Wyrzynarka: rodzaje i najważniejsze parametry wyrzynarek

Wyrzynarka
Wyrzynarka

Wyrzynarka to przydatne narzędzie, które pozwala na cięcie wielu różnych materiałów. Można za jego pośrednictwem uzyskać otwory i linie o nieregularnych kształtach. Przekłada się to na wyjątkowo uniwersalną funkcjonalność i szeroki zakres możliwych zastosowań. Czym charakteryzują się wyrzynarki dostępne na rynku i jak dobrze dobrać taki sprzęt do własnych potrzeb?

Co to jest i do czego służy wyrzynarka?

Wyrzynarka jest elektronarzędziem. Posiada piłkę zwaną brzeszczotem, który standardowo wykonuje ruch posuwisto-zwrotny. Służy głównie do cięcia drewna, a także tworzyw sztucznych i miękkiego metalu. Wyrzynarki stosuje się również w obróbce materiałów wielowarstwowych i abrazyjnych. Dobór brzeszczotów uzależniony jest od rodzaju przecinanego materiału – innego używa się tnąc tworzywa sztuczne, innego do miękkiego metalu, płytek ceramicznych czy stali nierdzewnej. Wyrzynarka może być narzędziem ręcznym lub stacjonarnym. Ruch posuwisto-zwrotny wykorzystuje się zarówno do cięcia nieregularnych kształtów po krzywej, jak i przecinania po linii prostej czy wycinania otworów. Niektóre elektryczne wyrzynarki ręczne pozwalają na cięcie pod zadanym kątem, dzięki czemu da się je wykorzystać do wycinania pod połączenia stolarskie. Inną funkcją jest tzw. podcinanie. Pozwala ono na cięcie szybsze, ale przy tym także mniej precyzyjne. Wyrzynarka jest narzędziem bardzo poręcznym i wygodnym w czasie pracy. W zależności od jakości ostrza oraz posiadanej mocy, można nią ciąć materiały o grubości nawet kilkucentymetrowej. Niektóre wyrzynarki posiadają korpus wyposażony w uchwyt żelazkowy, który przypomina nieco sprzęt do prasowania. Innym rozwiązaniem jest uchwyt grzybkowy, wymagający oburęcznego prowadzenia narzędzia. W takim przypadku jedna dłoń spoczywa na korpusie, a druga na uchwycie wyrzynarki. Wyrzynarki coraz częściej wyposażane są różnego rodzaju udogodnienia, które zwiększają wygodę pracy. Ich specyfika pozwala też na lepsze spersonalizowanie elektronarzędzia oraz dopasowanie go do własnych potrzeb. Przykładem takiej funkcjonalności może być sterowanie elektroniczne.

Nierzadko nadmierna prędkość tarcia przyczynia się do wzrostu temperatury, co może prowadzić do uszkodzeń obrabianego materiału – np. nadtopienia sztucznego tworzywa. Sterownie elektroniczne pozwala na dokładne regulowanie prędkości, a tym samym dopasowanie jej do specyfiki ciętego materiału.

Innym rozwiązaniem jest regulowana stopa. Umożliwia ona ustawienie pod kątem, dzięki czemu operator jest w stanie wykonać cięcia ukośne i pracować blisko krawędzi elementu.

Wyrzynarkę można też wyposażyć w dmuchawę, która usuwa z miejsca pracy zgromadzone trociny oraz wióry. Alternatywnie odpady te odsysa się specjalnym przyłączem. Dyszę wyrzucającą pył posiadają praktycznie wszystkie produkowane obecnie wyrzynarki. Specjalna przejściówka pozwala też na podłączenie rury odkurzacza.

Wygodniejszym rozwiązaniem jest jednak dedykowany pochłaniacz. Przydatne rozwiązanie to zwłaszcza funkcja zdmuchiwania pyłu, który zbiera się na linii cięcia. Pozwala to na zachowanie jej dobrej widoczności.

Do istotnych udogodnień należy też funkcja pozwalająca na nastawienie prędkości cięcia. Zmiana szybkości przesuwu brzeszczotu pozwala na lepsze dopasowanie narzędzia do specyfiki obrabianego materiału – określonej prędkości wymaga bowiem cięcie drewna, a jeszcze innej metalu czy tworzyw sztucznych. Funkcja ta przydaje się przede wszystkim przy okazji cięcia tych ostatnich. Jeżeli bowiem brzeszczot porusza się zbyt szybko, może doprowadzić do stopienia plastiku.

Inną funkcją dodatkową jest możliwość regulacji mocowania kąta brzeszczotu. Rozwiązanie to pozwala na cięcie nawet pod kątem 45°. Możliwość bezpośredniego ustawienia brzeszczotu pod różnymi pozycjami kąta natarcia jest bardzo przydatna. Można wówczas wykonywać ruch zbliżony do wahadłowego. Kąt powinien być bliższy prostszemu w przypadku dużej twardości obrabianego materiału.

Jeżeli jednak tworzywo jest miękkie, lepiej ciąć z brzeszczotem ustawionym pod niedużym skosem. Prace przebiegają wówczas znacznie prościej, zwłaszcza przy wykonywaniu ruchów krzywoliniowych.

Najdroższe modele wyrzynarek często sprzedawane są z różnymi akcesoriami dodatkowymi. Niektóre z nich można też dokupić osobno, wybierając jedynie najpotrzebniejsze. Warto zaopatrzyć się zwłaszcza w prowadnicę, pozwalającą na wykonywanie idealnie prostych cięć.

Przydatnym dodatkiem jest także specjalny cyrkiel, dzięki któremu narzędzie prowadzić można po okręgu. Na końcu cyrkla znajduje się szpikulec przesuwany wzdłuż pręta. Ruch ten zwiększa lub zmniejsza promień otworu planowanego do wycięcia. Cyrkiel mocowany jest w płozie wyrzynarki, w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu. Aby wyciąć otwór idealnie okrągły, drugi koniec zagłębia się w materiale. Wyrzynarka służy wówczas do cięcia kręgu wokół wyznaczonego punktu. Aby zastosować wyrzynarkę do urządzenia stacjonarnego, wystarczy natomiast dokupić odpowiedni statyw. Instaluje się go od spodu blat roboczego, ze specjalnie wykonany otworem na brzeszczot. Urządzenie mocuje się do statywu brzeszczotem ku górze, dzięki czemu w trakcie pracy wysuwa się ponad blat. Niektóre wyrzynarki emitują przed brzeszczotem promień laserowy, dzięki któremu można lepiej nacelować na narysowaną na obrabianym materiale linię cięcia.

Rodzaje wyrzynarek

Rodzaje wyrzynarek
Rodzaje wyrzynarek

Wyrzynarki są narzędziami stosunkowo prostymi pod względem konstrukcyjnym. Na rynku nietrudno jednak znaleźć różne ich rodzaje, które różnią się budową i możliwościami wykorzystania. Najpowszechniej stosowane są wyrzynarki uniwersalne, które mogą spełniać funkcję narzędzi obróbczych wielu różnych tworzyw. Sporo zależy także od rodzaju zamontowanego w wyrzynarce brzeszczotu.

Podział ze względu na sposób cięcia

Wyrzynarka tradycyjna

Ze względu na sposób cięcia, wyróżnić można cztery podstawowe typu wyrzynarek:

  • wyrzynarki tradycyjne,
  • wyrzynarki z podcinaniem,
  • wyrzynarki włosowe,
  • wyrzynarki stołowe.
Wyrzynarka tradycyjnaTradycyjne wyrzynarki są zdecydowanie najpopularniejsze i najłatwiej dostępne w sprzedaży detalicznej. Można kupić je w praktycznie wszystkich sklepach branżowych, a nierzadko także zwykłych marketach. W przypadku takiej konstrukcji, brzeszczot porusza się w czasie cięcia ruchem posuwisto-zwrotnym w górę i w dół. Użytkownik prowadzi cięcie po wyznaczonej linii wywierając nacisk. Prawidłowa i dokładna praca z wyrzynarką tradycyjną wymaga dociskania w taki sposób, aby możliwe było odpowiednie zagłębienie się brzeszczotu w materiał. Do największych zalet wyrzynarek tradycyjnych należy bez wątpienia niewysoka cena.
Wyrzynarka z podcinaniemŁatwiejsza w obsłudze jest wyrzynarka z tzw. podcinaniem. Poza ruchem posuwisto-zwrotnym, takie modele są w stanie wykonać także ruch wahadłowy w tył oraz w przód. Podcina on materiał dodatkowo, dzięki czemu użytkownik nie musi wywierać tak dużego nacisku na brzeszczot. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza przy cięciu w grubym materiale, np. kilkucentymetrowym blacie. Wyrzynarki tradycyjne pracują w takich warunkach dość ciężko, przez co użytkownik niejako instynktownie wywiera na brzeszczot zbyt duży nacisk. Wywołuje to zwichrowania, których skutkiem są skośne i nierówne cięcia. Stosując wyrzynarkę z podcinaniem można wyeliminować to zjawisko, jednocześnie ułatwiając sobie pracę i uzyskując lepszy efekt końcowy. Cena takiego modelu jest niestety zwykle nieco wyższa. Do tej grupy wyrzynarek należą modele wahadłowe i oscylacyjne.
Wyrzynarka włosowaNarzędzia włosowe uznawane są za najbardziej dokładne ze wszystkich wyrzynarek. Wyrzynarki włosowe wykorzystuje się w profesjonalnych zakładach i warsztatach, ze względu na precyzyjne cięcie. Wyrzynarka włosowa pracuje z wykorzystaniem brzeszczotu włosowego, który pozwala na cięcie elementów o dużych i małych rozmiarach. Sprzęt tego typu może być osadzony na specjalnym stole, który gwarantuje maksymalną stabilność pracy. W sprzedaży dostępne są także mobilne wersje wyrzynarek włosowych.
Wyrzynarka stołowaWyrzynarki stołowe są urządzeniami stacjonarnymi. Wyrzynarki stołowe stosuje się przede wszystkim do cięcia drewna w profesjonalnych zakładach drzewnych i produkcyjnych, które zajmują się obróbką elementów z różnych materiałów. Bardzo dobrze nadają się do cięcia drewna większych rozmiarów. Podobnie jak w przypadku wyrzynarki włosowej, modele stołowe również osadzane są na stabilnym blacie i oferują wysoką precyzję pracy. Ten rodzaj wyrzynarek jest jednak dość drogi, dlatego nie sprawdza się jako zwykła wyrzynarka do domu.

Podział ze względu na typ zasilania

Wyrzynarki podzielić można również ze względu na rodzaj zasilania. W sprzedaży dostępne są wyrzynarki tradycyjne elektryczne zasilane z sieci, a także wyrzynarki akumulatorowe – ładowane i pozbawione przewodu.

Wyrzynarki elektryczneDo najpopularniejszych wyrzynarek wciąż należą wyrzynarki tradycyjne zasilane prądem. Dostarczanie energii odbywa się przy użyciu kabla sieciowego z gniazdka elektrycznego. Wyrzynarka elektryczna posiada korpus z silnikiem. Takie modele z reguły posiadają wyższą moc i umożliwiają ciągłą pracę. Ze względu na obecność kabla są mniej mobilne, a przez to bywają dość uciążliwe dla użytkowników.
Wyrzynarki akumulatorowePoza modelami zasilanymi z sieci, na rynku dostępne są też wyrzynarki akumulatorowe. Wyrzynarka akumulatorowa jest nieco cięższa, ale wygodniejsza w użytkowaniu. Podczas używania wyrzynarek akumulatorowych użytkownikowi nie przeszkadza żaden kabel, dzięki czemu nie trzeba uważać na jego przypadkowe przecięcie. Wyrzynarki akumulatorowe nie wymagają też dostępu do energii elektrycznej, dzięki czemu mogą być stosowane w miejscach pozbawionych dostępu do sieci.

Typy brzeszczotów

Jednym z najważniejszych elementów wyrzynarki jest brzeszczot. Dla poszczególnych materiałów i rodzajów cięć przeznaczone są jego różne typy piłek. Każdy brzeszczot wyposażony jest jednak w specjalny zaczep, który służy do osadzenia go bezpośrednio w uchwycie mocującym wyrzynarki. Brzeszczoty do wyrzynarek z reguły dzieli się ze względu na rodzaj mocowania. Wyróżnić można trzy główne grupy. Dla większości dostępnych w Polsce wyrzynarek stosuje się brzeszczoty typu T, a zdecydowanie rzadziej T2. Na rynku można też spotkać elementy z uniwersalnym uchwytem ćwierćcalowym U. Osobny podział brzeszczotów dotyczy rodzaju ciętego materiału. Wszystkie wyrzynarki sprzedawane są z przynajmniej jednym brzeszczotem, jednak lepiej posiadać ich więcej. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup zestawu brzeszczotów, przeznaczonych do wielu różnych zastosowań. W komplecie powinny się znaleźć brzeszczoty m.in. do metalu, do płyt laminowanych, do płyt drewnopodobnych, do cięć krzywoliniowych, do cięć precyzyjnych itd.

Producenci oznaczają je odpowiednimi kolorami i symbolami, co ułatwia szybki wybór odpowiedniego elementu:

  • Kolorem żółto-szarym oznacza się brzeszczoty HCS i CV, wykonane z wysokowęglowej stali narzędziowej. Służą do cięcia:
    • drewna,
    • tworzyw sztucznych,
    • płyt pilśniowych.
  • Kolorem granatowym oznacza się brzeszczoty HSS, produkowane ze stali narzędziowej stopowej. Przeznaczone są do cięcia:
    • materiałów drewnopodobnych,
    • cienkiej blachy stalowej,
    • metali kolorowych.
  • Kolor czarny służy do oznaczania brzeszczotów HM i TC, wykonywanych z węglików spiekanych oraz bimetalu. Znajdują zastosowanie w cięciu materiałów bardzo twardych, takich jak:

Z reguły im drobniejsze zęby brzeszczotu, tym do twardszych tworzyw jest przeznaczony. Elementy do cięcia miękkiego drewna oraz sklejki posiadają gęsto rozmieszczone i drobne ostrza. Dla drewna twardego i płyt pilśniowych wykorzystuje się brzeszczoty z dużymi ostrzami. Specyficzny kształt ostrzy posiadają brzeszczoty do metalu i tworzyw. Cięcie łuków oraz innych skomplikowanych kształtów wymaga natomiast zastosowania tzw. brzeszczotów ślimakowych. Aby zamocować brzeszczot do wyrzynarki, należy delikatnie odkręcić pokrętko uchwytu mocującego oraz umieścić w nim końcówkę elementu z zaczepem. Następnie wystarczy dokręcić pokrętło. Przed wykonaniem pierwszych prac warto na próbę naciąć materiał. W niektórych wyrzynarkach brzeszczot mocowany jest po odchyleniu specjalnej dźwigi blokady. Starsze modele wymagają natomiast dokręcenia w tym celu niedużej śruby.

Zastosowanie wyrzynarek

Wyrzynarki powszechnie wykorzystywane są zarówno przez fachowców, jak i amatorów. Modele profesjonalne stosuje się bardzo intensywnie w zakładach produkcyjnych i firmach usługowych, które zajmują się realizacją zadań stolarskich i rzemieślniczych. Urządzenia amatorskie służą natomiast do realizacji prac lżejszych, głównie w gospodarstwach domowych oraz małych warsztatach. Wyrzynarki należą do narzędzi, które okazują przydatne w praktycznie każdym domu. Doskonale sprawdzają się chociażby przy okazji remontów. Znacząco ułatwiają montaż sufitu podwieszanego, którego części trzeba odpowiednio dociąć i dopasować do stelażu o odpowiednich wymiarach. Wyrzynarka pozwala też na docinanie paneli podłogowych na długość i szerokość. Sprawdza się zwłaszcza w miejscach styku ścian i podłogi. Wyrzynarką można też bez trudu ciąć styropian czy płytę kartonowo-gipsową. Lepiej unikać robienia tego w zamkniętym pomieszczeniu, ze względu na dużą ilość trudnych do sprzątnięcia naelektryzowanych drobinek. Wyrzynarka jest narzędziem praktycznie niezbędnym także w amatorskim warsztacie majsterkowicza. Pozwala na cięcie nie tylko drewien, ale również lekkich metali i różnych tworzyw sztucznych. Umożliwia tym samym uzyskanie wielu nietypowych linii przecięcia, nierzadko posiadających niestandardowe kształty.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać wyrzynarkę do cięcia łuków i zygzaków. Urządzenie to pozwala tez na wycinanie otworów, włącznie z okrągłymi, prostokątnymi i nieregularnymi. Elementy codziennego użytku wycinane wyrzynarką mogą więc posiadać dowolne linie krzywe. Wystarczy wygładzić ich krawędzie papierem ścierną i pomalować farbą, aby uzyskać estetyczny i w pełni funkcjonalny wyrób. Można w podobny sposób łatwo obrabiać różne elementy, tworząc np. unikalne półki ścienne, wymyślne podpórki, doniczki, tace, podstawki czy zabawki.

Wyrzynarka do domu idealnie nadaje się także do przygotowania drewnianej budy dla niedużego psa czy budki dla ptaków. W warunkach bardziej specjalistycznych, wyrzynarka przeznaczona jest głownie do realizacji prac precyzyjnych. Znajduje zastosowanie wówczas, gdy obrabiany materiał wymaga utworzenia wewnętrznych wycięć o określonym kształcie. Narzędzie to pozwala na cięcie elementów po łuku, wycinanie elementów o nieregularnym wzorze czy wyoblanie kantów desek i płyt. Wyrzynarka przesuwana wzdłuż prowadnicy metalowej może z powodzeniem zastąpić pilarkę. Wówczas wykonuje się nią idealnie długie, proste cięcia. Warto jednak pamiętać, że krótkie brzeszczoty nie nadają się do cięcia elementów grubych. Wykorzystuje się je przede wszystkim w cięciu płaskich desek, sklejki, płyt drewnopodobnych czy miękkiej blachy. Możliwość wykonania idealnie równego cięcia przydaje się np. przy układaniu parkietu czy paneli laminowanych. Cięcie wyrzynarką w linii krzywej jest z kolei niezastąpione przy wycinaniu przydatnych uchwytów w drewnianej skrzyni czy niedużego elementu konstrukcyjnego.

Ogólne zasady cięcia

Podczas cięcia wyrzynarką, należy przede wszystkim pamiętać o równomiernym dociskaniu wyrzynarki do obrabianego materiału. W trakcie pracy narzędzie nie może wpadać w żadne turbulencje, ponieważ grozi to złamaniem brzeszczotu. Materiały twarde powinno się cięć z niedużą prędkością przesuwu, czyli na najniższym biegu. Im bardziej miękki materiał, tym wyższy bieg należy ustawić. Wyrzynarka powinna być prowadzona przez cały czas w jednakowym tempie i stosunkowo powoli. Kąt cięcia wyrzynarki ustawia się poprzez regulowanie przekrzywienia płozy. Aby przeprowadzić równe cięcie skośne, należy przymocować materiał imadłami do blatu roboczego. Wzdłuż linii cięcia można jednocześnie przytwierdzić listwę metalową. Podczas cięcia płoza wykorzysta ją jako oparcie i linia przecięcia wyjdzie idealnie prosta. Wyrzynarka może być przymocowana do stołu na sztywno. Płoza jest wówczas przytwierdzana do mocnej deski z otworem na brzeszczot. Deska ta również mocowana może być do blatu za pomocą imadeł. Zaplanowany kształt wycina się z płyty przyłożonej do poruszającego się brzeszczotu. Należy pamiętać o dokładnym dociśnięciu, zwłaszcza przy niedużej odległości od brzeszczotu. Aby uniknąć zranienia, płytę lub deskę docisnąć można kawałkiem drewna. Mocując wyrzynarkę do stołu, przeprowadzić można bardzo precyzyjne cięcia. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie jej do specjalnego blatu warsztatowego. Nie wszystkie stoły są jednak przystosowane do mocowania wyrzynarek. Cięcie materiałów wygląda dość podobnie zarówno w przypadku drewna, jak i metalu czy tworzyw sztucznych. Obrabiając stal miękką, warto wcześniej nasmarować oliwą techniczną brzeszczot. Aby ułatwić cięcie aluminium, brzeszczot należy natomiast nasmarować olejem technicznym i denaturatem. Przy obróbce pleksi, PVC oraz innych tworzyw, wystarczającym rozwiązaniem jest zwilżenie brzeszczotu wodą.

Najczęstsze przyczyny uszkodzeń wyrzynarki

Uszkodzenia wyrzynarki często są następstwem nieprawidłowego doboru brzeszczotu. Zawsze należy stosować je zgodnie z przeznaczeniem, które określa producent elementu. Znaczenie ma bowiem zdolność do obróbki materiałów o konkretnej grubości. Podziałkę zębów powinno się dobierać w oparciu o długość, na której są w stanie pracować. Brzeszczot należy więc wybrać w oparciu o planowany materiał obróbki oraz określić kształt i grubość przecinanych elementów. W przypadku podziałki zębów większej lub równej grubości ciętego materiału, może dojść do uszkodzeń brzeszczotu, np. w postaci wyrwań.

W skrajnych przypadkach zęby są wręcz wyłamywane i brzeszczot nadaje się tylko do wyrzucenia. Negatywnie wpływa to także na samą wyrzynarkę, ze względu na ryzyko uszkodzenia systemu mocowania brzeszczotu. Jeżeli natomiast jego ruch zostanie zablokowany na zbyt długo, następuje nadmierne przeciążenie silnika i uzwojenia wirnika ulegają uszkodzeniu. W materiale ciętym powinno zatem pracować minimum 3-6 zębów, a sam posuw powinien być odpowiedni pod względem prędkości i precyzji. W ten sposób obróbka przebiegnie równomiernie i prowadzona będzie z optymalną grubością wiórów. Taka praca wyrzynarki stabilizuje ruch posuwisty, nie dopuszczając do drgań brzeszczotu. Pozwala tym samym na uzyskanie wysokojakościowych, gładko przeciętych powierzchni. Wyrzynarka może się zepsuć także w wyniku nieprawidłowego doboru częstotliwości suwów do rodzaju obrabianego materiału oraz typu brzeszczotu.

W przypadku zębów o niedużej podziałce, możliwe jest estetyczne i dokładne cięcie z niedużą częstotliwością suwów w materiałach twardych i cienkich – np. metalach nieżelaznych i stali. Zęby z większą podziałką sprawdzają się natomiast przy realizacji dłuższych cięć, wymagających większej częstotliwości w grubych i miękkich materiałach, np. drewnie czy tworzywach sztucznych. Należy więc pamiętać, aby w momencie cięcia stosować prawidłowy posuw wyrzynarki. Chroni to brzeszczot przed uszkodzeniami i zapewnia mu maksymalną trwałość, a przy tym pozwala na uzyskanie najlepszych rezultatów końcowych. Szybkość posuwu najlepiej ustalić doświadczalnie. Powinna mieć wartość optymalną między suwem za szybkim oraz za wolnym. Podczas posuwu zbyt wolnego powstają wióry o niedużej grubości, co prowadzi do szybszego tępienia zębów. Jeżeli natomiast posuw będzie zbyt szybki, wiór może być za gruby i opory cięcia nadmiernie wzrosną. W konsekwencji może to doprowadzić nawet do zacięcia się brzeszczotu, a także przeciążenia samej maszyny. Wyrzynarkę można chronić przed uszkodzeniami także poprzez zadbanie o odpowiednie warunki jej eksploatacji. Podczas cięcia zaleca się używanie instalacji odpylających, które oczyszczają obszar roboczy. Znacząco też ułatwiają wykonywanie dokładniejszych cięć wzdłuż wyznaczonych linii, które nagromadzone wióry czy opiłki mogą skutecznie zasłonić.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że pylenie wielu materiałów wykazuje szkodliwy wpływ na zdrowie. Podczas ich obróbki prawnie nakazane jest korzystanie z odpowiednich instalacji odpylających. Niezawodność i sprawność działania wyrzynarki można zapewnić również poprzez realizację okresowych przeglądów technicznych. Pozwala to na zwiększenie żywotności narzędzia, a także wydajności jego pracy. Przegląd warto wykonać np. przy okazji wymiany szczotek węglowych. Kontrole techniczne elektronarzędzi zawsze powinny być przeprowadzane przez sprawdzony serwis, a najlepiej punkt autoryzowany. Metody konserwacyjne wyglądają podobnie w przypadku większości wyrzynarek. Najpierw odkręcane są wszystkie śruby łączące obudowę, a następnie nieduże śrubki imbusowe blokujące podstawkę. Środek obudowy należy zwykle delikatnie podważyć, po czym odstawić jedną z części na bok. Po przedostaniu się do środka urządzenia wskazane jest wyjęcie uchwytu brzeszczotu oraz osłony. Elementy należy delikatnie oczyścić, a następnie powtórzyć cały zabieg z prowadnicą brzeszczotu. Kolejny etap wymaga konserwacji silnika i mechanizmu napędzającego. Na początek należy wyciągnąć szczoteczki i silnik. Elementy te można oczyścić sprężonym powietrzem lub pędzelkiem. Do odkręcenia przewodów, regulatora prędkości i przycisków wystarczy zwykle śrubokręt krzyżakowy. Gołą obudowę można umyć zwykłym mydłem. Po wyczyszczeniu wszystkich elementów, całość ponownie można złożyć w odpowiednie miejsca. Mechanizm napędzający warto wcześniej nasmarować nowym smarem. Części obudowy należy łączyć delikatnie i idealnie spasować, a na koniec dokładnie skręcić.

Parametry wyrzynarki – czym się kierować przy zakupie?

Decydując się na zakup wyrzynarki, należy precyzyjnie określić własne zapotrzebowanie względem przyszłego zastosowania narzędzia oraz ocenić możliwości finansowe. Warto też poznać najważniejsze parametry tego rodzaju sprzętu i na ich podstawie dokonać ostatecznego wyboru.

Moc nominalna

Moc jest parametrem, który producent każdej wyrzynarki powinien dość precyzyjnie wskazać na opakowaniu. Przekłada się ona bowiem na długość pracy urządzenia, a nierzadko również inne ważne parametry – włącznie z maksymalną głębokością cięcia. Wyrzynarka o dużej mocy jest w stanie zapewnić użytkownikowi nieprzerwaną i długotrwałą pracę. Jeżeli parametr ten będzie niższy, urządzenie prawdopodobnie będzie wymagało częstszych przerw od cięcia. Pozostaje to nie bez wpływu zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo. Długotrwała praca wyrzynarki może doprowadzić do jej przegrzania, a w konsekwencji nawet uszkodzenia. Jeżeli urządzenie wykorzystywane będzie dość często i ma posłużyć do realizacji długich cięć, warto wybrać model o mocy powyżej 600 W. Profesjonalne wykorzystanie wymaga już zastosowania narzędzia o mocy znacznie wyższej. Zwykła wyrzynarka do domu może mieć natomiast nieco mniejszą moc nominalną. Warto przy okazji pamiętać, że tzw. moc użyteczna to jedynie 50-60 proc. mocy nominalnej.

Liczba ruchów brzeszczotu na minutę

Im liczba ruchów wykonywanych przez brzeszczot w ciągu minuty jest większa, tym precyzyjniejsze i szybsze cięcie. Przedział modeli pod względem tego parametru jest bardzo szeroki. Sprzęt amatorski może oferować ok. 500 skoków na minutę, a profesjonalny nawet do 3000. Najbardziej podstawowy model wyrzynarki osiąga zwykle ok. 400 skoków na minutę i nadaje się do przeprowadzenia prostych prac. Takie urządzenie nie zapewnia jednak szczególnie dużego komfortu użytkowego. Wysokiej jakości wyrzynarka do domu jest w stanie zapewnić już ok. 2000 ruchów brzeszczotu na minutę. Takie rozwiązanie spełni wymagania użytkowników, którzy planują częste oraz intensywne użytkowanie wyrzynarki.

Głębokość cięcia

Maksymalna głębokość cięcia to wartość, która ściśle uzależniona jest od rodzaju obrabianego przez wyrzynarkę materiału. Zazwyczaj parametr ten podawany jest w odniesieniu do jednego, określonego materiału. Kwestię tę warto więc wziąć pod uwagę przy planowaniu obróbki konkretnych tworzyw. Wszystkie informacje powinny być podane w opisie urządzenia. Zaprezentowana powinna być przede wszystkim maksymalna głębokość cięcia dla drewna, metalu i tworzywa sztucznego. W pierwszym z wymienionych materiałów powinna ona dochodzić do ok. 140 mm.

Typ uchwytu

Parametrem określającym rodzaj dedykowanych brzeszczotów (o zaczepie typu T, U lub 2T) jest typ uchwytu. To bardzo ważna kwestia, która w dużym stopniu przekłada się na precyzję oraz komfort użytkowania. Uchwyt T z jedną wypustką posiada praktycznie każdy dobry jakościowo model wyrzynarki. Pojedyncza wypustka zapewnia optymalny komfort i wysoki pozom bezpieczeństwa użytkowania. Uniwersalny uchwyt U pozwala dodatkowo na montowanie wszystkich typów brzeszczotów. Taka możliwość znacząco zwiększa ogólną funkcjonalność narzędzia. Modele oznaczone jako 2T posiadają dwie wypustki i są obecnie rzadko spotykane. Standard ten dotyczy jedynie starszych wyrzynarek.

Pojemność baterii, napięcie zasilania i rodzaj akumulatora

W przypadku wyrzynarki akumulatorowej, pojemność baterii powinna być jak największa. Akumulatory mają zwykle od 1,3 do nawet 5 Ah. W modelach akumulatorowych znaczenie ma także napięcie zasilania. Lepsza wydajność pracy są w stanie zapewnić modele z napięciem 18 V. Dobrze sprawdza się także narzędzia o napięciu 14,4 V. Decydując się na wyrzynarki akumulatorowej, należy zwrócić uwagę także na sam rodzaj akumulatora.

Akumulatory Litowo-jonoweAkumulatory Li-ion cieszą się dużą popularnością. Uznawane są obecnie za najlepsze produkty pod względem jakościowym. Można ładować je w dowolnej chwili, a częstotliwość tego procesu nie przekłada się w negatywny sposób na żywotność. Baterie litowo-jonowe mają przy tym stosunkowo małą wagę. Lekkość akumulatora przekłada się na zmniejszenie całkowitej masy wyrzynarki, dzięki czemu komfort użytkowania narzędzia jest lepszy. W zależności od pojemności, czas ładowania akumulatora Li-ion wynosi od 4 do 9 godzin. Wskazane jest odczekanie kilkunastu minut po zakończeniu ładowania na całkowite ostygnięcie baterii.
Niklowo-kadmoweAkumulatory NicD stosowane były przede wszystkim w wyrzynarkach starszej generacji. Baterie te są cięższe od litowo-jonowych, a przy tym umożliwiają ładowanie dopiero po całkowitym rozładowaniu. Pamięć ładowania akumulatorów niklowo-kadmowych jest więc sporą niedogodnością, która przekłada się na obniżenie funkcjonalności wyrzynarki.
Akumulatory Niklowo-metalowo-wodorkoweAkumulatory NiMH posiadają właściwości zbliżone do akumulatorów niklowo-kadmowych. Baterie te nie posiadają jednak związków kadmu. Akumulatory NiMH są obecnie nieszczególnie popularne, m.in. ze względu na wysoką cenę.

Cena – ile kosztuje dobra wyrzynarka?

Wydatki związane z inwestycją w wyrzynarkę uzależnione są od kilku czynników. Najważniejszy z nich to warunki, w jakich ma być eksploatowane to elektronarzędzie. Lekka wyrzynarka sieciowa, przeznaczona do nieskomplikowanych i prostych prac, o maksymalnej głębokości cięcia do 60 mm i mocy 400W nie jest droga. Cena takich modeli zwykle nie przekracza 200 złotych. W przypadku prac bardziej skomplikowanych, urządzenie musi oferować większą precyzję cięcia oraz potężniejszą moc. W tej kategorii prym wodą dobre jakościowo wyrzynarki włosowe, posiadające prędkość skokową dochodzącą do nawet 1600 ruchów na minutę i standardową głębokość cięcia. Takie wyrzynarki kosztują zwykle około 700-800 złotych. Takich wyrzynarek akumulatorowych często używają osoby które oczekują bardziej specjalistycznego sprzętu.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu wyrzynarki?

Wybierając wyrzynarkę warto zwrócić uwagę na: maksymalną grubość cięcia w drewnie, regulację prędkości cięcia. Jeśli kupując wyrzynarkę zdecydujemy, że potrzebujemy większej mobilności warto aby była to wyrzynarka akumulatorowa.

Jakie są rodzaje wyrzynarek?

Ze względu na sposób cięcia, wyróżniamy: wyrzynarki tradycyjne, wyrzynarki z podcinaniem, wyrzynarki włosowe, wyrzynarki stołowe.

Co to jest wyrzynarka?

Wyrzynarka to elektronarzędzie służące do cięcia w drewnie i cięcia w stali. Jest narzędziem niezmiernie przydatne podczas prac remontowych.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Marita

Doskonała robota, warto było poświęcić czas na przeczytanie.

Bart

Przyda się w warsztacie, lecę kupić