Maszyny budowlane najważniejsze podczas budowy domu

Maszyny budowlane
Maszyny budowlane: kupić czy wynająć maszyny budowlane?

Teoretycznie większość prac budowlanych można wykonać ręcznie, jednak warto sobie przyspieszyć i ułatwić budowę domu za pomocą profesjonalnych maszyn budowlanych. Szczególnie przy budowie w systemie gospodarczym należy zadbać o odpowiednie wyposażenie. Sprawdźmy więc, jakie podstawowe maszyny budowlane przydają się podczas stawiania wymarzonego domu.

Jakie maszyny budowlane są niezbędne przy budowie domu?

Jakie maszyny budowlane są niezbędne przy budowie domu?
Jakie maszyny budowlane są niezbędne przy budowie domu?

Podczas realizacji projektu domu przydaje się konkretny sprzęt budowlany, który nie tylko przyspiesza, ale i usprawnia cały proces budowy domu jednorodzinnego. Pozwala też na bardziej komfortowe warunki pracy na budowie.

Roboty ziemne: jakich maszyn budowlanych będziemy potrzebować

Roboty ziemne
Roboty ziemne: jakich maszyn budowlanych będziemy potrzebować

Podstawowe maszyny stosowane na tym etapie budowy to:

 • koparka,
 • ładowarka,
 • spycharka,
 • wywrotka.

Można oczywiście zdecydować się na uniwersalną koparkoładowarkę. Podstawowe maszyny stosowane do zagęszczenia i ubicia podłoża to walce lub mniejsze zagęszczarki. Nie oznacza to, że korzysta się z każdej wymienionej maszyny budowlanej – wiele zależy od rodzaju terenu, ale także od rodzaju materiału, z którego buduje się dom i pod tym kątem należy dokonać wyboru.

Koparka na placu budowy

W zasadzie nie można sobie wyobrazić żadnego placu budowy bez koparki, która jest wręcz niezbędna na etapie wykonania wykopu pod fundament, ale także wykopu pod szambo, kanalizację czy też pod budowę stawu lub basenu. Owszem, można też wynająć kilka osób, które zamiast maszyny wykonają to za pomocą łopat i szpadli, ale niekoniecznie będzie to opłacalne. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że do prac ziemnych niezbędne jest odpowiednie przygotowanie, fachowość oraz pełne zaangażowanie osoby nadzorującej, a to automatycznie przekłada się na wysoką cenę. Ponadto dochodzą koszty ubezpieczenia pracowników, podatek i ZUS.

Wynajem koparki wyjątkowo się opłaca, ponieważ prace trwają naprawdę krótko. Wierzchnią warstwę gruntu, czyli humus, można zdjąć już w dwie-trzy godziny, a wykonanie wykopu pod fundamenty zajmie nie więcej niż dwa dni, a często robi się to w ciągu jednego dnia. Praca jest szybka, ale i wygodna. Ziemię od razu można ładować na wywrotkę i wywozić z placu budowy. Nie trzeba jej składować w jedno miejsce za pomocą taczek, jak to się dzieje przy pracach ręcznych. Nie wolno jednak zapominać, że niektóre fragmenty wykopów wymagają wykonania ręcznego – przede wszystkim w gruncie piaszczystym, ale nie tylko. Chodzi o to, aby na budowie uniknąć poruszenia gruntu rodzimego stykającego się z fundamentem.

Każda koparka składa się z podwozia, a więc zespołu nośnego oraz nadwozia z silnikiem, urządzeniami sterującymi i kabiną operatora. Na placu budowy domu raczej nie wykorzystuje się koparek pracujących w cyklu ciągłym, które posiadają kilka naczyń urabiających, aby poszczególne etapy pracy można było wykonywać bez żadnej przerwy. Zdecydowanie powszechniejsza jest koparka pracująca w cyklu przerywanym wyposażona w jedno naczynie urabiające. Tego typu maszyny budowlane przenoszą naczynie z urobkiem, opróżniają je, a następnie powracają do pierwotnej pozycji pracy.

W zależności od osprzętu roboczego mamy do czynienia z:

 • Koparkami przedsiębiernymi, które pracują na dnie wykopu; to maszyny, które sprawdzają się szczególnie przy wykopach mających dużą objętość.
 • Koparkami podsiębiernymi, które nie zjeżdżają do wykopu i pracują na jego górnej krawędzi. Te maszyny są idealne przy niewielkiej powierzchni działki, a także, kiedy nie ma możliwości wprowadzenia maszyny na dno wykopu.
 • Koparkami chwytakowymi, które nadają się do wykonywania wykopów głębokich, ale o stosunkowo niewielkiej średnicy. Będą to np. wykopy pod studnię albo mały staw.
 • Koparkami zbierakowymi, które mają charakter bardzo uniwersalny i stąd tak często wykorzystuje się je przy stawianiu domu. Takie maszyny doskonale sprawdzają się przy robieniu wykopów zarówno na małych, jak i dużych przestrzeniach, a także wyjątkowo wąskich wykopów pod instalację wodną, czy instalację elektryczną. Tego typu koparki są wyposażone w zbierak wleczony na linie, który odspaja grunt pod wpływem własnego ciężaru oraz siły naciągu liny. Zasięg ramienia wynosi do 20 m, a pojemność zbieraka do 2 m3.
 • Minikoparkami, które również chętnie stosowane są przez Inwestorów indywidualnych. Te maszyny bez problemu pracują na budowie nawet w trudno dostępnych miejscach, gdzie cięższe i większe maszyny nie mają zastosowania.

W przypadku wyboru określonej koparki należy też zwrócić uwagę na rodzaj podwozia, ponieważ maszyny kołowe sprawdzą się wyłącznie na utwardzonej powierzchni. Jeżeli teren jest dość grząski, gdzie brak jest utwardzonej powierzchni, niezbędne jest skorzystanie na budowie z koparek gąsienicowych.

Ładowarka – rodzaje 

W pracach ziemnych podczas budowy domu można również skorzystać z ładowarki, która ma zastosowanie szczególnie w porządkowaniu terenu. Ładowarkę wykorzystuje się też do wybierania gruntu, załadunku i przewozu urobku na bliskie odległości bądź przenosząc ciężkie materiały budowlane. Nadaje się nawet do niewielkich wyburzeń. Do wyboru są maszyny kołowe i gąsienicowe, a najbardziej popularne okazują się ładowarki z załadowczym osprzętem w formie łyżki z zębami. Jeżeli na placu budowy znajduje się dużo kamieni, to należy zdecydować się na osprzęt w postaci ażurowej łyżki. Z kolei ładowarka wyposażona w wiertnicę jest idealnym urządzeniem do wykonania odwiertów pod słupy. Na delikatnym gruncie, w miejscach trudno dostępnych albo podczas przygotowania terenu ogrodu warto skorzystać z miniładowarki, która nie wywiera dużego nacisku na osie, a tym samym nie niszczy podłoża. Miniładowarki to maszyny, które mają małą masę – niektóre modele jedynie 1500 kg, a ponadto niewielkie wymiary. Wysokość tych maszyn wynosi około 2 m, a długość 3 m razem z szuflą.

Koparko ładowarka

Koparkoładowarka
Koparko ładowarka

Koparko ładowarki to świetna alternatywa dla koparki ze względu na swój bardzo uniwersalny charakter – pełni jednocześnie funkcję koparki i ładowarki. Do wyboru są maszyny budowlane kołowe i gąsienicowe, a podstawę konstrukcji stanowi tzw. buda, którą jest często traktor. Ich zastosowanie jest nieocenione nie tylko przy wykonywaniu wykopów, doskonale sprawdzają się do profilowania terenu. Koparko ładowarki można nawet wykorzystać do karczowania krzewów.

Koparko ładowarkę wyposaża się w dowolny osprzęt, w zależności od zapotrzebowania. Może to być wielofunkcyjna łyżka wyposażona w widły bądź w ostrza, ale również łyżka do skarpowania czy też widły paletowe. Na placu budowy domu jednorodzinnego czasami trzeba przenieść ciężkie materiały i wtedy koparko ładowarka z widłami paletowymi idealnie się sprawdzi. Osprzęt łatwo wymienić, a to dzięki szybkozłączom koparkowym oraz hydraulicznym szybkozłączom ładowarkowym.

Wywrotka do wywozu ziemi lub gruzu

Te samochody samowyładowcze są niezbędne na każdym placu budowy, aby wywieźć ziemię i gruz albo też dostarczyć materiały np. lepszej jakości ziemię ogrodową. Podczas budowy garażu albo oczka wodnego sprawdzą się wywrotki najmniejsze o wadze 3,5-18 ton, które mogą przewieźć maksymalnie 10 ton ładunku.

Przy budowie domu może zachodzić konieczność skorzystania z większego modelu 3-osiowego, dzięki czemu zaoszczędzi się na ilości kursów, ponieważ jego ładowność wynosi kilkanaście ton.

Na trudnym terenie sprawdzą się zaś wywrotki 4-osiowe o ładowności 17-20 ton bądź ciągnik siodłowy z naczepą samowyładowczą o ładowności aż 29 ton.

Spycharka: niezbędna maszyna do robót ziemnych

Ta maszyna budowlana również służy do wykonywania różnego rodzaju robót ziemnych, a przede wszystkim przydaje się przy wykonywaniu:

 • nasypów,
 • wszelkiego rodzaju wykopów,
 • niwelowaniu i profilowaniu terenu oraz jego plantowaniu.

Spycharkę można też wykorzystać do karczowania krzewów i drzew.

Praca spycharki polega zaś na odspajaniu lemieszem gruntu od podłoża i przesuwaniu urobku na niewielkie odległości bezpośrednio po podłożu.

Każda spycharka składa się z ciągnika i osprzętu, czyli układu zawieszenia ze sterowaniem, a także lemiesza.

Na budowach wykorzystuje się maszyny kołowe lub gąsienicowe.

W zależności od potrzeb można też zdecydować się na spycharko-zrywarkę z osprzętem zrywarkowym albo spycharko-ładowarkę z osprzętem ładowarkowym. Co ważne, taki dodatkowy osprzęt spycharek stosuje się również w innych maszynach budowlanych np. koparce łyżkowej.

Maszyny budowlane stosowane do zagęszczenia gruntów

Walec

Ta maszyna budowlana służy do zagęszczania gruntów podczas robót ziemnych i przygotowania ich do dalszych etapów prac.

Każdy walec składa się z:

 • ramy,
 • wałów,
 • obudowy,
 • silnika,
 • układu sterowania,
 • mechanizmu związanego z pracą wałów.

W przypadku konieczności uzyskania gładkiej i równej powierzchni przy stosunkowo niewielkiej głębokości zagęszczenia sprawdzą się modele walców statycznych. Idealne są do zagęszczania gruntów spoistych i górnych warstw nasypów. Praktycznie do każdego rodzaju gruntu nadają się zaś walce wibracyjne, które charakteryzują się naprawdę dużą efektywnością zagęszczania, a przy tym są dość lekkie.

Zagęszczarka: ubicie nawierzchni

Na placu budowy domu jednorodzinnego dość często stosuje się zagęszczarki, dzięki którym można w odpowiedni sposób i skutecznie ubić w zasadzie każdy rodzaj gruntu w celu uzyskania idealnie gładkiej nawierzchni.

Zagęszczanie następuje w wyniku procesu wibrowania. Zagęszcza się nie tylko ziemię i piasek, ale także beton. To wprost idealny sprzęt budowlany do przygotowania terenu przed ułożeniem kostki brukowej czy ścieżek ogrodowych. Zagęszczarka jest niezastąpiona w dość trudno dostępnych miejscach.

Najważniejszym elementem każdej zagęszczarki jest płyta metalowa napędzana za pomocą silnika elektrycznego lub spalinowego. Płyta tych maszyn odbija się od podłoża, które w ten sposób zostaje zagęszczone.

Bardziej intensywne w działaniu okazują się modele wibracyjne, ale również zagęszczarki płytowe spokojnie sprawdzą się na placu budowy domu jednorodzinnego. Na pewno są mniej wymagające w działaniu i lżejsze, ponieważ ich waga nie przekracza 100 kg. Z taką zagęszczarką poradzi sobie nawet amator.

Przy wyborze odpowiedniej zagęszczarki należy jednak uwzględnić rodzaj podłoża – czasami na budowie trzeba użyć maszyn większej mocy i głębokości zagęszczania.

Maszyny budowlane stosowane podczas prac budowlanych i instalacyjnych

Budowa i prace instalacyjne
Maszyny budowlane stosowane podczas budowy i prac instalacyjnych

Na tym etapie wykorzystuje się przede wszystkim mniejsze sprzęty budowlane oraz różnego rodzaju elektronarzędzia.

Konieczna jest przede wszystkim betoniarka, ale również przydaje się zagęszczarka.

Trudno także o komfort pracy bez elektronarzędzi, jak:

Bardzo przydatny bywa agregat prądotwórczy.

Betoniarka: pojemność bębna

Podczas budowy domu jednorodzinnego niezbędna jest betoniarka, którą dobiera się zależnie od ilości osób pracujących. W przypadku dwóch osób spokojnie wystarczy model o pojemności 130 l – łatwo urobić dwie taczki zaprawy betonowej. Jeżeli pracuje większa ilość robotników, to i betoniarka powinna być mieć większą pojemność, aby nie spadła wydajność pracy.

W takiej sytuacji należy rozważyć wynajem betoniarki z grubej blachy o pojemności 150-300 l i wtedy nikt nie będzie zmuszony do czekania na kolejną porcję zaprawy. Jeżeli do wykonania są jedynie drobne prace przydomowe, to wystarczy mała betoniarka o pojemności około 80 l.

Przy wyborze trzeba zwrócić uwagę, że pojemność całkowita oznacza pojemność całego bębna, a bardziej istotna jest pojemność zasypowa informująca o tym, ile będzie można wymieszać zaprawy w bębnie.

Ważna jest także moc silnika. W przypadku pojemności bębna powyżej 100 l i mocy silnika poniżej 0,50 kW należy liczyć się z koniecznością wstępnego rozruchu z pustym bębnem, a to automatycznie wydłuża czas pracy.

Agregat prądotwórczy

Agregat prądotwórczy
Agregat prądotwórczy

To wyjątkowo przydatny i często wykorzystywany sprzęt budowlany, który w dużym stopniu ułatwia realizację całej inwestycji. Agregat należy do grupy maszyn, które stosuje się praktycznie na każdym etapie budowy domu, a jego zadaniem jest uniezależnienie prac od stałych dostaw prądu.

Na wynajem agregatu prądotwórczego decydują się przede wszystkim inwestorzy budujący w miejscach szczególnie narażonych na przerwy w zasilaniu energetycznym. To powodowałoby przestoje w pracach i wydłużało czas realizacji inwestycji.

Prace wykończeniowe

O ile większość inwestorów kupuje poszczególne akcesoria do malowania, to już raczej rzadko decyduje się na nabycie odkurzacza budowlanego czy profesjonalnej zamiatarki.

Maszyny budowlane – wynajem

Wynajem maszyn budowlanych
Wynajem maszyn budowlanych

Do budowy domu jednorodzinnego nikt nie będzie specjalnie kupował drogiego sprzętu budowlanego. Nawet koszt zakupu maszyny używanej jest na tyle wysoki, że po prostu jest to nieopłacalne, a ponadto po zakończeniu prac nie ma żadnej zasadności posiadania własnej koparki czy betoniarki (chyba że ktoś planuje otwarcie wypożyczalni maszyn budowlanych).

Na szczęście można skorzystać z wynajmu maszyn budowlanych, ponieważ we wszystkich regionach naszego kraju działają tego typu wypożyczalnie. Nie powinno być większych problemów z szybkim skorzystaniem z oferty w przypadku drobniejszego sprzętu wykorzystywanego na budowie, jak młot pneumatyczny, betoniarka czy cykliniarka. Wystarczy w zasadzie podpisać umowę i wpłacić stosowną opłatę kaucyjną, aby wypożyczyć najbardziej potrzebne narzędzia. Jednak warto wcześniej zorientować się, czy potrzebne większe maszyny, jak koparki bądź wywrotki nie są zarezerwowane przez kogoś innego na konkretny termin, który i nam najbardziej odpowiada.

W każdym większym mieście działa jednak co najmniej kilka firm zajmujących się wynajmem maszyn budowlanych.

Przy wynajmie kluczowe okazuje się dobre rozplanowanie wszystkich prac. Trzeba pamiętać, że płaci się za każdy dzień użytkowania maszyn i dlatego wynajem np. betoniarki, jeżeli jeszcze nie przystąpiło się do wykopu fundamentów po prostu mija się z celem.

Ostateczny koszt wypożyczenia maszyn jest uzależniony od regionu kraju, terminu wynajmu, a także specyfiki sprzętu. Stawki za wynajem maszyn w poszczególnych wypożyczalniach mogą się różnić, więc dobrze przeanalizować cenniki więcej niż jednego usługodawcy lokalnego, aby wybrać ofertę najkorzystniejszą. Oczywiście najwyższe ceny będą w największych miastach.

Warto przy tym pamiętać, że często relatywnie bardziej opłacalny okazuje się wynajem maszyn np. na tydzień niż na jeden dzień. Jeżeli więc uda się dogadać po sąsiedzku, to koszty wynajmu można obniżyć.

Niektóre wypożyczalnie wprowadzają limit przejechanych kilometrów albo też dają do wyboru opcję bez limitu, która ma trochę wyższą cenę. To są kwestie, na które na pewno należy zwrócić uwagę.

Każda wypożyczalnia maszyn budowlanych i elektronarzędzi wprowadza opłatę kaucyjną, która może mieć różną wysokość, zależnie od rodzaju i specyfiki wypożyczanego sprzętu. Jest to jednak doskonały pomysł na zaoszczędzenie funduszy prywatnego Inwestora.

Jak przedstawiają się koszty?

W przypadku koparki koszt wynajmu dobowego wynosi 390 – 440 zł. Najniższe ceny są na Lubelszczyźnie, Podlasiu i w województwie Świętokrzyskim. Podobnie kształtują się ceny dla koparkoładowarek czy ładowarek.

Wywrotka 2-osiowa to koszt około 400 zł, ale przy 3-osiowej i 4-osiowej cena wzrasta nawet do 500 zł.

Wynajem walca to około 300-450 zł za dobę.

Betoniarki bębnowe o pojemności zasypowej 100 – 150 l można wypożyczyć za 30 – 60 zł za dobę, a do tego jeszcze należy doliczyć kaucję w wysokości 250 – 500 zł.

Agregaty prądotwórcze o mocy 6 – 6,5 kW są dostępne za 50 – 120 zł za urządzenia jednofazowe.

Agregaty trójfazowe są droższe w wynajmie i doba wynajmu tych maszyn można oznaczać wydatek około 150 – 180 zł. Wysokość kaucji zależy zaś od specyfiki sprzętu i wynosi 500 – 900 zł.

Najpopularniejsze zagęszczarki o sile odśrodkowej 31 – 38 Nm można wynająć za 65 – 150 zł za dobę, a kaucja to 350 – 500 zł.

Wypożyczalnie maszyn budowlanych oferują również możliwość wynajmu elektronarzędzi, które przydają się na budowach lub podczas bądź remontu domu.

Koszt wynajmu standardowych spawarek typu MIG MAT wynosi 25 – 60 zł przy kaucji 350 – 550 zł.

Klienci indywidualni często też wypożyczają wiertarki sieciowe z udarem bądź specjalistyczne młotowiertarki Ø35 do Ø 50, to oznacza wydatek 30 – 60 zł za tę pierwszą oraz 40 – 80 zł za drugą.

Kaucja zaś to 200 – 500 zł.

Jedno jest pewne – zakup nowych maszyn budowlanych okazałby się zbyt wysoki dla prywatnego Inwestora, który buduje swój dom. Z kolei zakup używanych maszyn budowlanych jest obarczony większym ryzykiem, że sprzęt odmówi posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. Zresztą cenowo też nie przedstawia się to korzystnie.

Wynajem maszyny budowlanej to duże oszczędności. Za kilka dni wypożyczenia maszyn budowlanych płaci się znikomy odsetek ceny nowego sprzętu.

Warto również pamiętać, że wszystkie maszyny budowlane oddane do wynajmu mają pełne ubezpieczenie, a to przecież byłby dodatkowy i niemały wydatek przy zakupie nowych bądź używanych maszyn budowlanych.

Maszyny budowlane wynajmuje się razem z operatorem (jeżeli jest taka konieczność), a podatki, amortyzacja, ubezpieczenie operatora np. koparki, a także koszty paliwa zostają wliczone w cenę wynajmu.

Należy jedynie się upewnić, czy nie trzeba dopłacić za dojazd maszyn budowlanych, co może mieć miejsce w razie niewielkiego zakresu prac albo dużej odległości pomiędzy miejscem wypożyczalni maszyn budowlanych a terenem budowy.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Dora

Super wpis