Grzejnik olejowy to jeden z elementów przenośnego ogrzewania domu. Sprawdza się szczególnie wtedy, gdy obok nieruchomości znajduje się garaż, spiżarnia lub zewnętrzna kuchnia letnia. Wtedy dobór mobilnego ogrzewania może być zbawienny dla użytkowników. Niestety, nie zawsze da się odpowiednio docieplić strych, ocieplić garaż, a tym bardziej kuchnię na zewnątrz. Mając pokój od strony północnej, też nie zawsze jest to możliwe. Są domy, gdzie pokoje zostały niekorzystnie rozmieszczone dla ogrzewania i zimą panują w nich niskie temperatury, nocą może to być tylko 14 stopni C.
Niedogrzany pokój, warsztat, czy poddasze przestaje być problemem, ponieważ do dyspozycji są łatwo dostępne, przenośne grzejniki olejowe. Jest to idealne rozwiązanie na szybkie podwyższenie temperatury w pomieszczeniach podczas chłodnych dni.
Do wyboru jest wiele różnorodnych urządzeń, które można spotkać w sklepach. Każde z nich charakteryzuje się innymi właściwościami. Ważne jest, aby wybierać urządzenia, które odpowiadają naszym potrzebom i preferencjom.
Rozważając kupno grzałki, trzeba wziąć pod uwagę wielkość ocieplanego pomieszczenia, bezpieczeństwo użytkowania oraz estetykę. Bez tego się nie obędzie.
Chcąc korzystać z piecyka w domu, ważne jest, aby miał stylowy wygląd. W warsztacie, suszarni, na strychu liczą się względy praktyczne, takie jak szybkość oddawania ciepła i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Bezpieczeństwo to przede wszystkim minimalne ryzyko przewrócenia, pożaru czy w przypadku piecyków gazowych– otrucia ulatniającym się gazem.
Ogrzewanie przenośne winno być ekonomicznym rozwiązaniem mającym niskie koszty eksploatacji. Należy pamiętać, że jest to jedynie dodatkowe źródło ciepła i nie powinno być traktowane jak podstawowe.
Wyróżnia się wiele rodzajów przenośnych grzejników, podział uzależniony jest głównie od źródła ciepła. Dzisiaj przenośne ogrzewanie jest łatwo dostępne i za niewielkie pieniądze można je dostać w większości sklepów budowlanych. Dlatego też jest tak chętnie wybierane przez konsumentów.
Grzejnik olejowy rodzaje
Grzejniki dzieli się w zależności od źródła ciepła. Są to:
Grzejniki elektryczne | Wśród nich najpopularniejszymi są termowentylatory, konwektory, piecyki wyposażone w grzałkę ceramiczną, promienniki, nagrzewnice i lampy grzewcze |
Piecyki gazowe | Źródłem ciepła jest gaz, podczas ich stosowania należy pamiętać, aby pomieszczenie wentylować, a także dodatkowo zainstalować czujniki dymu i tlenku węgla. Wyróżnia się grzejniki na podbłękit, na podczerwień (wyposażone w palnik ceramiczny), z katalizatorem, są także nagrzewnice gazowe, |
Grzejniki olejowe | Grzejniki olejowe mogą być zasilane zarówno elektrycznie, jak i gazowo |
Grzejniki koksowe lub naftowe | Dużo rzadziej wybierane niż te wcześniej wymienione. |
W każdym podpunkcie znajdują się różnorodne urządzenia, które mają jedynie wspólny sposób wytwarzania ciepła. Poza tym różni je wielkość, kształt, wydajność, sposób działania czy montażu (mogą być wolnostojące, wiszące, montowane na ścianie).
Grzejniki elektryczne
Urządzenia na prąd są najczęściej stosowanymi dodatkowymi źródłami ogrzewania w domu. Nie jest to łatwy wybór, ponieważ dostępnych jest ich wiele. Do wyboru są:
- grzejniki olejowe,
- termowentylatory,
- konwektory,
- piecyki ceramiczne,
- promienniki panelowe,
- lampy grzewcze.
W zależności od specyfiki urządzeń najczęściej stosowne są do docieplenia pokoi mieszkalnych i dodatkowych pomieszczeń w domach jednorodzinnych. Montaż tego typu grzejników jest bardzo łatwy. Należy podłączyć je do stałej sieci instalacji elektrycznej za pomocą przewodu doprowadzającego do puszki instalacyjnej. Urządzenie stawia się na podłodze lub zawiesza na ścianie.
Grzejniki olejowe
Grzejniki olejowe będą przedmiotem tego artykułu. Grzejniki olejowe to akcesoria niezwykle proste w obsłudze, działają poprzez ogrzanie oleju krążącego wewnątrz.
Niestety, grzejniki olejowe nagrzewają się dosyć długo, co jest na wstępie już istotną wadą, w porównaniu do innych, dostępnych grzejników elektrycznych. Pomimo tego grzejniki olejowe pozostają przez dłuższy czas ciepłe, nawet gdy zostaną odłączone od energii. Grzejniki olejowe są całkowicie bezpieczne, można je używać przez dłuższy czas, nawet całą dobę.
Termowentylatory
Powszechnie mówiąc, termokonwektory to szeroko stosowane farelki. Stanowią całkowite przeciwieństwo grzejników olejowych, ponieważ zaczynają grzać od razu po włączenie i kończą, gdy zostaną wyłączone.
Termowentylatory nie nagrzewają się, czas oczekiwania na żądaną temperaturę jest bardzo krótki. W ich budowie źródłem ciepła jest spiralna grzałka elektryczna generująca ciepłe powietrze, na którą nawiewa powietrze generowane przez wiatrak. Stąd też tak szybkie wydzielanie się ciepła.
Farelki nie są rozwiązaniem na stałe w docieplaniu mieszkań, a jedynie traktuje się je jako rozwiązanie chwilowe. To idealne rozwiązanie do ogrzewania małych pomieszczeń.
Dużym plusem są ich rozmiary. Często ważą nie więcej niż 2-3 kg, przez co są bardzo mobilne. Mogą być używane na zewnątrz pod zadaszeniem, w warsztatach, na poddaszu.
Kolejną ich zaletą jest możliwość ukierunkowania strumienia powietrza. Nawiew można skierować w jedno miejsce. Latem po wyłączeniu ogrzewania działają jak wentylator.
Niestety ich wadą jest mocne wysuszanie powietrza. Nie można ich stosować, gdy w domu są alergicy. Natomiast są szeroko stosowane do łazienek, lecz nie każdy model ma taką funkcję. Zawsze podana jest informacja na temat tego, czy można je stosować w pomieszczeniach o dużej wilgotności.
Konwektory
Konwektory to grzejniki wykorzystujące prawa fizyki, tzw. konwekcję. Wewnątrz obudowy umieszczona jest elektryczna grzałka. Przepływ powietrza odbywa się pionowo- ogrzane powietrze wędruje do góry, zimne zaś jest zasysane w miejsce od dołu.
Urządzenia te bardzo szybko ogrzewają pomieszczenia, mają wysoką wydajność. Po wyłączeniu- od razu ostygają, nie pozostają gorące.
Jakość ogrzanego powietrza uzależniona jest od rodzaju zainstalowanej grzałki. Te z grzałkami igłowymi mocno wysuszają powietrze, co więcej, spalają kurz. Przez to może się wydzielać nieprzyjemny zapach. Konwektory wyposażone w grzałki aluminiowe zaś nie wysuszają i nie wpływają na jakość powietrza.
Piecyki ceramiczne
W tym przypadku rolę grzałki zastępują płytki ceramiczne. Nagrzewają się bardzo szybko, a także długo utrzymują ciepło.
Są bardzo wydajne, ocieplają nawet duże pomieszczenia w zaledwie kilka minut. Stosowane szczególnie w domach jednorodzinnych, ze względu na swój unikalny design. Stanowią nie tylko praktyczne urządzenie, ale i ozdobę. Lekko wysuszają powietrze, jednak nie w takim stopniu jak konwektory. Rozmiarami przypominają popularne farelki, jednak są od nich dużo trwalsze.
Radiatory
Są to najnowsze grzejniki przenośne. Wykorzystują zjawisko konwekcji.
Nagrzewają się całą powierzchnią, równomiernie oddając promieniowanie cieplne na całe pomieszczenie, a nie tylko w pionie. Tego typu ogrzewanie jest najbardziej zbliżone do centralnego ogrzewania wodnego. Radiatory cechują się dużą wydajnością, dlatego bez problemu zastępują tradycyjne grzejniki.
Promienniki panelowe
Promienniki panelowe to urządzenia, które korzystają ze zjawisk zaobserwowanych w naturze. Element grzewczy emituje ciepło, które rozchodzi się promieniście, obejmując całą powierzchnię mieszkania. Promienniki panelowe nie emitują światła, a ogrzewania zbliżone jest do naturalnego.
Co więcej, grzejnik panelowy nie ogrzewa samego powietrza, tylko powierzchnie. Oddziałuje bezpośrednio na obiekt, na który trafia, czyli ściany, podłogę, meble.
Powietrze jest ogrzewane pośrednio, poprzez oddawanie ciepła przez poszczególne obiekty, dlatego też nie zostaje wysuszone.
Chcąc mieć optymalne rozwiązanie w swoim domu- warto połączyć dwie technologie w jedną, a mianowicie promiennik i konwektor. Z tego względu, że po ich włączeniu nagrzewane są powierzchnie, na które pada promieniowanie, a dodatkowo ogrzewane jest samo powietrze krążące w pomieszczeniu.
Lampy grzewcze
Lampy grzewcze to inaczej krótkofalowe promienniki ciepła, nazywane promiennikami podczerwieni.
Są to lampy, które emitują fale poniżej pułapu widzialnego czerwonego obszaru światła. Tak samo, jak w przypadku promienników nie jest ogrzewane powietrze, a bezpośrednio obiekty, na które to światło pada. Dlatego też to źródło ciepła szeroko wykorzystywane jest na świeżym powietrzu, w przydomowych altankach, warsztatach i na poddaszu.
W lampach grzewczych wyróżnia się trzy rodzaje fal promieniowania: długie, średnie i krótkie. Promieniowanie długie i średnie może oddziaływać na większe odległości, charakteryzuje się jednak małą efektywnością i dużą utratą energii cieplnej. Korzystając z lamp grzewczych, poleca się korzystać z fal krótkich, gdzie efektywność cieplna wynosi 95%, a utrata energii cieplnej podczas przesyłu fali ledwie 5%. Mają one wiele zalet: nie powodują ruchu powietrza, nie ogrzewają go, promieniowanie cieplne nie zostaje utracone przez system wentylacyjny wraz z powietrzem, a ciepło odczuwalne jest od razu po uruchomieniu.
Nie jest to jednak tanie rozwiązanie- koszt lamp grzewczych wynosi ok. 500 zł jedna, a dodatkowo nie utrzymują ciepła po wyłączeniu.
Jak działa grzejnik olejowy do domu?
Wyżej wymieniono wszystkie rodzaje elektrycznych ogrzewaczy powietrza, które stosowane są w domu i pomieszczeniach użytkowych. Zastanawiając się nad kupnem nowego grzejnika, na początek warto zaznajomić się z tym jak on w ogóle działa. Chcąc zaopatrzyć się w grzejnik olejowy do domu, znajomość jego działania może pomóc w podjęciu świadomej decyzji.
Bez wątpienia grzejniki olejowe są jednymi z najbardziej popularnych rozwiązań. W rzeczywistości- grzejniki olejowe są dobrym wyborem ze względu na ich:
- bezpieczeństwo,
- efektywność energetyczną,
- skuteczność.
Najprościej mówiąc grzejniki olejowe to wypełnione olejem podgrzewacze oleju, które swą budową podobne są do starych, żeberkowych kaloryferów. Co prawda teraz w sklepach budowlanych występują coraz to nowsze ich generacje, jednak te podstawowe właśnie tak wyglądają. Są one ich miniaturową kopią.
Składają się z zestawów połączonych żeberek lub kolumn. Czasem mają otwarte przestrzenie między kolumnami lub żeberkami, które są przymocowane do podstawy, a ich panel sterowania znajduje się z przodu.
Niektóre grzejniki olejowe są całkowicie płaskie, nie mają żeberek, ani kolumn. Są wykonane z jednej bryły – to rozwiązanie jest coraz częściej stosowane.
Przede wszystkim w przeciwieństwie do tradycyjnych kaloryferów, grzejniki olejowe są mobilne. Zostają podłączone do domowej instalacji elektrycznej za pomocą standardowego gniazdka ściennego.
Jest to niewątpliwa zaleta, ponieważ mogą być przenoszone z pokoju do pokoju i służyć wszystkim domownikom. Gdy w danym miejscu już nie są potrzebne, można je przenieść do drugiego. Wiele z nich ma zamontowane uchwyty do noszenia, choć duże modele zwykle mają zamontowane kółka, które umożliwiają łatwą zmianę położenia.
Wewnątrz żeber i korpusu grzejników olejowych znajduje się olej diatermiczny. Nie zużywa się, więc nie musi być uzupełniany. Nie jest wykorzystywany jako forma paliwa w grzejnikach.
Olej jest tylko i wyłącznie zasobnikiem ciepła, kumuluje je, a następnie oddaje ciepło na zewnątrz, dlatego nie ulega zużyciu. Ciągle ta sama substancja krąży w kolumnach.
Grzejnik olejowy działa w następujący sposób:
- Energia elektryczna jest kierowana do rezystora grzejnika. Powoduje to zamianę energii elektrycznej w promieniowanie cieplne.
- Następnie wygenerowane ciepło jest pochłaniane przez olej wewnątrz nagrzewnicy. Substancja zaczyna się nagrzewać, krążąc w kolumnach grzejnika.
- Następnie pochłonięte ciepło jest przekazywane przez ruch oleju do metalowych żeber grzejnika. Powoduje to równomierne nagrzewanie się metalowej powierzchni.
- Gdy ta jest już nagrzana, ciepło promieniuje na zewnątrz, ocieplając powietrze w pomieszczeniu, a dzięki naturalnej konwekcji wypełnia przestrzeń.
Zastosowany olej w grzejnikach ma dwie istotne właściwości, dzięki czemu idealnie nadaje się do kumulacji ciepła. Ma wysoką temperaturę wrzenia i pojemność cieplną. Oznacza to, że substancja w grzejniku olejowym magazynuje dużą ilość ciepła, nie ulegając przy tym wrzeniu. W innym przypadku, gdyby ciecz ulegała zagotowaniu, to zmieniałaby się w parę wodną, a do utrzymania wymaganej objętości potrzebny by był układ wysokociśnieniowy. Olej stosowany w grzejnikach nie osiąga temperatury wrzenia, więc nie ma potrzeby stosowania tam dodatkowych komplikacji technicznych, dzięki temu urządzenie jest bardzo proste w budowie.
Co więcej, grzejniki olejowe mają dużą pojemność cieplną, przez co długi czas promieniują ciepłem nawet po wyłączeniu prądu. Dzięki temu grzejnik nie musi być cały czas włączony, co przekłada się na wysokość rachunków. Grzejnik oddaje ciepło przez metalowe żebra, które nagrzewają się i emitują ciepło do otoczenia. Jeśli grzejnik ma większą powierzchnie, to będzie miał też większy kontakt z otaczającym powietrzem. To z kolei pozwoli na szybsze rozgrzanie pomieszczeń.
Wielu producentów od lat pracuje nad rozwiązaniem problemu powolnego nagrzewania się grzejników olejowych, łącząc kilka żeber razem, aby ciepło efektywniej promieniowało. Nie można mylić rozmiaru lub powierzchni grzejnika z ilością ciepła, jaką może wytworzyć. Moc cieplna będzie całkowicie zależna od zużycia energii elektrycznej. Ta jednostka mierzona jest w watach.
Wielkość grzejnika olejowego ma jedynie wpływ na szybkość, z jaką wytwarzane ciepło będzie rozchodzić się po pomieszczeniu.
Nagrzewnice olejowe są bardzo ciche przez brak wbudowanego wentylatora. Zamiast tego korzystają z naturalnej konwekcji powietrza. Jest ona odpowiedzialna za cyrkulację wytworzonego ciepła w całym pomieszczeniu.
Kiedy gaz lub ciecz osiąga wyższą temperaturę, staje się mniej gęste, tym samym unosząc się do góry. Gorące powietrze podnosi się do sufitu, wypychając chłodne w kierunku podłogi. Z kolei zimne powietrze kierujące się ku dołowi systematycznie jest podgrzewane przez piecyk olejowy, co w praktyce oznacza, że przez pomieszczenie przepływa ciągły, równomierny strumień powietrza, przekładając się na wyższą temperaturę otoczenia.
Grzejnik olejowy – rodzaje i funkcje
Na rynku dostępny jest szereg różnych grzejników olejowych. Wiele z nich ma różnorodne funkcje, budowę, sposób montażu i design.
Do wyboru są energooszczędne, z zainstalowanym termostatem, timerem czy nawiewem. Każda z tych propozycji to wzbogacenie grzejników olejowych w dodatkowe funkcje i odpowiedź na potrzeby Klienta, a tym samym użytkownika.
Energooszczędne grzejniki olejowe
Ten rodzaj urządzeń jest z definicji energooszczędny. Wpływ ma na to wiele czynników. Przede wszystkim jest to mobilność. Przenoszenie grzejnika olejowego z jednego pomieszczenia do drugiego pozwala skoncentrować ciepło tam, gdzie jest najbardziej potrzebne.
Co więcej, pobierają one stosunkowo niewielką ilość energii, dzięki czemu nie podnoszą diametralnie rachunków. Grzejniki olejowe do domu w 99 procentach przekształcają pobraną energię elektryczną w ciepło.
Niewielka ilość (mniej niż jeden procent) jest przekierowywana i używana do obsługi panelu sterowania i dodatkowych funkcji, które są różne w zależności od wybranego modelu.
Typowo energooszczędne grzejniki elektryczne olejowe występujące na rynku mają funkcje ustawiania energii. Można je zaprogramować na tryb wysoki (1500W), niski (900W) oraz ECO- na przemian włącza się tryb wysoki i niski.
W momencie, gdy olej będzie miał wysoką temperaturę zdolną ogrzać pomieszczenie, urządzenie automatycznie obniży pobieraną moc przez olejowy grzejnik elektryczny. I na odwrót, gdy zacznie stygnąć, znów ją podwyższy, aby użytkownicy nie odczuli zmian temperatur w pomieszczeniu. Jest to niesłychanie przydatna i ekologiczna funkcja, pozwalająca zautomatyzować obsługę grzejnika, tym samym obniżając rachunki za energię elektryczną.
Grzejnik olejowy elektryczny z termostatem
Kolejną niesłychanie potrzebną funkcją w grzejniku olejowym jest termostat. To idealne rozwiązanie, które pośrednio wpływa on na jego energooszczędność. Termostat najprościej mówiąc, reguluje pracę grzejnika olejowego i dostosowuje jego temperaturę jaką chcesz uzyskać do otoczenia.
Gdy grzejnik elektryczny osiągnie odpowiednio wysoką temperaturę, to grzałki samoistnie się wyłączają. Dzięki temu rozwiązaniu urządzenie nie pobiera zbyt wiele prądu, tym samym nie będąc mocno eksploatowane. Gdy temperatura spada, elektryczne grzałki ponownie zaczynają grzać. Urządzenie cały czas jest w gotowości, przy wyższej temperaturze przełącza się w tryb czuwania. Dzięki wbudowanemu termostatowi w grzejnikach olejowych pokoje nigdy nie są przegrzane lub nie do grzane.
Grzejnik olejowy z timerem
Timer to niezwykle przydatne akcesorium. Dzięki niemu można zaprogramować grzejnik elektryczny i ustawić, kiedy ma się samoistnie wyłączyć. Można go ustawiać z dnia na dzień lub zaplanować godziny włączania/wyłączania na 7 dni do przodu. Pozwala to na regulację odpowiedniej temperatury w ciągu dnia i nocy. Szczególnie przydatne, gdy nie przebywamy w domu zbyt wiele.
Dzięki tej funkcji urządzenie nie przegrzewa pomieszczeń, a także nie ulega nadmiernej eksploatacji. Mowa tutaj szczególnie o sypialniach, łazienkach oraz mało używanych pomieszczeniach na zewnątrz. Wystarczy, że zapomni się raz włączyć lub wyłączyć olejowy grzejnik elektryczny, a o poranku może czekać nas niemiła niespodzianka w postaci wychłodzonego lub przegrzanego pomieszczenia.
Grzejnik olejowy z nawiewem
Tego typu grzejniki elektryczne olejowe są najnowsze na rynku, a oprócz funkcji nagrzewania mają wbudowaną opcje nawiewu, która szybciej rozprowadza ocieplone w środku grzejnika olejowego powietrze. Zadaniem wentylatora jest skrócenie czasu nagrzewania pomieszczenia.
Nawiew w piecyku olejowym działa jak mini farelka wbudowana w środek. Elektryczne grzejniki olejowe pozbawione nawiewu nagrzewają pomieszczenia dużo wolniej niż te wyposażone w wentylator. Pośrednio przekłada się to na wysokość rachunków za energię elektryczną.
Gdzie stosować grzejniki olejowe?
Komfort cieplny jest jednym z najważniejszych parametrów, które muszą być zapewnione w domu. Często ogrzewanie centralne zbyt wolno rozgrzewa pomieszczenia, nie jest w nich zainstalowane lub pomieszczenia są zlokalizowane od wschodniej strony. Aby osiągnąć właściwe temperatury, konieczne jest zastosowanie grzejnika olejowego.
Grzejnik olejowy do łazienki
Jest to bardzo częsty wybór, ponieważ w odpowiedniej temperaturze wszystkie zabiegi pielęgnacyjne mogą być wykonywane bez pośpiechu, a sama łazienka staje się miejscem relaksu, a nie pomieszczeniem użytkowym.
Grzejnik olejowy to tania w eksploatacji opcja, bowiem skumulowane ciepło oddawane jest przez kilka godzin do pomieszczenia. Kupując grzejnik elektryczny, trzeba sprawdzić, czy jest on przystosowany do użytku w tego typu pomieszczeniach. Podwyższona wilgotność może źle na niego wpływać. Należy też ustawić go w odpowiedniej odległości od wanny, kabiny prysznicowej i umywalki- nie może być narażony na zachlapania.
Dobrym rozwiązaniem są tutaj elektryczne grzejniki olejowe z wentylatorem. Ciepłe powietrze jest wtedy dużo szybciej oddawane na zewnątrz, tym samym szybciej ocieplając pomieszczenie.
Grzejnik olejowy do garażu i warsztatu
To kolejne miejsca, gdzie grzejnik elektryczny jest bardzo często stosowany i spełnia swoją funkcję. Są to zazwyczaj pomieszczenia nieogrzewane, w których na przełomie jesieni i zimy zaczyna się robić zimno. Z pomocą przychodzi grzejnik olejowy, który jest całkowicie bezpieczny.
Piecyk nie emituje niebezpiecznych gazów, więc ryzyko zatrucia jest wyeliminowane. Może pracować cały czas w pomieszczeniu lub zostać włączony na noc, aby o poranku było ciepło.
Warto zaopatrzyć się w grzejnik elektryczny na ścianę. Są to grzejniki płaskie, nieprzeszkadzające w pracy. Co prawda, są mniej mobilne, lecz z drugiej strony eliminowane jest ryzyko upadku grzejnika olejowego lub potknięcia się o niego.
Jest to opcja niezwykle ekonomiczna do warsztatu. Warto zakupić grzejnik olejowy z timerem, ponieważ w warsztacie są ograniczone możliwości jego kontroli. Dzięki możliwości programowania urządzenia można spokojnie wypełniać swoje obowiązki, podczas gdy olejak nieprzerwanie wykonuje swoją pracę.
Grzejnik olejowy do domku letniskowego
Mając domek letniskowy, w którym bywa się raz do roku, nie warto decydować się na zastosowanie pełnej wodnej instalacji grzewczej z kotłem centralnego ogrzewania i grzejnikami. W takim przypadku, aby uniknąć zamarzania wody w grzejnikach, należałoby przez całą zimę utrzymywać temperaturę około 6-8 st.C.
Domki letniskowe mają zazwyczaj letnią i słabo ocieploną konstrukcję, dlatego jest to niezwykle trudne. Przebywając w domku tylko okresowo, warto zapatrzyć się w grzejnik olejowy.
Należy pamiętać o tym, że grzejnik powinien mieć sporą moc, która efektywnie ogrzeje wszystkie pomieszczenia. Jeśli grzejnik będzie włączany tylko doraźne, najlepiej, aby miał moc powyżej 100W/m2.
Grzejnik elektryczny na krótkie wypady jest świetnym rozwiązaniem. Nie musi być cały czas tam trzymany, ponieważ jest mobilny. Wystarczy wrzucić go do samochodu i problem z chłodnymi wieczorami zostaje rozwiązany.
Grzejnik olejowy na ścianę
Grzejniki na olej występują też w wersji montowanej na ściany, nie są to tylko i wyłącznie urządzenia wolnostojące. Są one przymocowane do ściany dzięki specjalnym uchwytom.
Grzejniki tego typu wyposażone są w konsolę ścienną, z której można zdjąć grzejnik elektryczny i z powrotem postawić go na nóżkach. W każdym z wymienionych pomieszczeń się przydadzą.
Zajmują zdecydowanie mniej miejsca i nie przeszkadzają. Należy pamiętać, że zautomatyzowany grzejnik elektryczny wyposażony w timer i termostat potrzebuje jedynie zaprogramowania na dany okres, potem działa bez ingerencji człowieka. Jeśli jego działanie jest niepotrzebne- bez problemu można odłączyć grzejnik od sieci elektrycznej.
Grzejnik olejowy czas nagrzewania
Grzejnik olejowy to ekonomiczne rozwiązanie do elektrycznego ogrzewania pomieszczeń. Jego większa moc, choć mniej energooszczędna pozwala nagrzać szybciej olej w ożebrowaniu. Im więcej żeber mają grzejniki na olej, tym większa wydajność, ponieważ powierzchnia oddawania ciepła jest większa.
W zależności od tego, jaki grzejnik elektryczny zostanie wybrany, czas jego nagrzewania może wynosić godzinę lub mniej. Zakłada się, że 60 minut to standardowa wartość. Uzależnione jest to od wielu czynników- mocniejsze urządzenia będą nagrzewać się szybciej, tak samo, jak te wyposażone w wentylator. Wtedy czas oczekiwania na rozgrzanie żeber może się zmniejszyć nawet do 30 minut.
Na szybkość nagrzewania grzejnika ma wpływ również ilość grzałek w nim zainstalowanych. W piecykach olejowych o większej powierzchni oddającej ciepło zazwyczaj jest więcej niż jedna grzałka. Kupując grzejnik elektryczny, trzeba mieć na uwadze, że grzejnik nagrzewa się długo, około 30-60 minut. Dla niektórych jest to duża wada, można ją jednak w łatwy sposób zniwelować. Wystarczy zakupić grzejnik olejowy z termostatem i timerem. Termostat reguluje temperaturę, a timer włącza i wyłącza grzejnik olejowy w zależności od wgranego programu zdefiniowanego przez użytkownika.
Grzejnik olejowy – jaką moc wybrać?
Moc to zdecydowanie najbardziej istotny parametr grzejników olejowych. Jest ona mierzona w watach (W) lub kilowatach (kW). Odpowiednią moc grzejnika trzeba dobrać do swojego pomieszczenia. Nie należy jednak wybierać zbyt wysokiej mocy, ponieważ grzejnik elektryczny w najprostszej wersji może wysuszać powietrze lub przegrzewać pokoje. Jeśli grzejnik będzie miał zainstalowany termostat i regulację mocy, to wówczas jego możliwości nie zostaną całkowicie wykorzystane. Dlatego tak ważne jest dobranie mocy grzejnika do pomieszczenia.
W pokojach takich jak biuro lub salon optymalna temperatura winna wynosić 20-21 st.C. W łazience musi być nieco wyższa i najmniej wynosić 24st.C, dlatego wybierając grzejnik olejowy do łazienki, powinien on cechować się innymi parametrami. Z kolei wybierając piecyki olejowe do garażu, czy warsztatu trzeba pamiętać o słabszej izolacji tych pomieszczeń, co przekłada się na konieczność wybrania wyższej mocy.
Przyjmuje się, że na 1 metr kwadratowy powierzchni należy dostarczyć grzejnik olejowy o mocy od 75 do 100 W. Przeliczając dla pomieszczenia o powierzchni 20 metrów kwadratowych, należy dobrać grzejnik olejowy elektryczny o mocy od 1,5 kW do 2 kW.
Grzejnik olejowy, a konwektorowy
Grzejnik olejowy elektryczny to urządzenie, które sprawdza się, gdy potrzeba stałego źródła ciepła. Nagrzewają się bardzo powoli, ale ciepło generowane jest przez długi czas, są bezpieczne, więc mogą działać prawie całą dobę.
Grzejniki olejowe o dużej mocy są bardzo wydajne. Potrafią w szybkim tempie ogrzać nawet bardzo duże pomieszczenia. Piecyki olejowe są energooszczędne, a dodatkowo nie wysuszają powietrza, więc nie powodują negatywnych skutków dla zdrowia. Grzejnik konwektorowy zaś jest odpowiedni do mniejszych pomieszczeń, a komfort cieplny wytwarza w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu pomieszczenie jest od razu dogrzane.
Kiedy grzejnik elektryczny osiągnie żądaną temperaturę samoczynnie się wyłącza. Na tym kończy się jego praca, więc stanowi rozwiązanie krótkotrwałe.
Grzejniki konwektorowe zasysają chłodne powietrze od dołu, następnie je przepuszczają przez grzałkę elektryczną i oddają z powrotem do pomieszczenia już ciepłe. Dzięki temu w szybki sposób grzejnik konwektorowy wymienia chłodne powietrze w całym pomieszczeniu na ocieplone. Z tego też powodu po ogrzaniu całego pokoju wyłącza się, gdyż nie dostaje już kolejnej partii powietrza do dogrzania.
Każdy z tych grzejników posiada swoje wady i zalety. Wybór uzależniony jest od potrzeb użytkownika i pomieszczenia, w jakim będą stosowane.
Jeśli zależy nam na szybkim i skutecznym ogrzaniu domu, wtedy dużo lepszym rozwiązaniem jest elektryczny grzejnik konwektorowy. Zaledwie w kilka minut ociepla całe pomieszczenie i podnosi temperaturę pokoju.
Elektryczne grzejniki olejowe zaś potrzebują do tego więcej czasu. Jeśli jednak oczekuje się od grzejnika całodobowego działania, to dużo lepszym wyborem są grzejniki na olej. Potrzebują więcej czasu na osiągnięcie temperatury, ale z drugiej strony pracują dłużej i utrzymują temperaturę przez cały dzień, czego nie gwarantują grzejniki konwektorowe.
Grzejniki konwektorowe z kolei są lżejsze i łatwiej się je przenosi z pokoju do pokoju. Nie ma też problemu z ich przechowywaniem w innym pomieszczeniu.
Grzejniki olejowe zazwyczaj są wyposażone w kółka, które ułatwiają ich transport. Zazwyczaj ich waga jest większa niż grzejników konwektorowych, tak samo, jak i rozmiar.
Jeśli chodzi o cenę, to nie ma reguły. Obydwa rodzaje są w podobnych kwotach do kupienia.
Decydując się na grzejnik olejowy elektryczny, należy wziąć pod uwagę moc urządzenia i pobór prądu danego urządzenia, ponieważ tylko wtedy można określić realne koszty używania grzejnika. Wylicza się je na podstawie zużycia energii elektrycznej przez konkretny model.
Grzejnik olejowy elektryczny ma działanie kompleksowe. Większość posiada możliwość regulacji temperatury termostatem, do tego w sklepach dostępne są modele z regulacją mocy urządzenia, czy termowentylatorem zwiększającym szybkość działania. Grzejnik elektryczny sprawdza się przy dłuższej pracy i wówczas też są oszczędniejsze w użyciu.
Co więcej, na grzejnikach konwektorowych osadzają się pyłki, więc nie są wskazane dla alergików. Przy grzejnikach olejowych ten problem znika. Wybór grzejnika to indywidualna decyzja, każdy z nich ma wady i zalety. Po porównaniu można śmiało stwierdzić, że długotrwałym rozwiązaniem jest zakup piecyka olejowego. Działanie konwektorów może jest szybsze, jednak też dużo krótsze.
Ile kosztuje ogrzanie wnętrza grzejnikiem olejowym
Koszt zakupu urządzenia waha się pomiędzy 70, a 500 zł. Wszystko to zależne jest od zainstalowanych w nim funkcji. W porównaniu do innych grzejników jego cena wypada dosyć korzystnie.
Jako że jest to olejowy grzejnik elektryczny, to do kosztów jego eksploatacji dochodzi opłata za prąd. Dużym plusem jest możliwość płynnej regulacji temperatury oleju w stopniach Celsjusza, ponieważ przez to zmniejszone zostaje zużycie energii.
Wykorzystanie prądu następuje, gdy grzałki grzeją olej. W praktyce oznacza to, że urządzenie pobiera prąd tylko wtedy, gdy się nagrzewa, czyli przez 30-60 minut. Utrzymanie się ciepła w grzejniku pozwala na zasilanie urządzenia prądem w tańszej, nocnej taryfie, a także w “tańszym” okienku w ciągu dnia.
Uzyskane ciepło można wykorzystywać później, gdy energia jest droższa. Ciężko dokładnie określić ile będzie kosztować eksploatacja grzejnika olejowego. Uzależnione jest to od czasu działania, mocy urządzenia i jego akcesoriów.
Szacuje się, że przy normalnym, codziennym użytkowaniu koszty energii elektrycznej mogą wzrosnąć maksymalnie o 100 zł. Często jest to tylko 20-50 zł na miesiąc.
Dlaczego warto wybrać grzejnik olejowy?
Grzejnik olejowy ma kilka istotnych zalet, a mianowicie:
- brak wentylatora dzięki temu działa bardzo cicho, jest praktycznie niesłyszalny, a w porównaniu do innych powietrze tak bardzo nie wysycha,
- efektywność energetyczna- całą pobraną energię grzejnik olejowy bezpośrednio przekształca w ciepło. Oznacza to, że rachunki za ogrzewanie są niższe, ponieważ piecyki olejowe nie potrzebują dodatkowej mocy do obsługi wentylatora,
- powolne chłodzenie- nagrzewnica olejowa oddaje ciepło po wyłączeniu zasilania, przez to, że zastosowany olej ma dużą pojemność cieplną. Dzięki temu grzejniki na olej są jeszcze bardziej energooszczędne,
- nie trzeba w nim uzupełniać oleju- nigdy nie jest on wykorzystywany jako paliwo, więc nie wymaga wymiany,
- mobilność- dzięki temu, że są one lekkie, to nie ma problemu z montowaniem ich w innych pomieszczeniach,
- bezpieczeństwo- metalowa powierzchnia, choć się nagrzewa, to nigdy nie jest aż tak gorąca, że przypadkowo kogoś oparzy.
Ponadto w czasie użytkowania piecyku olejowego nie powstają dymy ani żadne gazy. Można je bezpiecznie stosować w pomieszczeniach. Większość modeli ma również wbudowane funkcje bezpieczeństwa, które wyłączają nagrzewnice w przypadki usterki. Niestety ma on też kilka wad jak każde urządzenie. Przed zakupem, warto się dokładanie zastanowić czego potrzebujemy, a następnie wybierać przenośny grzejnik elektryczny. Najczęściej wymieniany wadami przez Klientów jest:
- wolne nagrzewanie,
- wysoka cena, jednak teraz można kupić bardzo dobre grzejniki w niskich cenach,
- niską wydajność grzejników olejowych,
- niską efektywność w nieizolowanych dużych pokojach.
Niesamowite, jak dokładnie udało się Wam pokryć ten temat – naprawdę rzetelna praca!