Ogrzewanie na podczerwień: czy warto się na nie zdecydować?

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 16 czerwca 2021

Ogrzewanie na podczerwień
Ogrzewanie na podczerwień

Czy ogrzewanie podczerwienią w domu to dobre rozwiązanie? Odpowiadamy na to pytanie w poniższym artykule.

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie. Wymaga czasu i zaangażowania środków finansowych. Pochłania także mnóstwo energii.

Budowa domu to także wiele trudnych wyborów, z których konsekwencjami trzeba będzie żyć przez wiele lat. Niektóre wybory okażą się trafne. Niektórych wyborów właściciel i mieszkańcy będą żałować. Z pewnością pojawią się myśli, że można było wybrać lepiej. Dlatego już na etapie planowania warto dowiedzieć się więcej o różnych możliwościach, tak, aby wybrać jak najlepiej.

Ogrzewanie domu to trudny temat. To nie tylko matematyka i liczenie kosztów, ale także kwestia wygody, komfortu, niedogodności wynikających z możliwych awarii sprzętów oraz kwestia wzięcia odpowiedzialności za aspekty związane z ochroną środowiska.

Palenie węglem, popularne jeszcze w mniejszych miasteczkach, nie jest już dziś dobrym rozwiązaniem. Trzeba poszukać alternatywy. Ogrzewanie na podczerwień w domu to dość niecodzienny pomysł. Z pewnością nie każdy o tym słyszał. Nawet osoby biegłe w nowinkach z zakresu budownictwa, mogą mieć problem z podaniem szczegółów dotyczących działania tego rodzaju ogrzewania.

Tymczasem ogrzewanie podczerwienią to kwintesencja tego co można nazwać nowoczesnymi metodami ogrzewania na miarę XXI wieku. Wygoda, zdrowie i ekologia, tak najprościej można opisać ogrzewanie na podczerwień i wymienić zalety wynikające z wyboru tego właśnie sposobu ogrzewania.

Stosunek jakości do ceny jest w pełni zadowalający, a usatysfakcjonowani klienci donoszą, że wybór tej metody okazał się doskonały i za nic w świecie nie zamieniliby tego ogrzewania na inne.

Co to jest ogrzewanie na podczerwień i jakie są jego rodzaje?

Chcąc zdefiniować energię na podczerwień, warto przedstawić tę energię jako energię promieniowania cieplnego przemieszczającą się przez przestrzeń w formie fal elektromagnetycznych. Energię tę można na przykład odbijać lub skupiać. Brzmi dość skomplikowanie, szczególnie dla osób, które raczej nie były dobre z fizyki.

A jednak, działanie systemu jest bardzo proste. Poza tym, nie trzeba umieć dokładnie wyjaśnić, skąd ta energia się bierze, aby być zadowolonym użytkownikiem domu. Najprościej mówiąc, panele grzewcze emitują ciepło w postaci fal elektromagnetycznych.

Niektórzy, słysząc o falach elektromagnetycznych, zgłaszają swoje obawy co do wpływu ich na ludzkie zdrowie. Żadne badania nie potwierdziły, że ogrzewanie podczerwienią ma negatywny wpływ  na ludzkie zdrowie. Wręcz przeciwnie, o czym więcej będzie można dowiedzieć się za chwilę. Nie ma jednak żadnych powodów do obaw.

Technologia ta została dobrze zbadana. W domu ogrzewanym na podczerwień mieszkańcy czują się dobrze i komfortowo, z wielu względów, które biorą się również z tego, w jaki sposób ciepło jest emitowane i w jaki sposób rozchodzi się po pomieszczeniu.

Ogrzewanie podczerwienią to stosunkowo nowy sposób i nowa metoda ogrzewania domu. Wykorzystuje innowacyjne rozwiązania, o których nikomu nie śniło się jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Postęp i nowoczesne technologie nie od dziś pozwalają wykorzystywać pewne mechanizmy, które finalnie przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego, a także pozwalają ogrzewać domy w sposób wygodny, komfortowy, tani i etyczny.

Generalnie można powiedzieć, że w tym rodzaju ogrzewania można wyodrębnić trzy typy, w zależności od tego, jak wygląda długość fali:

  1. IR-A czyli fala krótka, będzie najlepsza dla ogromnych powierzchni, takich jak na przykład duże hale produkcyjne czy magazynowe. To sprawia, że ogrzewanie na podczerwień dedykowane jest nie tylko dla domów prywatnych, ale też jest świetnym rozwiązaniem dla biznesu.
  2. IR-B czyli średnia fala, sprawdzi się najlepiej tam, gdzie trzeba ogrzać tylko wybrane miejsca albo strefy.
  3. Z kolei IR-C czyli fala długa, to rozwiązanie rekomendowane dla domów oraz biur. Może być ogrzewaniem zarówno podstawowym, jak też uzupełniającym.

Ogrzewanie na podczerwień to tak zwane grzejniki na podczerwień, panele grzewcze, które montuje się w pomieszczeniu. Maty i folie grzewcze działające na podczerwień, budują cały system ogrzewania domu. Ogrzewane są w ten sposób powierzchnie takie jak podłogi, sufity czy ściany.

Metoda działania opiera się na samej energii słonecznej. Jako nośnik energii wykorzystywane są włókna węglowe, a do produkcji została użyta nanotechnologia, a więc technologia najbardziej zaawansowana. Dzięki temu można cieszyć się naprawdę nowoczesnym, wspaniałym ogrzewaniem, które dodatkowo wspiera troskę o zdrowie mieszkańców domu.

Ogrzewanie na podczerwień bardzo często jest nazywane ogrzewaniem bezobsługowym, a zatem takim, które nie wymaga już działań ze strony mieszkańców. Jest to zupełne przeciwieństwo na przykład ogrzewania węglem kamiennym, które to ogrzewanie wymaga częstego wychodzenia do piwnicy, aby znowu dołożyć węgiel do pieca.

Zimą opuszczenie domu na dłuższy czas jest niemożliwe, ponieważ może wywołać to negatywne konsekwencje. Takie ogrzewanie absolutnie nie jest wygodne i komfortowe dla mieszkańców.

Zatem ktoś, kto wybrał ogrzewanie na podczerwień i ma porównanie w stosunku do wyboru poprzedniego, może czuć się, jakby wygrał los na loterii. Ogrzewanie na podczerwień absolutnie wygrywa w rankingu ogrzewania bezobsługowego.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień i jak dobrać moc do powierzchni domu?

Odpowiadając na pytanie o działanie ogrzewania na podczerwień warto raz jeszcze podkreślić, jak bardzo ekologiczne jest to rozwiązanie. Absolutnie nie ma tutaj mowy o emitowaniu jakichkolwiek szkodliwych substancji do atmosfery. To oczywiście przekłada się na fakt, że wybór tego rodzaju ogrzewania jest absolutnie i w pełni bezpieczny dla zdrowia człowieka, to znaczy dla zdrowia mieszkańców domu, sąsiadów i osób mieszkających w okolicy. Wybór ogrzewania na podczerwień to wybór ogrzewania, którego funkcjonalności nie da się przecenić.

Tego niestety nie można powiedzieć o paleniu w piecu węglem wątpliwej jakości czy innymi niedozwolonymi przez prawo materiałami i substancjami. Palenie niedozwolonymi substancjami, niestety, ciągle ma miejsce w wielu miejscach w kraju, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie świadomość ludzi bywa znikoma, a kwestie ekonomiczne wciąż odgrywają największą rolę. Niestety, nikt nie myśli długofalowo, a przecież oszczędności na ogrzewaniu i palenie szkodliwymi substancjami prędzej czy później doprowadzą do poważnych chorób i spowodują konieczność wydania sporej ilości pieniędzy na leczenie.

Ogrzewanie na podczerwień pozwala uzyskać taką samą temperaturę w każdym miejscu pomieszczenia. Bardzo często, przy tradycyjnym ogrzewaniu i stosowaniu grzejnika, przy grzejniku temperatura jest najwyższa i może nawet przekraczać 50 stopni. Im dalej od grzejnika, tym zimniej.

Zimne pozostają również takie powierzchnie jak sufit czy ściany odległe od źródła ciepła, a także podłoga. Rozkład ciepła nie jest równomierny.

Tymczasem ogrzewanie na podczerwień sprawia, że w każdym miejscu temperatura jest zbliżona, dzięki czemu człowiek czuje się w takim pomieszczeniu bardzo komfortowo. Taki rozkład ciepła jest najlepszy dla zdrowia i komfortu człowieka. Warto więc zainteresować się ogrzewaniem na podczerwień również z tego powodu.

Przy ogrzewaniu na podczerwień, użytkownicy potwierdzają, że temperatura przy podłodze i temperatura przy suficie różnią się maksymalnie o 1,5 stopnia, co jest fantastycznym rezultatem jeśli chodzi o równomierne ogrzanie pomieszczenia. Wielu osobom nie podoba się, że przy tradycyjnym ogrzewaniu całe ciepło gromadzi się pod sufitem i nie jest dobrze zagospodarowane. Ogrzewanie tylko ścian, przedmiotów i ludzi to bardzo duża zaleta. Brak ogrzewania powietrza to spory atut jeśli chodzi o ogrzewanie na podczerwień. Cyrkulacja, ruchy powietrza, nie służą mieszkańcom, szczególnie alergikom.

Przy tradycyjnym ogrzewaniu sporo problemów mają alergicy i osoby uczulone na kurz. Ciepło gromadzi się w górnej części pokoju, a ściany i podłogi pozostają zimne i wilgotne, co sprzyja między innymi pojawianiu się pleśni w pomieszczeniu, a co jest ogromnie szkodliwe dla zdrowia ludzi, choć niestety, jest jeszcze sporo osób, które nie do końca rozumieją, jak mocno grzyb w pomieszczeniu negatywnie wpływa na ich zdrowie w aspekcie długofalowym.

Może ona przyczyniać się do rozwoju chorób płuc, astmy, a w konsekwencji nawet powodować choroby nowotworowe. Warto więc zapobiegać tego typu problemom i wybrać ogrzewanie optymalne, które sprawi, że pleśń nie będzie pojawiała się w domu, ponieważ każda powierzchnia będzie miała właściwą temperaturę. Panel grzewczy na podczerwień może być zamontowany na przykład na jednej ze ścian pomieszczenia.

Jak dobrać moc ogrzewania do powierzchni domu?

Generalna zasada mówi o tym, że jeden metr sześcienny powierzchni pomieszczenia to zapotrzebowanie na moc grzewczą w przedziale od 30 do 35 Watów. To wielkość optymalna. Nie za dużo, nie za mało.

Nie ma ryzyka niedoborów mocy, a przy rachunkach będą widoczne spore oszczędności. Oczywiście przy montażu paneli warto skonsultować się z ekspertem, który analizując indywidualną sytuację i rozkład pomieszczeń, zaproponuje najlepsze, najbardziej optymalne rozwiązanie, biorąc pod uwagę daną, specyficzną sytuację. Takie eksperckie spojrzenie z boku bywa bezcenne.

Rozszerzając temat działania ogrzewania na podczerwień, nie sposób nie wspomnieć też o prądzie elektrycznym. Cała filozofia i konstrukcja tego ogrzewania opiera się również na tym, aby zużyty prąd zamieniał się w promieniowanie podczerwone, aby to promieniowanie dawało po prostu ciepło, o które przecież chodzi każdemu, kto decyduje się na montaż ogrzewania w domu lub mieszkaniu. Polska leży w takiej strefie klimatycznej, że sezon grzewczy może trwać nawet siedem miesięcy w roku. To ponad połowa całego roku, kiedy trzeba bardziej lub mniej wspomóc się ogrzewaniem z zewnątrz, ponieważ sama temperatura na świeżym powietrzu nie gwarantuje odczucia wystarczającego ciepła w czterech ścianach.

Dobór mocy czy wielkości danego ogrzewania do powierzchni domu zawsze jest etapem trudnym i takim, w którym potencjalnie można popełnić błąd, przeprowadzając samodzielne kalkulacje. Dlatego też warto skonsultować ten etap z ekspertami, którzy mają już za sobą niejedne takie wyliczenia i są w stanie z dużą dokładnością stwierdzić, jaka moc i jaka wielkość ogrzewania będzie najbardziej rozsądnym wyborem, aby nie przesadzić w żadną stronę. Jakiś margines błędu trzeba wziąć pod uwagę, ale nie mając doświadczenia w tym temacie, ciężko podjąć wiążące decyzje. Warto więc zaufać ekspertom.

Ogrzewanie na podczerwień: niezbędne elementy systemu

System ogrzewania podczerwienią jest tak naprawdę systemem samowystarczalnym i często jako zaletę podkreśla się fakt, że nie wymaga on żadnej konserwacji i podejmowania dodatkowych działań przez wiele kolejnych lat. To ma dodatkowo zachęcić klientów do montowania tego właśnie rodzaju ogrzewania.

Nie sposób nie wspomnieć też o walorach estetycznych. Takie ogrzewanie może stanowić piękną ozdobę mieszkania, co dziś jest argumentem nie do przecenienia, ponieważ coraz więcej osób bardzo zwraca uwagę na wystrój wnętrz. Grzejnik, który upiększa i dodaje walorów, a nie szpeci, to ogromna zaleta.

Każdy panel grzewczy, każdy promiennik, składa się z 6 części, a należą do nich:

  • podstawa,
  • ekran, który odbija promieniowanie,
  • element grzejny,
  • sterownik,
  • hartowana szyba,
  • ramka, która skupia wszystkie elementy w całość.

Żaden element w tej całości nie jest przypadkowy i bez jednego z nich całość z pewnością nie mogłaby działać tak prawidłowo i bezawaryjnie, dając ogromną satysfakcję tysiącom użytkowników, którzy każdego dnia z zadowoleniem korzystają z ogrzewania na podczerwień w swoich domach, ale także miejscach pracy i prowadzonych biznesach.

Na panelu można umieścić w zasadzie dowolną grafikę, dzięki czemu panel stanie się piękną ozdobą, w pełni dopasowaną do stylu, w jakim urządzone jest dane pomieszczenie. Zatem zarówno miłośnicy antyków, jak też fani bardziej nowoczesnych wnętrz, będą zadowoleni z tego wyboru, ponieważ montaż takiego panelu absolutnie nie zepsuje ich wizji aranżacji mieszkania.

Ile kosztuje zakup i użytkowanie ogrzewania na podczerwień?

Koszt instalacji i eksploatacji ogrzewania na podczerwień
Koszt instalacji i eksploatacji ogrzewania na podczerwień

Z pewnością bardzo dużą zaletą ogrzewania na podczerwień jest oszczędność pieniędzy związana z tego typu inwestycją. Oczywiście, jak przy każdej inwestycji, najpierw trzeba zainwestować, czyli wyłożyć pieniądze, jednak później można cieszyć się z oszczędności. Ogrzewanie na podczerwień to nie tylko metoda komfortowa i ekologiczna, ale także rekomendowana ze względu na oszczędność pieniędzy, a jak wiadomo koszty użytkowania domu mają ogromne znaczenie dla wielu ludzi.

Planując budowę domu trzeba zatem wziąć pod uwagę nie tylko koszty, które trzeba ponieść na etapie samej budowy i wykańczania pomieszczeń, ale trzeba też wziąć pod uwagę koszty przyszłe, związane z eksploatacją. Tak samo jest zresztą na przykład przy zakupie samochodu. Kupując samochód, trzeba zastanowić się, czy stać nas na koszty związane z jego eksploatacją, czyli naprawy, części zamienne, koszty paliwa. Identycznie jest przy budowie domu. Wybierając określone rozwiązania, trzeba wziąć pod uwagę przyszłe koszty z nimi związane.

Stąd właśnie kalkulacje dotyczące planowanych, przewidywanych kosztów związanych z ogrzewaniem domu o określonej powierzchni. Niekoniecznie cena powinna być pierwszym kryterium wyboru danych rozwiązań budowlanych czy architektonicznych, ale nie można udawać, że cena nie gra roli. Cena zwykle gra dużą rolę, szczególnie, kiedy dom jest budowany na kredyt, a ludzie nie należą do najbardziej zamożnej części polskiego społeczeństwa. Wtedy takie kalkulacje mogą być bardzo przydatne i zdecydowanie mogą wpłynąć na ostateczny wybór danej metody.

Analizy kosztów ogrzewania najlepiej robić w ujęciu rocznym. Wtedy widać czarno na białym, ile pieniędzy zostało wydanych na ogrzewanie właśnie w ciągu roku.

Generalnie, najprościej i najlepiej przedstawić kalkulacje dla domku o powierzchni około 100 metrów kwadratowych. Takie domki są coraz częściej budowane. Ludzie odchodzą już od koncepcji budowania ogromnych domów wielopokoleniowych, ponieważ zmieniła się ludzka mentalność i dorośli chcą raczej, aby ich dzieci szybko wyprowadzili się z domu rodzinnego, aniżeli mieszkali z nimi jeszcze przez długie lata. Zatem w krajobraz polskich miast i wsi coraz częściej wpisują się małe 100-metrowe domki jednorodzinne.

Każdy, kto przystępuje do budowy domu, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że możliwości ogrzewania domu jest całe mnóstwo. Co prawda węgiel kamienny odchodzi już do lamusa i coraz rzadziej można spotkać domy, w których ogrzewanie odbywa się właśnie tą metodą. Najczęściej pali się węglem na Śląsku, gdzie górnictwo i węgiel kamienny jest szanowany ze względu na lokalne tradycje i ma wielu zwolenników. Jednakże budując nowoczesny dom raczej nie zakłada się palenia w tradycyjnym piecu węglem kamiennym i trzeba skorzystać z innych metod. Na szczęście jest ich wiele.

Kto nie decyduje się na palenie w piecu węglem kamiennym, może wybrać pellet lub ekogroszek. Te metody uznawane są zdecydowanie bardziej ekologiczne i mają wielu zwolenników ze względu na niskie koszty użytkowania. Bardzo popularną formą ogrzewania domu jest także tak zwana pompa ciepła.

Ogrzewanie na podczerwień wydaje się metodą zdecydowanie bardziej nowoczesną. Jakie są koszty ogrzewania na podczerwień w porównaniu z innymi metodami? Które metody są tańsze, a które droższe? Czy pieniądze są tutaj najważniejsze, a może ogrzewanie wybiera się ze względu na inne kryteria?

Kiedy mowa o ogrzewaniu domu, bardzo często można spotkać się z komplementami w stosunku do ogrzewania gazowego. Warunkiem jest jedynie podłączenie do sieci gazowej. Jeżeli ogrzewanie gazowe jest niemożliwe, coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie elektryczne, które także ma swoich wiernych fanów. Ogrzewanie gazowe i elektryczne jest bardzo popularne szczególnie w tak zwanym nowym budownictwie, te metody wybierane są często przez ludzi młodych, świadomych wad i zalet wynikających z wyboru różnych metod. Ile tak naprawdę kosztuje ogrzanie 100-metrowego domu ogrzewaniem na podczerwień?

Jeśli chodzi o koszty samej instalacji ogrzewania na podczerwień dla 100-metrowego domu, to należy liczyć się z kosztami rzędu 10 000 złotych.

Zależy to jednak od wielu czynników. Ważna będzie lokalizacja samego domu, ponieważ są takie miejsca w Polsce, gdzie trzeba będzie liczyć się z wyższymi kosztami, a są takie miejsca w Polsce gdzie te koszty będą niższe. Wiele będzie też zależało od renomy sprzedawcy, a także firmy montującej ogrzewanie.

Roczny koszt ogrzewania domu powinien zamknąć się w 3000 złotych.

Czy to dużo czy mało w porównaniu z innymi metodami ogrzewania? Wiele zależy od tego kto przeprowadzał dane analizy i jak dokładne pomiary robił. Każde badanie objęte jest bowiem pewnym ryzykiem błędu. Wydaje się jednak, że koszt ogrzewania na podczerwień jest zbliżony do kosztów innego rodzaju ogrzewania. Ostateczny wybór i tak musi zostać podjęty w oparciu o wiele kryteriów.

Jeśli chodzi o koszty ogrzewania domu, trzeba do tematu podejść kompleksowo, a zatem wziąć pod uwagę całkowite koszty ogrzewania. Ogrzewanie na podczerwień nie jest przeznaczone do ogrzewania wody, co jest wymieniane jako wada tego rozwiązania. Wada jedyna, lub jedna z naprawdę niewielu. Jednak, tak czy inaczej, wody nie da się zagrzać korzystając z ogrzewania na podczerwień, a zatem chcąc ogrzewać wodę w domu, co jest przecież konieczne, trzeba sięgnąć po inne rozwiązania, które także wygenerują pewne koszty instalacji i eksploatacji. Warto być tego świadomym.

Ostateczne koszty ogrzewania będą zależały również od poprawności i stopnia izolacji całego budynku, a jak wiadomo, parametry te mogą być różne w zależności od wielu czynników.

Wybór ogrzewania do budynku musi być poprzedzony poważną analizą, między innymi obejmującą stan techniczny budowy. Jeżeli budynek jest nowy, izolacja cieplna jest dobra, a także nie ma innych zastrzeżeń, najpewniej każde ogrzewanie dobrze się sprawdzi. Jednak w przypadku starszych budynków, gdzie stan techniczny trudno ocenić jako idealny, optymalny wybór ogrzewania nie jest już taki prosty i może wymagać sporo zaangażowania i doczytania w tematyce budownictwa. Warto zatem posiadać eksperta, który wykorzystując swoją fachową wiedzę i wykształcenie, będzie w stanie doradzić najkorzystniejsze rozwiązanie. Z pewnością często tym najlepszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie na podczerwień.

Ostateczny koszt roczny ogrzewania domu na podczerwień będzie też zależny od tego, jaką temperaturę we wnętrzu będą utrzymywali mieszkańcy. Każdy ma tutaj inne preferencje, chociaż zalecenia lekarzy i ekspertów są jasne.

Niezależnie od tego, czy w domu są tylko dorośli, czy też dzieci, nie należy przegrzewać pomieszczeń. Zdecydowanie lepiej funkcjonuje się człowiekowi tam, gdzie jest chłodniej aniżeli tam, gdzie jest za ciepło. Chłodne pomieszczenie daje lepszy, bardziej regenerujący sen.

Im wyższa temperatura utrzymywana wewnątrz, tym oczywiście większe koszty eksploatacji, a to odnosi się także do ogrzewania na podczerwień. Zatem, chcąc zaoszczędzić, należy zmniejszyć temperaturę w domu, co zdecydowanie wyjdzie na zdrowie, a także sprawi, że w portfelu zostanie więcej gotówki. Po raz kolejny można przekonać się, że koszty instalacji to jedno, a koszty późniejszej eksploatacji to drugie.

Użytkownicy podkreślają, że rachunki za prąd wyższe są zimą, niż w okresie jesiennym czy wiosennym, ponieważ zimą grzejniki włączają się częściej. Jest to absolutnie zrozumiałe i logiczne, biorąc pod uwagę strukturę i rozkład temperatur w Polsce w poszczególnych miesiącach roku. Bywają zimy mniej i bardziej surowe, co oczywiście znajduje swoje odzwierciedlenie w wysokości rachunków za ogrzewanie. Im większy metraż domu, tym większe różnice. Każdy, kto zwraca uwagę na finanse podczas użytkowania domu, modli się o łagodną zimę, która nie przysporzy wysokich rachunków za ogrzewanie. Czasem jednak trzeba zmagać się z surową zimą i wtedy ważne jest, aby zamontowane ogrzewanie, mówiąc kolokwialnie, udźwignęło zaistniałą sytuację, aby okazało się wystarczające.

Mówiąc o kosztach ogrzewania na podczerwień zdecydowanie warto podkreślić fakt, że niskie koszty tego rozwiązania w domu wynikają z faktu, że panele działają tylko wtedy, kiedy naprawdę są potrzebne. Aby generowały one opłaty, trzeba je włączyć.

Można oczywiście zaprogramować czas, kiedy włączają się one i wyłączają samoistnie. Wtedy temperatura utrzymywana jest przez termostat, bez udziału domowników. Taki sposób jest wyjątkowo wygodny i komfortowy, ponieważ nie trzeba pamiętać o regulacji temperatury i zarządzaniu panelami na co dzień, a jedynie wdrożyć ogólne zasady. W domu, w których zastosowano odpowiednie rozwiązania technologiczne, nie trzeba włączać paneli wtedy, kiedy wyższa temperatura nie jest potrzebna, ponieważ nikogo nie ma w domu. To rozwiązanie dla domów, w których ciepło nie jest akumulowane.

Nieobecność mieszkańców w domu oznacza brak włączania ogrzewania na podczerwień, to w konsekwencji daje niskie rachunki. Tak w skrócie można przedstawić idealny scenariusz, jeśli chodzi o zarządzanie ogrzewaniem na podczerwień. Oczywiście aby zastosować to rozwiązanie w praktyce, muszą być spełnione dodatkowe warunki związane z materiałami, z jakich dom został zbudowany. Niekoniecznie sprawdzi się to w przypadku domów murowanych, które potrzebują czasu, aby nagrzać się w środku, przez co ciągłe włączanie i wyłączanie ogrzewania nie ma sensu. Warto więc tak wybierać technologie przy budowie domu, aby wszystko było ze sobą spójne i aby można było czerpać jak najwięcej korzyści z łączenia różnorodnych rozwiązań.

Montaż ogrzewania na podczerwień krok po kroku

Montaż ogrzewania na podczerwień jest bardzo prosty. Zazwyczaj można samodzielnie podjąć się tego zadania w oparciu o instrukcję dołączoną do zakupionego sprzętu. Panele przypominają na przykład obrazy wiszące na ścianie, a zatem instalacja nie powinna przysporzyć nikomu problemów. Niektórzy producenci zalecają jednak, aby montażem zajął się uprawniony fachowiec.

Jak więc widać, wszystko zależy od instrukcji, jaka będzie dana klientowi w momencie zakupu. Być może producent lub sprzedawca zarekomenduje samodzielny montaż, a być może trzeba będzie wezwać uprawnionego fachowca, aby mieć pewność, że montaż jest przeprowadzony fachowo i profesjonalnie.

Panel na ścianie jeśli chodzi o ogrzewanie na podczerwień zajmuje mało miejsca, dlatego jest to rozwiązanie bardzo często i chętnie wybierane przez użytkowników małych powierzchni i domów o małych metrażach, gdzie liczy się dosłownie każdy metr kwadratowy.

Czasami decyzja o budowaniu małego domu podyktowana jest tylko i wyłącznie względami ekonomicznymi, a czasami dodatkowo wchodzą w grę względy ideologiczne. Po co bowiem zamieszkiwać większą powierzchnię niż rzeczywiście potrzeba i użytkowana? Tak czy inaczej w małym domu rozkład pomieszczeń i aranżacja wnętrz musi być ułożona zupełnie inaczej niż na wielkich powierzchniach. Na małych powierzchniach, gdzie liczy się każdy metr, mieszkańcy szczególnie doceniają ogrzewanie na podczerwień i fakt, że nie zajmuje ono wiele miejsca.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest fakt, że montując panele związane z ogrzewaniem na podczerwień, nie potrzeba w domu dodatkowego pomieszczenia na kotłownię. Takie pomieszczenie zajmuje zwykle trochę miejsca. Trzeba uwzględnić je w rozkładzie pomieszczeń domu.

Zwykle trzeba to zrobić już w pierwszym etapie, kiedy powstaje projekt domu. A zatem warto bardzo wcześnie, już na pierwszym etapie projektu, wiedzieć, jak ma być ogrzewany dom, aby projekt był spójny z tą wizją. Inaczej powstanie kotłownia, która finalnie będzie nikomu do niczego niepotrzebnym pomieszczeniem, które mogłoby być wykorzystane zupełnie inaczej. Brak kotłowni w domu ma także sporo zalet jeśli chodzi o estetykę, co będzie ważne szczególnie dla ludzi skupionych na designie i aspektach związanych z aranżacją wnętrz.

Montaż każdego innego typu ogrzewania wiąże się z niedogodnościami.

Piecyk gazowy to rozwiązanie, którego wiele osób się boi, zresztą nie bez przyczyny, Szczególnie mieszkając w małych mieszkaniach czy domach, często mieszkańcy nie chcą spać w pobliżu takiego piecyka i tutaj powstaje problem, gdzie go zlokalizować.

Piec węglowy to konieczność przystosowania wnętrza do komina, a to wiele osób nie chce lub nie może sobie pozwolić. Jeśli więc chodzi o adaptację wnętrza pod kątem ogrzewania, ogrzewanie na podczerwień zdecydowanie wygrywa w rankingu ogrzewań, które sprawiają najmniej kłopotu.

Ogrzewanie na podczerwień w domu nie sprawia również żadnego kłopotu jeśli chodzi o kwestie administracyjne i kwestie montażu. Nie trzeba tworzyć dokumentacji, która jest niezbędna przy ogrzewaniu na przykład na gaz. Ograniczenie tak zwanej papierkologii dla wielu osób stanowi olbrzymi atut, ponieważ w dzisiejszym świecie ciężko znaleźć czas na wszelkie wymagane formalności. Ogrzewanie na podczerwień to tak naprawdę tylko zakup paneli i ich montaż i już można cieszyć się wspaniałym ogrzewaniem, które z pewnością przyczyni się do dobrego samopoczucia mieszkańców, a także do tego, że w portfelu pozostanie więcej pieniędzy.

Przy wyborze miejsca na zamontowanie paneli w danym pomieszczeniu, trzeba zwrócić uwagę na to, aby panele nie były niczym zasłonięte. Można to bardzo łatwo wytłumaczyć, biorąc pod uwagę fakt, że działanie tego ogrzewania porównuje się do działania słońca. Jeżeli człowiek ustawi się w cieniu, to nie będzie odczuwał ciepła promieni słonecznych. Identycznie jest w przypadku ogrzewania na podczerwień. Dlatego właśnie paneli nie można niczym zasłaniać. Warto wziąć ten fakt pod uwagę planując rozkład pomieszczeń.

Ogrzewanie na podczerwień w domu to metoda stosunkowo mało znana, nowoczesna, związana z wykorzystaniem bardzo nowoczesnych technologii, a jednocześnie wspaniała w swojej prostocie. Czerpanie z natury czyli z działania Słońca to doskonały pomysł, szczególnie w XXI wieku, kiedy zdecydowanie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, trzeba postarać się o działanie w trosce o dobro środowiska naturalnego.

Odpowiedzialność moralna za Planetę nakazuje wybrać taką metodę ogrzewania, aby było to jak najbardziej ekologiczne z uwzględnieniem współczesnej i przyszłej sytuacji świata i Ziemi. Montaż, jak zostało wspomniane wcześniej, nie generuje żadnych problemów, formalności papierkowych, konieczności kupowania dodatkowych plastikowych przyrządów, dzięki czemu taki montaż pozostaje neutralny dla środowiska, co jest ogromną zaletą.

Każdy, kto ma obawy związane ze stosowaniem podczerwieni we własnym domu, powinien zapoznać się z dokładnymi badaniami, które wykluczają negatywny wpływ podczerwieni na zdrowie człowieka. Pod wieloma względami właśnie ogrzewanie na podczerwień jest rozwiązaniem jak najbardziej prozdrowotnym. Obawy ludzi są jednak uzasadnione, ponieważ wszystko co nowe i nie do końca znane, może budzić obawy i strach. Warto jednak poznać fakty, zamiast poddawać się lękom i przez to stracić szansę na zamontowanie w swoim domu fantastycznego ogrzewania, które jest rozwiązaniem zdrowym, dobrym dla ekologii i portfela, a poza tym rozwiązaniem takim, które nie wymaga żadnych dodatkowych działań poza zakupem paneli i ich zamontowaniem w wybranym miejscu.

Niezależnie od tego, jakie ogrzewanie będzie ostatecznie wybrane do danego domu, warto, aby właściciel lub inwestor, zapoznał się we własnym zakresie z zaletami i wadami konkretnych typów ogrzewania i dopiero uzbrojony w taką wiedzę zasięgał porad ekspertów. Projekt budowy domu to jeden z najważniejszych dokumentów, który tak naprawdę determinuje jakość życia mieszkańców na najbliższe kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Budowa domu to olbrzymia inwestycja, pochłaniająca mnóstwo czasu, finansów i zaangażowania, niezależnie od tego, ile pracy wykonane zostanie samodzielnie, a ile rękami fachowców. Budowa domu zaprząta myśli niemalże w 100% kierując uwagę na to właśnie wydarzenie. Trudno się od tego uwolnić i ze spokojem powiedzieć sobie: jakoś to będzie.

Każdy, kto odpowiedzialnie podchodzi do budowy domu, doskonale wie, że podjęte decyzje, również w aspekcie ogrzewania, będą miały przełożenie bezpośrednie na dalsze lata. Od decyzji zależy codzienny komfort życia domowników, a także wysokość rachunków. Wiele zależy od jakości samych sprzętów, także w przypadku ogrzewania na podczerwień. Od tego, jak producent wykona dany sprzęt, również panele grzewcze, zależy, czy sprzęt będzie powodował problemy w przyszłości, podczas codziennego użytkowania. Oczywiście jest gwarancja i możliwość dochodzenia swoich praw, jednak lepiej, aby takie sytuacje się nie zdarzały. To marzenie każdego klienta i każdego właściciela, tak wybrać materiały i sprzęty, by zapewniły bezawaryjne działanie wszystkich systemów przez wiele lat. Czy to jest możliwe? Nie do końca.

Popełnianie błędów jest nieuniknione w życiu, również w kwestii budowy i urządzania domu. Nierzadko zdarza się, że ktoś po latach przyznaje, że jakiś wybór okazał się zły i dziś, mając na uwadze swoje doświadczenia, wybrałby inaczej. Jednak nie sposób zmienić już przeszłości. Dlatego warto być dla siebie wyrozumiałym, a wszelkie decyzje budowlane, remontowe i architektoniczne podejmować rozsądnie, spokojnie, ale bez lęku, po samodzielnym zapoznaniu się z wadami i zaletami wszystkich rozwiązań i po konsultacji z ekspertem. Wtedy można być spokojnym i pewnym tego, że dołożyło się wszelkich starań.

FAQ

Jakie są koszty eksploatacji ogrzewania na podczerwień?

Roczny koszt ogrzania domu o powierzchni 100m2 to około 3000zł.

Jakie są wady ogrzewania na podczerwień?

Do najczęściej wymienianych wad należy brak możliwości podgrzania wody w domu.

Jak dobrać moc ogrzewania do powierzchni domu?

Generalna zasada mówi o tym, że jeden metr sześcienny powierzchni pomieszczenia to zapotrzebowanie na moc grzewczą w przedziale od 30 do 35 Watów.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze