Balustrada na balkonie: jaką i z czego wykonać balustradę?

balustrada kuta balkon

Balustrada balkonowa w domu jednorodzinnym to element, zarówno dekoracyjny, jak i zamykający przestrzeń balkonu i dający poczucie bezpieczeństwa.

Balustrady wykonuje się z różnych materiałów, ale ważnym jest aby ich dobór był zgodny ze stylem i architekturą projektu domu, oraz pozostałymi detalami wykorzystanymi na elewacjach i przy wykończeniu budynku.

Balustrady w zależności od charakteru zabudowy, możemy wykonać z:

 • drewna;
 • stali;
 • kamienia;
 • cegły;
 • szkła.

Możemy też do ich wykonania zastosować kilka pasujących do siebie materiałów jak na przykład:

 • drewno-stal;
 • drewno-szkło;
 • drewno-kamień;
 • drewno-cegła;
 • stal-szkło;
 • stal-kamień;
 • stal-cegła.

Balustrady mogą mieć masywną, lub lekką zabudowę pełną, z elementami ażurowymi, lub z lekkich elementów przęsłowych.

Pamiętajmy jednak, że oprócz walorów estetycznych, muszą spełniać warunki wytrzymałości i odporności na warunki zewnętrzne, jak również muszą być stabilne, bezpieczne i ergonomiczne w użytkowaniu.

W domach jednorodzinnych wysokość balustrady powinna mieć minimum 90cm od poziomu wykończonej posadzki balkonu do jej zakończenia, które najlepiej jest zwieńczyć poręczą.

balustrada balkonowa

Jak zbudowana jest balustrada?

Balustrada składa się z trzech podstawowych części, a mianowicie z pionowych elementów – słupków podpierających konstrukcję balustrady, poręczy i wypełnienia.

Słupki balustrady

Słupki balustrady wykonać można z cegły, kamienia, lub ze stali.

Muszą być one solidne i należy je odpowiednio zakotwić na zasadzie przyspawania, lub przykręcenia do przygotowanych wcześniej kotew stalowych, lub prętów wypuszczonych z konstrukcyjnych elementów domu.

Kotwy, czy pręty można przytwierdzić na przykład do elementów zbrojenia podciągów, płyty balkonu lub wieńca pod balkonem, czy słupów nośnych, które można również wybudować jako przedłużenia ponad płytę balkonową, albo mocować do elementów nośnych ścian bocznych.

Trzeba to przewidzieć już na etapie projektu domu, aby podczas budowy nie okazało się, że nie mamy do czego przymocować balustrady.

Takie stałe mocowania, pozwalają na usztywnienie konstrukcji balustrady, oraz poprawiają statyczność poręczy.

Poręcze balustrad

Kolejnym elementem balustrad są poręcze, które oprócz dodatkowego zabezpieczenia, dają wygodę w użytkowaniu balkonu.

Poręcz, najlepiej jest wykonać z ciepłego materiału i tutaj niezastąpione jest drewno.

Poręcze buduje się również ze stali i powleka, lub maluje proszkowo, oraz z tworzywa sztucznego.

Wypełnienie balustrady.

Trzecim elementem balustrady jest jej wypełnienie. Można je zrealizować jako:

 • przęsła na ramie stalowej;
 • przęseł na ramie drewnianej;
 • paneli szklanych;
 • wypełnienie pełne z kamienia;
 • wypełnienia z prętów stalowych spawanych poziomo, pionowo jako tralki, czy w kratę poziomo-pionową, ukośną, lub nawet z drobnej siatki stalowej;
 • wypełnienie z kutych elementy żeliwnych z ornamentem, lub ze wzmocnionych dodatkowo pasmami, lub prętami stalowymi mat bambusowych, czy trzcinowych.

balustrady na balkonie

Dopasowanie balustrady do stylu domu.

Zastosowanie kamiennych tralek pionowych, sprawdzi się w domach stylizowanych na dworki, czy stylowe rezydencje z historycznym detalem.

Pięknie wyglądać też będzie przy tarasach, czy schodach zewnętrznych prowadzących do ogrodu.

Kute elementy balustrady najlepiej wykorzystać w domach, w których takie elementy powtarzają się na elewacjach, czy ogrodzeniu.

domach drewnianych, a zwłaszcza w domach z bala, stosuje się balustrady drewniane i w zależności od detalu ozdobnego domu, mogą być bardziej dekoracyjne, rzeźbione, lub proste z desek, lub montowanych na “X” beleczek drewnianych na ramach z drewna.

W domach o prostej, lub nowoczesnej architekturze, zbyt ozdobne balustrady nie będą pasować i tutaj najlepiej jest zastosować balustrady proste, o niewyszukanym stylu, czy wręcz surowe w wykończeniu i szczególe.

Do nowoczesnej, czy skromnej w detalu zabudowy, pasują nieskomplikowane lekkie balustrady z prętów stalowych o niedużej średnicy, czy przekroju kwadratowym, bądź prostokątnym  (od 3cm do 4cm), czy ze stali z zamontowanymi panelami ze szkła przezroczystego, dymionego, czy mlecznego.

balustrada kamienne tralki

Kształt i rodzaj balkonu

Ważnym czynnikiem, który wpływa na dobór materiałów i kształtów balustrad jest rodzaj i kształt balkonu.

Na płytach balkonowych mocno wysuniętych i pozbawionych podparcia najlepiej sprawdzają się lekkie balustrady, ze:

 • stali,
 • szkła
 • kute z żeliwa,
 • o ażurowej budowie.

Przy loggiach, czy balkonach na słupach prostych, czy dekoracyjnych kolumnach, stosujemy masywniejsze balustrady z:

 • kamienia,
 • cegły,
 • drewna.

W przypadku balkonów półokrągłych, lub o łukowym kształcie najlepiej jest wykonać balustradę kutą, lub ze stali.

Materiały te, dzięki swojej elastyczności łatwiej jest wyginać i profilować do kształtu balkonu.

Przy balkonach kanciastych, prostych na planie kwadratu, prostokąta, czy trapezu, dowolność w wyborze materiałów jest większa, ale pamiętać wtedy trzeba o podkreśleniu narożników z mocnych słupków stalowych, ceglanych, czy kamiennych.

Warto też wspomnieć o sposobie mocowania balustrady przy balkonie – kiedy balkon jest zbyt wąski, lub nawet jest w formie portfenetru, dobrym rozwiązaniem jest montowanie balustrady po zewnętrznej stronie płyty balkonu, co pozwoli na zwiększenie powierzchni balkonu.

montaż balustrad balkonowych SPAW-MAN
4 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Tensi

Ja wybrałem balustradę z mosiądzu. Mam proste, ale eleganckie wnętrze. Chciałem, żeby poręcz dodatkowo zdobiła schody i salon. Firma doradziła mi jaka balustrada najlepiej będzie wyglądać w moim domu. Teraz wymieniam balustradę na balkonie

Franek Kraszewski

Pracownicy zrobili mi projekt ogrodzenia oraz balustrady balkonowej i zajęli się montażem. Poszło bardzo sprawnie i nie kosztowało mnie wiele. Jakość wykonania na wysokim poziomie.

Joasia

Do nowoczesnego budynku chyba najlepiej pasuje szklana balustrada – ja zamówiłam swoje na szklane razem z balustradami do schodów i jestem zadowolona

Klaudyna

Tego bloga o budowie domu polecił mi sąsiad i naprawdę jestem zaskoczona! Serdecznie dziękuję