Ogrodzenie gabionowe: ile kosztuje i czy warto wybrać gabiony?

Ogrodzenie gabionowe
Ogrodzenie gabionowe

Czy warto zdecydować się na ogrodzenie gabionowe? Odpowiadamy na to pytanie w poniższym artykule.

Dobrze dobrane ogrodzenie posesji to jeden z podstawowych elementów, o który należy zadbać podczas projektowania i budowy domu. Wybierając jego rodzaj należy kierować się funkcjonalnością, praktycznością, trwałością i wygodą. Nie mniej ważna jest estetyka – to przecież właśnie ogrodzenie jest wizytówką domostwa. Dlatego też dobre ogrodzenie powinno charakteryzować się nie tylko solidnym wykonaniem, ale także dopasowaniem do projektu domu oraz do otaczającego go terenu. Wybór dostępnych na rynku ogrodzeń jest bardzo duży, a ich producenci prześcigają się w pomysłach na ciekawe rozwiązania. Z powodu tej różnorodności każdy może znaleźć ogrodzenie na miarę własnych wizji i marzeń.

Tradycjonaliści mogą wybrać:

Natomiast osoby ceniące sobie oryginalność i nowoczesne rozwiązania mogą zdecydować się na innowacyjne ogrodzenia gabionowe, które nie tylko nadadzą domostwu wyjątkowego charakteru, ale także pozwolą wyróżnić się na tle tradycyjnych, podobnych do siebie ogrodzeń. Rozwiązania tego typu już od wielu lat są stosowane na południu i zachodzie Europy, a od kilku lat docierają także do naszego kraju. Polacy zaczynają doceniać ich oryginalność i nietypowość – kosze gabionowe cieszą się coraz większą popularnością i zyskują uznanie nawet w oczach tradycjonalistów. Dlaczego? Otóż ogrodzenia tego typu to nie tylko ciekawy element architektury i ozdoba każdej posesji, ale także wygoda i wiele praktycznych zalet.

Co to jest gabion?

Ogrodzenia gabionowe
Ogrodzenia gabionowe

Gabion to nic innego jak kosz wykonany ze stalowej siatki, który napełnia się różnorodnym wypełnieniem. Najczęściej ma kształt prostopadłościanu i składa się z kilku komór. Jego specyficzna budowa pozwala na łączenie ze sobą poszczególnych modułów i tworzenie w ten sposób większych konstrukcji wykorzystywanych na elewacjach domu, jako meble, ogrodzenia, murki oporowe i wielu innych form (zarówno użytkowych, jak i dekoracyjnych).

Skąd pomysł na kosze gabionowe?

Skąd pomysł na ogrodzenia gabionowe?
Skąd pomysł na kosze gabionowe?

Gabion nie jest współczesnym produktem – konstrukcja tego typu była już znana wiele tysięcy lat temu. Pierwsze wzmianki o gabionach pojawiły się około siedmiu tysięcy lat przed naszą erą, kiedy to starożytni Egipcjanie i Chińczycy wykorzystywali je do stabilizowania skarp i nabrzeży. W średniowieczu ich główną funkcją było wzmacnianie wojennych fortyfikacji i tworzenie zapór na polach bitwy. Dodatkowo gabiony były systematycznie wykorzystywane jako wszelkiego rodzaju podpory, fasady i elewacje. Za ciekawostkę może posłużyć fakt, iż gabiony zostały doceniane przez samego mistrza Leonarda da Vinci, który zaprojektował specjalny ich rodzaj na potrzeby budowy kościoła San Marco w Mediolanie. Stopniowo znajdowano dla nich coraz to nowe zastosowania, wykorzystując ich podstawowe cechy – trwałość, szczelność, stabilność i masywność. Również w czasach współczesnych zainteresowanie tym rozwiązaniem nie słabnie – konstrukcje tego typu były stosowane jako ochrona ludności, a w budownictwie cywilnym często służą do zabezpieczania i wzmacniania koryt rzek. Coraz częściej sięga po nie także architektura, tworząc oryginalne i niebanalne kosze gabionowe.

Zalety ogrodzeń gabionowych

Zalety ogrodzeń gabionowych

Metalowa siatka wykonana z drutu to niezwykle ciekawy pomysł na ogrodzenie domu bądź posesji.

Konstrukcję tego typu można przyrównać do ogrodzenia wykonanego z klocków, a to co je wyróżnia, to ich niezwykła estetyka. Prostota ich konstrukcji i odpowiednie wkomponowanie w otoczenie pozwalają na uzyskanie spektakularnych efektów.

Kosze gabionowe charakteryzują się dosyć nowoczesnym wyglądem – i dlatego dobrze współgrają zwłaszcza z architekturą modernistyczną.

Jednak da się je wkomponować także w tradycyjny styl domostwa – zależy to przede wszystkim od rodzaju i koloru gabionów oraz od użytego wypełnienia.

Duże możliwości wyboru gwarantują, iż każdy znajdzie wzór odpowiadający stylowi posesji. Ta dowolność w wyborze materiałów to ogromna zaleta – wygląd ogrodzenia można dopasować do każdego stylu architektonicznego, a to jak będzie ono ostatecznie wyglądać zależy od inwencji oraz potrzeb.

Nie ulega wątpliwości, iż kosze gabionowe przyciągają wzrok – przede wszystkim niebanalnym wyglądem.

Oprócz tego posiadają one bardzo wiele zalet, które także przyczyniają się do wzrostu ich popularności.

Skuteczna bariera dźwiękowa

Kosze gabionowe z jednej strony doskonale tłumią hałas dochodzący z zewnątrz, a z drugiej – zabezpieczają sąsiadów przed odgłosami dochodzącymi z naszej posesji (na przykład podczas organizowanej w ogrodzie imprezy). Dzieje się tak dlatego, iż nieregularne kształty wypełnienia gabionów posiadają właściwości rozpraszania fal dźwiękowych, co skutkuje redukcją hałasów.

Pełna prywatność

Ogrodzenia wykonane z gabionów znacząco zwiększają poczucie komfortu domowników. Przede wszystkim dobrze zabezpieczają posesję przed wtargnięciem na nią osób niepowołanych – gęste rozmieszczenie oczek siatki, z której wykonany jest kosz skutecznie utrudnia wspinaczkę na ogrodzenie i przedostanie się na drugą stronę. Dodatkowo ściśle przylegające do siebie wypełnienie ogranicza pole widzenia i tym samym zabezpiecza przed ciekawskimi spojrzeniami.

Stabilność

Ogrodzenia gabionowe charakteryzują się niezwykle stabilną i masywną konstrukcją. Mogą być stawiane na nierównym terenie, gdyż dobrze znoszą różnorodne wibracje oraz ruchy podłoża. Dzięki temu sprawdzają się w trudnym i pofałdowanym terenie. W niektórych przypadkach są wykorzystywane do zabezpieczenia brzegów rzek, osypisk bądź przepaści.

Trwałość

Według wielu ekspertów ogrodzenia gabionowe swoją trwałością przewyższają nawet wykonane z betonu ogrodzenie. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie czasu i warunków atmosferycznych. Dodatkowo ich wytrzymałość wzrasta wraz z upływem lat – na skutek wrastania w nie systemów korzeniowych otaczających je roślin. Ich niezwykłą właściwością jest to, iż posiadają naturalną zdolność przepuszczania wody, dzięki czemu nie są narażone na niszczycielską działalność niskich temperatur. Według szacunków taka konstrukcja może przetrwać nawet pięćdziesiąt lat.

Ekologiczne rozwiązania

Ogrodzenia gabionowe to produkt niezwykle przyjazny środowisku. Do ich produkcji stosuje się naturalne materiały, które nie tylko doskonale współgrają z otoczeniem, ale także nie stanowią dla niego żadnego zagrożenia. A w przypadku demontażu ogrodzenia wszystkie jego elementy mogą być wykorzystane do ponownego zastosowania.

Uniwersalność

Ogrodzenia gabionowe są bardzo uniwersalne – pasują do wielu stylów architektonicznych i mogą być ozdobą wielu posesji. Dzięki swojej budowie, rozmiarom i wytrzymałości gabiony umożliwiają tworzenie różnorodnych konstrukcji, które doskonale komponują się z krajobrazem i otoczeniem. Bogactwo wzorów i różnorodność wypełnień umożliwia uzyskanie przeróżnych efektów dekoracyjnych, dzięki czemu mogą wpasować się w różnorodne style i gusta. Jedną z podstawowych zalet koszy gabionowych jest także łatwość montażu. Ich budowa jest dosyć prosta, a sam montaż nie wymaga skomplikowanych i czasochłonnych prac. Dzięki temu wykonanie takiego ogrodzenia nie zajmuje zbyt dużo czasu i nie jest problematyczne dla przeciętnego właściciela domu.

Ile kosztuje ogrodzenie gabionowe?

Ile kosztuje ogrodzenie gabionowe?
Ile kosztuje ogrodzenie gabionowe?

Instalacja ogrodzeń gabionowych nie wymaga bardzo dużych nakładów finansowych.

Ich wypełnienia są stosunkowo tanie i powszechnie dostępne – można wykorzystać pozostałości z budowy domu oraz to, co znajduje się w ogrodzie.

Na stosunkowo niski koszt gabionów wpływa także ekonomiczny transport i montaż oraz niewielkie wydatki, jakie należy przeznaczyć na ich pielęgnację, konserwację i naprawę.

Ceny tych ogrodzeń wahają się od 200 do 800 złotych za metr bieżący, a biorąc pod uwagę, iż funkcjonują one przez bardzo długi okres czasu, to należy zaliczyć je do jednych z najbardziej ekonomicznych rozwiązań.

Typy ogrodzeń gabionowych i rodzaje wypełnienia

Ogrodzenia gabionowe siatka
Ogrodzenia gabionowe siatka

Wszystkie ogrodzenia gabionowe mają podobną konstrukcję – składają się z metalowego kosza i dowolnego wypełnienia.

Biorąc pod uwagę ich parametry oraz materiały służące do ich wykonania, ogrodzenia tego typu można podzielić na trzy rodzaje.

  • Panele ogrodzeniowe. Są to lekkie ścianki, które – spinane odpowiednimi haczykami – mogą tworzyć całe ogrodzenia. Do ich wykonywania wykorzystuje się elementy drewniane lub druciane. Decydując się na drut należy pamiętać o tym, iż musi on być sztywny i stosunkowo gruby, gdyż zbyt elastyczne tworzywo będzie się wyginać i przerywać, co bardzo utrudni stworzenie jednolitej konstrukcji. Zaletą paneli ogrodzeniowych jest prostota montażu – wystarczy odpowiednio je osadzić i wypełnić wybranym kruszywem.
  • Ogrodzenia oporowe. Ogrodzenia tego typu najczęściej są wykonywane ze zgrzewanego drutu, którego średnica musi wynosić co najmniej cztery milimetry. Ich cechą charakterystyczną jest uniwersalność konstrukcyjna – mogą przybierać dowolny kształt i rozmiar.
  • Kosze ogrodzeniowe. Ten typ ogrodzenia wykorzystywany jest przede wszystkim na działkach o małych rozmiarach, gdyż charakteryzuje się niewielką szerokością (od 10 do 20 cm) i dużą wysokością (często przekraczającą granicę 2 m). Kosze gabionowe są wykonywane z wytrzymałej siatki stalowej, która jest odporna na silny wiatr, wilgoć i zmienne temperatury.

Wszystkie rodzaje ogrodzeń gabionowych są dostarczane w formie niezłożonych lub wstępnie skręconych drucianych klatek.

Dodatkowo wraz z zamówieniem są dostarczane wszelkie elementy niezbędne do łączenia ogrodzenia – klipsy zaciskowe, sprężyny, druty wiązałkowe, łączniki i śruby.

Natomiast o sposobie wypełnienia koszy decyduje sam zamawiający.

I ma tutaj bardzo wiele możliwości. Podstawowym wypełnieniem gabionów są wszelkiego rodzaju materiały skalne, takie jak:

Wypełnienie tego typu może być uzupełnione łodygami bambusa, łupinami orzecha kokosowego, szkłem z recyklingu, ceramiką i wieloma innymi elementami.

Ciekawym rozwiązaniem jest sięgnięcie po wypełnienie naturalne, takie jak zeschnięte liście, szyszki, ziemia (na której można posadzić kwiaty), drewno bądź kora.

Decydując się na wypełnienie organiczne należy pamiętać o tym, iż nie jest to rozwiązanie na długie lata i może wymagać zmiany.

Oryginalnym pomysłem jest umieszczenie na ogrodzeniu dodatkowych dekoracji – na przykład w postaci oświetlenia, które dodatkowo podkreśli urok konstrukcji.

Na co zwracać uwagę przy zakupie gabionów

Ile kosztuje ogrodzenie gabionowe
Ile kosztuje ogrodzenie gabionowe i na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Ogrodzenia gabionowe charakteryzują się stabilnością i trwałością.

Trzeba jednak pamiętać, że aby konstrukcja była solidna i cieszyła oko przez długie lata, muszą być spełnione określone warunki. Najważniejszym z nich jest wybór odpowiedniej siatki ze stalowych prętów – to ona stanowi bazę całego ogrodzenia gabionowego i to od niej zależy jego funkcjonalność i wytrzymałość.

Na co należy zwracać uwagę przy wyborze siatki?

  1. Materiał, z którego jest wykonana. Siatka wykorzystywana do tworzenia gabionów może być dwojakiego rodzaju – zgrzewana lub pleciona. Pierwsza z nich jest bardziej wytrzymała i charakteryzuje się większą odpornością na czynniki zewnętrze. Jednak częściej wybieranym rozwiązaniem jest siatka pleciona. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na ilość lutów (czyli miejsc zgrzewania), bo im jest ich więcej, tym siatka jest bardziej wytrzymała.
  2. Odporność na korozję. Siatka wykorzystywana do tworzenia gabionów powinna być odporna na procesy korozyjne. Dlatego przed jej zakupem należy sprawdzić, czy została powleczona warstwą cynku, co jest niezbędne w zapobieganiu występowania tych procesów. Niektórzy producenci stosują dodatkową ochronę w postaci PCV, co zapewnia siatce jeszcze większą trwałość.
  3. Wielkość i kształt oczek. Wielkość oczek w siatce powinna być ściśle uzależniona od rodzaju kruszywa, które będzie wykorzystane do wypełnienia – drobne tworzywo wymaga zastosowania siatki o małych rozmiarach oczek. Natomiast ich kształt ma wyłącznie walor dekoracyjny i powinien być dobierany zgodnie z własnym poczuciem estetyki.

Kupując siatkę warto także zwrócić uwagę na jej rozmiar i kolor.

Większość producentów posiada szare siatki o standardowych wymiarach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić modele, które mają wymiary siatek dostosowane do indywidualnych wymagań i potrzeb.

Jak zamontować ogrodzenie gabionowe?

Jak zamontować ogrodzenie gabionowe?
Jak zamontować ogrodzenie gabionowe?

Przebieg budowy wszystkich ogrodzeń gabionowych jest bardzo podobny.

Pierwszym krokiem jest wykonanie odpowiedniego fundamentu, na którym będą osadzone wszystkie elementy konstrukcyjne.

Solidny fundament powinien być umieszczony na głębokości minimum jednego metra i dodatkowo zabezpieczony stalowymi prętami.

Dzięki temu fundament zostanie zabezpieczony przed uszkodzeniami i wytrzyma duże obciążenie. W miejscu, gdzie zostanie wylany beton należy zamontować słupy ogrodzeniowe.

Dopiero tak przygotowaną konstrukcję można zabetonować, a następnie przystąpić do zasadniczego montażu.

Wszystkie elementy ogrodzenia gabionowego należy połączyć za pomocą śrub – w taki sposób, aby uzyskać konstrukcję surowej siatki.

Na koniec należy wypełnić gabiony wybranym materiałem.

W celu dodatkowego ustabilizowania ogrodzenia gabionowego konieczne jest umieszczenie między materiałem specjalnych rozpórek.

Jak zamontować kosze i ogrodzenie gabionowe możesz zobaczyć na zamieszczonym wideo

Ogrodzenia gabionowe. Gabiony. Jak zbudować ogrodzenie gabionowe? | Rolmarket.pl

Pielęgnacja ogrodzeń gabionowych

Pielęgnacja ogrodzeń gabionowych

To co wyróżnia gabiony na tle innych ogrodzeń to fakt, iż nie wymagają skomplikowanych, czasochłonnych i drogich zabiegów konserwujących.

Tak naprawdę nie wymagają niemal żadnych czynności pielęgnacyjnych – o ile oczywiście zostały wykonane z materiałów wysokiej jakości i zamontowane w profesjonalny sposób.

Podstawą każdego ogrodzenia gabionowego jest siatka zabezpieczona powłoką cynkową – to właśnie siatki gabionowe gwarantują odporność na warunki atmosferyczne.

Warto jednakże pamiętać, iż trwałość koszy gabionowych może być uzależniona od warunków atmosferycznych, środowiska oraz sposobu wykonania.

Ogrodzenia gabionowe słyną ze swojej wytrzymałości, jednak aby ją zwiększyć można dodatkowo miejsca cięć zabezpieczyć cynkiem w sprayu, a ubytki w lakierze uzupełniać na bieżąco lakierem zaprawkowym.

Wraz z upływem czasu mogą pojawiać się niewielkie uszkodzenia drutu lub materiału wypełniającego kosze – jednak ich naprawa nie wiąże się z ponoszeniem wygórowanych kosztów.

I sprawa oczywista – ogrodzenia gabionowe należy czyścić, gdyż gromadzący się między kruszywem brud może negatywnie wpłynąć na konstrukcje całego ogrodzenia. Dlatego też wszelkie niepotrzebne elementy trzeba usuwać na bieżąco, a inne zanieczyszczenia (na przykład odchody ptaków) czyścic przy użyciu myjki wysokociśnieniowej. Tak zadbane ogrodzenie będzie służyło przez wiele lat.

Czy warto zdecydować się na gabiony przy domu jednorodzinnym?

Czy warto zdecydować się na gabiony?
Czy warto zdecydować się na gabiony?

Gabiony to niezwykle ciekawy sposób na ogrodzenie, który z roku na rok zyskuje coraz większą liczbę zwolenników.

Wzrasta ilość posesji, które dzięki gabionowym murkom nabierają indywidualnego charakteru.

Gabiony to też wspaniały materiał dla ludzi z fantazją – pozwalają tworzyć nie tylko niezwykle oryginalne i niebanalne ogrodzenie, ale też inne elementy małej architektury.

Dodatkowym atutem koszy gabionowych jest to, że nie tylko przyciągają wzrok, ale także tworzą wyjątkowy klimat.

I chociaż są stosunkowo nowym pomysłem, to już na dobre zadomowiły się w świadomości Polaków, a ponieważ producenci koszy gabionowych stale pracują nad ich udoskonalaniem, to w niedługiej przyszłości zapewne będą one jeszcze bardziej funkcjonalne i efektowne.

Gabiony
3 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Anastasia

Pięknie napisane. Trzymałem się każdego słowa.

Vasylyna

Przyjemnie się czyta i zrozumiale przedstawia problem.

ewa

Koszty jednak zaniżone. Obecnie 1m bieżacy takiego ogrodzenia – materiał plus robocizna to ok 1400 zł