Betoniarka: cena, rodzaje, zastosowanie betoniarek przy budowie domu

Betoniarka
Betoniarka

Betoniarka to urządzenie, które jest niezbędne przy budowie każdego domu. Betoniarka jest podstawą wszystkich prac, ponieważ to właśnie betoniarka umożliwia tworzenie zapraw i betonu. W związku z tym betoniarka silnie wspomaga wszystkie czynności związane ze wznoszeniem konstrukcji.

Warto jednak wiedzieć, że na rynku można znaleźć różne rodzaje betoniarek. Betoniarki dzieli się m.in. ze względu na budowę i sposób pracy, ale też ze względu na mobilność.

Aby jak najlepiej wybrać betoniarkę do własnego użytku, należy też wiedzieć jakimi betoniarka może odznaczać się parametrami. Oczywiście niezwykle istotne jest także zapoznanie się ze sposobami bezpiecznego użytkowania. O tym wszystkim będzie można dowiedzieć się z poniższego tekstu.

Czym są betoniarki?

Czym są betoniarki?
Czym są betoniarki?

Podstawą budowy każdego budynku jest beton, aby go odpowiednio rozrobić, niezbędna jest zaś betoniarka. Betoniarka musi być dobrej jakości, by powstała niej mieszanka pozwoliła na przetrwanie wybudowanej dzięki niej budowli przez długie lata.

Betoniarki niezastąpione na każdej budowie, są zawsze podstawowym sprzętem mieszalniczym. Po podłączeniu do źródła prądu służą do wytwarzania mieszanek betonowych o konsystencji:

  • ciekłej,
  • półciekłej,
  • plastycznej.

Mieszanie materiałów odbywa się za pomocą osiowego obrotu mieszalnika. Betoniarka miesza cement, wodę, piasek i żwir – w ten sposób uzyskując niezbędną przy budowie mieszkankę betonową.

Zazwyczaj betoniarka na budowie domu ma kształt obrotowego bębna. Na mniejszych budowach betoniarka to wygodny i ławy w transporcie, niewielki sprzęt, jednak na wielkich budowach spotkać można także bardzo duże betoniarki – zamontowane na samochodzie.

Betoniarek nie należy mylić z mieszarkami. Te ostatnie są stosowane jedynie do rozrabiania materiałów suchych, nie da się w nich wymieszać zapraw betonowych.

Główne rodzaje betoniarek

Rodzaje betoniarek
Rodzaje betoniarek

Betoniarki dzieli się pod kilkoma względami – zazwyczaj na trzy kategorie. Pierwszy z podziałów, to ten który dzieli je ze względu na kształt mieszalnika i jego pojemność.

Betoniarka bębnowaBetoniarka to urządzenie klasyczne, które ma bębnowy kształt mieszalnika. Pojemność waha się od 80 do 200 litrów. Betoniarki te są więc niewielkie, a dzięki temu mobilne i łatwe w transporcie. Betoniarka bębnowa sprawdza się na niewielkich budowach oraz w trackie remontów, czyli przy mniejszych inwestycjach. Co ważne, mniejszy mieszalnik betoniarki bębnowej przekłada się na mniejsze zużycie energii elektrycznej – betoniarki kielichowe zużywają więcej prądu.
Betoniarka kielichowaBetoniarka kielichowa może mieć pojemność robocza nawet 3000 litrów. Tak pojemny mieszalnik, odpowiedni kształt mieszalnika i wysoka wydajność sprzętu sprawiają, że betoniarka kielichowa jest idealna do wykonywania bardzo dużej ilości zaprawy w krótkim czasie. Dlatego też betoniarki kielichowe stosowane są często przez profesjonalistów. Betoniarki kielichowe często używane są w czasie dużych inwestycji budowlanych, do wznoszenia wysokich budynków (takich jak bloki i wieżowce). Trzeba jednak mieć na uwadze to, że betoniarki kielichowe są duże, co wiąże się z poborem znacznej ilości energii. Takie porównanie pokazuje, że betoniarki kielichowe będą najbardziej przydatne fachowcom, pracującym na budowach każdego dnia. Betoniarki kielichowe nie sprawdzą się za to na niewielkich i pojedynczych budowach. Na takich lepiej sprawdzą się betoniarki bębnowe o tradycyjnych gabarytach.
Betoniarka przenośnaBetoniarka przenośna ma najmniejszą wagę całkowitą i niezbyt rozbudowany mieszalnik. Betoniarka taka jest więc wygodna w użytkowaniu, bo można ją łatwo transportować z miejsca na miejsce. Betoniarka przenośna to zazwyczaj prosta betoniarka bębnowa. Na rynku betoniarki przenośne są przeważnie dostępne w dość atrakcyjnych cenach. Trzeba jednak pamiętać, że nie sprawdzą się one w przypadku wykonywania większych inwestycji budowlanych.
Betoniarka stacjonarnaBetoniarka stacjonarna jest cięższa i ma zdecydowane bardziej rozbudowany mieszalnik niż betoniarka przenośna. W związku z tym są bardziej efektywne w pracy, bo mogą posłużyć do przygotowywania naprawdę dużych ilości mieszanki. Tego rodzaju urządzenia to najczęściej betoniarki kielichowe, które sprawdzają się na większych placach budowy, gdzie ustawia się je w jednym, wybranym miejscu. Oprócz typowych betoniarek przenośnych i stacjonarnych, przy dużych budowach spotkać można betoniarki znajdujące się na samochodach ciężarowych. Są to tzw. „gruszki”, czyli potężne mieszalniki, które umocowane na ciężarówkach dowożą na place budowy gotową mieszankę betonową. Pojemność i kształt mieszalnika pozwalają na usprawnienia procesów budowlanych. Zakup tego rodzaju betoniarki jest sporym wydatkiem.
Betoniarka okresowaBetoniarka okresowa może być włączana i wyłączana przez osobę ją obsługującą w dowolnym momencie. Są to więc betoniarki bardzo komfortowe w użytkowaniu. Do betoniarek okresowych zalicza się zarówno sprzęty przenośne, jak i stacjonarne.
Betoniarka ciągłaPo uruchomieniu betoniarka ciągła działają bez ustanku. W związku z tym betoniarka ciągła zalicza się do najbardziej specjalistycznych urządzeń i używana jest niemal wyłącznie w zakładach zajmujących się wyrabianiem betonu (gdzie występuje nieustanne zapotrzebowanie na mieszankę betonową). Na niewielkich i jednorazowych budowach domów jednorodzinnych zdecydowanie lepiej sprawdzą się betoniarki pracujące okresowo.

Parametry betoniarek

Parametry betoniarek
Betoniarka najważniejsze parametry

Wybór betoniarki zależny będzie od jej budowy, mobilności i rodzaju pracy betoniarki. Jednak bardzo ważne będą ważne również aspekty użytkowe betoniarki, a przede wszystkim:

  • pojemność,
  • przechył i kształt mieszalnika,
  • moc silnika,
  • zasilanie.

O tych parametrach warto wiedzieć więcej – by zakupić sprzęt najodpowiedniejszy do określonych potrzeb.

Pojemność betoniarkiTo od pojemności betoniarki zależne jest jak dużo mieszanki betonowej powstanie w trakcie pojedynczego procesu mieszania. Przy betoniarkach mowa zawsze jest o poj. zasypowej i całkowitej. Pojemność zasypowa betoniarki (tzw. robocza) podawana jest w litrach i określa realną, maksymalną ilość zaprawy, jaka będzie mogła zostać wyrobiona w trakcie pojedynczego cyklu pracy betoniarki. Często pojemność zasypowa podawana jest już w nazwie betoniarki. Natomiast pojemność całkowita betoniarki podawana jest w metrach sześciennych – określających całkowitą pojemność bębna betoniarki. Pojemność zasypową sprzętu można w prosty sposób przeliczyć na ilość taczek z betonem, które uzyska się w trakcie pracy. Najmniejsza betoniarka o poj. 80 litrów, da jedną taczkę zaprawy betonowej. Betoniarka o poj. od 100 do 150 litrów pozwoli na otrzymanie 2-3 taczek betonu (z pojedynczego cyklu mieszania). Pokazuje to więc, że przy większym domu, najlepsza – najbardziej wydajna – będzie betoniarka o poj. od 150 do 300 litrów. Większe betoniarki będą zaś nieopłacalne w eksploatacji – powinny być wybierane jedynie przez profesjonalne firmy (działające w obrębie większych inwestycji budowlanych albo produkcji przemysłowej). Natomiast betoniarki najmniejsze, o poj. 80 litrów, będą rozwiązaniem jedynie dla niewielkich prac remontowych. Użytkowanie ich przy większych budowach mogłoby realnie opóźnić proces pracy. Wybierając pojemność zawsze trzeba pamiętać o tym, że gotowa zaprawa z betoniarki powinna zostać jak najszybciej wykorzystana. Dlatego rozmiar i kształt mieszalnika betoniarki powinny być dobrane do indywidualnych potrzeb.
Przechył i kształt mieszalnikaWażnym aspektem użytkowym betoniarki jest jej mechanizm przechylania betoniarki – o wychyleniu bębna decyduje zazwyczaj korba albo koło. Zdarza się też, że największe sprzęty stacjonarne oraz samochodowe „gruszki” działają pod tym względem automatycznie. Jednak częściej trzeba podjąć decyzję co do rodzaju przechyłu jaki ma betoniarka. Wygodniejszy w użytkowaniu jest przechył na korbę, bo wtedy betoniarka ma przekładnię ślimakową i do wyrzucania zaprawy nie trzeba używać zbyt dużo siły. W przypadku koła, niezbędne jest natomiast stosowanie tradycyjnego hamulca ręcznego. To drugie rozwiązanie nie jest aż tak uciążliwe w przypadku betoniarek o małej pojemności, jednak w sprzętach o pojemności większej niż 100 litrów może być już problematyczne. Wtedy korba jest jak najbardziej wskazana i zdecydowanie bardziej komfortowa. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że to właśnie tradycyjna betoniarka z przechyłem na koło, należy do tych najtańszych (można ją kupić za kilkaset złotych).
Moc silnika betoniarkiOd tego parametru zależne jest to, kiedy betoniarka może rozpocząć proces mieszania. Im większa będzie moc, tym bardziej betoniarka będzie wygodna w użytkowaniu. Pozwala to, by najpierw napełnić bęben mieszanką, a dopiero potem uruchomić sprzęt. Jeśli betoniarka ma niewielką moc silnika, wymagane jest uruchamianie bębna przy jego niskim obciążeniu. Dopiero później można dorzucać do niego składniki mieszanki.
Zasilanie betoniarkiDostępne na rynku betoniarki mogą oferować dwa rodzaje zasilania do wyboru: 230 V albo 380 V. Niższe zasilanie betoniarki (jednofazowe 230 V) powoduje, że eksploatacja pozwala na większe oszczędności. Jest tak, ponieważ betoniarka jest napędzana po podłączeniu do standardowego gniazdka elektrycznego. Zasilanie trójfazowe 380 V, spotkać można przede wszystkim w starszych oraz w dużych (pojemnościowo) modelach betoniarek. Jednakże coraz częściej najbardziej nowoczesne betoniarki mogą być zasilane jednofazowo. Oprócz tych czterech najważniejszych parametrów, wybierając betoniarkę uwagę można zwrócić także na inne jej elementy. Dobrze na przykład kiedy betoniarka będzie posiadała jak najbardziej wytrzymałą ramę (do której mocowane są koła i uchwyt służący do transportowania).
WieniecJednym z kluczowych elementów będzie również wieniec betoniarki, który może przyjmować trzy różne postacie. Najpowszechniejsze, a zarazem najtrwalsze są wieńce żeliwne, które jednak dość głośno pracują. Wieńce kompozytowe są natomiast ciche, a także lekkie i łatwe do naprawy. Ostatni rodzaj to wieńce tłoczone, które są najmniej trwałe, a dodatkowo w przypadku zepsucia narzucają wymianę całego bębna.

Jak korzystać z betoniarki?

Korzystanie z betoniarki
Korzystanie z betoniarki

Wybór odpowiedniej betoniarki jest sprawą istotną, jednak równie ważna jest wiedza na temat prawidłowego korzystania z tego typu urządzeń.

Zarówno ta dotycząca robienia betonu, jak i ta przedstawiająca zasady zachowania w trakcie pracy (mowa tu o BHP) oraz po jej zakończeniu.

Po pierwsze, każda osoba obsługująca betoniarkę powinna wyposażyć się w rękawice ochronne, kask, przylegającą do ciała odzież roboczą oraz odporne na masę betonową obuwie robocze.

Na początku, jeszcze przed rozpoczęciem korzystania z betoniarki, trzeba zapoznać się z instrukcją jej obsługi.

Kiedy z danym sprzętem ma się do czynienia po raz pierwszy, warto zapoznać się także z jego dokumentacją techniczno-ruchową betoniarki.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie stanu technicznego poszczególnych elementów betoniarki, to znaczy:

  • instalacji elektrycznej,
  • uziemienia betoniarki,
  • osłon,
  • bębna betoniarki,
  • prawidłowego działania włącznika rozruchowego.

Nieuszkodzoną i przygotowaną do pracy betoniarkę należy ustawić na równym i stabilnym podłożu by uniemożliwić jej przemieszczanie się w trakcie mieszania cementu.

Nie może być to powierzchnia śliska, ani narażona na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych.

Ważne jest także prawidłowe (i zgodne z wytycznymi) podłączenie betoniarki do sieci elektrycznej. Po podłączeniu, kolejnym krokiem jest próbne uruchomienie betoniarki – jeszcze bez obciążenia. Pozwoli to na sprawdzenie czy betoniarka działa prawidłowo i nie generuje żadnych zagrożeń.

Kiedy tak jest, betoniarka może zacząć właściwą pracę. W jej trakcie pamiętać trzeba o tym, by:

  • betoniarka włączana była jedynie przy użyciu suchych rąk (dlatego ważne jest stosowanie specjalnych środków ochrony osobistej),
  • stosować właściwe proporcje cementu, piasku i wody,
  • stale kontrolować proces mieszania,
  • nie wsypywać dodatkowych składników do bębna (w czasie mieszania), ponieważ mogłoby to skutkować zakłóceniem pracy betoniarki,
  • dokonywać zrzucania mieszanki z betoniarki do wysokości jednego metra; przy większej wysokości należy korzystać ze specjalnych rynien spustowych,
  • betoniarka każdorazowo była odłączana od zasilania w przypadku oddalenia się od miejsca jego ustawienia,
  • do obsługi nie dopuszczać osób, które nie przeszły instruktażu,
  • w przypadku dłuższej przerwy w dostawie prądu, z betoniarki trzeba ręcznie usunąć znajdującą się w niej masę.

Po zakończeniu pracy, to znaczy po uzyskaniu wystarczającej ilości zaprawy, trzeba wykonać jeszcze kilka czynności, które uchronią betoniarkę przed późniejszymi usterkami.

Ważne jest wyłączenie betoniarki (przy użyciu wyłącznika głównego), a następnie odłączenie jej z sieci elektrycznej.

Później należy ją całkowicie opróżnić z powstałej w mieszalniku masy i uporządkować całe stanowisko pracy.

Na koniec warto, aby betoniarka została zabezpieczona przed uruchomieniem przez niepowołane osoby.

Niektóre z tych czynności wydać się mogą banalne, jednak często nie są wykonywane, co skutkuje później problemami i różnego rodzaju awariami.

Użytkownicy betoniarek powinni też wiedzieć, że w razie uszkodzenia sprzętu należy go od razu zatrzymać.

Najlepiej też wtedy pozostawić miejsce pracy w takim samym stanie, w jakim doszło do uszkodzenia – będzie to bowiem dużym ułatwieniem w ustaleniu źródła problemu.

Przyspieszy się tym samym proces przywrócenia betoniarki do sprawności.

Produkcja betonu na budowie

Beton jest stwardniałą mieszanką wody, cementu i kruszywa (piasku, żwir).

Do jego wykonania należy dobrać taką ilość składników (oraz ich proporcji względem siebie), by uzyskać potrzebną konsystencję mieszanki, a co za tym idzie – zaplanowaną szczelność i wytrzymałość betonu.

Najczęściej do ustalenia tych liczb potrzebne są normy i specjalnie przygotowane tablice, na podstawie których można dokładnie określić niezbędną (w danym przypadku) recepturę roboczą jednego metra sześciennego mieszanki betonowej.

Poszczególne składniki powinny być odmierzane z najwyższą dokładnością, bo każda zmiana receptury może doprowadzić do zmiany późniejszych właściwości betonu.

Chodzi tu głównie o jego konsystencję oraz wytrzymałość. Bardzo istotna jest ilość piasku: zazwyczaj powinien on stanowić co najmniej 30% masy całego kruszywa.

O konsystencji stanowi zaś odpowiedni stosunek masy cementu do wody: im ta wartość jest mniejsza, tym większa będzie ciekłość powstałej mieszanki.

Aby zmienić konsystencję, oprzeć można się także o specjalnie dobrane domieszki.

Wsypując odmierzone składniki do betoniarki, trzeba pamiętać o ich odpowiedniej kolejności, by nic nie przykleiło się do ścianek bębna.

Najpierw więc wlewa się do niego część wody, później wsypuje cement, a następnie stopniowo dosypuje piasek i żwir.

Na koniec wlewa się resztę wody (czasem razem z płynnymi domieszkami).

W czasie robienia betonu, ważny jest oczywiście także czas mieszania.

Ma on wpływ na jakość mieszanki, a także na wytrzymałość stwardniałego betonu.

Czas ten zależny jest od konsystencji mieszanki, zazwyczaj sięga on około pięciu minut.

Warto zwrócić uwagę na to, że zbyt długie mieszanie może spowodować rozdzielenie się składników, a więc pogarszać późniejszą wytrzymałość betonu.

Cena betoniarek i czy opłaca się je kupować?

Betoniarka cena
Betoniarka cena

Przed wybraniem betoniarki zawsze najważniejsze jest określenie indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych.

Wiadomo, że firmom budowlanym do prac profesjonalnych potrzebne będą betoniarki o dużych gabarytach, mające odpowiedni kształt mieszalnika i ze specjalistycznymi funkcjami.

Do budowy domu i późniejszych prac remontowych wystarczą zaś betoniarki średnich rozmiarów, mobilne i wygodne w użytkowaniu.

Najtańszą opcją będą betoniarki stacjonarne, które mają bębnowy kształt mieszalnika i prostą konstrukcję – łatwe w obsłudze.

Taka betoniarka może kosztować w granicach 1000 zł.

Sprawdzą się one zawsze przy niewielkich inwestycjach budowlanych, a znaleźć je można w marketach budowlanych oraz sklepach internetowych.

Przy zakupie większych i nieco droższych urządzeń do prac profesjonalnych, warto szukać oferty sprawdzonych producentów. Ważne będzie bowiem, by wybrana betoniarka była zaawansowana technologicznie i miała dużą pojemność. Profesjonalna betoniarka może kosztować od tysiąca złotych do 4-5 tysięcy złotych.

Te ostatnie będą mieć:

  • przechył z korbą,
  • ponad 300 litrów,
  • żeliwny wieniec,
  • wysoką moc.

Zawsze droższe będą betoniarki do prac profesjonalnych od znanych producentów (ale zazwyczaj z ceną w parze będzie szła wyższa jakość).

Przy zakupach zawsze warto zwrócić uwagę na okres gwarancyjny: im będzie on dłuższy, tym większe będzie bezpieczeństwo zakupu – także w zwykłym markecie budowlanym.

Osoby, które nie chcą wydawać kilku tysięcy złotych na nowy sprzęt (do niezbyt regularnego użytku), mogą rozważyć także inne alternatywy.

Jedną z nich jest zakup betoniarki używanej – często np. za połowę jej ceny początkowej. Przy takiej transakcji zawsze trzeba jednak dokładnie sprawdzić stan techniczny sprzętu – szczególnie wieńce (to właśnie one najszybciej ulegają zużyciu).

Jeszcze inną opcją jest wypożyczenie betoniarki. Jest to bardzo dobry pomysł szczególnie wtedy, kiedy profesjonalna betoniarka będzie potrzebna np. tylko do budowy własnego domu. Obecnie bez problemu znaleźć można wiele firm, które zajmują się wypożyczaniem sprzętu budowlanego. Koszt wypożyczenia betoniarki – na określony czas – na pewno będzie znacznie niższy od kosztów jej zakupu. Stanie się więc w takim wypadku najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Zakup nowej betoniarki będzie zaś dobrym pomysłem wtedy, gdy zamierza się jej używać w miarę regularnie, a betoniarki kielichowe nadają się przede wszystkim na duże budowy.

Jakie są rodzaje betoniarek?

Ze względu na kształt mieszalnika wyróżnia się betoniarki kielichowe i betoniarki bębnowe.

Jakie znaczenie ma kształt mieszalnika?

Kształt mieszalnika ma kluczowe znaczenie – betoniarki kielichowe mają większy mieszalnik niż bębnowe. Dlatego betoniarki kielichowe są wykorzystywane podczas dużych inwestycji budowlanych.

Jakie zalety ma betoniarka bębnowa?

Betoniarka bębnowa to niewielka betoniarka, która sprawdza się na niewielkiej inwestycji. Jej najważniejszą zaletą jest mobilność i łatwość transportu. Ma mniejszy mieszalnik, co przekłada się na mniejsze niż betoniarki kielichowe zużycie energii elektrycznej.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jessica

Oddam za darmo betoniarkę użytą przy budowie domu, kontakt na maila jessnoo@

Patryk
Odpowiedź do  Jessica

Witam jaka lokalizacja Patryk4849@gmail.com