Jednymi z najbardziej potrzebnych i najwygodniejszych narzędzi do transportu małych, ale i nieco większych ładunków są taczki. Stają się one przydatne podczas prac ogrodowych, prac porządkowych, a także w budownictwie – przede wszystkim do zadań wykonywanych na świeżym powietrzu.
Pozwalają przenieść rzeczy z miejsca na miejsce, ograniczając wysiłek użytkownika. Ułatwiają też przetransportowanie za jednym razem jak największej ilości materiału.
Taczka pozwala na wygodny transport przedmiotów i materiałów nieporęcznych, ciężkich albo po prostu sporych pod względem gabarytów – np. w ogrodach czy na budowach. W tych pierwszych można w nich przewozić skoszoną trawę, kompostownik, ściółkę, sadzonki drzew, czy narzędzia.
Natomiast na budowach taczka umożliwia wygodne przewożenie gruzu, piachu czy zaprawy. Taczki – zarówno te ogrodowe jak i budowlane, skutecznie ułatwiają wiele zróżnicowanych prac.
Trzeba jednak pamiętać, że aby mogły służyć jak najbardziej właściwie, muszą zostać odpowiednio wybrane. Funkcjonalność i przydatność taczki będzie można ocenić dopiero wtedy, kiedy zostanie dobrana do rodzaju pracy i zadań w których będzie się jej używać. Właściwe dobranie tego narzędzia jest wstępnym warunkiem zarówno efektywności, jak i jakości całej pracy. Inna taczka sprawdzi się bowiem na budowie, a nieco inna w ogrodzie czy prac wokół domu. Te różnice warto poznać i wziąć pod uwagę w trakcie zakupów.
Mówiąc w skrócie, taczki budowlane mają wytrzymałą i solidną, kanciastą konstrukcję. Dzięki odpowiednim kołom sprawnie poruszają się po nierównym terenie, są też łatwe w manewrowaniu.
Taczki ogrodowe przeznaczone do prac wokół domu są zaś bardziej opływowe i nieco lżejsze, choć jeśli te dobrej jakości – nadal będą trwałe i bardzo użyteczne.
Wybierając taczkę należy zwrócić uwagę także na jej pojemność, materiał wykonania, rodzaj i ergonomię uchwytów, a także ilość kół.
Rodzaje taczek
W sklepach obecnie można znaleźć różne rodzaje taczek, które różnią się swoją budową, a co za tym idzie – przeznaczeniem. Wyróżniamy:
Taczka ogrodowa
Mają dość lekką konstrukcję, która umożliwia wygodne wykonywanie prac pielęgnacyjnych w ogrodzie czy sadzie, niezależnie od ich rozmiarów. Taczka służy w nich przede wszystkim do przewożenia ziemi, nawozów, roślin i odpadów organicznych (np. zgrabionych liści), ale też większych narzędzi, które są np. zbyt ciężkie lub nieporęczne do przenoszenia w rękach.
Taczka która będzie służyć w przydomowym ogrodzie, może być zbudowana albo z tworzywa sztucznego albo metalu. Ta druga będzie jednak cięższa, co nie zawsze jest potrzebne i utrudnia manewrowanie sprzętem na wąskich, ogrodowych ścieżkach. Taczka plastikowa będzie lżejsza i łatwiejsza w manewrowaniu. Do tego plastik, choć najbardziej narażony na uszkodzenia, jest odporny na różnego rodzaju czynniki atmosferyczne i dlatego doskonale sprawdza się w prostych pracach ogrodowych.
Taczka wykonana z plastiku jest lekka i ma gładką, opływową misę, która jest bardzo estetyczna.
Taczka budowlana
Taczka budowlana służy do przewożenia wszelkich materiałów wykorzystywanych i pojawiających się na budowie: zapraw, cegieł, gruzu, kamieni czy drewna.
Taczka budowlana to narzędzia dość ciężkie (mają 12-20 kilogramów), zazwyczaj o kanciastej budowie, która ułatwia przewożenie betonu.
Do produkcji taczek budowlanych używa się najczęściej dobrej jakości stali, by mogły być one naprawdę wytrzymałe, solidne, odporne na uszkodzenia i nacisk. Zazwyczaj jest to stal ocynkowana, malowana albo aluminium.
Wiąże się to oczywiście ze zwiększoną wagą samej taczki (w porównaniu do jej odpowiedników z tworzyw sztucznych).
Taczki kupowane na budowy mogą być tłoczone (z jednego arkusza blachy) lub spawane (w których misa tworzona jest z kilku arkuszy blachy o większej grubości). Najbardziej trwałe będą taczki ze stali i aluminium, ale przy najcięższych pracach wybierane są częściej te stalowe. Przy zakupie taczki budowlanej warto sprawdzić, czy została właściwie zabezpieczone przed wilgocią i jakiej grubości blacha została wykorzystana w czasie produkcji.
taczka budowlana może być też wykonana z tworzywa sztucznego. Takie taczki budowlane muszą być jednak wtedy odpowiednio wzmocnione, gdyż inaczej nie będą nadawać się do przewożenia materiałów konstrukcyjnych.
Taczki dekoracyjne
Obecnie służą przede wszystkim jako ogrodowa dekoracja (najczęściej w ogrodach wiejskich) oraz jako kwietniki. Do budowy taczek dekoracyjnych można wykorzystać różne gatunki drewna.
Tak więc, podsumowując, oprócz przeznaczenia, taczki można podzielić także ze względu na materiał ich wykonania (który ma duży wpływ na ich cechy użytkowe):
- Taczki z tworzywa sztucznego – lekkie, odporne na czynniki pogodowe, jednak podatne na uszkodzenia mechaniczne. Są one dobre do ogrodów, gdzie wykonuje się prace lekkie, a nie ciężkie i bardzo intensywne. Niewielka waga taczek z plastiku sprawia, że wożenie ziemi czy nawozu nie jest problematyczne (nawet dla nieco słabszych osób). Trzeba jednak mieć na uwadze to, że ten rodzaj taczki może zostać uszkodzony przez cięższe materiały (np. kamienie). Warto też dodać, że taczki z tworzyw sztucznych należy odpowiednio przechowywać, szczególnie zimą: mróz może bowiem spowodować kruszenie się plastiku i może osłabić jego strukturę.
- Taczki aluminiowe – odporne na warunki atmosferyczne, stosunkowo lekkie ale podatne na odkształcenia i deformację (kiedy ścianki są zbyt cienkie).
- Taczki stalowe – ciężkie, ale bardzo wytrzymałe; idealne do prac budowlanych o dużym natężeniu. Wykonuje się je ze stali malowanej lub ocynkowanej, najlepiej zabezpieczonej przed korozją.
- Taczki drewniane – pełniące jedynie funkcje ozdobne, rzadko kiedy wykorzystuje się je do przewożenia materiałów.
Wybierana taczka do domu to zakup przynajmniej na kilka sezonów więc warto zwrócić uwagę nie tylko na materiał jej wykonania, ale też na umiejscowienie i rodzaj kół, felg, długość rękojeści oraz rodzaj konstrukcji, które odpowiadają za jej trwałość oraz przystosowanie do konkretnych warunków terenu. Dużym plusem jest także możliwość odłączenia koła lub misy od reszty narzędzia, co w razie awarii czy uszkodzenia pozwala ograniczyć koszty (dany element można naprawić/wymienić, bez potrzeby kupowania całkiem nowej taczki).
Taczki różnią się od siebie także sposobem konstrukcji. Może być ona:
- tłoczona – gdzie misa taczki jest produkowana z jednego arkusza blachy;
- spawana – tutaj misa zostaje stworzona z kilku kawałków grubszej blachy.
Rozróżnia się też konstrukcję:
- płytką – która ułatwia załadunek i rozładunek przewożonych na taczce materiałów i przedmiotów, ponieważ nie trzeba się po nie głęboko schylać,
- głęboką stworzoną do wygodnego transportu worków i innych większych gabarytowo materiałów budowlanych.
Wybierając taczkę pod uwagę należy wziąć też ładowność i pojemność taczki:
- Pojemność – określana w litrach – wyraża kubaturę misy dając wytyczne jaką ilość cieczy będzie ona w stanie pomieścić.
- Natomiast ładowność – przedstawiana przez producenta taczki w kilogramach – określa maksymalny ciężar ładunku jaki można bezpiecznie przewieźć w danej taczce.
Taczki ogrodowe jak i budowlane mają dość uniwersalne zastosowanie i mogą służyć do przewożenia naprawdę wielu materiałów. W związku z tym stają się jednym z najbardziej intensywnie eksploatowanych narzędzi. Dlatego też warto wybierać sprzęty o lepszej jakości, a nie na przykład te najtańsze. Te ostatnie, wykorzystywane przy wielu pracach mogą być bowiem mało komfortowe w użytkowaniu lub posłużą jedynie przez 1-2 sezony (ulegną bowiem szybszemu zniszczeniu). Na rynku można obecnie znaleźć szeroki wybór taczek: pod względem ich cen, wielkości, jakości materiałów i technologii użytej do ich wykonania.
Taczka jedno czy dwukołowa?
Sprzęt jakim jest taczka może zostać wyposażony w jedno (rozwiązanie najpopularniejsze) lub dwa koła (wtedy taczka nazywana jest japonką albo kolebą).
Decyzja o liczbie kół powinna być jednym z podstawowych czynników decydujących o zakupie taczki. Jedno lub dwa koła, jeśli chodzi o taczki ogrodowe, decyduje przede wszystkim o wygodzie jej użytkowania.
Taczka wyposażona w dwa koła będzie bardziej stabilna, a także łatwiejsza w obsłudze i prowadzeniu – zwłaszcza dla tych osób, które nie mają zbyt wiele siły czy mają ograniczone możliwości ruchowe. Dwa koła będą też wygodne przy przewożeniu cięższych ładunków, na przykład kamieni.
Natomiast jeśli chodzi o taczki z jednym kołem, to charakteryzuje je świetna zwrotność. Sprawdzają się więc podczas przewożenia ładunków w niewielkiej czy ograniczonej (różnymi przeszkodami) przestrzeni lub na trudnym terenie. Jednokołowe taczki będą też najlepszą opcją do manewrowanie na wąskich dróżkach. Należy jednak pamiętać, że jednocześnie będą stanowić większe obciążenie dla obsługujących je osób. Dlatego przy przewożeniu cięższych ładunków mogą być niewygodne i dość męczące. Przy taczkach z jednym kołem uwagę warto zwrócić na jego umiejscowienie, wybierając preferowaną opcję. Koło mocno wysunięte do przodu zapewni taczce stabilność, jednak większość ciężaru ładunku będzie spoczywać w rękach prowadzącego sprzęt. Natomiast koło przesunięte bliżej środka odciąża ręce, ale zarazem zmniejsza stabilność.
Stąd też wybór ilości kół w preferowanej taczce będzie zależny od jej przeznaczenia, miejsca użytkowania oraz sił osoby, która będzie jej operatorem. Tym, co warto jeszcze wiedzieć o wybieranych kołach jest to, że lepiej unikać taczek ze sztywno przymocowanymi kołami, ponieważ są one mniej wygodne, a także cięższe w użytkowaniu. Należy też sprawdzić czy koło taczki zostało osadzone na łożysku. Istotny może być także materiał, z którego zostały wykonane felgi. Te plastikowe są tanie i lekkie, ale za to niezbyt trwałe. Felgi metalowe są droższe i cięższe od plastikowych, są też jednak zdecydowanie bardziej solidne i wytrzymałe.
Warto też dodać, że koła taczek można podzielić na dwa rodzaje:
- Pneumatyczne, które mają amortyzatory i sprawdzają się przy wszelkich nierównościach terenu. Są też trwałe, jednak występują między nimi pewne różnice
- Koła pneumatyczne pompowane, gdzie za doskonałą amortyzację odpowiedzialne jest powietrze. Są one bardzo dobre i wygodne w użytkowaniu, jednak ich wadą jest to, że napotykając na swojej drodze ostre przedmioty mogą ulec przebiciu. Najlepiej więc sprawdzają się w warunkach magazynowych oraz prowadzone po nawierzchniach bez zagrożeń ze strony rzeczy mogących zagrozić ich przebiciem.
- Koła pneumatyczne wypełnione pianką, w których za przenoszenie obciążenia oraz amortyzację (tłumienie drgań) odpowiedzialna jest pianka poliuretanowa (opasana oponą). Z racji tego, że będzie ona mocniejsza niż koła pompowane (wolna od typowych dla nich uszkodzeń) sprawdzi się w taczce przewożącej materiały po terenach nierównych, z przeszkodami. Taczkę z kołem pneumatycznym piankowym można wybrać do ogrodów i na budowy, w których występuje prawdopodobieństwo jazdy po kawałkach drutów, gwoździach, wkrętach i innych ostrych materiałach. Będzie ona idealna także w zakładach związanych z obróbką metali, gdzie występuje duża ilość metalowych wiórów. Największymi zaletami kola piankowego będą oczywiście nieprzebijalność oraz komfortowe prowadzenie taczki. Natomiast wadą kół wypełnionych pianką jest to, że poddane przez dłuższy czas działaniu dużej siły nacisku statycznego mogą się odkształcić. Tak więc w sytuacjach, kiedy koła są wykorzystywane rzadziej, a częściej działa na nie nacisk statyczny, lepiej sprawdzą się koła pompowane.
- Plastikowe – stosowane w najtańszych narzędziach. Decydują o niższej cenie taczki, ale jednocześnie nie są zbyt trwałe.
Sprawdzają się tylko wtedy, gdy jeżdżą po utwardzanych nawierzchniach.
Taczki ogrodowe – jak wybrać najlepszą?
Taczka jest jednym z podstawowych narzędzi przydomowych, gdyż umożliwia wykonywanie różnego rodzaju prac pielęgnacyjnych i porządkowych, przewożąc potrzebne rzeczy z miejsca na miejsce.
Kupując taczkę z przeznaczeniem do swojego ogrodu, trzeba zwrócić uwagę na to, że każdy taki produkt posiada nieco odmienne cechy, które będą decydować o jego funkcjonalności, wygodzie użytkowania, a także trwałości.
Chcąc wybrać najlepszą taczkę (odpowiadają indywidualnym potrzebom) trzeba sprawdzić rodzaj i jakość użytych do jej produkcji materiałów, technologię wykonania, a także parametry jej poszczególnych elementów. Zalicza się do nich:
Koła | Jak już wyjaśnione zostało wcześniej, jest to element, który w dużej mierze decyduje o komforcie pracy z taczką, bo wpływa na swobodę jej przesuwania po nawierzchni. Jedną z podstawowych decyzji jest ta o ilości kół w taczce. Tradycyjnie są one jednokołowe – zwrotne i łatwiejsze do manewrów, ale spotkać można także modele z dwoma kołami. Te drugie zapewniają większą stabilizację, co jest dobrą opcją dla osób słabszych czy starszych, którzy chcą pracować w swoich ogrodach czy na działkach. Wybierając najlepszą taczkę do ogrodu lepiej unikać tej z kołem plastikowym, bo nie jest ono zbyt wytrzymałe i sprawdza się przede wszystkim na utwardzonych powierzchniach. Stąd też może mieć problemy z jazdą na trawie czy po gruncie. Nieco lepsze będą koła gumowe, choć i one czasem nie radzą sobie z jazdą po miękkiej nawierzchni. Jedną z najlepszych opcji będą tutaj koła pneumatyczne uniwersalne: na każdy rodzaj nawierzchni. |
Materiał | W ogrodzie czy na działce, taczkę użytkuje się zazwyczaj do transportu ziemi, nawozu, roślin czy ogrodniczych narzędzi. Stąd też konstrukcja misy taczki nie musi być przystosowana do przewożenia wielkich ciężarów, jak np. na budowie. Dlatego też dobrym modelem będzie taczka z misą z tworzywa sztucznego albo aluminium. Będzie wtedy sama w sobie lekka i wygodna w prowadzeniu (a także tańsza). W przydomowych ogródkach i na podwórzach taczka plastikowa może sprawdzić się bardzo dobrze, bo nie będzie w nich narażona na specjalnie trudne warunki. Przyda się za to do przewożenia ściółki, kompostu i mniejszych roślin. Na uwadze trzeba mieć jednak to, że korpusy z plastiku mogą pękać z powodu bardzo dużych wahań temperatury, zbyt dużych ciężarów lub niewłaściwego obchodzenia się ze sprzętem. Ogród jest to także miejsce dla taczki aluminiowej, która przy większych obciążeniach ulega odkształceniom, ale nie powinno jej to grozić w ogrodzie czy w sadzie. Oczywiście osoby, które szukają sprzętu jak najbardziej wytrzymałego, zamiast taczki aluminiowej mogą zdecydować się na taczkę ze stali. Będzie ona odporna na uszkodzenia mechaniczne i naprawdę solidna. Przyda się do przewożenia cegieł, większych ilości ziemi czy dużych roślin. Trzeba jednak pamiętać o sprawdzeniu grubości blachy: im będzie ona grubsza, tym taczka będzie cięższa. Taki model może też rdzewieć, a nawóz czy obornik mogą uszkodzić powierzchnię misy. Takie rzeczy lepiej więc przewozić w taczkach plastikowych, które nie ulegną przez nie zepsuciu. |
Pojemność | Tutaj nie można nigdy określić pojemności idealnej, gdyż jest to zawsze kwestia indywidualna – dostosowana do potrzeb konkretnych osób. Kiedy ogród czy działka są dopiero zagospodarowywane albo znajduje się na nich bardzo dużo roślin, niezbędna będzie taczka bardziej pojemna (około 120 litrów). Do ogrodów mniejszych, które są już tylko pielęgnowane można wybrać taczkę mniejszą, o 60-100 litrach pojemności. |
Waga taczki | Wraz z pojemnością i załadunkiem wzrasta ciężar taczki. W wielu przypadkach, dla osób starszych czy z problemami ruchowymi jest to dość niekorzystne, szczególnie wtedy kiedy sama waga początkowa narzędzia jest dość wysoka. Przed zakupem taczki ogrodowej warto więc tę wagę dokładnie sprawdzić, by nie utrudniać sobie niepotrzebnie przewożenia ładunków. Cięższa taczka będzie też trudniejsza do kontrolowania. |
Uchwyty | Choć początkowo wydają się nieistotne, to w czasie dłuższej czy intensywnej pracy nabierają one znaczenia. Musza być one wygodne do trzymania i zbudowane jak najbardziej ergonomiczne – z odpowiednim rozstawem. Nie powinny być także zbyt krótkie. W przeciwnym razie w trakcie manewrowania taczką będzie dochodzić do obcierania nóg. Najlepiej też kiedy uchwyty zostaną wykonane z gumy albo miękkiego plastiku, bo umożliwią łatwiejsze manipulowanie taczką . Nie będą też powodować tworzenia się na palcach odcisków. |
Rodzaj konstrukcji | Taczka może być płytka lub głęboka. W większości ogrodów optymalne będą taczki niezbyt głębokie, ponieważ będą się w nich przewozić niewielkie ładunki (a nie np. worki z cementem). Uwagę trzeba zwrócić także na obecność tzw. pochylni. Oznacza to, że najlepiej kiedy taczka będzie z przodu nachylona w taki sposób, by ułatwiło to rozładunek znajdujących się w niej: piasku, ziemi czy nawozów. W taczce ogrodowej ważne będą także opływowy kształt misy i dość wąska konstrukcja samej taczki – tak by mogła zmieścić się na rabatach i cienkich, ogrodowych ścieżkach. |
Taczki budowlane – jak wybrać najlepszą?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że taczka która okaże się najlepsza do użytku w ogrodzie, wcale nie będzie dobra na budowie. Tutaj potrzebne jest bowiem narzędzie o innej budowie i innych parametrach – ze względu na odmienne – bardziej wymagające warunki pracy sprzętu. Tutaj najlepszą taczką będzie ta, której:
Konstrukcja będzie naprawdę solidna, a sama taczka odpowiednio ciężka. Tylko wtedy będzie bowiem w stanie przewozić cięższe elementy. Musi wytrzymać także napór cegieł i pustaków, a jednocześnie musi poddawać się manewrom.
Koło taczki | Jak wiadomo jest to element determinujący wygodę prowadzenia sprzętu. Odpowiada także za stabilność całej taczki. Jeśli chodzi o rozróżnienie jakim jest sposób przytwierdzenia koła, to na budowie najlepiej sprawdzą się modele pompowane na łożysku. Łatwiej się nimi manewruje i jeździ po nierównych nawierzchniach. Jest to więc korzystne w taczkach budowlanych, które transportują materiały przez gruz i inne zanieczyszczenia. Jeśli zaś chodzi o materiał i wykonanie koła, to dostępne są zwykłe – wypełnione powietrzem albo koła z pełnej gumy. Te drugie nie opadają płasko i nie pękają (w przeciwieństwie do tych wypełnionych powietrzem). Nie mają też jednak amortyzacji (charakteryzującej koła z powietrzem), przez co trudniej używa się ich w trudnym terenie. Do wyboru jest także ilość kół: jedno – wypośrodkowane lub dwa koła. Na budowie taczki jednokołowe ułatwiają zrzucanie materiału i są łatwiejsze do manewrowania, jednak z powodu braku równowagi mogą w czasie skręcania łatwo się przewrócić. Powodem wywrotki może być także nierównomierne rozłożenie ich ładunku. Taczki wyposażone w dwa koła są o wiele mniej przechylne, jednak trudniej nimi skręcić i zrzucanie ładunku nie jest aż tak wygodne jak przy taczkach z jednym kołem. |
Materiał wykonania taczki | Do cięższych prac, to znaczy do przewożenia materiałów na budowie, nie sprawdzi się na pewno taczka z tworzywa sztucznego. Plastik misy uległby uszkodzeniu przy większym obciążeniu, np. gruzem. Taczka budowlana, o kanciastej budowie, powinna zaś zostać wykonana z metalu: aluminium, stali malowanej lub ocynkowanej. Są to bowiem materiały które nadają się do cięższych prac budowlanych. Stal będzie materiałem wytrzymałym, a właściwie zabezpieczona przed korozją może posłużyć w taczce przez wiele lat. |
Uchwyty | Najpopularniejsze są taczki klasyczne, to znaczy z dwoma uchwytami, które zostały zaplanowane tak, by umożliwiać dobrą dźwignię (szczególnie podczas zrzutu ładunku). Minusem dwóch uchwytów jest jednak to, że wymagają dużej siły górnej części ciała, głównie ramion i pleców, mogąc powodować ich ból po intensywnej pracy. Na rynku można znaleźć także taczki z uchwytem typu prętowego (jak w kosiarkach). Zapewniają one mniejsze obciążenie ramion, jednocześnie jednak mogą powodować większy ból pleców (przez mniejszą dźwignię podczas zrzutu ładunku). Z racji tego, że taczki budowlane przewożą duże i ciężkie ładunki, lepiej sprawdzą się w nich dwa uchwyty. Jeśli zaś chodzi o materiał ich wykonania, to należy unikać uchwytów plastikowych, które mogą popękać przez ciężar ładunku. Problematyczne mogą być też uchwyty drewniane, bo mogą one pękać i odpryskiwać w wyniku działania różnych warunków atmosferycznych. Najbardziej trwałe będą uchwyty metalowe, jednak stojąc na słońcu mogą stać się one bardzo gorące. Rozwiązaniem jest tutaj pokrycie ich gumą, która dodatkowo zapewni operatorowi taczki bardzo wygodny i bezpieczny chwyt. |
Ładowność | Pojemność taczki (podawana w litrach) jest zależna od jej wymiarów, tzn. od szerokości, wysokości i głębokości misy do załadunku. Pojemność ta powinna być na tyle duża, by w taczce można było przewozić duże worki (np. z cementem) i różnego rodzaju materiały budowlanych. Natomiast jeśli chodzi o ładowność, to określa się ją w kilogramach. Dzięki niej producent taczki informuje o tym, jaki ciężar można w niej umieścić (by pracowała bez problemu i bez żadnego uszczerbku). Taczka do prac budowlanych powinna gwarantować załadunek 150-200 kilogramów. |
Inne ważne czynniki | Idealną taczką budowlaną będzie taka, która pozwala na wymianę koła lub misy w razie ich zepsucia czy zużycia. Oznacza to, że nie są one w niej przymocowane na stałe. Będzie to bardziej ekonomiczne, bo dzięki wymianie jednego elementu będzie można wydłużyć żywotność swojej taczki, bez konieczności kupowania nowej. Wygodna może być też opcja zakupu taczki bez koła. Można dzięki temu znaleźć oponę o najodpowiedniejszej szerokości i jak najlepszej jakości. Przy zakupie taczki na budowę należy też dokładnie sprawdzić jak w dłoniach leżą jej uchwyty (czy są wygodne) oraz to, czy są one wystarczająco długie. Jeśli tak będzie, to operator taczki uchroni swoje nogi przed otarciami i obijaniem się ich o misę. |
Ile kosztuje taczka?
Taczka to podstawowy sprzęt, który ułatwia i usprawnia wykonywanie zabiegów modernizacyjnych i pielęgnacyjnych w ogrodzie, sprzątanie działki czy też przewożenie materiałów niezbędnych przy budowie i prac wokół domu. Używa się jej bardzo często, stąd też przy zakupie taczki powinno się przede wszystkim zwracać uwagę na jej jakość. Nadmierna oszczędność w tym przypadku zostanie szybko zweryfikowana, czasem już przy pierwszym cięższym transporcie materiałów.
Przy wyborze taczki określić trzeba najpierw warunki jakie powinna ona spełniać. Chodzi tu o wymieniane wcześniej: przeznaczenie, materiał wykonania, liczbę kół, postawienie na zwrotność lub stabilność. Dopiero przy takim zawężeniu można zacząć porównywać ceny poszczególnych modeli.
Oczywiście cena taczki musi być zawsze odpowiednia do jej jakości. Złym wyborem może okazać się kupienie taczki najtańszej, ale nie zawsze potrzebny jest także sprzęt najdroższy. Szczególnie wtedy, gdy nie przewiduje się jego codziennej eksploatacji.
Jeśli chodzi o dobre taczki ogrodowe, to w przypadku posiadania niewielkiej działki, na której przewozi się małe ilości nawozu, ziemi czy też drobne odpadki, z powodzeniem wystarczy lekki model z tworzywa sztucznego. Sprawi on, że praca nie będzie wymagała zbyt wiele wysiłku.
Za najtańsze taczki można zapłacić już 70 złotych. jednak lepiej postawić na model w cenie ok 150-170 złotych.
W takiej cenie można kupić taczkę jednokołową, z lakierowaną ramą stalową, kołem pneumatycznym i skrzynią z tworzywa. Prowadzi się ją przy pomocy dwóch uchwytów.
W podobnej cenie kupić można nieco mniej typowy model, to znaczy taczkę plastikową (ze wzmocnionego tworzywa) w kształcie kubełkowym, na dwóch kółkach, z prętowym (pojedynczym) uchwytem. Dzięki niemu zamiast pchać, taczkę ciągnie się za sobą. Jej pojemność może sięgać aż 150 litrów.
Wytrzymałe tworzywo sprawia, że taczki można używać przez cały rok, a koła – kiedy będą miały dużą średnicę – poradzą sobie na miękkim podłożu (także z dużym obciążeniem).
Gumowe opony zapewnią też dobrą przyczepność na twardych nawierzchniach. Takie taczki można zakupić także w nieco mniejszej pojemności – 60 litrów, które udźwigną około 30 kilogramów materiałów.
Kosztują one nieco ponad 100 złotych, a nadal są wygodne i łatwo nimi manewrować – nawet w niewielkich ogródkach. Natomiast jeśli ogród posiada już większą powierzchnię lub ogrodnik zajmuje się swoim sadem, w którym pojawiają się różnorodne elementy i samodzielnie zakładane konstrukcje, to zamiast taczki plastikowej, warto zdecydować się na sprzęt bardziej solidny – taki, który poradzi sobie z przewożeniem kamieni, dużych ilości nawozu czy załadunek ponad normę.
Najtańsze taczki do takich prac można znaleźć na rynku już za kilkadziesiąt złotych. Jednak grubość wykorzystanego w nich metalu może nie być wystarczająca. Nie zawsze jest też on odpowiednio zabezpieczony przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Dobrą taczkę do większego ogrodu kupi się za 200-300 złotych i będzie miało się wtedy pewność, że to nie zakup sezonowy, ale na lata.
Taczka w cenie około 250 złotych może posiadać solidną ramę (z dodatkowym podparciem) z metalu malowanego proszkowo, koło piankowe i metalową, ocynkowaną misę o pojemności 120 litrów. W takiej cenie dostanie się się sprzęt z wygodnym, długim uchwytem.
Dobra taczka dla ogrodnictwa specjalistycznego, z przeznaczeniem do bardzo ciężkich ładunków i intensywnego wykorzystywania na dużym terenie, powinna być jeszcze bardziej wytrzymała. Za takie narzędzie zapłaci się 600-700 złotych, w zamian otrzymując bardzo pojemną taczkę, o dużych wymiarach i pojemności sięgającej 170 litrów. W takiej cenie sprzęt będzie miał ocynkowaną ramę (tzn. zabezpieczoną przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych), komfortowy uchwyt i pneumatyczne koło.
Taczka z napędem
Od kilku lat na rynku oprócz taczek tradycyjnych, sterowanych przy użyciu ludzkiej siły, można znaleźć także narzędzia o nieco innej technologii, to znaczy takie wyposażone w silnik spalinowy albo elektryczny. Określa się je jako taczki z napędem.
Napęd ten sprawia, że praca z taczką przestaje być wymagająca, co jest szczególnie ważne jeśli używa się jej wyjątkowo często (np. na budowach).
Taczki spalinowe i elektryczne nadają się do przewożenia bardzo ciężkich materiałów, i zazwyczaj mogą poruszać się nie tylko w przód, ale również w tył (bieg wsteczny).
Tego typu taczki nie są przydatne jedynie na budowach czy w zakładach przemysłowych, ale także w gospodarstwach domowych i ogrodach. Są bowiem takie działalności rolnicze i sadownicze, w których zadania transportowe z różnych przyczyn nie mogą być wykonywane przy użyciu przyczep, ładowarek czy ciągnika z ładowaczem czołowym. Może być to związane na przykład ze zbyt małą przestrzenią manewrową – czy to na świeżym powietrzu czy też w pomieszczeniach inwentarskich ze zbyt wąskimi korytarzami. W takich miejscach do przewozu dużych ilości paszy bądź przy usuwaniu obornika nie sprawdziłaby się też wygodna taczka tradycyjna, wykorzystująca siłę ludzkich mięśni (wiązałoby się to z ciężką i długotrwałą pracą). Wszystko może zostać usprawnione właśnie dzięki taczce z napędem.
W tej kategorii znaleźć można jednak różne sprzęty. Niektóre z nic są dość prostymi narzędziami, przypominającymi swoim wyglądem taczki tradycyjne. Inne zaś to np. zaawansowane technologicznie, 3 kołowe wozidła. Można też zdecydować się na 4 kołowy wózek transportowy, albo poruszające się na gąsienicach miniwywrotki.
Najtańsze, a zarazem najprostsze modele elektryczne, bardzo zbliżone wyglądem do taczek ręcznych, będą kosztować około 2000 tysiące złotych. W wersji podstawowej spotkać można taczki z elektrycznym silnikiem o mocy 250 W, który umożliwia jazdę taczki z prędkością 3,2 – 4 km/h. W takim sprzęcie energia jest magazynowana w 12 V ołowianym akumulatorze, a towary przewozi się w plastikowej skrzyni ładunkowej o pojemności kilkudziesięciu litrów.
Cena modelu ze skrzynią większą (100 i więcej litrów), ocynkowaną i wykonaną z blach o grubości 0,8 mm wzrośnie do około 2500 złotych.
Taczki elektryczne z silnikiem o mocy 300 W, ze 100 litrową skrzykną ładunkową wykonaną z cynkowanej blachy o grubości 1 mm będą kosztować już mniej więcej 3000 złotych.
Na taczkach elektrycznych, w zależności od ich budowy można przewozić ładunki o masie wynoszącej mniej więcej 150-250 kilogramów.
Nie można jednak zapomnieć, że sam sprzęt będzie cięższy od tradycyjnej taczki.
Na rynku można znaleźć też taczki za które zapłaci się nawet 5000 złotych. Są to modele z trzema kołami, w których napędzane są dwa koła przednie. Silnik o dużej mocy (800 W), pozwala taczkom poruszać się z prędkością 5 km/h do przodu i 3 km/h na biegu wstecznym, przewożąc nawet 500 kilogramów ładunku.
Do zalet taczek elektrycznych można zaliczyć to, ze wiele modeli wyposażonych jest w urządzenie rekuperacyjne (po włączeniu przyhamowujących taczkę), co jest przydatne przy jeździe po pochyłościach. Pojawiają się w nich również elektrycznie zasilane mechanizmy wywrotu. Oczywiście wielu użytkowników doceni również to, ze praca taczki elektrycznej jest cicha, pozbawiona wibracji na kierownicy oraz wolna od oparów spalin.
Jeśli zaś chodzi o taczki z napędem spalinowym (tzw. miniwywrotki i miniwozidła), to są one jeszcze bardziej zaawansowane pod względem budowy i możliwości działania. Te samojezdne taczki z silnikiem służą do przewozu z miejsca na miejsce towarów o stosunkowo niewielkiej objętości, ale dużym ciężarze właściwym.
Można je załadować gruzem, betonem czy odpadami stalowymi. Sprawdzają się dzięki temu w mniejszych i większych firmach budowlanych.
Spalinowy wózek transportowy jest idealną opcją wszędzie tam, gdzie występuje ograniczona ilość miejsca (i nie mieszczą się tam koparki), np. w terenach zabudowanych. Niewielkie sprzęty na szerokich, gumowych gąsienicach (które zapewniają obniżenie nacisków jednostkowych) to także rozwiązanie w przypadku konieczności minimalizacji naruszania podłoża przez maszynę.
Za wadę tego typu sprzętów można zaś uznać to, że wydzielają one spaliny i trzeba dokupować do nich paliwo. Taczki spalinowe, które swoim wyglądem przypominają zminiaturyzowane wywrotki, z kilkoma kołami lub na gąsienicach, są wyposażane w silniki o pojemności, która może wynosić na przykład 200 cm3 i mieć moc 6,5 KM.
Takie wozidła mogą przewozić towary o masie 300 kilogramów i mają 4 biegi: jeden wsteczny (1km/h) oraz trzy prędkości do przodu (max 3,6 km/h). Średnio za taczkę spalinową zapłaci się około 6000 tysięcy złotych, choć ich ceny (wraz z bardziej rozwiniętymi parametrami) mogą wynosić także ponad 10000 złotych. Nie należą więc one do sprzętów najtańszych, lecz tam, gdzie staną się naprawdę potrzebne (przyspieszając prace), na pewno będą inwestycją opłacalną.
Ile kosztuje dobra taczka budowlana?
Ceny taczek budowlanych zaczynają się od 100zł. Jeśli taczka będzie używana do przewożenia ciężkich materiałów budowlanych warto wybrać model za 250-400zł.
Ile kosztuje dobra taczka ogrodowa?
Za najtańsze taczki ogrodowe można zapłacić już 70 złotych, jednak lepiej postawić na model w cenie ok 150-170 złotych. Dobrą taczkę do większego ogrodu kupi się za 200-300 zł.
Ile kosztuje taczka z napędem?
Najtańsze taczki elektryczne, bardzo zbliżone wyglądem do taczek ręcznych, kosztują około 2000 tys zł.
Ten portal budowlany jest idealny dla każdego, kto szuka inspiracji i rzetelnych porad budowlanych.