Drzewa wokół domu: jakie posadzić i które można wyciąć?

Drzewa przy domu
Drzewa przy domu

Drzewa to podstawa każdej udanej aranżacji ogrodu.

Stanowią ozdobę same w sobie, ale są doskonałym tłem dla innych roślin.

Są po prostu sercem przydomowego ogrodu.

Jakie drzewa warto mieć w swoim ogrodzie i jak należy je pielęgnować, by rzeczywiście zdobiły nasz ogród?

Rola drzew w terenach zabudowanych

Drzewa i krzewy na działce budowlanej, to nie tylko element krajobrazu. Od ich obecności w najbliższym otoczeniu zależy nasze zdrowie i samopoczucie.

Zieleń drzew działa uspokajająco i łagodzi stres. Wiele drzew wytwarza substancje lotne, które wspomagają leczenie chorób układu oddechowego, a wszystkie mają wpływ na poziom tlenu w powietrzu.

Spacer wśród drzew bezdyskusyjnie uważany jest za jedną z najzdrowszych form relaksu, warto więc zadbać o obecność drzew wokół domu. Zwłaszcza, że obecność drzew na działce podnosi wartość nieruchomości.

Drzewa decydują o pięknie i unikalności miejsca, stając się jego znakiem rozpoznawczym. Nawet najbardziej pospolita bryła budynku zbudowana w oparciu o gotowy projekt domu staje się wyjątkowa w otoczeniu drzew.

Wycinanie drzew

Wycinanie drzew
Wycinanie drzew

Posadzić drzewo może każdy, pewne wątpliwości powstają, kiedy zachodzi potrzeba wycinki.

Większość z nas słyszała, że na wycinkę drzew potrzeba mieć pozwolenie, jednak mało kto wie, jakich drzew dotyczy ten wymóg i gdzie załatwia się takie pozwolenie.

Czy potrzebujemy pozwolenia za każdym razem, gdy konieczna jest wycinka drzewa?

Z wymogu uzyskania pozwolenia pozwolenia na wycinkę zwolnione są:

 • drzewa owocowe, z wyjątkiem drzew rosnących na terenie posesji wpisanej do rejestru zabytków oraz rosnące w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody,
 • drzewa, których wiek nie przekracza 10 lat.

Wyłączenia dotyczą również drzew, które stanowią przeszkodę w ruchu lotniczym, rosnące w obrębie wałów przeciwpowodziowych i powodujące zakłócenia widoczności w ruchu kolejowym. Są to jednak przypadki, które rzadko dotyczą prywatnych posesji, a jeśli dotyczą – w sprawie takiej wycinki wydawana jest decyzja administracyjna.

Pozwolenie na wycinkę drzewa (lub drzew), wydaje prezydent miasta, wójt, lub burmistrz.

Wniosek o wydanie zezwolenia na wycinkę drzewa, powinien zawierać:

 • dane właściciela działki, na której znajduje się drzewo, takie jak imię, nazwisko i adres,
 • kiedy wycinka drzewa związana jest z zagrożeniem, jakie stanowią one dla funkcjonowania urządzeń odprowadzających parę, gaz – dane właściciela urządzeń,
 • tytuł prawny do nieruchomości,
 • nazwę gatunku drzewa,
 • odwód pnia liczony na wysokości 130 centymetrów,
 • przyczynę i planowany termin usunięcia drzewa,
 • przeznaczenie terenu, z którego chcemy usunąć drzewo lub krzew,
 • mapę terenu z uwidocznionym sytuowaniem drzewa w stosunku do ogrodzeń i budynków na działce.

Taki wniosek można pobrać klikając na poniższą grafikę.

Wniosek o wycięcie drzewa
Wniosek o wycięcie drzewa

Jeśli masz na swojej działce młode drzewa, albo są to drzewa owocowe, nie masz się czym przejmować, kiedy z jakichś względów musisz się pozbyć któregoś z nich.

Jednak jeśli są to drzewa starsze niż dziesięcioletnie, które na przykład zbyt mocno ocieniają dom, konieczne będzie pozwolenie z odpowiedniego lokalnego urzędu.

Własne drzewka owocowe – piękne z pożytecznym

Sadzenie drzew
Sadzenie drzew

Brak konieczności uzyskiwania pozwolenia na ewentualne wycięcie a także możliwość zbioru własnych, zdrowych owoców w sezonie sprawiają, że najczęściej decydujemy się na sadzenie drzew owocowych.

Najpopularniejsze są jabłonie i wiśnie.

Dysponując odpowiednią powierzchnią, możesz pokusić się o założenie własnego przydomowego sadu. Nawet niewielki sad daje nie tylko zdrową przyjemność obcowania z drzewami w otoczeniu, ale też możliwość wyhodowania własnych owoców. Sami decydujemy, czy zastosować chemię, czy metody ekologiczne i wiemy co jemy.

Własne drzewka, jeśli owocują prawidłowo, są bardzo przydatne zwłaszcza kiedy mamy dzieci, którym możemy podawać owoce i przetwory najzdrowsze z możliwych.
Jednak aby to owocowanie nastąpiło, drzewka muszą być odpowiednio pielęgnowane.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim musimy wybrać odpowiednie miejsce pod drzewka owocowe – nasłonecznione i położone jak najdalej od ulicy, czy drogi dojazdowej.

Jeśli nie myślimy o wysoko owocującym sadzie złożonym z wielu gęsto nasadzonych drzewek i wystarczy nam kilka egzemplarzy, to i tak musimy wydzielić drzewkom miejsce odpowiednio wkomponowane w aranżację.

W przypadku drzewek owocowych, nie mogą one być typową podstawą ozdobnych kompozycji ogrodowych, jeśli chcemy, by w miarę wydajnie owocowały.

Mimo, że przestrzeń między drzewkami kusi możliwością umieszczenia kwiatów lub grządek uprawnych, dla dobra przyszłych owocowych plonów, możemy pozwolić sobie jedynie na wypielęgnowaną trawę.

Zdrowe i smaczne owoce świdośliwy z własnego ogrodu

Świdośliwa kanadyjska jest gatunkiem u nas wciąż mało znanym.

W Ameryce Północnej natomiast uprawiana jest wręcz na skalę przemysłową z uwagi na swoje smaczne i niezwykle zdrowe owoce.

W polskich ogrodach pojawia się jako ozdoba z powodu swoich pięknych, białych kwiatów i liści przebarwiających się jesienią na interesujące odcienie czerwieni i fioletu.

W owocach świdośliwy znajduje się wiele cennych składników mineralnych i witamin w ilości kilkukrotnie większej, niż w przypadku innych owoców – na przykład aronii, czy borówki amerykańskiej.

Orzech włoski

Orzech uprawiany jest głównie z uwagi na swoje owoce. Popularne orzechy włoskie są bogate między innymi w magnez, niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Są też smacznym dodatkiem do wielu ciast i deserów.

Drzewo orzecha wyrasta nawet do 25 metrów, nie jest to więc propozycja na małą działkę. Jest światłolubne i wymaga żyznej gleby. Nie będzie dobrze rósł na terenach podmokłych.

Jeśli nie drzewka owocowe, to co?

Jeśli nie drzewka owocowe, to co?
Jeśli nie drzewka owocowe, to co?

Czasem mimo chęci warunki nie pozwalają nam na hodowanie drzewek owocowych. Czasem też po prostu mamy inną wizję urządzenia otoczenia naszego domu.

Jakie drzewa wymagają stosunkowo niewielkiego wkładu w pielęgnacje, odwdzięczając się pięknym wyglądem? Istnieje wiele popularnych gatunków.

Popularne w ogrodach przydomowych są drzewa iglaste.

Wprawdzie moda na nie nieco przybladła i nie są już podstawą absolutnie każdej ogrodowej kompozycji, jednak ich wieczna zieleń nadal jest ceniona.

Drzewa iglaste oprócz atrakcyjnego wyglądu, wydzielają ponadto eteryczne substancje lotne niezwykle zdrowe dla układu oddechowego. Częste spacery w lasach iglastych zalecane są wszystkim osobom mającym problem z nawracającymi, a także przewlekłymi chorobami płuc i oskrzeli.

Drzewa iglaste potrafią osiągać naprawdę imponujące rozmiary, dlatego powinniśmy starannie wybrać gatunki odpowiednie do ogrodu, który przecież nie dysponuje tak imponującą ilością miejsca, jak miejski park, czy las.

Jodła koreańska – piękna, lecz wymagająca

Pięknym drzewem iglasty często wybieranym na przydomową działkę, jest jodła koreańska.

Wprawdzie dorasta ona nawet do 12 metrów wysokości, ale rośnie bardzo wolno i osiągnięcie 2 metrów wysokości potrafi zająć jej 10 lat.

Jest gęstym drzewem o pięknym, stożkowym pokroju, na którym stosunkowo wcześnie wśród biało – zielonych igieł, pojawiają się szyszki w niezwykłym odcieniu fioletu zmieszanego z czerwienią.

Przy swoim pięknie, jodła koreańska jest jednak gatunkiem dość wymagającym. Potrzebuje stanowiska słonecznego i zacisznego, jedynie wtedy jest w stanie znieść mróz.

Lubi gleby przepuszczalne, próchnicze i bardzo źle znosi suszę. Nie będzie też czuć się dobrze na działce w centrum miasta, wśród spalin.

Mimo tak wysokich wymagań, wiele osób decyduje się na posadzenie i pielęgnację jodły koreańskiej z uwagi na jej wysokie walory estetyczne i fakt, że zdobi ogród również zimą.

Sosna karłowata – odporna na mrozy

Do uprawy w przydomowym ogrodzie nadają się 3 odmiany karłowate sosny wejmutki – „Louie”, „Pendula” i „Greg”. Ostatnia z tych odmian osiąga zaledwie metr wysokości, ale podobne, jak odmiany wysokopienne, cieszy oryginalnymi, długimi igłami zebranymi w pęczki.

Inną popularną odmianą sosny do ogrodu, jest Oculus Draconis, dorastająca do wysokości maksymalnie 3 metrów. Na uwagę zasługuje też Rainbow, której igły przebarwiają się zimą na czerwono.

Sosny dobrze znoszą mróz, ale podobnie jak jodły nie przepadają za zanieczyszczeniem powietrza, średnio się więc nadają do ogrodów położonych w mieście, niedaleko ruchliwych ulic.

Drzewa liściaste – gatunki najpopularniejsze w ogrodach

O wyborze konkretnych gatunków powinna decydować przede wszystkim ilość miejsca w ogrodzie.

Korzenie potrafią sięgać nawet metr poza obręb korony, więc jej wielkość należy uwzględnić przy obliczaniu odległości od fundamentów domu, lub basenu.

Zaletą drzew liściastych jest przyjemny cień, jaki dają latem. Ich liście zatrzymają również kurz i zanieczyszczenia z powietrza, a także osłaniają przed wścibskimi spojrzeniami zapewniając domownikom więcej prywatności.

Kiedy mamy niewielki ogród, musimy pamiętać, że w cieniu drzew nie każda dekoracyjna roślina będzie czuła się dobrze, chociaż gatunków takich jest naprawdę sporo. Miejsca pod drzewami są idealne dla zwiastunów wiosny, takich jak przebiśniegi i krokusy.

Drzewa liściaste można sadzić od wczesnej wiosny do późnej jesieni

Drzewa te powinny być szczególnie starannie wybierane nie tylko ze względu na wielkość, ale też na kształt korony, która będzie przyciągać wzrok zwłaszcza w niedużym ogrodzie.

Istotnym kryterium wyboru są też ozdobne walory liści – na jaki kolor przebarwiają się jesienią, jak długo pozostają na drzewie?

Czy drzewa dzięki nim stanowią ozdobę również po sezonie?

Kształt korony zwykle decyduje o charakterze ogrodu. Kiedy mamy w ogrodzie drzewa liściaste o zwartych, regularnych koronach, całość sprawia wrażenie większego uporządkowania. Jeśli chcemy natomiast dodać nieco optycznej dynamiki naszym kompozycjom ogrodowym, warto rozejrzeć się za drzewami o smukłych, podłużnych koronach

Drzewa o koronach parasolowatych, jak na przykład klon palmowy, wprowadzają natomiast do ogrodu spokój i harmonię.

Klon palmowy

Drzewo to z uwagi na charakterystyczny, orientalny kształt parasolowatej korony, nazywane jest również klonem japońskim i jest częstym gościem w ogrodach urządzanych w stylu orientalnym.

Istnieje wiele odmian tej reprezentacyjnej rośliny, spośród których najbardziej znana to klon palmowy Atropurpureum, dorastający do 3 metrów, a więc wprost idealny do ogrodu.

Ozdobą tego klonu jest nie tylko ciekawy kształt korony, ale również powyginane pędy w odcieniu czerwieni, dzięki którym drzewko jest niezwykle atrakcyjne również po sezonie i utracie liści, które również są pięknie czerwono wybarwione przez cały sezon.

Wokół klonu palmowego, można zbudować naprawdę imponująco piękna kompozycję ogrodową, której będzie centralnym i dominującym elementem.

Jeśli chcemy mieć roślinę o naprawdę pięknie wybarwionych liściach, powinniśmy wybrać sadzonkę szczepioną, którą łatwo poznamy po widocznym miejscu zrostu.

Istotne dla intensywnej barwy liści, jest również stanowisko – powinno być bezpośrednio nasłonecznione.

Rosnący w cieniu klon palmowy odmiany Atropurpureum nie przebarwi się.

Wystarczy mu zwykła, ogrodowa gleba, o ile nie będzie zbyt gliniasta, lub nadmiernie kwaśna.

W okresie suszy konieczne może się okazać podlewanie, tak by gleba otaczająca korzenie była stale lekko wilgotna.

To efektowne drzewko słabo znosi mrozy, dlatego młodsze rośliny należy zabezpieczać na zimę chochołami ze słomy.

Wiosna usuwamy przemarznięte i nadmiernie zagęszczające roślinę pędy, by zachować jej piękny i zdrowy pokrój.

Wierzba mandżurska

Obok klonu palmowego, wierzba mandżurska jest jednym z najpiękniejszych drzew spotykanych w ogrodach.

Jest przy tym mało wymagająca i jej pięknem mogą się cieszyć nawet początkujący ogrodnicy.

Kiedy już przyjmie się i zacznie rosnąć, wystarczy jedynie nie dopuścić do jej przesuszenia i odpowiednio zabezpieczyć przed przemarznięciem

Drzewo to rośnie szybko, polecane jest więc do świeżo zakładanych ogrodów, gdzie tuż po zbudowaniu domu jest pusto.

Dorasta do kilku metrów, ale nie jest drzewem długowiecznym i naprawdę piękna jest przez kilkanaście lat. Dobrze znosi przycinanie, a jej gałązki są popularnym elementem kompozycji florystycznych.

Wierzba mandżurska jest idealna do małych ogrodów, a sadzona w szpalerach świetnie sprawdzi się w miejscach, gdzie chcemy coś ukryć – nieatrakcyjną ścianę lub ogrodzenie.

Oliwnik wąskolistny

To niewielkie drzewko o rozłożystej koronie i powyginanym pniu, często sadzone jest w ogrodach orientalnych.

Pokrojem i kształtem liści przypomina nieco malowniczą wierzbę i jest popularnym elementem ogrodowych kompozycji.

Liście oliwnika są pokryte po jednaj stronie srebrzysto-szarymi włoskami, a po drugiej ich powierzchnia jest gładka, szarozielona. Na przełomie maja i czerwca wierzba pokrywa się intensywnie pachnącymi, miododajnymi kwiatami, zebranymi w kępki w kątach liści.

Oliwnik wąskolistny jest wyjątkowo łatwy w uprawie i rośnie praktycznie na każdej glebie – piaszczystej, gliniastej, żyznej, jałowej – dosłownie każdej. Warto o tym pamiętać, kiedy mamy na naszej działce ziemię niezbyt łatwą, na której praktycznie nic poza trawą nie chce rosnąć.

W odróżnieniu od wspominanych wcześniej popularnych roślin iglastych, oliwnik wąskolistny doskonale znosi zanieczyszczenie powietrza. Może więc być posadzony w szpalerze przy ogrodzeniu, a nawet poprowadzony jak żywopłot.

Będzie stanowił swego rodzaju naturalny filtr zanieczyszczonego powietrza z ulicy.

Oliwnikowi należy jedynie zapewnić odpowiednie oświetlenie, ponieważ wyraźnie lubi słońce.

Magnolia drzewiasta

Obecnie właściwie nie ma ogrodu bez magnolii.

Jej przepiękne kwiaty są jednymi z pierwszych zwiastunów prawdziwej wiosny. Właśnie dlatego magnolia jest częstym gościem w naszych ogrodach – to raz ją zobaczył w porze kwitnienia, koniecznie chce ją mieć.

Okres spektakularnego kwitnienia przypada na kwiecień i maj, ale zdarza się, że magnolie zakwitają drugi raz – pod koniec lata.

Kwiaty magnolii najczęściej zabarwione są na różne odcienie różu, popularne są również odmiany o białych i kremowych kwiatach. W zależności od odmiany pojawiają się przed liśćmi, wraz z nimi, albo już po ich rozwinięciu.

Najpiękniej kwitną pierwsze z wymienionych. Kiedy kwiaty przekwitają, rozwijają się ciemnozielone, skórzaste liście, które zdobią drzewo do jesieni, z czasem przebarwiając się na żółto.

Niestety – piękno ma swoją cenę, a jest nią konieczność starannej i umiejętnej pielęgnacji.

 1. Zaczynamy od przygotowania ziemi pod sadzonkę.
 2. Wykopujemy dół, wzmacniając wybraną z niego ziemię torfem lub kompostem.
 3. Świeżo posadzone drzewko obsypujemy dookoła korą drzewną i uwaga – nie udeptujemy ziemi.
 4. Od marca do lipca roślina wymaga nawożenia składnikami mineralnymi (poza wapniem).
 5. Sadzimy ją w stanowisku zacisznym, osłoniętym od silnego wiatru.

Magnolii się nie przycina, chyba, że celu usunięcia martwych pędów.

Jarząb pospolity

Popularnej jarzębiny nie trzeba nikomu przedstawiać.

Jest znana i lubiana z powodu pojawiających się jesienią, ozdobnych owoców, które mogą też być bazą dla nalewki i dodatkiem do przetworów.

Jarząb pospolity ma niewielkie wymagania. Zresztą – rośnie też dziko, bez udziału człowieka i jakoś sobie radzi, więc przy naprawdę niewielkim nakładzie pracy, może stanowić skromną, aczkolwiek efektowną ozdobę ogrodu.

Brzoza

Jest to pospolite drzewo o gładkiej, białej korze.

Nie jest wymagająca, zwłaszcza w kwestii nasłonecznienia – radzi sobie zarówno w półcieniu, jak też w pełnym słońcu.

Brzoza rośnie dość szybko, a jej liście pięknie przebarwiają się jesienią na żółto.

Jest doskonała do młodych ogrodów, gdzie stosunkowo szybko wyrośnie na tyle, że będzie dawać przyjemny cień.

Gdzie warto zaopatrywać się w sadzonki drzew?

Sadzonki drzew
Sadzonki drzew

Sadzonki wysokiej jakości, można dostać na giełdach roślinnych, ale też możemy kupić je bezpośrednio u hodowcy – pasjonata.

Przy okazji możemy liczyć na garść pożytecznych informacji, które pomogą nam dokonać właściwego wyboru, co często nie jest sprawą prostą.

Zwłaszcza, gdy nie jesteśmy doświadczonymi ogrodnikami.

Co zrobić, kiedy drzewa wyrosną za bardzo?

Nawet najwolniej rosnące drzewa odmian wysokopiennych z czasem wyrastają za bardzo.

Drzewo nie może zagrażać przewodom wysokiego napięcia, czy naziemnym przewodom komunikacyjnym.

Dlatego też czasem trzeba podjąć bolesną decyzję o wycięciu.

O ile drzewo nie jest starsze, niż 10 lat, nie potrzebujemy do tego celu żadnego pozwolenia.

Zagrażają nam jednak zwykle rośliny duże i nieco starsze, więc zwykle przed ich wycięciem musimy wystarać się o pozwolenie w urzędzie.

Wycinamy również drzewa, które rozrastając się, zasłaniają zupełnie światło w domu, a kiedy rosną naprawdę blisko budynku, są w stanie nawet naruszyć przy pomocy korzeni jego fundamenty.

Drzewa na miarę naszych potrzeb

Drzewa na miarę naszych potrzeb
Drzewa na miarę naszych potrzeb

Planując posadzenie drzewa nie działajmy pod wpływem impulsu.

To nie jest roślina, którą łatwo można wykopać i przesadzić gdzie indziej. Dlatego właśnie wybór odpowiedniej odmiany, ale tez właściwego miejsca jest tak ważny.

Dla rośliny jest to istotne dla prawidłowej wegetacji, nam zaś może oszczędzić pracy, na którą nie każdy jest przygotowany w przypadku bardziej wymagających drzewek.

Ponadto w przypadku właściwie wybranego drzewka i miejsca jego posadzenia, możemy się nim cieszyć naprawdę długo bez potrzeby wycinania, czy zbyt drastycznego przycinania.

Warto sadzić drzewa i krzewy na działce budowlanej

Z całą pewnością warto jest mieć długowieczne drzewa i krzewy wokół domu.

Dodają posesji oryginalności, podnoszą wartość domu, poprawiają samopoczucie mieszkańców.

Są świetną podstawą ogrodowej aranżacji nadając jej charakter.

Mamy naprawdę duży wybór odmian przepięknych drzewek, które przy odpowiedniej pielęgnacji odwdzięczą się nam co najmniej przyjemnym cieniem w upalny dzień.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Adrianna

Gdzie zgłosić chęć wycięcia drzewa na prywatnej działce w opolskim?

Aleks

Niesamowite, jak ten blog o budowie potrafi przekazać skomplikowaną wiedzę w prosty sposób.