Zwiastuny współczesności w aranżacji wnętrz

Zwiastuny współczesności w aranżacji wnętrz
Zwiastuny współczesności w aranżacji wnętrz

Aktualnie projektowane wnętrza są coraz wierniejszym obrazem indywidualnego stylu i charakteru odbiorców, odzwierciedlają dążenia użytkowników do elastycznego powiązania funkcjonalności i estetyki. Trudno jednoznacznie określić główne nurty wnętrzarskie i ustalić zdecydowane podziały stylistyczne, oddzielić sztywno klasykę od nowoczesności. Trendy przenikają się i wzajemnie uzupełniają, dostosowując do potrzeb i cech użytkowych przestrzeni. Zarówno twórcy projektów, jak i inwestorzy, korzystając z pełnego wachlarza możliwości – łączą środki i stosują różne rozwiązania do kształtowania najbliższego otoczenia. Wszystko w celu zmaterializowania futurystycznych idei, odpowiadających w pełni użytkownikom, aby realizowane pomysły przetrwały próbę czasu.

Nowoczesne materiały stosowane w aranżacji wnętrz

Wśród materiałów, które niewątpliwie stają się znakiem rozpoznawczym współczesnych wnętrz, można wyróżnić coraz szerszą gamę płyt wielkoformatowych, stosowanych jako okładziny ścienne, sufitowe, a także podłogowe. Cienkie tafle, odpornego i trwałego materiału są szeroko wykorzystywane zarówno w efektownym wykończeniu elewacji, jak i we wnętrzach. Dzięki zastosowaniu niezwykle lekkich, a jednocześnie okazałych gabarytowo modułów, można uzyskać ciekawy efekt w monumentalnych i przestronnych obiektach użyteczności publicznej, a także w niewielkich, ograniczonych powierzchnią wnętrzach mieszkalnych.

Rodzaje płyt wielkoformatowych

Szeroka paleta kolorów i struktur pozwala stworzyć wyjątkowe zestawienia, niekiedy inspirowane naturą, obrazujące szlachetne żyłowanie marmurów, takich jak Calacatta czy Emperador lub chropowatość trawertynów, granitów młotkowanych czy łupków kwarcowych. Inne wzory płyt wielkoformatowych mogą odwzorowywać przerdzewiałą blachę, beton, drewno albo tworzyć nieskazitelną taflę gładkiej bieli, czerni, beżu, szarości w nieograniczonej palecie odcieni. Coraz szersza grupa producentów płytek otwiera się na nową technologię i wprowadzanie coraz większych formatów i jak bardziej fantazyjnych wzorów, dając nieograniczone możliwości kreatorom współczesnych wnętrz. Duże płyty stosowane na podłogach tworzą efekt gładkiej tafli jednorodnego materiału, dzięki prostocie i elegancji wpisują się w stylistykę minimalizmu, kontrastują z klasyką, podkreślając bogatą dekorację stylizowanych elementów wyposażenia. Stanowią świetną dekorację ściany, niekiedy schodów, elementów zabudowy meblowej.

Mozaiki

W odróżnieniu od wielkich formatów i gigantycznych płyt gresowych, można zaobserwować współcześnie rozkwit płytek mozaikowych, w myśl domeny – małe jest piękne – szczególnie kiedy dekoracyjny element tworzy detal, odpowiednio wyeksponowany środkami wyrazu: barwą, światłem, kompozycją. Mozaiki we współczesnych przestrzeniach mają formy pasków, kół, wieloboków, stanowią często kompozycję różnych materiałów – mieniącego się szkła, ceramiki, kamienia, metalu, drewna egzotycznego i innych. Zestawienia kontrastowe ożywiają wnętrze lub stonowane – dają efekt elegancji, szczególnie wydobyte liniowym subtelnym światłem. Drobne płytki stanowią idealny materiał wykończenia obłych, organicznych kształtów, powierzchni falujących ścian, zabudów na planie koła lub elipsy.

Mozaiki we wnętrzu
Mozaiki we wnętrzu

Stolarka drzwiowa

Współczesność we wnętrzarstwie to chęć zaskoczenia odbiorcy poprzez nieszablonowe podejście do wykorzystywania materiałów, kwestionowanie utartych schematów i reguł. Poszukiwanie elementu zaskoczenia daje się zaobserwować także w temacie stolarki, szczególnie drzwiowej, w podejściu do elastycznego dzielenia i łączenia przestrzeni. W wielu rozwiązaniach stosowane są niestandardowe, wysokie drzwi, niekiedy zaopatrzone w zawiasy ukryte, niewidoczne framugi i inteligentne systemy otwierania. Można śmiało stwierdzić, że dzisiejsze skrzydło drzwiowe to jakby fragment odchylanej ściany, magiczna tafla, która w zależności od koncepcji niknie, przesuwa się, bądź jest odchylana. Nowością są inteligentne systemy otwierania za pomocą linii papilarnych, podświetlenia ledowe we framugach, opaskach lub samej tafli drzwi, wykorzystanie elektrycznych systemów wspomagania przy użytkowaniu. Wszystko po to, aby codzienne funkcjonowanie było bardziej komfortowe, bez uszczerbku w sferze estetyki.

Stolarka drzwiowa w nowoczesnym domu
Stolarka drzwiowa w nowoczesnym domu

Nowoczesny układ funkcjonalny

Aktualne tendencje w kształtowaniu wnętrza domu czy mieszkania, odbiegają od tradycyjnego podziału funkcjonalnego na poszczególne pomieszczenia: przedpokój, kuchnię, jadalnię, salon. Przestrzenie wzajemnie się przenikają, sztywne podziały ustępują lekkim, ażurowym przesłonom, dając swobodny przepływ światła i powietrza. Przesuwne systemy pozwalają w zależności od potrzeb wydzielić lub otworzyć przestrzeń. Współczesność objawia się w coraz doskonalszych i płynnych systemach konfiguracji pomieszczeń, w taki sposób śmiało funkcjonują salony z aneksami kuchennymi, jadalniami, sypialnie z gabinetami bądź garderobami, niekiedy odważne łazienki, będące często w bliskim sąsiedztwie strefy rekreacji.

Meble w nowoczesnym wnętrzu

Mobilność, wszechstronność, elastyczność i dyspozycyjność to cechy wymagane dzisiaj nie tylko w postawach ludzi, ale również kryteria stawiane współczesnej przestrzeni użytkowej. Coraz szybsze tempo życia odzwierciedla również potrzebę łatwego przekształcania przestrzeni – lekkie meble, wyposażone w mechanizmy umożliwiające zmianę połażenia, gabarytów i funkcji. Uproszczone formy, wizualnie lekkie, ażurowe, “wypełnione światłem”, nie zabudowują wnętrza, pozostawiając poczucie przestronności, tworząc wielopłaszczyznowe kompozycje. We współczesnych wnętrzach doskonale sprawdzają się meble modułowe, zastępujące tradycyjne meblościanki. Niewielkie, lekkie, najczęściej podwieszane elementy – nie przytłaczają wnętrz, mogą zgodnie z potrzebami, tworzyć dowolne układy. Modułową strukturę posiadają zarówno stoły, jak i kanapy, a także regały, komody, skrzynie. W meblach króluje szkło, często matowe w odróżnieniu od tradycyjnego o gładkiej, odbijającej refleksy świetlne, często obecna jest grafika na dużej tafli, piaskowane wzory wydobywane światłem ledowym. Ponadczasowy urok, doceniany także w obecnych rozwiązaniach mają naturalne forniry drewniane, połączenie postarzanych powierzchni z idealnie gładkimi, lakierowanymi.

Meble w nowoczesnym wnętrzu
Meble w nowoczesnym wnętrzu

Naturalne materiały w architekturze wnętrz

Światowi prekursorzy na nowo doceniają naturalne materiały, takie jak drewno, skóra czy kamień. Na uwagę zasługuje fakt, że stosowane są one w możliwie nieprzetworzonym kształcie. Na przykład drewno, zamiast wykończenia na wysoki połysk, uwodzi swoją matową, chropowatą strukturą. Uzupełnieniem aranżacji są często naturalne tkaniny, takie jak len i jedwab, wełna w stonowanej kolorystyce. Ekologia i dbałość o naturalną przyrodę zdecydowanie wypiera elementy wyposażenia z tworzyw sztucznych, które to z biegiem lat nie nabierają szlachetności, lecz ulegają nieodwracalnemu zniszczeniu i niestety stanowią balast dla środowiska. Wiele rozwiązań wnętrzarskich wykorzystuje recykling art, pokazując nowe oblicze estetyczne i funkcjonalne często bezużytecznych przedmiotów. Okazuje się, że w niepotrzebnych rzeczach tkwi duży potencjał, który można uruchamiając wodze fantazji wykorzystać, tworząc ciekawą lampę, stół, wieszak czy oryginalną dekorację ściany.

Połączenie wnętrza z otoczeniem

Nowoczesne przestrzenie kształtowane są w nierozerwalnym związku z otoczeniem, zielenią i architekturą krajobrazu. Często nieodłączny dzięki szerokim przeszkleniom obraz stanowi dopasowany stylistycznie ogród, taras, oranżeria bądź sceneria ulic i miejskiej zabudowy. W wielu nowoczesnych bryłach budynków mieszkalnych nie brakuje ogromnych okien, często bez podziałów szprosami. Strefa wypoczynku we wnętrzu, jaką stanowi salon i część rekreacyjna jest otwarta na enklawę zieleni dzięki przesuwnym szerokim drzwiom.
Wykorzystanie odpowiednio skomponowanych z wnętrzem materiałów w strefie zewnętrznej pozwala zniwelować wizualne podziały.

Połączenie wnętrza z otoczeniem
Połączenie wnętrza z otoczeniem

Oświetlenie w dekoracji wnętrz

Warto dodać że w ostatnich latach nastąpił zdecydowany przełom w postrzeganiu oświetlenia we wnętrzu, wykorzystaniu nowoczesnych technik oświetleniowych, zmieniło się podejście do światła, które nie jest tylko narzędziem użytkowym, lecz umożliwia zabawę formą i barwą we wnętrzu. Nowe oblicze odbić i cieni ściśle współpracuje ze strukturami materiałów we wnętrzach, wydobywa głębię, buduje atmosferę i pozwala na swobodną jej modyfikację. Lampy są postrzegane dziś nie tylko jako punkty świetlne, liczy się forma plastyczna, a przede wszystkim sposób rozpraszania światła. Nie brakuje pomysłów na światło z podłogi i w podłodze, od liniowych listew tworzących świetlny rysunek dzięki wykorzystaniu taśm ledowych, do płaszczyzn podświetlanych – fragmentów ścian i podłogi.

Oświetlenie w dekoracji wnętrz
Oświetlenie w dekoracji wnętrz

Czym jest nowoczesne wnętrze?

Wnętrza dzisiejszych czasów stanowią wyraz optymistycznej postawy życiowej, są miejscem przeżywania przyjemnych chwil w gronie przyjaciół i rodziny, efektywnej pracy lub wygodnego wypoczynku. Różnorodność wykorzystywanych materiałów i bogactwo form elementów wyposażenia sprawiają, że bardziej niż kiedykolwiek wnętrze staje się odbiciem indywidualnych upodobań estetycznych. Dążenie do swobody w wyrażaniu swojej osobowości, charakteryzuje się odrzuceniem tradycyjnych reguł i schematów projektowania wnętrz, na rzecz niekonwencjonalnych rozwiązań. Wnętrza budowane są na bazie prostego wzornictwa, pozbawione nadmiaru dekoracji, przystosowane do potrzeb użytkowników. Są mobilne i wielofunkcyjne. O ich wartości coraz częściej decyduje czynnik wyzwolenia pozytywnych emocji, budowanie odpowiedniego klimatu za pomocą formy i koloru, w przestrzeni, która musi również spełniać funkcje użytkowe. W otoczeniu starannie dobranych przedmiotów, dużą rolę odgrywa harmonijna kompozycja kształtów i barw, pozwala skierować uwagę na własne, indywidualne potrzeby. W ten sposób wnętrze staje się niemal nieodłączną częścią osobowości.

0 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze