Budowa domu w granicy działki to kolejny, dość problematyczny temat, który często powoduje konflikty i niezgodę pomiędzy sąsiadami. Dotyczy on zarówno budowy domu, jak i budynku gospodarczego.
W świetle przepisów budowlanych nie jest wymagana zgoda sąsiada na postawienie budynku bezpośrednio przy granicy działki. Niestety nie oznacza to, że można dowolnie taką operację wykonać.
Przepisy prawne a budowa domu
Pamiętajmy, że odległości od granicy działki sąsiedniej przy zabudowie jednorodzinnej to 3m dla ściany bez otworów oraz 4m dla ściany z otworami.
Mówi o tym ustawa o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Przy budowie domu bezpośrednio przy granicy działki budowlanej trzeba też rozpatrywać czy na danym terenie nie mają zastosowania inne przepisy.
Mogą być to regulacje dotyczące:
- zagospodarowania przestrzennego,
- ogólnych przepisów techniczno-budowlanych,
- związane z ochroną przeciwpożarową,
- związane z zacienianiem i przesłanianiem.
Trzeba w tym miejscu podkreślić, że przepisy ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym są nadrzędne w stosunku do innych przepisów. Dotyczy to zwłaszcza przypadku, gdy na sąsiedniej działce znajduje się już istniejąca zabudowa.
W planach zagospodarowania przestrzennego (jeśli dla danej gminy planu nie ma to w wystawionych dla działki warunkach zabudowy), mogą pojawić się dodatkowe ograniczenia w lokalizacji projektowanej zabudowy.
Ograniczenia te mogą być związane z:
- linią zabudowy,
- nieprzekraczalną linią zabudowy,
- obowiązująca linia zabudowy.
Co więcej, nie zawsze dotyczą one wyłącznie frontowej granicy działki, ale mogą też być wskazane dla innych granic.
Od strony dróg publicznych często występują linie rozgraniczające, a wraz z nimi określone są przy zabudowie jednorodzinnej wymagane minimalne odległości dla zabudowy na działce.
Ważne jest, iż przy drogach wewnętrznych, czyli nie publicznych, nie ma określonych odległości i wtedy zabudowę stawia się od granicy działki zgodnie z warunkami techniczno-budowlanymi.
Jeśli zabudowa spełnia wymagane odległości, oznacza to, że nie wychodzi poza obszar oddziaływania na tereny sąsiednie i przy spełnieniu warunków można budowę zgłosić lub wybrać ścieżkę postępowania dla pozwolenia na budowę.
Więcej na ten temat można znaleźć w artykule “Pozwolenie na budowę, czy zgłoszenie? Zmiany w przepisach budowlanych”.
Budowa domu w granicy działki – o czym pamiętać
Jeśli jednak chcemy zrealizować budowę domu 1,5 m od granicy działki, czy wręcz dom ma stanąć w granicy działki to wówczas taka inwestycja będzie podlegała pozwoleniu na budowę, ponieważ wykracza swoim oddziaływaniem poza obszar działki i ma wpływ swoim zasięgiem na nieruchomość sąsiada.
Dodatkowo, aby można było realizować budowę domu bezpośrednio przy granicy działki z działką sąsiednią muszą być spełnione odpowiednie wymagania i warunki, określone w przepisach o zagospodarowaniu przestrzennym dla danego terenu, a przede wszystkim musi być wskazana możliwość takiej lokalizacji budowy.
W przypadku, kiedy budowa jest zbliżona do granicy działki sąsiada, czy w tak zwanej ścisłej granicy, działka sąsiada znajdzie się w obszarze oddziaływania i niestety sąsiad zostanie uznany przez organ za stronę w postępowaniu. Wówczas pomimo, iż jak wcześniej wspomniano zgoda sąsiada nie jest wymagana, to sąsiad może w tym przypadku mieć spory wpływ na budowę i proces uzyskania decyzji pozwolenie na budowę domu.
W takim przypadku sąsiad jako strona w postępowaniu, będzie miał prawo wglądu do akt, w tym do dokumentacji projektowej.
Będzie też mógł wnosić wnioski, odwołania lub zażalenia do organów administracji państwowej, czy skargi do sądu administracyjnego.
Dlatego też bardzo ważnym jest, aby na etapie projektowym dopełnić wszelkich wymaganych warunków, czy narzuconych ograniczeń i dostępnych pozwoleń dla zabudowy bezpośrednio przy granicy działki, a w szczególności dla budowy w ścisłej granicy działki.
Jeśli to nie zostanie odpowiednio wykonane, wówczas jeśli chcemy budować bezpośrednio przy granicy działki sąsiad może na wiele lat zablokować realizację budowy.
Przede wszystkim dotyczy to działki sąsiedniej zabudowanej, ale jest też istotne dla działki niezabudowanej.
Każde zbliżenie się do granicy działki sąsiada może powodować utrudnienia dla tego sąsiada dla przewidywanej zabudowy w przyszłości.
Zdarzają się przypadki, gdzie np. przewidziana jest w zbliżeniu do granicy budowa budynku np. gospodarczego, czy innego parterowego o powierzchni zabudowy do 35m2.
Budowa takiego, obiektu w standardowych warunkach podlega zgłoszeniu, a nie pozwoleniu.
I tutaj, choć wystarczy zgłoszenie i nie przeprowadza się postępowania administracyjnego z udziałem stron, to może się zdarzyć że przy zbliżeniu urząd uzna, iż może powstać sytuacja konfliktowa pomiędzy sąsiadami i odmówić przyjęcia zgłoszenia.
Wtedy niestety trzeba wybrać drogę postępowania dla pozwolenia na budowę, gdyż tylko taki wariant może pozwolić na przeprowadzenie budowy.
Budowa domu bezpośrednio przy granicy działki działki w świetle nowych przepisów
Do niedawna to właśnie urząd określał obszar oddziaływania.
Po zmianie przepisów jest to obowiązkiem projektanta i przy sytuacji gdzie zabudowa jest zbliżona, czy w granicy działki, architekt powinien to określić, tak by Inwestor nie miał problemów przy uzgadnianiu projektu.
W świetle nowych przepisów to właśnie projektant określa, że jest to inwestycja niepodlegająca zgłoszeniu tylko pozwoleniu na budowę, bowiem wykracza swoim zasięgiem poza granice działki i ma wpływ swym oddziaływaniem na budynki znajdujące się na sąsiedniej działce.
Oczywiście jeśli Inwestor uprze się, aby budowę zgłosić, po otrzymaniu sprzeciwu z urzędu, może wystąpić do organu wyższej instancji.
Z doświadczenia wiemy, że takie rozwiązanie jest raczej skazane na niepowodzenie, ponieważ organ wyższej instancji może podzielić stanowisko organu niższej instancji oraz wydać odmowę i jedyną opcją pozostanie tylko wniosek o pozwolenie na budowę domu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się ile trwa budowa domu, zachęcamy do przeczytania artykułu “Ile trwa budowa domu? Harmonogram budowy krok po kroku”
No dobra to co za idiota napisał to prawo budowlane skoro budynek gospodarczy nie jest dłuższy niż 6.5m i wyższy niż 3m a działka ma szerokość mniejszą niż 16m to według prawa mogę postawić 1.5 od granicy ale nie urząd rząda odemnie uzyskania podpisu sąsiada bo inaczej dupa bo według pani z urzędu budynek będzie oddziaływał na sąsiednim działkę ja się pytam jak skoro mieści się w tych ramach. To pani mówi że to nie ważne ale jak się uprę to możemy wystąpić o pozwolenie na budowę. Ogarnął mnie pusty śmiech ja mówię blaszak na pozwolenie czy wy jesteście normalni czemu jakiś idiota pisząc te bzdury nie napisał że taki budynek który spełnia te ramy czyli wspomniane 6.5m dł i 3wys nie oddziałuje na sąsiednią działkę. Warto jeszcze wspomnieć że gdybym postawił domek holenderski przy samym płocie to mogli by mnie w dupe pocałować czy to nie jest chore.
tak to jest chore, właśnie sam przerabiam temat
Ja mam problem bo sąsiad wybudował się po mnie 3 metry od granicy z dachem ze spadem w moja strona i oknami 4 m od granicy ja mam 1,5 metra od granicy tak zezwala MPZP ściana bez okien dach z blachy na rąbek.Sasiad był poinformowany o budowie nie wniósł uwag . Teraz sąsiad mnie oskarża że nie mam ściany ppoz , poprosiłem o wgląd do jego projektu i okazuje się że geodeta nie naniósł dobudowanej części mojego budynku czyli rozpoczęto budowę na nieaktualnej mapie zasadniczej.Teraz wszyscy umywają ręce łącznie z urzędami ,co mam robić?
Ściana oddzielenia pożarowego w Twoim przypadku jest wymagana niezależnie od tego czy na działce sąsiedniej byłby budynek czy nie
Witam, mój wykonawca wybudował dom 4,5 metra od granicy a okazało się ze sąsiad ma dom drewniany i powinna byc zachowana większa odległość
Jakie rozwiązanie przy takim kłopocie ???
Wystarczy zwiększyć odległość od granicy. Pozdrawiam.
Witam. Mam wąską działkę 10m i jedyna możliwość wybudowania domu to w granicy działki. Czy budując dom w granicy działki (mpzp na to pozwala, stosując ścianę oddzielenia ppoż bez otworów) w przyszłości sąsiad będzie mógł się do mojego domu „dostawić” ? Jak z fundamentami? Aby zrobić ławę pod ścianę oddzielenia muszę rozkopać część działki sąsiada, nie mówiąc o rusztowaniu na elewacji. Bo rozumiem że jak mpzp pozwala to można bez zgody sąsiada ale jest on częścią postępowania bo budowa ma oddziaływanie na jego działkę?
No a co w przypadku rozbudowy domu – bliźniaka, który już stoi z definicji jeden przy drugim w granicy działki oparty o dom sąsiada? W moim przypadku nawet łącząca domy ściana jest ścianą wspólną bez żadnej dylatacji – kiedyś tak się po prostu budowało. Czy mogę rozbudować swój dom, w głąb działki przy granicy a w zasadzie w granicy – rozmiar działki na to pozwala? Obecnie i tak na tej działce stoją za domem zarówno u mnie jak i u sąsiada stykając się w granicy budynki gospodarcze z płaskimi dachami a sąsiad dodatkowo ma po swojej stronie wiatę, która w granicy kończy się ścianą betonową o wysokości ponad 3 metry i długości 6 metrów. Czy na tej ścianie ja mogę oprzeć – dostawić do niej ścianę tej samej wysokości rozbudowanego domu ?
Sąsiad chce wybudować dom w granicy, ma działkę mniej niż 16 m szerokości. Dostalismy powiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego. Jakie są teraz przepisy dotyczące wejścia w naszą działkę w celu wybudowania domu bez naszego pozwolenia? Czy jest to w ogóle możliwe, żeby zaczął budowę bez naszego pozwolenia?
Oczywiście że jest możliwe.Jeśli odmówisz mu wejścia na swoją działkę wówczas uzyska on decyzję administracyjną z pozwoleniem na wejście.Dlaczego Ty miałabyś decydować czy pozwalasz sąsiadowi czy nie?To jest ograniczanie wolności.Od tego są urzędy i sądy a nie Ty.Jeśli wszystko jest zgodne z przepisami nie masz możliwości decydowania o tym co robi sąsiad na swojej działce.Możesz opóźniać postępowanie,ciągać się po sądach ale pamiętaj kij ma dwa końce i sąsiad tez zacznie szukać możliwości aby się tobie odwdzięczyć wszak dostęp do prawnika ma dziś każdy.
kur*aa !!! to jest rozbój w biały dzień; najlepiej niech sąsiad sąsiadowi na łeb wleziee zgodnie z prawem, bo jakiś kretyn uchwalił takie głupie przepisy!
Na działce sąsiedniej stoi budynek przy granicy działki – budynek parterowy, na mapie oznaczony literą “i” . Ja natomiast chcę wybudować dom jednorodzinny ścianą pełną w odległości 3,0 m od granicy działki – zgodnie z przepisami. Pomiędzy moją ścianą pełną a ścianą sąsiada będzie wobec tego odległość 3,0m. Czy moja ściana powinna być o odporności ogniowej REI60 czy wystarczy, że będzie to ściana pełna bez otworów okiennych?
Zgodnie z prawem gdy uzyska pozwoleni to Panstwo musicie mu udostepnic plac w celu prowadzenia prac przy elewacji, on zas musi wam zwrocic teren w stanienie w jakim go pożyczył.
Jezeli Panstwo tego nie uczynicie, mozecie sie narazic na konsekwencje karne.
Sąsiad pobudował garaż przy swoim domu mieszkalnym i przy granicy bezpośrednio z moją działką. Działo się to ok. 10 lat temu.Wtedy stosunki sąsiedzkie między nami były co najmniej poprawne. Podpisałem zgodę na takie usytuowanie garażu. Po upływie 2-3 lat sąsiad zmodernizował dach garażu, wykonał z trzech stron barierki metalowo-drewniane i uzyskał na dachu dobudowanego garażu taras z prawdziwego zdarzenia. Obecnie ja nie życzę sobie, aby w tym miejscu miał miejsce taras. Proszę podajcie mi poradę co mam uczynić, do kogo się zwrócić, aby zostały zachowane poprzednie warunki, tzn. żeby był to zwykły dach garażu na który wyraziłem zgodę.
Witam serdecznie,
Mam pytanie, czy mogę posadowić budynek garażowy około 1,5m od granicy? Na sasiedniej działce w świetle garażu jest parking sąsiada. Garaż byłby konstrukcji drewnianej, na szpilkach kotwionych do słupków betonowych.
Garaż będzie miał wymiary 3.5 X 6.5m.
Mpzp nie określa czy na działce mogę postawić dodatkowy garaż.
Z góry dziękuję za informację.
Przyznam, że treść artykułu jest przemyślana, ale brak jest wyraźnego wezwania do działania czy praktycznych wskazówek na zakończenie.
Po praktyczne rozwiązania idzie się do projektanta.
Witam, mam przedwojenny budynek w Krakowie; działkę sąsiednią właśnie kupił developer. Na tej działce stoi w granicy ściana od niskiego (dwukondygnacyjnego) budynku sąsiada. Nowy właściciel chce podnieść ten budynek do wysokości mojego (na tę wysokość pozwala plan miejscowy) – czyli o dwie kondygnacje. Pewnie będzie chciał to zrobić w ramach rozbudowy-przebudowy. Pytanie jest czy nie powinien się na wysokości istniejącego starego budynku odsunąć od mojej granicy? Innymi słowy czy te do nadbudowania dwie nowe kondygnacje nie powinny być już odsunięte od granicy? Plan miejscowy nie przewiduje lokalizowania zabudowy w granicy.
Witam, mam działkę 18 metrów szeroka. Chciałbym wybudować pomieszczenie gospodarcze do 35 m2 na zgłoszenie przy granicy. Zgodnie z prawem budowlanym mogę postawić budynek nie wyższy niż 3m. W MPZP brak informacji o budowie w granicy. Jest jednak zapis odnośnie spadku dachu 20-30st. Zapis ten wyklucza technicznie, aby budynek miał nie więcej niż 3m. Co w takim wypadku można zrobić?
Witam,
mam działkę budowlaną o szrokości mniejszej niż 16m i chciałabym postawić garaż do 35m2, na co pozwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w odległosci 1,5 m od działki sąsiada
( który ma z jednej strony mojej działki postawiony garaż wolnostojacy bliżej niż 3m, a z drugiej jest jego działka rolna ). Niestety urząd wymaga, bym złożyła wniosek o pozwolenie na budowę z całą jego procedurą. Czy można to jakos ominąć ? Czy wystarczy uzyskanie zgody sąsiada ?
W ostateczności rozważam budowę wiaty garażowej, ale tu znowu min odległość to 3m. Dziękuję z góry za odpowiedź.
a jak jest z przepisami jeżeli dom już jest wystawiony i ocieplony. Czy rodzaj ocieplenia wymusza odległość od tego budynku?
Cenne informacje przedstawione w przystępny sposób
Witam. Mam wybudowaną połówkę bliźniaka . Po 20 latach sąsiad chce się dostawic ściana do mojego budynku tj. wybudować swoją połówkę bliźniaka. Czy mogę nie wyrazić zgody na dostawienie się do mojej ściany. Budynek jest otynkowany ze wszystkich stron.
Mój dom wybudowany w 1968 r,po granicy z sąsiadem, teraz posadzili na ścianie mojego domu winorośl, winogron,tuje,mur jest mokry,wkradła mi się wilgoć domu, nie chce tego usunąć, co robić
Mam pytanie ponieważ saiad pobudował 20 lat temu dom, który jest oddalony od mojej dzialki 2 m i sciana posiada okna . Mam pytanie gdzie ja mam się teraz dowiedzieć kto wyraził na to zgodę i kto mi uzasadni zaistniałą sytuację.
Witam, kupiłam działkę z wydzielonym fragmentem ZI ( zieleni urządzonej) stanowiącym ok 4m szerokości który mieści się na mojej działce. Działka jest dość wąska ok 13 m szerokości. Stawiając dom 1,5 m od ogrodzenia sąsiada czy drugi bok z oknami moge postawić w granicach wydzielonej działki ZI ?