Drewutnia: projekt, cena, budowa drewutni [krok po kroku]

Drewutnia
Drewutnia

Drewutnia powinna znaleźć się w każdym ogrodzie! Drewno stosowane do kominka musi być suche, aby zapewnić wydajne, długie i zgodne z normami spalanie. W innym przypadku będzie się mocno dymić, a w palenisku i w kominie pojawi się sadza.

To dlatego tak istotne jest, w jaki sposób drewno na opał będzie przechowywane.

Zdecydowanie najlepszym sposobem jest składowanie drewna opałowego w specjalnie przeznaczonych do tego drewutniach. Na ich postawienie nie ma potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę, a sama drewutnia może stanowić nie tylko funkcjonalny, ale także bardzo estetyczny element ogrodowej małej architektury.

Najlepsze miejsce na drewutnię

Miejsce na drewutnię ogrodową
Miejsce na drewutnię ogrodową

Warto dobrze przemyśleć miejsce na drewutnię przy domu a przy wyborze należy uwzględnić zarówno wygodę korzystania z drewutni, jak i odpowiednie warunki dla składowanego drewna na opał.

Najlepiej miejsce na drewutnie zaplanować już na etapie planu zagospodarowania działki, szczególnie gdy drewutnia ma mieć większe rozmiary.

Jeżeli chodzi o komfort użytkowania, to bardzo istotna będzie odległość miejsca składowania drewna od domu. Polana trzeba przecież przynosić na bieżąco do kominka.

Drewutnia umieszczona w najdalszym rogu działki na pewno nie okaże się dobrym rozwiązaniem, podobnie jak zlokalizowanie jej w miejscu, do którego nie dochodzi żadna funkcjonalna ścieżka ogrodowa. Drewno lekkie nie jest, więc lepiej sobie nie utrudniać pracy.

W każdym razie drewutnia powinna znajdować w pobliżu domu, najlepiej niedaleko od wejścia, aby domownicy mogli łatwo i wygodnie przynosić drewno do kominka. Jednocześnie drewutnie powinny mieć zaplanowany dobry dojazd z zapasem drewna. Możliwość jego wyładowania w pobliżu drewutni zaoszczędzi czas i siły na przenoszenie polan przez całą działkę.

Drewutnie najczęściej umieszcza się przy ścianie domu, garażu bądź budynku gospodarczego. Taka lokalizacja drewutni sprawi, że miejsce na drewno nie będzie od razu rzucać się w oczy, a jednocześnie zaoszczędzi się sporo miejsca.

Bardzo korzystne wydaje się powiązanie drewutni z garażem, gdy pomieszczenie garażowe jest bezpośrednio połączone z domem i nie ma konieczności wychodzenia na zewnątrz po świeże polana, a jedynie wystarczy przejść z części garażowej do samej drewutni.

Odpowiednie warunki przechowywania drewna w dużym stopniu wpływają na jego właściwości jako opału.

Drewutnia, jako miejsce na składowanie drewna na opał, aby zapewnić odpowiednie warunki drewnu musi być jak najbardziej słoneczna i przewiewna, ale jednocześnie dobrze chronić przed opadami atmosferycznymi. Promienie słońca wzmagają parowanie warstw zewnętrznych poszczególnych szczap, natomiast dzięki ruchowi powietrza następuje odprowadzenie pary poza drewutnię.

Nie zaleca się stawiania drewutni od strony północnej budynku, gdzie występuje podwyższona wilgotność oraz nie dochodzą bezpośrednio promienie słoneczne.

Trzeba pamiętać, żeby drewno raczej nie dotykało ściany budynku, ponieważ mogłoby to skutkować w przyszłości pojawieniem się wilgoci na elewacji i w konsekwencji grzyba.

Niekorzystnie jest też umieszczenie drewutni tam, gdzie mogą powstawać zimą większe zaspy.

Drewna na opał nie należy też układać bezpośrednio na ziemi, ale na dystansujących je od podłoża belkach. Polana drewna sosnowego czy innego układa się luźno, aby zapewnić odpowiednie warunki i cyrkulację powietrza pomiędzy nimi.

Ważna kwestia – niedopuszczalne jest umieszczanie polan drewna sosnowego czy innego w zamkniętym, słabo wentylowanym i nieogrzanym pomieszczeniu, ponieważ naraża się drewno na zawilgocenie, które doprowadzi do jego zbutwienia. To dlatego na drewutnie nie nadaje się ani piwnica, ani garaż, ani nawet domek narzędziowy.

Wymiary drewutni ogrodowej

Wymiary drewutni
Jakie wymiary powinna mieć drewutnia?

Konkretne rozmiary drewutni zależą od ilości drewna do przechowywania.

Jeżeli kupujemy drewniane bale, to należy je porąbać na polana mające długość około 40 cm.

Z kolei ich grubość zależy od średnicy pnia drzewa.

Można również kupić już pocięte odpowiednio szczapy, ale przy zakupie trzeba sprawdzić stan wysuszenia drewna na opał.

Poziom wilgotności polan musi wynosić 15-20%, aby spełniać normy spalania i jednocześnie palić się spokojnie, równomiernie, a także bez dymienia.

Takie drewno ma również odpowiednią kaloryczności i będzie wydzielać dużo ciepła.

Oczywiście do kominka powinno się stosować drewno z drzew liściastych.

Drzewa iglaste zawierają za dużo żywicy, która mocno zanieczyszcza palenisko i komin.

Stosunkowo niewielkie, krótkie i cienkie kawałki drewna na pewno zdecydowanie łatwiej przenosić, jednak to większe polana gwarantują dłuższe spalanie bez konieczności wstawania w nocy, jeżeli kominek stanowi podstawowe urządzenie grzewcze.

W drewutni najlepiej sobie dobrze posegregować szczapy, a warto także przygotować specjalne miejsce do rozdrabniania polan.

Przy kawałkach mających około 40 cm długości i ułożeniu w podwójnym rzędzie będzie potrzebny pas na składowanie około 80 cm.

Długość pasma zależy od zapotrzebowania na drewno, natomiast same pasma można układać w dowolnych konfiguracjach i je zwielokrotniać.

Wysokość ułożonego stosu na pewno nie powinna przekraczać 2 m, ale najlepiej, kiedy ma około 1,8 m, chyba że wszyscy domownicy są bardzo niscy i trzeba go je jeszcze trochę obniżyć.

Przyjmuje się, że drewutnia przy zapotrzebowaniu na 14 m3 drewna na opał powinna mieć wymiary około 7 x 1 x 1,8 m, natomiast przy 20 m3 10 x 1 x 1,8 m.

Rodzaje przydomowych drewutni

Drewutnie drewniane
Drewutnie drewniane

Dostępne są różnorodne projekty drewutni ogrodowych. Niektóre osoby decydują się na składowanie drewna przy południowej ścianie domu, co jest rozwiązaniem często stosowanym na małych działkach, ponieważ zajmuje najmniej miejsca. Taka przyścienna drewutnia sprawdza się w przypadku budynków mających wysunięty okap. To ważne, ponieważ trzeba chronić drewno przed opadami atmosferycznymi i zadaszenie jest po prostu konieczne. Warto podkreślić, że jedynie południowa ściana nadaje się na drewutnię, aby zapewnić odpowiednie nasłonecznienie, które jest kluczowe w procesie wysychania drewna na opał. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby drewno nie dotykało bezpośrednio ściany budynku – drewutnia powinna być lekko odsunięta. W ten sposób zapewni się prawidłową cyrkulację powietrza. Najlepiej kupić bądź wykonać drewniany czy też metalowy stelaż, co jednocześnie zapewni stabilność stosu.

Drewutnia może też mieć charakter konstrukcji połączonej z budynkiem gospodarczym bądź garażem, a wtedy stanowi tylną część takiej konstrukcji. Z przodu znajdują się specjalne słupy podporowe, które mają na celu stabilizację pokrycia dachowego. Sam dach jest jednospadowy i umocowany bezpośrednio w ścianie. Takie rozwiązanie pozwala na usytuowanie drewutni blisko wejścia domu i co ważne, można się na nie zdecydować nawet po wybudowaniu domu.

W ofercie rynkowej są dostępne tak zwane dobudówki. Drewutnie wolnostojące mogą mieć charakter odrębnych konstrukcji jedynie na składowanie drewna. Takie najprostsze modele w formie zadaszonej wiaty nie zajmują wiele miejsca i są bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, jednak zazwyczaj nie mają podłogi, a to poważna wada. W takiej sytuacji pozostaje przechowywać drewno na paletach bądź w skrzyniach i zazwyczaj wiaty są wykorzystywane do sezonowania drewna w okresie letnim.

Ciekawie natomiast prezentują się bardziej funkcjonalne, a zarazem niekiedy niezwykle estetyczne budowle połączeniowe z domkiem narzędziowym, pergolą albo altaną. Tego typu konstrukcje nie wymagają już żadnych dodatkowych fundamentów. Dostępne są moduły podstawowe lub np. drewutnie narożne. Drewutnia połączona z altaną ogrodową pozwala na piękne wyeksponowanie drewna.

W przypadku większych modeli należy pamiętać o dopasowaniu kształtem i kolorystyką pokrycia daszku do dachu domu, aby wszystko ładnie się komponowało.

Zadaszenie drewutni
Duża drewutnia z dachem do składowania drewna na opał

Niekoniecznie sprawdzi się tutaj blacha trapezowa czy lśniąca blachodachówka, aczkolwiek jest to ekonomiczny wybór. Najlepszym materiałem będzie jednak jakieś poszycie drewniane, świetnie się prezentuje gont albo wiór osikowy, ale mogą to też być zaimpregnowane deski. Oryginalnie również będzie wyglądać dachówka ceramiczna.

Tego typu drewutnie stanowią interesujący element małej architektury ogrodowej. Ażurowa konstrukcja oraz starannie ułożone drewno będą zdobić przestrzeń ogrodową, ale jednocześnie można odgrodzić się od sąsiedniej działki, wydzielić w ogrodzie strefy, zasłonić część gospodarczą z kompostownikiem lub pojemniki na śmieci.

Jak może wyglądać projekt drewutni zobaczycie na poniższym filmie

Drewutnia cena

Drewutnia cena
Drewutnia cena

Drewutnię można zbudować samodzielnie albo kupić gotową. Ceny najprostszych i najmniejszych modeli oscylują w granicach 300-600 zł, natomiast za drewutnie poszerzane, z domkiem narzędziowym czy altaną trzeba wydać co najmniej 1500 zł, a niektóre modele mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy kominek wykorzystują wyłącznie rekreacyjnie i nie potrzebują składować dużych ilości drewna będą przenośne regały tarasowe o różnej długości i wielkości. One z reguły są wykonane ze stali, dostępne są nawet niezwykle eleganckie modele zdobione stalą kutą. Najlepiej wybierać regały zadaszone, w innym przypadku drewno trzeba będzie przykrym specjalnym wodoodpornym pokrowcem. Regał musi być dobrze zakotwiony w podłożu, aby pod wpływem naporu ułożonego drewna się nie przewrócił.

Najtańsze tego typu produkty kosztują około 100-200 zł, oczywiście te z kutej stali będą droższe. Jeżeli ktoś ma czas i umiejętności, to może wykonać taki regał samodzielnie z drewnianych kantówek zespolonych metalowymi łącznikami.

Materiały na drewutnie

Drewutnia na drewno
Drewutnia na drewno

Podstawowym i najczęściej stosowanym materiałem na drewutnie jest oczywiście drewno. Można użyć:

  • bale,
  • deski,
  • krawędziaki.

Zazwyczaj będą to elementy drewna sosnowego, ale czasami spotyka się tez konstrukcje z drewna modrzewiowego. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na jakość drewna sosnowego. W zawiązku z tym, że ten materiał naprawdę łatwo chłonie wilgoć, a jest narażony na działanie deszczu i śniegu, to nie wolno zaniedbać odpowiedniej impregnacji.

Gotowe drewutnie zdarzają się z wcześniej zaimpregnowanego ciśnieniowo drewna, ale niekiedy trzeba je samodzielnie pokryć warstwą stosownego preparatu, który nie tylko zabezpieczy całą konstrukcję przed działaniem opadów atmosferycznych, ale także przed działaniem pleśni i owadów.

Szczególnej troski wymagają takie miejsca, jak połączenia elementów drewnianych czy też dolna część ramy. Przy samodzielnym wykonywaniu drewutni można je dodatkowo zabezpieczyć pokostem bądź smołą.

W nowoczesnych aranżacjach ogrodowych ciekawie będzie się prezentować drewutnia metalowa i również takie modele są dostępne w ofercie rynkowej.

Drewutnia jak zrobić krok po kroku

Drewutnia jak zrobić krok po kroku
Drewutnia jak zrobić krok po kroku

Budowa drewutni pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy, a na pewno daje dużą satysfakcję. Po pierwsze trzeba wybrać miejsce jej posadowienia. Należy też zadbać o stabilne i solidne fundamenty, aby cała konstrukcja opierała się sile wiatru i to nawet wtedy, kiedy nie jest obciążona składowanym drewnem. Bardzo ważne, aby zapewnić przewiew i obieg powietrza w kierunku góra-dół. W ten sposób nie dojdzie do spleśnienia drewna. Dodatkowo w tym celu wykonuje się specjalny podest uniesiony nad podłożem. Trzeba też pamiętać, że ściany drewutni nie mogą być pełne, a jedynie dach pozostaje szczelną przegrodą w konstrukcji.

  1. Przygotowanie podłoża. Teren wokół drewutni musi być równy oraz utwardzony, a jednocześnie delikatnie wzniesiony ponad poziom gruntu. Tylko w ten sposób zapobiegnie się spływaniu wód opadowych pod drewno opałowe. Deszczówka swobodnie będzie wydostawać się na zewnątrz i tym samym nie dojdzie zawilgocenia drewna. Do wykonania fundamentów można wykorzystać łatwe w ułożeniu i stosunkowo tanie bloczki betonowe, np. płyty chodnikowe. Inną opcją będzie cegła albo żwir. Pierwszym krokiem będzie wykonanie betonowych stóp fundamentowych w rozstawie 1-1,2 m. W tym celu należy wykopać doły o wymiarach stóp, a następnie zalać je betonem. Kiedy beton zacznie się wiązać, to pośrodku stóp umieszcza się wsporniki drewnianych słupów. Betonowe bloczki fundamentowe rozkłada się w jednym rzędzie bądź kilku rzędach, a zależy to od zaplanowanej szerokości drewutni. Ich rozstaw powinien być identyczny jak stóp fundamentowych podpierających konstrukcję podestu. Bloczki należy dobrze zabezpieczyć papą albo folią izolacyjną. Tak przygotowane podłoże nie będzie parowało, a także zabezpieczy drewno opałowe przed podciąganiem wilgoci z gleby oraz przedostaniem się bakterii przyspieszających procesy gnilne.
  2. Montaż słupów nośnych. Drewniane słupy montuje się na wspornikach. W rogach najczęściej będą to słupy o przekroju kwadratowym, czyli krawędziaki. Jeżeli drewutnia ma charakter wiaty garażowej, to na tylnej ścianie oraz po obu stronach wejścia stosuje się słupy o prostokątnym przekroju. Słupy muszą zostać odpowiednio docięte: te z przodu konstrukcji powinny być wyższe od tych z tylu. Chodzi o odpowiedni kąt nachylenia wynoszący co najmniej 3 stopnie przy dwuwarstwowej papie i 9 stopni przy jednej warstwie, aby woda opadowa mogła bez problemu spływać.
  3. Montaż podpór dachu. Na końcach słupów nośnych montuje się dwie krokwie dachowe. W tym celu stosuje się kątowe złącza ciesielskie, które przybija się bądź przykręca do łączonych elementów, co ułatwia odpowiednie wypoziomowanie. Przy większej powierzchni drewutni warto zamontować złącza ciesielskie z dwóch stron słupów, żeby zwiększyć sztywność konstrukcji nośnej. Jednocześnie na bloczkach fundamentowych i do słupów montuje się legary stanowiące konstrukcję wsporczą dla podestu. Dach drewutni ogrodowej powinien wystawać około 30 cm poza jej obrys, co zapewni dobrą ochronę drewna sosnowego przed zacinającym deszczem, a zarazem odprowadzana woda z dachu nie będzie spływać na składowany opał do kominka. W przypadku pokrycia dachu gontem drewnianym, dachówką bitumiczną albo wiórem osikowym na krokwiach konieczne będzie przybicie sztywnego poszycia np. z ostruganych od spodu desek. Z kolei przy dachówce ceramicznej lub betonowej, a także blachodachówce i blasze płaskiej na krokwiach wystarczy jedynie przybić odpowiednio rozstawione łaty.
  4. Montaż podłogi drewutni. Drewutnia drewniana na opał musi mieć podłogę, ponieważ podłoga zapobiega stykaniu się polan z ziemią. Najlepiej zastosować deski przykręcane w poprzek legarów, pamiętając o pozostawieniu szczelin pomiędzy nimi. Dzięki temu zapewnia się dostęp powietrza. Można również zastosować kostkę brukową do zrobienia podłogi.
  5. Skręcanie ścian. Trudno byłoby o stabilną konstrukcję bez sztywnego połączenia ścian bocznych. Zarówno na górze, jak i na dole konstrukcji należy wykonać stosowne podpory, a ściany przednie połączyć ze ścianami tylnymi. W tym celu wykorzystuje się najczęściej deski bądź kantówki. Jednocześnie trzeba pamiętać o precyzyjnym wypoziomowaniu łączeń. Dolne łączniki łączy się ze słupami pionowymi pod kątem 90 stopni. Ściany boczne dodatkowo zabezpiecza się deskami. To rozwiązanie sprawdza się w przypadku zacinającego deszczu. Trzeba tylko zachować odstęp pomiędzy nimi, aby zapewnić odpowiednią wentylację wnętrza. Jednak znacznie chętniej stosuje się ścianki ażurowe, które mają tę przewagę nad deskami, że po prostu bardzo estetycznie i elegancko się prezentują i nadają całej konstrukcji wrażenie lekkości. Co więcej, można na nich puścić jakieś ładne rośliny pnące i tym samym drewutnia znakomicie wkomponuje się w charakter przestrzeni ogrodu. W celu zwiększenia wytrzymałości konstrukcji należy jeszcze wykonać krzyżowe połączenie z kantówek na tylnej ścianie albo również zastosować ozdobną ściankę ażurową.
  6. Zadaszenie drewutni. Najprostszy sposób na wykonanie zadaszenia drewutni polega na zastosowaniu wodoodpornej, uniwersalnej płyty OSB o grubości 18 mm. Płytę na sztywno przytwierdza się do konstrukcji nośnej. Oczywiście musi ona wystawać na co najmniej 30 cm. Wykończenie dachu zależy od gustu oraz indywidualnych oczekiwań, można nawet zostawić samą płytę, ale równie często zdarza się wykorzystanie pokrycia dachowego np. zwykłej papy czy gontu bitumicznego. Jeżeli wzdłuż krawędzi przykręci się deski wieńczące, to cała konstrukcja będzie jeszcze bardziej estetyczna w wyglądzie. Deski mocuje się do słupów poprzecznych za pomocą płaskowników i wkrętów do drewna.
  7. Impregnowanie drewutni. Ostatnim krokiem przy samodzielnej budowie drewutni będzie jej odpowiednia impregnacja. Wiadomo, że drewno takiej potrzebuje, aby nabyć odporność na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, ale także pleśni i grzybów. Brak impregnacji może spowodować, że drewutnia szybko zniszczeje. Warto wybrać najlepszej jakości preparat przeznaczony do stosowania na zewnątrz. Co ważne, większość impregnatów nie tylko zapewnia odpowiednią ochronę, ale także nadaje drewnianym elementom określony kolor. W ten sposób można łatwo dopasować drewutnię kolorystycznie do innych drewnianych detali w ogrodzie. Warto również pamiętać, aby wszystkie zastosowane łączniki metalowe były nierdzewne. Jeżeli drewutnia przy domu ma jednocześnie pełnić rolę domku narzędziowego, to całą powierzchnię należy podzielić na dwie części i tę część narzędziową obić szczelnie deskami oraz wykonać drzwi.
Drewutnia: projekt, cena, budowa drewutni [krok po kroku]
2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ela

Ten artykuł zasługuje na uznanie za to, jak jest szczegółowo i precyzyjnie napisany. Ktoś tu zna się na rzeczy!

Violetta

Artykuł porusza istotne tematy. Czy zgadzacie się z przedstawionymi argumentami?