Drewno opałowe: parametry, zakup i przechowywanie drewna na opał

zakup składowanie drewna

Drewno przeznaczone na opał powinno charakteryzować się optymalnym poziomem wilgotności, oraz wysoką kalorycznością.

Najlepsze będzie drewno sezonowane, czyli takie które przynajmniej przez kilka miesięcy przeleżakowało w drewutni, pod zadaszeniem, lub w bardzo dobrze wentylowanym pomieszczeniu gospodarczym.

Kiedy kupić drewno na opał?

Najodpowiedniejszą porą na zakup drewna na opał jest pora zimowa i wczesnej wiosny, czyli od marca do kwietnia.

Drewno wtedy jest w dobrej, niewygórowanej cenie, jest najbardziej wartościowe i zwiera mniejszą ilość soków.

Można również drewno kupić latem, ale wtedy jego cena będzie znacznie wyższa.

Zasada jest bardzo prosta, im bliżej sezonu grzewczego, tym koszty drewna, czy innych rodzajów opału jak:

Warto tu wspomnieć, że najlepszą porą na zakup gazu płynnego do zbiornika gazowego jest lipiec/sierpień, bo wtedy jego cena jest najniższa w całym roku.

Drewno kupione zimą, czy wczesną wiosną będzie mogło dodatkowo przeleżeć przez kilka miesięcy, dochodząc do właściwych parametrów wilgotności, poprzez odpowiednie jego składowanie i właściwe przesuszenie.

Takie drewno nabierze idealnych właściwości i w sezonie grzewczym stanowić będzie odpowiedni materiał na opał, zarówno w kominku, czy piecu przeznaczonym do palenia drewnem.

Drewno kominkowe
Drewno kominkowe

Drewno na opał: przechowywanie

Jak przechowywać i składować drewno na opał?

Najlepszym rozwiązaniem jest wiata garażowa, altana ogrodowazadaszenie, czy specjalnie wybudowana drewutnia, czyli niewielka, ażurowa, lub częściowo zabudowana konstrukcja z drewna, stali, lub z murowanymi elementami, z własnym lekkim zadaszeniem.

Ważnym jest aby drewutnię z jednej strony wybudować w prosty i niedrogi sposób, ale z drugiej, żeby swoim wyglądem, czy stylem nawiązywała do architektury domu, czy małej architektury ogrodowej.

Dzięki temu taka konstrukcja ładnie wpisze się w otaczające dom otoczenie i będzie odpowiednio spełniać swoją funkcję.

Pamiętajmy, że drewno przechowywane zarówno w specjalnie wybudowanej drewutni, w wiacie, czy pod zadaszeniem należy chronić od gruntu, ale nie powinno się go składować na nieprzepuszczalnym podłożu z folii, czy papy.

Drewno powinno być układane warstwami w rzędach na podłożu z kostki brukowej, płyt chodnikowych, czy po prostu na usypanym żwirku.

Chodzi o to, aby ewentualna woda z opadów, czy zalegający śnieg mogły bez problemu spłynąć po polanach i wsiąknąć w grunt.

W przeciwnym przypadku drewno będzie nasiąkać i nie będzie mogło zostać prawidłowo osuszone, a drewno wilgotne w żaden sposób nie sprawdzi się jako opał.

Istotnym warunkiem prawidłowego osuszania i przewietrzania drewna przeznaczonego na opał jest układanie go w odległości kilku centymetrów (5-10cm) od pełnej ściany garażu czy budynku gospodarczego.

Drewno musi być luźno ułożone, w taki sposób, by polana nie rozsypywały się, ale muszą mieć wolne przestrzenie dla właściwej wentylacji i cyrkulacji powietrza.

Drewna nie należy również w żaden sposób owijać folią, może być ewentualnie luźno przykryte, ale w sposób umożliwiający prawidłowy przewiew.

W innym wypadku drewno będzie wilgotne, a może nawet zapleśnieć.

drewno do kominka

Ważnym warunkiem jest również to, by przydomowy skład drewna znajdował się w dogodnym i blisko domu zlokalizowanym miejscu, najlepiej od południowej strony.

Drewna nie składujemy daleko od domu, bo jego transport do domu, zwłaszcza zimą będzie bardzo utrudniony.

Optymalnym rozwiązaniem jest często składowanie części opału w bezpośredniej bliskości kominka, czy w podręcznym magazynku przy kotłowni na piec opalany drewnem.

Drewno równo układane przy kominku, lub we wnęce kominkowej dodatkowo może stanowić ciekawy i efektowny akcent we wnętrzu.

Lepiej nie składować drewna pod zadaszonym tarasem tuż przy drzwiach tarasowych – może to stanowić spore zagrożenie w przypadku ewentualnego włamania, bowiem nieproszony gość może użyć polan do rozbicia szyby.

Parametry drewna na opał

Drewno prawidłowo i w optymalny sposób sezonowane charakteryzuje się następującymi parametrami:

 • drewno sezonowane przez kilka lat, np. 2-3 lata jest najbardziej kaloryczne i pozwala na bardzo efektywne wytworzenie ciepła przy spalaniu, bo jego wilgotność waha się na poziomie do około 20%;
 • drewno sezonowane w przeciągu jednego roku, zawiera do około 25% wilgotności daje już troszkę mniej efektywnego ciepła podczas spalania;
 • drewno sezonowane tylko kilka miesięcy, będzie wytwarzało więcej dymu, a straty ciepła znacznie wzrosną. Jego wilgotność to około 35%;
 • drewno niewysezonowane, mokre o zawartości wilgotności od około 35% do 70%, będzie przy spalaniu traciło znaczącą ilość ciepła, gdyż to ciepło będzie oddawane przy odparowaniu wody.

Zaleca się stosowanie drewna, które sezonowane było przynajmniej około 15 miesięcy, a najlepiej od 1.5 do 3 lat, zawierające od 12% do 20% wilgotności.

Przy takich parametrach możemy liczyć na dużą kaloryczność drewna i jego spokojne, efektywne i powolne spalanie.

Wartość energetyczna takiego drewna osiąga poziom około 4 kWh/1kg drewna, a piec pracuje na wysokim poziomie swojej wydajności.

Im drewno zawiera więcej wilgotności, czyli jest krócej sezonowane, tym jego wartość energetyczna wyraźnie spada.

Przy drewnie mokrym wydajność pieca może spaść nawet o około 50-60%, co doprowadzi do sporych kosztów eksploatacji i niskiego uzysku ciepła.

kominek w domu

Gatunki drewna na opał

Na opał niestety nie każdy gatunek drewna się nadaje i w szczególności nie jest zalecane drewno z drzew iglastych, zwłaszcza z dużą zawartością wilgoci i żywicy.

Drewno takie bardzo szybko się spala, dodatkowo może strzelać i iskrzyć się.

Jest dużo mniej efektywne od drewna liściastego i wytwarza bardzo mało ciepła podczas spalania, a żywica w nim zawarta przyczynia się do zanieczyszczeń komina, czy szybszego zużycia kotła.

Drewno takie można stosować jako dodatek, w mieszance z drewnem z gatunków drzew liściastych.

Drewno iglaste stosowane jest w produkcji:

 • biomasy,
 • brykietu drzewnego,
 • zrębków,
 • pelletu.

Do palenia stosuje się drewno z:

 • modrzewia,
 • jodły,
 • świerku,
 • sosny.

Pamiętajmy jednak, że najlepszym drewnem na opał jest drewno pozyskane z gatunków drzew liściastych.

Zaliczamy do nich przede wszystkim twarde drewno wysokokaloryczne jak:

 • grab,
 • brzoza,
 • dąb,
 • buk,
 • jesion,
 • klon,

Oraz gatunki słabsze (niezalecane do kominków), jak:

 • wierzba,
 • olcha,
 • osika,
 • topola,
 • lipa.

Można także użyć do palenia niektóre gatunki drzew egzotycznych jak oliwka, oraz drzew owocowych z sadu jak:

 • śliwa,
 • jabłoń,
 • grusza,
 • orzech,
 • leszczyna.

Czy leśnych:

 • głóg,
 • czeremcha.

Drewno na opał kupuje się zazwyczaj przycięte w polana w postaci wałków o długości około 40cm, ale można taniej kupić drewno, które samemu się przycina na odpowiedni rozmiar.

Najlepiej jest kupować drewno ze sprawdzonych składów drzewnych, lub budowlanych, zapewniających dogodny transport, czy bezpośrednio od Lasów Państwowych.

Alternatywnie choć w droższej cenie można zakupić drewno opałowe nawet na stacjach benzynowych w niewielkich opakowaniach z siatki, prostych do przewozu.

Zakup i przechowywanie drewna na opał – pobierz artykuł do druku

DREW-BUB Rafał Pindel - Drewno Kominkowe

FAQ

Jakie wybrać drewno kominkowe?

Drewno to ekologiczny materiał, który przez wiele godzin utrzymuje ciepło. Drewno kominkowe najlepszej jakości to buk, dąb, grab.

Czym charakteryzuje się drewno opałowe?

Drewno opałowe charakteryzuje się wysoką kalorycznością i optymalnym poziomem wilgotności. Żeby drewno opałowe miało dobre wartości musi być odpowiednio sezonowane. Zaleca się stosowanie drewna, które sezonowane było przynajmniej około 15 miesięcy, a najlepiej od 1.5 do 3 lat, zawierające od 12% do 20% wilgotności.

Gdzie przechowywać drewno kominkowe opałowe?

Drewno kominkowe opałowe należy pociąć w szczapy o równej długości i przechowywać w pobliżu domu, na przykład przy garażu czy budynku gospodarczym.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Adrianna

Jeśli chodzi o drewno na opał to ja mam ulubionego dostawcę. Od kilku sezonów kupuję dębinę. Nie sezonuję drewna sama, nie mam ku temu warunków, a chcę mieć pewność, że towar który kupuję jest świetnej jakości. Nie lubię też przepłacać a oferuje mi konkurencyjne ceny. Obsługa jest miła i można liczyć na gratis do zakupów 🙂

Luba

Czy akacja nadaje się do palenia w kominku?Mam tego mnóstwo na działce