Folia termoizolacyjna: rodzaje, parametry, zastosowanie, cena

Folia termoizolacyjna
Folia termoizolacyjna

Folia termoizolacyjna jest doskonałym zastępstwem dla tradycyjnej wełny mineralnej. Dzięki niej możliwe jest utrzymanie pożądanej temperatury. Tego rodzaju maty montowane są najczęściej na poddaszach, czy też pod podłogą. Warto jednak wiedzieć, że zakres zastosowań jest o wiele szerszy.

Maty termoizolacyjne są coraz chętniej wybierane. Mogą one zastąpić nawet klasyczny styropian. Dużą ich zaletą jest relatywnie prosty i szybki montaż. Plusem jest również wysoka uniwersalność, a także korzystna cena. Wiele osób decyduje się na samodzielne ułożenie folii, co jeszcze bardziej obniża koszty. Poniżej przedstawiono wszystkie najważniejsze informacje dotyczące folii termoizolacyjnej.

Czym jest folia termoizolacyjna?

Czym jest folia termoizolacyjna?

Mata termoizolacyjna wyróżnia się wyjątkowo niską wagą, co z pewnością jest jej sporym atutem. Należy również podkreślić, że jest to tworzywo, które się nie pyli, co znacząco ułatwia montaż. Jest to zadanie o wiele prostsze, niż zamontowanie luźnej wełny mineralnej. Folia izolacyjna (zwana też potocznie matą izolacyjną) jest na tyle uniwersalna, że można stosować ją w wielu różnych miejscach. Bardzo często służy ona do ogrzewania poddaszy. Sprawdza się również w przypadku, gdy chcemy wykonać izolację podłogi. Na uwagę zasługuje fakt, że ten materiał może być stosowany również pod ogrzewanie podłogowe. Folia termoizolacyjna ma postać grubej pianki. Przestrzeń zajmowana przez powietrze ograniczona jest do minimum. To właśnie dlatego tworzywo to jest tak dobrym izolatorem.

Stopień przewodzenia cieplnego znajduje się na bardzo niskim poziomie. Każda mata pokryta jest tzw. ekranem, który stworzony jest z aluminium. Znajduje się on z dwóch stronach folii. Ich głównym zadaniem jest wyeliminowanie ryzyka odbijania promieniowania podczerwonego. Wszystko to sprawia, że w pomieszczeniu można utrzymać pożądaną temperaturę.

Warto wiedzieć, że fale podczerwone odpowiadają również za podnoszenie się temperatury w wnętrzu. Duża ilość promieniowania podczerwonego jest szczególnym problemem w letnich miesiącach. Poddasza wyeksponowane na słońce narażone są na gwałtowny wzrost temperatury wewnątrz budynku. Mata termoizolacyjna chroni również przed tym zjawiskiem. Można powiedzieć, że wewnętrzne folie termoizolacyjne działają ona na dwa sposoby. Latem chronią pomieszczenie przed nadmiernym nagrzaniem, natomiast zimą wspomagają efektywne magazynowanie ciepła. Dzięki temu nawet podczas najniższych mrozów pomieszczenie nie ulegnie wychłodzeniu. Wielką zaletą mat termoizolacyjnych jest ich prosta budowa. Pomimo tego wykazują one znakomite właściwości izolacyjne, a ich skuteczność znajduje się na porównywalnym poziomie, co wełny mineralnej lub styropianu. Stosując ten rodzaj folii możemy kompleksowo zabezpieczyć budynek przed niepożądanymi zjawiskami termicznymi. Zdecydowana większość osób decyduje się na nią, aby uchronić się przed nadmierną utratą ciepła.

Pamiętajmy, że im lepsza izolacja, tym mniejszy ubytek ciepła. Do ogrzania domu będziemy potrzebować o wiele mniej energii, niż w przypadku obiektów nieposiadających izolacji. Wszystko to przekłada się na niższe koszty związane z ogrzewaniem budynku. Wielu ekspertów twierdzi, że mata termoizolacyjna znacznie przewyższa swoją jakością wełnę mineralną. Przede wszystkim jest ona obustronnie ekranowana, co przekłada się na wysoką skuteczność izolacji. Ponadto jest ona bardzo lekka, dzięki czemu o wiele szybciej można ją zamontować. Nie stanowi ona dużego obciążenia dla konstrukcji budynku. Wełna mineralna jest o wiele cięższa. Wymaga ona również znacznie większej ilości przestrzeni, a ponadto jest ona narażona na oddziaływanie wilgoci. W przypadku maty termoizolacyjnej nie ma tego problemu. Folie termoizolacyjne wyprodukowane z pianki poliuretanowej mają ogromną ilość zastosowań. Z uwagi na swoje doskonałe parametry mogą być one wykorzystywane nie tylko do standardowego izolowania budynków. Folie termoizolacyjne nie wchłaniają wilgoci, a także minimalizują ryzyko osadzania się pary wodnej. Dzięki obustronnemu ekranowaniu niezawodnie odbijają fale ciepła, co przynosi ogromny komfort użytkowania budynku latem. Ciepło z otoczenia nie wpłynie negatywnie na temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Jest to istotne w miejscach mocno nasłonecznionych, ale nie tylko.

Rodzaje i parametry folii termoizolacyjnej

Rodzaje i parametry folii termoizolacyjnej

Warto wiedzieć, że folia termoizolacyjna występuje pod wieloma różnymi postaciami.

Bez trudu znajdziemy więc materiał, który będzie odpowiedni do naszych potrzeb i oczekiwań.

Wybór zależy głównie od przeznaczenia maty.

Wszystko zależy od tego, jaki obiekt będziemy poddawać izolacji.

Oczywistym jest to, że w niemal każdym przypadku folia musi posiadać zupełnie inne parametry.

Innego rodzaju będziemy potrzebować do izolacji dachu, a innego do izolacji drzwi.

Wybór jest na tyle szeroki, że dobór tworzywa powinien przebiec bezproblemowo.

Mata termoizolacyjna wysokotemperaturowa

Pierwszą grupą są maty termoizolacyjne wysokotemperaturowe, które zwane są również ceramicznymi.

Jest to tworzywo o wysokiej elastyczności, które może pracować nawet w najtrudniejszych warunkach.

Parametr ten pozytywnie wpływa również na prawidłowe rozmieszczenie oraz montaż maty.

Folie ceramiczne idealnie sprawdzają się podczas izolacji gorących powierzchni np. kominów.

Wyróżnia ich ponadprzeciętna wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia.

Niska przewodność cieplna zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa użytkowania.

Mata termoizolacyjna na poddasze

Mata termoizolacyjna na poddasze
Mata termoizolacyjna na poddasze

Drugą grupą są maty termoizolacyjne na poddasze. Z uwagi na to, że nie pracują one w tak ciężkich warunkach, ich parametry są nieco słabsze niż w poprzednim przypadku. Nie są one tak odporne, jak folie wysokotemperaturowe. Tego rodzaju maty wykonywane są z ognioodpornych włókien. Mogą być także wykorzystywane do izolacji wielu innych obiektów.

Folia termoizolacyjna samoprzylepna

Trzecią kategorią są samoprzylepne folie termoizolacyjne. Warstwa kleju umieszczona jest na spodniej części. Dzięki niej zamontowanie maty przebiega sprawnie i intuicyjnie. Do tego zadania nie potrzebujemy specjalnych narzędzi, czy też doświadczenia. Maty samoprzylepna cieszą się ogromnym zainteresowaniem właśnie z uwagi na niekłopotliwy montaż. Oczywiście matę możemy dociąć w taki sposób, aby spełniała ona nasze wymagania. Po wycięciu odklejamy warstwę ochronną, a następnie przyklejamy matę do dowolnej powierzchni. Jest to na tyle banalna czynność, że poradzi sobie z nią niemal każdy. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby wykonać tę pracę rzetelnie.

Samoprzylepne maty termoizolacyjne znakomicie sprawdzają się w przypadku niewielkich pomieszczeń lub takich, które wyróżniają się zróżnicowanymi wymiarami.

Najczęściej wybierane są one do izolacji poddaszy – błyskawicznie dotniemy folię do pożądanego kształtu.

W przypadku innych materiałów izolacyjnych nie jest to tak proste.

Trzeba również podkreślić, że folia jest w miejscu styku dokładnie zabezpieczona.

Nie trzeba więc obawiać się, że będą to obszary powodujące straty ciepła.

Pomimo tego, że izolacja składa się czasami z dużej ilości dociętych kawałków folii, to jest ona wyjątkowo szczelna oraz skuteczna.

Ponadto maty termoizolacyjne posiadają warstwę wykonaną z aluminium.

Dzięki temu ciepło zgromadzone wewnątrz budynku nie jet odprowadzane na zewnątrz.

Tak samo jest w odwrotnym przypadku – temperatura z otoczenia nie przenika do wnętrza.

Wszystko to sprawia, że możemy utrzymać wysoką jej stabilność.

Gdzie stosowane są folie termoizolacyjne?

Gdzie stosowane są folie termoizolacyjne
Gdzie stosowane są folie termoizolacyjne

Jak wyżej wspomniano, maty termoizolacyjne mają ogromną ilość zastosowań.

Dzięki temu, że jest to materiał o świetnych parametrach może być on wykorzystywany podczas izolacji cieplnej wielu różnych obiektów.

Najpopularniejszym zastosowaniem tego tworzywa jest oczywiście izolacja termiczna dachu.

Dzięki temu będzie on skutecznie odbijał fale ciepła z otoczenia.

Na rynku znajdziemy wiele produktów, które przystosowane są do tego rodzaju prac.

Sprzedawane są one w gotowych rolkach, co znacząco ułatwia montaż.

Warto wziąć pod uwagę folie termoizolacyjne samoprzylepna, jednak nie jest to jedyne dostępne rozwiązanie.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po standardową folię termoizolacyjną, która przyklejana jest na klej silikonowy.

Należy jednak liczyć się z tym, że montaż może być nieco trudniejszy.

Plusem jest to, że tego typu materiał izolacyjny jest zwykle nieco tańszy.

Folia termoizolacyjna jest w tym przypadku montowana po stronie zewnętrznej.

Omawiane maty genialne sprawdzają się, jako izolacja poddasza, ale też podłogi.

Mata termoizolacyjna może być montowana pod ogrzewanie podłogowe.

Na uwagę zasługuje również fakt, że folia, która ma niski współczynnik emisyjności stosowana jest również na okna (zastosowanie folii okiennej), czy też drzwi (m.in. drzwi balkonowe, bramy garażowe). Dzięki niej zwiększymy ich szczelność, a tym samym zmniejszają się straty ciepła.

Wypełnieniu ulegają miejsca styku, gdyż to właśnie tam zwykle przenika ciepło.

Dzieje się tak w przypadku źle dobranych drzwi lub okien, które nie posiadają wystarczającej szczelności.

Bywa również tak, że szczelność zmniejsza się wraz z upływem czasu.

Właśnie dlatego warto pomyśleć o dodatkowej izolacji, szczególnie w okresie zimowym.

Oczywiście tego typu folia może stanowić także ochronę szyb.

Obniża ona poziom nagrzania się pomieszczenia, co jest istotne w przypadku wnętrz narażonych na silne nasłonecznienie.

Maty termoizolacyjne wykorzystywane są nie tylko w domach.

Taka izolacja często wybierana jest przez przedsiębiorstwa produkcyjne, czy też przemysłowe.

Materiał ten może posłużyć np. do izolacji kanałów.

Sporym zainteresowaniem cieszą się oczywiście modele samoprzylepne.

Przedsiębiorstwa w różnorodnych branż decydują się na zastosowanie folii termoizolacyjnej z uwagi na niską wagę, a także powłokę aluminiową.

Interesującym jest, że folia może być również stosowana wewnątrz pojazdów.

Najczęściej wykorzystuje się maty o podwyższonej wytrzymałości, czyli wysokotemperaturowe.

Bez najmniejszego problemu przetrwają one nawet najbardziej ekstremalne warunki otoczenia.

Za ich pomocą zabezpiecza się delikatne elementy mechaniczne, które mogłyby ulec uszkodzeniu pod wpływem promieniowania cieplnego lub nagrzanego powietrza.

Dużym atutem jest to, że folię mona elastycznie kształtować, dzięki czemu w stu procentach dopasujemy ją do danej części.

Matę możemy dociąć do takiego rozmiaru, jaki będzie nam opowiadać.

Daje to ogromną swobodę jej użytkowania.

Folie termoizolacyjne najchętniej stosowane są w branży budowlanej.

Bez zarzutu sprawdza się ona, jako izolacja termiczna budynków.

Jest to niezbędne do tego, aby utrzymać w nich odpowiednią temperaturę.

Folia zamontowana pod panele, czy też inną podłogę skutecznie chronią przed oddawaniem ciepła.

Jest to izolacja niezwykle szczelna, która cechuje się dużą odpornością na warunki użytkowania.

Nie musimy więc obawiać się, że ulegnie ona uszkodzeniu z powodu normalnego użytkowania pomieszczeń.

Ile kosztuje folia termoizolacyjna?

Wiele osób obawia się tego, że cena folii termoizolacyjnej jest bardzo wysoka.

Nic bardziej mylnego.

Śmiało można ją porównać z tradycyjnymi materiałami izolacyjnymi.

Oczywiście wiele zależy od parametrów wybranej maty, a także jej producenta.

Należy jednak pamiętać, aby podczas wyboru nie kierować się wyłącznie niską ceną.

Jest to inwestycja na długie lata, a więc lepiej zainwestować nieco więcej gotówki i mieć pewność, że izolacja będzie skuteczna i długotrwała.

Cena maty termoizolacyjnej w dużej mierze generowana jest przez jej grubość.

Za folię o grubości 5 mm zapłacimy około 13 zł za metr kwadratowy.

Mowa tutaj o produkcie obustronnie ekranowanym (pianka pokryta z obu stron aluminium).

Oczywiście na rynku znajdziemy również maty o bardziej zaawansowanej konstrukcji.

Koszt zakupu będzie większy, jeśli folia została wzbogacona włóknem szklanym.

W takiej sytuacji zapłacimy około 23 zł za metr kwadratowy, różnica w cenie będzie więc odczuwalna.

Trzeba również wiedzieć, że istnieje możliwość zakupu gotowych kawałków folii okiennej, zamontowanej np. na szybę. W takim przypadku często zobaczymy cenę za metry bieżące folii okiennej.

Za matę o wymiarach około 160×150 cm zapłacimy mniej więcej 45 zł.

Koszt zakupu folii termoizolacyjnej znajduje się na optymalnym poziomie.

Należy wziąć pod uwagę jej znakomite działanie.

Metalizowana folia wielowarstwowa zniesie nawet bardzo ciężkie warunki użytkowania.

Pomimo tego, że jej grubość to zaledwie kilka lub kilkanaście milimetrów, jest ona bardzo trwała i odporna na wszelkie uszkodzenia.

Pozostaje niewzruszona na wilgoć i parę wodną.

Spełnia swoją rolę nie tylko w zimie, ale również w lecie.

Jest to materiał izolacyjny bardzo lekki, który można wykorzystać na wiele różnych sposobów.

Trzeba wspomnieć, że mata termoizolacyjna cechuje się wysoką wydajnością.

Jedna rolka tego materiału zastąpi mniej więcej 5 m2 styropianu, czy też wełny termoizolacyjnej.

Właśnie dlatego koszt końcowy wykonania izolacji może znajdować się na porównywalnym poziomie.

Na cenę ostateczną izolacji wpływa również to, w jaki sposób wykorzystamy matę termoizolacyjną.

Może ona stanowić podstawę izolacji lub być jednym z jej elementów.

Bardzo często materiał ten łączony jest z innymi tworzywami, tak aby uzyskać jeszcze lepsze efekty.

W przypadku okien dachowych oprócz folii można zastosować specjalną membranę dachową, która będzie stanowić uszczelnienie wewnętrznej części okna.

Nierzadko stosuje się także folie przeciwsłoneczne zewnętrzne, które jeszcze bardziej obniżają przewodzenie ciepła.

Jeśli chodzi o izolację dachu, to zwykle wykorzystywana jest folia paroizolacyjna. Jest to tworzywo, które nie magazynuje wilgoci. Zmniejsza to ryzyko pojawienia się pleśni, czy też grzybów.

Ten nowoczesny materiał izolacyjny zapobiega również skraplaniu się pary wodnej po zetknięciu z niską temperaturą. Przedłuża to żywotność konstrukcji drewnianych. To sprawdzona ochrona przed gniciem, czy też innymi uszkodzeniami. Należy wspomnieć, że jest to również izolacja przed niskimi temperaturami, czy też wiatrem.

Folia paroizolacyjna sprawdzi się nawet w przypadku najniższych mrozów.

Ciężko jest znaleźć materiał izolacyjny o tak wysokiej praktyczności, który można w zakupić w ekonomicznej cenie.

Folia termoizolacyjna na dach – montaż krok po kroku

Folia termoizolacyjna na dach - montaż krok po kroku

Izolacja dachu przy użyciu folii termoizolacyjnej, aby spełniała swoje zadanie, czyli ograniczała straty ciepła, musi odbywać się z dbałością i każdy detal. Oczywiście jest to zadanie dla tych, którzy posiadają doświadczenie w pracach budowlanych. Specyficzne warunki sprawiają, że nie poradzi sobie z tym osoba bez doświadczenia w montażu folii.

Sam montaż maty nie jest zbyt skomplikowany, więc z pewnością przebiegnie on sprawnie. Ważne jest to, aby starannie wykonać każdy etap montażu folii, tak aby zapobiec powstaniu kłopotliwych i kosztownych błędów.

  1. Montaż folii termoizolacyjnej na dach powinien rozpocząć się od okapu. Materiał powinniśmy układać równolegle do okapu. Warto wspomnieć o tym, że folia powinna pokryć również elementy blacharskie, które wchodzą w skład rynny. Woda będzie spływać po folii, tak więc istotne jest to, aby zabezpieczyć wszelkie obszary, gdzie mogłaby ona przeniknąć. Przed montażem pierwszego kawałka folii powinniśmy upewnić się, że robimy to z prawidłowej strony. Najczęściej układamy matę napisami do góry, jednak musimy sprawdzić, czy jest to prawidłowa technika.
  2. Wstępne mocowanie folii. Folię możemy przymocować wstępnie za pomocą zszywek. Doświadczone osoby nie potrzebują takiego wsparcia, jednak podczas samodzielnego montażu może uchronić nas to przed poważnymi błędami. Możemy w tym celu użyć specjalnego pistoletu do zszywek. W przypadku, gdy przerwaliśmy folię możemy skorzystać z profesjonalnej taśmy, która przystosowana jest do konkretnego rodzaju izolacji. Dzięki niej naprawimy przerwany obszar maty.
  3. Układanie folii. Warto pamiętać, że folię termoizolacyjną układa się na zakład. Jego szerokość wynosi zwykle około 10-15 cm. Górny kawałek folii układamy pod dolny. Konsekwentnie trzymajmy się tej metody, gdyż tylko wtedy zagwarantujemy sobie pełną szczelność izolacji. Kawałki folii możemy połączyć ze sobą taśmą. Takie zabezpieczenie łączenia da sto procent pewności, że ciepło nie będzie przenikać przez styki. Nie jest to etap obowiązkowy, jednak wiele osób zabezpiecza w taki sposób izolację.
  4. Łączenia pionowe. Ogranicz do minimum łączenia pionowe, jeśli jednak zachodzi konieczność ich wykonania, to należy pamiętać o tym, aby dokładnie zabezpieczyć miejsce łączenia. Krawędzie maty powinny zostać wywinięte i przytwierdzone za pomocą zszywek. Łączenie to powinno mieć miejsce na krokwiach.
  5. Okolice komina. Układając folię termoizolacyjną w okolicach komina należy odpowiednio zabezpieczyć jej brzegi. W pierwszej kolejności matę tniemy na krzyż. Otrzymane kawałki foli wywijane są na komin, a następnie przycinane do długości około 20 cm. Trzeba również ograniczyć do minimum ryzyko przedostania się wody pod pokrycie. Mata powinna zostać nacięta pod niedużym kątem, a następnie zamocowana do łat.
  6. Kosz. Szczególną uwagę warto poświęcić na kosz, który jest wyjątkowo narażony na przedostanie się wody. Warto zastosować dodatkowy pas maty termoizolacyjnej, co uchroni tworzoną izolację przed przeciekaniem. Powinien on został ułożony równolegle do kosza. Oczywiście podczas łączenia kawałków folii również wykonuje się zakład (około 15-20 cm).
  7. Układanie folii przy kalenicy. Wysokiej klasy folie termoizolacyjną nie układa się do samej kalenicy. Układanie maty należy zakończyć na około 5 cm przed tym elementem konstrukcji. Jeśli jednak zdecydujemy się na przerzucenie folii przez kalenicę, to pamiętajmy o tym, że musi ona zostać nacięta.
  8. Pokrycie folią ściany szczytowej. Ściana szczytowa również powinna zostać pokryta folią termoizolacyjną. Mowa tutaj o obszarze, który nie jest wyeksponowany na promieniowanie UV. Układania izolacji nie powinniśmy kończyć na skrajnej krokwi. Wszystko zależy od konstrukcji dachu.
  9. Łączenie kawałków folii na grzbiecie dachu. Łączenie kawałków folii na grzbiecie dachu jest dość trudne. Oczywiście można wykonać to na tradycyjny zakład, jednak osoby nieposiadające doświadczenia mogą mieć z tym problemem . Dobrym rozwiązaniem jest więc zastosowanie dodatkowego pasa, który ułożymy na grzbiecie.
  10. Otwory na antenę, komin wentylacyjny, itp. Podczas układania foli trzeba pomyśleć o tym, w którym miejscu będą znajdować się otwory na m.in. antenę, czy też komin wentylacyjny. Otwór powinien mieć kształt litery H, która zwęża się ku dołowi. Oczywiście brzegi wykonanego nacięcia należy przytwierdzić do podłoża.

Ile kosztuje folia?

Za folię o grubości 5 mm zapłacimy około 13 zł/m2. Za matę o wymiarach około 160×150 cm zapłacimy mniej więcej 45 zł.

Gdzie warto stosować folię termoizolacyjną?

Najpopularniejszym zastosowaniem folii jest izolacja termiczna dachu, stosowana jest również na okna, czy też drzwi.

Jak układać folię termoizolacyjną?

Folię termoizolacyjną układa się na zakład. Jego szerokość wynosi zwykle około 10-15 cm. Podczas montażu folii górny kawałek układamy pod dolny.

4 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze