Kominek elektryczny czy biokominek? Rodzaje, ceny, zalety i wady

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 16 lipca 2021

Kominek elektryczny
Kominek elektryczny

Kominki elektryczne to urządzenia o zastosowaniu głównie dekoracyjnym. W niektórych przypadkach może też jednak spełniać funkcje grzewcze.

Korzystają z nowoczesnych technologii, które pozwalają im na generowanie wiernej imitacji ognia. Urządzenia te z powodzeniem zastępują tradycyjne konstrukcje kominkowe, na które nie zawsze można sobie pozwolić.

W porównaniu z nimi są tańsze i mniej wymagające, a przy tym równie dobrze sprawdzają się w formie przytulnego dodatku do wnętrza.

Co warto wiedzieć o kominkach elektrycznych?

Co to jest kominek elektryczny?

Kominki elektryczne to urządzenia zasilane energią elektryczną, spełniające funkcję wyposażenia dekoracyjnego.

Z wyglądu przypomina tradycyjny kominek, jednak jego działanie nie opiera się na dostarczaniu paliwa i rozpalaniu prawdziwego płomienia.

Urządzenia te mają na celu imitację tradycyjnych kominków.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, kominki elektryczne są w stanie wygenerować wiernie odtworzony obraz płonącego drewna. W najbardziej zaawansowanych modelach towarzyszy mu ciekawy efekt dymu oraz charakterystyczny odgłos trzaskania.

Z oczywistych względów kominki elektryczne nie wymagają żadnego rozpalania. Wystarczy jedynie włożyć wtyczkę do gniazdka. Po podłączeniu do prądu urządzenie nie potrzebuje też żadnego paliwa.

Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie w pomieszczeniach, w których z różnych względów nie jest możliwe zastosowanie kominka standardowego. Najczęściej jest to spowodowane brakiem dostępności odpowiedniego systemu kominowego, np.  przewodów spalinowych czy wentylacyjnych.

Nie bez znaczenia pozostaje pracochłonność i kosztowność tych instalacji.

Obsługa kominka elektrycznego nie jest szczególnie skomplikowana i nie wymaga dostarczania opału.

W przeciwieństwie do prawdziwego kominka, w tym przypadku nie trzeba też usuwać zalegającego popiołu i przeprowadzać regularnego czyszczenia. Sztuczny kominek zapewnia przy tym równie dobry efekt wizualny.

Najlepiej prezentują się urządzenia, które generują w pełni trójwymiarowy obraz płomieni. Kominki te zazwyczaj posiadają również elementy imitujące płonące polana oraz bryłki węgla.

W niektórych modelach trójwymiarowy efekt dymu generowany jest poprzez zastosowanie pary wodnej.

Poszczególne kominki elektryczne mogą generować różne rodzaje płomieni w palecie kolorystycznej oraz dysonować kilkoma paleniskami do wyboru.

Większość konstrukcji bazuje na oświetleniu halogenowym lub LED-owym, dzięki czemu uzyskany efekt nie męczy wzroku. Wiele nowoczesnych kominków elektrycznych daje możliwość regulacji poziomu jasności płomienia.

Kominki elektryczne spełniają funkcję nie tylko estetyczną, ale również grzewczą.

Obecnie nietrudno znaleźć model wykorzystywany w obu celach.

Funkcjonalne urządzenia posiadają grzałki i termowentylatory generujące ciepło, a także wiele opcji dodatkowych – np. czasowe programowanie ogrzewania czy regulację mocy grzewczej.

Niektóre modele da się bez przeszkód obsługiwać zdalnie, za pomocą dedykowanego pilota sterującego. Takie rozwiązanie znacząco podnosi wygodę użytkowania.

Ze względów praktycznych kominki elektryczne są optymalnym systemem w budynkach, które posiadają powyżej czterech kondygnacji lub ich wysokość przekracza 12 metrów.

Tradycyjna konstrukcja wymaga podłączenia do własnego komina, a także dostarczania powietrza do paleniska specjalnym kanałem. Trudno spełnić niektóre wymogi prawa budowlanego z tego zakresu w domach wielorodzinnych, dlatego często jedynym wyjściem pozostaje alternatywa elektryczna.

Powszechnie kominki elektryczne są za urządzenia dość nowoczesne. W praktyce okazuje się, że ich historia sięga już ponad 100 lat. Pierwsze prototypy urządzeń tego typu powstały w 1892 roku w Wielkiej Brytanii.

Ówczesne wynalazki posiadały oczywiście znacznie słabsze właściwości grzewcze od dzisiejszych konstrukcji, przez co początkowo nie zostały przyjęte zbyt dobrze.

Przełom nastąpił dopiero po odkryciu stopu niklu i chromu, czego dokonał amerykański metalurg Albert Marsh. Za sprawą powstałego w ten sposób nichromu, stało się możliwe rozgrzewanie kominków do dostatecznie wysokich temperatur.

Pierwszy w pełni sprawny kominek elektryczny skonstruowano już w 1912 roku. Od tamtej pory nastąpiła znaczna ewolucja technologiczna.

Współczesne kominki elektryczne są o wiele bardziej wydajne od swoich pierwowzorów sprzed ponad wieku, a tym samym znacznie popularniejsze.

Kominek elektryczny – rodzaje, materiały, parametry, funkcje

W sprzedaży znaleźć można kominki elektryczne różnego typu. Poszczególne modele klasyfikować da się m.in. ze względu na ogólne wymiary i wykończenie, a także stylistykę, rodzaj zabudowy czy dodatkowe wyposażenie.

Najczęściej spotykane są kominki elektryczne ze standardową obudową.

Mogą występować w wersji z różnymi wariantami przeszkleń, np. szybą frontową lub szybami bocznymi.

Taka konstrukcja pozwala na umieszczenie urządzenia w praktycznie dowolnym miejscu przy ścianie. Nie ma konieczności wykonywania czasochłonnego i kosztownego remontu, co stanowi niemałą zaletę.

Innym rozwiązaniem jest kominek elektryczny narożny.

Taki model idealnie nadaje się do efektownego zaaranżowania wnęki przy ścianie. Poszczególne modele umożliwiają ustawienie urządzenia zarówno płasko tuż przy ścianie, jak i bezpośrednio w narożniku.

W tym drugim przypadku trzeba zwykle zastosować elementy dodatkowo dołączane do obudowy, jednak nie powinno stanowić to problemu.

Sporą uniwersalnością charakteryzują się kominki elektryczne do zabudowy.

Można ulokować je w ścianie lub meblach, a także specjalnie do tego celu zaprojektowanej obudowie.

Do zapełnienia wolnej powierzchni na ścianie posłużyć może także kominek elektryczny wiszący.

Opcja ta polecana jest w niedużych pomieszczeniach, gdzie miejsca na inne rozwiązanie zwyczajnie nie ma. Do takiego kominka często da się dokupić dedykowaną ramę w odpowiednim kolorze.

Zdecydowanie najbardziej uniwersalne są jednak kominki wolnostojące.

W ich przypadku nie ma potrzeby ustawiania bezpośrednio przy ścianie – można trzymać je w dowolnym miejscu, choćby i na środku pokoju.

Takie modele elektryczne dostępne są w postaci nieco zbliżonej do kominkowych pieców typu koza.

W sprzedaży znaleźć można ponadto różne specjalne warianty kominków elektrycznych. Najczęściej są to efektowne konstrukcje panoramiczne. Rozwiązanie to sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach, gdzie idealnie pasują minimalistyczne, geometryczne kształty.

Kominki elektryczne wytwarzane są także w postaci mebli, najczęściej jako szafki z okrągłym lustrem lub szafki pod telewizor. W taki sprzęt da się nawet wbudować głośniki, a następnie prezentować na ekranie obrazy z współtowarzyszącym udźwiękowieniem.

Różnorodność dostępnych materiałów zabudowy kominka elektrycznego umożliwia łatwe dopasowanie jej do stylu wnętrza, w którym stanie urządzenie.

Obudowy te najczęściej powstają z płyt metalowych, ceramicznych albo szklanych, a także szlachetnych gatunków drewna – np. dębu czy orzecha.

Popularną opcją jest zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych, które dobrze pasują do minimalistycznych i eleganckich aranżacji.

Wnętrza rustykalne najlepiej uzupełnić kominkiem elektrycznym obudowanym cegłą, cegłą klinkierową lub kamieniem, które dają wrażenie naturalności.

Podstawą całej konstrukcji jest stelaż, który w tym przypadku zwykle powstaje z profili stalowych. Wymaga solidnego zamocowania do ściany i podłogi, a także zapewnienia obudowy wkładu kominkowego. Wokół trzeba pozostawić nieco wolnej przestrzeni.

Gotowy stelaż obkładany jest następnie płytami gipsowo-kartonowymi. Od strony wewnętrznej często stosuje się dla niego zabezpieczenie w postaci materiału termoizolacyjnego.

Po zakończeniu prac montażowych, całość wykańcza się poprzez szpachlowanie widocznych wkrętów oraz innych nieestetycznych miejsc. Na ostateczny wygląd takiej konstrukcji wpływa też położona warstwa tynku.

Kominek elektryczny można też pomalować lub wykończyć innym wybranym materiałem.

Podstawową funkcją kominka elektrycznego jest generowanie wiernej imitacji ognia.

Płomienie wyglądają na prawdziwe za sprawą prezentowanego efektu 3D. Trójwymiarowość osiągana jest poprzez zastosowanie ultradźwięków do utworzenia wodnej mgły, która dodatkowo podświetlana jest diodami LED.

Odparowywanie odbywa się wówczas za pośrednictwem nebulizatora ultradźwiękowego. Odpowiednio podświetlona para wodna doskonale imituje dym, dając trójwymiarowy i wyraźny efekt wizualny.

Wrażenie przestrzenności z reguły sprawia również palenisko kominka elektrycznego.

Żarzące się polana drewna wyglądają naturalnie, przez co na pierwszy rzut oka trudno odróżnić je od prawdziwych.

Wewnątrz kominka znajdować mogą się także imitacje brył węgla oraz różne dekoracyjne kamienie. Przy odpowiednim podświetleniu prezentują się bardzo efektownie, a przy tym nie ulegają zniszczeniu na skutek eksploatacji.

Płomień wygląda jeszcze naturalniej za sprawą efektu odbicia światła.

Niektóre modele pozwalają na zmianę barwy ognia na różne warianty świetlne. W najbardziej nowoczesnych urządzeniach ciekawą funkcją jest możliwość kilkustopniowej regulacji jasności płomieni.

Kominki elektryczne coraz częściej wyposażane są także w funkcję grzania. Takie modele posiadają termowentylator z grzałką, termostatem, regulatorem mocy i zabezpieczeniem przeciw przegrzaniu, a nierzadko nawet programatorem czasowym.

Ustawienia wprowadzane są przez użytkownika na wyświetlaczu elektronicznym lub za pomocą pilota zdalnego sterowania. Elementy kontrolne zwykle schowane są za ruchomą osłoną rządzenia.

Efektywność – ile prądu pobiera kominek elektryczny i ile daje ciepła?

Wbrew powszechnej opinii, eksploatacja kominka elektrycznego nie pobiera wiele prądu.

Urządzenia te reklamowane są przez producentów jako bardzo ekonomiczne, co nie odbiega od prawdy. Dowodem na to mogą być różne przeprowadzane wyliczenia i symulacje.

Zgodnie z ich wynikami, pobór energii przeciętnych urządzeń tego typu jest zaskakująco niski i średnio wynosi ok. 60-400 W.

Dokładna ilość energii pobranej przez urządzenie zależy w dużym stopniu od rodzaju oferowanych funkcji. Jeżeli kominek elektryczny używany będzie jedynie w celach dekoracyjnych, najprawdopodobniej pobierze maksymalnie 130-300 W energii elektrycznej przez ok. 30 dni.

W perspektywie miesięcznej, średni koszt eksploatacji nie powinien zatem przekroczyć 10 złotych.

Na pobór energii przez kominek elektryczny wpływa w takim przypadku technologia, jaką zastosowano do wygenerowania efektu płomieni.

Do najbardziej energooszczędnych należą modele dekoracyjne, korzystające z najprostszych rozwiązań LED-owych. Wybierając konkretny kominek warto oczywiście posiłkować się danymi dostarczonymi przez producenta, które często zawierają szacunkowe wyliczenia kosztów za godzinę pracy danego urządzenia.

Na większe wydatki eksploatacyjne trzeba się przygotować w przypadku wyboru modelu z zaawansowanymi technologicznie efektami świetlnymi. Im bardziej widowiskowo, tym z reguły wyższy koszt utrzymania.

Kominek elektryczny będzie droższy w eksploatacji, jeżeli posłuży również jako dodatkowe źródło ciepła w pomieszczeniu.

Termowentylatory montowane w modelach grzewczych zwykle posiadają moc ok. 1-2 kW. Ich wydajność energetyczna jest zatem dość duża.

Przy wyborze konkretnego modelu, najlepiej dopasować moc kominka elektrycznego do wielkości dogrzewanego pomieszczenia. Warto przy tym pamiętać, że urządzenie tego typu zwykle nie będzie w stanie ogrzać całego mieszkania.

Sprawdzi się jedynie jako źródło ciepła w jednym pokoju. Pojedynczy kominek elektryczny charakteryzuje się mocą na poziomie zbliżonym do tego oferowanego przez zwykłą suszarkę do włosów.

Pozwala to na dogrzanie powierzchni około 15-20 metrów kwadratowych, ale jedynie w przypadku mieszkań otwartych – czyli pozbawionych ścian wewnętrznych.

W przeciwnym razie znaczne trudności sprawiłby rozpływ ciepła do poszczególnych pomieszczeń.

Da się oczywiście zastosować w takich warunkach mieszkalnych dodatkowe rozwiązania, np. instalując w łazience grzejnik do suszenia ręczników w formie drabinki. Taka ingerencja dowidzi jednak, że kominek elektryczny samodzielnie nie da sobie rady.

Osoby rozważające zakup kominka elektrycznego do ogrzania np. całej kawalerki powinny rozważyć inne opcje. Wiele z nich da się nabyć za podobną cenę, a zapewnią znacznie wydajniejsze efekty.

Do ogrzewania małego domu lepiej od kominka sprawdzi się tania pompa ciepła powietrze-powietrze, czyli popularny klimatyzator z funkcją grzania.

Rozwiązanie to jest wyjątkowo korzystne zwłaszcza pod względem kosztów eksploatacyjnych. Nie wymaga przy tym skomplikowanego montażu z udziałem specjalistycznych narzędzi.

Pompa ciepła jest w stanie bez trudu osiągnąć współczynnik wydajności na poziomie 200-250 proc. Oznacza to, że może dawać ciepło nawet 2-3 razy taniej od kominka elektrycznego.

Jej dodatkową zaletą jest dostępna funkcja chłodzenia, która z pewnością przyda się latem.

Jak dobrać kominek elektryczny do powierzchni domu?

Kominka elektrycznego nie trzeba podłączać do komina.

Jego instalacja wymaga jedynie obudowy, wkładu kominkowego oraz dostępu do gniazdka elektrycznego.

Nie ma żadnych przeciwwskazań do ulokowania urządzenia w pobliżu fotela, sofy lub innych mebli z drewna.

Dostępność wielu różnych wariantów naściennych, wolnostojących, narożnych i przeznaczonych do zabudowy sprawia, że wybór miejsca montażu jest dość dowolny.

Warto jednak odpowiednio dopasować wybrany model do powierzchni domu. Kominek elektryczny z powodzeniem sprawdzi się nawet w niedużym pomieszczeniu.

W przypadku stosunkowo małej przestrzeni, najlepszym rozwiązaniem będzie model ścienny.

Urządzenia tego typu nie potrzebują dużej obudowy, przez co zajmują niewiele miejsca.

Naścienny kominek elektryczny jest też sprzętem nieszczególnie ciężkim. Na ogół model o wymiarach 900×500 mm posiada głębokość ok. 15 cm oraz wagę 15 kg.

Jego montaż nie wymaga dodatkowej adaptacji pomieszczenia i szczególnych przygotowań. W przypadku kominków naściennych problemem może być jedynie ograniczona specyfikacja takich produktów, których nie powinno wieszać się we wnęce.

Urządzenia te najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach urządzonych nowocześnie, gdzie ich charakterystyczna forma dobrze uzupełnia wystrój.

Efekt bardziej zbliżony do tradycyjnego kominka można uzyskać, decydując się na zakup modelu do zabudowy.

Warto też rozważyć wybór gotowego zestawu z obudową, np. w wersji narożnej.

Bardzo duży wybór rozmiarów, stylów i kolorów sprawia, że jeszcze przed zakupem wyobrazić sobie można efekt końcowy i zwykle pokrywa się on z rzeczywistym rezultatem.

Z kominka elektrycznego nie muszą rezygnować nawet osoby, które posiadają mieszkania na poddaszu.

Ściany o tradycyjnej wysokości są zwykle zajęte przez regały oraz szafy.

Wolną przestrzeń można jednak dość swobodnie wyposażyć, na przykład kominkiem wolnostojącym. Nie ma żadnych problemów z ustawieniem ich w praktycznie dowolnym miejscu mieszkania.

Modele te najczęściej są całkowicie oszklone lub posiadają szyby z dwóch stron. W sprzedaży znaleźć można jednak rozwiązania bardziej tradycyjne, w których szyba znajduje się tylko od frontu.

Taki kominek elektryczny bardzo dobrze prezentuje się z praktycznie każdej perspektywy. W tym przypadku główną trudnością może być doprowadzenie zasilania w sposób, który umożliwi przynajmniej częściowe jego ukrycie.

Optymalnym rozwiązaniem jest oczywiście montaż podłogowego gniazdka.

Kominki elektryczne są funkcjonalną ozdobą, którą zastosować można w formie zbliżonej do innych ściennych dekoracji.

Modele naścienne najlepiej umieścić w części centralnej pomieszczenia. W salonie taki kominek elektryczny idealnie sprawdzi się na nieumeblowanym fragmencie ściany.

Warto pamiętać, że klimatyczna oprawa sztucznego paleniska dobrze pasuje do nowoczesnych i wytwornych wnętrz.

Z współczesnym designem dobrze komponują się kominki panoramiczne, o mocno geometrycznej formie. Trudno znaleźć detal, który lepiej od nich wprowadza ciepły i rodzinny klimat w zaaranżowanym pomieszczeniu.

Urządzenia te nadają wnętrzu przytulność, która staje się jego cechą reprezentacyjną. Atmosfera przy kominku elektrycznym jest kameralna i przyjemna, co w domowym zaciszu ma szczególne znaczenie. Urządzenie to doskonale sprawdzi się jesienią, kiedy na dworze pada deszcz i panuje chłód.

Decydując się na zabudowanie kominka elektrycznego w ścianę, najlepiej wybrać punkt widoczny z każdego miejsca siedzącego w pomieszczeniu.

Urządzenie doskonale zaprezentuje się w otoczeniu stolika kawowego i foteli, estetycznie podkreślając ich detale.

Warto też wykorzystać kominek elektryczny w kompozycji ściennej z udziałem materiałów dekoracyjnych, np. piaskowca, cegły czy betonu.

Dekoracyjny kominek elektryczny z powodzeniem wykorzystać można we wnętrzu domu z pomieszczeniami łączonymi. Palenisko będzie wówczas zamontowane między nimi, w okolicy komody czy stolika.

Kominek elektryczny warto wkomponować bezpośrednio w wyposażenie. W ten sposób zyska na funkcjonalności oraz estetyce.

Nowoczesna technologia daje możliwość utworzenia zabudowy, która przypominać będzie tradycyjną oprawę architektoniczną kominka, bez jego wad.

Kominek elektryczny czy biokominek?

Kominek elektryczny czy biokominek?
Kominek elektryczny czy biokominek?

Montaż kominka elektrycznego to dobre rozwiązanie dla domów, w których ze względu na warunki techniczne nie da się zainstalować kominka tradycyjnego. Inwestorzy często biorą pod uwagę także inną opcję, czyli tzw. biokominek.

Występują pewne podobieństwa, jednak sposób działania tego typu urządzeń jest całkiem inny. Kominki elektryczne jedynie imitują prawdziwy ogień, podczas gdy biokominki naprawdę spalają paliwo, którym jest bioetanol.

W przeciwieństwie do typowego opału kominkowego, nie wytwarza ono jednak żadnego zapachu i toksycznego dymu.

Stosowane w biokominkach paliwo na bazie alkoholu nie pozostawia też po sobie popiołu w palenisku, przez co nie ma potrzeby usuwania nieczystości.

Bioetanol może mieć postać żelową lub płynną. Poszczególne modele urządzeń przystosowane są do obsługi jednego z nich. W pierwszym przypadku biokominek posiada palenisko uzupełniane paliwem z większego zbiornika.

Można też przeprowadzić opalanie gotowymi wkładami, w których znajduje się odpowiednia porcja żelu.

W modelach na paliwo płynne, palenisko zamontowane jest na stałe. Można uzupełniać je bioetanolem z kanistra lub butelki.

Podobnie jak kominki elektryczne, biokominki występują w wielu różnych wariantach stylistycznych i konstrukcyjnych. Istnieją modele zarówno naścienne, jak i wolnostojące.

Typowy biokominek posiada odporną na ciepło obudowę, której poszczególne elementy nie mają bezpośredniego styku z elementami paleniska.

Samo biopalenisko może mieć postać otwartą lub zamkniętą.

Element ten z reguły powstaje z bardzo solidnych materiałów, np. stali nierdzewnej.

Wewnątrz znajduje się ceramika lub inny materiał, który absorbuje bioetanol i zabezpiecza przed jego wylewaniem się.

Warto zauważyć, że biokominki wolne są od różnych ograniczeń, którymi charakteryzują się kominki tradycyjne. Opalanie paliwem na bazie alkoholu nie wymaga stosowania instalacji kominkowej, ze względu na brak emitowanego dymu.

W rezultacie ciepło nie musi uciekać przez komin i w całości pozostaje w ogrzewanym pomieszczeniu.

Wolnostojący biokominek można swobodnie przemieszczać, niczym zwykły mebel. Zaletą jest też brak pozostałości po spalaniu, takich jak sadza i popiół.

Pod wpływem pracy biokominka nie występują żadne objawy osmalenia na urządzeniu, a ściany pozostają czyste.

Urządzenia tego typu są przy tym dość tanie. Najtańszy kosztuje zaledwie kilkaset złotych. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że płomienie w biokominku nie stanowią jedynie imitacji i są prawdziwe.

Biokominki nie są niestety wolne od wad.

Do ich najpoważniejszych niedoskonałości należą dość wysokie koszty eksploatacji. Niski koszt zakupu urządzenia nie przekłada się niestety na tanie biopaliwo.

Jeden litr standardowego płynu lub żelu do biokominka kosztuje około 9-15 złotych. Na pierwszy rzut oka nie jest to może bajońska suma, jednak biopaliwo zużywa się bardzo szybko.

W większości modeli 1,5 litra paliwa wystarczy na około 3 godziny pracy. Godzina korzystania z biokominka wiąże się zatem z koszem w graniach 5-8 złotych.

Inny problem związany jest z samą eksploatacją:

pomieszczenie ogrzewane biokominkiem należy regularnie wietrzyć.

Podczas spalania nie wytwarza się co prawda dym, jednak do atmosfery trafia para wodna oraz dwutlenek węgla.

Biokominek nie sprawdzi się ponadto jako główne źródło ogrzewania dużego domu, ze względu na zbyt niską moc grzewczą.

Kominki elektryczne i biokominki posiadają sporo cech wspólnych, przez co często są ze sobą porównywane. Używa się ich główne w celach dekoracyjnych i są tańsze w zakupie niż tradycyjne urządzenia grzewcze.

Oba sprzęty da się też bez trudu zamontować w miejscach, gdzie tradycyjny kominek nie ma racji bytu.

Biokominki i kominki elektryczne różną się jednak znacząco – nie tylko sposobem działania, ale też różnymi opcjami eksploatacyjnymi.

Wybór jednego z tych rozwiązań powinien zależeć od indywidualnych potrzeb inwestora oraz parametrów pomieszczenia.

Bardzo ważne pozostają kwestie związane z obsługą. Kominki elektryczne są bezobsługowe i nie wymagają wykonywania praktycznie żadnych działań.

W biokominku trzeba regularnie uzupełniać paliwo, a także od czasu do czasu oczyścić palnik.

Kominki elektryczne da się sterować wygodnym pilotem, co nie jest możliwe w przypadku konkurencyjnego urządzenia.

Względy estetyczne pozostają kwestią indywidualną, jednak zwykle to biokominki uważane są za bardziej efektowne. Spalanie ekologicznego bioetanolu pozwala na uzyskanie żywszych i ciekawszych płomieni.

Dla wielu inwestorów kluczowy przy wyborze będzie też koszt zakupu i utrzymania. Oba typy kominków są dość niekonwencjonalne, co przekłada się na zróżnicowanie cenowe poszczególnych modeli.

Urządzenia elektryczne są znacznie droższe i kosztują nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Biokominki nabyć można o wiele taniej – najprostsze modele wiążą się z wydatkiem jedynie kilkuset złotych.

Mniej kosztowe w utrzymaniu są jednak kominki elektryczne, ze względu na dość drogie ceny biopaliw.

Kominek elektryczny – zalety i wady

Podstawową zaletą kominków elektrycznych jest ich mobilność, będąca wynikiem braku instalacji kominkowej.

Urządzenia te nie potrzebują też żadnego paliwa (poza energią elektryczną).

Eliminuje to konieczność składowania opału, który zajmuje sporo cennej przestrzeni.

Ze względu na brak dymu, nie ma konieczności jego regularnego uzupełniania oraz oczyszczania sprzętu z nieczystości. Kominki elektryczne są praktycznie bezobsługowe.

Możliwość sterowania pilotem sprawia, że wygoda użytkowania jest bardzo wysoka. Cześć modeli posiada specjalne elementy wydmuchujące ogrzane powietrze, dzięki czemu jest ono rozprowadzane równomiernie po całym wnętrzu.

Urządzenie podłączane jest do prądu tradycyjną wtyczką z bolcem, dlatego wymaga jedynie zwykłego gniazda z uziemieniem. Nie bez znaczenia pozostaje szeroki wariant regulacji. Użytkownik może sam zadecydować o jasności płomieni oraz rodzaju generowanych efektów, a w przypadku modeli grzewczych także o temperaturze.

Kominek elektryczny to jednocześnie rozwiązanie bardzo bezpieczne dla domowników.

Ze względu na brak żywego ognia, polecane są w domach zamieszkiwanych przez dzieci. Temperatura „dotykowa” elektrycznego kominka zbliżona jest do pokojowej, dzięki czemu ryzyko poparzenia nie występuje.

W porównaniu z kominkami otwartymi lub wyposażonymi w zamknięty wkład kominkowy, modele elektryczne zajmują o wiele mniej przestrzeni. Ich budowa jest bardziej kompaktowa, ponieważ nie wymaga uwzględnienia szczap drewna.

Ma to duże znaczenie z aranżacyjnego punktu widzenia.

W praktyce nie też ma różnicy, jakim materiałem pokryta jest podłoga bezpośrednio przed kominkiem. Nie trzeba dzięki temu rezygnować z rozwiązań blisko sąsiadujących z urządzeniem, a przy tym wybranych jeszcze przed zakupem kominka elektrycznego.

Kwestią problematyczną w przypadku kominków elektrycznych jest ich wysoka cena. Dochodzą do tego oczywiście koszty eksploatacyjne, które zależą od rodzaju wybranego modelu.

Zwykły kominek dekoracyjny nie pobiera zbyt wiele energii. Urządzenie dodatkowo ogrzewające pomieszczenie generuje niestety wyższe koszty.

Zużycie prądu przy bardzo intensywnym użytkowaniu może doprowadzić do zauważalnego wzrostu rachunków. Problem ten da się do pewnego stopnia zminimalizować, wybierając model energooszczędny.

Taki kominek elektryczny pozbawiony będzie funkcji 3D, efektów dźwiękowych i termowentylatorów.

Minusem tych urządzeń może być też ich wygląd. Modele elektryczne nie każdemu przypadną do gustu pod względem estetycznym. Imitacja płomieni zwykle prezentuje się bardzo dobrze, jednak nie może równać się z prawdziwym ogniem.

Ile kosztuje kominek elektryczny?

Ceny kominków elektrycznych zależą zarówno od rodzaju urządzenia, jaki renomy producenta. Znaczenie ma także wielkość. Przekłada się to na spore zróżnicowanie kosztów.

Inwestując w kominek wolnostojący, zyskać można urządzenie mobilne – da się je ustawić w praktycznie dowolnym miejscu pomieszczenia.

Rozwiązanie to polecane jest w przypadku, gdy funkcje kominka przydadzą się w różnych miejscach domu. Modele wolnostojące wyglądem przypominają popularne kozy.

Na cenę tych urządzeń wpływa obudowa portalowa, która upodabnia je do tradycyjnych kominków.

Najtańsze modele wolnostojące nabyć można za około 400 złotych.

Gustownym rozwiązaniem są kominki narożnikowe.

Pasują nawet do niedużych wnętrz i są bardzo dyskretne, dzięki czemu nie zakłócają starannie obmyślonego wystroju. Pozwalają na jak najlepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni pomieszczenia.

Cena modeli narożnikowych uzależniona jest po części od obudowy, która może przypominać kominkową konsolę. W rezultacie urządzenia te dobrze imitują tradycyjne kominki. Koszt modelu narożnikowego to zwykle nie mniej, niż 1000 złotych.

W wielu miejscach najlepiej sprawdzają się elektryczne kominki do zabudowy.

Da się obudować je w niemal dowolny sposób, poprzez dopasowanie obudowy do stylistyki wnętrza.

Część modeli można też ulokować w miejscu starego kominka, gdzie z powodzeniem zastępują tradycyjne palenisko.

Rozwiązanie to polecane jest w przypadku braku możliwości dalszego użytkowania starego kominka.

Ceny modeli do zabudowy zaczynają się od kwoty około 700 złotych.

Dużą popularnością cieszą się kominki elektryczne przystosowane do montażu ściennego. Doskonale prezentują się na ścianie i mogą z powodzeniem zastąpić plakat lub obraz.

Cena uzależniona jest w tym przypadku m.in. od rodzaju urządzenia. Występują bowiem modele naścienne do bezpośredniego montażu na ścianie, a także kominki ścienne do zabudowy.

Te drugie przystosowane są do montażu we wnęce ściennej, co nieznacznie podnosi ich koszt. W obu przypadkach elektryczny kominek naścienny nabyć można już za około 800 złotych.

Warto pamiętać, że ceny kominków elektrycznych uzależnione są również od miejsca zakupu.

Poszczególne modele z reguły zdobyć można taniej w sklepach internetowych. Bogatą ofertę posiadają również specjalistyczne markety budowlane, w których nierzadko natrafić da się na atrakcyjne promocje.

W praktyce szybko okazuje się, że znalezienie kominka elektrycznego w cenie nieobciążającej nadmiernie budżetu jest możliwe. Rosnąca popularność tych urządzeń sprawia, że stanowią one dobrą alternatywę dla osób stęsknionych za wieczornym przesiadywaniem przy blasku palącego się ognia.

Nie wymagają inwestycji w kłopotliwą i kosztowną instalację.

Kominek elektryczny z powodzeniem sprawdzi się dobrze niezależnie od piętra, na którym znajduje się pokój. Pasuje idealnie zarówno do mieszkań, jak i apartamentów hotelowych, budynków użyteczności publicznej czy ekskluzywnych biur.

FAQ

Czym są kominki elektryczne?

Kominki elektryczne różnią się od tradycyjnych kominków - we wnętrzu zamiast drewna i ognia pojawia się obraz. Są zasilane energią elektryczną.

Z jakich materiałów są wykonane kominki elektryczne?

Kominki elektryczne wykonane są z bardzo różnorodnych materiałów. Wśród ofert na rynku pojawiają się kominki elektryczne wykonane z drewna, tworzywa sztucznego czy metalu.

Czy kominki elektryczne pobierają dużo energii?

Pobór energii jest dość niski i w zależności od modelu wynosi od 60 do 400W. Według wyliczeń, w ciągu 30 dni może pobrać ok 130 do 300 W energii klimatycznej.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze