Sterownik do pieca c.o: cena, rodzaje, zalety i wady sterowników

Sterownik do pieca CO
Sterownik do pieca CO

Dzięki zastosowaniu sterownika do pieca CO ogrzewanie domu może być wygodniejsze i oszczędniejsze. Co warto wiedzieć na temat sterowników do pieców centralnego ogrzewania? Sprawdź informacje o ich zastosowaniu, rodzajach, parametrach i funkcjach. Wyjaśniamy również, jak poprawnie zamontować sterownik do kotła CO.

Sterownik do pieca CO – co to jest?

Sterownik do pieca CO – co to jest?
Sterownik do pieca CO – co to jest?

Systemy centralnego ogrzewania są montowane w niemalże każdym domu jednorodzinnym. Ich głównym elementem jest piec (kocioł) wytwarzający ciepło, które następnie rozprowadzane jest po całym budynku za pomocą rur doprowadzonych do grzejników lub ogrzewania podłogowego.

Obecnie bardzo często systemy grzewcze wyposaża się także w sterownik do pieca CO. Jego głównym zadaniem jest kontrola nad ogrzewaniem budynku przez odpowiednie sterowanie całym systemem.

Sterownik do pieca CO jest zaliczany do kategorii automatyki. Jest prostym, ale bardzo praktycznym urządzeniem montowanym w systemie grzewczym, które usprawnia jego pracę wyręczając przy tym użytkownika.

Dzięki zastosowaniu sterownika do pieca CO można zredukować koszty związane z ogrzewaniem budynku, które w ostatnim czasie ciągle rosną. Dodatkowo dba on o odpowiedni komfort termiczny w budynku.

Jak wygląda sterownik do kotła CO?

Jak wygląda sterownik do kotła CO?
Jak wygląda sterownik do kotła CO?

Sterownik do pieca optymalizujący tempo spalania paliwa jest niewielkim urządzeniem, które najczęściej umieszczane jest na kotle lub obok kotła centralnego ogrzewania.

Wyposażony jest w panel sterowania, komponenty automatyki, czujniki, zabezpieczenia oraz w obudowę zabezpieczającą wszystkie znajdujące się wewnątrz niego elementy. Nowoczesne sterowniki mają także w wyświetlacze LED, na których prezentowane są informacje dotyczące pracy urządzenia, na przykład zadana temperatura.

Do sterownika podłącza się urządzenia współpracujące jak pompy, zasilanie za pomocą kabli zasilających oraz czujniki przekazujące informacje do sterownika.

Sterowniki montowane przy kotle CO mogą także współpracować z regulatorami (termostatami) pokojowymi – łączą się ze sobą przewodowo lub bezprzewodowo. Regulator pokojowy analizuje temperaturę w pomieszczeniu, w którym jest ustawiony, a następnie wysyła informacje do sterownika, który steruje pracą kotła, by utrzymać odpowiednią temperaturę.

Termostaty pokojowe występują w różnych wariantach wzorniczych, dlatego można również dopasować je do aranżacji wnętrza. Występują w wersjach ściennych i stojących, w różnych kolorach i kształtach. Wyposażane są także wyświetlacze i elementy do sterowania.

Rodzaje sterowników do pieców CO

Rodzaje sterowników do pieców CO
Rodzaje sterowników do pieców CO

Dobór właściwego typu sterownika ma bardzo duże znaczenie dla efektywności, wydajności i oszczędności pracy systemu grzewczego, ale również dla komfortu jego użytkowania.

Do kategorii sterowników zalicza się różne urządzenia, dzięki czemu można dopasować je specjalnie do konkretnego rodzaju pieca oraz oczekiwanej funkcjonalności. Sterowniki do kotłów CO można podzielić na poniższe kategorie:

Pod kątem rodzaju kotłaSterownik do pieca może być wykorzystany do kotłów gazowych, węglowych kotłów zasypowych, na pellet, drewno.
Pod kątem funkcjiW podstawowym wariancie sterownik do pieca może służyć do zarządzania pompą obiegową CO oraz wentylatorem, natomiast dostępne są także modele wieloczynnościowe umożliwiające sterowanie pompą CWU, siłownikiem zaworu mieszającego, pompami dodatkowymi, a także współpracujące z regulatorami pokojowymi, modułami do komunikacji internetowej i GSM.
Pod kątem miejsca montażuWyróżnia się sterowniki montowane w kotłowniach oraz sterowniki pokojowe, które są umieszczane w pomieszczeniach, dlatego umożliwiają sterowanie piecem bez konieczności przechodzenia do kotłowni.
Pod kątem sposobu łącznościSterowniki z termostatami przewodowymi wymagają prowadzenia okablowania, natomiast te podłączane bezprzewodowo mogą być umieszczone w dowolnym miejscu w zasięgu, ponieważ wykorzystują łączność radiową lub Wi-Fi.

Dlaczego warto korzystać ze sterownika do pieca CO?

Dlaczego warto korzystać ze sterownika do pieca CO?
Dlaczego warto korzystać ze sterownika do pieca CO?

Chociaż sterownik do kotła CO nie jest niezbędnym elementem w systemie grzewczym, warto zdecydować się na jego montaż.

Sterownik do pieca centralnego ogrzewania jest urządzeniem oferującym wiele korzyści. Z tego względu jest on dzisiaj bardzo często używany zarówno w nowszych, jak i w starszych instalacjach grzewczych. Główne korzyści wynikające ze stosowania sterownika do pieca CO:

Wygoda ogrzewaniaSterownik do pieca samodzielnie steruje pracą systemu grzewczego, dlatego nie trzeba robić tego we własnym zakresie. Nie trzeba wtedy często chodzić do kotłowni, co oznacza również dużą oszczędność czasu.
Większy komfort cieplnyKorzystanie ze sterownika pomaga w utrzymaniu właściwego komfortu w budynku. Dzięki niemu pomieszczenia nie wyziębiają się i nie są nadmiernie przegrzewane, co przekłada się na większy komfort mieszkańców.
Oszczędność pieniędzySterownik do kotła centralnego ogrzewania obniża koszty użytkowania systemu grzewczego przez zmniejszenie zapotrzebowania na paliwo do ogrzewania. W efekcie może pomóc w zaoszczędzeniu sporej sumy w domowym budżecie.
Prosta obsługa i niezawodność działaniaKorzystanie ze sterowników nie wymaga posiadania specjalnej wiedzy i można samodzielnie zaprogramować ich pracę.
Programowanie pracyWybrane sterowniki pozwalają na zaprogramowanie pracy kotła centralnego ogrzewania. Kocioł pozwala na łatwe ustalenie wysokości temperatury w pomieszczeniu lub w pomieszczeniach dla konkretnych dni i godzin, na przykład umożliwia zredukowanie ich wtedy, gdy domowników nie ma w domu lub w nocy.
Dodatkowe funkcjonalnościNterowniki oferują różne dodatkowe funkcje, między innymi mogą zapobiec zamarznięciu instalacji grzewczej lub zredukować ryzyko uszkodzenia pompy obiegowej do CO. Wybrane modele mogą też mierzyć ilość zużytego opału, informować o błędach pracy systemu grzewczego.
Niska cenaKoszt zakupu i montażu sterownika do kotła CO nie jest wysoki i może szybko się zwrócić.

Jak działa sterownik do kotła c.o?

Jak działa sterownik do pieca CO?
Jak działa sterownik do kotła c.o?

Sposób pracy sterownika do pieca CO jest związany z jego rodzajem, a także z dostępnymi funkcjami.

Standardowy sterownik do pieca montowany jest przy piecu centralnego ogrzewania i pozwala na utrzymywanie zadanej temperatury w instalacji grzewczej z wykorzystaniem pompy obiegowej oraz wentylatora, podajnika lub poboru paliwa z sieci. Dodatkowo może on zarządzać pracą innych pomp wchodzących w skład instalacji.

Sterowniki do pieca CO działają z określoną histerezą, która odnosi się do różnicy pomiędzy temperaturą zadaną a rzeczywistą, przy której piec uruchamia się po to, by uzyskać temperaturę zadaną. Może to zapobiegać zbyt częstemu włączaniu się pieca.

Nowoczesne sterowniki wykorzystują specjalne algorytmy pracy, które określane są algorytmem PID. Bazują one wtedy na regule proporcjonalno-całkująco-różniczkującej, za pomocą której potrafią utrzymywać odpowiednie wartości na nadanym poziomie. Algorytmy działają w powiązaniu z danymi pobieranymi z czujników. Poprawne działanie algorytmów PID możliwe jest wtedy, gdy dobierze się odpowiedni sterownik do pieca CO.

Spotykane są także prostsze w obsłudze sterowniki dwustanowe do pieca CO, które umożliwiają rozpalanie i podtrzymywanie żaru. Nie oferują one jednak tak szerokiej funkcjonalności jak sterowniki z algorytmem PID.

Poniżej prezentujemy sposób pracy sterownika do pieca CO w zależności od urządzeń, którymi on zarządza:

Regulacja pracy pompy obiegowej

Sterownik do pieca steruje pracą pompy obiegowej CO, która odpowiada za obieg wody w instalacji. Ogrzana woda doprowadzana jest do grzejników lub ogrzewania podłogowego, gdzie oddaje ciepło do pomieszczeń.

Urządzenie włącza i wyłącza pompę obiegową przy konkretnej wartości temperatury odczytanej przez czujnik. Pompa uruchamia się wtedy, gdy woda jest ogrzana i może być rozprowadzona po budynku. Wyłącza się natomiast wtedy, gdy ogrzewanie nie jest konieczne, ponieważ temperatura w pomieszczeniach jest wystarczająco wysoka.

Dodatkowo sterownik pieca CO jest w stanie zabezpieczyć kocioł przed przegrzaniem. Gdy woda jest zbyt ciepła, wtedy sterownik do pieca zarządza instalacją tak, aby ochłodziła się ona aż do momentu, w którym będzie bezpieczna dla kotła.

Regulacja pracy wentylatora

Wybrane rodzaje pieców na węgiel oraz na inne rodzaje paliw stałych mają wentylator (dmuchawę), którego zadaniem jest dostarczanie odpowiedniej ilości powietrza, którego potrzebuje sam proces spalania. Sterownik do pieca odpowiada wtedy za sterowanie obrotami wentylatora, a przez to ilością powietrza dostarczanego do pieca.

Sterownik do pieca wykorzystuje wtedy czujnik temperatury wody, który umieszczany jest w płaszczu wodnym pieca albo na rurze, w której przepływa woda w instalacji grzewczej. Dodatkowo można zastosować jeszcze jeden czujnik spalin, który mierzy temperaturę spalin.

Wykorzystując informacje o temperaturze wody i ewentualnie te, których dostarczy czujnik spalin, sterownik do kotła dobiera właściwe obroty wentylatora. Gdy temperatura jest niska, powoduje zwiększenie obrotów lub uruchamia wentylator, natomiast wtedy, gdy jest ona wysoka – redukuje je albo wyłącza go. W efekcie sterownik do pieca pomaga w regulowaniu mocy grzewczej pieca.

Regulacja podajnika

W kotłach z podajnikiem sterownik do pieca może służyć do podawania odpowiedniej ilości węgla lub innego surowca. Może on współpracować z piecami z podajnikiem tłokowym i podajnikiem ślimakowym.

Gdy konieczne jest zwiększenie ilości produkowanej energii grzewczej, wtedy sterownik reguluje pracą podajnika tak, aby dostarczał on większą ilość surowca. Gdy nie jest to konieczne, wtedy sterownik do pieca zatrzymuje podawanie surowca.

Regulacja podajnika w piecu współpracuje również z regulacją nadmuchu.

Współpraca z regulatorami pokojowymi

Sterowniki do pompy CO mogą współpracować z regulatorami pokojowymi umieszczanymi bezpośrednio w ogrzewanych pomieszczeniach. Regulatory wykorzystują czujniki temperatury i dodatkowo mogą sterować kotłem na odległość.

Na regulatorze można ustawić określoną temperaturę, na przykład 21°C. Wtedy regulator w połączeniu ze sterownikiem do pieca CO będzie utrzymywał zadaną temperaturę. Jeżeli temperatura spada, sterownik do pieca zwiększa intensywność pracy kotła, natomiast wtedy, gdy utrzymuje się ona na odpowiednim poziomie lub rośnie, redukuje jego moc.

Regulatory pokojowe mogą być umieszczone w każdym pomieszczeniu, co umożliwia sterowanie temperaturą we wszystkich z nich osobno. Przykładowo w łazience można utrzymywać wyższą temperaturę niż w salonie i w kuchni.

Dodatkowo regulatory pokojowe wyposażone w sterowanie pogodowe mogą współpracować z regulatorem pogodowym umieszczanym na zewnątrz domu. Dzięki temu, że czujnik pogodowy mierzy temperaturę na zewnątrz, sterownik sam reguluje tempo spalania i umożliwia dokładniejszy dobór właściwej mocy kotła c.o. Sterowanie pogodowe pomaga oszczędzać paliwa stałe.

Regulacja pracy pompy CWU

CWU – ciepła woda użytkowa jest doprowadzana do różnych pomieszczeń w budynku. Aby w kranach stale znajdowała się woda o odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu, warto zastosować pompy CWU, która może być zarządzana za pomocą sterownik do kotła.

Sterownik do pieca może zarządzać jednocześnie pracą kotła odpowiadającego za podgrzewanie CWU. Pompa CWU może być wyłączana lub włączana zależnie od określonej temperatury lub pory roku. Pompa CWU w trybie letnim może pracować cały czas, aby zapobiegać przegrzewaniu kotła. Ponadto wybrane sterowniki mogą współpracować z:

 • Pompą podłogową – używaną w ogrzewaniu podłogowym.
 • Pompą cyrkulacyjną – stosowaną do ciepłej wody użytkowej, by zadbać o jej odpowiednią temperaturę w kranach.

Najważniejsze funkcje i parametry sterowników kotłów c.o

Najważniejsze funkcje i parametry sterowników piecy CO
Najważniejsze funkcje i parametry sterowników pieca c.o

Poza sterowaniem piecem CO oraz innymi urządzeniami używanymi w centralnym ogrzewaniu sterownik do pieca oferuje szereg innych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu grzewczego i zmniejszają ryzyko jego uszkodzenia. Przy wyborze odpowiednich parametrów należy także uwzględnić ich parametry. Na co należy zwrócić uwagę?

Funkcje sterowników do pieca c.o

Wśród najczęściej spotykanych funkcji sterowników do pieców centralnego ogrzewania znajdują się poniższe:

Funkcja antyzamarzanie

Ma ona na celu zabezpieczenie pompy oraz instalacji centralnego ogrzewania przed zamarzaniem. Zbyt niska temperatura mogłaby spowodować ich uszkodzenie i wysokie koszty związane z naprawą.

Funkcja antyzamarzanie powoduje automatyczne włączenie pompy CO w momencie, gdy temperatura spadnie do 5°C. Wtedy zapobiega powstawaniu lodu w instalacji, który mógłby rozsadzić ją od środka.

Dzięki temu, że sterownik do pieca uruchamia pompę automatycznie, zabezpiecza instalację także w sytuacji, gdy w domowników nie ma, na przykład wyjechali na ferie zimowe i nie mogą uruchomić ogrzewania.

Funkcja antystop

Aby zabezpieczyć pompę CO oraz instalację grzewczą przed uszkodzeniem, sterownik do pieca CO może uruchamiać pompę w określonych terminach poza sezonem grzewczym. Pompa włączana jest wtedy na kilka minut co określoną liczbę dni.

Przez funkcję antystop można zmniejszyć ryzyko związane z zastaniem pompy centralnego ogrzewania, która jest wtedy w wyższym stopniu narażona na usterki. Automatyczne uruchamianie pompy nie wymaga zatem pamiętania o tym obowiązku przez użytkownika.

Funkcja przedmuchu

Stosowana w przypadku kotłów zasypowych wyposażonych w wentylator. Sterownik do pieca włącza wentylator co pewien czas powyżej wskazanej temperatury. Można określić czas przerwy oraz pracy przedmuchu.

Programowanie ogrzewania

Praktyczną funkcją sterowników do pieców CO jest możliwość programowania ogrzewania. Jest to funkcja dostępna w wybranych sterownikach, lecz obecnie spotykana jest ona coraz częściej, ponieważ zapewnia wysoki komfort oraz pomaga w redukcji kosztów.

Programowanie ogrzewania pozwala na ustalenie pracy kotła. Kocioł może uruchamiać się w danych porach, aby utrzymywać temperaturę na określonym poziomie. Najczęściej stosowane są poniższe tryby pracy sterownika programowalnego:

 • Tryb dzień/noc – pozwala na określenie dwóch wartości temperatury dla dnia i dla nocy,
 • Tryb tygodniowy – umożliwia ustawienie temperatury dla każdego dnia tygodnia osobno z określeniem temperatury dla konkretnych dni i godzin,
 • Tryb ręczny – jedna temperatura na cały dzień, czyli sterownik podtrzymuje ją stale,
 • Tryb wakacyjny – utrzymuje obniżoną temperaturę w określonym czasie, na przykład podczas wyjazdu na zimowe ferie.

Przykładowo można ustalić temperaturę na poziomie 21°C od godziny 7:00 do 21:00, natomiast 19°C od 21:00 aż do 7:00. Temperatura może być też zredukowana wtedy, gdy domownicy są w pracy i w szkole, dlatego nie ma potrzeby intensywnego ogrzewania domu.

Funkcja antylegionelli

Jest to funkcja służąca do wygrzewania pompy oraz instalacji wodnej w celu usunięcia z niej groźnych bakterii Legionella. Powoduje czasowe podwyższenie temperatury wody.

Automatyczne rozpalanie

Sterowniki do pieców na paliwa stałe mogą automatycznie je rozpalać. Dzięki temu uruchomienie pieca jest możliwe bez konieczności udawania się do kotłowni.

Łączność bezprzewodowa

Za jej pomocą można łatwo uzyskać dostęp do sterownika i kotła bez konieczności udawania się do kotłowni.

Obecnie dostępne są także sterowniki, które mogą być obsługiwane przez WiFi oraz przez sieć GSM. Mogą też współpracować z aplikacjami mobilnymi. Dzięki temu nie ma potrzeby przebywania w domu, by sprawdzić pracę pieca i ustawić odpowiednią temperaturę w budynku.

Parametry sterowników do kotłów c.o

Do głównych parametrów technicznych sterownika do CO zaliczane są:

 • Zasilanie – najczęściej 230 V,
 • Maksymalny pobór mocy – zależny od typu urządzenia, zwykle wynosi kilka lub kilkanaście W,
 • Temperatura otoczenia lub temperatura pracy – wskazuje na temperaturę, w której może pracować urządzenie, najczęściej to od 5 do 50°C.
 • Maksymalne obciążenie wyjścia pompy CO, pompy CWU, pompy podłogowej, cyrkulacyjnej, wyjścia nadmuchu – podawane w A.
 • Dokładność pomiaru – podawana w °C, najczęściej wynosi 1°C.
 • Zakres pomiaru temperatury – podawany w °C, na przykład 0-85°C.
 • Zakres nastawu temperatur – podawany w °C, na przykład 4-85°C.
 • Zabezpieczenia – najczęściej stosowane są zabezpieczenia termiczne (termiki), bezpieczniki,
 • Rodzaje czujników – temperaturowy, podajnika, CWU, czujnik pogodowy i inne zależnie od typu sterownika,
 • Wymiary – długość, szerokość i wysokość urządzenia.

Do jakich urządzeń można zastosować sterownik pieca?

Sterowniki do pieców mają bardzo szerokie zastosowanie i mogą być wykorzystane do większości obecnie użytkowanych pieców. Wśród pieców, z którymi współpracują sterowniki, znajdują się poniższe rodzaje:

 • Piece węglowe, w tym piece na ekogroszek, miał,
 • Piece gazowe,
 • Piece na pellet,
 • Piece na zgazowanie drewna.

Poniżej prezentujemy różne rodzaje sterowników w zależności od ich przeznaczenia oraz sposobu działania.

Sterowniki do kotłów węglowego

Wśród często używanych urządzeń sterujących znajdują się sterowniki do pieców węglowych. Nadal wiele gospodarstw domowych opalanych jest tym paliwem stałym, a dzięki zastosowaniu sterownika można łatwiej kontrolować temperaturę w systemie grzewczym. Sterownik do pieca węglowego może działać z różnymi typami pieców:

 • Kotłami zasypowymi na paliwa stałe,
 • Kotłami na paliwa stałe z podajnikiem ślimakowym i podajnikiem tłokowym.

Sterowniki do kotłów na paliwa stałe umożliwiają sterowanie piecami wyposażonymi w nadmuch oraz w pompę obiegu wody CO. Sterują pracą wentylatora w taki sposób, aby utrzymywać zadaną temperaturę. Szeroka gama konfiguracji powoduje, że sterownik do pieca można dopasować do własnych wymagań.

Najlepiej zdecydować się na sterowniki PID, które dzięki wykorzystywanym algorytmom mogą efektywnie zarządzać pracą systemu grzewczego dla maksymalnego komfortu mieszkańców oraz oszczędności pieniędzy.

Sterowniki mogą także oferować dodatkowe funkcje, na przykład mogą rozpalać piec. Powoduje to, że można wtedy łatwo uruchomić go nawet wtedy, gdy nie jest się obecnym w kotłowni lub nawet w domu, jeśli sterownik do pieca wyposażony jest w bezprzewodową komunikację.

Sterowniki do kotłów na ekogroszek

Wśród najczęściej używanych pieców znajdują się obecnie te przeznaczone do palenia ekogroszku – węgla o drobnej frakcji określanej jako ekogroszek.

Sterownik do pieca na ekogroszek powinien być dobrany w zależności od jego typu – kotła zasypowego albo z podajnikiem.

W tym przypadku także zaleca się wybór sterownika z algorytmem PID, który pozwala na wydajną pracę pieca centralnego ogrzewania na ekogroszek. Automatyzuje go i przez to redukuje obowiązki, jakie związane są z jego obsługą.

Sterowniki do kotłów z podajnikiem

Sterownik do pieca CO jest elementem bardzo często współpracującym z piecem z podajnikiem ślimakowym lub podajnikiem tłokowym. Obecnie takie właśnie piece kupowane są najchętniej, ponieważ są znacznie prostsze w obsłudze niż starszej generacji piece zasypowe.

Piec z podajnikiem ślimakowym lub podajnikiem tłokowym pozwala na załadowanie większej ilości paliwa stałego, a następnie podajnik dodaje go do komory, utrzymując sam proces spalania. W efekcie wizyty w kotłowni nie muszą być tak częste.

Sterownik do kotła z podajnikiem jest w stanie odpowiednio zarządzać jego pracą, aby dodawać odpowiednią ilość węgla do pieca tak, by podtrzymać właściwą temperaturę. Sterownik sam współpracuje z nadmuchem oraz może automatycznie rozpalać piec, gdy jest on wyposażony w zapalarkę.

Sterowniki do pieca miałowego

Miał jest węglem o bardzo drobnej frakcji – ma on formę proszku. Cechuje się niską ceną, dlatego nadal używany jest w wielu gospodarstwach domowych samodzielnie lub jako dodatek do innych typów węgla.

Istnieje możliwość zastosowania sterownika do pieca miałowego. Aby zarządzać pracą pieca z użyciem sterownika, musi być on wyposażony w dmuchawę. Stosowane są wtedy sterowniki przeznaczone do pieców węglowych.

Sterowniki do kotłów gazowych

Bardzo często wykorzystuje się również sterowniki do pieców gazowych. Nowoczesne piece gazowe to piece bezobsługowe, dlatego nie wymagają systematycznego udawania się do kotłowni, aby dodać do pieca paliwo. Jest ono automatycznie pobierane z sieci gazowej lub zbiornika na gaz.

Nowoczesne piece gazowe wyposażone są w proste sterowniki, które pozwalają na utrzymywanie ustawionej na nich temperatury podgrzewanej wody do CO i CWU.

Wyposażenie kotła gazowego w dodatkowy sterownik do pieca pozwala na stworzenie z niego bardzo komfortowego oraz wydajnego, a przez to oszczędnego źródła energii w domu jednorodzinnym.

Proste sterowniki pieca gazowego bazują na zarządzaniu pompą obiegową wody w instalacji CO. Uruchamiają ją wtedy, gdy woda osiągnie zadaną temperaturę, by rozprowadzić ją po budynku.

Bardziej zaawansowane regulatory do pieca pozwalają na pełne zarządzanie pracą kotła gazowego, aby dzięki temu łatwiej utrzymywać zadaną temperaturę. W tym celu najczęściej stosuje się regulatory pokojowe, które mogą łączyć się z kotłem bezprzewodowo i przewodowo.

Regulatory pokojowe w połączeniu ze sterownikiem do ogrzewania piecem gazowym dają szerokie możliwości zarządzania. Pozwalają na łatwe ustawienie programów tygodniowych, a także regulowanie ręczne poziomem temperatury. Oferują też dodatkowe tryby, co pozwala na dopasowanie pracy kotła do indywidualnych wymagań pod każdym względem.

Najtańszą opcją jest zakupienie jednego regulatora pokojowego. Ten bezprzewodowy może być łatwo przenoszony pomiędzy różnymi pomieszczeniami, dlatego można także sprawdzać dzięki niemu panującą w nich temperaturę i utrzymywać ją na określonym poziomie.

Można także zdecydować się na montaż paru regulatorów w różnych pomieszczeniach, by w ten sposób precyzyjniej zarządzać temperaturą w poszczególnych częściach budynku.

Na regulatorach mogą być też prezentowane inne informacje, na przykład tryb pracy kotła, ilość spalonego paliwa, a nawet konieczność serwisu w przypadku pojawienia się awarii.

Własne sterowniki do kotłów gazowych dostarczają ich producenci. Można także zdecydować się na zakup tańszych sterowników innych marek współpracujących z danym modelem kotła.

Sterowniki do kotłów na pellet

Kotły na pellet cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony właścicieli domów jednorodzinnych, ponieważ są wygodniejsze od węglowych kotłów zasypowych.

Pellet jest granulowanym paliwem z biomasy, głównie z trocin drewnianych, które powstają podczas prac tartacznych. Ze względu na swoją formę bardzo dobrze sprawdza się w piecach z podajnikami, na przykład z podajnikiem ślimakowym.

Zautomatyzowane kotły do pelletu prowadzą spalanie we własnym zakresie – samodzielnie się rozpalają, uzupełniają ilość paliwa, a także mogą utrzymywać zadaną temperaturę z użyciem sterowników.

Sterownik do kotła na pellet daje użytkownikom bardzo szerokie możliwości sterowania wentylatorem, podajnikiem, a także pompami CO, CWU. Może też automatycznie rozpalać kocioł.

Sterownik do pieca na zgazowanie drewna

Piec na zgazowanie drewna pozwala na łatwe oraz przyjazne dla środowiska spalanie drewna. Proces zgazowania powoduje powstanie gazu drzewnego, czyli tzw. holzgazu. Gaz ten jest następnie spalany w komorze, do której doprowadza się odpowiednie dawki powietrza. W efekcie możliwe jest czyste spalenie drewna.

Sterownik do pieca na zgazowanie drewna pozwala na automatyczne sterowanie wentylatorem oraz pompami CO i CWU. Dzięki temu umożliwia utrzymywanie odpowiedniej temperatury w budynku bez konieczności regularnych wizyt w kotłowni.

Sterownik do pieca c.o – cena

Koszty związane z zakupem sterownika do pieca CO są zależne od jego rodzaju, przeznaczenia oraz producenta.

Proste sterowniki to wydatek rozpoczynający się od około 80 zł – tyle zapłacimy za sterownik do pompy CO, która rozprowadza wodę po instalacji.

Sterowniki do pieców są już nieco droższe – ceny w tym przypadku wnoszą od około 200 zł za prosty sterownik pieca do nawet ponad 700 zł dla bardziej zaawansowanych urządzeń. Średnio za tego typu sprzęt należy zapłacić 300-400 zł.

W sprzedaży dostępne są także zestawy składające się ze sterownika oraz wentylatora (dmuchawy) do pieca. Ceny tego typu zestawów rozpoczynają się od około 200 złotych.

Gdzie można kupić sterowniki do pieca c.o?

Sterowniki są sprzedawane w wielu sklepach, również tych internetowych, dlatego można zamówić je bezpośrednio z dostawą do domu.

Stacjonarnie sterowniki sprzedawane są głównie w sklepach z techniką grzewczą, sklepach z artykułami instalacyjnymi oraz w punktach sprzedaży producentów. Adresy można sprawdzić w internecie.

Jak podłączyć sterownik do pieca c.o krok po kroku?

Prawidłowy montaż oraz eksploatacja sterownika przeznaczonego do zarządzania piecem CO mają bardzo duże znaczenie, by w pełni wykorzystać możliwości drzemiące w systemie grzewczym i jednocześnie zaoszczędzić na jego eksploatacji.

Sterowniki mogą być zamontowane samodzielnie, jednak warto pamiętać o tym, że w przypadku pieców nowszych, nadal na gwarancji, najlepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanego instalatora, który ma odpowiednie uprawnienia.

Instalacja sterownika zawsze musi odbywać się zgodnie z informacjami znajdującymi się w jego instrukcji obsługi oraz z zasadami bezpieczeństwa, zwłaszcza przy podłączaniu sterownika do instalacji elektrycznej.

 1. Montaż sterownika. Sterowniki do pieca CO powinien być umieszczany w miejscach, w którym nie są one narażone na bezpośrednie działanie wysokiej temperatury. Nie powinno się ich zatem kłaść bezpośrednio nad drzwiczkami pieca. Najlepiej umieścić sterowniki do kotłów na powierzchni pieca, która jest izolowana termicznie.
 2. Podłączenie urządzeń do sterownika. Uwaga! Podłączenie sterownika do powyższych urządzeń musi odbywać się na piecu i sterowniku niepodłączonym do instalacji elektrycznej. W następnej kolejności do sterownika należy podłączyć urządzenia:
  • Pompy CO, CWU, podłogową i inne – należy postępować według instrukcji, zwracając uwagę na kolor przewodów.
  • Wentylator i podajnik – podłączenie odbywa się odpowiednimi kablami zasilającymi i należy wykonać je według instrukcji.
  • Termostat pokojowy – zależnie od jego typu podłączenie może odbywać się przewodowo albo bezprzewodowo.
 3. Montaż czujników. Aby sterowniki do pieca CO działały poprawnie, należy też właściwie rozmieścić ich czujniki. Gdy kocioł wyposażony jest w miejsca na czujniki, tzw. kapilary, należy je w nich umieścić. Gdy piec nie ma czujników, należy rozmieścić je w miejscach odzwierciedlających wiernie temperaturę wody w kotle. Najczęściej montaż odbywa się na nieosłoniętej rurze wyjściowej z kotła centralnego ogrzewania. Należy także zamontować dodatkowe czujniki, gdy sterownik pieca jest w nie wyposażony, np:
  • czujnik podajnika,
  • czujnik podłogowy,
  • czujnik powrotu,
  • czujnik za zaworem,
  • czujnik CWU w bojlerze lub w jego płaszczu izolacyjnym.
 4. Montaż regulatora pokojowego. Gdy wraz ze sterownikiem zamierza się także zastosować regulator pokojowy, trzeba także wykonać jego montaż. Duże znaczenie ma wtedy właściwy dobór miejsca do umieszczenia regulatora. Zazwyczaj pojedynczy regulator jest umieszczany na korytarzu. Nie zaleca się jego montażu w pomieszczeniach ciepłych, na przykład w salonach, w kuchniach. W przypadku bezprzewodowego regulatora pokojowego można samodzielnie wybrać odpowiednie miejsce i w razie potrzeby łatwo je zmieniać. Termostat pokojowy powinien być umieszczony:
  • Na wysokości około 100-150 cm,
  • Nie może być osłonięty meblami,
  • Nie należy umieszczać go przy źródłach ciepła, na przykład grzejnikach, lodówce, w pobliżu kominka,
  • Nie może być wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
 5. Pierwsze uruchomienie sterownika. Gdy wszystkie elementy zostały prawidłowo zamontowane zgodnie z instrukcją sterownika, można przystąpić do jego pierwszego uruchomienia. Należy również wykonać test mocy maksymalnej i minimalnej, gdy wymaga tego producent sterownika. Dokładne informacje można znaleźć w instrukcji. Przy pierwszym uruchomieniu należy odpowiednio skonfigurować sterownik do pieca, określając w nim między innymi:
  • Prędkość minimalną i maksymalną wentylatora,
  • Plan pracy kotła,
  • Zadane temperatury według konkretnego trybu,
  • Datę i godzinę,
  • Sposób komunikacji – w przypadku sterowników z modułami WiFi, GSM.

Jak korzystać ze sterownika do pieca c.o

Jak korzystać ze sterownika do pieca c.o
Jak korzystać ze sterownika do pieca c.o

Prawidłowo skonfigurowany sterownik pieca CO nie wymaga dodatkowej obsługi, sam reguluje tempo spalania czy to kotła na paliwo stałe czy gaz. W razie potrzeby można zmienić parametry związane z trybem oraz temperaturą kotła.

Gdy sterownik pieca pozwala na bezprzewodową współpracę z aplikacjami mobilnymi, można wtedy łatwo sprawdzać jego parametry i zarządzać instalacją również poza domem. Może on także wysyłać powiadomienia na telefon, na przykład alarmy o niskim poziomie paliwa czy usterkach.

W trakcie użytkowania sterownika warto też pamiętać o jego konserwacji, ponieważ mogą osadzać się na nim zabrudzenia. Sterownik pieca należy wyłączyć z prądu i przetrzeć jego obudowę z użyciem miękkiej ściereczki z łagodnym środkiem czyszczącym.

3 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Barbara

DO tej pory wszelkiego rodzaju kotły czy sterowniki do nich to była dla mnie czarna magia.. Budowa własnych czterech kątów jednak wywarła na mnie potrzebę zagłębienia się w temat. Oczywiście zależy mi na ekonomicznym użytkowaniu domu, ale także ekologicznym! Zastosowanie sterownika jest tutaj fantastycznym rozwiązaniem w obu tych kategoriach. Wraz z mężem zależało nam na solidnej firmie, ale również takiej, która ma świadomość odnośnie ekologii. Znaleźliśmy kilka, zagłębiliśmy się w ofertę i ostatecznie zdecydowaliśmy się na sterowniki do kotła firmy Brager. Dlaczego? Po pierwsze ze względu na wysoką jakość oraz technologię. Po drugie, jak dowiedzieliśmy się, że współpracują z Politechniką Poznańska, na której się razem z mężem poznaliśmy to nie mogliśmy tego zignorować 🙂 Jestem bardzo zadowolona, sterownik spełnia wszystkie swoje funkcje a do tego ma fajny design 🙂

Elfryda

Artykuł dostarcza rzetelnych i dobrze przedstawionych informacji.

Bruno

Serdecznie dziękuję za wyjaśnienie tematu. Pozdrawiam, Bruno