Dom do samodzielnego montażu: czy warto postawić drewniany dom?

Dom do samodzielnego montażu
Dom do samodzielnego montażu

Cudowne widoki, odświeżający zapach lasu, śpiew ptaków, wypoczynek na łonie natury, tych wszystkich elementów doświadczają posiadacze przydomowych ogrodów czy działek rekreacyjnych, które położone są za miastem – nad jeziorem lub na przykład pod lasem.

Czy warto mieć domek letniskowy i czym kierować się przy budowie takich domów?

Czy wreszcie warto zdecydować się na drewniany dom do samodzielnego montażu?

Na te wszystkie pytania niniejszy artykuł postara się znaleźć odpowiedzi.

Drewniane domy

Konstrukcja drewnianego domu
Konstrukcja drewnianego domu

Drewniane domy stają się w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne.

Mimo tego, że drewno nie jest tanim materiałem, to duża część ludzi i tak decyduje się na drewniany dom – często z powodu ciekawej estetyki takich budynków.

Dzięki dużej ilości dostępnych projektów domów drewnianych każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ można zrealizować drewniany dom zarówno w tradycyjnym, jak i w nowoczesnym stylu.

Dostępna technologia gwarantuje też dobrą szczelność, izolacyjność cieplną, trwałość, a nawet odporność na ogień (co może się wydać niemożliwym ze względu na materiał z którego jest zrobiony budynek).

Domy drewniane do samodzielnego montażu

Domy do samodzielnego montażu
Domy do samodzielnego montażu

Ciekawą propozycją dla Inwestorów, którzy chcą wybudować dom są domy do samodzielnego montażu.

Ten typ budynku ma wiele zalet, pozwala też na spore oszczędności finansowe.

Wstępny montaż konstrukcji domu odbywa się na placu montażowym, a następnie ponumerowane elementy konstrukcji wysyłane są do Inwestora.

Dodatkowo szczegółowy opis montażu pozwoli na wykonanie konstrukcji domu w stanie surowym otwartym o powierzchni około 100 m2 w niecały tydzień, przy pomocy 3-4 osób.

Jest to ogromna różnica w porównaniu do budowy tradycyjnych domów, które stawia się raczej długo…

Czy warto budować drewniany dom?

budowa drewnianego domu
Czy warto budować drewniany dom?

Większość osób, chociaż marzy o przytulnym, drewnianym domu ma wciąż wątpliwości związane z tego typu budownictwem.

Powodów do obaw jest jednak na szczęście coraz mniej – obecnie technologie pozwalają na wybudowanie konstrukcji z drewna, która będzie stabilna, trwała i przede wszystkim: bezpieczna dla mieszkańców.

Jakie są jednak zalety drewnianego domu?

Dom do samodzielnej budowy

Dom do samodzielnej budowy
Dom do samodzielnej budowy
  1. Krótki czas budowy. Jest to chyba główny atut tego typu budownictwa. Każdy wie, że na ukończenie budowy murowanego domu trzeba trochę poczekać. Zbyt szybko ukończona konstrukcja byłaby nietrwała i niebezpieczna. Długi czas realizacji ma swoje uzasadnienie, związane z przerwami technologicznymi niezbędnymi na przykład na zawiązanie/schnięcie betonu. Wielu fachowców jest też zdania, że jeśli dom nie będzie “zimowany” to nie będzie nadawał się do zamieszkania… Drewnianych konstrukcji te problemy nie dotyczą. Jeżeli zależy komuś na czasie, to drewniany domek do stanu pod klucz można spokojnie wybudować już w kilka miesięcy.
  2. Łatwiejszy remont. Wprawdzie przy budowie domu mało kto myśli już o jego remoncie, z czasem jednak ta kwestia może stać się ważnym problemem (w szczególności wtedy, gdy trzeba na przykład wymienić całą instalację). W drewnianym domu nie trzeba skuwać ścian, a jego renowacja staje się dużo łatwiejsza (a co za tym idzie – tańsza).
  3. Dowolność momentu rozpoczęcia budowy. Zimą nie można prowadzić prac prac przy budowaniu murowanego domu. Niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą dodatkowo skutecznie opóźnić wszelkie postępy w budowie. Natomiast drewniana konstrukcja nie jest objęta żadnymi ograniczeniami, które są związane z porą roku, ponieważ prace można rozpocząć w dowolnym momencie.
  4. Nieaktualność mitów związanych z drewnianymi domami. Na temat domów, które są wykonane z drewna krąży wiele mitów. Jednakże większość z nich jest już nieaktualna. Na przykład duża część osób jest przekonana, że skoro drewno jest tak podatne na ogień, to podczas pożaru nic nie można zrobić – jedynie patrzeć jak nasz cały majątek płonie. Nic bardziej mylnego. Nowoczesne technologie sprawiają, że konstrukcje drewniane nie są podatne na ogień. Dodatkowo nie trzeba obawiać się problemów związanych z utrzymaniem odpowiedniej temperatury wewnątrz mieszkania, ponieważ drewno jest świetnym izolatorem.
  5. Przytulny wygląd. Najbardziej oczywistym powodem, dla którego warto jest zdecydować się na drewniany dom, jest po prostu jego niezwykle urokliwy wygląd, a także wspaniały oraz oryginalny klimat, jaki stwarza we wnętrzu drewno.

Fundament pod drewniany dom

Fundament pod drewniany domek
Fundament pod drewniany domek

Każda konstrukcja jest montowana na fundamencie, który powinien zostać wcześniej przygotowany przez Inwestora.

Teren pod dom musi być oczywiście odpowiednio wypoziomowany oraz ustabilizowany.

Zależnie od preferencji, a także możliwości, Inwestor może zdecydować się na przygotowanie jednego z trzech rodzajów podłoża.

  1. Betonowy fundament: jest to najpopularniejsze oraz najbardziej rekomendowane rozwiązanie. Dobrze by było, gdyby fundament wznosił się minimum 10 cm ponad poziom terenu. Wtedy konstrukcja jest zabezpieczona przed ewentualnym działaniem wody.
  2. Kostkę brukową: tak jak w przypadku betonowego fundamentu podłoże powinno wznosić się ponad poziom terenu.
  3. Trzecim i ostatnim rodzajem podłoża są bloczki betonowe, które również należy odpowiednio przygotować i wypoziomować.

Montaż drewnianego domu

Montaż drewnianego domu
Montaż drewnianego domu

Do każdego domu do własnego montażu dołączona jest zawsze szczegółowa instrukcja montażu, a także plany.

Inwestor zwykle ma do wyboru samodzielne składanie konstrukcji albo ewentualnie powierzenie montażu jednej z profesjonalnych ekip, którym montaż niewielkiego domku zajmuje zazwyczaj jeden dzień.

Należy pamiętać, że na długość czasu montażu mogą mieć wpływ na przykład warunki pogodowe, dojazd do miejsca budowy, a także wybrane przez Inwestora opcje dodatkowe.

Jeśli Inwestor decyduje się na ocieplenie domku, to montaż może zostać wydłużony do dwóch, trzech dni roboczych (choć wszystko zależy od wielkości konstrukcji).

Warto wspomnieć, że w trakcie montażu ważny jest dostęp do energii elektrycznej.

Jeśli na miejscu budowy nie ma dostępu do prądu, Inwestor, który zdecyduje się na usługę montażu domu powinien zgłosić przed zleceniem montażu.

W takiej sytuacji ekipa montażowa weźmie ze sobą agregat prądotwórczy.

Zazwyczaj fachowcy są zaopatrzeni we wszystkie konieczne narzędzia i materiały (typu wkręty, czy też okucia).

Z tego powodu, że domek jest obiektem wolnostojącym, zazwyczaj nie wymaga kotwienia.

Jednakże jeśli Inwestor zechce przytwierdzić domek do podłoża, może to oczywiście zrobić we własnym zakresie po montażu.

Kiedy przygotuje się już stabilne i wypoziomowane podłoże, kolejnym krokiem jest przygotowanie podwalin.

Belki podwalinowe należy ułożyć równolegle do wejścia, a następnie sprawdzić ich wypoziomowanie poziomicą.

W tym celu dobrze jest porównać długości przekątnych za pomocą linki.

Kiedy belki będą już odpowiednio przygotowane, można zacząć montaż pierwszej warstwy elementów ściennych, która składa się z dwóch wąskich elementów frontu oraz tyłu i dwóch szerokich elementów ścian bocznych.

Każdy element trzeba ostrożnie dobijać posługując się gumowym młotkiem.

Gdy ułoży się pierwszą warstwę desek, należy skorygować prostokątne ustawienie ścian.

W tym celu ponownie trzeba zmierzyć przekątne

Instalacje w drewnianym domu

Instalacje w drewnianym domu
Instalacje w drewnianym domu

Instalację wodno-kanalizacyjną najlepiej doprowadzić przed rozpoczęciem budowy.

Kanalizacja, a także instalacja wodna muszą być doprowadzone w odpowiednie miejsca, czyli tam gdzie znajdować się ma w przyszłości łazienka, czy też kuchnia.

Tak doprowadzona instalacja zostanie krótko mówiąc wbudowana w domek.

Dobrze by było, gdyby montaż instalacji wodnej wykonał wykwalifikowany hydraulik.

Może to zrobić na przykład wtedy, gdy będą trwały prace nad dachem.

Jeśli domek ma zostać ocieplany, to po skończeniu pracy przez hydraulika, trzeba przystąpić do ocieplenia ścian w taki sposób, by wszystkie rurki pozostały w ociepleniu.

Montaż instalacji elektrycznej, podobnie jak wodno – kanalizacyjnej może nastąpić w tym samym czasie, co zajmowanie się dachem.

Dom do samodzielnego montażu: czy warto postawić drewniany dom?

Koszty instalacji różnią się między sobą.

Zależy to między innymi od rodzaju oraz wielkości budynku.

Jeśli domek ma być ocieplany, to w trakcie ocieplania należy wyciągnąć przewody w miejscach, gdzie ma znajdować się gniazdka, przełączniki czy też lampy.

Za podłączenie instalacji do sieci odpowiada Inwestor, który musi zlecić to elektrykowi, który posiadać będzie odpowiednie uprawnienia oraz kwalifikacje.

Ocieplenie drewnianego domku

Ocieplenie domu z drewna
Ocieplenie domu z drewna

Niekiedy można spotkać się z poglądem, że drewniane domy są mało efektywne energetycznie.

Nic bardziej mylnego!

Świadczy o tym fakt, że drewniane domy oferuje się również jako energooszczędne, a nawet budynki pasywne.

Koszty utrzymania domów drewnianych nie są wysokie i tym samym są jednym z najlepszych rozwiązań dla osób, którym zależy na obniżeniu rachunków za ogrzewanie domu.

Bardzo dobrym rozwiązaniem pod kątem energooszczędności może okazać się skorzystanie z rozwiązania, które bazować będzie na szkielecie drewnianym.

Tak samo dobre parametry izolacyjne posiadają domy z elewacją, która wykonana została z bala drewnianego.

Drewno już samo w sobie jest świetnym materiałem izolacyjnym, a dodatkowe zastosowanie wełny mineralnej czy folii paraizolacyjnej pozwala na zredukowanie kosztów, które związane są z utrzymaniem budynku.

Dlatego też domy z drewna pod względem izolacyjności wcale nie ustępują tym murowanym.

Szybko się nagrzewają, a do tego utrzymują ciepło na długi czas.

Ekologia

Ekologiczny dom z drewna
Ekologiczny dom z drewna

Każdy wie, że naturalne materiały wyróżnia to, że są przyjazne dla człowieka. Oczywiście dotyczy to także budownictwa.

W dzisiejszych czasach coraz większy nacisk kładzie się na ekologię oraz zdrowy tryb życia, co ma też przełożenie na otoczenie, w którym żyjemy.

Nowoczesne domy z drewna są doskonałym przykładem budownictwa przyjaznego mieszkańcom i środowisku.

Największym powodzeniem aktualnie cieszą się domy do szybkiego montażu, które posiadają konstrukcję szkieletową.

Można również zdecydować się na domy z bali czy też tak zwane domy prefabrykowane do samodzielnego montażu, czyli takie, które są gotowe do złożenia, a wszystkie elementy dostarczane są od razu na plac budowy.

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Często zdarza się tak, że materiał do budowy pozyskiwany jest polskich lasów. Następnie podlega odpowiedniej obróbce. Dzięki temu domy z drewna odznaczają się nie tylko wytrzymałością, ale także są zdrowe.

Dodatkowo drewno tworzy oryginalny oraz niepowtarzalny mikroklimat w budynku, którego uzyskanie w przypadku innych technologii nie jest łatwe.

Drewno posiada zdolność do samoregulacji wilgotności.

Oznacza to, że oddaje oraz pochłania ją naturalnie, więc w efekcie para wodna nie gromadzi się wewnątrz domu w dużych ilościach.

Produkcja elementów, które przeznaczone są do budowy domków z drewna zużywa nawet o połowę mniej energii w porównaniu do standardowo używanych materiałów, w tym także betonu.

Oczywistą sprawą jest również to, że materiał podlega recyklingowi.

Trwałość domów drewnianych

Trwałość domów drewnianych
Trwałość domów drewnianych

Często Inwestorzy zadają pytanie: “Jak długo może stać dom drewniany?”

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, jednakże najstarsze budynki drewniane, które stoją do dnia dzisiejszego, pochodzą z X wieku. Aby jednak dom drewniany był trwały, do jego budowy muszą zostać użyte wysokiej jakości materiały. Wilgotność drewna, które używa się do budowy nie powinna przekraczać 18%.

Elementy, z których powstaje konstrukcja muszą być wykonane z drewna, które było odpowiednio suszone przemysłowo. Taki budulec wykorzystywany jest do produkcji prefabrykowanych domków mobilnych i domów modułowych.

Impregnacja domu z drewna

Impregnacja domu z drewna
Impregnacja domu z drewna

Konstrukcja domu drewnianego musi być odpowiednio konserwowana w określonych odstępach czasu. Impregnację zewnętrznych elementów drewnianych powinno się wykonywać co 3-5 lat. To niestety generuje dodatkowe wydatki, których w przypadku domu murowanego Inwestor nie musi ponosić.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Tetiana

Rzadko kiedy spotykam tak kompleksowe opracowania – jestem pod dużym wrażeniem Waszej pracy.