Pilarka spalinowa: na jakie parametry piły spalinowej zwrócić uwagę?

Pilarka spalinowa
Pilarka spalinowa

Wielu osobom piła spalinowa pilarka wciąż kojarzy się z amerykańskimi horrorami, a tymczasem jest to urządzenie, które potrafi być nieocenioną pomocą w przypadku prac na działce.

Coraz więcej Polaków wybiera zresztą pilarki spalinowe, co chyba ostatecznie świadczy o tym, jak bardzo przydatne jest to urządzenie.

W tym artykule krok po kroku dowiesz się, jak znaleźć najlepszą pilarkę spalinową dla swoich potrzeb.

Jak działa pilarka spalinowa?

Pomimo swojej nieraz imponującej mocy oraz możliwości, pilarki spalinowe są dosyć prostymi urządzeniami.

W większości przypadków, pilarki spalinowe oparte są o niewielkie, dwusuwowe silniki spalinowe, pracujące na naprawdę sporych obrotach.

Pilarki łańcuchowe zasilane są za pomocą:

  • układu zawierającego zbiornik paliwa,
  • gaźnika
  • filtra powietrza.

Nowoczesna piła spalinowa łańcuchowa nie ma już typowych układów zapłonowych – zamiast nich znajdziemy tam moduły elektroniczne.

Piła łańcuchowa gaźnik

Warto przy tym powiedzieć kilka słów na temat samego gaźnika.

Ten element pozwala na dosyć precyzyjną regulację składu mieszanki – zarówno na niskich, jak i wysokich obrotach, a dodatkowo także na obrotach biegu jałowego.

A w jaki sposób realizowany jest proces cięcia w pilarce spalinowej?

Urządzenia tego typu składają się z:

  • ostrej piły łańcuchowej,
  • prowadnicy czy kółka regulującego.

Pilarka spalinowa – jaką wybrać?

Jaką pilarkę spalinową wybrać?
Jaką pilarkę spalinową wybrać?

Rozpoczynasz właśnie budowę domu i poszukujesz urządzenia, które pozwoli Ci na szybkie i skuteczne oczyszczenie działki z zarośli?

Oferta pilarek spalinowych jest na tyle duża, że bez problemu dobierzesz dla siebie najlepsze rozwiązanie.

Aby ułatwić Ci wybór, w kolejnym akapicie opisujemy najważniejsze parametry tych urządzeń, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę, wybierając idealną pilarkę spalinową dla swoich potrzeb.

Poniżej wymieniamy parametry, na które warto zwrócić baczną uwagę podczas wyboru pilarki spalinowej. Oto one:

Waga pilarki spalinowej

Zastanawiasz się zapewne, dlaczego tak ważna jest waga urządzenia.

Cóż, warto pamiętać o tym, że waga takiej pilarki może dosyć znacznie się różnić w zależności od zastosowania piły łańcuchowej.

O ile niewielkie piły spalinowe w rodzaju pilarek do przycinania drzewek lub krzewów w ogrodzie ważą maksymalnie 3-4 kilogramy, o tyle bardziej zaawansowane urządzenia potrafią ważyć nawet 10 kg (i więcej).

Owszem, duże pilarki łańcuchowe naszpikowane różnego rodzaju dodatkami i funkcjami zawsze są cięższe, ale warto zadać sobie pytanie, czy wszystkie te parametry są nam aż tak niezbędne do przydomowych prac.

Ostatecznie, spalinowa piła łańcuchowa ważąca kilkanaście kilogramów do najporęczniejszych nie należy, szczególnie dla osób, które używają takiego sprzętu do zastosowań stricte amatorskich.

Piła spalinowa moc

Ten parametr podawany jest w koniach mechanicznych lub w kilowatach, jak to robią wiodący producenci pilarek spalinowych.

Ogólnie rzecz biorąc, moc silnika należy dobierać do najczęstszych zastosowań danego sprzętu.

Przykładowo, jeżeli poszukujesz urządzenia, którego użyjesz do przycinania drzewek czy gałęzi, swobodnie wystarczy Ci moc rzędu 1,5-2,5 KM (czyli ok. 1.10-1.8 kW).

Z kolei w przypadku urządzeń mających służyć do cięcia drewna na opał oraz lekkich prac leśnych, rozsądnym minimum jest właśnie 2.5 KM, a maksimum to około dwa razy więcej.

A z kolei pilarka spalinowa przeznaczona do regularnego wycinania drzew w lesie, powinna legitymować się jeszcze większą mocą – nawet 9 koni mechanicznych nie będzie tu przesadą.

Jak poprawnie pracować z pilarką spalinową można zobaczyć na poniższym filmie

Jak poprawnie pracować z pilarką?

Poziom hałasu

Poziom hałasu
Poziom hałasu

Mogłoby się wydawać, że poziom hałasu ma drugorzędne znaczenie, tym bardziej, że operatora chroni odzież robocza i oczywiście słuchawki.

Warto jednak pamiętać, że piły spalinowe potrafią emitować naprawdę ogromną ilość hałasu – do 120 dB.

Długość prowadnicy pilarki

Prowadnica pilarki
Prowadnica pilarki

A jaka będzie idealna długość prowadnicy?

Generalnie, im dłuższa prowadnica, tym większy komfort wykonywania prac, ale z drugiej strony do prac przy budowie domu raczej nie ma co wybierać prowadnic dłuższych niż 40 cm – to już i tak wartości, jakie pasują bardziej do prac leśnych niż amatorskich prac w przydomowym ogrodzie.

Do prostych prac na działce swobodnie wystarczą prowadnice rzędu 30-35 cm.

Istotna uwaga – upewnij się, czy wybrana piła spalinowa łańcuchowa jest rzeczywiście bezpieczna w użytkowaniu.

Wszystkie części ruchome powinny być w jakiś sposób osłonięte, a ponadto spalinowa piła łańcuchowa musi mieć także awaryjny hamulec, który pozwoli na zatrzymanie silnika w razie potrzeby.

Inne cechy warte uwagi

Po przeczytaniu powyższego akapitu wiecie już mniej więcej na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze pilarki spalinowej.

Wielu producentów oferuje jeszcze rozwiązania, które dodatkowo poprawiają komfort pracy operatora.

Poniżej opisujemy kilka funkcji, które mogą okazać się przydatne przy wyborze najlepszej pilarki spalinowej dla Twoich potrzeb.

Istotnym parametrem każdej pilarki jest na pewno zapotrzebowanie na paliwo.

Pęd do zmniejszenia zużycia paliwa, a co za tym idzie, również emisji szkodliwych substancji do atmosfery nie omija również producentów sprzętu tego rodzaju.

W tym kontekście na pewno interesująca jest pilarka łańcuchowa motorowa Husqvarna – system X-Torq, który znacznie zwiększa efektywność pracy urządzenia.

Każda pilarka łańcuchowa motorowa wyposażona jest w podwójne kanały przelotowe – jeden z nich dostarcza czyste powietrze, podczas gdy drugi specjalną mieszankę paliwa i powietrza.

Polega to na tym, że czyste powietrze powoduje ruch spalin, a zmieszane z oparami paliwa ponownie wpada do silnika, zwiększając moc.

W rezultacie, zapotrzebowanie pilarki na paliwo jest nawet o 20% niższe niż w standardowych silnikach!

Biorąc pod uwagę fakt, że piła pilarka spalinowa może zużywać nawet kilkanaście litrów w ciągu godziny, jest to spora różnica.

Wiele osób widząc słowo “gaźnik” wspomina zapewne starsze samochody, w których dosyć uciążliwą procedurą była regularna regulacja tego elementu.

Na szczęście, w przypadku pilarek spalinowych nie ma już takiej konieczności.

Ciekaw rozwiązanie to wspomniana już piła spalinowa husqvarna, wprowadzająca system AutoTune.

Zamysłem tego systemu jest zapewnienie idealnej wydajności silnika, przez dostosowanie gaźnika do pracy w różnych warunkach.

Adaptacja gaźnika następuje w czasie rzeczywistym, w zależności choćby od rodzaju paliwa, wysokości czy temperatury zewnętrznej, dzięki czemu można zyskać pewność perfekcyjnych parametrów urządzenia w każdych warunkach.

Pamiętaj również o tym, że dobra pilarka spalinowa powinna być wyposażona w funkcję ułatwiającą rozruch.

Specjalne rozwiązania stosowane przez wiodących producentów pozwalają na odciążenie elementów odpowiedzialnych za rozruch, co z kolei znacznie ułatwia uruchomienie samego urządzenia.

I jeszcze jedno – wybierając urządzenie upewnij się ile kosztują poszczególne części eksploatacyjne.

O ile w przypadku propozycji znanych marek nie ma większego problemu, aby zakupić łańcuch tnący, czy nawet prowadnicę, o tyle z pozoru niedroga piła pilarka typu “no-name” często z powodu konieczności wymiany jakiegoś elementu kończą swoją służbę.

Pilarka spalinowa łańcuchowa przyda się nie tylko w lesie, ale również na budowie domu.

Warto przemyśleć jej zakup, szczególnie jeżeli masz nieco większą działkę, która może wymagać pielęgnacji co jakiś czas.

4 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Janek

Dobry artykuł, bardzo przydatne informacje. Ja zamawiałem piłę łańcuchową polecam ze względu na dobre ceny, mają piły łańcuchowe i spalinowe fajnej marki Powermat, jestem bardzo zadowolony.

Oktawia

Jestem zafascynowany jakością tego artykułu. Doskonała robota!

Marzena

Jakość i dopracowanie każdego argumentu w tym materiale to coś, co zdecydowanie wyróżnia go na tle innych.

Antoni

dzięki za tę wiedzę