- Czyszczenie komina jest koniecznie nie tylko ze względu na obowiązujące prawo, ale także ze względów bezpieczeństwa i komfortu mieszkania.
- Można skorzystać z pomocy wykwalifikowanego kominiarza albo spróbować samodzielnie usunąć sadzę lub inne zabrudzenia.
- Warto wiedzieć, jak przygotować się do czyszczenia komina w domu jednorodzinnym, na co zwrócić uwagę i jakie akcesoria zakupić. Konieczne jest także wybranie optymalnej metody czyszczenia komina.
W poniższym artykule odpowiadamy na pytania jak wygląda czyszczenie komina krok po kroku.
🧹 Ręczne czyszczenie kominów | Metoda czyszczenia od góry. W tym celu sięga się po specjalnie szczotki (wyciory kominowe), kule obciążeniowe, które przyczepia się do szczotki oraz linki, dzięki którym można opuścić w przewód kominowy szczotkę z obciążnikiem. Ta metoda oczywiście wymaga wejścia na dach, co nie wszystkim odpowiada. |
⚙ Mechaniczne czyszczenie kominów | Czyszczenie za pomocą zestawów obrotowych (metoda czyszczenia od dołu) jest popularne wśród osób, które samodzielnie starają się usuwać sadzę z przewodów kominowych. Na pewno takie czyszczenie mechaniczne jest bezpieczniejsze, ponieważ unika się chodzenia po dachu. |
🧴 Chemiczne czyszczenie kominów | Idealnie nadaje się do kominków oraz kotłów opalanych paliwem stałym. Środek chemiczny w formie proszku wsypuje się jeszcze przed rozpałką, a pod wpływem ciepła dochodzi do rozkładu smoły na palne gazy. Z kolei osady w kanałach kominowych zaczynają wysychać i kruszyć się. |
Dlaczego trzeba czyścić komin?
Kominy są niezbędnym elementem każdego budynku, ponieważ umożliwiają odprowadzanie na zewnątrz produktów procesu ogrzewania (spaliny, dym), a ponadto zapewniają prawidłową wentylację. Jednak ich użytkowanie sprawia, że po jakimś czasie przewody kominowe zaczynają się zatykać. W efekcie proces spalania staje się mniej wydajny, a tym samym droższy. Poza tym wzrasta poziom zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla i ryzyko pożaru sadzy. Konsekwencje brudnego i zaniedbanego komina okazują się zatem przykre dla domowników. Nie chodzi bynajmniej o estetykę, ale bezpieczeństwo mieszkania i kwestie finansowe. Inwestycja w czystość przewodu kominowego po prostu się opłaca.
Warto oczywiście mieć świadomość, że każdy rodzaj paliwa powoduje wytworzenie innych spalin. Sadza jest nieunikniona w przypadku przewodów dymowych. Z kolei kominy spalinowe i wentylacyjne wymagają czyszczenia komina z powodu ptasich gniazd i pajęczyn, które także stopniowo ograniczają przepływ.
Na odkładanie się na ścianach wkładów kominowych zanieczyszczeń ogromny wpływ ma niewłaściwy sposób palenia. Należy zwrócić uwagę na ilość dymu – im jest go więcej, tym zarazem więcej sadzy. Równie istotne okazuje się to, co wrzuca się do pieca. Mokry węgiel, zawilgocone lub żywicze drewno opałowe to prosta droga do szybkiego odkładania się sadzy. Podobnie jest w przypadku pracy kotła przy niedostatku powietrza, przewymiarowania pieca i grzejników, a także za niskiej temperatury wody, która wychodzi z kotła. Czasami wystarczy zaledwie kilka tygodni, aby doprowadzić do poważnego problemu z drożnością przewodu kominowego z powodu jego zapchania. O ile pojawienie się sadzy jest nieuniknione, to już jej przyrost można ograniczać dzięki wykorzystaniu dobrej jakości pieca i paliwa, odpowiedniemu dostępowi powietrza do komory spalania oraz systematycznie przeprowadzanemu czyszczeniu komina.
Warto pamiętać, że niedrożny przewód kominowy oznacza spore problemy zarówno dla domowników, jak i środowiska. W wielu przypadkach czynnikiem dopingującym do oceny stanu komina jest kwestia finansowa. Brak systematycznie przeprowadzanego czyszczenia kanałów kominowych grozi mandatem. Jeżeli efektem takiego zaniedbania jest pożar sadzy i wskutek tego zniszczenie mienia, to można zapomnieć o uzyskaniu odszkodowania, nawet gdy dom ma ubezpieczenie – między innymi właśnie dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie komina.
Co więcej, nagromadzona warstwa sadzy powoduje często pęknięcie komina. Pojawiają się brzydkie zapachy, ale znacznie większym zagrożeniem jest wtedy możliwość ulatniania się zabójczego tlenku węgla. Uszkodzony komin wymaga remontu, a to kolejne koszty. Należy też wspomnieć o zdecydowanie niższej efektywności grzewczej z powodu niedrożnego przewodu kominowego. Trudniej zatem osiągnąć optymalną temperaturę w pomieszczeniach, chyba że wykorzystuje się więcej paliwa (czyli znów rosną wydatki). Brak czyszczenia komina powoduje, że z zanieczyszczonego komina wydobywa się więcej dwutlenku węgla i szkodliwych substancji spalania, co ma katastrofalny wpływ na jakość powietrza na zewnątrz.
Nie opłaca się oszczędzać na czyszczeniu komina, ponieważ wszelkie zaniedbania w tej kwestii generują później znacznie większe wydatki, dlatego zalecamy regularne czyszczenie komina.
Jak często czyścić komin?
W każdym domu konieczne są przewody kominowe. W sposób fachowy można wyróżnić ich trzy rodzaje.
- Przewody kominowe dymowe odprowadzają dym, który powstaje w wyniku spalania paliw stałych jak drewno, ekogroszek, siano i wyroby drewnopochodne (jak zrębki drzewne czy pellet) i węglopochodne o postaci stałej.
- Przewody kominowe spalinowe, dzięki którym odprowadza się spaliny z gazów palnych, gazów płynnych i paliw płynnych.
- Przewody kominowe wentylacyjne, które służą do wentylowania (przewietrzania) pomieszczeń.
W zależności od konkretnego rodzaju przewodów kominowych przepisy nakazują czyszczenie komina w w określonych odstępach czasu. W przypadku kanałów dymowych czyszczenie kominów powinno przeprowadzać się 4 razy w roku, a więc co 3 miesiące. Okresowe czyszczenie komina jest niezbędne, aby nie doszło zapalenia się sadzy albo innych komplikacji wynikających ze stosowania paliwa stałego.
Nieco inaczej wygląda sytuacja z przewodami odprowadzającymi spaliny z pieców na paliwo gazowe lub płynne, ponieważ te wymagają czyszczenia 2 razy w roku. Najlepiej zrobić to jesienią i wiosną, a więc przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu grzewczego.
Z kolei dla przewodów wentylacyjnych zaleca się udrażnianie co najmniej raz na 2 lata, a optymalnie raz w roku.
Czyszczenie komina samemu czy przez kominiarza?
Wiele osób zastanawia się czy samodzielne czyszczenie komina jest skuteczne. Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od rodzaju budynku i stopnia zanieczyszczenia. Właściciele domów jednorodzinnych mogą sobie pozwolić na przeprowadzenie czyszczenia przewodów kominowych samodzielnie, ale już w budynkach wielorodzinnych pracę należy zlecić osobie z uprawnieniami mistrza kominiarskiego. Do czyszczenia komina potrzeba specjalnych akcesoriów lub zestawów kominiarskich. Konieczna jest też wiedza, jak czyścić kominy, aby zrobić to skutecznie i nie doprowadzić do upadku z dachu lub wzniecenia ognia.
Z usuwaniem suchej i sypkiej sadzy nie powinno być większych problemów, ale przy sadzy smolistej lub szklistej zadanie bywa nie tylko skomplikowane, ale też niebezpieczne. Dlatego wtedy lepiej aby czyszczeniem komina zajął się kominiarz, który wykona to w sposób profesjonalny. Wypalanie sadzy przeprowadza się od góry komina pod nadzorem straży pożarnej.
Czyszczenie komina obierkami z ziemniaków
Na pierwszy rzut oka czyszczenie komina obierkami wydaje się to zaskakujące i nieco dziwne. Jednak ta metoda ma długą historię, choć z jej skutecznością bywa różnie. W każdym razie zaleca się dorzucanie do palącego się drewna bądź węgla (lub innego paliwa stałego) obierek z ziemniaków. Zawarta w nich skrobia osusza sadzę, która stopniowo zaczyna się odklejać od ścianek komina. Należy jednak pamiętać, aby obierki były całkowicie wysuszone, bo mokre narobią więcej szkód niż dadzą pożytku. Druga kwestia związana jest ze stopniem zanieczyszczenia przewodu kominowego. Trudno spodziewać się spektakularnych efektów, jeżeli doszło do osadzenia sadzy szklistej albo smolistej. Skuteczność zależy więc od ilości nagromadzonych zanieczyszczeń oraz ich rodzaju. Czyszczenie komina obierkami sprawdza się przede wszystkim w profilaktyce, ewentualnie jako zabieg pomocniczy, zanim zdecydujemy się na mechaniczne czyszczenie komina.
Czyszczenie komina za pomocą puszek aluminiowych
O ile zastosowanie obierek można uznać za alternatywny sposób dla preparatów chemicznych, to puszki aluminiowe stanowią ekonomiczny zastępnik dla tradycyjnych akcesoriów jak szczotka i wycior do komina. Oczywiście same puszki niewiele dają i trzeba je wypełnić gwoździami czy kamieniami, aby uzyskać odpowiednie obciążenie. To natomiast zmusza do wejścia na dach, ponieważ tak ciężkimi puszkami trudno byłoby czyścić komin od dołu. Na jakie efekty można liczyć? Połowiczne. Przewód kominowy z pewnością nieco zostanie oczyszczony, ale dla całkowitego uporania się z problemem lepiej zastosować inne metody.
Domowe sposoby na sadzę w kominie nie są skuteczne w 100%. Dlatego nie należy ich wykorzystywać jako jedyne. To wyłącznie wspomaganie w profesjonalnym procesie czyszczenia komina. Wśród metod, po które sięgają zarówno kominiarze, jak i amatorzy należy wyróżnić ręczne, chemiczne i mechaniczne czyszczenie kominów.
Mechaniczne czy chemiczne czyszczenie komina?
Przewody kominowe można czyścić z wykorzystaniem odpowiednich akcesoriów lub specjalnych preparatów chemicznych.
Mechaniczne czyszczenie komina
Polega na usuwaniu sadzy, smoły, pajęczyn czy gniazd ptaków za pomocą specjalnych akcesoriów, o których więcej poniżej. To przede wszystkim szczotki i wyciory kominowe, specjalne linki oraz obciążniki. Dzięki tym odpowiednio dopasowanym sprzętom czyszczenie kominów przebiega sprawnie, daje dobre efekty i nie powoduje uszkodzenia komina. W przypadku czyszczenia od góry stosuje się szczotkę i kulę kominiarską, natomiast przy wyborze opcji czyszczenia komina od dołu wykorzystuje się specjalną szczotkę do pracy ręcznej lub zestaw z wiertarką. Metoda mechaniczna pozwala uporać się nawet z tzw. sadzą szklistą, która charakteryzuje się dużym stopniem utwardzenia.
Jak widać, to naprawdę efektywny sposób na usunięcie zanieczyszczeń z przewodu kominowego. Warto jednak pamiętać, że w sezonie grzewczym komin jest narażony na szybkie osadzanie się na ściankach substancji zmniejszających drożność. Dlatego fachowcy zalecają też drugą metodę czyszczenia komina, która sprawdza się w przewodach dymowych.
Chemiczne czyszczenie komina
To w zasadzie uzupełnienie procesu mechanicznego, dzięki czemu zapobiega się osadzaniu zanieczyszczeń na ścianach przewodu kominowego, a tym samym zwiększa się jego drożność. Zastosowanie niepalnych i niewybuchowych katalizatorów nie dopuszcza do powstawania czarnego dymu w razie korzystania z pieców na paliwa stałe. Do oczyszczania kominów dochodzi w wyniku sublimacji substancji aktywnych zawartych w specjalnym proszku. Dzieje się tak pod wpływem wysokiej temperatury. W ten sposób następuje wyraźna redukcja emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a poza tym skuteczniej odprowadzony zostaje dym.
Szeroka gama preparatów chemicznych dodatkowo zatem zabezpiecza komin i chroni wkład komina przed korozją. Co więcej, nie dochodzi do zapalania się sadzy w przewodzie. Ma to przełożenie nie tylko na wydłużenie czasu eksploatacji, ale także na bezpieczeństwo i komfort użytkowania urządzeń grzewczych.
Czyszczenie chemiczne komina zaleca się powtarzać co kilka tygodni. Jednak warto pamiętać, że bezcelowe, a nawet niebezpieczne bywa zastosowanie chemikaliów, jeżeli przez długi czas w ogóle nie czyściło się przewodów. Sadza i smoła są wtedy tak mocno zbite, że nie ma żadnych szans na rozpuszczenie osadów i ich wykruszenie, a dochodzi wyłącznie do ich zmiękczenia. W efekcie można jeszcze bardziej pogorszyć sytuację i niemal całkowicie zamknąć ciąg.
Skuteczne czyszczenie komina krok po kroku okazuje się możliwe szczególnie w połączeniu obu metod, a więc zarówno mechanicznej, jak i chemicznej. Należy jednak podkreślić, że preparaty chemiczne sprawdzają się w przypadku przewodów dymowych.
Czyszczenie komina krok po kroku
Przede wszystkim należy wyposażyć się w szczotkę lub wycior do czyszczenia komina. Metalową lub plastikową szczotkę na giętkim drucie wsuwa się w przewód kominowy, aby usunąć osad, a dzięki temu poprawić efektywność działania oraz drożność wkładu. Można również zastosować specjalne zestawy z wiertarką, do której mocuje się elastyczne trzonki i przedłużki. Na ich końcu znajduje się szczotka. Uruchomienie wiertarki sprawia, że szczotka zaczyna obracać się z dużą prędkością, a to pozwala oddzielić naloty sadzy od ścianek komina. Dzięki odpowiedniej mocy obrotów udaje się uporać nawet z największymi zanieczyszczeniami z sadzy smolistej i szklistej, co bywa trudne przy ręcznej metodzie. Szczotką podłączoną do wiertarki skutecznie czyści się kominy o dowolnym kształcie i każdej szerokości. Kiedy osady spadają na dno przewodu, to wystarczy je wygarnąć za pomocą łopatki lub mocnego odkurzacza piorącego (bądź przemysłowego). Zestawy z wiertarką nie tylko usprawniają czyszczenie przewodów kominowych od dołu, ale także wymagają mniej siły i często dają lepsze efekty.
Zanim zacznie się prace właściwe, to należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Istotne są kwestie bezpieczeństwa ze względu na konieczność wejścia na dach. Idealnie sprawdza się obuwie z antypoślizgową podeszwą, aby nie ślizgać się na powierzchni dachowej. Jednocześnie podeszwa powinna wykazywać miękkość, co zapobiega rysowaniu pokrycia. W celu zminimalizowania ryzyka upadku warto ponadto zwrócić uwagę na bliskość wyłazu dachowego do komina lub możliwość podejścia na drabinie, aby jak najmniej chodzić po dachu. Czasami lepiej zrezygnować, jeżeli trudno osiągnąć pełną koncentrację albo warunki atmosferyczne stwarzają dodatkowe ryzyko. Najlepsza jest bezwietrzna pogoda i bez opadów. Dobrze też, gdy nie jest zbyt zimno, bo przemarznięte ręce nie dają wysokiej precyzji ruchów. Oczywiście sam kocioł musi być wcześniej wygaszony, bo unoszący się dym nie sprzyja pracy.
- Przed wejściem na dach należy wynieść wszystkie rzeczy, których nie można zakryć folią malarską, a ich zabrudzenie stworzyłoby dodatkowe kłopoty.
- Konieczne jest odczepienie rury łączącej piec (kominek) z przewodem kominowym i potem zatkanie dziury np. jakąś szmatą. Wcześniej po otwarciu wyczystki przydaje się podstawienie wiadra, aby sadza i popiół miały gdzie się wysypać. Pracę przyspieszy skorzystanie z łopatki lub solidnego odkurzacza.
- Można też za pomocą latarki i lusterka sprawdzić, jak wygląda wylot – czy jest szczelny i nie ma większych zatorów. Fachowcy zalecają również dokładne wyczyszczenie dolnej części komina, zanim wejdzie się na dach.
- Wyjście na dach. Przed rozpoczęciem właściwego czyszczenia warto sprawdzić, czy wylot nie jest zablokowany przez gniazdo ptaka.
- Potem należy powoli spuszczać szczotkę z obciążnikiem w dół komina. Koniec linki najlepiej przywiązać do masztu anteny bądź do uchwytu przy kominie, jeżeli taki jest.
- Po kilkukrotnym szczotkowaniu komina na całej jego długości konieczne okazuje się sprawdzenie efektów. W tym celu ponownie trzeba zejść do kotłowni, aby wybrać sadzę z wyczystki.
- Taką sekwencję, czyli wyjście na dach i szczotkowanie, a potem zejście na dół, aby usunąć zanieczyszczenia, które opadły, należy powtarzać tak długo aż komin będzie całkowicie drożny i wyczyszczony.
- Na końcu efekty sprawdza się za pomocą lusterka z dołu przewodu. Ujrzenie w odbiciu nieba oznacza koniec pracy, oczywiście poza posprzątaniem.
Na co trzeba uważać podczas czyszczenia komina z góry? Podstawowa kwestia to niewątpliwie zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ upadek z dachu może skończyć się tragicznie. Czasami zdarza się zablokowanie szczotki w przewodzie. Jeżeli mocne szarpnięcia nie pomagają, to trzeba użyć sposobu. Sprawdza się wykonanie dźwigni z metrowej deski, na której owija się kilka razy linkę bliżej jednego końca. Następnie należy oprzeć końcówkę z linką na wylocie komina, a drugim końcem pociągnąć do góry. To powinno pomóc, chyba że wybierze się niezbyt solidną linkę lub zrobi słabe mocowanie. Zerwanie linki oznacza spore kłopoty i bez pomocy kominiarza raczej już nic się nie poradzi.
Zestaw do czyszczenia komina
Dokładne i regularne czyszczenie komina krok po kroku nie byłoby możliwe bez kilku akcesoriów i zestawów. To oczywiste dla każdego kominiarza, ale w razie samodzielnie przeprowadzanej pracy należy wyposażyć się w odpowiednie przyrządy. Dzięki temu skutecznie usunie się wszelkie zabrudzenia i nie spowoduje dodatkowych problemów. Niestety wiele osób, w ramach źle pojmowanej oszczędności, próbuje stosować kompletnie nieodpowiednie narzędzia jak młotki, sznurki do bielizny, gałęzie czy cegły. W efekcie komin jest niedokładnie wyczyszczony, a to może spowodować jego niemal całkowite zapchanie. Dlatego lepiej nie eksperymentować, aby nie pogłębić problemu.
- Szczotka kominiarska (lub wycior kominowy). Podstawowym i koniecznym narzędziem okazuje się szczotka kominiarska do czyszczenia komina od góry albo od dołu. Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego modelu? Na 3 kwestie, czyli kształt szczotki, jej wymiary i materiał wykonania. W przypadku prostokątnego komina również szczotka powinna mieć taki kształt, ponieważ wyłącznie wtedy gwarantuje efektywne czyszczenie. Podobnie jest z wymiarami. Przekątna i średnica szczotki muszą idealnie odpowiadać wymiarom komina. Na szczęście istnieje też opcja przycięcia np. wersji okrąglej, gdyby nie udało się znaleźć modelu idealnie dopasowanego, aczkolwiek zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest zakup szczotki o kształcie i wymiarach dobrze dobranych do tych kominowych. Dzięki temu praca jest łatwiejsza. Na marginesie warto dodać, że przycinanie okazuje się niezbędne, gdy komin został krzywo wmurowany. W takiej sytuacji bywa kłopot z zejściem szczotką do samego dołu przy czyszczeniu przewodu od góry. Lekkie przycięcie może zapobiec zaklinowaniu. Warto pamiętać, że szczotka powinna schodzić w komin pod własnym ciężarem. Trzeba zatem zachować pewien luz i od razu reagować, jeżeli tylko wyczuje się jakieś blokowanie. Opuszczenie szczotki głębiej oznacza spore problemy, więc lepiej ją wyjąć i nieco przyciąć W przypadku kominów murowanych z wkładem ze stali żaroodpornej stosuje się szczotki druciane. Tego typu kominy są przystosowane do kotłów węglowych. Inaczej jest z konstrukcjami ze stali kwasoodpornej, które podłącza się do pieców gazowych. Zwykłe szczotki stalowe szybko doprowadziłyby do porysowania i uszkodzenia przewodu. W związku z tym konieczne jest sięgnięcie po modele z tworzywa sztucznego. Doskonale sprawdza się nylonowe włosie.
- Obciążnik (kula kominiarska). Powinien mieć kilka kilogramów. Szczególnie sprawdza się taki w formie kulistej, co uniemożliwia jego zablokowanie w kominie. Dlatego najlepiej kupić gotowy obciążnik kominiarski w sklepie i nie kombinować na własną rękę. Kula kominiarska w zestawie ze szczotką skutecznie radzi sobie z usuwaniem sadzy i przepchaniem wszelkich nieczystości.
- Kilkunastometrowa linka. Zazwyczaj to linka stalowa o grubości co najmniej 3 mm, aby nie wrzynała się w ręce. Niektórzy decydują się na sznur, ale w tym przypadku konieczny jest naprawdę gruby powróz. Zwykły sznurek do bielizny mógłby się urwać przy zdecydowanym szarpnięciu. Ważne jest też solidne przymocowanie linki do szczotki.
- Rękawice i odzież robocza. Solidne rękawice zapobiegają zranieniu rąk linką od szczotki. Warto też pamiętać, że ubranie szybko brudzi się sadzą i jest narażone na zniszczenie.
- Lusterko i latarka. Dzięki tym akcesoriom zdecydowanie łatwiej można zajrzeć w głąb kanałów kominowych i wentylacyjnych.
- Maska przeciwpyłowa. Okazuje się niezbędna przy wybieraniu sadzy. Zapobiega pojawieniu się dokuczliwych schorzeń górnych dróg oddechowych z powodu wdychania pyłów.
- Łopatka i wiadro. W przypadku przewodów dymowych na paliwo stałe warto też pamiętać o akcesoriach służących do wybierania i wynoszenia sadzy z wyczystki na dole komina. Można też zdecydować się na odkurzacz, ale do tego zadania nadaje się wyłącznie model przemysłowy. Zastosowanie zwykłego odkurzacza mógłby spowodować szybkie zapchanie urządzenia.
- Gotowe zestawy do czyszczenia komina. To przede wszystkim zestawy do mechanicznego czyszczenia komina, które ułatwiają samodzielne przeprowadzenie prac bez konieczności wchodzenia na dach. Zestawy obrotowe do czyszczenia od dołu pozwalają usunąć osady z sadzy czy kreozotu. Wystarczy tylko podłączyć je do zwykłej wiertarki. Wśród elementów znajduje się oczywiście szczotka pozbawiona ostrych, stalowych końcówek, więc pasuje do każdego rodzaju przewodów kominowych. Z kolei dzięki elastycznej przedłużce można wyczyścić kominy o różnej średnicy. Co ważne, w sklepach łatwo znaleźć elementy wymienne jak szczotki, adaptery i przedłużki. Dlatego taki zestaw posłuży przez wiele lat.
- Można też zdecydować się na zestawy do ręcznego czyszczenia komina, które zawierają:
- szczotkę,
- obciążnik kulisty,
- przedłużkę.
Czyszczenie komina cena
Jeżeli pracę przeprowadza się samodzielnie, to jedynym wydatkiem jest zakup odpowiednich akcesoriów. Zwykła szczotka kominiarska kosztuje 20-80 zł. Gotowy zestaw do czyszczenia komina z przedłużką to już wydatek 100-200 zł. Droższe są zestawy do mechanicznego czyszczenie komina, ponieważ w takim przypadku cena wynosi 400-900 zł. Z kolei specjalne preparaty chemiczne do czyszczenia komina kosztują około 40-80 zł.
Warto pamiętać, że kominiarz w ramach oferowanych usług nie tylko wyczyści przewody kominowe w sposób profesjonalny, ale zarazem dokona obowiązkowej kontroli kominiarskiej. Ostateczna cena za czyszczenie komina i przegląd kominiarski zależy od kilku czynników. Znaczenie ma:
- typ zabudowy – w przypadku budynków jednorodzinnych cena wynika z liczby kominów, a dla zabudowy wielorodzinnej obowiązuje z reguły przelicznik za metr bieżący przewodów kominowych,
- wysokość budynku (liczba kondygnacji),
- specyfika zabudowy, a tym samym łatwość w dostępie do kominów,
- rodzaj przewodów kominowych (dymowe, spalinowe czy wentylacyjne),
- średnica kanałów kominowych,
- region realizacji usługi – w dużych miastach należy liczyć się z wyższymi cenami.
Można jednak orientacyjnie przyjąć, że obowiązuje kwota od 100 do 200 zł za podstawową usługę, a więc wyczyszczenie przewodów kominowych i sprawdzenie ich stanu technicznego w zabudowie jednorodzinnej.
Na koniec należy podkreślić, że naprawdę nie warto dopuszczać do mocnego zabrudzenia komina. Dlatego zaleca się sprawdzanie co kilka miesięcy stanu przewodów kominowych. Niepokój powinny wzbudzić wszelkiego typu pęknięcia czy rysy pojawiające się na ścianach komina w domu, które trzeba od razu zamurować. Dobrze też zajrzeć do przewodu kominowego, czy przypadkiem nie ma za dużo sadzy, która dodatkowo ma charakter smolisty. Lepiej trzymać rękę na pulsie niż borykać się z problemami spowodowanymi zaniedbaniem.