Ogrzewanie na podczerwień: cena, wydajność, montaż [krok po kroku]

Ogrzewanie na podczerwień
Ogrzewanie na podczerwień

Czy ogrzewanie podczerwienią to dobre rozwiązanie? Odpowiadamy na to pytanie w poniższym artykule.

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie. Wymaga czasu i zaangażowania środków finansowych. Pochłania także mnóstwo energii. Budowa domu to także wiele trudnych wyborów, z których konsekwencjami trzeba będzie żyć przez wiele lat. Niektóre wybory okażą się trafne. Niektórych wyborów właściciel i mieszkańcy będą żałować. Z pewnością pojawią się myśli, że można było wybrać lepiej. Dlatego już na etapie planowania warto dowiedzieć się więcej o różnych możliwościach, tak, aby wybrać jak najlepiej.

Ogrzewanie domu to trudny temat. To nie tylko matematyka i liczenie kosztów ogrzewania w sezonie grzewczym, ale także kwestia wygody, komfortu, niedogodności wynikających z możliwych awarii urządzeń czy paneli grzewczych oraz kwestia wzięcia odpowiedzialności za aspekty związane z ochroną środowiska. Palenie węglem, popularne jeszcze w mniejszych miasteczkach, nie jest już dziś dobrym rozwiązaniem. Trzeba poszukać alternatywy. Ogrzewanie na podczerwień to dość niecodzienny pomysł. Z pewnością nie każdy o tym słyszał. Nawet osoby biegłe w nowinkach z zakresu budownictwa, mogą mieć problem z podaniem szczegółów na temat ogrzewania podczerwienią.

Tymczasem ogrzewanie podczerwienią to kwintesencja tego co można nazwać nowoczesnymi metodami ogrzewania na miarę XXI wieku. Wygoda, zdrowie i ekologia, tak najprościej można opisać promienniki podczerwieni i wymienić zalety ogrzewania wynikające z wyboru tego właśnie sposobu ogrzewania. Stosunek jakości do ceny jest w pełni zadowalający, a usatysfakcjonowani klienci donoszą, że ogrzewanie elektryczne za pomocą paneli grzewczych to wybór doskonały i za nic w świecie nie zamieniliby ogrzewania podczerwienią na inne.

Co to jest ogrzewanie na podczerwień i jakie są jego rodzaje?

Chcąc zdefiniować energię na podczerwień, warto przedstawić tę energię jako energię promieniowania cieplnego przemieszczającą się przez przestrzeń w formie fal elektromagnetycznych. Fale podczerwieni można na przykład odbijać lub skupiać. Brzmi dość skomplikowanie, szczególnie dla osób, które raczej nie były dobre z fizyki. A jednak, zasada działania systemu grzewczego jest bardzo prosta. Poza tym, nie trzeba umieć dokładnie wyjaśnić, skąd promieniowanie podczerwone się bierze, aby być zadowolonym użytkownikiem grzejników na podczerwień. Najprościej mówiąc, promienniki emitują promieniowanie podczerwone w postaci fal elektromagnetycznych. Niektórzy, słysząc o falach elektromagnetycznych, zgłaszają swoje obawy co do wpływu ich na ludzkie zdrowie. Żadne badania nie potwierdziły, że ogrzewanie podczerwienią ma negatywny wpływ  na ludzkie zdrowie. Wręcz przeciwnie, o czym więcej będzie można dowiedzieć się za chwilę. Nie ma jednak żadnych powodów do obaw. Technologia wykorzystująca promienie podczerwieni została dobrze zbadana. W domu ogrzewanym na podczerwień mieszkańcy czują się dobrze i komfortowo, z wielu względów, które biorą się również z tego, w jaki sposób jest ciepło emitowane i w jaki sposób rozchodzi się po całym pomieszczeniu.

Ogrzewanie podczerwienią to stosunkowo nowy sposób i nowa metoda ogrzewania. Wykorzystuje innowacyjne rozwiązania takie jak promienniki podczerwieni, o których nikomu nie śniło się jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Postęp i nowoczesne technologie nie od dziś pozwalają wykorzystywać system grzewczy wykorzystujący grzejniki na podczerwień, który finalnie przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego, a także pozwala ogrzewać domy w sposób wygodny, komfortowy, tani i etyczny.

Generalnie można powiedzieć, że w tym rodzaju ogrzewania podczerwień dzieli się trzy typy, w zależności od tego, jak wygląda długość fali:

Fale podczerwone IR-A

IR-A czyli krótka długości fali, będzie najlepsza dla ogromnych powierzchni, takich jak na przykład duże hale produkcyjne czy magazynowe. To sprawia, że ogrzewanie podczerwienią dedykowane jest nie tylko dla domów prywatnych – ciepło emitowane przez podczerwień sprawdzi się także w przypadku przedsiębiorstw.

Fale podczerwone IR-B

IR-B czyli średnia długości fali również nie ogrzewa powietrza i nie powoduje ruchu powietrza, to doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie trzeba ogrzać tylko wybrane strefy.

Fale podczerwone IR-C

Z kolei IR-C czyli fala długa, to rozwiązanie rekomendowane dla domów, biur, sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Grzejnik na podczerwień może być głównym źródłem ciepła, ale i działać jako uzupełniające ogrzewanie podczerwienią.

Bezobsługowe grzejniki na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień to tak zwane grzejniki na podczerwień, promienniki, które montuje się w pomieszczeniu. Maty i folie grzewcze działające na podczerwień, budują cały system grzewczy. Ogrzewane są w ten sposób powierzchnie takie jak podłogi (działają jak np ogrzewanie podłogowe elektryczne), sufity czy ściany.

Metoda działania opiera się na samej energii słonecznej. Jako nośnik energii wykorzystywane są włókna węglowe, a do produkcji została użyta nanotechnologia, a więc technologia najbardziej zaawansowana. Dzięki temu można cieszyć się naprawdę nowoczesnym, wspaniałym ogrzewaniem, które generuje przyjemne ciepło, a dodatkowo wspiera troskę o zdrowie mieszkańców.

Ogrzewanie na podczerwień bardzo często jest nazywane ogrzewaniem bezobsługowym, a zatem takim, które nie wymaga już działań ze strony mieszkańców. Jest to zupełne przeciwieństwo tradycyjnego ogrzewania węglem kamiennym, które to ogrzewanie pomieszczeń wymaga częstego wychodzenia do piwnicy, aby znowu dołożyć węgiel do pieca i utrzymać komfort cieplny w budynku.

Zimą opuszczenie domu na dłuższy czas jest niemożliwe, ponieważ może wywołać to negatywne konsekwencje. Takie ogrzewanie absolutnie nie jest wygodne i komfortowe dla mieszkańców.

Zatem ktoś, kto wybrał ogrzewanie na podczerwień i ma porównanie w stosunku do wyboru poprzedniego, może czuć się, jakby wygrał los na loterii. Ogrzewanie na podczerwień absolutnie wygrywa w rankingu ogrzewania bezobsługowego.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Odpowiadając na pytanie jak działa ogrzewanie na podczerwień warto raz jeszcze podkreślić, jak bardzo ekologiczne są promiennik podczerwieni. Absolutnie nie ma tutaj mowy o emitowaniu jakichkolwiek szkodliwych substancji do atmosfery jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania. To oczywiście przekłada się na fakt, że wybór tego rodzaju ogrzewania jest w pełni bezpieczny dla zdrowia mieszkańców, sąsiadów i osób mieszkających w okolicy. Wybór ogrzewania podczerwienią to wybór ogrzewania, którego funkcjonalności nie da się przecenić.

Tego niestety nie można powiedzieć o paleniu w piecu węglem wątpliwej jakości czy innymi niedozwolonymi przez prawo materiałami i substancjami. Palenie niedozwolonymi substancjami, niestety, ciągle ma miejsce w wielu miejscach w kraju, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie świadomość ludzi bywa znikoma, a kwestie ekonomiczne wciąż odgrywają największą rolę.

Ogrzewanie na podczerwień pozwala uzyskać taką samą temperaturę w każdym miejscu pomieszczenia. Bardzo często, w przypadku tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego stosując tradycyjne grzejniki, przy grzejniku temperatura jest najwyższa i może nawet przekraczać 50 stopni. Im dalej od grzejnika, tym zimniej.

Zimne pozostają również takie powierzchnie jak sufit czy ściany odległe od źródła ciepła, a także podłoga. Trudno osiągnąć równomierny rozkład temperatury.

A jak działa ogrzewanie emitujące promieniowanie podczerwone? Ogrzewanie na podczerwień sprawia, że w każdym miejscu temperatura jest zbliżona, dzięki czemu komfort cieplny jest na najwyższym poziomie. Równomierny rozkład temperatury generowanej przez promienniki podczerwieni jest najlepszy dla zdrowia i komfortu człowieka. Warto więc zainteresować się ogrzewaniem na podczerwień również z tego powodu.

Przy ogrzewaniu na podczerwień, użytkownicy potwierdzają, że temperatura przy podłodze i temperatura przy suficie różnią się maksymalnie o 1,5 stopnia, co jest fantastycznym rezultatem jeśli chodzi o równomierne ogrzanie pomieszczenia. Wielu osobom nie podoba się, że przy klasycznym ogrzewaniu całe ciepło wytwarzane przez tradycyjne grzejniki gromadzi się pod sufitem i nie jest dobrze zagospodarowane. Ogrzewanie elektryczne tylko ścian zewnętrznych i wewnętrznych, przedmiotów i ludzi to bardzo duża zaleta. Brak ogrzewania powietrza przez fale podczerwieni to spory atut jeśli chodzi o ogrzewanie na podczerwień. Cyrkulacja, ruchy powietrza, nie służą mieszkańcom, szczególnie alergikom.

Przy tradycyjnym ogrzewaniu sporo problemów mają alergicy i osoby uczulone na kurz. Ciepło gromadzi się w górnej części pokoju, a ściany i podłogi pozostają zimne i wilgotne, co sprzyja między innymi pojawianiu się pleśni w pomieszczeniu, a co jest szkodliwe dla zdrowia ludzi, choć niestety, jest jeszcze sporo osób, które nie do końca rozumieją, jak mocno grzyb w pomieszczeniu negatywnie wpływa na ich zdrowie w aspekcie długofalowym.

Może ona przyczyniać się do rozwoju chorób płuc, astmy, a w konsekwencji nawet powodować choroby nowotworowe. Warto więc zapobiegać tego typu problemom i wybrać ogrzewanie podczerwienią, które sprawi, że pleśń nie będzie się pojawiała, ponieważ każda powierzchnia będzie miała właściwą temperaturę. Panel grzewczy na podczerwień może być zamontowany na przykład na jednej ze ścian zewnętrznych pomieszczenia.

Jak dobrać moc ogrzewania do powierzchni?

Jak dobrać moc ogrzewania do powierzchni domu?
Jak dobrać moc ogrzewania do powierzchni?

Generalna zasada mówi o tym, że jeden metr sześcienny powierzchni pomieszczenia to zapotrzebowanie na moc grzewczą w przedziale od 30 do 35 Watów. To wielkość optymalna. Nie za dużo, nie za mało.

Nie ma ryzyka niedoborów mocy, a przy rachunkach będą widoczne spore oszczędności. Oczywiście przy montażu paneli warto skonsultować się z ekspertem, który analizując indywidualną sytuację i rozkład pomieszczeń, zaproponuje najlepsze, najbardziej optymalne rozwiązanie, biorąc pod uwagę daną, specyficzną sytuację. Takie eksperckie spojrzenie z boku bywa bezcenne.

Rozszerzając temat ogrzewania podczerwienią, nie sposób nie wspomnieć też o prądzie elektrycznym. Cała filozofia i konstrukcja tego ogrzewania opiera się na tym, aby zużytą energię elektryczną zamienić w promieniowanie podczerwone, aby następnie promieniowanie podczerwone dawało po prostu przyjemne ciepło. Polska leży w takiej strefie klimatycznej, że sezon grzewczy może trwać nawet siedem miesięcy w roku. To ponad połowa całego roku, kiedy trzeba bardziej lub mniej wspomóc się ogrzewaniem z zewnątrz, ponieważ sama temperatura na świeżym powietrzu nie gwarantuje odczucia wystarczającego ciepła w czterech ścianach.

Dobór mocy czy wielkości danego ogrzewania do powierzchni zawsze jest etapem trudnym i takim, w którym potencjalnie można popełnić błąd, przeprowadzając samodzielne kalkulacje. Dlatego też warto skonsultować ten etap z ekspertami, którzy mają już za sobą niejedne takie wyliczenia i są w stanie z dużą dokładnością stwierdzić, jaka moc i jaka wielkość ogrzewania będzie najbardziej rozsądnym wyborem, aby nie przesadzić w żadną stronę. Jakiś margines błędu trzeba wziąć pod uwagę, ale nie mając doświadczenia w tym temacie, ciężko podjąć wiążące decyzje. Warto więc zaufać ekspertom.

Ogrzewanie na podczerwień: niezbędne elementy systemu

Ogrzewanie na podczerwień: niezbędne elementy systemu
Jak zbudowany jest system grzewczy

System ogrzewania podczerwienią jest tak naprawdę systemem samowystarczalnym i często jako zaletę podkreśla się fakt, że nie wymaga on żadnej konserwacji i podejmowania dodatkowych działań przez wiele kolejnych lat. To ma dodatkowo zachęcić klientów do montowania tego właśnie rodzaju ogrzewania.

Nie sposób nie wspomnieć też o walorach estetycznych. Elektryczne ogrzewanie na podczerwień może stanowić ozdobę wnętrza, co dziś jest argumentem nie do przecenienia, ponieważ coraz więcej osób bardzo zwraca uwagę na wystrój wnętrz. Grzejnik, który upiększa i dodaje walorów, a nie szpeci, to ogromna zaleta.

Każdy panel grzewczy, grzejnik na podczerwień, promiennik podczerwieni, składa się z 6 części, a należą do nich:

  • podstawa,
  • ekran, który odbija promieniowanie podczerwone,
  • element grzejny – folia grzewcza,
  • sterownik,
  • hartowana szyba,
  • ramka, która skupia wszystkie elementy w całość.

Żaden element w tej całości nie jest przypadkowy i bez jednego z nich ogrzewanie podczerwone z pewnością nie mogłoby działać prawidłowo i bezawaryjnie, dając ogromną satysfakcję tysiącom użytkowników, którzy każdego dnia z zadowoleniem korzystają z ogrzewania podczerwienią w swoich domach, ale także miejscach pracy i prowadzonych biznesach.

Na panelu można umieścić w zasadzie dowolną grafikę, dzięki czemu panel stanie się piękną ozdobą, w pełni dopasowaną do stylu, w jakim urządzone jest dane pomieszczenie. Zatem zarówno miłośnicy antyków, jak też fani bardziej nowoczesnych wnętrz, będą zadowoleni z tego wyboru, ponieważ montaż takiego panelu absolutnie nie zepsuje ich wizji aranżacji mieszkania.

Ile kosztuje promiennik podczerwieni?

Koszt instalacji i eksploatacji ogrzewania na podczerwień
Koszt instalacji i eksploatacji ogrzewania na podczerwień

Z pewnością bardzo dużą zaletą ogrzewania na podczerwień jest oszczędność pieniędzy związana z tego typu inwestycją. Oczywiście, jak przy każdej inwestycji, najpierw trzeba zainwestować, czyli wyłożyć pieniądze, jednak później można cieszyć się z oszczędności. Ogrzewanie na podczerwień to nie tylko metoda komfortowa i ekologiczna, ale także rekomendowana ze względu na oszczędność pieniędzy, a jak wiadomo koszty użytkowania domu mają ogromne znaczenie dla wielu ludzi.

Planując budowę domu trzeba zatem wziąć pod uwagę nie tylko koszty, które trzeba ponieść na etapie samej budowy i wykańczania pomieszczeń, ale trzeba też wziąć pod uwagę koszty przyszłe, związane z eksploatacją (także wahania cen prądu). Tak samo jest zresztą na przykład przy zakupie samochodu. Kupując samochód, trzeba zastanowić się, czy stać nas na koszty związane z jego eksploatacją, czyli naprawy, części zamienne, koszty paliwa. Identycznie jest przy budowie domu. Wybierając określone rozwiązania, trzeba wziąć pod uwagę przyszłe koszty z nimi związane.

Stąd właśnie kalkulacje dotyczące planowanych, przewidywanych kosztów związanych z ogrzewaniem o określonej powierzchni. Niekoniecznie cena powinna być pierwszym kryterium wyboru danych rozwiązań budowlanych czy architektonicznych, ale nie można udawać, że cena nie gra roli. Cena zwykle gra dużą rolę, szczególnie, kiedy dom jest budowany na kredyt, a inwestor nie należy do najbardziej zamożnej części polskiego społeczeństwa. Wtedy takie kalkulacje mogą być bardzo przydatne i zdecydowanie mogą wpłynąć na ostateczny wybór danej metody.

Analizy kosztów ogrzewania najlepiej robić w ujęciu rocznym. Wtedy widać czarno na białym, ile pieniędzy zostało wydanych na ogrzewanie na podczerwień w ciągu roku.

Koszt ogrzewania do domu 100m2

Generalnie, najprościej i najlepiej przedstawić kalkulacje dla domku o powierzchni około 100 metrów kwadratowych. Takie domki są coraz częściej budowane. Ludzie odchodzą już od koncepcji budowania ogromnych domów wielopokoleniowych, ponieważ zmieniła się ludzka mentalność i dorośli chcą raczej, aby ich dzieci szybko wyprowadzili się z domu rodzinnego, aniżeli mieszkali z nimi jeszcze przez długie lata. Zatem w krajobraz polskich miast i wsi coraz częściej wpisują się małe 100-metrowe domki jednorodzinne.

Każdy, kto przystępuje do budowy domu, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że możliwości ogrzewania jest całe mnóstwo. Co prawda węgiel kamienny odchodzi już do lamusa i coraz rzadziej można spotkać domy, w których ogrzewanie odbywa się właśnie tą metodą. Najczęściej pali się węglem na Śląsku, gdzie górnictwo i węgiel kamienny jest szanowany ze względu na lokalne tradycje i ma wielu zwolenników. Jednakże budując nowoczesny dom raczej nie zakłada się palenia w tradycyjnym piecu węglem kamiennym i trzeba skorzystać z innych metod. Na szczęście jest ich wiele.

Kto nie decyduje się na palenie w piecu węglem kamiennym, może wybrać inne formy tradycyjnego ogrzewania takie jak piec na pellet lub ekogroszek. Te metody uznawane są zdecydowanie bardziej ekologiczne i mają wielu zwolenników ze względu na niskie koszty użytkowania. Bardzo popularną formą ogrzewania jest także tak zwana pompa ciepła.

Ogrzewanie na podczerwień wydaje się metodą zdecydowanie bardziej nowoczesną. Jakie są koszty ogrzewania na podczerwień w porównaniu z innymi metodami? Które metody są tańsze, a które droższe? Czy pieniądze są tutaj najważniejsze, a może ogrzewanie elektryczne wykorzystujące grzejniki na podczerwień wybiera się z innego powodu?

Kiedy mowa o ogrzewaniu budynku, bardzo często można spotkać się z komplementami w stosunku do ogrzewania zasilanego piecem gazowym. Warunkiem jest jedynie podłączenie do sieci gazowej. Jeżeli ogrzewanie gazowe jest niemożliwe, coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie elektryczne, które także ma swoich wiernych fanów. Ogrzewanie gazowe i elektryczne jest bardzo popularne szczególnie w tak zwanym nowym budownictwie, te metody wybierane są często przez ludzi młodych, świadomych wad i zalet wynikających z wyboru różnych metod. Ile tak naprawdę kosztuje ogrzanie 100-metrowego domu ogrzewaniem na podczerwień?

Koszty samej instalacji ogrzewania na podczerwień dla 100-metrowego domu, to należy liczyć się z kosztami rzędu 10 000 złotych.

Koszt ogrzania domu 100m2

 Koszt ogrzania domu 100m2
Koszt ogrzania domu 100m2

Kontrolowane za pomocą termostatów grzejniki na podczerwień to doskonałe rozwiązanie pozwalające utrzymać komfortową temperaturę zarówno w dużych, jak i małych pomieszczeniach. Wiele osób zastanawia się jednak ile kosztuje ogrzanie domu 100 m2 – 150 m2. Zależy to jednak od wielu czynników, także rodzaju paneli grzewczych. Ważna będzie lokalizacja samego budynku, ponieważ są takie miejsca w Polsce, gdzie trzeba będzie liczyć się z wyższymi kosztami, a są takie miejsca w Polsce gdzie te koszty będą niższe. Wiele będzie też zależało od renomy sprzedawcy, a także firmy montującej elektryczne panele grzewcze na podczerwień.

Roczny koszt ogrzewania pomieszczeń powinien zamknąć się w 3000 złotych, ale wiele zależy oczywiście od aktualnych cen prądu.

Czy to dużo czy mało w porównaniu z innymi metodami ogrzewania? Wiele zależy od tego kto przeprowadzał dane analizy i jak dokładne pomiary robił. Każde badanie objęte jest bowiem pewnym ryzykiem błędu. Wydaje się jednak, że koszt ogrzewania na podczerwień jest zbliżony do kosztów innego systemu grzewczego. Ostateczny wybór i tak musi zostać podjęty w oparciu o wiele kryteriów.

Koszty ogrzewania domu to temat, do którego trzeba podejść kompleksowo, a zatem wziąć pod uwagę całkowity koszt. Elektryczne ogrzewanie na podczerwień nie jest przeznaczone do ogrzewania wody, co jest wymieniane jako wada tego rozwiązania. Wady ogrzewania na podczerwień można policzyć na palcach jednej ręki, a to jedna z naprawdę niewielu. Jednak wody nie da się zagrzać korzystając z ogrzewania na podczerwień, a zatem chcąc ogrzewać wodę, co jest przecież konieczne, trzeba sięgnąć po inne rozwiązania, jak np. przepływowy podgrzewacz wody, które także wygenerują pewne koszty instalacji i eksploatacji. Warto być tego świadomym.

Ostateczne koszty ogrzewania będą zależały również od poprawności i stopnia izolacji całego budynku, a jak wiadomo, parametry te mogą być różne w zależności od wielu czynników.

Wybór ogrzewania do budynku musi być poprzedzony poważną analizą, między innymi obejmującą stan techniczny budowy. Jeżeli budynek jest nowy, izolacja cieplna jest dobra, a także nie ma innych zastrzeżeń, najpewniej każde ogrzewanie (także grzejniki na podczerwień) dobrze się sprawdzi. Jednak w przypadku starszych budynków, gdzie stan techniczny trudno ocenić jako idealny, optymalny wybór ogrzewania nie jest już taki prosty i może wymagać sporo zaangażowania i doczytania w tematyce budownictwa. Warto zatem posiadać eksperta, który wykorzystując swoją fachową wiedzę i wykształcenie, będzie w stanie doradzić najkorzystniejsze rozwiązanie. Z pewnością często najlepszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie na podczerwień.

Ostateczny koszt roczny ogrzewania domu na podczerwień będzie też zależny od tego, jaką temperaturę we wnętrzu będą utrzymywali mieszkańcy. Każdy ma tutaj inne preferencje, chociaż zalecenia lekarzy i ekspertów odnośnie systemu grzewczego są jasne. Niezależnie od tego, czy w domu są tylko dorośli, czy też dzieci, nie należy przegrzewać pomieszczeń. Zdecydowanie lepiej funkcjonuje się człowiekowi tam, gdzie jest chłodniej aniżeli tam, gdzie jest za ciepło. Chłodne pomieszczenie zapewnia też lepszy, bardziej regenerujący sen.

Im wyższa temperatura utrzymywana wewnątrz, tym oczywiście większe koszty eksploatacji budynku, a to odnosi się także do ogrzewania podczerwienią. Zatem, chcąc zaoszczędzić, należy zmniejszyć temperaturę w budynku, co zdecydowanie wyjdzie na zdrowie, a także sprawi, że w portfelu zostanie więcej gotówki. Po raz kolejny można przekonać się, że koszty instalacji to jedno, a koszty późniejszej eksploatacji to drugie.

Użytkownicy podkreślają, że rachunki za prąd wyższe są zimą, niż w okresie jesiennym czy wiosennym, ponieważ zimą grzejniki włączają się częściej. Jest to absolutnie zrozumiałe i logiczne, biorąc pod uwagę strukturę i rozkład temperatur w Polsce w poszczególnych miesiącach roku. Bywają zimy mniej i bardziej surowe, co oczywiście znajduje swoje odzwierciedlenie w wysokości rachunków za ogrzewanie podczerwienią. Im większy metraż wnętrza, tym większe różnice. Każdy, kto zwraca uwagę na finanse modli się o łagodną zimę, która nie przysporzy wysokich rachunków za ogrzewanie – także ogrzewanie podczerwienią. Czasem jednak trzeba zmagać się z surową zimą i wtedy ważne jest, aby zamontowane promienniki podczerwieni, mówiąc kolokwialnie, udźwignęły zaistniałą sytuację i okazały się wystarczająco wydajne jako ogrzewanie pomieszczeń.

Mówiąc o kosztach ogrzewania podczerwienią zdecydowanie warto podkreślić fakt, że niskie koszty tego rozwiązania wynikają z faktu, że grzejniki na podczerwień działają tylko wtedy, kiedy naprawdę są potrzebne. Aby promienniki podczerwieni generowały opłaty, trzeba je włączyć. Można oczywiście zaprogramować czas, kiedy promienniki podczerwieni włączają się i wyłączają samoistnie. Wtedy temperatura systemu grzewczego utrzymywana jest przez wbudowany termostat, bez udziału domowników. Taki sposób działania paneli grzewczych jest wyjątkowo wygodny i komfortowy, ponieważ nie trzeba pamiętać o regulacji temperatury i zarządzaniu panelami na co dzień, a jedynie wdrożyć ogólne zasady aby odczuwać przyjemne ciepło nie przegrzewając jednocześnie pokoi. W obiekcie, w którym zastosowano odpowiednie promienniki podczerwieni, nie trzeba włączać paneli wtedy, kiedy wyższa temperatura nie jest potrzebna, ponieważ nikogo nie ma w budynku. Grzejniki na podczerwień to rozwiązanie dla domów, w których ciepło nie jest akumulowane.

Nieobecność mieszkańców oznacza brak włączania ogrzewania podczerwienią, to w konsekwencji daje niskie rachunki. Tak w skrócie można przedstawić idealny scenariusz zarządzania ogrzewaniem na podczerwień. Oczywiście aby optymalnie stosować panele grzewcze, muszą być spełnione dodatkowe warunki związane z materiałami, z jakich dom został zbudowany. Niekoniecznie sprawdzi się to w przypadku domów murowanych, które potrzebują czasu, aby nagrzać się w środku, przez co ciągłe włączanie i wyłączanie ogrzewania nie ma sensu. Warto więc tak wybierać technologie przy budowie domu, aby wszystko było ze sobą spójne i aby można było czerpać jak najwięcej korzyści z łączenia różnorodnych rozwiązań, także grzejników na podczerwień.

Montaż ogrzewania na podczerwień

Montaż ogrzewania na podczerwień krok po kroku
Montaż ogrzewania na podczerwień

Montaż takiego ogrzewania jest bardzo prosty. Zazwyczaj w prosty sposób można samodzielnie podjąć się tego zadania w oparciu o instrukcję dołączoną do zakupionego sprzętu. Grzejniki na podczerwień przypominają na przykład obrazy wiszące na ścianie, a zatem instalacja nie powinna przysporzyć nikomu problemów. Niektórzy producenci zalecają jednak, aby montażem grzejnika na podczerwień zajął się uprawniony fachowiec. Jak więc widać, wszystko zależy od instrukcji, jaka będzie dana klientowi w momencie zakupu. Być może producent lub sprzedawca zarekomenduje samodzielny montaż grzejnika na podczerwień, a być może trzeba będzie wezwać uprawnionego fachowca, aby mieć pewność, że montaż grzejników podczerwieni jest przeprowadzony fachowo i profesjonalnie. Panel podczerwieni na ścianie, jeśli chodzi o ogrzewanie na podczerwień zajmuje mało przestrzeni, dlatego jest to rozwiązanie bardzo często i chętnie wybierane przez użytkowników małych powierzchni i domów o małych metrażach, gdzie liczy się dosłownie każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

Czasami decyzja o budowaniu małego domu podyktowana jest tylko i wyłącznie względami ekonomicznymi, a czasami dodatkowo wchodzą w grę względy ideologiczne. Po co bowiem zamieszkiwać większą powierzchnię niż rzeczywiście potrzeba i będzie użytkowana? Tak czy inaczej w małych budynkach rozkład pomieszczeń i aranżacja wnętrz muszą być ułożone zupełnie inaczej niż na większych powierzchniach. Na małych powierzchniach, gdzie liczy się każdy metr, mieszkańcy szczególnie doceniają ogrzewanie na podczerwień i fakt, że nie zajmuje ono wiele miejsca.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest fakt, że montując panele grzewcze na podczerwień, nie potrzeba dodatkowego pomieszczenia na kotłownię. Takie pomieszczenie zajmuje zwykle trochę powierzchni. Trzeba uwzględnić je w rozkładzie pomieszczeń. Zwykle trzeba to zrobić już w pierwszym etapie, kiedy powstaje projekt domu. A zatem warto bardzo wcześnie, już na pierwszym etapie projektu, wiedzieć, jak ma być ogrzewany dom, aby projekt był spójny z tą wizją. Inaczej powstanie kotłownia, która finalnie będzie niepotrzebnym pomieszczeniem, które mogłoby być wykorzystane zupełnie inaczej. Brak kotłowni ma także sporo zalet – będzie ważne szczególnie dla ludzi skupionych na designie i aspektach związanych z aranżacją wnętrz.

Montaż każdego innego typu ogrzewania czy to wyposażonego w tradycyjne grzejniki czy podłogówkę wiąże się z niedogodnościami. Piec gazowy to rozwiązanie, którego wiele osób się boi, szczególnie mieszkając w małych mieszkaniach czy domach, często mieszkańcy nie chcą spać w pobliżu takiego piecyka i tutaj powstaje problem, gdzie zlokalizować kocioł ogrzewania gazowego. Piec węglowy to konieczność przystosowania wnętrza do komina, a to wiele osób nie chce lub nie może sobie pozwolić. Jeśli więc chodzi o adaptację wnętrza pod kątem ogrzewania, ogrzewanie na podczerwień zdecydowanie wygrywa w rankingu ogrzewań, które sprawiają najmniej kłopotu.

Ogrzewanie na podczerwień nie sprawia również żadnego kłopotu jeśli chodzi o kwestie administracyjne i kwestie montażu. Nie trzeba tworzyć dokumentacji, która jest niezbędna w przypadku ogrzewania zasilanego piecem gazowym. Ograniczenie tak zwanej papierkologii dla wielu osób stanowi olbrzymi atut, ponieważ w dzisiejszym świecie ciężko znaleźć czas na wszelkie wymagane formalności. Ogrzewanie na podczerwień to tak naprawdę tylko zakup paneli grzewczych i ich montaż i już można mieć komfortowe ciepło, które z pewnością przyczyni się do dobrego samopoczucia mieszkańców, a także do tego, że w portfelu pozostanie więcej pieniędzy.

Przy wyborze miejsca w którym zamontujemy panele grzewcze w danym pomieszczeniu, trzeba zwrócić uwagę na to, aby promienniki podczerwieni nie były niczym zasłonięte. Można to bardzo łatwo wytłumaczyć, biorąc pod uwagę fakt, że działanie tego ogrzewania porównuje się do działania słońca. Jeżeli człowiek ustawi się w cieniu, to nie będzie odczuwał ciepła promieni słonecznych. Identycznie jest w przypadku ogrzewania na podczerwień. Dlatego właśnie panele grzewcze nie powinny być niczym zasłonięte. Warto wziąć ten fakt pod uwagę planując rozkład pomieszczeń.

Ogrzewanie na podczerwień w domu to metoda stosunkowo mało znana, nowoczesna, związana z wykorzystaniem bardzo nowoczesnych technologii, a jednocześnie wspaniała w swojej prostocie. Czerpanie z natury czyli z działania Słońca to doskonały pomysł, szczególnie w XXI wieku, kiedy zdecydowanie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, trzeba postarać się o działanie w trosce o dobro środowiska naturalnego.

Odpowiedzialność moralna za Planetę nakazuje wybrać taką metodę ogrzewania, aby było to jak najbardziej ekologiczne z uwzględnieniem współczesnej i przyszłej sytuacji świata i Ziemi. Montaż nie generuje żadnych problemów, formalności, konieczności kupowania dodatkowych narzędzi, dzięki czemu pozostaje neutralny dla środowiska, co jest ogromną zaletą.

Każdy, kto ma obawy związane ze stosowaniem podczerwieni, powinien zapoznać się z dokładnymi badaniami, które wykluczają negatywny wpływ podczerwieni na zdrowie człowieka. Pod wieloma względami właśnie ogrzewanie podczerwienią jest rozwiązaniem jak najbardziej prozdrowotnym. Wahanie co do urządzeń na podczerwień jest jednak uzasadnione, ponieważ wszystko co nowe i nie do końca znane, może budzić obawy i strach. Warto jednak poznać fakty, zamiast poddawać się lękom i przez to stracić szansę na zamontowanie fantastycznego ogrzewania, które jest rozwiązaniem zdrowym, dobrym dla ekologii i portfela, a poza tym rozwiązaniem takim, które nie wymaga żadnych dodatkowych działań poza zakupem paneli grzewczych i ich zamontowaniem w wybranym miejscu.

Niezależnie od tego, jakie ogrzewanie będzie ostatecznie wybrane, warto, aby inwestor, zapoznał się we własnym zakresie z zaletami i wadami konkretnych typów ogrzewania i dopiero uzbrojony w taką wiedzę zasięgał porad ekspertów. Projekt budowy domu to jeden z najważniejszych dokumentów, który tak naprawdę determinuje jakość życia mieszkańców na najbliższe kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Budowa domu to olbrzymia inwestycja, pochłaniająca mnóstwo czasu, finansów i zaangażowania, niezależnie od tego, ile pracy wykonane zostanie samodzielnie, a ile rękami fachowców. Budowa domu zaprząta myśli niemalże w 100% kierując uwagę na to właśnie wydarzenie. Trudno się od tego uwolnić i ze spokojem powiedzieć sobie: jakoś to będzie.

Każdy, kto odpowiedzialnie podchodzi do budowy domu, doskonale wie, że podjęte decyzje, również w aspekcie ogrzewania, będą miały przełożenie bezpośrednie na dalsze lata. Od decyzji zależy codzienny komfort cieplny domowników, a także wysokość rachunków. Wiele zależy od jakości samych sprzętów, także w przypadku ogrzewania podczerwienią. Od tego, jak producent wykona ogrzewanie podłogowe, również promienniki podczerwieni, zależy czy ogrzewanie podczerwienią będzie powodowało problemy w sezonie grzewczym, podczas codziennego użytkowania. Oczywiście w przypadku grzejników na podczerwień jest gwarancja i możliwość dochodzenia swoich praw, jednak lepiej, aby takie sytuacje się nie zdarzały. Stosowane w budynkach mieszkalnych systemy grzewcze na promienie podczerwieni, sterowane za pomocą termostatów gwarantują równomierny rozkład temperatur i mogą być traktowane jako ogrzewanie podstawowe lub ogrzewanie uzupełniające.

30 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
adella

Super nam się sprawdzają panele na podczerwień Infrared polskiej marki. Ekologiczne rozwiązanie, idealne przy dzieciach bo mimo że panel grzeje dziecko się nim nie oparzy. Na prawdę to był dobry wybór

Tadzio

Ja maja być dobre panele na podczrewien to polecam te marki Oxyly. Bardzo dobrze się sprawdzaja

Mariola

Korzystamy od ponad roku z tego rodzaju ogrzewania. Myślałam, że to bezpieczne. Na górze mamy na matach położoną wykładzinę dywanową. Wszystko było w porządku do dziś. Mata przypaliła i stopiła plastikowe zabawki u córki w pokoju, a na miejscu gdzie stały są teraz na wykładzinie przypalone ślady. Jak to możliwe?

Rafał
Odpowiedź do  Mariola

Takiego ogrzewania nie stosuje się gdy na podłodze ma być wykładzina czy dywan, w takich sytuacjach zaleca się montaż sufitowy.

Rafał
Odpowiedź do  Rafał

Witam,
planuję wykonanie ogrzewania podłogowego na foliach IR, jednak mam pytanie. Czy montując folie pod panelami laminowanymi jest możliwość ustawienia w razie czego jakichkolwiek mebli (np. z drzewa, płyty, metalowe nogi itd.) czy też dywaników itp? Czy musi to być bezwzględnie niczym niezastawiona powierzchnia?

Molicka

Dobre są te panele Infrared na podczerwień. Mamy od dwóch lat, znakomite sa. Mieszkanie spoko ogrzane, a nie można sie nimi poparzyć . Bezpieczna sa przy dzieciach, a i te z grafikami stanowa super ozdobę

Klaudia
Odpowiedź do  Molicka

Witam, proszę powiedzieć czy jest to Pani jedyne ogrzewanie w domu?

darek

wszystkto oki tylko te normy proponuje trochę zawyżyć to się nie sprawdza reszta oki grzeje fajnie czeba jeszcze dołożyć foto tak jak u mnie i jest oki

Witek

Ogrzewam od roku salon folią na podczerwień ułożoną pod panelami. Musiałem zrezygnować z kominka bo w Krakowie nie wolno palić drewnem. Salon 35m wysoki na 5,5m z antresolą. Przy ogrzewaniu kominkiem zawsze był problem gdyż całe ciepło uciekało w górę i różnica w temperaturze między salonem a antresolą wynosiła nawet 4 stopnie. Obecnie komfort przy ogrzewaniu podczerwienią jest fantastyczny. Wszystkie ściany i sprzęty są równomiernie nagrzane. Brak konwekcji i bardzo miła temperatura odczuwalna dla człowieka. System błyskawicznie się nagrzewa do nastawionej temperatury i utrzymuje ją dzięki termostatowi nie pracując ciągle tylko włączając się od czasu do czasu. Ogrzewanie salonu mam za darmo bo zamontowałem dodatkowo dwa panele fotowoltaiczne które w zupełności pokrywają zużycie energii tego systemu.

Grzegorz

Witam.
Proszę o info.
W tym pokoju kominkowym jaką ma Pan moc grzewczą?
Mam również taki sam pokój dzienny przez dwie kondygnacje.

Radek

Można wiedzieć jakiej mocy te panele lub jak zmieniły się wskazania licznika elektrycznego? Prościej zużycie energii elektrycznej przed montażem i po.
Pozdrawiam Radek

Adka

U nas od ponad roku sa panele Infrared polskiej marki. To był strzał w dziesiątkę. Bardzo dobre rozwiązanie. Bezpieczne, ekologiczne, polecam

janina
Odpowiedź do  Adka

Witam .Mam pytanko odnosnie ogrzewania na podczerwien.Zastanawiamy sie czy to jest oplacalne i czy zima nie zima daje rade takie ogrzewanie?Mamy domek Bri parterowy w sumie do ogrzania bedzie 29 m2.Prosze napisac czy pani jest zadowolona i czy poleca pani takie ogrzewanie.Dziekuje z gory za odpowiedz.

Mariusz

Bardzo dobry artykuł… posiadam dom 70 Mk i ogrzewanie podłogowe z zastosowaniem foli na podczerwień. Moje doświadczenie z tym systemem jest jak najbardziej pozytywne . System tani komfortowy bez komina czy kotłowni .. pracuje cicho i niezawodne, łatwo wysterować temperaturę którą chcemy osiągnąć w danym pomieszczeniu.. za ogrzewanie w 2021 zapłaciłem 1500 zł co uważam za wynik rewelacyjny. Nie posiadam fotovoltaiki i nie korzystam też żadnych taryf typu w nocy taniej. Co zauważyłem czytając różne wpisy najwięcej mają do powiedzenia ludzie którzy tak naprawdę na mają doświadczenia z taką metodą ogrzewania …

Szymon
Odpowiedź do  Mariusz

Proszę o podanie ogólnej mocy tej instalacji grzewczej, powierzchi jaka jest ogrzewana i ile kilowatów w sezonie to wyciąga. Codziennie oczywiście o średnią ilość tych kw

Anna M

My zainwestowaliśmy w panele na podczerwień i jesteśmy mega zadowoleni , mamy dom o pow . 85 m2 🙂 panel ładnie wyglądają z tą grafiką , a co najważniejsze w domu jest ciepło

Kamil

Bardzo fajna sprawa napromienniki ciepła mam od roku spełniaja swoja role dobrze grzeją i przy tym pobór energii niski. polecam.

Dorota

Super mam panele super sprawa fajnie grzeją i nie ma strachu że dzieci sie oparzą

Elżbieta

Dobry wieczór. Mam pytanie zakładamy panele fotowoltaniczne na dachu- energia elektryczna.
Słyszeliśmy o panelach na podczerwień do ogrzania pomieszczeń te panele były w formie obrazów czy mają taką samą moc ogrzewania co panele przenośne. Bardzo spodobały nam się panele na podczerwień w formie obrazów. Czy one mają takie same właściwości co inne panele .
Bardzo proszę o doradztwo ponieważ zbliża się zima a nie chcielibyśmy marznąć. PILNE
Pozdrawiam Elżbieta Nożownik

Marek

Dzień Dobry

Mieszkamy od trzech lat w małym domku o powierzchni 84 m w technologii H-Block, dom bez komina. Ogrzewanie domu za pomocą folii grzewczych zamontowanych w suficie, ciepła woda z przepływowej termy elektrycznej. Na dachu instalacja fotowoltaiczna 9,9 kw, koszt całkowity roczny ogrzania domu + ciepła woda = 0 zł (zero złotych), a nie, są stałe opłaty licznikowe 196 zł za 6 miesięcy. Jeszcze mamy zainstalowany klimatyzator split 5KW, którym ogrzewamy cały dom w okresach przejściowych i chłodzimy w upalne dni
A przede wszystkim, komfort, wygoda, raz ciepło raz chłodno na ciele, polecam wszystkim

Gabriel
Odpowiedź do  Marek

Hei.
– Wszystko piknie i ładnie, “ZERO zł. za zużyty prąd” tylko proszę tutaj napisać, jaki wyniósł całkowity koszt zakupu, tego sprzętu i montażu!, do momentu podłączenia pierwszego odbiornika.
– Oraz po ilu teoretycznych latach użytkowania, ta cała inwestycja się wyzeruje i faktycznie “ten kilowat będzie darmowy”.
– Ponadto, jaki jest roczny koszt utrzymania/konserwacji/serwisu tej inwestycji, który również wpływa “ujemnie” na achy i ochy w tym konkretnym kierunku.
Wtedy dopiero, moim zdaniem będą to dane jako tako miarodajne, ponieważ jak na razie, to zwykła nieudolna krypto reklama, w tym konkretnym wpisie.
Pozdrawiam Gabriel.

Barbara
Odpowiedź do  Marek

A fotowoltaika nie wyłącza się Pamu w czasie miesięcy wakacyjnych i w godzinach najwiekszego nasłonecznienia ?? Bo ja mam instalacje i KOSZMAR !!! Wtedy gdy mogłaby produkować dużo to się wyłącza.
U mnie jest folia na podczerwień
pod terakotą na calej podlodze- jest Super .Pozdrawiam

Rafik

Witam. Jakie panele promiennikowe do zawieszenia na ścianie polecacie ? – jakiej firmy / model ?
Jak się to sprawdza ?
Pozdrawiam

Kalisiak

Bezpieczne, ekologiczne, oszczdne , także polecam panele na podczerwień

Ruda

Doskonale sprawdzają się u nas panele, ekonomiczne i bezpieczne ogrzewanie. Polecam

Maryśka

Mam panel z na podczerwień . Bardzo ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie . Nasz panel bardzo ładnie wygląda ni daje dużo ciepła

A

Dzień dobry
Czytam Państwa komentarze i zaczynam się zastanawiać co jest nie tak z moja instalacja. Posiadam niewielki dom 90m2 w którym bywam tylko weekendowo. W domu wszystko na prąd. Założyłem panele bo tez dużo o nich się naczytałem. W tygodniu temperaturę utrzymuje na poziomie 15-16C. W weekend jak przyjeżdżamy to 22C. Dostałem pierwszy rachunek za prąd za 2 miesiące listopad -grudzień – 2,500 zł i się zastanawiam co jest nie tak. Koszt ogrzewania miał wynieść około 3000-4000 tys. Dzieląc to na okres 6 miesięcy grzewczych to miesięcznie powinno być 600-700 zł
Czyli spodziewałbym się rachunku za powyższy okres około 1500 a nie 2500. Co gdybym tam mieszkał cały czas i grzał 22C – rachunek pewnie na poziomie 4000 za 2 miesiące. Czy ktos ma pomysł co może generować tak wysokie rachunki ?
Może instalacja nie poprawna ?
Z góry dziękuje za pomysły

Grazia
Odpowiedź do  A

Szacunkowe koszty ogrzewania w postach z 2022r były oparte o stare stawki za kWh. W 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej zmieniły stawki przez wprowadzenie limitu 2000kWh, po przekroczeniu, którego opłata za zużycie znacznie się zwiększa.

Lechu
Odpowiedź do  A

Wg mnie, przyczyną takiego rachunku jest zbyt duża różnica nastawianych temperatur. Niestety przy ogrzewaniu elektrycznym takie skoki to żadna oszczędność. Zakłada się różnicę pomiędzy 1-2 stopnie, ale tylko przy dużych odstępach czasu. Zużycie energii na wyrównanie w Pana przypadku 7-6 stopni napewno będzie generowało większy koszt niż powstałe oszczędności. Proponuję ustawić około 19 kiedy nikogo nie ma i 20 20,5 w obecności, a odczucie ciepła będzie lepsze bo dom się nie wyziębia i Zużycie energii powinno być mniejsze , 5 dni to nie taka duża przerwa i znaczących oszczędności nie wygeneruje. A poz tym to też dużo zależy od domu i warunków, trzeba czasami poeksperymentować i wybrać najbardziej optymalny wariant. Też mam ogrzewanie elektryczny, i jak się chce to naprawdę można to nieźle zestroić

Adam

Witam, a gdzie najlepiej zamontować taki panel: na ścianie z oknem (wtedy wydaje mi się, że ta ściana nie zostanie ogrzana) czy na ścianie na przeciw okna aby ściana z oknem w starym budownictwie też została ogrzana co może zapobiec pojawieniu się pleśni ? Mam na mysli pomieszczenie kuchenne, które jest 600 cm długie i 230 cm szerokie