Suchy beton: rodzaje, cena, proporcje, zastosowanie [krok po kroku]

Suchy beton
Suchy beton

Suchy beton często używany jest podczas budowy domów jednorodzinnych i prac wokół niego. Pod względem swojego składu różni się on od zwykłej zaprawy betonowej. Warto więc przyjrzeć mu się bliżej, by poznać jego właściwości i przeznaczenie. Oto najważniejsze informacje dotyczące suchego betonu!

Suchy beton jest opisywany za pomocą kilku kluczowych parametrów. Należy uwzględnić je przy wyborze odpowiedniego rodzaju produktu, dopasowując ją do konkretnego przeznaczenia.

Klasa betonuOdnosi się do jego wytrzymałości, najczęściej stosowane są betony suche o klasach B7,5, B10 (C8/10) lub B15 (C12/15).
Stosunek efektywnej zawartości wodyOdnosi się on do ilości wody i w przypadku betonu suchego powinien on plasować się na poziomie 0,45-0,5.
Skład suchego betonuSuchy beton może zawierać różne rodzaje kruszyw, między innymi piasek, granit, bazalt, dolomit.

Co to jest suchy beton?

Najczęściej beton jest kojarzony jako materiał półpłynny. W przypadku suchego betonu mamy do czynienia z zaprawą o mniejszej ilości wody, co pozwala na uzyskanie jego suchej konsystencji.

Taka postać betonu ma szerokie zastosowanie, a w porównaniu do zwykłego betonu ma również szereg zalet.

Betony określane jako suche to rodzaj suchej zaprawy, która powstaje z użyciem kruszywa, piasku, cementu oraz małej ilości wody. Ponadto do produkcji suchego betonu używa się nieraz dodatkowe domieszki.

Często suchy beton określany jest również jako beton półsuchy.

Pod względem wyglądu suchy beton ma postać sypkiej, lekko wilgotnej mieszanki w kolorze szarym.

Suchy beton wykorzystywany jest również przy pracach ogrodowych, pracach drogowych i innych robotach infrastrukturalnych. Najczęściej sucha zaprawa cementowa wykorzystywana jest wtedy, gdy konieczne jest ustabilizowanie lub wyrównanie podłoża, ponieważ może być umieszczana bezpośrednio na gruncie.

Po ułożeniu na gruncie suchego betonu nie należy od razu polewać wodą, co mogłoby spowodować wypłukanie kruszyw. Pobiera on wtedy wilgoć z gruntu, umożliwiając skuteczne połączenie się z nim. Dopiero w późniejszej fazie sucha zaprawa cementowa może być pielęgnowana przez spryskiwanie jej wodą.

Po około 48 godzinach od ułożenia i związania zaprawy suchy beton staje się twardy, natomiast w pełni gotowy jest po upłynięciu około 28 dni.

Warto pamiętać o tym, że ze względu na swoją konsystencję suchy beton nie nadaje się do podawania przez pompę.

Suchy beton proporcje

Suchy beton – proporcje
Jak powstaje beton suchy?

Jak powstaje beton suchy? Do wykonania suchego – półsuchego betonu stosowane są te same składniki, które używane są do wykonania zwykłego betonu o bardziej płynnej konsystencji.

W przypadku betonu suchego współczynnik wodno-cementowy jest jednak znacznie niższy, co wynika z mniejszej ilości wody zastosowanej do produkcji suchego betonu.

Przy przygotowywaniu betonu suchego bardzo duże znaczenie mają jego odpowiednie proporcje, ponieważ niewłaściwie wykonany nie będzie spełniał swojego celu.

Suchy beton proporcje

Jak powstaje beton suchy w klasie B10? Aby zrobić suchy beton (kubik suchego betonu) należy zastosować:

  • Żwir – 1230 kg,
  • Piasek – 840 kg,
  • Cement – 190 kg,
  • Woda – 150 l.

Zamiast piasku do produkcji suchego betonu wykorzystuje się niekiedy inne rodzaje kruszyw, na przykład:

Klasy wytrzymałości suchego betonu

W zależności od typu i proporcji składników stosowanych przy produkcji suchego betonu można wyróżnić kilka klas suchego betonu pod względem wytrzymałości.

Klasą betonu nazywa się parametr, który odnosi się do jego jakości oraz rodzaju pod kątem wytrzymałości na ściskanie. Przy jej wyznaczaniu zastosowanie ma norma PN-EN 13791. Wcześniej stosowano starszą polską normę PN-88/B-06250.

W dawnej nomenklaturze stosowano oznaczenia klasy betonu literą B i liczbą, która określała wartość wytrzymałości gwarantowanej na ściskanie podanej w paskalach (MPa). Obecnie zamiast litery B stosuje się literę C, niemniej jednak nadal powszechnie używa się oznaczeń rozpoczynających się od litery B.

Suche betony najczęściej mają klasę B7,5, B10 (obecnie C8/10) lub B15 (obecnie C12/15). Rzadziej spotykane są betony suche wyższej klasy B20 (obecnie C16/20).

Ze względu na swoją niską wytrzymałość sucha zaprawa cementowa zaliczana jest do kategorii chudych betonów, czyli chudziaków. Chudziakami nazywa się betony o niskiej wytrzymałości na ściskanie, które mają najczęściej klasę B7,5 oraz B10 (C8/10).

Oznacza to, że suchy beton nie ma bardzo wysokiej wytrzymałości na ściskanie, jednak ze względu na jego zastosowanie nie jest to konieczne.

Gdzie stosuje się suchy beton?

Suchy beton ma szerokie zastosowanie i wykorzystywany jest on w wielu pracach. Kiedy używany jest najczęściej?

Przede wszystkim suchy beton wykorzystuje się do stabilizacji gruntu oraz do przygotowywania podkładów pod inne nawierzchnie. Bardzo dobrze przygotowuje je pod dalsze prace, zmniejszając ryzyko pojawienia się problemów wynikających z braku stabilizacji podłoża.

Suchy beton może być używany bezpośrednio na gruncie, co jest jego atutem w porównaniu do innych typów betonów o płynniejszej konsystencji.

Ze względu na swoje właściwości oraz niską cenę zyskał on zatem szerokie zastosowanie.

Kiedy najczęściej stosowany jest suchy beton przy budowie domu? W jakich jeszcze pracach może być on wykorzystany i z jakich klas suchego betonu korzysta się najczęściej?

Zastosowanie suchego betonu:

  1. Suchy beton pod fundamenty.
  2. Suchy beton pod krawężniki, obrzeża trawnikowe.
  3. Suchy beton pod podjazd.
  4. Suchy beton pod kostkę brukową.
  5. Suchy beton pod taras.
  6. Suchy beton pod posadzkę.
  7. Suchy beton pod drogę dojazdową.
  8. Suchy beton pod chodnik.
  9. Suchy beton pod ogrodzenie.
  10. Suchy beton pod murki oporowe.

Suchy beton wykorzystuje się przy wielu pracach zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz nich. Poniżej dokładniej prezentujemy informacje gdzie suchy beton wykorzystuje się najczęściej.

Suchy beton pod fundamenty

Fundament domu jednorodzinnego musi być wykonany solidnie, ponieważ stanowi on podstawę konstrukcji całego budynku w miejscu, gdzie łączy się on z gruntem.

Suchy beton wykorzystuje się bardzo często pod fundamenty budynków, między innymi domów jednorodzinnych. Umieszczony pod ławami fundamentowymi pozwala na przygotowanie wytrzymałych, solidnych fundamentów budynku. Stosunkowa łatwość jego wykonania oraz podawania powoduje, że wykorzystywany jest on powszechnie przy budowie domów metodą gospodarczą.

Suchy beton pod fundamenty w pierwszej kolejności jest przygotowywany według odpowiednich proporcji lub kupowany jako gotowy.

Następnie wystarczy załadować suchy beton do taczki i wsypać do wykonanych wykopów z drewnianymi szalunkami pod fundamenty. Potem jest on równomiernie rozprowadzany w wykopach, wibrowany i umieszcza się na nim zbrojenie.

Ostatnim etapem wykonania fundamentów jest ich zalanie betonem o płynnej konsystencji.

Suchy beton pod krawężniki, obrzeża

Tylko wtedy, gdy krawężniki lub inne obrzeża będą odpowiednio osadzone, będą spełniały swoją funkcję. W tym celu przygotowuje się stabilne podłoża pod ich ustawienie. Bardzo często suchy beton stosowany jest pod krawężniki oraz obrzeża, dzięki czemu pozwala na ich odpowiednie ustabilizowanie i zapobiega ich przesuwaniu się, przechylaniu. Zabezpieczone suchym betonem w ten sposób mogą one służyć przez dłuższy czas bez konieczności napraw.

W tym celu suchy beton najczęściej używany jest w pracach infrastrukturalnych na obszarach publicznych – przy drogach, chodnikach, placach, w parkach oraz na innych terenach.

Również suchy beton stosowany jest na posesjach prywatnych w celu stabilizacji podłoża pod krawężniki przy podjazdach, obrzeżach przy tarasach. Suchy beton wykorzystuje się także w ogrodach.

Suchy beton pod podjazd

Podjazd pod samochód musi cechować się odpowiednią stabilnością, aby można było poruszać się po nim bez ryzyka uszkodzenia nawierzchni.

Kolejnym zastosowaniem suchego betonu jest zatem ułożenie go pod podjazdem. Dzięki niemu można uzyskać właściwą stabilizację podłoża, aby zapobiec przesuwaniu, rozchodzeniu się oraz uszkodzeniu znajdującego się na nim materiału, na przykład płyt, kostki brukowej.

Suchy beton jest wskazany przede wszystkim wtedy, gdy po podjeździe mają poruszać się cięższe samochody, ale również bardzo często jest on wykorzystywany przy podjazdach na posesjach prywatnych.

Zastosowanie suchego betonu pod podjazd jest zatem bardzo dobrym wyborem, by zapewnić mu trwałość na lata.

Suchy beton pod kostkę

Suchy beton pod kostkę

Kostka brukowa jest popularnym materiałem używanym do wykonania wielu nawierzchni w okolicy domu i innych budynków. Jest łatwa w układaniu i daje estetyczny efekt. Wymaga jednak ułożenia na odpowiednim podłożu, aby uzyskać stabilizację.

Sucha zaprawa cementowa może być używana pod kostkę brukową, na przykład kostkę betonową lub granitową. Kostka brukowa jest popularnym materiałem używanym do wykonania wielu nawierzchni – podjazdów, ścieżek, tarasów, powierzchni przy basenach.

Zasadniczo wykorzystanie suchego betonu pod kostkę na posesjach prywatnych nie jest niezbędne, gdy nie będzie ona narażona na znaczny nacisk. Suchy beton stosowany jest pod kostkę brukową po to, aby uchronić powierzchnię przed jej uszkodzeniem i wydłużyć jej wytrzymałość.

Suchy beton pod kostkę jest nakładany najczęściej warstwą o grubości 15 cm. To powoduje, że niską ceną można uzyskać stabilne podłoże pod kostkę brukową.

Suchy beton pod taras

Suchy beton pod taras

Taras to doskonałe miejsce, gdzie można spędzać czas z bliskimi podczas słonecznych dni. Tarasy przy domach wykonuje się z użyciem różnych materiałów, ale niezależnie od wyboru duże znaczenie ma ich prawidłowa stabilizacja w gruncie, do czego wybierany jest często sucha zaprawa cementowa.

Za pomocą suchego betonu można przygotować solidną i trwałą podbudowę pod taras wykonany z kostki betonowej, kostki brukowej, płyt kamiennych, płytek ceramicznych lub innego materiału. Suchy beton używany jest jako podbudowa pozwala na uzyskanie wytrzymałego i stabilnego podłoża, na którym można prowadzić dalsze prace.

Warto też wskazać, że suchy beton sprawdzi się również przy tarasach drewnianych, z kompozytów. Wówczas jest on umieszczany pod belkami, które podtrzymują konstrukcję tarasową.

Suchy beton pod posadzkę

Posadzki wymagają wykonania na odpowiednim podłożu, ponieważ w przeciwnym razie mogą być niestabilne.

Suchy beton będzie dobrym rozwiązaniem przy wykonaniu posadzek na gruncie. Dobrze sprawdza się on między innymi przy ich realizacji w halach produkcyjnych, magazynowych, przemysłowych, budynkach gospodarskich.

Wykonanie suchego betonu w odpowiednich proporcjach pozwala wtedy na uzyskanie odpowiedniego podłoża, które wyróżnia się wysoką stabilnością i trwałością. W efekcie możliwe jest wyłożenie na nim innych materiałów, na przykład wylewek betonowych, które uzyskują odpowiednią wytrzymałość.

Suchy beton pod drogę

Suchy beton powszechnie używany jest też w drogownictwie. Za jego pomocą wykonuje się podbudowę pod drogi. Właściwa podbudowa ma w tym przypadku kluczowe znaczenie, ponieważ bez niej droga może zacząć szybko się niszczyć, gdy poruszają się po niej samochody.

W drogownictwie najczęściej korzysta się z technologii betonu wałowanego rcc, czyli Roller Compacted Concrete. Umożliwia ona zrobienie podłoża pod drogę w krótkim czasie.

Beton jest umieszczany na równej powierzchni, a następnie wyrównywany walcem, co również powoduje jego mechaniczne zagęszczenie. W efekcie nawierzchnia może cechować się optymalnymi parametrami technicznymi.

Suchy beton pod chodnik

Właściwe podłoża muszą posiadać również chodniki, którymi poruszają się piesi.

W pracach infrastrukturalnych suchy beton często używany jest pod chodniki. Można wykorzystać go też przy domu jednorodzinnym, by wykonać stabilne i trwałe ścieżki, na przykład z płyt betonowych czy kostki brukowej.

Suchy beton jest umieszczany w miejscu chodnika, na odpowiednio wyrównanej nawierzchni, a po stwardnieniu układa się na nim kolejne warstwy materiałów. Również wykorzystywany jest on pod krawężniki przy chodnikach.

Suchy beton pod ogrodzenie

Ogrodzenia składają się z elementów jak słupki i podmurówki, których zadaniem jest zapewnienie im odpowiedniej trwałości. Są one montowane w gruncie, dlatego również będą wymagały właściwego ustabilizowania.

Do prac przy domu oraz prac infrastrukturalnych przy budowie ogrodzeń bardzo często stosuje się suchy beton. Jest on umieszczany pod słupkami ogrodzeniowymi oraz pod podmurówkami, na przykład z cegieł czy podmurówkami prefabrykowanymi w celu zabezpieczenie ogrodzenia suchym betonem, aby w ten sposób zapewnić im wymaganą stabilność.

Ogrodzenie betonowe, które zostanie ustawione na podłożu z suchego betonu, może zatem służyć na wiele lat. By zatem było ono trwałe i wytrzymałe, nie przechylało się i nie zapadało się z czasem, duże znaczenie ma zastosowanie suchego betonu.

Suchy beton pod murki oporowe

Murki oporowe pozwalają na zatrzymanie naporu gruntu w okolicy skarp. Są one powszechnie używane również w ogrodach, gdzie służą do nadania im atrakcyjnego wyglądu.

Aby wykonać murek oporowy, zaleca się wykonanie niewielkiego wykopu i umieszczenie w nim mieszanki suchego betonu. Następnie na takim podłożu układa się materiały, na przykład cegły, kamień, elementy prefabrykowane. Dzięki temu można ustabilizować murek i zmniejszyć ryzyko jego zniszczenia.

Warto pamiętać, że wtedy, gdy murek oporowy ma wytrzymać duży napór, niezbędne może być zastosowanie dodatkowych metod jego stabilizacji, na przykład zbrojenia w betonie.

Suchy beton – zalety i wady

Mieszanka tego rodzaju ma zarówno określone zalety, jak i wady. Warto zatem zapoznać się z nimi bliżej, by poznać najważniejsze właściwości suchego betonu.

Najważniejsze zalety suchego betonu:

  • Bardzo dobre stabilizujące właściwości suchego betonu – mieszanka zapewnia doskonałą stabilizację podłoża, dzięki czemu jest ono dobrze przygotowane do prowadzenia dalszych prac.
  • Może być ułożony bezpośrednio na gruncie – zapewnia wtedy skuteczne związanie się z podłożem.
  • Szerokie zastosowanie – suchy beton wykorzystywany jest w wielu celach, między innymi przy budowie domu jednorodzinnego oraz przy aranżacji przestrzeni wokół niego.
  • Łatwe wykonanie – przygotowanie suchego betonu nie jest trudne, na przykład można zrobić suchy beton w betoniarce lub w taczce, przy czym należy pamiętać o tym, aby zachować odpowiednie proporcje suchego betonu.
  • Można wykonać go samodzielnie – beton suchy może być wykonany we własnym zakresie.
  • Prosta praca z materiałem – prowadzenie robót z użyciem suchego betonu nie jest skomplikowane. Materiał ten jest łatwy w nakładaniu i rozkładaniu, dlatego nie wymaga on posiadania specjalistycznej wiedzy przy użyciu.
  • Niska cena – atutem suchego betonu jest niski koszt, dlatego jego zastosowanie przy budowie domu oraz innych pracach nie jest związane z wysokimi wydatkami.

Najważniejsze wady suchego betonu:

  • Wyższa kruchość od tradycyjnego betonu – wynika ona z wykorzystania mniejszej ilości wody w mieszance.
  • Niska wytrzymałość na ściskanie w porównaniu do tradycyjnego betonu – ze względu na swoje składniki i niską ilość wody betony suche mają niską wytrzymałość na ściskanie w porównaniu do tradycyjnego betonu. Jednak stosowane są one w miejscach, gdzie nie jest ona konieczna, co nie stanowi istotnej wady.
  • Wymaga zagęszczenia – ważnym etapem w wykonaniu suchego betonu jest jego zagęszczanie, co oznacza konieczność zastosowania odpowiednich wibratorów.
  • Nie może być pompowany – ze względu na suchą konsystencję, w przeciwieństwie do tradycyjnego betonu należy nanosić go za pomocą narzędzi ręcznych.
  • Ryzyko nieprawidłowego wykonania – przy przygotowywaniu suchego betonu bardzo duże znaczenie ma jego odpowiednie wykonanie pod kątem rodzaju i ilości składników. Błędy popełnione na etapie produkcji mogą przełożyć się na jego gorsze parametry.

Jak zrobić suchy beton?

Wiele osób zastanawia się jak zrobić suchy beton. Wykonanie suchego betonu wymaga zastosowania kilku podstawowych składników i połączenia ich w odpowiednich proporcjach.

Suchy beton stosowany jest przy budowie domu jednorodzinnego oraz innych pracach. Można wykonać we własnym zakresie, ale również zakupić beton towarowy jako gotowy materiał z dowozem na plac budowy.

Samodzielne wykonanie suchego betonu

Najtańszym rozwiązaniem jest zrobić suchy beton samodzielne. Można wtedy zrobić suchy beton w odpowiedniej ilości oraz w niskiej cenie. Do wykonania suchego betonu najczęściej stosuje się poniższe składniki:

  • Żwir,
  • Piasek,
  • Cement,
  • Woda.

Suchy beton składa się ze żwiru i piasku lub innych kruszyw, zależnie od wybranego składu; można zakupić je w firmach dostarczających te surowce. Cement jest dostępny w składach budowlanych, marketach budowlanych. Nierzadko można też zakupić w nich kruszywa pakowane i luzem.

Należy obliczyć, ile składników będzie potrzebnych do wykonania określonej ilości suchego betonu. Przy większych ilościach można zamówić je z dowozem na plac budowy.

W sprzedaży można znaleźć także gotowe mieszanki przeznaczone do wykonania suchego betonu. Wymagają one jedynie wymieszania z podaną na opakowaniu ilością wody. Dzięki temu można zaoszczędzić dużo czasu na wykonaniu suchej zaprawy betonowej.

Do samodzielnego wykonania suchego betonu można zastosować betoniarkę, w której umieszcza się wszystkie składniki. Wtedy ich wymieszanie jest łatwe i szybkie.

Również można wykorzystać taczkę lub inny większy pojemnik, a składniki wymieszać za pomocą łopaty lub innego narzędzia ręcznego.

Zakup gotowego suchego betonu

Wtedy, gdy potrzebna jest większa ilość suchego betonu, warto wziąć pod uwagę oferty betoniarni, które mogą zaoferować jego dowiezienie na miejsce samochodem z gruszką.

Wtedy wystarczy wybrać odpowiednią klasę betonu oraz wskazać na potrzebną ilość suchej zaprawy, a także uzgodnić miejsce i termin jego dostarczenia.

Atutem tego rozwiązania jest pewność co do składu mieszanki. Betoniarnie dbają o to, aby ich wyroby cechowały się odpowiednią ilością suchej zaprawy i wysoką jakością, dlatego też ryzyko, że mieszanka będzie miała niewłaściwe proporcje lub niższe parametry techniczne, jest znacznie niższe niż przy wykonaniu jej samodzielnie.

Jeżeli zatem ważne jest zastosowanie odpowiedniej klasy wytrzymałości betonu, najlepiej zdecydować się na zakupienie go w betoniarni.

Z ofertami betoniarni można zapoznać się już teraz na ich stronach internetowych. Wiele z nich prezentuje również swoje cenniki w internecie.

Ile kosztuje suchy beton?

Suchy beton: rodzaje, cena, proporcje, zastosowanie [krok po kroku]
Ile kosztuje suchy beton?

Wielu inwestorów zastanawia się kosztuje suchy beton. Cena m3 suchego betonu zależna jest przede wszystkim od klas suchego betonu oraz od sposobu jego produkcji.

Samodzielne wykonanie betonu suchego

Gdy beton suchy przygotowywany jest we własnym zakresie, wówczas konieczne będzie zakupienie wszystkich potrzebnych do jego wykonania materiałów, czyli kruszyw, cementu oraz zastosowanie wody.

Zazwyczaj trzeba liczyć się z kosztem od 100 do 140 zł za 1 m3 suchego betonu przygotowanego we własnym zakresie.

Najczęściej koszty są zatem w tym przypadku najniższe, niemniej jednak jego przygotowanie jest też czasochłonne. To powoduje, że takie rozwiązanie jest najbardziej opłacalne wtedy, gdy chcemy uzyskać mniejszą ilości betonu, na przykład do samodzielnego wykonania chodnika przy domu.

Gotowa mieszanka do betonu suchego

Cena za gotową mieszankę suchego betonu klasy B10 to około 15 zł za 1 worek o ciężarze 25 kg. W przypadku zakupienia większej ilości worków można uzyskać dodatkowe rabaty.

Tego rodzaju mieszanki można zakupić w sklepach budowlanych oraz w składach budowlanych. Sklepy te oferują również transport do klienta przy większych zamówieniach.

Koszt przygotowania 1 m3 betonu suchego z gotowej mieszanki wynosi najczęściej od 120 do 150 zł.

Zakupienie betonu suchego w betoniarni

Popularną opcją jest również zakupienie betonu suchego w betoniarni. Określany jest on również jako beton towarowy.

Najczęściej wybierany do wykonania betonu suchego jest beton B10. W tym przypadku cena za 1 m3 wynosi zwykle od 160 do 220 zł. Wyższe klasy wybranego betonu to oczywiście wyższa cena.

Przy większych odległościach związanych z dostarczeniem betonu na plac budowy trzeba również dopłacić za usługę transportową. Jest ona wyceniana indywidualnie na podstawie odległości do pokonania przez kierowcę.

Materiał dowożony jest na plac budowy z wykorzystaniem samochodu z gruszką. Następnie kierowca rozładowuje go we wskazanym miejscu.

Suchy beton z betoniarni można także odebrać własnym transportem, na przykład przyczepką samochodową, gdy nie ma go zbyt dużo. Wystarczy tylko przyjechać do betoniarni, aby odebrać materiał. Gdy jednak jest go więcej, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie już zamówienie go pod wskazany adres transportu z suchym betonem.

Warto więc pamiętać, że samodzielne zrobienie betonu suchego, zwłaszcza w większej ilości, może być mało opłacalne. Wtedy lepszym rozwiązaniem staje się zakupienie go w betoniarni wraz z dostawą pod wskazany adres. Zazwyczaj różnice w kosztach wynoszą około 20-30 zł za m3.

Zastosowanie suchego betonu krok po kroku

Wykonanie powierzchni z suchego betonu nie jest skomplikowane, jednak wymaga uwzględnienia kilku istotnych zasad. W przeciwnym przypadku nawierzchnia może się zniszczyć i nie będzie spełniała swojego zadania. Poniżej znajduje się dokładna lista czynności, jakie należy wykonać, by przygotować trwałą i stabilną podbudowę z użyciem betonu suchego:

Przygotowanie miejsca pod wyłożenie betonu suchego

Prace należy rozpocząć od przygotowania miejsca, gdzie materiał ten ma być umieszczony, co jest zależne od przeznaczenia robót. Najczęściej jest on wysypywany do uprzednio wykonanych wykopów, które mogą być też zabezpieczone za pomocą drewnianych szalunków, jak w przypadku fundamentów. Należy zadbać o to, aby miejsca pod wysypanie mieszanki były wolne od zanieczyszczeń i równe, wygładzone, ponieważ w przeciwnym przypadku podłoże będzie niższej jakości, co przełoży się na efekty dalszych prac.

Przygotowanie betonu suchego

W następnej kolejności należy przygotować mieszankę. Tutaj do dyspozycji są dwa rozwiązania – można wykonać ją we własnym zakresie albo kupić jako gotową. Gdy mieszanka przygotowywana jest samodzielnie, wtedy można albo zakupić wszystkie składniki osobno, albo też zdecydować się na gotową mieszankę w worku. Do wykonania betonu suchego należy posiadać piasek, żwir, cement oraz wodę. Następnie składniki miesza się w odpowiednich proporcjach – można znaleźć je we wcześniejszej części naszego artykułu. W przypadku gotowej mieszanki wystarczy tylko wymieszać ją z wodą w odpowiednich proporcjach, aby uzyskać gotowy materiał. Do wymieszania betonu suchego można zastosować betoniarkę. To wygodne rozwiązanie, ponieważ urządzenie łatwo i szybko przygotuje zaprawę. Alternatywnie można wykonać materiał w taczce lub w innym większym pojemniku. Do mieszania najczęściej używane są łopaty, ale można też wykorzystać inne narzędzia ręczne. Suchy beton powinien mieć konsystencję sypką, lekko wilgotną. Nie powinny znajdować się w nim duże grudki, dlatego bardzo duże znaczenie ma jego równomierne wymieszanie z wodą. Wygodniejsza opcja to zamówienie gotowego suchego betonu. Dodatkowym atutem tej opcji jest pewność co do składu mieszanki, ponieważ przy samodzielnym mieszaniu z osobnych składników nie zawsze proporcje suchego betonu są optymalne. W betoniarniach można zamówić suchy beton o różnych klasach wytrzymałości, dlatego można dobrać go specjalnie do konkretnego przeznaczenia, na przykład zakupić bardziej wytrzymały beton pod ławy fundamentowe, a słabszy pod chodnik przy domu, gdzie duża wytrzymałość nie ma tak dużego znaczenia. Przy zamówieniu suchego betonu w betoniarni należy pamiętać o tym, by przygotować odpowiednie miejsce do jego wyładowania.

Nałożenie suchego betonu

Następnym krokiem będzie nałożenie suchego betonu w miejsca, gdzie ma być on zastosowany. Suchy beton nie nadaje się do pompowania ze względu na swoją konsystencję, dlatego do jego nakładania wykorzystuje się łopaty. Przy pracach infrastrukturalnych stosowane są maszyny, które nakładają suchy beton na podłoże. Podczas budowy domu jednorodzinnego, przy wykonaniu chodników, podjazdów czy ogrodzeń wokół niego wykorzystuje się zwykłe łopaty, aby przenosić materiał do wcześniej wykonanego wykopu. Suchy beton należy rozprowadzić jak najbardziej równomiernie, aby stworzyć trwałą podbudowę pod dalsze prace. W ten sposób można uniknąć sytuacji, gdy będzie ona nierówna albo też popęka ze względu na nierówne rozprowadzenie materiału.

Zagęszczenie suchego betonu

Bardzo ważnym procesem związanym z ułożeniem suchego betonu jest jego zagęszczenie. Celem zagęszczenia jest pozbycie się znajdujących się w mieszance pęcherzyków powietrza, co zapewnia większą gęstość i jednolitość betonu, co również poprawia jego wytrzymałość. Zagęszczenie prowadzone jest z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń – zagęszczarek, określanych również jako wibratory. Urządzenia te występują w wielu wariantach, na przykład jako wibratory powierzchniowe, wibratory wgłębne czy wibratory przyczepne. Przy pracach prowadzonych we własnym zakresie urządzenia te można wynająć w wypożyczalniach sprzętu budowlanego. W przypadku prac drogowych suchy beton często jest zagęszczany za pomocą walców. Zagęszczanie mieszanki powinno się rozpocząć od razu po jej wyłożeniu, dlatego trzeba pamiętać o tym, że nie powinno się wibrować betonu, który już rozpoczął proces wiązania.

Pielęgnacja suchego betonu

Suchy beton wymaga również odpowiedniej pielęgnacji, chociaż jest ona nieco inna niż w przypadku zwykłych mieszanek betonowych o konsystencji półpłynnej. Pielęgnacja betonu polega na jego odpowiednim podlewaniu, co sprzyja jego dojrzewaniu na skutek procesu hydratacji, czyli uwodnienia. W przypadku suchego betonu, który zawiera w swoim składzie bardzo małe ilości wody, proces jego pielęgnacji będzie wymagać podlewania go po jego wyłożeniu. Nie można stosować jednak zbyt dużej ilości wody, a częstotliwość podlewania trzeba dopasować do aury. Właściwe podlewanie pomaga wtedy w skutecznym wiązaniu betonu i przekłada się na jego wytrzymałość. Nie można lać dużej ilości wody w początkowej fazie związania zaprawy, ponieważ dodanie zbyt dużej ilości wody do mieszanki betonowej powoduje wypłukanie znajdujących się w niej kruszyw. Zamiast strumienia wody można stosować delikatną mgiełkę, która powinna równomiernie pokrywać powierzchnię suchego betonu. Częste podlewanie suchego betonu jest ważne w szczególności podczas słonecznej, ciepłej pogody, gdy dochodzi do szybszego parowania znajdującej się w mieszance wilgoci. W przypadku deszczowej aury nie jest ono konieczne.

Utwardzenie suchego betonu

Suchy beton najczęściej utwardza się po około 48 godzinach od jego wyłożenia. Wiąże się wtedy z warstwą gruntu, dając stabilną i wytrzymałą podbudowę. Należy jednak pamiętać o tym, że pełne wiązanie oraz utwardzenie mieszanki następuje po około 28 dniach od jej wyłożenia.

Błędy przy wykonaniu suchego betonu

Błędy związane z wykonaniem suchego betonu mogą skutkować w wielu poważnych problemach.

Najczęstsze skutki błędów w wykonaniu suchego betonu to osłabienie stabilności podłóż, pojawianie się w nich pęknięć, nierówności, wybrzuszeń. Nieprawidłowo wykonany suchy beton przy budowie domu może nawet spowodować osłabienie fundamentów i nieprawidłowe osiadanie budynku.

Przy wykonaniu suchego betonu bardzo często popełniane są poniższe błędy:

  1. Nieprawidłowe proporcje mieszanki. To jeden z głównych problemów pojawiających się przy wykonaniu suchego betonu. Musi mieć on odpowiednio dobrane proporcje, aby uzyskać odpowiednie właściwości. Rozwiązanie – zakupienie suchej mieszanki, do której dodaje się wodę, albo zamówienie gotowego betonu w betoniarni, który będzie dowieziony na miejsce.
  2. Szybkie polanie suchego betonu wodą. W przypadku suchego betonu duże znaczenie ma jego właściwe podlewanie, które sprzyja prawidłowemu wiązaniu. Gdy jednak będzie wykonane nieodpowiednio, może wypłukać z betonu kruszywa i znacznie osłabić jego strukturę. Rozwiązanie – delikatne zraszanie suchego betonu mgiełką wody, aby zapobiec wypłukiwaniu kruszyw.
  3. Pękanie suchego betonu. Jeżeli suchy beton nie zostanie prawidłowo wykonany, na przykład mieszanka ma nieproporcjonalny skład lub będzie zbyt obficie podlewana podczas pielęgnacji, wtedy może dojść do jej pękania i osłabienia jej parametrów. Rozwiązanie – dokładne odmierzenie wszystkich składników i delikatne podlewanie mgiełką wody, by zapobiec pojawianiu się spękań. Dla pewności można zdecydować się na zakupienie gotowego betonu w betoniarni, który będzie zawierał odpowiednie proporcje składników.
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Maja

Jestem wdzięczny za to, że mogę korzystać z tego blogu jako swojego stałego źródła wiedzy i inspiracji. Każdy artykuł to dla mnie okazja do zgłębiania tajemnic branży, która mnie pasjonuje.