Dach jednospadowy: zalety, wady, montaż dachu [krok po kroku]

Dach jednospadowy
Dach jednospadowy

Dach to jeden z podstawowych elementów konstrukcyjnych domu. Chroni domowników przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych i zapewnia bezpieczeństwo. Dlatego bardzo ważne jest, aby dach był wykonany przez dobrą ekipę budowlaną z dobrych jakościowo materiałów. Ale czy tylko samo jego wykonanie ma znaczenie? Okazuje się, że nie. Istotną kwestią jest również wybór rodzaju dachu. Ogólnie można przyjąć, że istnieją 4 rozwiązania – dach płaski, jednospadowy, dwuspadowy i wielospadowy. Każdy z tych rodzajów posiada pewne zalety i wady. Ten artykuł będzie dotyczył dachu jednospadowego. Jaką konstrukcję ma dach jednospadowy? Jakie posiada wady i zalety? Czym pokrywa się ten rodzaj zadaszenia?

Konstrukcja dachu krokwiowaElementami nośnymi są w tym rozwiązaniu krokwie, które są oparte na ścianie zewnętrznej oraz na słupie. Ich wymiary zależą przede wszystkim od zastosowanego materiału pokrycia (głównie od jego ciężaru). Ta konstrukcja może być wykorzystana tylko przy niewielkiej rozpiętości ścian (maksymalnie 6 metrów).
Konstrukcja dachu krokwiowo-zastrzałowaTen rodzaj konstrukcji można zastosować w budynkach, w których rozpiętość ścian nie jest większa niż 7 metrów. Stosuje się w niej zastrzały, czyli ukośne belki. Ich głównym zadaniem jest wzmocnienie i usztywnienie więźby.
Konstrukcja dachu płatwiowo-kleszczowaW przypadku zastosowania tej konstrukcji, rozpiętość ścian może wynosić maksymalnie 12 metrów. Charakterystyczne elementy tego rozwiązania to płatwie pośrednie oraz oparcie na murłatach. Większą sztywność więźby dachowej zapewniają tu natomiast słupy podporowe. Konstrukcja ta jest jednak dość skomplikowana i wymaga większych nakładów finansowych niż na przykład wersja krokwiowa.

Czym się kierować przy wyborze rodzaju dachu?

Istnieje powiedzenie, że dach jest wizytówką domu. Być może jest to już tandetny slogan marketingowy, ale wciąż jest w nim sporo prawdy. W końcu elewacja i dach są właśnie tym, co widać na pierwszy rzut oka i poniekąd świadczą o wyczuciu estetyki właścicieli budynku. Z tych względów każdy inwestor zawsze stara się, aby zarówno elewacja jak i pokrycie dachowe było spójne estetycznie i jak najbardziej atrakcyjne dla oczu. Warto jednak nie zapominać w tym wszystkim o praktyczności, bo to ona jest najważniejsza w przypadku dachu. Przed wyborem ostatecznego rozwiązania dobrze jest zastanowić się nad kilkoma rzeczami:

  • Rodzaj poddasza – to bardzo istotna kwestia, nad którą należy się zastanowić już na etapie wybierania lub tworzenia projektu. Powinno się zdecydować, czy poddasze ma być użytkowe. Jeśli tak to warto się również zastanowić w jakim stopniu. Możliwość całkowitego wykorzystania funkcjonalności poddasza daje tak naprawdę tylko dach płaski. Oczywiście można też wybrać połać dwuspadową, ale wówczas traci się sporo przestrzeni na tak zwanych “skosach”. Ktoś z grubszym portfelem może natomiast wybrać dach wielospadowy i zapewnić sobie mnóstwo przestrzeni i jednocześnie pobawić się formą i kształtem domu.
  • Panujące warunki atmosferyczne – dach to nie tylko atrakcyjne pokrycie, to przede wszystkim element chroniący cały dom przed czynnikami atmosferycznymi. Dlatego warto zastanowić się, który rodzaj połaci dachowej sprawdzi się najlepiej na danym terenie. Należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak na przykład: intensywność opadów śniegu czy siłę wiejącego wiatru.
  • Budżet – to również ważna kwestia, ponieważ nie każdy rodzaj dachu będzie kosztował tyle samo. Warto pamiętać, że pokrycia wielopołaciowe prezentują się atrakcyjnie i dają duże pole do popisu w kwestii organizacji przestrzeni wewnątrz oraz projektowania wymyślnych form budynków, ale są też skomplikowane i drogie w wykonaniu.

Co to jest dach jednospadowy?

Co to jest dach jednospadowy?
Co to jest dach jednospadowy?

Dach jednospadowy nazywany inaczej pulpitowym lub jednopołaciowym kiedyś był chętnie wykorzystywany na budynkach gospodarczych. Z samej jego nazwy wynika, że dachem jednospadowym nazywamy zadaszenie, które ma tylko jedną skośną połać. Obecnie można spotkać go bardzo często nawet na domach jednorodzinnych, a wszystko ze względu na panującą na niego modę. W wielu nowoczesnych budynkach stosuje się właśnie taki rodzaj zadaszenia. Odpowiednio wkomponowany i wykończony ciekawym materiałem dach jednospadowy potrafi robić oszałamiające wrażenie. Zadaszenie pulpitowe jest prostym i oszczędnym sposobem na dach w domu. Umożliwia naturalny odpływ wody, wobec czego nie wymaga zastosowania dodatkowych sposobów na odwadnianie, jak to jest w przypadku dachów płaskich. Konstrukcja dachu jednopołaciowego jest prosta do wykonania i wykończenia. Nie ma tu niczego skomplikowanego, więc koszty za materiał i robociznę będą zdecydowanie niższe niż w przypadku dachów dwuspadowych i jeszcze bardziej złożonych. Taki rodzaj pokrycia chętnie wykorzystywano w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku w domach modernistycznych. Często można było je również spotkać na wspomnianych już budynkach gospodarczych, a także garażach. Dachy jednospadowe stosowano również jako bardzo praktyczne w budynkach znajdujących się na granicy działki. Woda spływająca z pokrycia powinna bowiem spływać na grunt właściciela budynku, a nie na działkę sąsiada. Wykorzystanie takiego rodzaju dachu rozwiązywało sprawę. Aktualnie dach pulpitowy jest chętnie wykorzystywany przez architektów, lecz nie za sprawą jego prostej konstrukcji, a co za tym idzie – oszczędności ze strony inwestora. Taki rodzaj zadaszenia świetnie nadaje się bowiem do domów, w których planuje się zastosowanie rozwiązań energooszczędnych, takich jak panele fotowoltaiczne czy instalacje solarne. Dach jednopołaciowy może być też wykorzystany w budynkach, które składają się z kilku różnokształtnych brył. Jedna część domu może być wykończona właśnie dachem jednospadowym, a z kolei pozostałe – innymi. To rozwiązanie można często spotkać w skomplikowanych konstrukcjach, które zostały zaprojektowane indywidualnie. Polacy raczej niechętnie korzystają z rozwiązania, jakim jest dach płaski, co nie znaczy, że nie wybierają dachów jednospadowych. Jest to opcja pomiędzy wersją płaską a popularną dwuspadową, która jednak nie każdemu musi przypaść do gustu oraz oczekiwań. Jak widać, dach pulpitowy może być doskonałą alternatywą dla osób, którym podobają się dachy płaskie, ale niekoniecznie widzą go w swoim domu ze względu na konieczność zastosowania specjalnych rozwiązań odwadniających oraz dla tych, którzy szukają prostego typu zadaszenia, które będzie nieskomplikowane i stosunkowo niedrogie w budowie.

Gdzie najczęściej stosuje się dach jednospadowy?

Gdzie najczęściej stosuje się dach jednospadowy?
Gdzie najczęściej stosuje się dach jednospadowy?

Niegdyś dach jednopołaciowy był spotykany na garażach lub budynkach gospodarczych, jednak dziś bardzo często można go zobaczyć również na domach jednorodzinnych. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że jest to stosunkowo tanie rozwiązanie. Istotną kwestią jest także to, że można go dobrze wykorzystać na domach energooszczędnych. Dodatkowym atutem dachu jednospadowego jest jego modernistyczny charakter, który doskonale wkomponowuje się w nowoczesne oraz niekonwencjonalne budynki. Pokryty atrakcyjnym materiałem dach pulpitowy potrafi przykuć uwagę swoją wyjątkową estetyką. Osoby, które decydują się na zastosowanie w swoich domach dachu jednospadowego kierują się przede wszystkim jego funkcjonalnością, ale też oszczędnością. Niekiedy bywa tak, że występujące uwarunkowania przestrzeni sprawiają, iż wykorzystanie tego rodzaju pokrycia okazuje się jedyną sensowną decyzją. Dobrym przykładem może być tu budynek, który jest wąski i długi, a dodatkowo usytuowany na granicy działki. Zastosowanie dachu jednopołaciowego sprawi, że woda opadowa będzie spływała na posesję właściciela budynku, a nie na grunt sąsiada. Często można też spotkać tego rodzaju zadaszenie w przybudówkach. W ich przypadku chodzi zarówno o kwestie oszczędności, ale także o to, aby całość ładnie się komponowała. Dach jednospadowy jest więc chętnie wykorzystywany w różnego rodzaju dobudowywanych konstrukcjach, na przykład garażach. Jednopołaciowy rodzaj zadaszenia jest częstym widokiem w ogródkach działkowych. Dzieje się tak dlatego, ponieważ dach pulpitowy jest prostym i dość tanim rozwiązaniem, wobec czego posiada dużo zwolenników wśród właścicieli takich właśnie działek. Ogólnie można stwierdzić, że ten rodzaj dachu nadaje się do wielu rodzajów budynków. Rozwiązanie to jest czymś pomiędzy dachem płaskim a dwuspadowym. Jeszcze do niedawna ten rodzaj połaci dachu wykorzystywało się z reguły do garaży, przybudówek czy budynków gospodarczych. Obecnie jednak do łask wracają uproszczone, nowoczesne formy architektoniczne kryte dachem jednospadowym. W związku z tym dach jednospadowy jest często wykorzystywanym rodzajem zadaszenia, gdyż świetnie wkomponowuje się w nowoczesny i nietuzinkowy styl. Cieszy się popularnością także wśród osób preferujących domy energooszczędne. Dachy jednopołaciowe doskonale nadają się do zastosowania paneli fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych. Na prostej, dużej połaci dachowej montaż tego typu urządzeń jest bardzo łatwy. Architekci często stosują zadaszenia pulpitowe w bardziej skomplikowanych projektach budynków, które składają się z kilku różnych brył. I tak na przykład ten rodzaj dachu może pokrywać jedną część domu, a pozostałe inne rodzaje połaci dachowej.

Dach jednospadowy konstrukcja

Dach jednospadowy nie ma skomplikowanej konstrukcji, ponieważ posiada tylko jedną skośną połać. Kiedyś były projektowane tylko z małym spadkiem, lecz obecnie można spotkać budynki z bardzo stromymi dachami pulpitowymi. Prosta konstrukcja tego rodzaju zadaszenia sprawia, że koszt jego wykonania jest nieduży w porównaniu na przykład z dachem dwuspadowym, nie wspominając o jeszcze bardziej skomplikowanych dachach wielospadowych. Jednopołaciowe pokrycie jest też dobrym pomysłem w przypadku, gdy najwyższa kondygnacja budynku ma być użytkowa. Jak wiadomo, najbardziej funkcjonalnym dachem w tym wypadku jest wersja płaska, ale posiada ona kilka istotnych wad, wobec czego dobrą alternatywą jest opcja jednospadowa. W przypadku dachów dwuspadowych dość mocno ogranicza się przestrzeń użytkową przez powstawanie skosów. Zastosowanie jednej, skośnej połaci dachowej sprawi, że na górnej kondygnacji będzie praktycznie tyle samo miejsca, co na parterze. Taką nieograniczoną przestrzeń można dowolnie aranżować, dzielić i doświetlać. Dach jednopołaciowy jest więc bardzo dobrą propozycją dla właścicieli mniejszych działek, ponieważ charakteryzują się tym, że praktycznie nie zabierają powierzchni użytkowej, jak to jest w przypadku dachów dwuspadowych. Jak dokładnie wygląda konstrukcja dachu jednospadowego? W przypadku domów jednorodzinnych jest najczęściej wykonywana z drewna, a jej rodzaj jest zależny głównie od kąta nachylenia połaci dachowej. Jednak bez względu na to, jaką konkretnie konstrukcję się zastosuje, nośna część więźby dachowej musi spełniać pewne wymagania odnośnie bezpieczeństwa, wytrzymałości i stateczności. Dla dachów o małym kącie nachylenia stosuje się następujące konstrukcje krokwiowe, krokwiowo-zastrzałowe, płatwiowo-kleszczowe.

Jeśli chodzi natomiast o większe kąty nachylenia dachu, to można zastosować dwa rodzaje konstrukcji. Pierwszym z nich jest wspomniana już konstrukcja płatwiowo kleszczowa. Warto tu jednak wspomnieć o tym, iż większe pochylenie połaci dachowej zmniejsza dozwoloną rozpiętość ścian. Dach jednospadowy o konstrukcji płatwiowo-kleszczowej w takim wypadku można więc wykonać na budynkach o rozpiętości do 6 metrów. W niektórych sytuacjach można również zastosować konstrukcję z wiązarów kratowych. Do tego rozwiązania stosuje się zazwyczaj prefabrykowane elementy, które na budowę docierają w stanie gotowym, dzięki czemu montaż dachu jednospadowego nie wymaga docinania poszczególnych elementów. Montaż jest wówczas znacznie szybszy. Konstrukcja z wiązarów kratowych z powodzeniem może być wykorzystywana w przypadku większych budynków. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż to rozwiązanie wymaga niezwykle dokładnego rozplanowania i wymierzenia każdego elementu konstrukcji. Wiązary dachowe bowiem przywożone są na budowę w stanie gotowym do montażu i wszystko jest do siebie idealnie spasowane. Nie ma możliwości zmiany rozmiaru czy docinania.

Dach jednospadowy czy dwuspadowy – wady i zalety

Dach jednospadowy czy dwuspadowy?
Dach jednospadowy czy dwuspadowy?

Budowa domu jednorodzinnego to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga podjęcia sporych ilości decyzji. Od wyboru projektu bądź stworzenia indywidualnej wersji z architektem, poprzez znalezienie odpowiedniej działki, aż po wybór materiałów, które mają być wykorzystane w budowie i wykończeniu. Jedną z najważniejszych decyzji jest również wybranie rodzaju dachu. W końcu to właśnie ten element konstrukcji budynku wraz ze ścianami mają zapewniać jego mieszkańcom ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Wiele osób nie wie, jaki rodzaj dachu najlepiej zastosować w swoim wymarzonym domku jednorodzinnym. Jak już wcześniej wspomniano, istnieją 4 główne rodzaje dachów – płaskie, jednospadowe, dwuspadowe i wielospadowe. Każde z tych rozwiązań posiada zalety i wady, dlatego warto się z nimi zapoznać i podjąć jak najbardziej przemyślaną decyzję. Jednym z najczęściej spotykanych dachów jest dach dwuspadowy inaczej nazywany też dachem dwupołaciowym, siodłowym lub szczytowym. Coraz więcej osób decyduje się jednak na nieco mniej konwencjonalne rozwiązania, a jednym z nich jest dach jednospadowy. Dwuspadowy rodzaj zadaszenia jest wykonany z dwóch przeciwległych połaci, które są połączone ze sobą w najwyższym punkcie, czyli w kalenicy głównej. W tej konstrukcji występują ściany boczne, które nazywane są potocznie szczytami. Często umieszcza się w nich okna, aby poddasze było lepiej oświetlone. Dach jednospadowy natomiast jest rozwiązaniem pomiędzy tracącym już na popularności dachem płaskim a ponadczasową wersją dwuspadową.

Zalety dachu dwuspadowego

Zalety dachu dwuspadowego

Energooszczędność i ekonomiczność

Dach dwupołaciowy podobnie jak jednospadowy jest konstrukcją prostą, w związku z czym nie wymaga dużych nakładów finansowych. Koszty wykonania takiego dachu są atrakcyjne, a sama więźba dachowa jest stosunkowo lekka. Niezbyt duża powierzchnia sprawia natomiast, że straty ciepła są niewielkie.

Prostota konstrukcji

Prosta konstrukcja to nie tylko oszczędności, ale również znacznie mniejsze ryzyko popełnienia jakichkolwiek błędów podczas budowy. Nieskomplikowany i uniwersalny kształt sprawdza się w wielu projektach, zarówno tych tradycyjnych jak i nowoczesnych czy stylizowanych. Wystarczy zastosować odpowiedni materiał do pokrycia, aby uzyskać oczekiwany rezultat.

Właściwy kąt nachylenia dachu

Dwuspadowy dach jest dachem o sporym kącie nachylenia, a więc nie straszne mu zalegający śnieg czy spore ilości opadów. Nic nie zalega na pokryciu, a tym samym go nie obciąża. Dodatkowo ten rodzaj dachu nie posiada żadnych załamań, dzięki czemu nie ma konieczności dodatkowego zabezpieczania go przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Funkcjonalne poddasze

Kwestię poddasza użytkowego można wrzucić zarówno do zalet jak i do wad. Wszystko zależy od tego, kto ma jakie oczekiwania. Dach dwuspadowy daje możliwość zaaranżowania dość dużego i funkcjonalnego poddasza, ale niektórym mogą przeszkadzać powstałe skosy. Można to jednak w pewien sposób rozwiązać zlecając wyprodukowanie mebli na wymiar, dzięki którym wykorzysta się ową przestrzeń.

Wady dachu dwuspadowego

Wady dachu dwuspadowego

Dach dwupołaciowy jest rozwiązaniem, które stosowane jest od wielu lat i wciąż nie traci na popularności. To uniwersalna opcja, która posiada wiele istotnych zalet, ale nie jest też pozbawiona pewnych wad. Dla jednych wadą może być na przykład to, że jest to dach dość oklepany i monotonny. Można jednak temu zaradzić montując w połaci dachu okna lub lukarny. Drugą, bardziej istotną wadą są wspomniane już skosy na poddaszu. Dach dwuspadowy nie daje możliwości dowolnego zaaranżowania przestrzeni na poddaszu i “zabiera” nieco powierzchni użytkowej.

Zalety dachu jednospadowego

Energooszczędność i ekonomiczność

Energooszczędność i ekonomiczność to dokładnie ta sama zaleta, co w przypadku dachów dwuspadowych, z tym, że oszczędności mogą tu być jeszcze większe, ponieważ dach jednospadowy ma mniejszą powierzchnię. Konstrukcja dachu nie jest skomplikowana i nie wymaga zakupu dużej ilości materiałów. Straty ciepła również są tu niewielkie, podobnie jak w przypadku dachów dwuspadowych.

Zastosowanie w specyficznym uwarunkowaniu działki

Dachy jednospadowe są świetnym rozwiązaniem, gdy posiada się wąską i długą działkę, a czasami nawet mogą być jedynym sensownym wyjściem. Idealnie sprawdzają się także w przypadku budynków znajdujących się na granicy działki. Zastosowanie dachu jednopołaciowego sprawia, że opady spływają na grunt właściciela budynku.

Prosta konstrukcja

Konstrukcja dachu jednospadowego jest jeszcze mniej skomplikowana niż dachu dwupołaciowego, w związku z czym ryzyko popełnienia błędów na budowie dachów i ich poszycia są znikome.

Nowoczesna estetyka

Dach jednopołaciowy jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem wśród projektantów, a wszystko za sprawą tego, że doskonale sprawdza się w nowoczesnych budynkach o minimalistycznej konstrukcji.

Funkcjonalne poddasze

Dach jednospadowy daje możliwość fajnego zaaranżowania poddasza użytkowego, ale należy tu pamiętać o bardzo istotnej kwestii. Kąt nachylenia połaci dachu powinien być wówczas większy, a to z kolei narzuca pewne ograniczenia w rozpiętości ścian.

Wady dachu jednospadowego

Jakie są wady dachu jednospadowego? Dach jednospadowy o niedużym nachyleniu może powodować, że zimą będzie zalegał na nim śnieg. Wrogiem połaci dachu może się okazać również wiatr, który może niszczyć jego pokrycie. Jeśli kąt nachylenia dachu wynosi około 15 stopni, to ważne jest, aby dokładnie zabezpieczyć okapy, w przeciwnym razie będą mocniej narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Z drugiej strony zwiększenie kąta nachylenia sprawia, że projekt budynku staje się bardziej skomplikowany, w związku z czym rosną koszty wykonania.

Jaki zatem wybrać dach – dach dwuspadowy czy dach jednospadowy? Wszystko zależy tak naprawdę od projektu danego budynku i konkretnych oczekiwań samego inwestora. Każde rozwiązanie posiada zarówno niekwestionowane zalety jak i drobne wady, które powinny zostać dogłębnie przeanalizowane i omówione z architektem.

Czym pokryć dach jednospadowy?

Dach jednospadowy może zostać pokryty tak naprawdę każdym materiałem, który nadaje się na dachy skośne. Są to więc takie materiały jak: dachówka betonowa i dachówka ceramiczna, blachodachówka, płaska blacha, blacha trapezowa, płytki włóknocementowe czy papa z posypką dekoracyjną. Możliwości pokrycia dachu jednospadowego jest wiele, ale trzeba pamiętać, że ten rodzaj dachu jest z jednej strony mocno eksponowany – im większy kąt nachylenia dachu jednospadowego, tym bardziej dach jest widoczny. W związku z tym należy użyć takiego materiału, aby był on spójny z estetyką całego budynku i ładnie się z nim komponował. Lecz nie tylko estetyka ma w tym przypadku znaczenie. Istotną kwestią jest też kąt nachylenia, ponieważ każdy materiał służący do pokrywania dachów ma jakieś ograniczenia. Dachy jednospadowe, które mają niewielki kąt nachylenia wymagają zastosowania sztywnego poszycia zabezpieczonego przed działaniem wilgoci pod materiałem wykończeniowym.

Jak zrobić dach jednospadowy krok po kroku?

Dach jest zwieńczeniem każdego budynku, dlatego ważne jest nie tylko jego prawidłowy montaż, ale również estetyczny wygląd. Znaczenie ma zarówno rodzaj dachu, czyli jego kształt jak i materiał, który zastosuje się do jego pokrycia. W jaki sposób wykonać dach krok po kroku? Bez względu na to, jaki rodzaj zadaszenia się wybierze – jednospadowy, dwuspadowy czy jeszcze inny, należy przejść przez kilka bardzo ważnych etapów.

1. Wybór gotowego projektu lub stworzenie indywidualnego

To pierwszy bardzo istotny krok. Od wyboru projektu i jego szczegółowej dokumentacji będzie zależeć wygląd budynku oraz koszty całej inwestycji. W gotowym projekcie znajdują się również informacje dotyczące dachu. Dach jednospadowy jest jednym z najtańszych rodzajów dachów. Wszelkie urozmaicenia w postaci okien dachowych czy lukarn wiążą się z podniesieniem kosztów budowy dachu. Rozwiązania z bardziej skomplikowaną konstrukcją, a tym samym większą powierzchnią także będą generowały wyższe koszty. Szczególną uwagę należy zwrócić na materiały potrzebne do wykonania więźby dachowej. Takie informacje zawsze powinny być zawarte w projekcie domu. W tym przypadku inwestor ma do wyboru dwa wyjścia – albo zakupi materiał przygotowany w tartaku, albo zdecyduje się na elementy prefabrykowane. Jednak zarówno w jednym jak i drugim przypadku należy kierować się jakością produktu. Bardzo ważną wskazówką jest to, aby drewno na więźbę dachową było odpowiednio wysuszone, w przeciwnym razie występuje ryzyko popękania i wypaczania najważniejszych elementów konstrukcji. W takim przypadku zmniejsza się odporność dachu, a co za tym idzie także jego żywotność.

2. Wybór kąta nachylenia

Kąt pochylenia dachu jest o tyle ważny, ponieważ w dużej mierze decyduje o rodzaju zastosowanego materiału do pokrycia. Domy jednorodzinne zazwyczaj posiadają dachy skośne, a najczęściej spotykanym rodzajem jest dach dwuspadowy. Jednak wersja jednopołaciowa w zależności od zastosowanego kąta nachylenia również daje mnóstwo możliwości wyboru materiału pokryciowego. Większy kąt pochylenia dachu może generować wyższe koszty budowy, gdyż konieczne jest wtedy zastosowanie dodatkowych wzmocnień, a to wpływa na też na ograniczenie wyboru materiałów do pokrycia.

3. Wybór ilości spadów

Domy jednorodzinne zazwyczaj posiadają dachy dwuspadowe, które są stosunkowo tanie i łatwe do wykonania, a także dają możliwość zaaranżowania poddasza użytkowego. Taki rodzaj zadaszenia jest też odporny na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych – nie zalegają na nim wody opadowe czy śnieg. Niektórym może jednak przeszkadzać estetyka połaci dachu dwuspadowego czy powstające na wyższej kondygnacji skosy. Rozwiązaniem jest wybór innego rodzaju zadaszenia. Jednak jak wiadomo, konstrukcje wielospadowe są bardziej skomplikowane i droższe w wykonaniu. Warto rozważyć więc wybranie dachu jednopołaciowego, który wygląda bardzo nowocześnie i przy odpowiednim rozplanowaniu daje możliwość zaaranżowania fajnej przestrzeni na wyższej kondygnacji. Dodatkowym atutem jest niska cena jego wykonania.

4. Rozpoczęcie budowy – więźba dachowa

Więźba dachowa jest najważniejszym elementem konstrukcji dachu, ponieważ odpowiada za jego trwałość. Do wykonania więźby dachowej najlepiej jest wybrać dobrą i sprawdzoną ekipę dekarską. Nie należy kierować się tu wyłącznie kwestią oszczędności. Wybór najniższej ceny wiąże się z ryzykiem otrzymania gorszej jakości wykonania. Kolejnym krokiem jest konsultacja projektu budowy z zatrudnioną ekipą. Należy pokazać specjaliście listę materiałów niezbędnych do budowy dachu i potwierdzić ich ilość, po czym można zamówić potrzebny materiał. Budowa więźby dachowej zależy od rodzaju wybranego dachu. W przypadku wersji jednospadowej może być zbudowana na trzy różne sposoby. Nieduży i lekki dach może być oparty z jednej strony na ściance kolankowej, a z drugiej na stolcowej, którą wykonuje się wzdłuż ściany pulpitowej. Gdy rozpiętość ścian nie przekracza 6 metrów to wówczas wykonuje się typ krokwiowy. Częściej jednak wykonywana jest konstrukcja płatwiowo kleszczowa, w której jako podparcie stosowane są słupy nazywane stolcami. Opierane są na belce stropowej lub na podwalinie. Na stolcu opierana jest natomiast płatew. Powstają wówczas ramy stolcowe, z których jedną wznosi się wzdłuż ścianki kolankowej, a wyższą wzdłuż pulpitowej. Między nimi ustawia się następnie krokwie. Ten rodzaj konstrukcji dachu może być stosowany w większych rozpiętościach niż krokwiowy. Istnieje jeszcze jedna możliwość budowy więźby dachowej – płatwiowo-zastrzałowa. Konstrukcja dachu jednospadowego z płatwiami jest tu usztywniona skośnymi zastrzałami. Na samym szczycie dachu jednopołaciowego wykonywana jest kalenica z otworem wentylacyjnym, dzięki któremu powietrze może swobodnie krążyć pod pokryciem.

5. Poszycie

Zanim wykończy się dach materiałem pokryciowym trzeba jeszcze wykonać poszycie. Możliwe są dwa rozwiązania – pełne deskowanie z papą lub zastosowanie membrany dachowej. W przypadku pierwszego poszycie wykonywane jest z desek bądź drewnopochodnych płyt, a następnie umieszczana jest na nich papa. Taki rodzaj poszycia zapewnia dobrą wytrzymałość i trwałość konstrukcji. Najczęściej stosuje się go na bardziej skomplikowanych dachach. Plusem wykonania takiego poszycia jest to, że jest ono szczelne i odporne na działanie warunków atmosferycznych. W związku z tym można zaczekać ze zrobieniem pokrycia i zostawić dach w takim stanie nawet na kilka miesięcy. Drugą opcją jest zastosowanie membrany dachowej, która jest niczym innym jak poszyciem z folii paroprzepuszczalnej. Największą zaletą tego rozwiązania jest niski koszt, a także szybkość i łatwość montażu. Pokrycie nią połaci dachu jednospadowego jest bezproblemowe i szybkie. Poszycie z folii dobrze zabezpiecza drewnianą więźbę dachową i ocieplenie poddasza, ponieważ zapewnia szybkie odprowadzanie wilgoci. Zastosowanie takiej membrany wiąże się jednak z koniecznością szybkiego wykończenia dachu, gdyż folia nie jest zbyt odporna na działanie promieni UV.

6. Pokrycie dachu wybranym materiałem

Czym pokryć dach jednospadowy? W dachach jednospadowych można zastosować niemal każdy rodzaj pokrycia. Wśród nich warto wymienić następujące materiały:

BlachodachówkaBardzo popularne rozwiązanie ze względu na stosunkowo niską cenę i łatwy montaż. Pokrycie to ma niewielką wagę, więc może być wykorzystywane na lekkich konstrukcjach. Blachodachówka jest niezwykle uniwersalnym materiałem i może być stosowana na dachach, których kąt nachylenia wynosi powyżej 9 stopni.
Blacha trapezowaBlacha trapezowa, podobnie jak blachodachówka jest to materiał uniwersalny o wszechstronnym zastosowaniu. Jest od niej jednak grubsza, a co za tym idzie bardziej odporna na czynniki atmosferyczne.
Dachówka ceramicznaCharakteryzuje się tym, że jest najbardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe działanie czynników pogodowych. Nie może być jednak układana na lekkich konstrukcjach, ponieważ więźba dachowa może zostać zbyt mocno obciążona. Z kolei dla samej dachówki ceramicznej obciążenia w postaci na przykład zalegającego śniegu nie są straszne.
Dachówka betonowaTańsza niż ceramiczna, a może ją imitować. Jest też dużo lżejsza, a zapewnia wysoką odporność i trwałość. Podobnie jak dachówka ceramiczna dobrze radzi sobie z obciążeniami. Należy jednak pamiętać o przeprowadzaniu regularnej konserwacji.

Do wykończenia dachów jednopołaciowych najczęściej wybierana jest blacha trapezowa, której montaż jest dość prosty. Na rynku dostępne są różne wersje kolorystyczne i sposoby wykończenia blachy, dzięki czemu bez problemu dopasuje się ją do praktycznie każdego stylu budynku. Blachę trapezową przytwierdza się arkuszami do łat na przykład za pomocą wkrętów z plastikowymi uszczelkami. Przytwierdzając kolejne arkusze należy stosować zakładkę o odpowiedniej szerokości, która zapewni szczelność pokrycia.

7. Systemy rynnowe

Systemy rynnowe oprócz samego orynnowania, składają się też z pasów nadrynnowych i okapów dachowych. Na dolnym okapie należy zamontować orynnowanie, a szczyty powinny zostać osłonięte wiatrownicami. Dach jednospadowy doskonale nadaje się też do montażu paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych. W niektórych przypadkach może okazać się konieczne zrobienie podbitki okapu. Nie tylko zwiększy ona walory estetyczne, ale również będzie ochroną przed ptactwem i gryzoniami. Po zakończeniu wszystkich robót powinno się przeprowadzić próbę szczelności całej konstrukcji połaci dachu wraz z orynnowaniem. Mimo iż montaż dachu jednospadowego jest stosunkowo prosty, to i tak zdecydowanie warto zlecić jego montaż profesjonalnej ekipie dekarskiej. Dach jest niezwykle ważnym elementem konstrukcji domu, więc musi być wykonany bardzo dokładnie i prawidłowo.

Ile kosztuje wykonanie dachu jednospadowego?

Ile kosztuje wykonanie dachu jednospadowego?
Ile kosztuje wykonanie dachu jednospadowego?

O tym, ile będzie wynosił ostateczny koszt wykonania połaci dachu jednospadowego decyduje tak naprawdę wiele czynników. Już na etapie wyboru rodzaju drewna na więźbę ponosi się większe lub mniejsze wydatki. Zakładając, że wybór pada na sezonowane i zaimpregnowane drewno wysokiej jakości ceny kształtują się następująco:

Drewno jodłoweOkoło 1600 złotych za metr sześcienny.
Świerk lub sosna1700 – 1900 złotych za metr sześcienny.
Drewno modrzewioweKoszt nawet powyżej 2000 złotych za metr sześcienny.

Najdroższym wyborem jest oczywiście drewno dębowe. Widać więc, że już na etapie wyboru rodzaju drewna można znacząco ograniczyć koszty budowy dachu. Kolejnym wydatkiem jest wykonanie poszycia dachowego. Tu można wybrać wspomniane już wcześniej dwie opcje – membranę dachową lub papę na deskowaniu. Drugie rozwiązanie jest droższe – średni koszt za materiały wynosi około 35 złotych za metr kwadratowy. Do tego należy również doliczyć koszt ułożenia, czyli około 20 złotych za metr kwadratowy. To jednak nie wszystko. Zakup i montaż pokrycia to kolejne koszty. Wybór najpopularniejszego, stosunkowo taniego materiału pokrywającego – blachy trapezowej wysokiej jakości to wydatek rzędu 30-40 złotych za metr kwadratowy. Dach jednospadowy jest prosty w budowie, więc dekarz zajmujący się dachem jednospadowym za robociznę powinien policzyć około 20-30 złotych za metr kwadratowy. Oprócz tego do całkowitych kosztów budowy dachu i jego poszycia należy doliczyć koszt wykonania orynnowania oraz ewentualnych dodatków w postaci okien dachowych czy innych akcesoriów. Jak widać na ostateczną cenę może wpłynąć wiele rzeczy. Dach jednopołaciowy nie jest skomplikowaną konstrukcją. Jednak w przypadku, gdy chce się posiadać poddasze użytkowe, które będzie przeznaczone na cele mieszkalne, konstrukcja dachu jednospadowego przestaje już być taka prosta. A to generuje kolejne koszty. Budowa połaci dachu zawsze wiąże się ze sporym wydatkiem, ale jest to jeden z najważniejszych elementów konstrukcji domu, na którym nie należy zbytnio oszczędzać. Warto pamiętać, że to dach wraz ze ścianami chroni domowników przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz jakimkolwiek innym zagrożeniem. Należy więc zatrudnić dobrą i sprawdzoną ekipę, a także wybrać dobrej jakości materiały. To nie tylko wpłynie na bezpieczeństwo, ale sprawi też, że dach będzie się spełniał swoją funkcję przez długie lata.

3 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kasia budownicza

jestem w trakcie budowy domu, ten artykuł dał mi wiele do zastanowienia 🙂 jak również rozwiazania w tak waznej kwesti jakim jest dach. ciekawy artykuł godny polecenia

Marzena

Czy dach dwuspadowy w domu jednorodzinnym można zmienić na dach jednospadowy?

Emilia

Szukam projektu domu z dachem jednospadowym, może ktoś coć polecić?