Wkład kominkowy: rodzaje, cena i montaż wkładu [krok po kroku]

Wkład kominkowy

Wkład kominkowy to nowoczesna alternatywa dla kominka otwartego. Teraz na jego montaż decyduje się wiele osób, ponieważ pozwala on na tanie i skuteczne ogrzewanie domów. Co warto wiedzieć na temat wkładów kominkowych? Sprawdź najważniejsze informacje o ich działaniu, rodzajach, parametrach i cenach. Wyjaśniamy również, jak należy je odpowiednio dobrać i zamontować.

Co to jest wkład kominkowy?

Kominki cieszą się dzisiaj dużym zainteresowaniem. Używane są nie tylko w celach estetycznych, lecz również po to, aby dogrzewać dom. Za jego pomocą można zadbać o komfort cieplny w jednym pomieszczeniu albo w całym domu. Ze względu na niskie ceny drewna jest on ekonomiczną alternatywą dla innych źródeł ciepła.

Aby pracował on efektywnie, warto zdecydować się na montaż wkładu kominkowego.

Wkładem kominkowym nazywa się rodzaj konstrukcji wykonanej ze stali albo żeliwa – wkład kominkowy służy jako zamknięte palenisko. Wyposażony jest w otwierane drzwiczki z szybą odporną na wysokie temperatury i podłączany jest bezpośrednio do komina, z którego wydostają się spaliny.

Za pomocą wkładu kominkowego można zbudować kominek. Wkład w tym celu wykańczany jest za pomocą gotowej obudowy. Można też obudować go we własnym zakresie, na przykład z użyciem płyt, klinkieru, kamienia dekoracyjnego.

Jako że wkłady kominkowe są dostępne w wielu wariantach, można dopasować je do konkretnego miejsca montażu, oczekiwanej mocy grzewczej, a nawet wystroju wnętrza.

Kiedy zdecydować się kominek?

Kominki mają wiele zalet, co powoduje, że obecnie są one również tak często montowane w wielu domach – nowych i starszych.

Korzyści stosowania wkładu kominkowego:

  • Pozwala na ekonomiczne ogrzewanie pomieszczeń i budynków,
  • Zapewnia o wiele wyższą wydajność działania w porównaniu do kominka otwartego,
  • Dobrze akumuluje ciepło i przez długi czas je oddaje, nawet po wygaśnięciu paleniska,
  • Jest bezpieczniejszy ze względu na zamknięte palenisko i zastosowanie drzwiczek i szyby,
  • Nie jest skomplikowany w obsłudze,
  • Stanowi estetyczny dodatek do wnętrz w różnych stylach,
  • Jest łatwy i szybki w montażu.

Jak działa wkład do kominka?

Jak działa wkład do kominka?
Jak działa wkład do kominka?

Wkład do kominka służy do spalania w nim paliw stałych – głównie drewna. Dzięki temu powstaje ciepło, które oddawane jest do pomieszczeń, aby zapewnić w nich komfort cieplny.

Kominek wymaga dodania do niego drewna, a następnie jego rozpalenia. Potem zaczyna oddawać on ciepło, które przedostaje się do wnętrza.

Dostępne są także wkłady kominkowe wyposażone w płaszcze wodne, które mogą być podłączone do instalacji CO. Wtedy woda podgrzana za pomocą wkładu rozprowadzana jest po wszystkich pomieszczeniach w budynku. Może być też podłączony do systemu dystrybucji gorącego powietrza, w skrócie DGP. Wtedy ogrzane powietrze za pomocą izolowanych rur doprowadzane jest do innych pomieszczeń. System ten pozostaje niezależny od systemu centralnego ogrzewania.

W trakcie korzystania z niego należy kontrolować proces spalania, między innymi przez zwiększanie lub zmniejszanie dopływu powietrza, dodawanie kolejnych szczap drewna.

Powietrze do paleniska we wkładzie kominkowym może być doprowadzane z wnętrza pomieszczenia przez przepustnicę lub z zewnątrz za pomocą dolotu powietrza.

Spaliny powstające w komorze z paleniskiem odprowadzane są za pomocą komina na zewnątrz budynku. Należy pamiętać o regularnych przeglądach komina, by mógł on działać sprawnie.

Urządzenie będzie tak długo oddawać ciepło, jak długo będzie palić się w nim ogień, a następnie przez określony czas po wygaśnięciu paleniska. Aby utrzymać temperaturę na wysokim poziomie, należy zatem stale dokładać drewno do paleniska.

Co jakiś czas, po wygaśnięciu ognia, należy usunąć z popielnika popiół, który osadza się w nim w trakcie spalania.

Kominek z wkładem może służyć do używania w okresach przejściowych – jesienią oraz wiosną, gdy uruchamianie kotła centralnego ogrzewania nie jest jeszcze konieczne. Może on również służyć do dogrzewania domu podczas mroźnych zim.

Uwaga! Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu. Jest to też mało komfortowe rozwiązanie, dlatego nie jest ono wybierane często.

Gdzie zamontować wkłady kominkowe?

Gdzie warto zamontować wkład kominkowy?

Na ogół wkłady kominkowe montowane są w domu jednorodzinnym w salonie, czyli w pomieszczeniu, które jest najczęściej użytkowane.

W przypadku domów o otwartych wnętrzach, gdzie salon łączy się z kuchnią czy korytarzem, kominek również je dogrzewa.

Gdy będzie on zamontowany na parterze budynku, wtedy może on również oddawać ciepło do pomieszczeń znajdujących się na piętrze, na przykład do sypialni nad salonem.

Należy pamiętać o tym, że urządzenie wymaga podłączenia do komina. W nowych domach można dobrać odpowiednie miejsce do wykonania przewodu kominowego, w starszych najczęściej umieszczany jest przy istniejących przewodach.

Podłoga wokół kominka nie może być wykonana z materiału palnego, na przykład z drewna. Najlepiej, aby wokół niego były ułożone płytki ceramiczne, kamień, ewentualnie osłona wykonana z blachy albo szkła hartowanego.

Wkłady mają duży ciężar, dlatego mogą być one obciążeniem dla fundamentów lub stropów, gdy mają być zamontowane na piętrze. Konieczne jest uwzględnienie ich wytrzymałości, by nie doprowadzić do zagrożenia dla konstrukcji budynku.

Wkłady kominkowe – budowa

Wkłady kominkowe zbudowane są z kilku podstawowych elementów, do których zaliczane są:

  • Korpus. Głównym i największym elementem wkładu jest jego korpus, który wykonany jest z płyt żeliwnych albo stalowych, najczęściej o grubości 4-6 milimetrów. Stosowane są także wkłady kominkowe dwupłaszczowe, o podwójnych korpusach, które z zewnątrz wykończone są płytami stalowymi, a od wnętrza żeliwem lub szamotem. Wybrane rodzaje wkładów kominkowych mają komory wtórnego spalania, które dodatkowo dopalają resztki niespalonego opału dla lepszej efektywności pracy.
  • Wylot spalin. Znajduje się na górze wkładu kominkowego. Określany jest także jako króciec. Służy do odprowadzania spalin. Współpracuje z czopuchem – łączy on wkład z kanałem w kominie. Średnica wylotu spalin to ważny parametr przy montażu produktu.
  • Deflektor spalin. Jest to komponent obecny w wybranych wkładach kominkowych. Deflektor spalin, który jest też określany jako półka dymowa, umieszczany jest na górze wkładu kominkowego. Jego zadaniem jest wydłużenie drogi spalin, co ułatwia dopalanie niespalonych spalin i uzyskanie dodatkowego ciepła.
  • Drzwiczki z szybą. Drzwiczki wyposażone w szybę pełnią funkcję ochronną, ale również pozwalają na łatwiejszą kontrolę procesu spalania i podwyższają jego efektywność. Drzwiczki najczęściej otwierane są na bok – sposób otwierania lewostronny albo sposób otwierania prawostronny. Szyby stosowane we wkładach kominkowych są odporne na wysokie temperatury. Najczęściej produkowane są z ceramiki odpornej na temperatury dochodzące do 800°C. W starszych wkładach używane były szyby żaroodporne. Wybrani producenci wykorzystują systemy czystej szyby, które zapobiegają pokryciu jej cząsteczkami smolistymi powstającymi w trakcie spalania.
  • Ruszt. Znajduje się wewnątrz wkładu kominkowego i służy do umieszczenia na nim drewna. Wykonany jest zwykle z żeliwa. Ma ażurową konstrukcję, co umożliwia doprowadzanie powietrza oraz usuwanie popiołu.
  • Popielnik. Ma formę wysuwanej szuflady znajdującej się pod rusztem. Służy do gromadzenia popiołu i ułatwia jego usuwanie.
  • Przepustnica. Umieszczona jest pod drzwiczkami i służy do ręcznego regulowania dopływu powietrza do paleniska. Gdy jest otwarta, do komory dostaje się więcej powietrza, co przyspiesza procesy spalania i ułatwia rozpalanie, a gdy jest zamknięta, dopływ powietrza jest odcięty.
  • Dolot powietrza. Aby zapewnić skuteczniejsze spalanie, wkłady kominkowe mogą być wyposażone w króciec dolotu powietrza. Pozwala on na połączenie wkładu z czerpnią powietrza na zewnątrz. Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ świeże powietrze nie jest pobierane z wnętrza pomieszczenia.
  • Szyber. W części wkładów kominkowych używany jest szyber, który służy do regulowania ciągu oraz zmiany wydajności spalania. Można otwierać go lub zamykać. Gdy jest zamknięty, wtedy dym jest dodatkowo dopalany w komorze wtórnego spalania. Gdy jest otwarty, dym odprowadzany jest bezpośrednio do komina.
  • Kratki kominkowe umieszczane są w obudowie. Służą do efektywniejszego oddawania ciepła do pomieszczenia.
  • Wymiennik ciepła. Wkłady kominkowe wyposażone w płaszcz wodny mają we wbudowany wymiennik ciepła o konstrukcji rurowej albo płytowej. Taki wkład po podłączeniu do instalacji centralnego ogrzewania pozwala na rozprowadzanie ciepła po budynku.

Wkłady kominkowe – zalety i wady

Zamontowanie wkładu kominkowego związane jest z wieloma zaletami, ale również ma kilka wad. O czym powinno się pamiętać przed podjęciem decyzji o jego montażu?

Zalety:

  • Ma wyższą sprawność w porównaniu do kominka otwartego,
  • Zapewnia większy poziom bezpieczeństwa,
  • Umożliwia łatwą kontrolę procesów spalania.
  • Może służyć do dogrzewania całego budynku,
  • Pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Wady:

  • Wysoka cena w porównaniu do kominka otwartego,
  • Konieczność donoszenia opału do domu,
  • Czasochłonna obsługa,
  • Ryzyko zadymienia wnętrza domu,
  • Nie powinien być jedynym źródłem ciepła.

Wkłady kominkowe – rodzaje

Wkłady kominkowe różnią się pod względem konstrukcji. Wyróżniamy poniższe rodzaje kominków:

  • Wkład kominkowy powietrzny. To najprostszy typ wkładu kominkowego, który służy do dogrzewania pomieszczeń przez ogrzewającą się szybę oraz przez podgrzane powietrze, które przedostaje się do pomieszczenia przez kratkę kominkową. Wkłady kominkowe powietrzne mogą również współpracować z systemem DGP, czyli z systemem służącym do dystrybucji gorącego powietrza. Tego typu wkłady są najtańsze i dodatkowo łatwe w montażu, dlatego wkłady te są chętnie kupowane.
  • Wkład kominkowy z płaszczem wodnym. Płaszcz wodny albo wkład wodny w kominku pozwala na podgrzewanie wody w centralnym ogrzewaniu, aby dzięki temu skutecznie dogrzewać cały dom. Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym wyposażone są w wodny wymiennik ciepła, który znajduje się dookoła paleniska, dlatego tworzy nad nim swoistego rodzaju płaszcz. Wymienniki ciepła mogą mieć konstrukcję rurową albo płytową. Podczas korzystania z wkładu dochodzi do ogrzewania wody w instalacji CO, dlatego może być ona doprowadzona do pomieszczeń w całym budynku. Dodatkowo istnieje możliwość podgrzewania ciepłej wody użytkowej – CWU. Zastosowanie wkładu do kominka z płaszczem wodnym pozwala na zredukowanie kosztów ogrzewania i zapewnia komfort w całym domu, zwłaszcza wtedy, gdy nie warto jeszcze uruchamiać głównego kotła. Minusem wkładów kominkowych z płaszczem wodnym jest ich wyższa cena oraz dodatkowe prace związane z montażem, ponieważ konieczne jest podłączenie wkładu z płaszczem wodnym do instalacji CO oraz do pompy obiegowej ze sterownikiem.

Wkłady kominkowe – najważniejsze parametry

Wkłady do kominka mogą być opisane za pomocą kilku ważnych parametrów, na które warto także zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu. Do kluczowych parametrów zaliczane są:

  • Sprawność cieplna. To parametr odnoszący się do sprawności cieplnej wkładu kominkowego. Podawany jest w procentach. Odnosi się do ilości energii, która powstaje podczas spalania opału i odzyskiwana jest w formie ciepła. Sprawność cieplna wkładu kominkowego na poziomie 80% oznacza, że 80% energii powstającej w trakcie spalania opału jest odzyskiwana jako energia cieplna. Zatem im większy parametr sprawności, tym lepsze wkłady.
  • Moc nominalna. To parametr, który odnosi się do uśrednionej efektywności grzewczej urządzenia i podawany jest w kW. Moc wkładu powiązana jest z jego wielkością i budową. Moc nominalna dobierana jest do wielkości pomieszczenia lub budynku do ogrzania. Zazwyczaj przyjmuje się, że wkłady 1 kW pozwalają na ogrzanie 25 m2. W przypadku nieocieplonego budynku, gdzie dochodzi do większych strat ciepła, może być konieczne wybranie kotła o większej mocy.
  • Moc maksymalna. Odnosi się do maksymalnej mocy osiąganej przez wkłady. Przy wyborze nie należy jednak kierować się tym parametrem, ponieważ moc maksymalną wkłady osiągają jedynie przez krótki okres.
  • Zakres mocy grzewczej. Związany jest on z minimalną oraz maksymalną mocą grzewczą jaką mają wkłady.
  • Temperatura spalin. Odnosi się do maksymalnej temperatury spalin, które powstają we wkładzie kominkowym. Nie powinna przekraczać 400°C. Należy wziąć ją pod uwagę w kontekście bezpieczeństwa oraz materiałów, które używane są przy budowie komina.
  • Rodzaj paliwa. Paliwo, które może być używane we wkładzie kominkowym. Producenci najczęściej zalecają stosowanie sezonowanego drewna pochodzącego z drzew liściastych. Wilgotność drewna powinna być równa lub niższa niż 20%.
  • Średnie zużycie opału podczas spalania. Niektórzy producenci podają parametr odnoszący się do średniego zużycia materiału opałowego w trakcie godziny spalania, aby osiągnąć moc nominalną wkładu.
  • Wymiary wkładu kominkowego mają duże znaczenie w kontekście miejsca montażu.
  • Średnica czopucha. Parametr ma znaczenie przy podłączeniu wkładu kominkowego do kanału odprowadzającego spaliny w kominie.
  • Waga wkładów kominkowych. Związana z ciężarem jaki mają wkłady. Należy wziąć ją pod uwagę w kontekście dopuszczalnego obciążenia fundamentów lub stropu.

Jak wybrać najlepszy wkład kominkowy?

W sprzedaży znajduje się szeroka gama wkładów kominkowych. Wybierając odpowiedni, należy dopasować go do własnych wymagań, miejsca montażu, powierzchni przeznaczonej do ogrzania oraz posiadanego budżetu. Należy uwzględnić:

  1. Przeznaczenie wkładu – gdy wkład ma być używany do ogrzewania jednego pomieszczenia, najlepiej sprawdzi się powietrzny, natomiast do ogrzewania całego budynku można wybrać wkład z płaszczem wodnym albo podłączyć wkład powietrzny do systemu DGP.
  2. Miejsce montażu – należy uwzględnić wymiary wkładu kominkowego, a wtedy, gdy ma być umieszczony na rogu, najlepiej zdecydować się na wkład kominkowy narożny.
  3. Powierzchnię do ogrzania – należy wziąć pod uwagę przeznaczenie wkładu oraz metraż pomieszczenia albo budynku.
  4. Styl aranżacji wnętrza – można dobrać wkłady kominkowe które mają tradycyjny lub nowoczesny design.
  5. Emisyjność wkładu – obecnie wkłady kominkowe muszą spełniać odpowiednie normy pod kątem ekologii. W tym celu wykorzystywane są normy ekoprojektu, które odnoszą się do efektywności energetycznej oraz do emitowania zanieczyszczeń.
  6. Wielkość szyby we wkładzie kominkowym – duża szyba powoduje oddawanie ciepła do pomieszczenia, co może być problemem wtedy, gdy wkład ma być podłączony do systemu DGP lub ma być wyposażony w płaszcz wodny.
  7. System czystej szyby – dzięki niemu można zredukować osadzanie się sadzy na szybie, dlatego nie trzeba będzie jej często myć.
  8. Dolot powietrza – warto zdecydować się na produkt wyposażony w dolot powietrza, aby dzięki temu zasilać go świeżym powietrzem doprowadzanym z zewnątrz. Pozwala to na efektywne i bezpieczniejsze ogrzewanie domu kominkiem.
  9. Rozwiązania pozwalające na dopalenie spalin – deflektor oraz wtórna komora spalania to efektywniejsze spalanie opału i większa sprawność wkładu.

Jaka moc wkładu kominkowego?

Najczęściej stosowany przelicznik to 1 kW mocy nominalnej wkładu kominkowego na 25 m2.

Przykładowo do ogrzania domu o metrażu 100 m2 polecane jest zastosowanie wkładu kominkowego 4-6 kW. Gdy dom ma powierzchnię powyżej 100 m2, polecane jest wybranie wkładu 6-10 kW.

Gdy dom jest energooszczędny, wtedy można zdecydować się na wkłady kominkowe o niższej mocy nominalnej, na przykład 3-5 kW.

Nie zaleca się wybierania wkładu kominkowego o zbyt dużej mocy energetycznej.

Wkłady kominkowe – stalowe czy żeliwne?

W sprzedaży można znaleźć wkłady kominkowe wykonane z różnych materiałów:

  • Wkłady kominkowe żeliwne. Są to wkłady, które produkowane są głównie z żeliwa. Jest to bardzo trwały, wytrzymały oraz ciężki materiał. Potrzebuje więcej czasu do nagrzania się, ale również długo oddaje ciepło, nawet wtedy, gdy palenisko już wygasło. Tego typu wkłady kominkowe charakteryzują się tradycyjnym wyglądem, dlatego doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o rustykalnym, klasycznym wyglądzie.
  • Wkłady kominkowe stalowe. Wykonane ze stali, dzięki czemu są lżejsze od wkładów kominkowych żeliwnych oraz mają nowoczesny design. Wkłady kominkowe stalowe cechują się szybkim nagrzewaniem, dlatego oddają ciepło niedługo po rozpaleniu w nich ognia. Natomiast również dość szybko wystygają, co powoduje, że ich parametry grzewcze są nieco gorsze w stosunku do wkładów kominkowych żeliwnych. Z tego względu polecane są one głównie jako dodatkowe źródło ciepła.
  • Wkład kominkowy dwupłaszczowy. Coraz popularniejsze są także wkłady kominkowe dwupłaszczowe, które składają się ze stalowej obudowy i wyłożone są żeliwem albo szamotem. Szamot jest rodzajem materiału ceramicznego, który dobrze akumuluje ciepło, dlatego też ma on właściwości podobne do żeliwa. Szamot może jednak pękać, dlatego po pewnym czasie może być konieczne wymienienie go na nowy.

Ile kosztuje wkład kominkowy?

Ile kosztuje wkład kominkowy?

Cena wkładu kominkowego jest zależna od jego rodzaju oraz efektywności grzewczej. Koszt zakupu zależny jest również od elementów dodanych do wkładu.

Zazwyczaj ceny za wkłady kominkowe wynoszą od około 1,6 tysiąca złotych do 5 tysięcy złotych.

Zakup wkładu kominkowego narożnego, z szybą boczną, to koszt rozpoczynający się od około 3-3,5 tysiąca złotych.

Gdzie kupić wkład do kominka?

Obecnie wkłady kominkowe są oferowane w wielu sklepach działających stacjonarnie i internetowo.

Można zakupić je między innymi w popularnych sklepach budowlano-wykończeniowych, sklepach z urządzeniami grzewczymi, także specjalizującymi się w sprzedaży kominków.

Wysokiej jakości wkłady są też oferowane bezpośrednio przez ich producentów.

Wiele sklepów internetowych oferuje również darmową dostawę wkładu kominkowego bezpośrednio do klienta. Wkłady dostarczane są na paletach przez firmy kurierskie.

Montaż wkładu kominkowego krok po kroku

Montaż wkładu kominkowego krok po kroku
Montaż wkładu kominkowego krok po kroku

Wkład kominkowy można zamontować we własnym zakresie lub wynająć ekipę, która będzie mogła przeprowadzić kompleksowe prace montażowe i podłączyć go do komina.

Dokładne informacje o podłączeniu wkładu kominkowego może przekazać jego producent.

  1. Wybór miejsca do montażu. Należy pamiętać o tym, że kominek musi być zamontowany w odpowiednim miejscu. Należy wybrać dla niego lokalizację przy kominie, na stabilnym i wytrzymałym podłożu, które jest odporne na wysoką temperaturę.
  2. Osadzenie wkładu kominkowego. Wkład należy osadzić na podmurówce albo na stojaku. Należy zadbać o jego odpowiednie wypoziomowanie.
  3. Podłączenie wkładu. W kolejnym kroku podłącza się wkład do komina. Warto na tym etapie sprawdzić, czy urządzenie działa poprawnie, rozpalając w nim po raz pierwszy ogień. Jeżeli kominek ma być zamontowany razem z dopływem powietrza z zewnątrz, również należy go podłączyć. Należy zadbać o szczelność połączeń. Gdy pojawiają się jakiekolwiek nieszczelności, należy je usunąć, na przykład z użyciem past lub silikonów wysokotemperaturowych.
  4. Zabudowanie wkładu kominkowego. Zabudowa wkładu kominkowego może być wykonana na parę sposobów w zależności od efektu, jaki pragnie się uzyskać. Najczęściej zabudowa wkładu jest wykonana z profili oraz z płyt kartonowo-gipsowych. Można także zastosować płyty izolacyjno-konstrukcyjne. Zabudowa wkładu kominkowego za pomocą płyt gipsowo-kartonowych polega na zamontowaniu konstrukcyjnych profili aluminiowych. Najczęściej stosowane są poziome profile UW oraz profile pionowe CW. Obudowa wkładu kominkowego powinna być także zaizolowana, na przykład przez płyty z wełny izolacyjnej. Na profilach montuje się płyty oraz łączy je za pomocą siatki z włókna szklanego i zaprawy szpachlowej. Wykonanie zabudowy z płyt izolacyjno-konstrukcyjnych jest łatwiejsze, ponieważ spełniają one jednocześnie funkcję materiału konstrukcyjnego oraz izolacyjnego. Nie ma zatem potrzeby używania profili aluminiowych. Płyty łączone są za pomocą wkrętów oraz kleju. Konstrukcja może być wzmocniona z użyciem zaprawy szpachlowej i siatki z włókna szklanego. Należy także pamiętać o wykonaniu wycięć pod kratki wentylacyjne w obudowie kominkowej.
  5. Wykończenie obudowy kominkowej. Do wyboru jest szeroka gama materiałów, które mogą być dopasowane do stylu aranżacji wnętrza. Dostępne są także gotowe obudowy, które nie wymagają czasochłonnych prac montażowych, jednak są one oferowane tylko w określonych wariantach rozmiarowych i nie zawsze można dopasować je do miejsca instalacji wkładu.

Jak obudować wkład kominkowy?

Jak obudować wkład kominkowy?

Wysokiej jakości wkłady kominkowe mogą być obudowane za pomocą różnych materiałów, aby nadać im atrakcyjny, klasyczny lub nowoczesny design. Kominek można dopasować zarówno do nowoczesnego, jak i tradycyjnie wyglądającego wnętrza.

Pomysły na obudowę wkładu kominkowego:

  • Obudowa z płyt – pozostawia się zabudowę z płyt, które następnie mogą być pomalowane na różne kolory.
  • Obudowa z kamienia naturalnego – wygląda bardzo elegancko i jest trwała. Do wyboru jest wiele typów kamienia, na przykład marmur, granit, trawertyn, piaskowiec, łupek. Można dobrać je do wystroju wnętrza.
  • Obudowa z klinkieru – stosowane są cegła klinkierowa oraz płytki klinkierowe, dostępne są w różnych kolorach.
  • Obudowa z betonu – tego rodzaju obudowa pasuje do wnętrz w stylu loft. Stosuje się najczęściej beton architektoniczny lub bloczki z betonu komórkowego.
  • Obudowa z kafli – tego typu obudowy świetnie nadają się do wnętrz w tradycyjnym stylu.

O czym pamiętać podczas używania wkładu kominkowego?

Przy korzystaniu z wkładu kominkowego należy pamiętać o tym, by:

  1. Zadbać o izolację budynku. Dzięki odpowiedniej termoizolacji budynek może na dłużej utrzymywać ciepło, dzięki czemu ilość zużytego opału i koszty ogrzewania będą niższe.
  2. Zapewnić dostęp powietrza do spalania. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wkładów kominkowych bez dolotu powietrza z zewnątrz. Powietrze powinno być doprowadzane do pomieszczenia z kominkiem przez kanały wentylacyjne.
  3. Używać odpowiedniego rodzaju drewna. Zaleca się stosowanie suchego drewna gatunków liściastych. Gdy kupowane jest jako wilgotne, należy je sezonować, czyli suszyć na dworze przez przynajmniej rok. Jego wilgotność powinna wynosić około 20%. Najczęściej polecane są gatunki jak dąb, grab, buk, jesion. Nie zaleca się palenia drewnem drzew iglastych, które zawierają dużo żywic, dlatego powodują wytworzenie większej ilości dymu, zanieczyszczenie pieca i przewodu kominowego tłustymi, trudnymi do usunięcia plamami.
  4. Regularnie usuwać popiół z popielnika. Należy robić to wtedy, gdy kominek nie jest użytkowany, a także jest zimny. Popiół należy usuwać zgodnie z lokalnymi zasadami gospodarki komunalnej, na przykład do specjalnych kubłów.

Jeśli nie chcemy palić w kominku tradycyjnym zawsze możemy zdecydować się na kominek elektryczny.

5 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
VECTOR

Świetnie merytoryczny artykuł! Nic dodać nic ująć

Anna

Co to za rodzaj wkładu z pierwszego zdjęcia? Montowany tak nisko od podłogi.

Andrzej

Czy wkład kominkowy może być używany jako piec wolnostojący? Jest tańszy od pieca a estetyka czasami nie jest najważniejsza.
Andrzej

Maria

Artykuł ma swoje mocne strony, jednakże momenty, w których autor przechodzi do ogólników, mogą wprowadzać czytelnika w błąd co do złożoności problemu.

Pavlo

Odkryłem na tym blogu budowlanym wartościowe porady dotyczące wyboru kominów, które zmieniły sposób, w jaki pracuję.