Pakiet szybowy: cena za m2, rodzaje, najważniejsze parametry

Pakiet szybowy
Pakiet szybow

Wielkie połacie przeszkleń są dominującym trendem we współczesnej architekturze. Domy jednorodzinne z wysokimi oknami i szklanymi drzwiami tarasowymi wyglądają niezwykle lekko i nowocześnie. Duże przeszklenia to jednak wyzwanie technologiczne i ekonomiczne. Otwory okienne i drzwiowe są potencjalnymi kanałami przenikania ciepła, co przy złej izolacji równoznaczne jest z wysokimi kosztami zbilansowania energetycznego budynku. Dlatego zanim zakupimy pakiet szybowy do domu rodzinnego pochylmy się nad zagadnieniem tak, aby dokonać najlepszego wyboru, który zapewni komfort termiczny i świetlny użytkownikom i jednocześnie pozwoli obniżyć wydatki na ogrzewanie i oświetlenie domu.

Luksusowy widok z okna

Okna z szybami z przezroczystego szkła oświetlają pomieszczenia światłem dziennym, chronią przed zimnej lub upałem. Ale to, co dzisiaj jest dla nas codziennością jeszcze 1000 lat temu było oznaką luksusu. Rzemieślnicza produkcja szklanych tafli była sztuką niezwykle trudną, a szyby wydmuchiwane w warsztatach było bardzo drogie.

Szkło znane było od zarania ludzkości. Nie był to jednak materiał wytwarzany przez człowieka. Kawałki szkła pochodzenia wulkanicznego znajdowane w naturze najczęściej wykorzystywano do wyrobu ozdób.

Produkcję szkła opanowano w Mezopotamii, a zastosowanie tego materiału w oknach to pomysł rzemieślników zamieszkujących teren Imperium Rzymskiego.

Technologia produkcji stosowana w starożytności polegała na wydmuchiwaniu tafli piszczelą. Najpierw powstawało duże naczynie, które następnie spłaszczano. W miejscu odcięcia piszczeli, w centralnej części szyby, pozostawał ślad o charakterystycznym kształcie, który nazywano „bawolim okiem”. Ten sposób produkcji szyb od Rzymian przejęli Europejczycy tworzący nowe państwa na gruzach upadłego cesarstwa.

Pierwsze tafle szklane były niedoskonałe. Grube szkło oprawiane w ramki ołowiane chroniło wprawdzie przed zimnem, przepuszczało nieco światła słonecznego, ale obserwacja otoczenia przez matowe szyby była mocno utrudniona.

Około X wieku Europejczycy nauczyli się barwić szkło. Kolorowe szybki oprawiane w ołów tworzyły niezwykłe witraże, które zdobiły okna świątyń chrześcijańskich i domy zamożnych mieszczan oraz zamki szlachciców.

Udoskonalenie techniki szklarskiej zawdzięczamy francuskim rzemieślnikom z Normandii, natomiast upowszechnienie szklenia okien jest zasługą Brytyjczyków, którzy od połowy XVII wieku okna z szybami montowali na wielką skalę.

Przemysłową produkcję okien ze szklanymi taflami rozpoczęto w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych.

Dlaczego szyba okienna jest ważna? Sztukę produkcji szkła okiennego ludzkość opanowywała i doskonaliła przez tysiąclecia. Dlaczego tak bardzo zależało ludziom na montowaniu szklanych tafli w otworach okiennych?

Podstawową funkcję szyb rozumiemy i doceniamy, gdy wielokrotnie w ciągu doby spoglądamy na otoczenie naszych domów, sklepów, biur lub gdy obserwujemy zmieniające się obrazy za oknami pojazdów, którymi się poruszamy. Jednak możliwość oglądania otoczenia bez konieczności otwierania okiennic to tylko jedna z funkcji szklanych tafli.

Szyby są największymi elementami składowymi okien – zazwyczaj to ponad 80% całości konstrukcji. Rama okienna ma za zadanie trzymać, stabilizować okno, zapewniać jego trwałość. Szyby zespolone mają znacznie więcej funkcji, a najważniejsze z nich to:

  • Ochrona przed niskimi lub zbyt wysokimi temperaturami;
  • Ochrona przed opadami atmosferycznymi;
  • Niwelacja wilgoci;
  • Ochrona przed hałasem;
  • Dekoracja;
  • Ochrona przed włamaniem.

O tym, które z wymienionych funkcji spełni dana tafla szklana decyduje głównie rodzaj szkła, jego powłoka, grubość i inne parametry techniczne, którymi szyby się różnią.

Zwyczajne szyby zespolone produkowane są z gładkiego szkła typu Float. Obok gładkości szkło Float charakteryzuje wysoka przezierność, połyskliwość i elastyczność. To powszechne i stosunkowo tanie szkło nie zapewnia jednak wysokiego komfortu termicznego. W tym celu opanowano technologię produkcji tafli Termofloat. Są to szyby pokrywane powłokami wytwarzanymi na bazie tlenków metali szlachetnych. Taka metalowa powłoka doskonale poprawia przewodzenie ciepła. Dzięki szybom Termofloat można obniżyć koszty ogrzewania o około 30 %. Na szybach tego rodzaju nie gromadzi się wilgoć i nie skrapla woda, co w naszym klimacie jest utrapieniem w okresie jesieni i zimy.

Ochronę antywłamaniową zapewniają tak zwane szyby bezpieczne. Szyby zespolone wzmacniane są foliami lub na etapie produkcji poddawane są hartowaniu. Można także zamówić pakiety szybowe z taflami kuloodpornymi.

Przed inwigilacją wnętrza przez ciekawskich sąsiadów lub włamywaczy ochroni nas specjalna powłoka reflex. Powłoki reflexowe odbijają promienie słoneczne, co daje niezwykły efekt odbicia otoczenia w lustrze. Mieszkańcy domu doskonale widzą otoczenie, ale przechodnie i sąsiedzi nie mogą obserwować wnętrza.
Reflex to powłoka, która latem chroni przed nadmierną emisją promieniowania słonecznego, a zimą zatrzymuje ciepło wewnątrz domu.

Co to jest pakiet szybowy?

Co to jest pakiet szybowy?
Co to jest pakiet szybowy?

Okna z pojedynczymi szybami montowanymi w ramach z drewna to już przeszłość. Choć są one niewątpliwie urokliwe, to jednak ich parametry nie są adekwatne do współczesnych uwarunkowań klimatycznych i oczekiwań konsumentów. Nie baz znaczenia jest też kontekst geopolityczny z kryzysem paliwowym w roli głównej. Obecnie do szklenia stosuje się pakiety szybowe.

Mianem pakietu szybowego określa się zestaw co najmniej dwóch szyb tworzących komorę. Komora powstaje poprzez rozdzielenie szyb przy pomocy ramki dystansowej. Przestrzeń komory wypełnia się gazem szlachetnym. Obecnie najczęściej stosuje się pakiety szybowe zbudowane z dwóch, trzech lub czterech szyb.

Do zestawów szybowych stosuje się szyby różnego rodzaju. Mogą to być gładkie i połyskliwe tafle typu Float – takie zestawy szybowe do domu jednorodzinnego są najtańsze.

Jeśli chcemy mieć okna o podwyższonych parametrach termicznych zdecydujmy się na szkło Termofloat, czyli tafle pokrywane tlenkami metali. Tlenkowa powłoka przepuszcza światło słoneczne i zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku.

Elementy i budowa pakietów szybowych

Elementy i budowa pakietów szybowych
Elementy i budowa pakietów szybowych

Konstrukcja pakietu szybowego jest dość skomplikowana. Wprawdzie elementów składowych jest niewiele: szyby, ramki dystansowe, gaz szlachetny, to jednak układ poszczególnych elementów względem siebie ma kapitalne znaczenie dla jakości okien. Najważniejsze jest, aby uzyskać maksymalną szczelność zestawu, co przy łączeniu wielu elementów nie jest sprawą prostą.

Dla parametrów termicznych i akustycznych najważniejsze znaczenie mają ramki dystansowe oraz szyby zespolone.

Ramki dystansowe

Współczynnik U dla okna

Ramki dystansowe budują poszczególne komory pakietu szybowego. Pakiet szybowy jednokomorowy tworzą dwie tafle szkła i podzielony jest jedną ramką dystansową, w trzyszybowym pakiecie szybowym są dwie ramki, a w pakiecie szybowym czteroszybowym – trzy.

Przy zakupie pakietów szybowych koniecznie trzeba zwrócić uwagę na rodzaj ramki i jej budowę. Najlepsze parametry termoizolacyjne i akustyczne mają ramki gięte, czyli takie, które w narożach nie zostały nacięte, a następnie połączone klejem. Każde łączenie jest potencjalnym zagrożeniem utraty szczelności. W nowoczesnych zestawach szybowych na ramkach stosuje się szczeliwa zmniejszające dyfuzję wody. Jako szczeliwo pierwotne zastosowanie znalazł butyl. Szczeliwa wtórne to głównie polisulfid i poliuretan.

Ramki dystansowe do zestawów szybowych produkowane z aluminium, polipropylenu, stali są bardzo szczelne, ale przy zakupie upewnijmy się, czy są one dodatkowo pokryte taśmą silikonową w przypadku ramek wykonanych z tworzyw sztucznych lub warstwą cynku w przypadku ramek metalowych.

Ciepła ramka dystansowa najwyższej jakości może obniżyć przewodzenie ciepła w oknie nawet o 7%.

Szyby zespolone

Tafle szkła stosowane w pakietach szybowych różnią się materiałem i sposobem wykonania, stąd też mają one zróżnicowane parametry. Najczęściej spotyka się pięć rodzajów szyb w pakietach:

Szyby termoizolacyjneTo szkło typu Float i Termofloat. Szkło Float gwarantuje doskonałą przezierność i brak zniekształceń optycznych. Termofloat to szkło niskoemisyjne, które dzięki powłoce z tlenków metali odbija promieniowanie cieplne. Z szyb termoizolacyjnych można budować pakiety dwu-, trzy – i czteroszybowe. Współczynniki przenikalności cieplnej Ug okien z pakietem szybowym termoizolacyjnym w zależności od liczby szyb kształtują się w przedziale 1,3 – 0,3 W/(m²•K).
Szyby przeciwsłoneczneTo rodzaj szkła stosowanego głównie w pomieszczeniach z wystawą południową, które latem poddane wielogodzinnej emisji energii słońca narażone są na przegrzewanie. Pakiety przeciwsłoneczne mogą być zestawiane z szyb absorpcyjnych (pochłaniających promieniowanie), refleksyjnych (odbijających promieniowanie) lub selektywnych (szyby chroniące przed przegrzaniem dzięki wysokim parametrom termoizolacyjnym).
Szyby bezpiecznePakiety szybowe bezpieczne posiadają znaczną odporność na rozbijanie. Efekt wzmocnienia uzyskiwany jest poprzez użycie folii lub szyb hartowanych. Szyby laminuje się cienką warstwą folii PVB. Liczbę arkuszy naniesionych na szyby producenci podają w specyfikacji. Najczęściej spotyka się szyby laminowane pojedynczymi lub podwójnymi warstwami folii. Folia PVB oraz hartowanie szkła wzmacniają bezpieczeństwo domowników. Całkowita transparentność materiału nie obniża przezierności szkła.
Szyby dźwiękoszczelneSzyby dźwiękoszczelne lub inaczej akustyczne mają wysokie parametry ochrony przed nadmiernym hałasem z zewnątrz. Dźwiękoszczelne pakiety szybowe budowane są z tafli pokrytych foliami akustycznymi. Najczęściej są to zestawy trzy- lub czteroszybowe. Pakiety akustyczne mają także bardzo dobre parametry termiczne.
Szyby ornamentowePakiety ornamentowe to tafle wykonane ze szkła o powierzchni dekoracyjnej wypukłej. Efekt dekoracyjny uzyskiwany jest w procesie walcowania tafli szklanych. Szkło ornamentowe może być bezbarwne lub kolorowe. Szyby ornamentowe mają one mniejszą przezierność, co ogranicza widoczność, ale przepuszczają światło słoneczne i energię oraz zapewniają skuteczną ochronę termiczną i akustyczną.

Gaz w komorze zestawu szybowego

Gazy szlachetne, głównie argon i krypton oraz rzadziej ksenon, stosowane w pakietach szybowych mają za zadanie wzmocnić ochronę termiczną i dźwiękoszczelność. Poprawiają one także parametry przenikania światła do wnętrza domu oraz mają wpływ na wzrost poziomu bezpieczeństwa.

Rodzaje pakietów szybowych

Rodzaje pakietów szybowych
Rodzaje pakietów szybowych

Ze względu na liczbę tafli szklanych pakiety szybowe dzielimy na:

Pakiet szybowy podwójnyW zestawie są dwie szyby i jedna ramka dystansowa tworzące jedną komorę wypełnioną gazem szlachetnym;
Pakiet szybowy potrójnyPakiet posiada trzy tafle szkła, dwie ramki dystansowe; w pakiecie są dwie komory wypełnione argonem lub kryptonem;
Pakiet szybowy poczwórnyW składzie pakietu są cztery szyby, trzy ramki dystansowe; jest to pakiet trzykomorowy.

Na indywidualne zamówienia tworzone są pakiety szybowe o większej liczbie komór przedzielonych ramką dystansową. Rodzaj szkła użytego do budowy pakietu decyduje o dominacji któregoś z parametrów użytkowych.

Szkło termoizolacyjne zapewnia najwyższą jakość ochrony termicznej.

Szkło bezpieczne jest trudne do rozbicia, dzięki czemu dobrze chroni przed włamaniami lub rozbijaniem szyb podczas ekstremalnych zjawisk pogodowych. Bezpieczne szyby tworzy się za pomocą szyb hartowanych lub laminowanego foliami.

Przeciwsłoneczne pakiety szybowe dobrze sprawdzają się w miejscach nasłonecznionych, gdzie nasilona ekspozycja słoneczna naraża budynki na przegrzanie.

Szkło ornamentowe zapewnia niezwykłe efekty estetyczne. Oryginalne wzory i kolory pozwalają wyróżnić się wśród budynków o podobnej architekturze.

Zewnętrzne szyby można zabezpieczać przed nadmiernym zabrudzeniem. Na taflę nanosi się cienką warstwę tlenku krzemu. Jest to substancja niewidoczna o zwiększonych parametrach wytrzymałościowych.
Samoczyszczące szyby utrudniają osadzanie się i utrzymywanie na powierzchni tafli wszelkich zanieczyszczeń. Takie rozwiązanie stosowane jest w zestawach szybowych w budynkach wielokondygnacyjnych. To także dobre rozwiązanie do domów jednorodzinnych z dużymi powierzchniami przeszkleń.

Na jakie parametry pakietów szybowych należy zwrócić uwagę przy zakupie?

Parametry szyb - które są najważniejsze?
Parametry szyb – które są najważniejsze?

Wśród wielu parametrów technicznych i użytkowych okien należy ocenić te, które dotyczą pakietów szybowych. Należy przy tym pamiętać, że do oceny całości konstrukcji należy brać parametry podawane oddzielnie dla szyb, ramek dystansowych, ram okiennych czy okien jako całości. Może bowiem okazać się, że przy bardzo dobrych parametrach pakietu szybowego za przyczyną niedoskonałej izolacji łączeń ramek zmienia się na niekorzyść współczynnik całego okna.

Przy ocenie pakietów szybowych liczą się cztery parametry:

  • Współczynnik przepuszczalności światła. Współczynnik oznaczany jako Lt wyraża procentową ilość światła przepuszczanego przez pakiet szybowy, w stosunku do ilości światła, która pada na niego z zewnątrz. Im większa wartość współczynnika, tym lepsza przenikalność światła przez szyby. Bardzo dobrej jakości pakiety szybowe powinny cechować się współczynnikami równymi lub większymi od 70.
  • Współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej. Przepuszczalność energii słonecznej oznaczana literką g podawana jest w procentach. Nie należy energii słońca mylić ze światłem słonecznym – to dwa różne parametry. Określając przepuszczalność energetyczną pakietu szybowego informujemy, jaki procent energii czy też ciepła słonecznego przedostanie się przez szyby do pomieszczenia. Im wyższy współczynnik, tym więcej ciepła przeniknie do budynku. Ze względu na uwarunkowania klimatyczne naszego kraju producenci okien często podają dwie wartości współczynnika przepuszczalności energii: dla okresu zimowego oraz dla okresu letniego. Pierwszy z nich powinien być jak najwyższy, drugi – niski. Odmienne posadowienie domów jednorodzinnych oraz zróżnicowane funkcje poszczególnych pomieszczeń sprawiają, że współczynnik przepuszczalności energii g w pakietach szybowych należy dobierać tak, aby obniżać ilość ciepła słonecznego tam, gdzie emisja słońca jest wyjątkowo silna lub podnosić tę wartość dla przeszkleń z wystawą na północ lub kierunki pośrednie, które nie zapewniają tak wysokiej ilości energii, jak wystawa południowa. Jeśli chcemy mieć pewność, że zakupione pakiety szybowe sprawdzą się w roli okien energooszczędnych stosowanych w budownictwie pasywnym wybierzmy produkt o współczynniku g nie mniejszym jak 0,5 dla okresu zimowego oraz nie większym jak 0,35 dla okresu letniego. Jeśli letni współczynnik jest wyższy, niż zakładają to instrukcje budownictwa pasywnego należy wówczas stosować osłony przeciwsłoneczne na okna.
  • Współczynnik izolacji akustycznej. Parametr izolacyjności akustycznej, czyli dźwiękoszczelności oznaczany symbolem Rw podawany jest w decybelach. Akustyczne zestawy szybowe dobrej jakości mają Rw na poziomie od 35 do 53 dB. Jako standard przyjmuje się współczynnik rzędu 30 dB. Im wyższa wartość współczynnika, tym większa ochrona przed hałasem.
  • Współczynnik przepuszczalności cieplnej. Oznaczany symbolem Ug określa ilość ciepła, jaka przepływa przez szybę wówczas, gdy różnica temperatur po obu stronach szyby wynosi 1 stopień Celsjusza. Im niższy współczynnik przepuszczalności cieplnej, tym wyższa jakość pakietu. Wartość przenikalności cieplnej podaje się w W/(m²•K). Przy zapoznawaniu się z wartościami parametru przepuszczalności cieplnej podanych w specyfikacji wyrobu należy odróżnić współczynniki przepuszczalności cieplnej dla poszczególnych elementów. I tak:przepuszczalność cieplną pakietów szybowych oznaczamy Ug; przepuszczalność cieplną ram okiennych wyraża współczynnik Uf; przepuszczalność cieplna całego okna to Uw. Przed podjęciem decyzji o wyborze okna warto przeanalizować wszystkie te wartości.

Obok powyższych, bardzo istotnych parametrów, producenci określają także klasę bezpieczeństwa pakietów szybowych. Warto na ten parametr zwrócić uwagę szczególnie przy zakupie szyb ochronnych i antywłamaniowych.

Pakiety o klasie P1 i P2 chronią przed skaleczeniem. Szyby z takim parametrem nie rozbijają się na kawałki o ostrych krawędziach. Klasy bezpieczeństwa P3 i P4 przypisuje się szybom antywłamaniowym. Są to tafle, które są równie wytrzymałe jak kraty wykonane z drutu stalowego o średnicy 10 mm. Sforsowanie takiej ochrony bez użycia specjalistycznych narzędzi i dużej siły jest mało prawdopodobne.

Jak dopasować pakiet szybowy do pomieszczenia?

Dobór pakietu szybowego powinien być uwarunkowany funkcją, jaką pełni dane pomieszczenie. Większe przeszklenia stosowane są w częściach użytkowanych w ciągu dnia, mniejsze w strefach nocnych.

Zasady te opisane są w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W paragrafie 57 owego rozporządzenia mówi się, że w pomieszczeniach dziennych stosunek powierzchni okien (liczonej w świetle ościeżnic) do powierzchni podłogi ma się jak co najmniej 1:8, a w strefie nocnej domu stosunek ten powinien wynosić nie mniej jak 1:12.

Jeśli planujemy zakup pakietu do salonu, czyli części domu użytkowanej wielokrotnie w ciągu dnia, to na pewno potrzebujemy pakietów o najlepszych parametrach w zakresie przepuszczalności światła oraz przepuszczalności cieplnej. Mniejsze znaczenie ma wówczas współczynnik izolacji akustycznej głównie z racji tego, że salony najczęściej posiadają wielkie połacie przeszkleń z widokiem na ogród, drzwiami tarasowymi lub balkonowymi, które przez większą część roku są otwarte.

Dobra izolacja termiczna oraz maksymalne wyciszenie powinny być cechą pakietów szybowych w oknach sypialni, gabinetów, bibliotek domowych. Te pomieszczenia warto planować w części domu z wystawą wschodnią, zachodnią lub pośrednią między nimi a północą.

Przepuszczalność światła ma mniejsze znaczenie w sypialni, ale już w gabinecie i bibliotece koniecznie trzeba zastosować zestaw szybowy o dobrej przepuszczalności światła.

W pomieszczeniach gospodarczych, które często położone są na tyłach domów najlepiej sprawdzają się pakiety szybowe o dobrych parametrach termoizolacyjnych z szybami odpornymi na gromadzenie się i skraplanie wody na powierzchni tafli. Pomieszczenia gospodarcze nie są mocno ogrzewane i często pełnią rolę pralni, co dodatkowo może nasilić problem absorbcji wilgoci przez okna.
Ze względów bezpieczeństwa warto do pomieszczeń gospodarczych wstawiać pakiety szybowe wzmacniane laminatami antywłamaniowymi.

Kuchnie i łazienki to pomieszczenia, w których często używa się wodę, warto więc zamówić do nich pakiety szybowe odporne na skraplanie pary wodnej.

Jeśli kuchnia ma wystawę południową warto rozważyć zakup szyb z refleksem, co uchroni pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem w okresie letnim – przy włączonej płycie i piekarniku praca w takich warunkach jest wyjątkowo uciążliwa.

Pakiet szybowy do domu jednorodzinnego – wymiary

O wymiarach pakietów szybowych decydujemy na etapie wyboru projektu domu. Można wybrać projekty gotowe, które przewidują montaż pakietów o standardowych wymiarach lub zamówić projekt indywidualny, który wymagać będzie wykonania pakietów szybowych na zamówienie.

W domach średniej wielkości powierzchnia przeszkleń to około 30 metrów kwadratowych. Coraz więcej domów ma jednak przeszklenia o powierzchni sięgające 60, a nawet 80 metrów kwadratowych. Biorąc pod uwagę fakt, że cena metra kwadratowego przeszkleń może nawet kilkukrotnie przebijać koszt budowy metra litej ściany, przez zakupem zestawów szybowych warto poznać dokładnie ich parametry użytkowe.

Wymiary pakietów szybowych do poszczególnych pomieszczeń dobierane są według klucza funkcjonalności każdego z nich. Mniejsze okna w części nocnej, większe w dziennej. Najmniejsze w pomieszczeniach gospodarczych, garażach i piwnicach.

Najmniejsze pakiety szybowe produkowane w standardzie montowane są w oknach o szerokości 40 centymetrów. Skrzydła okien uchylno-rozwieralnych mają szerokość nie większą, jak 160 centymetrów. Duże pojedyncze skrzydła okien podnośno-przesuwnych mają standardową szerokość 300 centymetrów.

Wysokość okien w standardzie zależy od rodzaju okna. Bardzo modne ostatnio wysokie okna typu portfenetr sięgające od podłogi do sufitu mają wysokość 250 cm dla pomieszczeń parterowych oraz od 217 do 235 dla pokojów na piętrze. Szerokości standardowych portfenetrów to 100, 200, 300 i 600 centymetrów.

Ciekawym rozwiązaniem są pakiety szybowe w oknach panoramicznych. Panorama to szerokie, ale niewysokie okna tworzące niezwykłe warunki do obserwacji otoczenia.

W standardzie można także zakupić okna narożne.

Pakiety szybowe o wymiarach standardowych można zakupić w marketach budowlanych lub w hurtowniach.

Standardowe okna najczęściej stosowane są w blokach spółdzielczych. W budownictwie jednorodzinnym pakiety standardowe mają coraz mniejsze znaczenie. Projekty nowoczesnych szklanych domów wymuszają na inwestorach konieczność zamawiania okien na wymiar.

Oczywiście okna na wymiar są droższe, ale możliwość wyboru najlepszych parametrów użytkowych jest kosztowna. Kupując okna na wymiar dodatkowo możemy zadecydować o walorach estetycznych budynku, a co najważniejsze o wysokości przyszłych rachunków za ogrzewanie.

Zalety i wady pakietów szybowych

Rozpatrując zagadnienie zalet i wad pakietów szybowych odpowiada się na pytanie: czy okna z pojedynczymi szybami są lepsze od okien zespolonych? Nikogo dzisiaj nie trzeba już przekonywać o wyższości rozwiązania pakietów szybowych nad pojedynczymi taflami szkła. Nie znaczy to, że okna zespolone dają wyłącznie korzyści.

Najważniejsze zalety pakietów szybowych wiążą się energooszczędnością. Użytkowanie okien trzy- i czteroszybowych to najlepszy sposób na obniżenie opłat za ogrzewanie. W dobie najpoważniejszego kryzysu energetycznego, który właśnie rozgrywa się na świecie, warto zainwestować w pakiety szybowe, aby w przyszłości płacić niskie rachunki za zużycie energii cieplnej i elektrycznej.

Wśród wad pakietów szybowych na miejsce pierwsze wysuwa się problem zwiększonego ciężaru okna z racji zespalania kilku szyb. Tafle szklane są ciężkie i montowanie pakietów trzyszybowych lub większych nie zawsze jest możliwe ze względów konstrukcyjnych.

Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie pakietu z cieńszymi taflami szkła laminowanego lub szyb hartowanych. Oczywiście takie rozwiązanie będzie znacznie droższe, ale to najlepszy sposób na zmniejszenie ciężaru okna. Zamiast szkła o grubości 4 mm można zastosować szyby 3 milimetrowe. Zmiana grubości tafli daje nam możliwość zmniejszenia wagi o 5 kg na każdym metrze kwadratowym zestawy dwuszybowego. Mniejszy ciężar pozwoli przedłużyć żywotność okuć i innych rozwiązań konstrukcyjnych okien, a jednocześnie zachowane są wszystkie parametry użytkowe okna.

Przy zakupie pakietów warto także pamiętać, że mogą mieć one wady fabryczne – zarówno te widoczne, jak i ukryte.

Wady fabryczne ukryte są trudne do wykrycia i o ich istnieniu dowiadujemy się w trakcie użytkowania. Niektóre z wad można wykryć za pomocą badań i pomiarów specjalistycznych.

Wśród najczęściej spotykanych błędów producentów pakietów szybowych numerem jeden jest zmniejszona ilość gazu w przestrzeni międzyszybowej. Czasem w ogóle gazu szlachetnego tam nie ma. Jakie są skutki dla użytkownika? Zestaw szybowy z komorami niewypełnionymi gazem szlachetnym lub z jego niedostateczną ilością nie zachowują parametrów termoizolacyjnych i akustycznych.

Na szczęście sprzedaż pakietów szybowych objęta jest gwarancją producenta pakietu oraz osobnymi gwarancjami producentów szkła, ramek czy innych elementów konstrukcji okna. Przy zakupie należy sprawdzić, czy produkt jest objęty tego rodzaju zabezpieczeniem oraz jaki jest termin gwarancji.

Wady widoczne gołym okiem to skutki błędów popełnionych podczas produkcji tafli szklanych lub przy konstrukcji zestawów. Takie niedociągnięcia można wykryć dzięki dokładnemu przyjrzeniu się produktowi. Do najczęstszych błędów widocznych gołym okiem należą:

  • Pęcherze na szkle;
  • Zarysowania tafli;
  • Przesunięcie szyb zestawu względem siebie;
  • Zacieki lub zaparowanie przestrzeni międzyszybowej;
  • Brak ciągłości pasma butylu stosowanego jako szczeliwo ramki dystansowej;
  • Odsłonięte naroża.

W trakcie użytkowania okien mogą zdarzyć się awarie, których przyczyną nie są wady producenckie. Awarie najczęściej są skutkiem błędów popełnionych przy montażu lub jest to wynik nieprawidłowego użytkowania okien. Podczas awarii pakiety szybowe pękają lub się rozbijają.

Pękanie może mieć podłoże mechaniczne lub też jego powodem może być nierównomierne nagrzewanie się powierzchni szyby.

Przyczyna awarii pakietów szybowych może też być zmiana rodzaju szkła dokonana niezgodnie z wytycznymi projektu. Do uszkodzenia okna dochodzi często, gdy szkło hartowane zastąpione zostanie szkłem klejonym lub zwykłym szkłem typu Float. Szczególnie ważne jest to w przypadku, gdy wymianie ulegnie szyba hartowana zewnętrzna. Tego rodzaju szkło może wytrzymać mocne i nierówne nagrzewanie powierzchni oraz gwałtowne zmiany temperatury. Jeśli szyby hartowane zastąpimy innym rodzajem szkła, to jest bardzo prawdopodobne, że nowe tafle nie sprawdzą się w określonych warunkach i ulegną awarii.

Pakiet szybowy z gazem szlachetnym czy bez?

Pakiet szybowy z gazem czy bez?
Pakiet szybowy z gazem szlachetnym czy bez?

Jakość pakietu szybowego w zakresie przezierności nie jest zależna od tego, czy między szybami wpuszczono gaz szlachetny, czy też przestrzeń komory jest wypełniona powietrzem. Jednak obecność argonu, ksenonu lub kryptonu ma kapitalne znaczenie dla parametrów termoizolacyjności i dźwiękoszczelności okna.

Argon i krypton stosowane są najczęściej. Trzykomorowy pakiet szybowy z przestrzeniami wypełnionymi tymi gazami ma współczynnik przepuszczalności cieplnej Ug = 0,3 W/(m²•K), co jest wielkością charakterystyczną dla budownictwa pasywnego. Dodatek ksenonu do jednej z komór znacznie wpływa na wzmocnienie szczelności akustycznej pakietu.

Jeśli więc zainteresowani jesteśmy oszczędzaniem energii, a przy tym lubimy mieć w domu ciepło, jasno i cicho wybierzmy pakiety szybowe z gazem szlachetnym.

Współczynnik przenikalności cieplnej a ilość szyb i rodzaj wypełnienia

Współczynnik przenikalności cieplnej a ilość szyb i rodzaj wypełnienia
Współczynnik przenikalności cieplnej a ilość szyb i rodzaj wypełnienia

Wartość współczynnika Ug zależna jest przede wszystkim od ilości szyb i zastosowanego w komorach wypełnienia. Współczynnik przenikalności cieplnej to informacja o tym, ile ciepła przez szyby ucieka z naszego domu oraz ile ciepła przez szyby do naszego domu może przeniknąć z otoczenia.

Pakiety szybowe mają lepsze parametry, niż pojedyncze tradycyjne szyby. Wraz ze wzrostem ilości szyb w pakiecie poprawia się także wskaźnik Ug. Trzyszybowy zestaw z argonem lub kryptonem zapewnia wysoką jakość izolacji termicznej. W przypadku pakietu czteroszybowego z komorami wypełnionymi kryptonem i argonem uzyskujemy najniższe wartości Ug

Dla wartości parametru przenikalności ciepła znaczenia ma także grubość tafli szklanej oraz rodzaj szkła.

Poza parametrami pakietu szybowego o współczynniku przenikalności cieplnej dla całego okna decydują równie rodzaj ramki dystansowej użytej do rozdzielania szyb w pakiecie oraz elementy konstrukcyjne okna. W dużej mierze na straty ciepła ma także wpływ montaż okna. Jeśli nie zostaną zachowane wszelkie zasady i normy budowlane, to nawet w wypadku zakupu najlepszych i najdroższych zestawów szybowych nie osiągniemy parametrów ustalonych przez producenta okna.

Ile kosztuje pakiet szybowy

Ile kosztuje pakiet szybowy
Ile kosztuje pakiet szybowy

Spośród dostępnych na rynku najtańsze są standardowe pakiety szybowe 4/16/4, czyli dwie tafle szkła o grubości 4 mm przedzielone ramką dystansową o szerokości 16 mm.

Rosnące koszty energii zmuszają jednak inwestorów do stosowania okien zespolonych z więcej, niż dwóch tafli szkła. Obecnie standardem staje się przeszklenie 4/12/4/12/4 o współczynniku Ug = 0,7. Takie okno zespolone ma trzy szyby o grubości 4 mm i dwie ramki dystansowe o szerokości 12 mm każda. W przypadku okien pasywnych o Ug = 0,5 zwiększa się szerokość ramki do 18 mm ( zestaw szybowy 4/18/4/18/4).

Koszty zakupu pakietu szybowego do domu jednorodzinnego zależą od:

  • Rozmiaru okna;
  • Rodzaju szkła;
  • Grubości szkła;
  • Wartości poszczególnych współczynników determinujących parametry użytkowe;
  • Ilości szyb w pakiecie.

Na podniesienie ceny pakietu wpływa dodatkowe wyposażenie w postaci osłon przeciwsłonecznych oraz zakup szyb hartowanych albo szyb laminowanych foliami lub pokrywanych powłokami z tlenków metali. Wyższe ceny płaci się także za szkło ornamentowe. Najdroższe pakiety zbudowane są z szyb kuloodpornych.

Ceny pakietów szybowych podaje się w złotych za metr kwadratowy.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Diana

Dzięki temu portalowi budowlanemu z łatwością śledzę najnowsze trendy w aranżacji wnętrz i architekturze.