Beton architektoniczny i elementy żelbetowe we wnętrzach

beton architektoniczny
Beton architektoniczny we wnętrzu

Zanim betonzwykły”, „szary” stał się betonem artystycznym, musiał przejść długą drogę. Pierwotnie uważany był za materiał konstrukcyjny, choć już na początku XX wieku zaczęły nieśmiało pojawiać się pierwsze konstrukcje z wykorzystaniem „nagiego” betonu. Dziś, dzięki wytrwałości i ciężkiej pracy architektów oraz wykonawców, w wielu krajach na świecie uważany jest za jeden z podstawowych materiałów dekoracyjnych. Także w Polsce, zwłaszcza w ostatnich latach, chętnie wykorzystywane jest chociażby do aranżacji wnętrz, a takie pejoratywne określenia jak „betonowe osiedla” powoli odchodzą do lamusa, pozostawiając miejsce na pozytywne skojarzenia z betonem dekoracyjnym. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej betonowi artystycznemu – czym on jest, jak powstaje, jakiego są jego rodzaje, parametry, a także w jakiej cenie możemy dostać dekoracyjne płyty betonowe?

Beton architektoniczny – prawdziwy hit ostatnich lat w aranżacji wnętrz

Beton w postaci dekoracyjnej stał się w ostatnich latach synonimem nowoczesności. Powoli przekonuje się do niego coraz więcej osób i chce go posiadać w swoich domach. Zdaniem współczesnych architektów beton architektoniczny daje niesamowitą swobodę w projektowaniu wnętrz, a nawet całych budynków. Nowoczesne rozwiązania technologiczne w zakresie betonu architektonicznego pozwalają na uzyskanie, oczywiście w zależności od koncepcji, powierzchnie idealnie gładkie bądź też odwzorowujące dowolne wybrane faktury.

Co więcej, doskonale sprawdza się na konstrukcjach pionowych, takich jak ściany, słupy czy kolumny, a także poziomych, a więc układany na podłogach czy nawet sufitach. Chętnie wykorzystywany jest również przy mniejszych elementach dekoracyjnych i użytkowych. Wszystko to sprawia, że beton dekoracyjny, po zadomowieniu się w biurach, muzeach i innych obiektach o charakterze użytkowym, powoli wkracza do naszych domowych przestrzeni.

Beton architektoniczny to materiał, który doskonale prezentuje się w surowych, minimalistycznych wnętrzach, zaś przestrzeniom industrialnym nadaje ascetycznego charakteru. Świetnie odnajduje się zwłaszcza w tak ostatnio modnych loftach w połączeniu z elementami ze stali nierdzewnej. Ci, którzy obawiają się nieco surowości betonu we własnym wnętrzu, zawsze mogą połączyć go z elementami wykonanymi z nieco cieplejszych i bogatszych materiałów. Dzięki takiemu kontrastowi uzyskamy niezwykle efektowną estetykę i podkreślimy eklektyzm całości aranżacyjnej.

Co to jest beton architektoniczny?

Co to jest beton architektoniczny?
Co to jest beton architektoniczny?

Czym więc jest niezwykły, a zrazem prosty beton dekoracyjny, który podbija rynek budowalno-architektoniczny ostatnich lat? Beton architektoniczny jest to mieszanka przeznaczona do zastosowania na eksponowany element konstrukcji, a zatem taką jej część, która z założenia nie będzie niczym przykryta. Przy wyborze tego rodzaju materiału dekoracyjnego, należy koniecznie zwrócić uwagę na jego parametry wytrzymałościowe oraz klasy ekspozycji – mówi o tym norma PN-EN 206+A1:2016-12. Ważne jest również określenie i zdefiniowanie tego, jaki chcemy osiągnąć efekt estetyczny, bowiem mają na niego wpływ różne cechy, takie jak:

  • kolor elementu betonowego,
  • porowatość elementu,
  • ilość przebarwień,
  • ilość ściągów w deskowaniu,
  • rodzaj faktury betonu,
  • a nawet jakość samej formy, w której będzie taki element wykonywany.

Wszystkie powyższe informacje są absolutnie niezbędne w celu określenia specyfikacji betonu. Jeśli zależy nam na gładkiej, równomiernie zabarwionej ścianie to w dużej mierze za ostateczny rezultat odpowiada wykonawca, o czym również warto pamiętać.

Jak powstaje beton architektoniczny?

Obecnie, za sprawą rozwoju technologii, pod jedną nazwą betonu architektonicznego kryje się szereg różnych odmian betonu o funkcji dekoracyjnej.

Jego ozdobny charter możemy uzyskać w wyniku zastosowania czterech podstawowych technik w celu uzyskania faktury powierzchni:

  1. Pozostawienie betonu dekoracyjnego w jego naturalnej formie.
  2. Mechaniczne fakturowanie betonu.
  3. Chemiczne opóźnienie wiązania powierzchni betonu.
  4. Przez kombinację wyżej wymienionych metod.

Jeśli chodzi o metodę – pozostawienie betonu w jego naturalnej formie – to może obrać ona dwa kierunki.

  1. Pierwszy z nich polega na tym zachowaniu odpowiedniej dyscypliny technologicznej, która ma pozwolić uzyskań nam powierzchnię bez porów oraz odbarwień.
  2. Drugi kierunek to uzyskanie betonu dekorowanego wraz z jego naturalnymi odbarwieniami i pęcherzami, które niejako stanowią tło dla na przykład innych rozwiązań architektonicznych.
    Z kolei metoda – mechaniczne fakturowanie powierzchni – to nic innego jak usunięcie powierzchniowej warstwy betonu, poprzez szlifowanie, piaskowanie, młotkowanie czy chociażby groszkowanie.
  3. Trzecia metoda – chemiczne opóźnienie wiązania powierzchni – zakłada zastosowanie opóźniacza, który nanosi się na deskowanie, a następnie usuwa się warstwę betonu wykorzystując do tego wodę pod ciśnieniem.
    Taki środek opóźniający nanosi się w postaci pasty, lakieru lub też arkuszy papieru (które zostały nasączone opóźniaczem) i umieszcza się go na powierzchni deskowania.

Podstawowym celem opóźniacza jest spowolnienie czy nawet niedopuszczenie by doszło do wiązania powierzchniowej warstwy betonu.

Robi się po to by, po rozformowaniu możliwe było wyeksponowanie kruszywa. W tym celu usuwa się warstwę niezwiązanego zaczynu.

Oczywiście możemy też uzyskać ciekawe efekty betonu dekoracyjnego, poprzez kombinację tych trzech metod.

Mamy zatem różne techniki uzyskania ciekawych faktur powierzchni betonowych i mamy też trzy podstawowe drogi barwienia betonu. Są to:

  1. Zastosowanie białego bądź kolorowego cementu;
  2. Zastosowanie chemicznych barwników do mieszkanki betonowej;
  3. Zastosowanie koloryzacji już stwardniałego betonu.

Do dyspozycji mamy praktycznie całą paletę kruszyw, wiele metod formowania oraz nadawania tekstury, a gdy dodamy do tego różne pigmenty i cementy to możemy stworzyć praktycznie setki rodzajów betonu dekoracyjnego o odmiennym kształcę, fakturze czy kolorze.

Z tego też powodu beton architektoniczny pozwala na realizację wielu pomysłów architektów.

Co wpływ na ostateczny wygląd betonu architektonicznego?

Na ostatecznym wygląd betonu wpływa wiele czynników, które zachodzą w trakcie produkcji betonu, a także jego montażu.

Nie są one łatwe do przewidzenia oraz kontrolowania w trakcie realizacji projektu. Mamy tutaj na myśli technologię produkcji, przy czym jako główne należy wskazać:

  • kształt oraz rysunek szalunku,
  • warunki pielęgnacji betonu,
  • użyty środek antyadhezyjny,
  • rodzaj cementu,
  • wskaźnik wodno-cementowy danej mieszanki betonowej,
  • temperaturę powietrza podczas wykonywania prac betoniarskich,
  • różnice w uziarnieniu piasku,
  • domieszki chemiczne, które modyfikują właściwości mieszanki betonowej.

Rodzaje betonu architektonicznego

Beton architektoniczny rodzaje
Beton architektoniczny rodzaje

Na rynku mamy trzy rodzaje elewacji wykonywanych z betonu architektonicznego:

  • wylewane w odpowiednio przygotowanych do tego szalunkach,
  • dekoracyjne betonowe płyty wieszane o grubości 10-12cm,
  • dekoracyjne betonowe płyty mocowane na ruszcie o grubości od 1-3cm.

Jeśli chodzi o beton architektoniczny szalunkowy, to jest on wylewany oraz zawibrowany bezpośrednio na budowie w specjalnie przygotowanych do tego szalunkach.

Po usunięciu szalunków od razu mamy na podłożu gotowy efekt. Największą zaletą takiego betonu szalunkowego jest właśnie jego pierwotna naturalność.

Na takich szalunkach można naniesione różnorodne faktury, dzięki którym uzyskamy później odpowiedni i oczekiwany przez nas wzór na powierzchni właśnie powstałej ściany dekoracyjnej.

Beton szalunkowy może być barwiony w masie, choć jest to dość rzadko praktykowana metoda.

Ze względu na skomplikowany charakter aplikacji na budowie, jest to najdroższa metoda powstawania tego typu powierzchni wykonanych z betonu architektonicznego. Co więcej, ten sposób generuje najwięcej błędów wykonawczych, zaś ostateczny wygląd betonu niestety trudno jest poprawić.

Potrzebne jest do tego zaangażowanie znacznych środków, ewentualnie pozbawienie otrzymanej powierzchni betonowej cech naturalności, na przykład poprzez pomalowanie jej.

Beton szalunkowy często bywa też przedmiotem wielu sporów i nieporozumień pomiędzy architektem, wykonawcą a inwestorem. Z tego też powodu bardzo ważne jest by beton architektoniczny szalunkowy był zaplanowany oraz wykonywany przez odpowiedni zespół.

Poza tym najlepiej jest wykonać próby na budowie oraz przygotować wzorcowy “mokap”.

Oczywiście projekt musi być zrealizowany przy użyciu takiej samej mieszanki betonowej i w taki sam sposób wykonany.

Niezwykle istotna jest również taka kwestia jak ciągła dostawa betonu oraz równomierne wibrowanie. Zawsze powinny być używane również nowe szalunki.

Jak widać realizacja betonu w takiej postaci może być bardzo bardzo kosztowna.

Z tego też powodu opracowano metodę produkcji prefabrykowanych okładzin wykonanych z betonu, przyjmujących postać płyt dekoracyjnych.

Dekoracyjne płyty z betonu architektonicznego powstały w celu wyeliminowania problemów, w tym ekonomicznych, związanych z wylewaniem betonu w szalunkach bezpośrednio na budowie. Na rynku dostaniemy takie okładziny betonowe w formie płyt – paneli.

Płyty z betonu architektonicznego to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań dekoracyjnych. Powstają one w specjalnych formach, nadających im odpowiedni kształt i fakturę powierzchni.

Największa popularnością cieszą się płyty prostokątne z charakterystycznymi rakami, czyli pęcherzykami na powierzchni, które mogą mieć różny stopnień intensywności ich występowania. Najlepiej jak “raki” występują nieregularnie, ale za to na całej powierzchni płyty.

Sposób ich zamontowania wymusza niejako wykonanie płyt o grubości 10-12cm (są to płyty o wadze 250-300kg/m2).

Przy czym bardzo wysokie parametry techniczne takich płyt z betonu pozwalają na wykorzystanie elementów o grubości od 2cm.

Oznacza to, że przy niewłaściwym zaprojektowaniu 4 punktów mocowania przypadających na płytę, konieczne jest zwiększenie grubość wszystkich płyt elewacyjnych z 2cm do 10cm. Przy takim rozwiązaniu konieczne jest wykorzystanie urządzeń dźwigowych.

Kolejnym problemem jest brak możliwości wymiany uszkodzonych płyt, na przykład takich, które uległy uszkodzeniom mechanicznym czy pomalowane zostały graffiti.

Beton architektoniczny z powodzeniem jest więc wykorzystywany do elewacji zewnętrznych oraz dekoracji ścian w salonie, sypialni, holu, gabinecie czy nawet w kuchni lub łazience.

Pomimo tego, iż nie jest to najtańsza z metod dekoracji stosowany jest również jako ekskluzywny pomysł na tarasy, ogrodzenia, kominki, blaty, umywalki, a nawet różnego rodzaju meble czy mniejszej dodatki.

Parametry betonu architektonicznego

Beton architektoniczny uważa się za wytrzymały i trwały, który pod względem swoich parametrów nie odbiega od standardowego betonu.

Jego niebywałym atutem z pewnością jest estetyczny wygląd oraz to, że nie ma potrzeby pokrywania go żadną powłoką wykończeniową. Beton architektoniczny charakteryzuje się gładką powierzchnią oraz widoczną warstwą strukturalną.

Płyty z betonu architektonicznego, w zależności od zabiegów technologicznych dotyczących ich wytwarzania, mogą mieć różną ilość wżerów. Zależy to również od sposobu formowania płyt.

Technologia wytwarzania tego materiału wpływa również na widoczne przebranie oraz smugi, co absolutnie nie odbija się na estetycznym wyglądzie płyt.

Specjaliści wręcz podkreślają, że takie elementy podkreślają organiczne pochodzenie płyt betonowych i w pozytywny sposób wpływają na wizualną formę zewnętrzną, czyniąc ją bardziej szlachetną.
Elementy wykonane z betonu mogą przybierać dowolne kształt, faktury czy kolory.

Ich cechą jest jednak to, że mogą one ulegać jednak pewnym przebarwieniom, w przypadku, gdy beton będzie miał kontakt z wodą bądź też innymi ciekłymi materiałami.

Do płyt betonowych wykorzystuje się specjalne, dedykowane im impregnaty, dzięki którym można pokryć płyty, po to by chronić je ich przed powstawaniem różnych zacieków, grzybów czy pleśni.

Płyty wykonane z betonu charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Odkładane nim ściany zewnętrzne budynków wykazują wysoką odporność na warunki atmosferyczne, w tym również na wysokie jak i niskie temperatury.

Co więcej, beton ten jest mrozoodporny oraz odporny na nasiąkanie.

Poza tym w procesie produkcji nie stosuje się syntetycznych włókien, które mogłyby negatywnie wpływać na jakość płyt.

Każdy z etapów produkcyjnych jest poddawany odpowiedniej kontroli i każda płyta przechodzi badania i testy na poszczególnych etapach procesu wytwarzania. Producenci muszą posiadać odpowiednie atesty oraz normy, stanowiąc poświadczenie jakości wytwarzanego materiału.

Specjaliści zwracają uwagę również na korzystny mikroklimat przy zastosowaniu takiego rozwiązania, dzięki odpowiedniej cyrkulacji oraz wymianie powietrza.

Gdzie stosuje się beton architektoniczny?

Beton architektoniczny, zwany również fasadowym, licowym lub elewacyjnym ma szerokie zastosowanie.

Wykorzystuje się go nie tylko do wytwarzania elementów konstrukcyjnych czy elewacyjnych, ale wykonuje się z niego także obiekty tak zwanej małej architektury.

Jego największą zaletą jest możliwość łączenia go z innymi materiałami, dzięki czemu możemy nadać indywidualny charakter każdemu projektowi.

Beton architektoniczny to oczywiście nie tylko elementy o gładkim strukturze.

Otóż na jego powierzchni możemy wykonać różne faktury, wykorzystując do tego specjalne matryce czy deskowania.

Możemy również wyeksponować kruszywo podczas płukania betonu albo go barwić.

Metod na nadanie odpowiednio wyrazu naszemu betonowi architektonicznemu jest wiele. Może to być szlifowanie, zakwaszanie lub technologia fotobetonu.

Często możemy spotkać wykonane z betonu takie konstrukcje jak słupy czy ścinany, które wykonane jako prefabrykowane bądź monolityczne.

Co ciekawe coraz częściej natrafimy na również obiekty tak zwanej małej architektury czy galanterii ogrodowej, które wykonywane są z tego materiału. Mogą to być: kosze na śmieci, ławki, schody, donice itp.

Do najpopularniejszych wyrobów prefabrykowanych należą jednak płyty elewacyjne.

Płyty elewacyjne wykorzystuje się na fasady kurtynowe, okładziny ścian i cokoły.

Jeśli chodzi o technologię monolityczną to dominują tutaj ściany osłonowe: barwione, z fakturą oraz z betonu transparentnego.

Po beton architektoniczny coraz chętniej sięgamy również do aranżacji wnętrz. Wykonujemy z niego:

  • stoły,
  • umywalki,
  • blaty kuchenne i inne elementy ozdobne.

Beton architektoniczny we wnętrzach

Beton architektoniczny jest chętnie wykorzystywany przez architektów do aranżacji oraz dekoracji wnętrz.

Z pewnością nie do każdego stylu pasuje, ale na pewno koresponduje z tym materiałem styl modernistyczny, styl industrialny i minimalistyczny.

I to właśnie wielbiciele tego typu rozwiązań najchętniej po niego sięgają.

Beton architektoniczny jest materiałem, który świetnie łączący się z różnorodnymi aranżacjami.

Niezwykle efektownie komponuje się z drewnem, szkłem, cegłą oraz metalem, a nawet niektórymi tkaniną.

Stanowi też doskonałe tło dla intensywnych, żywych kolorów.

Choć niektórzy specjaliści polecają go tylko do większych przestrzeni, to tak naprawdę świetnie radzi sobie też w niewielkich domach. Kluczem jest jednak właściwe dobranie mebli i nieobciążanie ograniczonej przestrzeni nadmiarem dodatków.

Do najpopularniejszych materiałów we wnętrzach zaliczają się płyty betonowe dekoracyjne na ściany, określane czasem jako marmur XXI wieku. Dzięki takim zastosowaniom można nadać naszym wnętrzom unikalnego i wyjątkowego charakteru.

Ponadto płyty betonowe wyciszają i izolują pomieszczenie, a zatem pełnią nie tylko funkcję ozdobną, ale i funkcjonalną. Takie płyty na ścianę możemy dodatkowo impregnować i montować w miejscach o podwyższonej wilgotności, którymi są chociażby łazienka czy kuchnia.

Beton architektoniczny z powodzeniem stosowany jest nie tylko w dużych przestrzeniach, ale też w tych znacznie mniejszych, w biurach, galeriach sztuki, halach wystawowych i innych budynkach użyteczności publicznej, ale też właśnie w prywatnych domach.

Spotkamy go na ścianach, podłogach a czasem nawet sufitach. Beton architektoniczny tak naprawdę możemy zastosować wszędzie, o ile wkomponowuje się on w styl danego obiektu.

Beton architektoniczny – jak można go jeszcze wykorzystać?

Beton architektoniczny kojarzymy najwcześniej z płytami betonowymi na ścianę.

A tymczasem, okazuje się, że może on być również bardzo ciekawym dodatkiem do wnętrz w postaci dekoru ściennego betonowego, jako na przykład jedna z odmian paneli ściennych 3D.

Takie betonowe dekoracje ścienne mogą być produkowane w różnych kształtach oraz wzorach.

Betonowe ozdoby na ścianę pozwalają wydobyć indywidualny charakter takiego wnętrza, a do tego doskonale prezentują się z subtelnymi dodatkami.

Uwaga w przypadku mniejszych pomieszczeń – beton nie lubi nadmiaru detali, wówczas uzyskamy efekt przytłoczonego wnętrza. Beton możemy też z powodzeniem wykorzystać jako podstawę aranżacji bądź bazę – tło stylizacyjne.

Prawdziwi fani betonu sięgają po jeszcze odważniejsze rozwiązania i wprowadzają do swojego domu czy też mieszkania betonowe blaty kuchenne lub łazienkowe, betonowe schody, a nawet ustawiają w pokojach, salonie czy kuchni betonowe meble i dopełniają całość betonowymi akcesoriami. Na przykład lampy do domu.

Wynika to z faktu, że beton architektoniczny jest bardzo plastycznym materiał, z którego można wykonać praktycznie wszystko. Jedynym ograniczeniem jest chyba tylko wyobraźnia projektantów i nasza.

Jest to oryginalne, ale i praktyczne rozwiązanie, tak chętnie polecane i stosowane przez stylistów wnętrz.

Beton architektoniczny w praktyce

Beton architektoniczny od kilku lat z powodzeniem stosowany jest do aranżowania różnego rodzaju przestrzeni usługowych, biurowych, konferencyjnych czy też rekreacyjnych.

Ten materiał budowlany spotkamy w nowocześnie urządzonych hotelach, centrach Spa oraz modnych klubach. Płyty goszczą też w prywatnych domach jednorodzinnych i mieszkaniach.

Wnoszą one do takich stylizacji namiastkę luksusu i elegancji, ale też unikalności. To wszystko oczywiście uwarunkowane jest rodzajem, strukturą i kolorem, jakie posiadają wykorzystane płyty betonowe.

Niezwykle ciekawe kompozycje możemy spotkać też w hotelach. Takie ozdobne płyty betonowe w odcieniach szarości wkomponowano w przestrzeń recepcyjną na ścianie i całość aranżacyjną uzupełniono płytami betonowymi na podłodze, ale w wersji polerowanej.

Po takie nowoczesne i minimalistyczne rozwiązania już od wielu lat sięgają uczelnie wyższe w Polsce. Jedną z nich jest Uniwersytet Gdański. Na ciągle rozrastającym się kampusie powstają nowoczesne budynki, w których beton dominuje. Przybiera on różną formę.

Na Wydziale Chemicznym dominuje jego nico bardziej surowa wersja, zaś w Bibliotece Uniwersytet Gdańskiego jest nieco ocieplony pomarańczowymi i czerwonymi dodatkami. Choć całość utrzymana jest w minimalistycznej, szarej tonacji.

To tylko niektóre przykłady wykorzystania tego materiału w praktyce. Nie brakuje również innych realizacji projektów, w których pełni on rolę ozdoby ściennej czy też w formie trójwymiarowych dekoracji, a nawet puzzli betonowych. Oczywiście inwestorzy chętnie też sięgają po beton do wykonanie elewacji lub części frontu.

Beton architektoniczny – jaka jest jego cena?

Generalnie bloczki betonowe lub też beton komórkowy nie należy do najtańszych materiałów budowlanych.

Ponieważ jednak jest duża konkurencja na rynku i towar ten jest powszechnie dostępnym materiałem, to przy odrobinie wysiłku, możemy znaleźć beton komórkowy i inne materiały betonowe w przyzwoitych, konkurencyjnych cenach.

Natomiast jeśli chodzi o beton architektoniczny, sprawa przedstawia się zgoła inaczej.

Otóż, proces produkcji betonu dekoracyjnego jest znacznie droższy, a do tego płyty betonowe architektoniczne nie są jeszcze tak popularne jako inne materiały wykończeniowy czy budowlany, jak chociażby wspomniany wyżej beton komórkowy, co znacząco wpływa na ostateczną cenę tego typu produktów.

Płyty nie niestety stosunkowo drogie. Większość firm stosuje taką praktykę, że nie podaje cen materiałów na stronie internetowej. Istniej jedynie możliwość indywidualnej ich wyceny. W takim zakresie płyty możemy kupić za mniej więcej 150 złotych za sztukę.

I tak na przykład, za płyty betonowe architektoniczne o różnych rozmiarach do zastosowania wewnątrz pomieszczenia zapłacimy od około 169 zł.

W tej cenie dostaniemy płytę o wymiarach 120x60x2 cm.

Z kolei ceny płyty z betonu architektonicznego do zastosowania na elewację kupimy za około 180 zł  za sztukę (jej wymiary będą wynosiły 120x60x3 cm).

Taki beton dekoracyjny można też dostać w wielkopowierzchniowych sklepach budowlanych.

Warto wspomnieć, że są też produkty droższe.

Jeśli chodzi o cenę tych produktów, to im prostsza struktura i mniej wyszukana kolorystyka, tym płyty betonowe architektoniczne będą tańsze. Z tego też powodu szare płyty betonowe, charakteryzujące się surowym wyglądzie i porowatą strukturą będą najtańsze – ich ceny kształtują się poniżej 100 zł za sztukę.

Miejmy jednak na uwadze, że takie rozwiązania nie zawsze sprawdzą się w domowych warunkach. Znacznie lepiej prezentują się chociażby w holach biurowców czy galeriach sztuki. Choć oczywiście wszytko zależy od wizji projektowana i inwestora, a także od stylu wnętrzarskiego.

Takie architektoniczne płyty betonowe mające porowatą strukturę w kolorach od do grafitowego idealnie sprawdzają się w mieszkaniach stylizowanych na loft. Przy pomocą dużych płyt betonowych osiągniemy klimat postindustrialny i fabryczny.

Nieco mniej ozdobny beton architektoniczny pięknie wprowadzi klimat steampunkowy do wnętrza.

Beton architektoniczny zalety i wady

Beton architektoniczny bez wątpienia nada każdemu wnętrzu wyrazistego charakteru. Z pewnością obok takiej aranżacji nie można przejść obojętnie.

Poza tym jest doskonałym dopełnieniem industrialnego stylu, zaś jego szarość pasuje niemal do wszystkiego – zarówno do tak zwanych kolorów ziemi, jak również do żywszych, odważniejszych barw, takich jak żółć, fiolet, róż, czerwień czy zieleń.

Co więcej jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które będzie nam służyło długie lata, bowiem jest bardzo trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Jednak zalet wydaje się być znacznie więcej.

To co jest jego największą zaletą to to, że przy wykorzystaniu tego materiału powstają odważne, oryginale i nietuzinkowe aranżacje wnętrz, a także fasad budynków, mamy namyśli i te o charakterze reprezentacyjnym charakterze, jak i te bardziej prywatne.

Beton architektoniczny jest bowiem elegancki, estetyczny i niezwykle dekoracyjny.

Dzięki nowoczesnej technologii powstają produkty niezwykle wytrzymałe i trwałe, które cechują się doskonałymi parametrami użytkowymi oraz świetnym wyglądem.

Beton architektoniczny ma szeroka możliwość zastosowania, co warto podkreślić.

Wykonuje się z niego elewację, schody, posadzki i ogrodzenia.

Służ jako odbudowa kominków (ostatnio szalenie modne rozwiązanie), a nawet meble czy też schowki pod schody.

Cudownie prezentuje się zwłaszcza w towarzystwie naturalnych materiałów takich jak na przykład drewno.

Między innymi z tego powodu jest tak ceniony w architekturze wnętrz i przybywa mu nowych zwolenników, również wśród fachowców.

Płyty betonowe, które poddawane są impregnacji mogą być stosowane również w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność, a zatem w kuchni czy łazience.

Co więcej, są one odporne na temperaturę oraz uszkodzenia. A do tego posiada bardzo dobre parametry izolacji akustycznej.

Drobne ubytki w betonie łatwo można zamaskować.

Jest to zatem materiał niezwykle praktyczny i funkcjonalny. Beton nie powinien jednak być stosowany w każdym wnętrzu. Nie pasuje on zbytnio do stylu klasycznego czy też bardziej retro.

Do tego jest dość zimny w odbiorze i dla niektórych może wydawać się po prostu zbyt surowy. Pamiętajmy tez, że tańsze, a co za tym idzie gorsze jakościowo mieszanki betonowe, nie są tak trwałe ani efektowne. W tym przypadku za jakością idzie też cena.

Kolejną wadą jest waga tego materiału.

Elementy betonowe mogą ważyć od 10 do nawet 50 kilogramów. Przy czym nie wszystkie wymagają kotwienia.

Coraz więcej firm produkujących tego typu materiały, wychodzi na przeciw oczekiwaniom swoich klientów i produkuje nieco lżejsze i cieńsze płyty.

Pamiętajmy też o tym, że beton architektoniczny, ze względu na swoją specyfikę, potrzebuje sprawnej ręki oraz profesjonalnego oka przy aranżacji.

Dlatego najlepiej jest zdecydować się na skorzystanie z rady bądź pomocy architekta wnętrz, po to by przestrzeń mieszkalna została właściwe i gustownie zaprojektowana.

A zatem beton architektoniczny to doskonały materiał budowlany i wykończeniowy, po który warto sięga i którego absolutnie ma na co się bać.

Przy właściwym jego wykorzystaniu możemy osiągnąć niesamowite efekty architektoniczne, które zachwycą nas samych i gości nas odwiedzających. A poza tym pozwoli on na stworzeni indywidualnej i niepowtarzalnej przestrzeni.

O czym warto pamiętać przy pielęgnacji betonu?

Na ostateczny wygląd konstrukcji wpływ ma rodzaj i czas pielęgnacji płyt.

Często niestety bagatelizujemy fakt, że beton dojrzewa w różnych temperaturach, co powoduje powstawanie odmiennych barw powierzchni betonu.

Kwestia ta jest niezwykle istotna przy montażu w warunkach o obniżonej temperaturze.

Chcąc zabezpieczyć betonu przed zamrożeniem często stosuje się jest pielęgnacja w postaci elektronagrzewu.

Przy wykonywaniu powtarzających się elementów tego typu pielęgnacji, powinniśmy zachować wyjątkową dyscyplinę technologiczną, która polega na ścisłej kontroli czasu nagrzewania oraz temperatury betonu w konstrukcji.

Jeśli nie zachowamy tych warunków to może doprowadzić do uzyskania zupełnie różnej kolorystyki powierzchni wykonywanych elementów.

Zbliżone rezultaty daje też przetrzymywanie w deskowaniu przez różny czas poszczególnych elementów konstrukcji.

Podsumowanie

W ostatnich latach stosowanie tego materiału przy wykonywaniu różnego typu konstrukcji stało się niezwykle popularne.

Świadczą o tym chociażby liczne konkursy, zarówno w Polsce i na świecie, które mają na celu promowanie betonu jako materiału niezwykle plastycznego, kreatywnego, trwałego i odpornego, o wszechstronnym zastosowaniu.

Obecnie oferowany beton architektoniczny spełnia wiele wymogów zarówno architektów, wykonawców, jak i inwestorów, dlatego jest tak chętnie przez nich wykorzystywany.

Stosuje się go zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz.

Znajdziemy go na ścianach, podłogach, suficie oraz w postaci nowoczesnych elementów aranżacyjnych.

Płyty betonowe czy panele betonowe układa się w zaskakujące nawierzchnie ogrodowe oraz tarasowe, formuje przepiękne donice o różnych kształtach, wzorach czy kolorach, a także inne elementy, które posłużą chociażby jako siedziska lub ławy ogrodowe.

Beton architektoniczny jest tak plastycznym materiałem, że może być wykorzystywany praktycznie w każdym wnętrzu urządzonym w nowoczesnym stylu i w każdym pomieszczeniu, nawet w kuchni i łazience.

Montaż nie jest zbyt skomplikowanych i przebiega sprawnie oraz szybko. Podczas montażu płyt betonowych mogą być one kładzione na różnych powierzchniach, czy to na wylewkach, czy też starych płytkach ceramicznych.

Obecnie wykonuje się z niego praktycznie wszystko – dekoracyjne mozaiki, elementy elewacyjne ścian wewnętrznych i zewnętrznych, blaty kuchenne i łazienkowe, siedziska, elementy dekoracyjne do kominków, ogrodzeń, panele betonowe, a nawet takie dodatki jak lampy.

Beton architektoniczny najlepiej czuje się w towarzystwie stali nierdzewnej we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych, o czym warto pamiętać zanim w niego zainwestujemy.

Warto też zasięgnąć rady specjalisty przy projektowaniu i aranżacji naszych domowych wnętrz, bowiem nie zawsze laicy dobrze radzą sobie z jego zastosowaniem.

Pamiętajmy też, że beton architektoniczny, zwłaszcza umieszczany w małych pomieszczeniach, nie przepada za nadmiarem dodatków. W tym przypadku umiar jest jak najbardziej wskazany. Nieco więcej swobodny pozostawiają na większe pomieszczenia.

Bardzo często beton wykorzystywany jest nowoczesnych budynkach, które już powstały lub które są w trakcie realizacji. Wpłynęło na to z pewnością zaangażowanie dostawców betonu, wykonawców oraz projektantów, którzy uczynili z niego, między innymi dzięki podniesieniu jego jakości, produkt szlachetny i niezwykle ozdobny, który w połączeniu z elementami stali nierdzewnej robi duże wrażenie.

Niemniej jednak dalsze zwiększanie zastosowania wciąż wymaga podnoszenia kwalifikacji pracowników, biorących udział w procesie jego produkcji.

Jak wykorzystać beton architektoniczny w aranżacji wnętrz?
3 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Dorota

Dobre porady budowlane. Dziękuję

Tekla

Tekst ma potencjał, ale w niektórych miejscach autor mógłby dokładniej wyjaśnić swoje stanowisko.

Volodymyr

Można by rozwinąć temat zastosowania betonu architektonicznego we wnętrzach, np na stopnie schodów