Jak już powszechnie wiadomo, od czerwca 2015 roku nastąpiła kolejna nowelizacja przepisów Ustawy Prawo Budowlane, dzięki której w znaczny sposób uproszczona została procedura przy stawianiu prostych i nieskomplikowanych obiektów budowlanych. Miedzy innymi nowelizacja ta pozwala na budowę ogrodzeń, które nie przekraczają wysokości 2.2m od poziomu terenu, bez zbędnych formalności.

W tym artykule wyjaśniamy jakie parametry powinno spełniać ogrodzenie przy domu i jakich formalności należy dopełnić, aby zrealizować je zgodnie z przepisami.
Budowa ogrodzenia domu
Ogrodzenie jest wizytówką domu, integralną częścią obiektu. Inwestor wybierając projekty domów powinien dopasować ogrodzenie stylem i wyglądem do realizowanego budynku.
Inwestorzy mogą stawiać ogrodzenia lub dokonywać remontów już istniejących płotów bez wcześniej wymaganego zgłoszenia dla ogrodzeń, zlokalizowanych pomiędzy budowlanymi działkami sąsiednimi oraz dla ogrodzeń od strony dróg, czy ulic i innych terenów publicznych.
Wcześniej, dla ogrodzeń pomiędzy działkami sąsiednimi wymagane było zgłoszenie dla ogrodzeń do 2.2m wysokości, a dla wyższych oraz stawianych od strony dróg trzeba było wystąpić o pozwolenie na budowę.
Teraz nie jest to już wymagane.
Warunkiem jest, że ogrodzenie powinno być tradycyjne i nie może przekraczać wspomnianych 2.2m wysokości.
Tylko do 20.01 wszystkie projekty domów -20%
W przypadku kiedy ogrodzenie lub jego część będzie stanowiła również funkcję muru oporowego, to wówczas nadal wymagane jest pozwolenie na budowę.

Częstą sytuacją jest różnica poziomów miedzy działkami sąsiednimi, gdzie właśnie zapobiegając obsuwaniu się terenu z wyżej położonej działki, trzeba wybudować ogrodzenie w formie muru oporowego.
W tym przypadku Inwestor musi przygotować projekt ogrodzenia oraz wystąpić z wnioskiem o pozwolenie.
Dodatkowo wpływ na to mają materiały budowlane, jakie zostały wykorzystane przy realizacji ogrodzenia, oraz jego funkcja, czyli co bardziej przeważa ogrodzenie, czy mur oporowy.
Taka sytuacja nie zwalnia z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, czy ze zgłoszenia takich robót w urzędzie.
W przypadku gdy przewidywane ogrodzenie ogólne będzie miało wysokość wyższą niż 2.2m, to wówczas takie roboty budowlane należy zgłosić.
Zgłoszenie budowy ogrodzenia powyżej 2.2m można pobrać klikając w poniższą grafikę:

Reasumując:
jeśli ogrodzenie nie przekracza 2.2m oraz nie pełni także funkcji muru oporowego, bez względu na lokalizację na działce, to wtedy taka budowa nie wymaga żadnych czynności urzędowych.
Budowa ogrodzenia przepisy

Pamiętajmy, że ogrodzenie musi spełniać odpowiednie warunki techniczne i między innymi nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa zarówno ludzi, jak i zwierząt.
I tak na wysokości mniejszej niż 1.8m nie wolno montować ostrych zakończeń takich jak:
- drut kolczasty,
- elementy szkła tłuczonego,
- ostro zakończonych materiałów (żyletek, metalowych fragmentów o ostrych krawędziach, itp.).
Ten przepis nie dotyczy jedynie ogrodzeń zabudowań zakładów karnych, czy dla budynków aresztów śledczych.
Furtka wejściowa i brama wjazdowa
Innym ważnym wymaganiem technicznych, który należy nadal przestrzegać to, iż furtka wejściowa, czy brama wjazdowa nie mogą otwierać się na zewnątrz działki, tylko do wewnątrz oraz nie mogą znajdować się poza terenem działki.
Dotyczy to w szczególności bramy przesuwnej, której mechanizm jak i przestrzeń przejazdu bramy musi być na działce Inwestora.
Niedopuszczalnym jest, aby brama przesuwna wjeżdżała na tereny sąsiednie – wówczas Inwestorowi grozi nakaz rozbiórki tak zamontowanej bramy przesuwnej.
W zabudowie jednorodzinnej brama wjazdowa powinna mieć minimalną szerokość 2.4m, a furtka wejściowa na posesję 0.9m.
Oczywiście brama szersza będzie bardziej ergonomiczna i wygodna w użytkowaniu.
Ważnym jest, że zjazdu z drogi, czy bramy nie wolno sobie dowolnie lokalizować i przed budową należy to uzgodnić z zarządcą drogi.
Ogrodzenie działki
Nie ma obowiązku ogradzać działki, ale w naszej rzeczywistości jest to powszechnie stosowana przez Inwestorów praktyka, chociażby ze względów bezpieczeństwa oraz zabezpieczenia nieruchomości przed “nieproszonymi gośćmi”.
Inwestor zobowiązany jest nadal do wykonania ogrodzenia terenu na czas budowy w celach zabezpieczenia przed dostępem osób postronnych.

Gdzie wolno wybudować ogrodzenie?
Każdy Inwestor budując ogrodzenie docelowe na działce musi wykonać je na swojej działce, chyba że pomiędzy sąsiadami uda się uzgodnić wspólne ogrodzenie – wówczas takie ogrodzenie stawia się w osi, która wydziela działki sąsiadów.
W przypadku sporu, nie można z fundamentem ogrodzenia wyjść poza własną działkę, gdyż grozi to zaskarżeniem przez sąsiada o naruszenie własności.
Ogrodzenie stawiane od strony ulicy, nie może wychodzić poza linie rozgraniczające drogę, nawet jeśli granica działki przekracza te linie.
Wtedy ogrodzenie musi być cofnięte do krawędzi linii rozgraniczających drogę.
Dodatkowo, przepisy określają jasno, że przy ogrodzeniach, czy urządzeniach znajdujących się przy granicach sąsiednich należy do obustronnego obowiązku dbania, czy przeprowadzania konserwacji bieżących oraz kosztów z tym związanych, zaś nie ma obowiązku do wspólnego przez sąsiadów ponoszenia kosztów budowy takiego ogrodzenia.
Czyli jeśli jest sytuacja, że zakupiona działka została częściowo przez sąsiada wcześniej ogrodzona, to sąsiad ten nie może żądać zwrotów np. połowy kosztów od nowego sąsiada.
Warto oczywiście, aby stosunki sąsiedzkie przebiegały w dobrej atmosferze, podzielić się takimi kosztami.
Aby postawić ogrodzenie, bez względu czy będzie podlegało zgłoszeniu, czy pozwoleniu lub bez tego obowiązku, Inwestor powinien wystąpić o wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego do urzędu gminy.
W sytuacji gdy tego planu nie ma o warunki zabudowy i ogrodzenie budować zgodnie z wytycznymi, czy wymaganiami w nich zawartymi.
W planie zagospodarowania przestrzennego, czy w warunkach zabudowy określane są linie rozgraniczające dla dróg, czy zabudowy oraz podane są parametry charakterystyczne dla rodzaju ogrodzeń np. czy ogrodzenie może być pełne, ażurowe.
W niektórych gminach jest zakaz budowania tak zwanych ogrodzeń betonowych, lub ogrodzeń panelowych z elementów prefabrykowanych.
Ogrodzenie powinno być budowane zgodnie z przepisami oraz ze sztuką budowlaną, a przy pozwoleniu pod nadzorem osoby z odpowiednimi uprawnieniami.
Budowa ogrodzenia w świetle nowych przepisów – pobierz artykuł do druku
✓ Czy budowa ogrodzenia wymaga pozwolenia?
Wcześniej, dla ogrodzeń pomiędzy działkami sąsiednimi wymagane było zgłoszenie dla ogrodzeń do 2.2m wysokości, a dla wyższych oraz stawianych od strony dróg trzeba było wystąpić o pozwolenie na budowę. Teraz nie jest to już wymagane.
✓ Jakie warunki techniczne musi spełniać ogrodzenie?
Na wysokości mniejszej niż 1.8m nie wolno montować ostrych zakończeń takich jak: drut kolczasty, elementy szkła tłuczonego, ostro zakończone materiały (żyletki, metalowe fragmenty o ostrych krawędziach, itp.).
✓ Jakie warunki techniczne muszą spełniać furtka i brama wjazdowa?
W zabudowie jednorodzinnej brama wjazdowa powinna mieć minimalną szerokość 2.4m, a furtka wejściowa na posesję 0.9m.
Kasiex22 napisał
Ciekawy artykuł, narazie mam działkę którą zabezpieczyłam ogrodzeniem ażurowym, polecam 🙂
Marlena Iwaszkiewicz napisał
Do mojej firmy transportowej potrzebowałem ogrodzenia, które w szybkim tempie może być wybudowane, a później , aby była możliwość rozłożenia i przeniesione w inne miejsce. Tylko System umożliwiał wybudowanie obiektu w taki sposób. Stawiają ogrodzenia z ciężkich klocków betonowy jeden z drugim, jak lego co umożliwia szybką realizację. W tym systemie są niewielkie wymagania związane z podłożem, kolce mają dużą trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Inga Młynarska napisał
Mam pytanie odnośnie ogrodzenia między sąsiadami. W artykule jest mowa o egzekwowaniu kosztów związanych z remontem ogrodzenia a co jeśli ogrodzenie usytuowane jest na mojej posesji ale ja chcę żeby sąsiad pobudował od swojej strony, na swojej posesji ogrodzenie to czy prawnie mogę od niego tego wymagać? Artykuł bardzo pomocny, rozwiał wiele wątpliwości. Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź.
MrHakInteria napisał
Kto zapłaci za budowę ogrodzenia między działkami?
Przepisy prawa nie regulują kwestii związanych z finansowaniem budowy ogrodzenia. Treść art. 154 § 1 Kodeksu cywilnego
pozwala domniemywać, że mury, płoty, miedze, rowy i inne podobne
urządzenia znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących służą do
wspólnego użytku sąsiadów. Natomiast zgodnie z art. 154 § 2
korzystający z wymienionych obiektów są obowiązani ponosić wspólnie
koszty ich utrzymania. Obowiązek ten nie obejmuje jednak kosztów
wybudowania nowego urządzenia, czyli między innymi płotu (takie
stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z 24 stycznia 2002 r. sygn. III
CZP 75/01, OSNC 2002/10/121). Oznacza to, że nie ma podstaw prawnych do
obciążania sąsiada kosztami budowy ogrodzenia, jeśli nie jest on
zainteresowany jego powstaniem. Ogrodzenie ma zapobiegać naruszaniu
prywatnej własności, dlatego koszt jego budowy obciąża tego, czyja
własność ma być przez nie chroniona.
Jeśli więc właściciel nieruchomości, któremu zależy na wykonaniu
ogrodzenia, nie dojdzie do porozumienia z sąsiadem, sam będzie musiał
sfinansować inwestycję. Dopiero po wybudowaniu ogrodzenia można będzie
domagać się od sąsiada współfinansowania napraw i remontów. Problem
pojawi się ponownie, gdy stare ogrodzenie ulegnie całkowitemu
zniszczeniu. Wtedy nie będzie można już mówić o remoncie, lecz znowu o
budowie nowego ogrodzenia, którego koszty ponosi właściciel
zainteresowany budową.
Dawid Głodek napisał
Mam pytanie czy jeśli moja działka ok 20 arów w części jest na 3 klasie ziemi to czy mogę sobie ja w całości odrodzić czy tylko mogę ogrodzic ta część na której dostałem pozwolenie na budowę czyli tylko na 4 klasie?
Gerard Chomczyński napisał
jak niskie można postawić ogrodzenie zgodne z prawem? Od jakiej wysokości minimalnej ogrodzenie jest ogrodzeniem prawnie?
Jakub Klimek napisał
Czy mógłbym prosić o informację, jakie są graniczne warunki gdy ogrodzenie należy traktować już jako mur oporowy? Przy mojej posesji trwa przebudowa drogi i już widać, że teren będzie obniżony, co spowoduje konieczność przebudowy ogrodzenia. Czy jest gdzieś określona różnica wysokości, przy której będę zmuszony do składania projektu budowlanego?
Anka napisał
A ja mam takie pytanie: jeśli w planie zagospodarowania przestrzennego narzucono pewne ograniczenia odnośnie ogrodzeń (konkretnie muszą być ażurowe, z co najmniej 50 % prześwitu), czy to również dotyczy bram i furtek w takim ogrodzeniu? (nie zostały wprost wymienione).
Małgosia napisał
Witam!
Kupiłam mieszkanie od dewelopera wraz z przynależnym ogródkiem. Niestety duża jego cześć znajduje się przy drodze wewnętrznej gdzie często spacerują ludzie, nie wspominając już o grupie bawiących się dzieci. Ogrodzenie jest co prawda nieprzezroczyste, ale niskie i z łatwością można je przeskoczyć (co wspomniane dzieci robią) czy są jakieś przepisy regulujące takie ogrodzenie? Chciałabym aby deweloper zabezpieczył jeszcze działkę ponieważ nie czuje się bezpiecznie
Pozdrawiam Małgosia
Darek napisał
Jakie przepisy regulują stosowanie drutu kolczastego skoro DZ. U. z 1999r. poz. 140 został uchylony, co go zastępuje?