorii, ale także są to sauny, czy przenośne jacuzzi.

Basen ogrodowy można mieć, nie wydając na niego kolosalnych pieniędzy i bez przeprowadzania gruntownych prac budowlanych, a jest to wspaniałe miejsce do wspólnego spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, podczas letnich miesięcy. Mając duży obiekt, znajdzie się tam miejsce nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych, którzy chętnie z niego skorzystają.

Co więcej, wzrastające zanieczyszczenie jezior, zatłoczenie plaż miejskich, basenów i aquaparków zmuszają do tego, aby mieć własne miejsce, w którym można odpocząć bez publiczności i ciągłego przemieszczania się obcych nam ludzi. Dlatego też tak wzrosła popularność basenów przydomowych, a wraz ze wzrostem popularności sklepy przebijają się w ofertach, proponując co rusz, coraz niższe ceny wyposażenia.

W zależności od wielkości i zastosowanej technologii baseny kosztują od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Nie są to małe, dmuchane obiekty, jakie były stosowane kilkadziesiąt lat temu, szczególnie dla dzieci, ale duże, stabilne konstrukcje, które mieszczą nawet kilkunastu dorosłych bez ścisku i ze swobodą.

Za kilka tysięcy złotych można kupić basen stelażowy, rozporowy, czy kanadyjski o wymiarach nawet 5-7 metrów długości i wysokości 1,4 m. Są to olbrzymie akcesoria, w których dzieci można uczyć pływać, a dla dorosłych użytkowników stanowią nie lada rozrywkę. Są dodatkowym wyposażeniem podczas grillów i imprez, zaproszeni goście czują się wtedy jak na plaży, a nie na działce lub podwórku należącym do znajomych.

Natomiast za zaledwie kilkaset złotych można kupić mniejsze modele, których średnice wynoszą od 2 do 4 metrów. Te z kolei są rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi. Maluchy bezpieczniej czują się w basenach, które nie są aż tak olbrzymie i chętniej się w nich bawią. Rodzice zaś nie muszą się martwić o pociechy, podczas ich zabaw, a sami spokojnie się tam mieszczą.

Wybierając basen ogrodowy, trzeba również wziąć pod uwagę ilość wolnego miejsca na podwórku, przygotowanie terenu, design ogrodu. Producenci oferują mnogość rozwiązań:

 • baseny kanadyjskie,
 • basen ogrodowy stalowy,
 • basen ogrodowy rozporowy,
 • basen stelażowy,
 • a nawet drewniane.

W przypadku basenów kanadyjskich jest w czym wybierać, ponieważ ich blacha może być stylizowana na drewno lub kamień. Wszystkie te zabiegi są po to, aby produkt dopasowany był do potrzeb klienta.

Chcąc mieć estetycznie wyglądające podwórze, warto wziąć pod uwagę wykończenie ścieżek, obiekty małej architektury, czy elewacje domu. Duże baseny przenośne to zakup na lata, dlatego warto na początek zdefiniować, jak ma wyglądać akcesorium i do czego służyć.

Co więcej, należy pamiętać, że zakup jedynie basenu to nie wszystko. Zawsze trzeba dopytać, co zawiera dany zestaw, bo potrzebne jest dużo, tj. skimmer, drabinka, filtr, generatory ozonu i chloru, czy systemy podgrzewania i utrzymywania temperatury wody.

Rodzaje basenów ogrodowych

Najbardziej podstawowym podziałem w basenach ogrodowych jest ten na stacjonarne i przenośne. Te pierwsze, choć potrzebują gruntownego przygotowania podłoża, są najbardziej wytrzymałe. Co prawda, dzięki coraz lepszej technologii, basen stacjonarny jest w zasięgu ręki, zarówno cenowo, jak i wykonawczo, to jednak generuje niemałe koszty, na który nie każdy może, ani chce sobie pozwolić.

Ponadto do tego dochodzą problemy z brakiem mobilności basenu, brakiem miejsca na niego i możliwością, że ulegnie on zniszczeniu, jeśli nie będzie się o niego odpowiednio dbało.

A więc, decydując się na budowę basenu stacjonarnego, należy mieć świadomość, że na trwałe zmieni się krajobraz każdego ogrodu, dlatego trzeba wziąć pod uwagę aspekty takie, jak kompozycja ogrodu, czy jego wielkość.

Należy też pamiętać, że budując basen o powierzchni przekraczającej 30 m2, trzeba postarać się o odpowiednie pozwolenia na budowę z właściwego organu administracyjnego. Jeśli basen ma mniej niż 30 m2, powinno się przed rozpoczęciem prac zgłosić budowę obiektu w Urzędzie.

W tym przypadku bardziej poleca się baseny przenośne. Przede wszystkim nie potrzeba do nich żadnych pozwoleń ani dokumentacji, gdyż są to akcesoria ruchome, nieingerujące w zagospodarowanie terenu. Co więcej, współczesne baseny rozporowe, stelażowe, czy kanadyjskie są tak zaprojektowane, aby stanowiły alternatywę dla tych stacjonarnych. Służą nie tylko do odpoczynku, ale także do pływania i gier wodnych.

Większość modeli, choć znajduje się na powierzchni, jest tak zaprojektowana, aby idealnie zgrywała się z otoczeniem. Są to drewniane wykończenia, eleganckie konstrukcje, czy minimalistyczny, jasny styl. Nie sprawiają również większych kłopotów przy ich rozkładaniu jak kiedyś. Można je rozłożyć w ciągu godziny i zostawić na całe lato. Decydując się na większe modele, trzeba mieć na uwadze, że do ich montażu potrzeba więcej niż jednej osoby.

Baseny stacjonarne

Są to konstrukcje betonowe, murowane, stalowe lub wykonane z poliestru, lub laminatu. Aby je zamontować, należy zamówić w tym celu odpowiednią firmę zajmującą się tego typu działaniami.

Sklepy oferują gotowe baseny, które mają najczęściej postać niecki z zaplanowanymi schodami, drabinkami i resztą akcesoriów. Następnie całą bryłę wkopuje się w ziemię.

Taka konstrukcja i sposób montażu dotyczy najczęściej basenów stalowych i poliestrowych. Chcąc zamontować basen betonowy, czy murowany, mamy już możliwość samodzielnego jego rozplanowania wraz z rozłożeniem poszczególnych elementów i nadaniem wymarzonego kształtu basenowi.

Pozostałe różnice to zastosowane materiały, konstrukcje cementowe i stalowe są zdecydowanie trwalsze niż te zrobione z materiałów sztucznych. Co do cen, to gotową konstrukcję basenu można samodzielnie rozłożyć i zamontować, w przypadku murowanego lub stalowego, ta możliwość znika, więc staje się to dużo większym wydatkiem.

Baseny ogrodowe przenośne

Baseny przenośne można podzielić na:

 • dmuchane,
 • rozporowe,
 • stelażowe,
 • kanadyjskie stalowe.

Baseny dmuchane

Jest to najpopularniejszy basen ogrodowy znany już od kilkunastu lat w Polsce. Początkowo były to małe baseny przeznaczone jedynie dla dzieci, z czasem ich sprzedaż wzrosła, a wraz z nią rozmiary oferowanego akcesorium.

Niestety, choć są najmniej problematyczne, to także najmniej trwałe.

Ceny dmuchanych basenów zaczynają się od 30 zł, a ich rozłożenie zajmuje około 15-30 minut. Niestety, materiały, z jakich są wykonane, nie są wytrzymałe, więc wystarczają maksymalnie na jeden sezon. Nie są odporne na przebicie i negatywne działanie promieni słonecznych. Jednak patrząc na cenę, to można je zmieniać co sezon, ponieważ nie stanowią dużego wydatku.

Są rozwiązaniem dla młodych par z dziećmi, ponieważ stanowią bezpieczne miejsce do zabawy, jednak nie da się w nich pływać i nurkować. Są szybkim sposobem na schłodzenie się w upalne letnie dni.

Baseny rozporowe

Konstrukcja basenów rozporowych jest zdecydowanie bardziej wytrzymała od dmuchanych, jednak nieco słabsza od stelażowych. Wykonane są zazwyczaj z wysokiej jakości poliestru i PCV, dzięki czemu służą użytkownikom przez kilka sezonów.

Ich cena nie jest najniższa, ale też nie najwyższa, zajmuje raczej pośrednie miejsce po porównaniu modeli o zbliżonych wielkościach i parametrach. Cena w dużej mierze uzależniona jest od wielkości basenu- te najmniejsze to koszt wielkości około 300 zł, te duże zaś mają ceny powyżej kilku tysięcy złotych.

W odróżnieniu od basenów dmuchany są znacznie wyższe i pojemniejsze. Do ich konstrukcji doczepiane są drabinki, aby użytkownicy mogli spokojnie wchodzić i wychodzić. W basenach rozporowych można spokojnie pływać, a w niektórych nawet i nurkować.

Ich sposób działania jest bardzo prosty- woda wypełniająca ścianki basenu wywiera na nie ciśnienie hydrostatyczne, tym samym nadając im kształt i stabilność. Dodatkowo wyposażone są one w powietrzne kołnierze, są to specjalne zakończenia ścianek basenu, dzięki którym brzeg basenu dopasowuje się do wysokości lustra wody. W praktyce oznacza to, że basen zmienia swoją wysokość wraz z ubytkiem lub dolewaniem wody, co jest niezwykle wygodne i praktyczne w codziennym, normalnym użytkowaniu.

Czas ich rozłożenia w zależności od wprawy i wielkości basenu trwa od 30 minut do 1,5 godziny.

Baseny stelażowe

Są one jednymi z najtrwalszych, najbardziej wytrzymałych i najdroższych basenów ogrodowych. Wykonane są ze ścianek wzmocnionych metalową konstrukcją i wypełnienia PCV.

Ich ceny wahają się pomiędzy 500 zł, a nawet kilkanaście tysięcy. Z drugiej strony jest to zakup na długie lata, spokojnie wytrzymują nawet kilkanaście lat użytkowania. Większość modeli, jaka jest dostępna w sklepach budowlanych, ma wielkość mieszczącą około 10 dorosłych osób, czyli jak na mobilny basen jest to dużo.

Można je wykorzystywać do samodzielnego pływania lub nurkowania. Mogą mieć kształt zarówno okrągły, jak i kwadratowy, prawa fizyki go nie ograniczają.

Jedyną ich wadą jest to, że długo zajmuje ich rozłożenie, gdyż nie jest to tylko złożenie konstrukcji basenu, ale także zamontowanie filtrów i pomp. Samo rozłożenie w zależności od wielkości basenu może trwać około 40 minut, jednak zamontowanie akcesoriów to kolejne 1,5 godziny. Co więcej, łatwiej i lepiej jest, jeśli pracę są wykonywane w kilka osób, ponieważ dla jednej może być to duże wyzwanie.

Baseny kanadyjskie

Baseny ogrodowe kanadyjskie mają niemalże taką samą budowę, jak baseny stelażowe, jednak z kilkoma zmianami.

Stanowią jeden z najlepszych wyborów basenów ogrodowych. Baseny ogrodowe kanadyjskie są trwałe, dosyć łatwe w montażu, oddające urok prawdziwych basenów, służą domownikom przez kilkanaście kolejnych lat od dnia zakupu.

Basen kanadyjski jest montowany z gotowych arkuszy blachy stalowej, która z kolei osadzona jest na specjalnych profilach. Z zewnątrz basen kanadyjski pokryte jest farbą, która może mieć dowolny kolor lub emitować drewno, kamień, grafit, dzięki czemu łatwo basen kanadyjski wkomponować w aranżację ogrodu.

Choć po zakupie sama konstrukcja wydaje się prosta, to ich proces technologiczny jest niezwykle złożony. Zazwyczaj stal stosowana w basenach kanadyjskich jest ocynkowana, fosforyzowana i tłoczona na zimno, dzięki czemu jest tak niezwykle wytrzymała. Arkusz blachy w fabryce jest sztucznie falowany, ten zabieg sprawia, że ściany basenu kanadyjskiego absorbują część z energii wytwarzanej przez ruchy wody. Jest to niewielki detal, jednak tego typu baseny były przebadane pod różnymi kątami – lekkie pofalowanie ścian basenu sprawia, że zapobiega to odkształcaniu się jego ścian w późniejszym użytkowaniu.

Wnętrze takiego basenu wyłożone jest folią PCV o grubości od 0,4 cm do 0,75 cm, najczęściej ma ona niebieską barwę. Basen kanadyjski może być montowany na ziemi, warstwie piachu lub być lekko wkopany w podłoże.

Chcąc zamontować basen kanadyjski w ziemi, należy wybrać inną jego wersję. Różni się ona od tej standardowej konstrukcją, grubością blachy i zastosowanym wkładem. Co więcej, w takich modelach blacha nie jest falowana, aby nie powodować zwiększonego tarcia pomiędzy ścianą a omurowaniem.

Zastosowany wkład ma specjalny system, który pozwala na wymianę bez demontażu nabrzeża. Tego rodzaju basen kanadyjski ma głębokość od 120 do 132 cm. Wybierając basen kanadyjski do każdego ogrodu, trzeba zorientować się, co wchodzi w zestaw basenów kanadyjskich. Baseny ogrodowe kanadyjskie potrzebują również akcesoriów.

Przede wszystkim jest to:

 • Pompka filtrująca– w sklepach, jak i te dołączone do basenu mogą mieć różnorodne parametry. Różnią się one zastosowaną technologią, ceną, no i mocą. Wyróżnia się tradycyjne pompy filtrujące (mające dwa mechanizmy, które filtrują wodę), pompy z wkładem papierowym i pompy piaskowe (zamiast papierowych wkładów mają piasek o odpowiedniej do tego celu fakturze). Jeśli sprzęt nie jest dołączony do zestawu, przy zakupie, należy zwrócić uwagę na jego moc oraz średnice przyłączenia, tak aby można było ją bezkolizyjnie połączyć. Co do wielkości mocy, musi być ona dopasowana do wielkości basenu, im jest większy, tym większa musi być moc pompki filtrującej. Pompę zaleca się włączać codziennie na kilka godzin (najlepiej jakby filtrowała wodę 2-3 razy w ciągu dnia, jeśli możliwości na to pozwalają);
 • Drabinka basenowa- jest nieoceniona przy wysokich basenach. Zazwyczaj jest dołączona do basenu, ale nie zawsze. Jeśli nie jest, poleca się ją dokupić samodzielnie- zwiększa bezpieczeństwo użytkowania, szczególnie dla dzieci. Problemem może być już wchodzenie do basenu o wysokości ponad 75 cm;
 • Pływak- dozuje on chemię czyszczącą do basenu. Szczególnie w przypadku basenów kanadyjskich jest to konieczne, ponieważ mają one dużą wielkość i nie da się samodzielnie wyczyścić w nich wody. Co więcej, nie można też wody z nich wylać. Niestety, ale to marnotrawstwo środków i wody, której w naszym kraju brakuje. Pływak ułatwia równomierne rozprowadzanie substancji czyszczących, elementy mogą się od siebie różnić wielkością i kształtem. Dobrej jakości pływak umożliwia regulację siły dozowania;
 • Skimmer- jest akcesorium potrzebnym do powierzchniowego oczyszczania wody z większych zanieczyszczeń jak np. liście. Jego instalacja nie jest konieczne, jednak w trudnych sytuacjach się przydaje. Można podłączyć go przez ścianę basenu bezpośrednio do pompy filtrującej. Wówczas to w nim będą się zbierały większe odpady, których łatwiej będzie się pozbyć;
 • Zestawy czyszczące– mowa tutaj o podręcznych akcesoriach, które pozwolą na wyłapanie wszystkich odpadów i resztek organicznych, a które zostaną ominięte lub niezebrane przez pompę filtrującą. Standardowy zestaw służący do tego celu składa się z teleskopowego kija, szczotek i różnych końców. Można porównać go do odkurzacza, służącego oczyszczania dna basenu. W komplecie dołączony jest pojemnik na zebrane zanieczyszczenia, aby łatwo można było się ich potem pozbyć, obsługa tego typu akcesoriów jest bezproblemowa;
 • System podgrzewania wody i utrzymywania temperatury- podgrzewacze do wody efektywnie sprawdzają się w basenach kanadyjskich, jednak jedynie te o większych mocach, które dają radę z dużą ilością wody. Ich konstrukcja, jak i modele jest zróżnicowana- mogą to być pokrywy solarne ograniczające utratę ciepła przez wodę, jak podgrzewacze przyłączane do pompy filtrującej. Pomimo wszystko, te drugie dużo lepiej radzą sobie w mniejszych basenach;
 • Generator ozonu lub chloru- jest to urządzenie zaawansowane, które przydaje się w dużych basenach. Tak wyposażony basen kanadyjski na bieżąco jest oczyszczany za pomocą chloru i ozonu, jak na miejskich basenach. Z wody usuwane są grzyby, bakterie i wirusy. Jest skuteczny, a co za tym idzie- nie najtańszy. Jednak z czasem się zwraca, ponieważ nie dość, że wpływa pozytywnie na zdrowie osób w nim przebywających, to skutecznie ogranicza zużycie środków chemicznych.

Rodzaje basenów kanadyjskich

Rodzaje basenów kanadyjskich
Rodzaje basenów kanadyjskich

Baseny kanadyjskie można podzielić na te wolnostojące oraz wbudowane w ziemię. Różnica między nimi jest jedna: baseny kanadyjskie wolnostojące inaczej się montuje.

W przypadku basenów stawianych na podłożu muszą mieć one przygotowaną wylewkę betonową lub wyrównany teren. Czysty plac, na którym stawia się basen kanadyjski, musi zostać podsypany niegrubą warstwą piachu.

Inaczej sprawa się ma z basenami wkopanymi w podłoże. Przede wszystkim taki basen kanadyjski ma inną konstrukcję, blacha i wkład okalający dno basenu kanadyjskiego są grubsze. Co więcej, blacha w takich basenach kanadyjskich nie może być falowana, inaczej będzie się odkształcać. Baseny kanadyjskie wkopane w podłoże są wyposażone w wkład, pozwalający na ewentualną wymianę bez demontażu nabrzeża.

Istotną różnicą jest również kwestia budowy basenu kanadyjskiego. Są takie rodzaje basenów kanadyjskich, które budową przypominają basen stelażowy ze specjalnymi podporami i bez nich. Na polskim rynku zazwyczaj spotyka się baseny kanadyjskie bez podpór.

Istotną różnicą jest to, że baseny kanadyjskie są inaczej montowane, a podpory widoczne na zewnątrz. Wpływa to na większą stabilizację basenu kanadyjskiego, ale z drugiej strony zajmuje dużo więcej miejsca. Teren przeznaczony na basen kanadyjski musi byś większy w porównaniu z innymi rodzajami basenów. Baseny kanadyjskie występują w dwóch kształtach: basen kanadyjski owalny i basen kanadyjski okrągły. Owalny basen kanadyjski jest droższy i przeznaczony dla bardziej wymagających klientów. Owalny basen kanadyjski jest też zazwyczaj dużo większy w porównaniu do basenów okrągłych i jednocześnie lepiej wyposażony.

Dzisiaj w Polsce baseny kanadyjskie są jednymi z najczęściej spotykanych modeli basenów.

Można też dzielić baseny kanadyjskie pod kątem ich wyglądu. Można spotkać basen kanadyjski stylizowany na drewno, marmur, czy po prostu basen kanadyjski pomalowany farbą emaliową. Każdy z takich basenów wykonany jest jednak ze stali galwanizowanej, ocynkowanej lub falowanej, a jedynie obudowa wykonana jest z tworzywa sztucznego imitującego dany materiał.

Parametry basenów kanadyjskich

Parametry basenów kanadyjskich dostępnych w Polsce są bardzo zbliżone. Wszystkie baseny kanadyjskie muszą mieć wymagane certyfikaty bezpieczeństwa i potwierdzenia na jakość akcesoriów.

Baseny kanadyjskie są łatwe i proste w montażu, a stal, z jakiej są wykonane, jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia dorosłych i dzieci. Wszystkie dostępne baseny kanadyjskie mają ściany wykonane ze stali galwanizowanej lub ocynkowanej, są odporne na promieniowanie słoneczne, co więcej basen kanadyjski musi być wykonany ze stali odpornej na falowanie i odkształcenia. Wsporniki zazwyczaj są zrobione ze stali galwanizowanej. Wszystkie elementy przykryte są za pomocą ochronnej folii PCV. Można spotkać baseny kanadyjskie w kształcie owalnym i okrągłym.

Okrągłe baseny kanadyjskie wykonane są ze stali galwanizowanej lub ocynkowanej (jakość stali wpływa na cenę i użytkowanie). Okrągły basen kanadyjski można kupić w średnicach od 300 cm do nawet 550 cm. Wysokość basenów kanadyjskich zaczyna się od 120 cm; taki basen kanadyjski ma wagę około 100-150 kg. Ilość wody to około 7.500 l dla najmniejszego basenu kanadyjskiego, a dla największego może być to nawet 22.000 l. Co więcej, mniejsze baseny kanadyjskie mają dołączoną pompkę filtracyjną o wydajności 3,8m3/h.

Owalne baseny kanadyjskie uchodzą za bardziej ekskluzywne. Wykonywane są również ze stali ocynkowanej, ich wymiary zaczynają się od 500 x 300 cm, a kończą nawet na 730 x 375 cm. Standardowa wysokość owalnego basenu kanadyjskiego to 132 cm. W zależności od wymiarów i obudowania ich waga to ok. 200 kg do 350. W basenach kanadyjskich zainstalowany jest filtr, który oczyszcza ok. 6m3 wody na godzinę. Ilość wody, jaka się tam zmieści za jednym razem to ok. 28.217 l. Woda raz nalana powinna pozostać już w basenie przez całe lato i być oczyszczania za pomocą substancji chemicznych, ozonu i skimmera.

Baseny kanadyjskie zakupione w sklepach budowlanych mają zazwyczaj 2-letnią gwarancję na użytkowanie, a spotyka się również dodatkowe 2 lata na konstrukcję stalową basenu. Napełnianie i umiejscowienie basenu kanadyjskiego musi być przemyślane, z tego względu, że basen kanadyjski powinien być użytkowany cały sezon letni, a np. niesprzyjające warunki terenowe mogą zniweczyć te plany i zmusić użytkowników do wylania całej wody i szukania kolejnego odpowiedniego miejsca na jego używanie.

Ile kosztuje basen kanadyjski?

Ile kosztuje basen kanadyjski?
Ile kosztuje basen kanadyjski?

Cena basenu kanadyjskiego uzależniona jest od wielkości i wyposażenia. Ceny za basen kanadyjski zaczynają się od około 3 tysięcy w górę, najwyższe to nawet 15 tysięcy złotych. Zależne jest to także od wyglądu basenu. Może być pomalowany farbą emaliową lub wystylizowany na marmur czy drewno.

W skład basenu kanadyjskiego o wartości 3 tysiące wchodzi:

 • basen kanadyjski o średnicy 300 cm w stylizowanej na drewno obudowie, wyposażony w profile ze stali galwanizowanej,
 • wkład basenowy,
 • filtr kartuszowy o przepływie 3.8 m3/h,
 • drabinka z platformą.

Najdroższe baseny kanadyjskie to te największe, mające wymiary 730 x 375 cm, wysokość ponad 120 cm. W skład zestawu wchodzą filtry piaskowe, złoża filtracyjne, zazwyczaj polietylenowe ochrony dna, drabinki i skimmery, więc taki basen kanadyjski ma o wiele bogatsze wyposażenie.

Cena basenu kanadyjskiego ulega zwiększeniu, jeśli chce się zatrudnić do montażu ekipę profesjonalistów. Może być to koszt dużo wyższy, nawet o kilkaset złotych, więc na początek poleca się spróbować zamontować basen kanadyjski samodzielnie. W swoich obliczeniach trzeba wziąć pod uwagę koszt napełniania basenu wodą, a następnie substancje chemiczne służące do oczyszczania wody. Wszystko to generuje kolejne wydatki. Jednak zarówno samo wyposażenie, jak i basen kanadyjski waha się w kwotach pomiędzy 3 000 zł, a 15 000 zł.

Basen kanadyjski montaż krok po kroku

Rozpoczynając montowanie basenu kanadyjskiego, trzeba pamiętać o swoim i innych bezpieczeństwie. Czas trwania montażu basenu kanadyjskiego uzależniony jest od ilości zaangażowanych osób. Poleca się, aby to były 2 lub 3 osoby, wtedy basen kanadyjski można zmontować w około 2-3 godzin.

Przygotowanie terenu

Baseny kanadyjskie przeznaczone są do instalowania naziemnego i użytku prywatnego na świeżym powietrzu. Nie można ich montować na tarasie lub balkonie. Ziemia w przygotowanym miejscu musi być twarda, gładka i doskonale wypoziomowana.

Wymagania i wskazówki:

 • teren musi być wyrównany i niepodatny na zalanie (np. w czasie gwałtownych burz);
 • nie może przechodzić tam żadne podziemne podłączenie (gaz, prąd, woda);
 • nie można instalować basenu pod przeciągniętymi przewodami elektrycznymi;
 • teren musi być osłonięty od wiatru (np. za domem) i bez drzew, aby woda nie była zanieczyszczana;
 • należy wybrać miejsce nasłonecznione w godzinach porannych, tak aby woda zdążyła się nagrzać do popołudnia;
 • teren powinien się znajdować w okolicy ujęcia prądu, wody i kratki ściekowej.

Oznaczenie terenu

Po wybraniu terenu należy oznaczyć umiejscowienie basenu kanadyjskiego. Można to zrobić przygotowując platformę z betonu, wielkości odpowiadającej wymiarom obiektu lub miejsce pod basen kanadyjski wyznaczyć bezpośrednio na powierzchni gruntu. Wymagana powierzchnia zawsze określona jest w instrukcji basenu kanadyjskiego. Wszystko zależne jest od jego wielkości, np. na basen kanadyjski o wielkości 10,00 x 5,50 m, potrzebna jest połać terenu o wielkości 10,20 x 7,50 m.

Wyrównanie terenu pod basen kanadyjski

Przy wyrównywaniu terenu pod basen kanadyjski trzeba pamiętać, aby nigdy nie dodawać ziemi tam, gdzie jej brakuje, tylko zawsze kopać jej nadmiar. W ten sposób zostanie zapewniona stabilność i twardość gruntu. Trzeba również pamiętać, aby usunąć wszystkie rośliny, kamienie i korzenie. Jest to jeden z najważniejszych procesów w instalacji basenu kanadyjskiego, gdyż potem pozwoli to uniknąć wielu problemów z tym związanych. Basen kanadyjski winien dobrze osiąść na wybranym terenie.

Jak można wyrównać teren?

Przykładowo przy pomocy drewnianych lub aluminiowych list, wystarczy je wkopać w ziemię na wybranej i czystej powierzchni, tworząc prostokąty lub kwadraty poziomowane między sobą przy pomocy przymiaru murarskiego i poziomicy.

Gdy wszystkie elementy zostaną wypoziomowane, z miejsc zostanie usunięta ziemia, wtedy można niewielkie połacie wyrównać przy pomocy czystej ziemi lub piasku, wypełnienie po wszystkim musi być ubite i równe.

Zwartość gruntu jest bardzo ważna, ponieważ basen kanadyjski po napełnieniu wodą nie może się zapadać. Po przygotowaniu i wyrównaniu terenu należy rozsypać cienką warstwę przesianego piasku – trzeba go polać wodą i ubić przy pomocy walca ogrodowego.

Następnie po raz ostatni trzeba sprawdzić wypoziomowanie terenu, na którym ma stanąć basen kanadyjski i jeśli wszystko jest dobrze, można przystąpić do montażu basenu kanadyjskiego.

Montaż basenu kanadyjskiego

Przede wszystkim przed przystąpieniem do prac należy wyjąć i sklasyfikować części basenu, a także sprawdzić, czy wszystkie są w opakowaniu. Instalowanie basenu kanadyjskiego o takiej wielkości powinno się odbyć przez 2 lub 3 osoby. Co więcej, warto montować basen kanadyjski w dzień bezwietrzny.

 1. Na początek należy umieścić metalowe pasy, do których przynitowane są wypraski. Powinny być one zwrócone wypustkami do góry. Pasy muszą być rozłożone na całą ich długość, w poprzek prostej części basenu, równolegle do siebie.
 2. Dalej należy ułożyć kątowniki metalowe. Kładzie się je w środkowej części basenu i łączy z pasami za pomocą śrub do wypustek wyprasek. Mają one budowę złożoną z szerszej i węższej części. Szersza musi znajdować się wewnątrz basenu, a węższa być w pozycji pionowej, aby móc ją przymocować do wypraski, znajdującej się najbardziej wewnątrz pasa.
 3. Następnie mocuje się zewnętrzne kątowniki metalowe za pomocą śrub. Ważne jest, aby głowy śrub były skierowane do wewnątrz basenu, a podkładka z nakrętką na zewnątrz.
 4. Na tej podstawie montuje się profile wewnętrzne do basenu. Mają one zazwyczaj kolor niebieski i są przeznaczone do dolnej części basenu.
 5. Profile układa się na dole, umieszcza na ich końcach wypraski, a następnie łączy, zostawiając między nimi 1 cm odstępu. Połowy obwodu muszą mieć taką samą długość. Przy zamykaniu obwodu, należy dokonać korektę umiejscowienia profili, aby były ułożone równomiernie.
 6. Następnie na tej podstawie trzeba ułożyć profile pionowe podtrzymujące blachę basenu, a na nie nałożyć blachę. Blachę należy postawić pionowo na kawałku kartonu, aby nie zniszczyć powierzchni przygotowanej do instalacji. Blachę trzeba rozwijać po kawałku, a nie od razu całość.
 7. Kolejno, zgodnie z ruchem wskazówek, osadzić początek blachy tak, aby potrzebne wycięcia były na swoich miejscach. Blachę na profilach osadza się za pomocą części łączących i śrub. Łeb śrub musi znaleźć się wewnątrz, a podkładka i ślepa nakrętka na zewnątrz. Następnie należy wykończyć basen ogrodowy.
 8. Zamontować taśmę ochronną z PCV, jeśli taka jest dołączona. Węższe taśmy PCV przyczepia się do najwyższej nakrętki zamknięcia blachy i przekłada od wewnątrz basenu, aby przykryła łby śrub. Szersze taśmy PCV stosuje się wewnątrz basenu, ich zadaniem jest przykryć metalowe kątowniki.
 9. Dno basenu kanadyjskiego poleca się przykryć warstwą przesianego piasku o grubości 1 cm tak, aby metalowe pasy zostały całkowicie przykryte.
 10. Na koniec pozostaje mocowanie linera- należy go 2 godziny przed położeniem rozwinąć, aby odzyskał swoje kształty i teksturę. Pokrowiec kładzie się na środku basenu, a montaż rozpoczyna od dna. Liner zawsze jest idealnie dopasowany do kształtu obiektu, dlatego materiał musi przylegać na zgrzewach, pokrowiec powinien być dokładnie rozciągnięty, aby uniknąć niepotrzebnych fałd i uszkodzeń.
 11. Często baseny kanadyjskie wyposażone są również w profile górne. Jest to część nakładana jako ostatnia, zaraz na liner. Kładzie się je jeden obok drugiego i po dojściu do końca obwodu odcina się zbywający kawałek profilu. Na końcu każdego profilu umieszcza się łącznik.
 12. Po zmontowaniu basenu należy dokonać montażu wszystkich akcesoriów, które są do niego dołączone, a następnie napełnić basen kanadyjski po raz pierwszy wodą.

Czy warto kupić basen kanadyjski?

Basen kanadyjski nie jest małym wydatkiem. Wszystko zależne jest od potrzeb użytkowników – mając dzieci lub będąc fanem pływania, basen kanadyjski na pewno po kilku latach się zwróci. W końcu montując basen kanadyjski można mieć na zewnątrz swoją prywatną plażę.

Trzeba jednak pamiętać o kosztach eksploatacji basenu kanadyjskiego związanych z substancjami chemicznymi czyszczącymi wodę, czy okresową wymianą wody. Przede wszystkim basen kanadyjski to obiekt, o który należy dbać, aby bezawaryjnie służył przez kilkanaście kolejnych sezonów.

Jednego jednak można być pewnym- baseny kanadyjskie to baseny całkowicie bezpieczne w użytkowaniu przez dorosłych oraz dzieci. Co więcej, aby zwiększyć bezpieczeństwo i wyeliminować urazy zazwyczaj do basenów dodawane są specjalne, skośne nakładki stosowane na podpory boczne i rury basenu, które uniemożliwiają postawienie na nich nogi. Wszystkie ostre elementy są w nich zabezpieczone, a drabinę można odpiąć po zakończeniu użytkowania basenu kanadyjskiego. Basen kanadyjski to na pewno świetna alternatywa dla ogrodowych basenów murowanych, które na stałe są montowane w ziemi.

Nie ma z nimi tyle pracy, a na zimę można basen kanadyjski zdemontować i bez problemu schować. Lokalizację basenu co roku można zmieniać, jednak trzeba pamiętać o uprzednim przygotowaniu do tego terenu. Nie są to baseny “na stałe”, dlatego możliwości do ich wykorzystania jest mnóstwo. Za rok można basen kanadyjski ustawić na działce lub dalej z niego korzystać po przeprowadzce. Basen kanadyjski polecany jest dla osób świadomie korzystających z uroków lata, kochających wodę, jednak niechcących co weekend wybierać się nad jezioro lub płacić za użytkowanie basenów miejskich.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Cristina

Ten portal budowlany polecił mi kolega, same wartościowe treści! Dzięki

Danylo

wcześniej nie myślałem o takim basenie, ale może, może