Kominek elektryczny: cena, parametry, montaż [krok po kroku]

Kominek elektryczny
Kominek elektryczny

Widok spalających się polan drewna w kominku wywołuje wyjątkowo pozytywne emocje. Dobrze usiąść w pobliżu i przy okazji też ogrzać się wytwarzanym ciepłem. Jednak nie zawsze istnieje możliwość zainstalowania tradycyjnego kominka, a w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem okazuje się kominek elektryczny. Warto dowiedzieć się, czym on się charakteryzuje i w jakich warunkach można sobie na niego pozwolić.

Co to jest kominek elektryczny i jak działa?

Kominki elektryczne to nowoczesne i estetyczne urządzenia, które kojarzą się z klasycznymi paleniskami, jednak do uzyskania efektu palących się polan nie stosuje się drewna. Nie ma również prawdziwego ognia i popiołu. W zamian wykorzystuje się nowoczesne technologie, pozwalające uzyskać realistyczny w odczuciu obraz płomieni.

Zasilanie jest energią elektryczną, więc nie potrzeba ani dodatkowej formy wentylacji, ani komina. To wszystko sprawia, że na kominek elektryczny mogą zdecydować się właściciele mieszkań w budownictwie wielorodzinnym lub domów jednorodzinnych, w których brakuje odpowiedniego przystosowania do montażu klasycznego kominka. Kominek elektryczny idealnie nadaje się także do pomieszczeń biurowych.

Mimo że tworzy się wyłącznie iluzję palącego się drewna, to ten obraz zachwyca swoim realizmem, zwłaszcza w kominkach z funkcją 3D. Pożądany efekt uzyskuje się dzięki jednej z 4 poniższych metod. Można zastosować:

  • odbijanie światła przez ruchome lusterka,
  • iluzjonistyczną technikę (tzw. Duch Peppera) z wykorzystaniem systemu luster, które zwielokrotniają wyświetlany obraz,
  • podświetlanie pary wodnej,
  • wykorzystanie antyrefleksyjnego panelu, który zostaje podświetlony z pomocą diod LED.

Dla zwielokrotnienia doznań wizyjnych wewnątrz kominka elektrycznego znajdują się sztuczne polana (rzadziej kawałki “węgla”). W zaawansowanych technologicznie kominkach elektrycznych jest też coś dla osób uwielbiających wsłuchiwać się w odgłosy wydawane przez palące się drewno, czyli syntezator dźwięku znakomicie imitujący te specyficzne trzaski. Niektóre modele emitują nawet wodną mgiełkę, która kojarzy się dymem.

Pracę kominka elektrycznego reguluje się albo z poziomu samego urządzenia (tańsza opcja), albo za pomocą pilota. W ten sposób ustawia się jasność oraz wielkość płomienia w kominku elektrycznym, częstotliwość i poziom głośności dźwięków, a ponadto ewentualną emisję ciepła, o ile taka funkcja jest w danym urządzeniu dostępna. Oczywiście trudno spodziewać się wyjątkowo efektywnego grzania, ale dzięki specjalnej grzałce generującej ciepło oraz termowentylatorowi, który dostarcza do pomieszczenia ciepło wytworzone, można zadbać o skuteczne dogrzanie wnętrza.

Rodzaje kominków elektrycznych

Rodzaje kominków elektrycznych
Rodzaje kominków elektrycznych

W ofercie rynkowej są dostępne modele kominków elektrycznych, które różnią się wymiarami, kształtem, formą, stylem i funkcjami. Przy wyborze kominka elektrycznego warto wziąć pod uwagę nie tylko kwestie estetyczne, ale także wielkość pomieszczenia i sposób montażu.

Podział kominków elektrycznych ze względu na styl

Można zdecydować się na kominek elektryczny w stylu klasycznym, który z powodzeniem ozdobi wnętrza urządzone tradycyjnie, ale też w aranżacji prowansalskiej, rustykalnej czy nawet skandynawskiej. Ciekawe modele kominków elektrycznych znajdą miłośnicy nowoczesnych klimatów, także minimalistycznych.

Podział ze względu na sposób montażu

Wybór jest na tyle szeroki, że z pewnością każdy jest w stanie zdecydować się na model optymalnie dopasowany do pomieszczenia i do indywidualnego gustu.

Kominek elektryczny ścienny

To bardzo częsty wybór, więc i modeli ściennych nie brakuje. Z wyglądu przypominają nieco monitor lub telewizor LCD / plazmowy. Mogą nawet kojarzyć się z nowoczesnym obrazem. W każdym razie dzięki opcji zawieszenia na ścianie uwalnia się więcej miejsca na podłodze. Z kolei płaszczyzna ścienna zyskuje piękny, niebanalny wygląd. Warto podkreślić, że dużych salonach znakomicie wyglądają modele ścienne w wersji panoramicznej.

Kominek elektryczny z obudową

Wersja kompletna, która zwiera zarówno sam wkład, jak i obudowę. Dzięki temu uruchomienie kominka zajmuje dosłownie kilka sekund, bo wystarczy wpiąć kabel do gniazda i ustawić urządzenie w wybranym miejscu. Nie trzeba się zatem martwić szukaniem fachowca do wykonania obudowy od podstaw, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Obudowy zazwyczaj wyróżniają się eleganckim wyglądem.

Kominek elektryczny do zabudowy

To de facto sam wkład kominkowy, który wymaga jeszcze zaprojektowania i potem zrobienia obudowy. Taka opcja jest idealna dla tych osób, które cenią sobie w pełni zindywidualizowane pomysły na aranżacje wnętrza. Łatwiej też wtedy dobrze dopasować kominek do wystroju pomieszczenia.

Kominek elektryczny narożny

Doskonałe rozwiązanie, gdy pokój wyróżnia się nieregularnym kształtem. Zamontowanie w narożniku kominka elektrycznego pozwoli nieco złagodzić nieprzyjemne odczucia wynikające z zaburzonej percepcji.

Kominek elektryczny stojący

Modele stojące można postawić niemal w dowolnym miejscu, o ile tylko w pobliżu znajduje się gniazdo elektryczne. Niektóre z nich mają postać pieców kominkowych typu koza.

Kominek elektryczny wmontowany w meble

Wśród propozycji uwagę zwracają niebanalne rozwiązania jak szafka pod telewizor lub konsola z zainstalowanym kominkiem.

Możliwości jest zatem sporo, więc każdy bez wątpienia jest w stanie dopasować model idealnie do wnętrza zarówno pod względem wielkości, jak i sposobu montażu.

Gdzie umieścić kominek elektryczny?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaki efekt pragnie się uzyskać. Mimo że większość osób decyduje się na zlokalizowanie kominka elektrycznego w salonie, to przecież można dzięki niemu wzbogacić także inne pomieszczenia jak łazienka czy sypialnia. Przy wyborze należy uwzględnić indywidualne upodobania, ale też układ wnętrza, jego wielkość i aranżację.

Kominek elektryczny w dużym salonie ładnie wygląda, kiedy imituje tradycyjny kominek – jego obudowa może prezentować się niemal identycznie jak tych klasycznych. Wtedy należy go jak najlepiej wyeksponować na tle ściany. W nowoczesnych wnętrzach warto z kolei wybrać model panoramiczny wbudowany w ścianę albo umieszczony w szafce np. pod wiszącym telewizorem. Ciekawy widok daje kominek postawiony na środku salonu, ale wtedy należy przemyśleć kwestię podpięcia do prądu tak, aby nie potykać się o kable (które zresztą nie wyglądają estetycznie, gdy leżą na widoku).

A jeżeli także łazienka ma zachwycać i być elegancka, to dobrym pomysłem jest obecność kominka elektrycznego i w tym pomieszczeniu. To sprzyja relaksowi, a przy okazji można zadbać o podwyższenie temperatury np. w okresie pierwszych chłodów, kiedy jeszcze nie działa ogrzewanie domu.

Kominek elektryczny – jego funkcje i parametry użytkowe

Kominki elektryczne są w zasadzie bezobsługowe i działają natychmiast po uruchomieniu. Nie trzeba martwić się o nieporządek wokół nich czy wybieranie popiołu, co jest przecież niezbędne w przypadku tradycyjnych palenisk. Wystarczy je ustawić w odpowiednim miejscu, a następnie podłączyć do źródła prądu. Więcej pracy jest z tymi w postaci wkładu, ponieważ wymagają wykonania obudowy, ale dla odmiany dzięki temu udaje się stworzyć naprawdę niepowtarzalną aranżacje wnętrza.

Wśród podstawowych funkcji kominka elektrycznego należy wyróżnić trzy:

  • Funkcja dekoracyjna. To bez wątpienia podstawowe zadanie. Każde pomieszczenie z kominkiem prezentuje się zjawiskowo, wręcz ekskluzywnie. To zatem idealny sposób na wzbogacenie swojego domu o elementy, które wywołają zachwyt przychodzących gości, a domownikom umilą codzienne przebywanie w pomieszczeniu. Nie ma znaczenia, czy mieszka się w domu jednorodzinnym czy budynku wielorodzinnym – kominek elektryczny można mieć nawet w swoim biurze.
  • Funkcja relaksacyjna. Kominek elektryczny nie tylko pięknie wygląda. Widok skaczących płomieni działa niezwykle uspokajająco i wprowadza pozytywne fluidy. Warto od razu zaznaczyć, że kominki elektryczne mogą też dawać efekt żarzenia się i linii świetlnych. Co ważne, można siedzieć przy kominku nawet w gorące, letnie wieczory.
  • Funkcja grzewcza. Nie dotyczy to wszystkich modeli kominków elektrycznych, ponieważ jedynie wybrane mają specjalne grzałki i termowentylatory, dzięki czemu wytwarza się i rozchodzi ciepło. Dodatkowo tego typu urządzenia mają specjalne zabezpieczenie przed przegrzaniem, termostat, regulatory mocy, często także programator czasowy, który ustawia funkcję grzania na określony przedział czasowy. Trzeba mieć przy tym świadomość, że dość gwałtownie rosną przez to koszty eksploatacyjne. Jednak warto od czasu do czasu skorzystać z tej funkcji i w ponury, zimowy wieczór ogrzać się w cieple kominka.

Wśród dodatkowych funkcji, jakie powinien mieć dobrej jakości kominek elektryczny należy jeszcze wyróżnić kilka.

  • Możliwość regulacji mocy grzania. W ten sposób nie tylko kontroluje się ilość ciepła wytwarzanego przez kominek, ale ponadto wydatki związane z poborem energii elektrycznej. Niektóre modele mają 2-stopniową, inne 3-stopniową regulację ciepła.
  • Różne poziomy szybkości, jasności i kolorów płomienia. Na romantyczny wieczór bez wątpienia sprawdzi się mniejsza prędkość płomienia niż na co dzień. Z kolei kontrola poziomu jasności płomienia pozwala osiągnąć określone efekty w pomieszczeniu, podobnie jak kolorystyka. Stonowane odcienie żółtopomarańczowe zdecydowanie efektywniej relaksują niż pobudzające płomienie czerwone, więc taka funkcja regulacji bywa przydatna.
  • Opcja wymiany wkładu. Nie każdy lubi tego typu zmiany, ale warto zwrócić uwagę na to, że są dostępne modele z możliwością wyboru różnych palenisk. Zdecydowanie najpopularniejsza wersja to ta z polanami, dzięki której można stworzyć naprawdę realistycznie wyglądającą iluzję palącego się drewna. Jednak niezwykle wyrafinowany efekt uzyskuje się poprzez wkład z kryształkami, które prezentują się luksusowo. W ten sposób przytulność łączy się z komfortem. Jeszcze inne odczucia daje wkład z kamieniami. To rozwiązanie również ma swoich zwolenników. Jeżeli ktoś lubi zmiany, może zdecydować się na model kominka z wymiennymi wkładami.
  • Panel kontrolny, pilot zdalnego sterowania, aplikacja mobilna. Panel, znajdujący się na obudowie, ma specjalne przyciski, dzięki którym można w sposób ręczny sterować wszystkimi funkcjami kominka, jakie są dostępne w danym modelu. Jednak wiele osób szczególnie sobie ceni wygodne rozwiązanie jakim jest pilot zdalnego sterowania, ponieważ nawet na odległość można włączać i wyłączać kominek, a także zmieniać wszelkie jego ustawienia. Nowoczesne i zaawansowane technologicznie modele dają coś więcej, bo opcję zarządzania kominkiem elektrycznym za pomocą aplikacji z poziomu telefonu.
  • Cyfrowy termostat. Dzięki niemu ustawiony poziom temperatury nie będzie zmieniał się, ponieważ termostat samoistnie włącza i wyłącza grzanie, aby utrzymać zadaną temperaturę.
  • Emulator dźwięku paleniska. Kolejna przydatna funkcja, która pozwala usłyszeć dźwięki charakterystyczne dla spalającego się drewna. Niektóre urządzenia umożliwiają ustawić jeden z kilku dostępnych unikatowych efektów dźwiękowych.
  • Efekt dymu. Ciekawym rozwiązaniem okazują się kominki z funkcją wytwarzania sztucznego dymu. W takich modelach znajduje się zbiornik na wodę, a dzięki nebulizatorowi ultradźwiękowemu zostaje uruchomiony proces jej odparowania. Odpowiednio podświetlona halogenami para wodna daje wrażenie, że widać płomienie i dym. Efekt ten ma charakter trójwymiarowy, co wzmacnia efekty i sprawia, że wyglądają naprawdę naturalnie.

Wśród parametrów technicznych i użytkowych należy zwrócić uwagę na moc urządzenia. Znaczenie ma zarówno znamionowy pobór mocy światła, jak i znamionowy całkowity pobór mocy.
Kominek elektryczny działa na prąd zmienny o napięciu znamionowym 220-240V~50Hz. Jak widać, wystarczy tylko dostęp do gniazda, aby cieszyć się z możliwości, jakie daje urządzenie. Do wytworzenia efektu płomieni potrzeba 200-400 W (jeżeli zostały zastosowane halogeny) bądź 15-30 W (przy LED-ach). Diody LED to zatem zdecydowanie korzystniejsze rozwiązanie ze względów ekonomicznych. Regulacja mocy grzania wynosi zazwyczaj 1000 / 2000 W.

Mimo że podstawowe zastosowanie jest wewnątrz budynku, to mniejsze urządzenia stojące można wziąć ze sobą na balkon lub na taras, jeżeli oczywiście jest dostęp do gniazda elektrycznego. Warto zwrócić uwagę na to, że czego została wykonana obudowa kominka, ponieważ od jakości materiału zależy żywotność urządzenia. Najtańsze modele wykonane są ze słabego tworzywa, które ani nie prezentuje się ładnie, ani też nie zapewnia dużej trwałości. Lepszym wyborem jest mocna obudowa ze stali nierdzewnej, ceramiczna lub wyjątkowo elegancka w wyglądzie – wersja z obudową drewnianą. Do wyboru są oczywiście różnorodne wersje kolorystyczne.

Podczas zakupu konkretnego modelu należy też zwrócić uwagę na rodzaj paleniska, a ponadto na obecność termostatu i zabezpieczenia przed przegrzaniem, o ile kominek ma służyć nie tylko dekoracyjnie i relaksująco, ale również dogrzewać pomieszczenie. Dzięki specjalnym czujnikom następuje automatyczne wyłączanie funkcji ogrzewania poprzez zablokowanie wylotu ciepłego powietrza. Z kolei czujniki temperatury chronią przed utratą energii w razie otwartego okna w pomieszczeniu.

Zalety kominka elektrycznego

Lista walorów tego urządzenia okazuje się naprawdę długa. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie kominka tego typu w swoim mieszkaniu / domu / biurze.

  • Możliwość umiejscowienia kominka w dowolnym pomieszczeniu. W przypadku tradycyjnych kominków konieczne jest posiadanie specjalnego szybu wentylacyjnego i komina. To sprawia, że już etapie projektowym należy uwzględnić wszystkie elementy niezbędne do wykonania paleniska. Co więcej, na tego typu rozwiązanie mogą sobie pozwolić wyłącznie właściciele domów jednorodzinnych. Zupełnie inaczej jest z kominkiem elektrycznym, gdyż jedyny wymóg to dostęp do energii elektrycznej. Niewielkie modele stojące można nawet przenosić z miejsca na miejsce. .
  • Możliwość użytkowania przez 4 pory roku. Nawet w upalne wieczory nie ma przeciwskazań, aby włączyć kominek elektryczny (bez funkcji grzania!), co byłoby mało komfortowe w razie tradycyjnych kominków. Wybór opcji elektrycznej to zatem postawienie na urządzenie funkcjonalne całorocznie. Przytulna atmosfera w świetle płomieni, ale bez wytwarzanego ciepła to duży atut wersji elektrycznych kominka.
  • Bezpieczeństwo użytkowania. Zwykłe palenisko stwarza podwójne zagrożenie. Po pierwsze, istnieje ryzyko przypadkowego wypadnięcia rozgrzanego polana na salon (możliwość pożaru, a przynajmniej zniszczenia podłogi). Po drugie, łatwo można poparzyć się, co ma szczególne znaczenie, gdy w domu przebywają dzieci i zwierzęta. Konstrukcja kominka elektrycznego zapewnia bezpieczne użytkowanie, ponieważ obudowa nigdy się nie nagrzewa.
  • Ekologicznie i zdrowo. Nawet modele z funkcją grzania nie powodują wydzielania żadnych substancji ubocznych spalania – nie ma ani dymu, ani popiołu, ani dwutlenku węgla, ani metanu. Innymi słowy to opcja korzystna zarówno dla samych domowników, jak i środowiska, ponieważ kominek nie generuje dodatkowego smogu (a jak wiadomo, stan powietrza w naszym kraju i tak jest katastrofalny). W kontekście tradycyjnych kominków opałowych, które rocznie mogą emitować aż 2100 kg dwutlenki węgla to zysk naprawdę ogromny. W procesie zwykłego spalania wydziela się również sadza i niekiedy nieco drażniące górne drogi oddechowe substancje zapachowe, a to bywa dużym problemem dla osób ze zdiagnozowaną astmą czy alergiami. Kominki elektrycznie całkowicie eliminują tego typu zagrożenia.
  • Wygoda użytkowania. W przypadku tradycyjnych palenisk trzeba systematycznie czyścić przewody kominowe i wygarniać popiół. Konieczny jest także zakup dobrej jakości drewna (automatycznie należy znaleźć optymalne miejsce na jego przechowanie w określonych warunkach). W opcji elektrycznej zawsze wokół kominka jest czysto, nie trzeba nieustannie kontrolować przebiegu spalania czy zajmować się konserwacją urządzenia. wystarczy usiąść i czerpać przyjemność z widoku płomieni.
  • Wzmocnienie efektu dekoracyjnego. Kominek elektryczny podkreśla estetykę danego pomieszczenia, a jednocześnie staje się dodatkowym punktem świetlnym.
  • Możliwość dogrzania pomieszczenia. Wśród zalet należy jeszcze podkreślić możliwość wykorzystania kominka elektrycznego do ogrzania wnętrza. Oczywiście to raczej dodatkowe źródło ciepła niż jedyne, ale model wyposażony w funkcjonalność grzewczą bywa niekiedy bardzo przydatny.

Jakie wady mają kominki elektryczne?

Liczne zalety kominków tego typu nie powinny też przesłonić słabszych stron rozwiązania. Mimo że płomień w najwyższej jakości urządzeniach z funkcją 3D prezentuje się naprawdę realistycznie, to jednak zwolennicy tradycyjnych efektów mogą czuć się nieco zawiedzeni, ponieważ trudno to porównać z żywym ogniem. Brak też charakterystycznego zapachu spalanego drewna, a dźwięki generowane przez urządzenie także nie zastąpią tych wydawanych przez tlące się polana.

O jeszcze jednym warto pamiętać, a mianowicie o wydatkach eksploatacyjnych. O ile wersje energooszczędne bez włączonego ogrzewania nie generują wysokich kosztów, to już z często wykorzystywaną funkcją grzewczą rachunki mocno idą w górę.

Kominek elektryczny czy biokominek? Porównanie

W przypadku biokominków mamy do czynienia z żywym ogniem, a nie imitacją płomienia jak w kominkach elektrycznych. Plus w stosunku do tradycyjnego paleniska jest taki, że podczas spalania nie wydziela się dym i popiół, nie potrzeba też budować komina. Biokominek można więc ustawić w dowolnym miejscu.

Biopaliwem jest bioetanol, czyli alkohol wytwarzany z ziemniaków, zbóż lub trzciny cukrowej. Uwaga – użytkowanie biokominka okazuje się znacznie mniej bezpieczne niż wersji elektrycznej, co wynika ze specyfiki bioetanolu. Wystarczy temperatura +21 stopni Celsjusza, aby w zetknięciu z powietrzem doszło do reakcji wybuchowej. Dlatego zaleca się szczególną ostrożność podczas dolewania paliwa do zbiornika biokominka. Zdarzają się nieszczęśliwe wypadki, jeżeli biokominek jest zbyt rozgrzany albo dojdzie do przypadkowego rozlania paliwa. Niektórzy w związku z tym decydują się na żele lub pasty zamiast płynnego bioetanolu, z tym że wtedy podczas spalania wydzielają się nie tylko specyficzne zapachy, ale przede wszystkim dodatkowe substancje np. izopropanol.

W kwestii bezpieczeństwa użytkowania, bez wątpienia kominek elektryczny okazuje się znacznie lepszym rozwiązaniem, ponieważ nie zagraża ani wybuchem, ani pożarem, ani też przypadkowym poparzeniem. Można go postawić na dywanie albo w pobliżu firanek, co w razie biokominka nie byłoby rozsądne.

Jak to wygląda w kontekście ekologii? Spalanie płynnego bioetanolu nie powoduje wydzielania się popiołu lub dymu. Niestety, powstaje sporo dwutlenku węgla, więc pomieszczenie z biokominkiem wymaga częstego wietrzenia. Z jednej strony pomieszczenie się dogrzewa, a zarazem trzeba ciągle wpuszczać świeże powietrze. Zimą bywa to kłopotliwe z dwóch powodów. Po pierwsze, powietrze jest zimne. Po drugie, jego jakość pozostawia sporo do życzenia ze względu na wysoki poziom smogu.

W kontekście efektywności grzania też ciężko znaleźć przewagę biokominków nad kominkami elektrycznymi, ponieważ ilość wytwarzanego ciepła nie jest wysoka. W związku tym zarówno biokominek, jak i kominek elektryczny nadaje się raczej do dogrzania pomieszczenia, a nie jako samodzielne źródło ciepła.

Wydaje się, że wybór – biokominek czy kominek elektryczny de facto zależy od indywidualnych preferencji. Oba urządzenia pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną, są tańsze w zakupie i montażu niż tradycyjne kominki. Ich obsługa wymaga mniej zachodu (aczkolwiek przy biokominkach należy zachować wyjątkową ostrożność). Biokominek sprawdza się szczególnie tam, gdzie kluczowa okazuje się niepowtarzalna atmosfera wytworzona przez realny płomień. Z kolei na kominek elektryczny warto zdecydować się przy małych dzieciach i zwierzętach domowych, a ponadto wszędzie tam, gdzie liczy się bezobsługowość i wysoki poziom bezpieczeństwa.

Warto dodać, że ceny biokominków i kominków elektrycznych kształtują się na podobnym poziomie, a koszty eksploatacyjne tych pierwszych bywają wyższe, jeżeli w opcji elektrycznej nie wykorzystuje się funkcji grzania, a jedynie dekoracyjną.

Czy kominek elektryczny nadaje się do ogrzania domu?

Jak już wcześniej wspomniano, niektóre modele kominka elektrycznego są wyposażone w funkcję grzewczą. Jednak kluczowe pytanie brzmi – ile metrów kwadratowych można realnie ogrzać z wykorzystaniem kominka elektrycznego? Tak naprawdę wiele zależy od technologii budowy. W przypadku pomieszczeń wyjątkowo wysokich, wzniesionych kilkadziesiąt lat temu i bez dobrej termoizolacji, to w zasadzie efektywność grzewcza kominka okazuje się znikoma.

Znacznie lepiej będzie w nowoczesnym budownictwie, w którym przykłada się ogromna wagę do odpowiedniego poziomu izolacji termicznej. Jednak i w tym przypadku nie zaleca się kominka elektrycznego jako podstawowego źródła ogrzewania nie tylko ze względu na niską efektywność, ale także kwestie finansowe. Ogrzewanie pomieszczeń za pomocą urządzenia zasilanego energią elektryczną generuje jednak wysokie koszty – istnieją tańsze metody.

Natomiast przyjmuje się, że kominek elektryczny o odpowiedniej mocy jest w stanie ogrzać pomieszczenie 14-20 m2, o ile ma ono układ otwarty (a więc bez ścianek, które zaburzałyby przepływ ciepła). Kominek elektryczny z funkcją grzewczą pobiera czasami nawet 2000 W, natomiast de facto wiele zależy od odpowiedniego zarządzania. Jeżeli w urządzeniu jest termostat (manualny lub elektroniczny) dający dokładność do 1 stopnia Celsjusza, to w ten sposób udaje się nieco obniżyć pobór energii, a tym samym wysokość rachunków z prąd też jest niższa.

Ile prądu zużywa kominek elektryczny?

Obliczenie zużycia energii nie jest takie proste, ponieważ wiele zależy od konkretnego modelu kominka, intensywności jego użytkowania i korzystania z określonych funkcji.

W przypadku uzyskania efektu świetlnego zużycie energii waha w granicach 7-20 W, o ile mamy do czynienia z energooszczędną technologią LED i wkładami w standardowych wymiarach. Przy halogenach to zdecydowanie więcej, bo 200-400 W.

Wzrost zużycia następuje w kominkach panoramicznych LED, nawet do 30 W. A jeżeli model jest wyposażony z efekt płomienia razem z dymem, to trzeba liczyć na pobór energii 120-400 W.

A co się dzieje przy funkcji grzania? Pobór energii znacznie wzrasta i wynosi 750-2000 W, w zależności od konkretnego trybu termowentylatora. Tak więc koszty eksploatacyjne kominków elektrycznych zalezą od trybu użytkowania urządzenia.

Zabudowa kominka elektrycznego

Osoby, którym zależy na maksymalnym zindywidualizowaniu swojego mieszkania lub domu powinny zdecydować się na samodzielne wykonanie zabudowy, co jest możliwe w razie specjalnie przeznaczonych do tego wkładów.

Do obudowy wykorzystuje się różne materiały, co pozwala idealnie dopasować kominek elektryczny do stylu wnętrza. W klasycznych aranżacjach pięknie prezentują się obudowy ze szlachetnych gatunków drewna np. dębu lub orzecha. Boho lub vintage dobrze się komponuje ze płytami szklanymi lub ceramicznymi. Styl nowoczesny warto podkreślić minimalistyczną obudową z płyt gipsowo-kartonowych albo płyt metalowych. Wnętrza rustykalne doskonale wyglądają z kominkiem elektrycznym obudowanym cegła klinkierową lub kamieniem.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Yuliya

Jestem pod dużym wrażeniem, jak portal budowlany przedstawia trendy w zrównoważonym budownictwie. To ważne tematy na czasie.